Figyelem! A cikkben sokszor szó lesz arról, hogy a proci csak 4GB-ot „lát", képes megcímezni... Az iPad 32GB esetén a 32GB nem az a memória, ahol az iPad dolgozik, az a tárhely, ez a processzor címzési képességétől független méretű. A tárhely (klasszikusan merevlemez, mostanában: ramdisk, flash-memória) és a memória két külön elem. A cikkben az utóbbit emlegetjük folyamatosan.
Az iPhone 5S A7 jelzésű processzorával az első olyan mobil-eszköz, amelynek 64 bites a processzora, a többi eszközé maximum 32 bites. Kétszer annyi bit, kétszer annyi öröm? Gyorsaság? Ha nem is szó szerint, de valami ilyesmi. Természetesen a pontos válasz ennél hosszabb és bonyolultabb.
Miért kell a 64 bittől hanyatt esni?
Aki a kilencvenes évek végén már számítógép előtt ült, az tudja a választ, hisz ő akkor és ott már átélte a 32-ről 64-re váltást. A 64 bites architektúra előnyei:
- 4GB-nál több memória kezelhető közvetlenül
- gyorsabb működés, nagyobb teljesítmény
- és még sok más
Sebesség. Kicsit meglepő módon a sebesség növekedése nem egyértelműen következik a 32-ről 64 bitre váltással. Az egyszerű műveletek végzésekor a processzor képessége nincs igazán kihasználva - agysebészt ültetünk be recepciósnak -, néha még lassabbá is lehet egy egyszerűbb alkalmazás, anno az Apple első 64 bites gépeivel ez volt a felhasználói tapasztalat. A mai 64 bites processzorok felhasználási környezete biztosítja, hogy minig gyorsabbak legyenek 32 bites társaiknál.
Egyedi tudás. A 64 bitesek nem csereszabatosak. Az Intel Sandy vagy Ivy Bridge processzora például titkosítani is tud, de képes videó be- és kikódolására is. Az Apple A7 kompatibilis a 32 bites elődeivel - ezért futnak a korábbi alkalmazások is, nem csak a 64 bitre frissítettek. De az A7 is tud (persze másképp) titkosítani. Sőt, képes két processzorként viselkedni: TrustZone a kódneve ennek. Az egyik proci a telefonos dolgokat kezeli, a másik a többit, így is védve az iPhone-on tárolt adatokat.
Segít-e a 64 bit az Apple-nek?
Memória. Az Apple 5S
Az Apple, ahogy látható, még évekre van a 4GB-os határ elérésétől. Ám a 64 bites appokat nem kell majd újraírni, amikor váratlanul átugorja majd azt. Jó a programozóknak és jó nekünk is. Na meg az Apple-nek is.
Sebesség.
- Az iPhone 5S 64 bites módban 25 százalékkal gyorsabb, mint 32 bites módban.
- Az iPhone 5S minden sebességtesztben legalább kétszer gyorsabb, mint a sima iPhone 5, kivéve (Gonosz Almalap nem röhög!) a memória elérésben, ott csak 1,4-szer gyorsabb.
- Az iPhone 5S 25 százalékkal gyorsabban tölti be a honlapokat, mint az iPhone 5.
A 64 bites A7 nem csak marketing hangzás miatt fontos. Az Apple az iOS7-tel az alkalmazásait - Safari, Mail, Fotók, Siri - is átírta 64 bitesre, így duplán használja a gyorsaságot, a proci is gyorsabbá lett, az app is gyorsabbá lett. Mint tudjuk, ki kétszer ad, az gyorsan ad. A többi fejlesztő pedig követheti az Apple-t, számukra a környezet adott.
Egyedi tudás. Az iPhone esetén mindenképp az ujjlenyomat azonosítót kell megneveznünk. 32 bites proci soha sem lesz képes ilyesmire, az A7 mélyére rejtették az algoritmusokat az Apple mérnökei. A következő lépés is egyértelmű: Passbook és mobil fizetési rendszer.
64 ígérete
Oké, ez csak egy vicc volt Koncz Zsuzsival. A 64 bit, ahogy írtuk, készen áll a 4GB-nál nagyobb memória kezelésére, előbb-utóbb - iPad5? - jönnek azok az eszközök, amelyen már nem 386sx típusú játékok játszhatók, zárul majd a konzoloktól mért távolság.
Az ujjlenyomat azonosítás számos biztonsági kérdésre lesz megoldás, gyorsasága miatt akár alkalmazás hozzáférés is köthető hozzá.
Akármi is jön, megvárjuk, kipróbáljuk. Ujjunk van hozzá.
2 megjegyzés:
Ciki. Kösz! Javítom
Szóval a figyelmetlen fordításnál - 5C - csak az rosszabb, ha nem tudod kijavítani a hibát iPaden. Sem Safari alatt - kijelölhetetlen volt a Blogger szerkesztés felületén az első sor -, sem a Postsban (írtunk róla), ami meg kifagyott a forrás megnyitásakor. Ezért lett levéve a bejegyzés, meg visszatéve.
Megjegyzés küldése