2012. november 29., csütörtök

Egér evolúció

Az Apple - és Steve Jobs és Steve Wozniak - nevéhez kapcsolódik az egérnek, mint adatbeviteli eszköznek a népszerűvé tétele, napi használatban való alkalmazása is. Ha a két úr csak ennyit tett volna hozzá a számítógép-fejlesztés történetéhez, akkor is helyük lenne az „akikre büszkék vagyunk" csarnokban. De ők többet tettek, de mi most egerészni fogunk az 512pixel.net segítségével.

Macintosh egér
1984-ben került az egér a gép mellé.
A Macintosh Mouse téglalap alakú volt, a tetején görgetővel - gumi tapintású a mostani fémes dizájnnal ellentétben. Az első egerek még DE-9 kapun kötődtek a Macintoshoz, az ADB-szabvány csak később jelent meg, utána az egér is ADB-s lett. Eredetileg bézs színű volt - az azóta meggyűlölt bézs -, 87 után fémesebb színt kapott.
Köztudott, hogy nem az Apple találta fel az egeret. Steve Jobs egy baráti gyárlátogatáson látta meg a Xerox laborjában. Amennyire a Xerox nem látta az egérben rejlő lehetőséget, annyira ismerte azt fel Jobs. Aki, sok más mellett, az egeret is „átemelte" az Apple-höz, és ha már lúd, legyen kövér, a Xerox akkori fejlesztői közül is jó párat átcsábított cégéhez.
A Macintosh volt az első számítógép, amihez az egér kötelező tartozék volt. Már csak ezért is, mert a Macintosh volt az első grafikus felületű operációs rendszer, és grafikus felületen billentyűzettel nehéz.

Apple Mouse IIc
A Macintosh bemutatása után alig fél évvel kezdték meg az Apple IIc forgalmazását, és az egér már módosult. Ahogy a képen is látható, a doboz forma kézreállóbb lett, persze hazugság azt mondani, hogy tenyérbe simult volna. Az egér joystick-ként is képes volt működni, színe kezdetben bézses volt, de elütött elődjétől, majd 88 után még fémesebbé vált.

Apple Desktop Mouse
Ez az egér már ADB-csatlakozó korában mutatkozott be. Az ADB az Apple Desktop Bus-t rövidíti. Az Apple az eszközöket soros rendszerben fűzte fel, logikájában ma leginkább az USB hasonlít hozzá (ezt azért info-vizsgán ne süssük el!). Az Apple további ergonómiai finomításának köszönhetően ez az egér, elődjével ellentétben, elnyerte a felhasználók kezét és szívét.
Az első hazai (legális) Macesek már találkozhattak ezzel az egérrel. A hazai hőskorban elsőként a lapkiadók választották a Macet.

Apple Desktop Mouse II
Az Apple újragondolta az egeret. Nem csak lekerekítette, de kisebb is lett. Amíg elődjeire rá lehetett tenyerelni, addig ezen az egeren már csak három ujjunk fért el kényelmesen. Annyira jól sikerült az egér, hogy hat éven át ezzel az egérrel szállította az Apple az összes számítógépét.
Az egérnek volt mutáns fekete változata is, ezt a Macintosh TV-hez szállították. Macintosh TV? Igen, az Apple az LC 500-as Macjét úgy készítette el, hogy abba tv-vevő is került. Ha nem hallottál erről a készülékről, akkor bizonyára az az oka, hogy nem volt sikeres, az Apple nem is nagyon próbálkozott a számítógép-tévé integrációval azóta. De jövőre?

Apple USB Mouse
1998. Jobs visszatért megmenteni az Apple-t a csődtől. Bemutatták az új iMacet, amely lekerekített formájával, monitorral egybeépített házával az új design-éra első hírnöke volt. Az egér is e dizájn jegyében fogant. A két szülő a dizájn és technológia volt, az előbbi génjei letarolták az utóbbiét, így született meg az itthon „pogácsa" néven csúfolt egér. Ami, lapát kezünket kis szívünkre, minden volt, csak praktikus és jól használható nem.
Volt viszont áttetsző, két gördülés-érzékelős. Az egérrel kattintani is nehéz volt anélkül, hogy arrébb ne mozdult volna. Már ha a felhasználó kezében jó irányba állt az egér, egyedül az USB kábel segített ránézés nélkül, tapintással orientálni az egeret. Az USB tette lehetővé, hogy az egeret a billentyűzethez csatlakoztassuk. Ez szükséges is volt, mert az Apple ritka rövid kábellel szállította azt.

Apple Pro Mouse
A kétezres év Macworld rendezvényén résztvevők nem csak a kivetítőn csodálhatták meg az Apple új egerét, de azt haza is vihették, mindenki kapott egyet ajándékba. Ez volt az Apple első optikai egere. A korábbi mechanikus egerek egyik gondja a mechanikus alkatrészek tönkre menetele volt, de a koszosodás is akadályozta a munkát. (A Gonosz Almalap örömmel emlékszik vissza egy frissen felvett kollegina arcára, amikor szintén gonosz főnöke azzal fogadta, ma sok-sok golyót kell megmosnia. Az - érthetetlen - elvörösödést az egérre mutatással oldotta fel.)
Az egér másik újdonsága az volt, hogy nem volt külön „kattintós" felülete, az egész egérrel lehetett kattintani (ahogy most is). Az egér színét az iMac, Mac Pro színvilágából nyerte, változatlanul gyengén áttetsző volt. A kábel viszont annyira rövid volt, hogy az Apple külön Pro Mouse USB hosszabbító-kábelt kínált.
2003-ban a kábel hosszabb lett, a Pro viszont kikerült a névből. Sőt, az egérnek készült Bluetooth-os változata is.
Ami a legjobb volt, a hirdetése:



Mighty Mouse
Huszonkét évnek kellett eltelni addig, mire az Apple végre hajlandó volt szakítani az egy gombos megoldással. 2005-ben bemutatott Mighty Mouse-nak több érzékeny pontja volt. (Az egy gombosság állítólag Jobs rögeszméje volt, mondván a Microsoft „lekoppintotta" az Apple oprendszert és egeret - a Microsoftnak volt saját egere, és az jó volt - és két-, sok gombosította azt, ezért az Apple soha nem teszi ezt meg. Vagy igaz - vagy nem.) Az egér tetején apró gomb szabadon tekerhető minden irányban, így nem csak vízszintesen vagy függőlegesen lehet görgetni (valójába e két irányba bontott a görgetés, de marketingileg sokkal szebb a minden irány). A Mighty Mouse minden tudását az OS X alatt volt csak képes kihasználni.
Az egér a nevét rajzfilm figuráról kapta. Sokan cikizték az Apple-t, hogy lesz-e Mickey Mouse, esetleg Minnie Mouse. A cikizésnek az is táptalajt adott, hogy Jobs ebben az időben a Disney legnagyobb egyéni részvényese volt, miután a Pixart részvénycserével megvette a Disney.
2006-ban bemutatták a Mighty Mouse Bluetooth-os modelljét is. 2009-ben az Apple pert vesztett és kénytelen volt a Mighty Mouse-t átkeresztelni Apple Mouse-ra, a Mighty alkotói semmi pénzért sem voltak hajlandók nevüket adni az Apple-nek. Kevesek egyike, akivel szemben nem járt sikerrel az Apple használom, majd megveszem taktikája.

Magic Mouse
Három éve októberben mutatta be az Apple a Magic Mouse-t. Az alumíniumból készült egér egész felülete érintés-érzékeny, a Rendszerbeállítások > Egér panelen teljesen testre szabható módon.

2012. november 28., szerda

OS X 10.8 Mountain Lion kézikönyv

Megjelent. Hol lehet megvásárolni? Minden magára adó Apple viszonteladónál, nagyobb könyváruházakban és a neten át is, természetesen. Kinek ajánljuk (karácsonyra vagy csak úgy)? A könyv azoknak segíthet, akik most ismerkednek a Mackel - életük első Macje előtt ülnek, vagy a Mac már pár hónapja ott figyel, csak lassan megy a barátkozás. Hasznos lehet a Windowsra váltók számára is, akik nem szeretnék maguk kitalálni a „mit hol hogyan és miért", hanem inkább elolvasnak, átlapoznak egy szakkönyvet. És azok számára is megfelelő választás ez a könyv, akik még a Guttenberg-galaxis gyermekeként nőttek fel, de szeretnék használni a modern kor technikáját is.
A könyv nem csak az operációs rendszert mutatja be, hanem az oprendszerhez tartozó alkalmazásokat is, Safarit, Mailt, Naptárat... A könyvet a Perfact kiadó adta ki - szokás szerint. A szerző, Ferenczy Gábor, ismert lehet korábbi hasonló könyveiről (Leopard, Snow Leopard), illetve mint a MacAcademia (vagy mAcademia) oktatójaként, illetve e blog írójaként is*.

* most is milyen szépet írtam a saját könyvemről...

2012. november 27., kedd

Lion vizsgák frissítése Mountain Lionra

Bár az elmúlt években sok erőfeszítést tettek a hazai AATC-k (Apple Authorised Training Center = hivatalos Apple oktató-hely) az Apple minimális támogatása ellenére azért, hogy minél több Apple-vizsgás szakembert képezzenek, a vizsgát leginkább az Apple értékesítési láncában dolgozók tettek - mert nekik ez kötelező -, illetve azok, akik ezt követően távoztak az országból.
Ennek ellenére elmondjuk, hogy a Lion vizsgázottak a következő pár hétben újíthatják meg vizsgájukat úgy, hogy az Mountain Lionra legyen érvényes. Aki nem újítja meg, az már csak a teljes vizsgát teheti le - majd. A megújításról a Prometrictől kapott levél tájékoztat, a megújítás díja vizsgánként 200 dollár. Vizsgázni az AATC-kben lehet (iStyle, Mesharray és XMS).
Az ACSP (Apple Certified Support Professional) státusz megújítható 2013. február 15-ig (ajánlott könyv).
Az ACTC (Apple Certified Technical Coordinator) státusz megújítható 2012. december 15-től 2013. március 15-ig (ajánlott könyv).

2012. november 26., hétfő

"Nincs egyetlen rövid ujjú ingem sem"

Steve Jobs ördögi oldaláról számos történetet olvashattunk - liftben két emelet közt kirúgott munkatárs, mozgássérült parkolóhely folyamatos elfoglalása -, a Businessinsider most megírt párat a lenyűgöző, sármos Steve Jobs történetek közül. (előző)

Már benne jártunk 2010 őszében, amikor Lita meglátogatott az Infinite Loopon (az Apple főépülete - ford.), ekkor már teljes munkaidős állásom volt az Apple-nél. Nagyon jó idő volt, a nap is hétágra sütött. A Caffe Macsbe mentünk ebédelni, a hosszabb sorban állva beszélgettünk. Amikor hátrafordultam, Steve-be ütköztem, ő állt mögöttünk. Ami meglepett, hogy nem a szokásos magasnyakú fekete garbót viselte, hanem egy fekete-fehér csíkos hosszú ujjú ingben volt, még soha sem láttam így. Lita szája tátva maradt:
"Banyek, hisz ez Steve Jobs!"
Az ebéd után még befért egy adag fagylalt is, a Caffe Macs fagylaltja pedig nagyon-nagyon jó. A sorban - el sem hiszem - Steve ismét mögöttünk állt. A pasim nem bírta és megszólította:
"Nem túl meleg ez az ing?"
"Nekem egyetlen rövid ujjú ingem sincs!" - válaszolta Jobs.
Ennyi az egész történet, teljesen véletlen volt, felejthető is, de nekünk örökké emlékezetes.

2012. november 23., péntek

Ma érdemes Apple boltba menni!

Az Apple nagy bevásárló napja. Most pénteken.Ez hazugság, minden nap érdemes, de ma vásárolni is érdemes. A három nagy APR mindegyike kedvezményt kínál, ki ilyet, ki olyat. Azért ma, mert Amerikában a mai napot Black Friday-nek hívják, ez ott a karácsonyi vásárlási őrület hivatalos kezdőnapja. Itthon először 2009-ben a Starking tartott Fekete Pénteket - nagy sikerrel, tavaly már több Apple viszonteladó is csatlakozott, idén pedig ez hivatalos Apple program.

2012. november 22., csütörtök

"Lefényképezne minket?"

Steve Jobs ördögi oldaláról számos történetet olvashattunk - liftben két emelet közt kirúgott munkatárs, mozgássérült parkolóhely folyamatos elfoglalása -, a Businessinsider most megírt párat a lenyűgöző, sármos Steve Jobs történetek közül.

1999 áprilisától 2011 júliusáig az Apple-nél dolgoztam. Ezt a történetet soha sehol nem írtam még meg, de tudtam, előbb-utóbb meg kell osztanom, bármilyen jelentéktelen is.
Már nem dolgoztam az Apple-nél, amikor beugrottam egy ebédre. Nagyon tetszett a megújult Infinite Loop One (az Apple főépülete - ford.) és épp előttem sétált ki Steve Jobs a szokásos frissességével, amelyet - úgy tűnt - minden betegség ellenére képes megőrizni. Maga a találkozás nem volt szokatlan esemény még az Apple méretei ellenére sem.
Steve a parkoló felé menet elhaladni készült egy nyitott ajtóval várakozó üres autó mellett. Az egész család az Apple cégtábla mellett állt, a látogatók gyakran megteszik ezt.
Az apa odalépett a siető Steve-hez és nagyon udvariasan megkérdezte:
"Lefényképezne minket, uram?"
Steve megtorpant és átvette a felé nyújtott iPhone-t miközben rájött, sem a férfi, sem a családja nem ismerte fel őt. Ebből fakadó lelkesedéssel felelt:
"Persze!"
Steve két percig komponálta a képet, kicsit hátrább lépve, a családot instruálva, az iPhone-t fókuszálva, majd felkiáltott:
"Smile!" - és exponált.
Az apa visszakapva az iPhone-t udvariasan megköszönte a segítséget, Steve pedig beült a kocsijába és elhajtott. A család eközben az iPhone-on nézte vissza a fotót, megállapították, jól sikerült. Majd beültek és elhajtottak.
Ekkor láttam utoljára Steve Jobst.

2012. november 21., szerda

Adam Lashinsky: Az Apple kulisszatitkai - elolvastam

A könyvet azoknak ajánlom, akik nem az Apple „nagy" történeteire kíváncsiak, nem Jobs zsenialitásáról szeretnének olvasni (bár ez elkerülhetetlen, ha az Apple-ről beszélünk), hanem magáról a vállalatról és mostani vezetőiről. A könyv fénykép az Apple utolsó Jobs halála előtti egy-két évről és az azt követő pár hónapról - a könyv idén jelent meg, a HVG (dicséretesen) gyorsan lefordíttatta (jól) és kiadta -, és ami még érdekesebb, a könyv felvázol néhány lehetséges forgatókönyvet a következő évekre.
Adam Lashinsky egy „kis helyi" lapnál akkor kezdett dolgozni, amikor Jobs visszatért az Apple-höz, így közelről követhette az Apple rendbetételét. Később a Fortune újságírója lett, a Fortune egyike volt annak a kevés lapnak, amellyel az Apple kimondottan baráti viszonyt ápolt. Lashinsky így valóban remek információkkal rendelkezik az Apple „titkos" belső életéről is. A könyvet olvasva néhányszor fel is ismertem az Almalapban vagy a blogon közzétett szöveget* - a könyv érthető módon cikkeire támaszkodva íródott.
Úgy a nyolcvanadik oldalig tart a Jobs vezetés utolsó éveinek bemutatása, kezdve persze Wozniakkal, a Macintoshsal. Innentől a szerző több szál mentén próbálja felvázolni az Apple működését a jobsi és Jobs utáni korszakban, ám a szálak - termelés, marketing.. - összefonódnak, és nem sikerül tartani a célt. De ez nem baj, a könyvet talán ez menti meg attól, hogy roppant száraz legyen. Nehéz külső szempontból írni a könyvről, mert az elbeszélt történetek jó részét ismerem, megírtam. A leírás nem törekszik arra, hogy az olvasó hanyatt essen és Jobs imádó legyen - az eddig magyarul megjelent Apple-lel foglalkozó könyveket húsz-száz oldal után elragadta a Jobs-imádat -, ez a könyv és a szerző ellenállt. Egészen az utolsó húsz oldalig, ahol megvallja, mikén lett switcher.
Aki arra kíváncsi, hogy mi várható a Cook-vezetéstől, annak erősen ajánlott a könyv elolvasása, nem csak Cookról, de az Apple összes vezetőjéről szól, akik Jobs halálakor fontos, meghatározó pozícióban voltak. Nem csak száraz önéletrajzi leírást kapunk, hanem apróbb, színes történeteket, munkatársi véleményeket.
A könyv friss, de nem tud naprakész lenni. Scott Forstall a könyvben még mint az iOS fejlesztés vezetője szerepel, mi már tudjuk, hogy Cook kirúgta az iOS 6 körüli zűrök és bocsánatkérés megtagadása miatt. Lashinsky egyik felvetése szerint Cook regnálása csak átmeneti, tartson akár tíz évig is, Jobs igazi szellemi örököse leginkább Forstall lehet(ett volna).
Végül jöjjön az egyik kedvenc Apple hirdetésem, amelynek a könyvből tudtam meg a valódi születési történetét. Azt nem árulom el, csupán annyit, hogy a történettel illusztrálják, az egész szervezet, jelen esetben a marketing osztály Jobs függőségét.



* csak a rend kedvéért, ez tartalmi egyezés, nem kopi-péjszt, bár mennyire is divatos az.

2012. november 20., kedd

iPhone magazin

Facebookos futár jő lihegve, hamarosan iPad méretű iPhone-os magazin jelenik meg - barátaink kiadásában. A lap címe „One More Thing", Jobs legendás prezentációs átkötése. A közelmúltig megtartott fejlesztői konferenciák Jobs előadásával kezdődtek. Ezen az Apple alapítója eldicsekedett az elmúlt év eredményeivel (mindig volt mivel), majd következtek az újdonságok bemutatása. A rendszerint másfél-két óra hosszú „keynote" végét éreztük híván azt, hogy már minden újdonságot bemutattak, amikor Jobs a legendás szavakat kiejtette:
- There is one more thing! Lenne itt még valami!
És a valami szinte mindig hangosabbat robbant, mint az addig bemutattak. Aki már látott Steve Jobs prezentációt, az tudja, hogy ez a mondat mit jelent, aki nem, az gyorsan keressen egyet az Apple oldalán.
A lapnak sok sikert! Mint az Almalapot 15 éven át szerkesztő és kiadó, tudom, hogy mekkora feladat egy lap összerakása (különösen a negyedik szám körül), mekkora és milyen szép kihívás.

2012. november 16., péntek

U2 és az Apple

Egy régi kérdésre adott választ a minap a businessinsider. A U2 ugyanis 2004-ig egyetlen zenéjét sem engedte át reklámcélra, ám ekkor az Apple egyik iPod klipjében nem csak megszólaltak, de fel is tűntek. Ugyanakkor az Apple speciális iPodot dobott a piacra „U2-iPod" néven. Az iPod mellé letölthető volt az iTunes Store-ból az addigi összes U2 album is.
Hogy a hazai szálát ennek a történetnek hamar elvarrjuk, az egyik akkori viszonteladó megkereste a U2 kiadójának itthoni leányvállalatát, és nagy mennyiségű U2 iPodot adott el nekik karácsonyra. Mivel az Apple-től csak nagyobb tételben lehetett rendelni U2 iPodot, Melinda (az ügyes) gyorsan körbe kérdezte ismerőseit is, így lett az Almalapnak akkori áron közel százezer forintért U2 iPodja. Ami itthon (is) ritkaság.
A feltett kérdésre, hogy a U2 miért állt össze az Apple-lel, egy most megjelent könyv válaszolta meg. Ebben Bono (a U2 énekese) szavait idézik:
"Az Apple az a cég, amely a pop-kultúra és a technológia összefonódására a legjobb példa. Ők értik a zenét. Imádják a tárgyak szépségét. ... Az iPod az elektromos gitár óta talán a legfontosabb pop-eszköz. Mi, az egész banda, erősen hiszünk az iPodban. Mi, az egész banda, valami hasonló dologban gondolkodunk már évek óta."

Az idézetből egyértelmű, hogy Jobsnak, aki szerette a pop-zenét, Beatles rajongása is közismert, nem kellett nagyon győzködnie az akkor talán pályája csúcsán lévő U2-t. Jobs egyébként mindig otthonosan mozgott a zene világában, az általa tartott prezentációkban, ha azok kapcsolódtak a zenéhez, rendszeresen fellépett világsztár.
"Ez a művészet, kereskedelem és technika összeépülése" - mondta Bono másutt a U2 iPodról.
Amíg Bono megmaradt Steve Jobs és Apple-rajongónak, a vagyonát kezelő befektetési társaság a RiM-re tett 2009-ben, így ez a gyártó finanszírozta a U2 akkori turnéját. (A kedves amerikai cikk az „emlékszik erre bárki is?" kérdéssel zár, mi annál jobban kedveljük Bono-t, a U2-t, az Apple-t és Steve-et, hogy így tegyünk - bár elhallgatni nem akartuk, mert azért üt.)

Apple iPod hirdetés a U2-val (Vertigo)

2012. november 15., csütörtök

Kívánságlista

Nem szeretném megérteni, hogy miért tört ki már több plázában is a karácsony, amikor az abc-ben még csak a Mikulásokat pakolják ki, bár gyanítom, ez is „begyűrűzött", egyszer persze begyürkőzhetne valami olyasmi is, ami tetszik. Az Apple is frissítette ajándékozós oldalát, gyorsan meg is néztem, mire kellene barátnőmnek sok pénzt gyűjtenie. (Nem fog - értem...)

Maceseknek
Az oldalon van iPades, Maces, iPhone-os és iPodos ajándék-lista oldal. A Maces tetején egy MacBook Air csücsül (999 dollár, 330eFt). Kiemelt Apple ajándék ajánlat egy Fender Stratocaster gitár (44,5eFt), amely USB-vel csatlakoztatható az említett MacBook Airhez, hogy GarageBandben lenyomhassuk Mark Knopflert. Szintén csak a Store-on át vásárolható meg a fémházas G-Tech 500GB-os USB3-as (18eFt) külső merevlemez és a Pioneer DDJ-WeGo DJ USB-s Midi vezérlő (66,8eFt). A magár svájci bicskának álcázó Vicorinox 16GB USB-drive (11eFt) remek kiegészítő és szintén Store exluzív termék.
Iskolásoknak érdemes mindent bevetni a Cole Haan táska (84,6eFt) érdekében, ebbe nem csak a MacBook Pro (a kisebb) fér be, de még pár könyv is, ha tápot nem viszünk magunkkal. Igazi csajos táska (nőm most rúgott bokán és elment: tehát röhejes bevásároló szatyor) a Michael Kors remek (67eFt), de van férfi változata (22,5eFt) is, igaz ez sokkal olcsóbb és praktikusabb, viszont messze nem olyan csili-vili, édi-bédi.
A nem csak Store tárgyak között találjuk a Mobee Magic Mouse töltőjét (Amerikában: 9eFt, itthon 13,5eFt) - ez az egyik legpraktikusabb ajánlat. Persze kis lakásban a több féle fejhallgató is jól jöhet - vagy nekünk, vagy a Mac használónak. A fejhallgatók mellett - érdekes módon - több hangfalat is a karácsonyfánk alá képzel az Apple (párnál az alsó ágak mennek a kukába, hogy beférjen a hangdoboz). A mikrofon közeli - énekes, riporter, nem az, de szeretne az lenni - embereket pedig lepjük meg a Blue Spark Digital mikrofonnal (45,5eFt).

iPadeseknek
"Az év legnagyobb ajándéka. Csak kicsit kisebb." - az Apple ismét remek (angolul még jobb: „The year's beiggest gift. Only smaller.") nyelvi humorral ajánlja vezető ajándékként az iPad minit (329USD, átszámolva: 73eFt, kifizetve 100eFt). Az elvárható további ajándékötletek sorát az iPad-cover (védőborító az Apple-től), a Macnél már említett hangfalak és fejhallgatók alkotják, a Stratocaster itt is játszik (bár az USB-s csatlakozással mit kezd az iPad tulajdonos, azt nem akarom kitalálni). De van pár tényleg jó ötlet is! Az egyik a Monopoly zAPPed változata, a szógyötrés lényege, a táblás játék közepe most az iPad, amely így interaktívan kavarja a játékosok életét. Aki még az előző évezredben született és számítógép rajongó ismerősét akarja megakadályozni, az nem választhat stílszerűbb ajándékot, mint az iPadet Atari játékgéppé alakító Discovery Bayt (14eFt). A stílusosság oka, Steve Jobs az Atarinál kezdett dolgozni, mint játékfejlesztő. Végül két ajánlat azoknak, akik kiskorú gyermeküket szeretnék meglepni. Az egyik a Crayola DigiTools Ultra Pack (12eFt) névre hallgató csomag, a Crayola kézügyesség-fejlesztő, gyerek-megkötő játékokat, alkotó-eszközöket fejleszt és gyárt és forgalmaz, ebbe a körbe építette be az iPadet - pár perc alatt nem találtam meg az itthoni honlapon a terméket, de hátha van, vagy lesz. Vagy Bécs. A másik a Disney terméke, Creative Studio for iPad (12eFt) rajzoló készlet.

* árak. Az árakat simán átszámoltam a mai USD/HUF árfolyamon, csupán egy-két terméknél írtam oda a valódi magyar árat. Ami mindig 10-20 százalékkal magasabb, mint az amerikai, ezzel mindenki számoljon. (Igen, tudom, a Store-ban netto árak vannak, mert minden államban más az áfa. Nálunk is más.)

2012. november 14., szerda

Almafa



(Matyinak kösz a képért, ezt nem ismertem. Eddig.)

2012. november 13., kedd

iPad aksi töltöttség neten át

Ismét sikerült lenyűgözni az Apple-nek és a netnek, bár lehet, hogy ez a tudás másokban csak a kiszolgáltatottság és para érzést növeli - mennyi mindent tud rólunk a világ. Ami ebben az esetben a net és az Apple. Valamint azért tudja, mert én megengedtem neki.
Tanítványra várva megnéztem neten át, hogy merre vannak az Apple-ös eszközeim. Aki ilyet még nem csinált, az hamar tegye meg, egyrészt engedélyezze az eszköz követését magukon az eszközökön, ezután a neten az iCloudba bejelentkezve láthatja, melyik Mac, iPad merre jár. Zárójelben: gyerek-tracker, ha már iPhone-t kapott a kis aranyos.
Ami a mai unalmamban böngészésben feltűnt, ahogy a képen is látható, az Apple nem csak a helyét, de az eszköz aksijának az állapotát is közli. Hogy haza telefonálhassak, tegyétek már töltőre az iPadem...

2012. november 12., hétfő

Adobe vizsga tanulsága

Mint jól szituált Adobe viszonteladó, évről évre le kell tenni néhány vizsgát, hogy jól szituált és viszonteladó maradjon az ember. Jelentem, délelőtt teljesítettem a vizsgákat, így már csak az Adobe-ra várunk.
A legjobb kérdés, ami miatt e bejegyzés született, a következő volt: Igaz-e, hogy az Adobe Creative Suite értékesítés fele Maces, másik fele Windowsos világviszonylatban? A helyes válasz: igen. A Mac továbbra is a kreatív emberek társa.

2012. november 9., péntek

@mac.com > @me.com > @icloud.com

A cím az Apple mail szolgáltatás evolúció leírása.
Kezdetben volt a .mac, amikor még webes felületen át lehetett weblapot létrehozni, képeket megosztani. Ekkor lehetett szert tenni @mac.com-ra végződő email címre. A MobileMe bevezetését követően az Apple kínálta e-mail szolgáltatás @me.com-ra váltott, de megmaradt a régi @mac.com. Az iCloud, amelyet remélem, már senkinek sem kell bemutatni, elhozta az @icloud.com végződésű email címet.
Épp tegnap jött meg az Apple levele, amelyben finoman pusholnak, hogy álljak át @icloudra. Ehhez fel is kínálják a @mac/@me.com-mal használt nevet, az Apple ezt gálánsan fenntartja nekem. Persze - írják -, ha akarok, maradhatok a megszokott @mac/@me.com-nál. Az igazság a mail utolsó sorában van, akármelyik is áll a három domain név közül a nevem mögött, a mail eljut hozzám - teszteltem, így igaz.

Bónusz Esztertől iCloudról
Ha véletlenül Esztert az a kihívás éri, hogy fel kell olvasnia az „icloud" szót, akkor halkan nevessünk fel, mert „első klód" hangzik majd el. Eszter, én így szeretlek!

Az Almalap a .Mac-ről
(rövideket bemásoltam, hosszabbakat csak meghivatkoztam)

  • .Mac helyett MobileMe
    2008. nyár
  • .MAC NÉPSZERŰ
    2007 október
    A dotMac (.Mac) a második legnépszerűbb Mac termék - mutatta ki egy vizsgálat. Bár a legtöbben meglepődnek, amikor kinyitják a dotMac dobozát, amelyben egy árva regisztrációs kódot találnak csak. A dotMac az Apple netes-tárhely, e-mail, adat- és gép-szinkronizációs megoldása, amely számos Maces alkalmazással - köztük az ingyenes, minden új Macre felkerülő iPhoto-val, iMovie-val és iWebbel is - együtt dolgozik.
    A szoftverként eladott szolgáltatás valójában nagyon korszerű - mondják a szakemberek, - mert a dobozos szoftverek halálra vannak ítélve. Ennek persze ellentmond, hogy idén tíz százalékkal több dobozos szoftvert értékesítettek. A Microsoft Office erősségét jelzi, hogy minden hatodik így elköltött dollárt Officért adták ki. És így haldoklik a Microsoft.
  • .MAC - NAGYOBB
    2007 nyár
    Az Apple kívánatosabbá tette .Mac szolgáltatását - Web Gallery a kulcsszó -, és felemelte a tárterületet. Az iDisk az önálló előfizetők számára 10GB-ra nőtt, a Családi csomagot használóké is, itt a családtagok 2,5GB-tal rendelkeznek alaphelyzetben.
    Emelték a feltöltési limitet is, az önálló .Mac tagok havi 100GB-t, a családi csomag tagjai 25-25GB-t tölthetnek fel havonta. Az élő előfizetéssel rendelkezőknek semmit sem kell tenniük.
  • .Maces lesz az iPhoto
    2007 nyár
  • .MAC MAIL
    2006. szeptember
    A .Mac felhasználók új felülettel találkoznak, ha neten át nézik és kezelik leveleiket. A fejlesztés eredményeképp a .Maces Mailezés olyanná lett, mint más netes levelező felületen megszoktuk - egész oldal újratöltése nélkül képesek a levelek böngészésére, olvasására, keresésére, szűrésére. A .Mac felületen gyors válasz gomb is megjelent. A tervek szerint a szinkronizált AddressBookkal totális együttműködésre képes netes Mail felület is készül.
  • .Mac fejlesztés
    2005. szeptember
    Az új szolgáltatások között olyan innovatív lehetőségek jelennek meg, mint a .Mac Groups, mely lehetővé teszi egyéni csoportok, közösségek kialakítását; továbbfejlesztett .Mac Backup adatmentési rendszer; illetve összesen négyszeresére növelt iDisk és e-mail tárkapacitás. Bővebben!
  • .MAC
    2004. október
    Az Apple ingyenesen növeli a .Mac Mail és az iDisk kombinált tárolási kapacitását 250 MB-ra. Ez azt jelenti, hogy így most a .Mac tagoknak több helyük lett az email üzenetek csatolt fájlok tárolására, a weboldalakra és a backupokra. A .Mac tagok most lehetôséget kaptak a .Mac account 1 MB-ra történô fejlesztésére 49.95 dollár éves díj fejében. A .Mac Mail most alapban tartalmaz 125 MB email tárolási lehetôséget, a .Mac tagok ezeket bárhonnan bejelentkezve elérhetik. A .Mac tagok saját .Mac account használati szokásainak megfelelôen alakíthatják ki a 250 MB-os tá felosztását. A maximum üzenetméretet felemelték az izmos 10 MB-ra, ezáltal a .Mac Mail képes nagyfelbontású képek és nagy projektfájlok kezelésére, fogadására. A tagok belépve a .Mac-be, rákattintanak a saját beállításukra, rákattintanak a Tárolási Beállításokra és a legördülô menübôl a következô lehetôségek közül választhatnak:
    - 16 MB Email / 234 MB iDisc
    - 20 MB Email / 230 MB iDisc

    - 140 MB Email / 110 MB iDisc

2012. november 8., csütörtök

Ikonográfia

A szinte nyomdakész Mountain Lion könyv alkalmazásokról szóló fejezetei elejére is az adott alkalmazás ikonja kerül. Azt gondolom, hogy mindenki tudja, hogy miként és hol lehet ezeket az ikonokat megtalálni. De ha nem, hát így: a Finderben az Alkalmazásokat kell kiválasztani. A program nevére a Ctrl billentyűt nyomva tartva kattintsunk! A felpattanó menüből a „show package content" (csomag tartalom megmutatása) választandó, a Finder ekkor megmutatja, mi mindenből áll a program. Figyelem, amihez így hozzáférünk, azt nem piszkáljuk, mert ha elmozdítunk, átnevezünk vagy törlünk fájlt, megeshet, hogy az alkalmazás többet nem indul el.
De ha már felvágtuk az alkalmazást, a Contents > Resources mappa tartalmát érdemes végignézni. Számos más fájl és mappa mellett itt találjuk meg az „icns" kiterjesztéssel az adott alkalmazás ikonját. A sok mást is érdemes végignézni, innen könnyen lehet csenni grafikát, képet. A nyelvi modulokat is itt találjuk „lproj" kiterjesztéssel. Van olyan Maces, aki lelkesen letörli az általa nem használt nyelvi modulok mappáit, hogy még több helye legyen a merevlemezen vagy SSD-n - lelke rajta.

The Crazy Ones
Ahogy a könyvhöz „gyűjtöttem" az ikonokat, rájöttem, hogy néha az ikonok fájlneve is beszédes. Rendszerint a név a program neve.icns formájú, de! Például a Naptár és a DVD-lejátszó app.icns ikon-fájlnevet kapott (már több rendszer óta), a Betűtár pedig appicon.icns névre hallgat - nem volt idő átnevezni vajon? A Mission Control ikonját Expose-nak hívják, ezzel már a Mountain Lion bátran beülhet a pszichiátriai székbe. A TextEdit, alias Szövegszerkesztő edit.icns-e talán arra utal, hogy eredetileg még egyszerűbb nevet szántak az alkalmazásnak. Végül a Rendszerbeállítások (System Preferences) PrefApp.icns fájlnevű ikonja lóg még ki a sorból.
Az .icns fájlt a Preview-val (Megtekintő) lehet megtekinteni és más formátumúvá elmenteni.

2012. november 6., kedd

HAUG: Business Catalyst

Két kérdés - két válasz. Mi az a HAUG? A HAUG a magyar Adobe felhasználók független csapata, csatlakozz te is, ha érintett vagy! Mi az a Business Catalyst?
A Dreamweavert sokan ismerik és használják weboldal készítésre, ám sokkal kevesebben hallottak a Business Catalystről. Most e két nagyszerű eszközt mutatja be Czebe Márton (CarnationGroup, Head of Creative Division) a HAUG következő rendezvényén. Szó esik majd a Dreamweaver és a Business Catalyts kapcsolatáról, a Business Catalyst működéséről, lehetőségeiről és jövőjéről. És természetesen Márton bemutat már elkészült, illetve folyamatban lévő projekteket is.

A workshop tervezett témái:
  • A legújabb BC site-unk bemutatása (WRC Face to Face)
  • Miért éppen BC-t választottunk, technológiai és üzleti szempontok
  • BC működésének áttekintése
  • Új site létrehozása, és egy teljesen egyedi site felépítésének nehézségei
  • BC adottságok és furcsaságok
  • Page template-ek, module template-ek és layoutok
  • Liquid bemutatás, használat és lehetőségek
  • DW-BC workflow a valóságban
  • Példák néhány bonyolult feladat megoldására
  • Leggyakrabban használt, kedvenc modulok
  • rengeteg gyönyörű rally-s fotó
  • néhány hasznos HTML5/CSS/JavaScript trükk / érdekes technológiai megoldás
Időpont: 2012. november 17. szombat 16:00-18:00
Helyszín: XMS Akadémia (Duna Plaza – 1138 Budapest Váci út 178.)
A parkolás első órája ingyenes! Ha gépkocsival látogatsz el hozzánk, választhatsz a fedett parkolóház vagy a szabadtéri parkolók közül. 1600 parkolóhellyel várunk!
Utazási lehetőségek: Az épületet a 3-as (kék) metróval a Gyöngyösi utcai metrómegállónál közvetlen összeköttetéssel érheted el.

Jelentkezés!