A holnap _után_ kezdődő WWDC komferencián mutathtja be az Apple az új OS X 10.10 rendszert. Aminek neve a mai napi találgatások szerint: Yosemite, Redwood, Mammoth, California, Big Sur, Pacific, Diablo, Miramar, Rincon, El Cap, Redtail, Condor, Grizzly, Farallon, Tiburon, Monterey, Skyline, Shasta, Sierra, Mojave, Sequoia, Ventura vagy Sonoma. Vagy nem.
Forrás: MacRumors
2014. május 31., szombat
2014. május 30., péntek
2014. május 29., csütörtök
Olcsó felhőt
Már csak egy napig lehet szert tenni nettó százötven-ezer alatt az Adobe teljes szoftver-tárára. Nem ragozom a megéri-nem éri meg kérdést, foglalkoztunk vele eleget, elég a lokális keresőbe a Creative-ra vagy a Cloudra rákeresni. Mi az oktatásnál egy ideig vacakoltunk a 30 napos próba feltesz, letöröl, más Adobe ID-vel újra tesz megoldással, de aztán ráuntunk és vettünk egy teljes csomagot (nem, nem kaptuk Adobe viszonteladóként kedvezményt). A csomagban jött Muse-t és Edge-t így volt alkalmunk kipróbálni, tesztelni. Nincs gondunk a szoftverrel, frissül, nem akad, nem sípol. És kitermelte az árát. Komolyan.
Irányárak:
Irányárak:
- CCfT, teljes, Mac/Windows, nemzetközi, egy éves előfizetés nettóár: 260 363 Ft
- CCfT, teljes, Mac/Windows, nemzetközi, egy éves előfizetés Grand Gesture Promotion (CS3-ról, vagy frissebb CS-ről) nettóár: 148 763 Ft
- CCfT, teljes, Mac/Windows, angol, egy éves előfizetés nettóár: 241 680 Ft
- CCfT, teljes, Mac/Windows, angol, egy éves előfizetés Grand Gesture Promotion (CS3-ról, vagy frissebb CS-ről) nettóár: 137 575 Ft
- CCfT, egy alkalmazás, Mac/Windows, nemzetközi, egy éves előfizetés, nettóár: 111 563 Ft
- CCfT, egy alkalmazás, Mac/Windows, nemzetközi, egy éves előfizetés, CS3-ról, vagy frissebb CS-ről, nettóár: 74 363 Ft
- CCfT, egy alkalmazás, Mac/Windows, angol, egy éves előfizetés, nettóár: 101 369 Ft
- CCfT, egy alkalmazás, Mac/Windows, nemzetközi, egy éves előfizetés, CS3-ról, vagy frissebb CS-ről, nettóár: 65 162 Ft
2014. május 27., kedd
iPhoto és a kép eredeti neve
Az iPhoto minden Macre előre telepített alkalmazás, amellyel fényképeinket rendezhetjük, javíthatjuk és megoszthatjuk. Aki kinövi az iPhoto-t, az váltson Aperture-re vagy Lightroomra, de indulni az iPhoto-val érdemes. Számtalan iPhoto-s standard kérdés közül most az eredeti fájlnév eltüntetésével, illetve előhozásával foglalkozunk.
Az események (balra piros csík) közül kiválasztottam a Sárospatak nevűt (középen piros csík mutatja), majd az egyik képet kijelölve kértem egy infót a képről (alsó piros karika). Ekkor jelent meg a jobb oldali hasáb számos hasznos adattal. Ezeket az adatokat a kép tárolja, csak épp láthatatlanok. Ezek a metaadatok. A kiválasztott kép neve a hangzatos IMG_5471. Ez nem szép, számomra információt nem hord (már 5 471 képet fotóztál?), cseréljük le valami szebbre, értelmesebbre! Jelöljük ki azokat a képeket, amelyek nevét le akarjuk cserélni: command+a. A Photos/Fotók menüből adjuk ki a Batch Change... / Kötegelt módosítás... parancsot!
A megjelenő párbeszédablak több lehetőséget is kínál, mi most a fájlnév eltüntetésére törekszünk, ez a Title/Cím. Én általában dátumot iratok a képek alá (ez is redundáns, hiszen az info megmutatja, hogy mikor fotóztam, de én így szeretem). A cserélésnél nem kell vigyáznunk egy esetet leszámítva. Ez pedig a dátumcserénél az eredeti dátum módosítása - ez nem vonható vissza. Ezt ne használjuk! Akkor meg minek? Ha sikerült a fényképezőgépben elemet cserélni, akkor elugorhat a dátum-idő beállítás. Így képeink 1900. januárban készültek lesznek, ami előnytelen időbeli keresésnél, sorba rendezésnél. Ekkor, és csakis ekkor módosítsuk az eredeti dátumot egy, a valódihoz hasonlatos időpontra. Ha csak nem órákat fotóztunk, akkor ez úgyis csak megközelítő dátum lesz.
A cserével ügyes szelektálással megfelelő képaláírásokat (Leírás) is generálhatunk - a képaláírás FB vagy Flickr publikáció esetén - elvben, pár hetes tapasztalat szerint - átmegy.
Ki az iPhoto-ból! Vissza a
Az iPhoto Library-ben nem turkálunk (lásd: Tilos a használata). Ha szükségünk van egy fájlra, akkor az iPhoto kiadja azt, csak kérni kell. A Fájl > Export parancs kiadása előtt kijelöljük a kiveendő képeket - ezek megmaradnak az iPhoto-ban is, de a Finderen át elérhetővé válnak. A parancs kiadása után ezzel a párbeszédablakkal találjuk szembe magunkat:
Rendre megadhatjuk, hogy az iPhoto-ba bevitt, vagy az ott módosított képet kívánjuk az iPhoto-tól, esetleg adott fájlformátumban. A kép metaadataiba kerülhet az iPhoto-ban adott cím és a kulcsszavak, a GPS infok. Rendelkezhetünk a fájl méretéről és - ezért küzdünk - a fájlnévről. Ami lehet az általunk adott cím, vagy az eredeti fájlnév, sorszámozás vagy albumnévvel sorszámozás. Az iPhoto még rákérdez a célmappára, ahová aztán kimenti a képeket.
Be az iPhoto-ba! Felejtsük el a fájlnevet!
Legegyszerűbb módja a képek iPhoto-hoz adásának, ha azokat ráhúzzuk az iPhoto ikonjára vagy felületére. A beolvasást követően érdemes azonnal eseményekké szervezni a képeket, elvégezni az arcfelismerést.Az események (balra piros csík) közül kiválasztottam a Sárospatak nevűt (középen piros csík mutatja), majd az egyik képet kijelölve kértem egy infót a képről (alsó piros karika). Ekkor jelent meg a jobb oldali hasáb számos hasznos adattal. Ezeket az adatokat a kép tárolja, csak épp láthatatlanok. Ezek a metaadatok. A kiválasztott kép neve a hangzatos IMG_5471. Ez nem szép, számomra információt nem hord (már 5 471 képet fotóztál?), cseréljük le valami szebbre, értelmesebbre! Jelöljük ki azokat a képeket, amelyek nevét le akarjuk cserélni: command+a. A Photos/Fotók menüből adjuk ki a Batch Change... / Kötegelt módosítás... parancsot!
A megjelenő párbeszédablak több lehetőséget is kínál, mi most a fájlnév eltüntetésére törekszünk, ez a Title/Cím. Én általában dátumot iratok a képek alá (ez is redundáns, hiszen az info megmutatja, hogy mikor fotóztam, de én így szeretem). A cserélésnél nem kell vigyáznunk egy esetet leszámítva. Ez pedig a dátumcserénél az eredeti dátum módosítása - ez nem vonható vissza. Ezt ne használjuk! Akkor meg minek? Ha sikerült a fényképezőgépben elemet cserélni, akkor elugorhat a dátum-idő beállítás. Így képeink 1900. januárban készültek lesznek, ami előnytelen időbeli keresésnél, sorba rendezésnél. Ekkor, és csakis ekkor módosítsuk az eredeti dátumot egy, a valódihoz hasonlatos időpontra. Ha csak nem órákat fotóztunk, akkor ez úgyis csak megközelítő dátum lesz.
A cserével ügyes szelektálással megfelelő képaláírásokat (Leírás) is generálhatunk - a képaláírás FB vagy Flickr publikáció esetén - elvben, pár hetes tapasztalat szerint - átmegy.
Ki az iPhoto-ból! Vissza a babaruhát fájlnevet!
Az iPhoto Library-ben nem turkálunk (lásd: Tilos a használata). Ha szükségünk van egy fájlra, akkor az iPhoto kiadja azt, csak kérni kell. A Fájl > Export parancs kiadása előtt kijelöljük a kiveendő képeket - ezek megmaradnak az iPhoto-ban is, de a Finderen át elérhetővé válnak. A parancs kiadása után ezzel a párbeszédablakkal találjuk szembe magunkat:Rendre megadhatjuk, hogy az iPhoto-ba bevitt, vagy az ott módosított képet kívánjuk az iPhoto-tól, esetleg adott fájlformátumban. A kép metaadataiba kerülhet az iPhoto-ban adott cím és a kulcsszavak, a GPS infok. Rendelkezhetünk a fájl méretéről és - ezért küzdünk - a fájlnévről. Ami lehet az általunk adott cím, vagy az eredeti fájlnév, sorszámozás vagy albumnévvel sorszámozás. Az iPhoto még rákérdez a célmappára, ahová aztán kimenti a képeket.
2014. május 23., péntek
Új Emlékeztető Szolgáltatást OS X alatt létrehozni hamarabb lehet, mint ezt a címet hangosan felolvasni
Már oprendszerek óta bosszant, hogy eltűnt a Szolgáltatások közül a Create ToDo. Kaptam egy mailt, kijelöltem benne azt a pár szót, ami utal az elvégzendő cselekedetre, jobb klikk, Szolgáltatások, Create ToDo (vagy valami hasonló parancs) és a feladat már ott csücsült a Naptárban az elvégzendő feladatok közt.
Egy még régebbi oprendszerrel jelentek meg, elérhetők néha a Programneve menüből vagy kijelölt szöveg esetén a felpattanó menüből. Azt, hogy mikor milyen szolgáltatás érhető el, meghatározza, hogy honnan kérjük le a szolgáltatások listáját. Elvileg bármelyik alkalmazás kínálhat szolgáltatást, szolgáltatásokat más alkalmazások számára. Ilyen már alkalmazás számára kínált szolgáltatás az is, ha valahol egy mail címet jelölünk ki, arra egyből tudunk mailt küldeni. Ha Macen olvasol, jelölj ki egy szót a blogban, és (másik egér gomb) nézd meg, milyen szolgáltatásokat kínál a Mac.
Egyetlen parancs, a New Reminder Item utasítást használjuk fel az Automator készletéből. Ami fontos, a Title-t üresen hagyjuk, mert ide kerül a kijelölt szöveg. A kiválasztott Reminder gyűjtemény lesz az alapértelmezett. A legfontosabb, hogy alul az Options választása után jelöljük be, hogy párbeszédablakot akarunk a futtatáskor, hogy a megfelelő adatokat módosíthassuk. Ha ezt nem tesszük, akkor erre nem lesz módunk, csak a létrejött Remindert módosíthatjuk a szokott módon.
Mentsük el remekművünk Add to Reminder néven!
Ha szeretném, akkor itt tudom módosítani az alapbeállításokat.
És nem csalás, nem ámítás, az emlékeztető a helyére került. Ügyesek vagyunk, nem de?
Se, se, Service
Azóta nincs már a Naptárban ToDo, Reminders néven előbb iOS, majd OS X alatt is önálló alkalmazássá lett. Persze az Apple megírhatta volna a megfelelő Szolgáltatást, de nem tette. Ezért én megtettem helyette. De mielőtt belefutunk az agysebészi és űrhajósi képességeket messze nem igénylő megoldásba, mik is azok a Szolgáltatások?Egy még régebbi oprendszerrel jelentek meg, elérhetők néha a Programneve menüből vagy kijelölt szöveg esetén a felpattanó menüből. Azt, hogy mikor milyen szolgáltatás érhető el, meghatározza, hogy honnan kérjük le a szolgáltatások listáját. Elvileg bármelyik alkalmazás kínálhat szolgáltatást, szolgáltatásokat más alkalmazások számára. Ilyen már alkalmazás számára kínált szolgáltatás az is, ha valahol egy mail címet jelölünk ki, arra egyből tudunk mailt küldeni. Ha Macen olvasol, jelölj ki egy szót a blogban, és (másik egér gomb) nézd meg, milyen szolgáltatásokat kínál a Mac.
New Reminder
Az Automator a mi barátunk, elindítása után válasszuk a Szolgáltatás létrehozását. Mivel szeretnénk a létrehozandó szolgáltatást a Mailre korlátozni, ezért válasszuk a Mailt, mint elérhetőséget. Bemenő adat a kijelölt szöveg.Egyetlen parancs, a New Reminder Item utasítást használjuk fel az Automator készletéből. Ami fontos, a Title-t üresen hagyjuk, mert ide kerül a kijelölt szöveg. A kiválasztott Reminder gyűjtemény lesz az alapértelmezett. A legfontosabb, hogy alul az Options választása után jelöljük be, hogy párbeszédablakot akarunk a futtatáskor, hogy a megfelelő adatokat módosíthassuk. Ha ezt nem tesszük, akkor erre nem lesz módunk, csak a létrejött Remindert módosíthatjuk a szokott módon.
Mentsük el remekművünk Add to Reminder néven!
Használjuk!
Hupsz, érkezett egy levél, amiben valami elintézendő feladat van. Nem időhöz kötött, hogy Naptár esemény legyen, de adott időben meg kellene csinálni. Kijelölök pár szót, itt a levél tárgyát, és előhívom az Add to Reminder szolgáltatást.Ha szeretném, akkor itt tudom módosítani az alapbeállításokat.
És nem csalás, nem ámítás, az emlékeztető a helyére került. Ügyesek vagyunk, nem de?
2014. május 22., csütörtök
Csak egy pillanatra add már kölcsön a Maced!
Akinek hordozható Macje van, attól már biztos megpróbálták elkérni a gépét. Hogy megmutassanak egy cuki képet, egy ütős szájtot, egy bármit. Hogy letöltsenek egy nélkülözhetetlen programot. Egy hasznos vagy tök fölösleges lyutilit. Vagy csak egy pillantást vetne valaki a mailjeire, a Facebookjára, vagy csak egy gyors Skype-hívás, tudod, az ingyen van. Hát nem. Nincs ingyen.
A kép nem cuki, a szájt nem ütős és baromira nem érdekel, a programot meg soha a büdös életben nem akarom futtatni. A utilityről meg most írták meg, hogy az ég óvjon tőle. Belépnél a Facebookra? Szépen kiütöd az én megjegyeztetett és jól elfelejtett jelszavam? És aztán a Skype-ban is?
Az OS X, ahogy ismert, Unix alapú. A unix egyik legfontosabb képessége, hogy a felhasználók számára szeparált környezetet hoz létre. Ha a felhasználó csak a Saját (Home - ezért házikó) mappa alatt szorgoskodik, akkor a gépen levő többi felhasználó számára láthatatlan. És igen, a Macen több felhasználó is létrehozható. A felhasználókat a SysPref > Users fül alatt kezelhetjük.
Első lépés a bal alsó sarokban lévő kis lakat feloldása, kattintsunk rá. A bejelentkezéshez használt jelszavunkat kéri a Mac. Ez a beállítás párbeszédablak annyira fontos, hogy ilyen kiemelt védelmet élvez. Majd kattintsunk a lakat feletti Login Options-re, ekkor a jobb oldalon számos választási lehetőség jelenik meg. Bár az összes fontos, mi most a "Fast user switching"-et engedélyezzük. Amint ezt bejelöltük, a kijelző jobb felső sarkában, a menüsoron megjelenik a nevünk - vagy az a név, amellyel a Macre bejelentkeztünk.
A baloldali listában válasszuk ki a Guest Usert, a Vendég-felhasználót!
És engedélyezzük a használatát. Azért ez nem volt annyira bonyolult, ugye?
Ha betoppan, akkor a menüsor jobb szélén a nevünkre kattintva egy ehhez hasonló menüt kapunk. Itt kell majd a Vendég felhasználóra kattintani. A Mac fordul egyet, és géptől függően tíz-negyven másodpercen belül egy teljesen új felhasználói felülettel tudjuk a kérő elé tenni a gépet. Nem kell félnünk, hogy akaratlanul lecseréli a jelszavunkat bármelyik alkalmazásban vagy szájton. Nem kell szemünket az égre emelni, amikor a leggusztustalanabb cuki képet teszi háttérképpé.
Miután visszakaptuk a gépet, az alma-menü alól kiadjuk a Logout, azaz kijelentkezés parancsot.
Magyarul: a vendég felhasználó csak úgy tudja elhagyni a gépet, ha utána mindent törlünk, amit létrehozott. És ez jó!
A kép nem cuki, a szájt nem ütős és baromira nem érdekel, a programot meg soha a büdös életben nem akarom futtatni. A utilityről meg most írták meg, hogy az ég óvjon tőle. Belépnél a Facebookra? Szépen kiütöd az én megjegyeztetett és jól elfelejtett jelszavam? És aztán a Skype-ban is?
Gonosz még sem lehetek
Dehogynem! - vágná rá a Gonosz Almalap. Sőt, irigy is. Ám a Mac OS X remek megoldást kínál, aminek láttán Mátyás király is csettintene, ez pedig a Vendég felhasználó. Képzési tapasztalatunk, hogy kevesen hallottak róla, és töredékük használja. Miután megmutatjuk, mire való, viszont szinte mindenki rácuppan.Az OS X, ahogy ismert, Unix alapú. A unix egyik legfontosabb képessége, hogy a felhasználók számára szeparált környezetet hoz létre. Ha a felhasználó csak a Saját (Home - ezért házikó) mappa alatt szorgoskodik, akkor a gépen levő többi felhasználó számára láthatatlan. És igen, a Macen több felhasználó is létrehozható. A felhasználókat a SysPref > Users fül alatt kezelhetjük.
Felkészülés a Vendég-felhasználó használatára
(ismét egy bravúros alcím) Ahhoz, hogy át tudjunk váltani a Vendég felhasználóra, pár dolgot a Users panelen be kell állítanunk.Első lépés a bal alsó sarokban lévő kis lakat feloldása, kattintsunk rá. A bejelentkezéshez használt jelszavunkat kéri a Mac. Ez a beállítás párbeszédablak annyira fontos, hogy ilyen kiemelt védelmet élvez. Majd kattintsunk a lakat feletti Login Options-re, ekkor a jobb oldalon számos választási lehetőség jelenik meg. Bár az összes fontos, mi most a "Fast user switching"-et engedélyezzük. Amint ezt bejelöltük, a kijelző jobb felső sarkában, a menüsoron megjelenik a nevünk - vagy az a név, amellyel a Macre bejelentkeztünk.
A baloldali listában válasszuk ki a Guest Usert, a Vendég-felhasználót!
És engedélyezzük a használatát. Azért ez nem volt annyira bonyolult, ugye?
Vendégség
Felkészültünk, sör behűtve, barátnők toporognak, jöhet a váratlan vendég.Ha betoppan, akkor a menüsor jobb szélén a nevünkre kattintva egy ehhez hasonló menüt kapunk. Itt kell majd a Vendég felhasználóra kattintani. A Mac fordul egyet, és géptől függően tíz-negyven másodpercen belül egy teljesen új felhasználói felülettel tudjuk a kérő elé tenni a gépet. Nem kell félnünk, hogy akaratlanul lecseréli a jelszavunkat bármelyik alkalmazásban vagy szájton. Nem kell szemünket az égre emelni, amikor a leggusztustalanabb cuki képet teszi háttérképpé.
Miután visszakaptuk a gépet, az alma-menü alól kiadjuk a Logout, azaz kijelentkezés parancsot.
Magyarul: a vendég felhasználó csak úgy tudja elhagyni a gépet, ha utána mindent törlünk, amit létrehozott. És ez jó!
2014. május 21., szerda
iCloud elvárások
Június első hetében rendezi meg az Apple a szokásos nyári fejlesztői konferenciáját, a WWDC-t. A konferencia nyitónapjára számos bejelentést várnak az elemzők, rajongók, gonoszak, szépek és csúfak, így az iPhone 6, a következő iOS épp úgy terítéken van, mint az új ilyen-olyan Mac. Több eszközről szivárgott ki úgynevezett "kémfotó", ami persze az Apple PR munkáját dicséri. Noha az Apple sokkal nyitottabb, mint Jobs idejében volt, még sincs nyilvános "roadmap"-je, amin feltüntetné, mikor mit készül bemutatni, kifejleszteni. Csak az a biztos, amit már bemutatott.
iCloud, közös munka, tárhely
A számos találgatás egyike, hogy az iCloud tárhely bővülni fog. A jelenlegi ingyenes 5GB egyszerűen vicc, számos szolgáltató - Box, Dropbox, Google Drive, MSFT... - kínál ennél nagyobb helyet szabad felhasználására. Ha az Apple nem vásárolja fel a Dropboxot - sokan biztatták rá -, akkor valami hasonlóval nagyon illene előállnia.
Persze az Apple nem lenne Apple, ha nem tudná, hogy én nekem mire van szükségem. Ezért nem valószínű, hogy szabad felhasználású tárhelyet kínálna, a tárhely menedzsmentet sem érzi az én vállaimra helyezendő feladatnak. Sokkal valószínűbb, hogy a Pages, Numbers és Keynote alkalmazásokhoz hasonlóan (Preview/Megtekintő, TextEdit/Szövegszerkesztő) más programok is képesek lesznek az iCloudos dokumentum tárolásra.
A dokumentumtárolás önmagában nem egy nagy wast is das, bár az archiválást kiváltja - nem, nem váltja ki, tessék Time Machine-t használni! Az persze jó, hogy én a saját doksijaimhoz bárhol hozzáférek, de ennek Robinson is csak addig örül, amíg Péntek fel nem bukkan. (A Gonosz Almalap szerint Péntek felbukkanásának azért is örül, mert így közel a hétvége. Bár - teszi hozzá, hogy igazán gonosz legyen -, Péntek sosem lett Szombattá, így a hétvége örök álom maradt.) Ha Robinson Péntekkel akar együtt dolgozni, akkor ez ma igen macerás. Vagy Robinson iCloudos területe minden doksi tárhelye, vagy Pénteké - vagy az egyik itt, a másik ott ('oszt jónapot!). Valódi közös tárhely nincs.
A pletykák szerint nem is lesz, viszont egy doksit akár száz emberrel is megoszthatunk. Ez örömteli, csak épp a valódi csoportos munkát nem támogatná. Remélem, az Apple felismeri, hogy közösségek - tanuló-csoportok, kis cégek, alkalmi csapatok - imádnak összedolgozni, nem vagyunk magányos szigetek. Ráadásul egy-egy személy több körben is érintett lehet.
iCloud, közös munka, tárhely
A számos találgatás egyike, hogy az iCloud tárhely bővülni fog. A jelenlegi ingyenes 5GB egyszerűen vicc, számos szolgáltató - Box, Dropbox, Google Drive, MSFT... - kínál ennél nagyobb helyet szabad felhasználására. Ha az Apple nem vásárolja fel a Dropboxot - sokan biztatták rá -, akkor valami hasonlóval nagyon illene előállnia.
Persze az Apple nem lenne Apple, ha nem tudná, hogy én nekem mire van szükségem. Ezért nem valószínű, hogy szabad felhasználású tárhelyet kínálna, a tárhely menedzsmentet sem érzi az én vállaimra helyezendő feladatnak. Sokkal valószínűbb, hogy a Pages, Numbers és Keynote alkalmazásokhoz hasonlóan (Preview/Megtekintő, TextEdit/Szövegszerkesztő) más programok is képesek lesznek az iCloudos dokumentum tárolásra.
A dokumentumtárolás önmagában nem egy nagy wast is das, bár az archiválást kiváltja - nem, nem váltja ki, tessék Time Machine-t használni! Az persze jó, hogy én a saját doksijaimhoz bárhol hozzáférek, de ennek Robinson is csak addig örül, amíg Péntek fel nem bukkan. (A Gonosz Almalap szerint Péntek felbukkanásának azért is örül, mert így közel a hétvége. Bár - teszi hozzá, hogy igazán gonosz legyen -, Péntek sosem lett Szombattá, így a hétvége örök álom maradt.) Ha Robinson Péntekkel akar együtt dolgozni, akkor ez ma igen macerás. Vagy Robinson iCloudos területe minden doksi tárhelye, vagy Pénteké - vagy az egyik itt, a másik ott ('oszt jónapot!). Valódi közös tárhely nincs.
A pletykák szerint nem is lesz, viszont egy doksit akár száz emberrel is megoszthatunk. Ez örömteli, csak épp a valódi csoportos munkát nem támogatná. Remélem, az Apple felismeri, hogy közösségek - tanuló-csoportok, kis cégek, alkalmi csapatok - imádnak összedolgozni, nem vagyunk magányos szigetek. Ráadásul egy-egy személy több körben is érintett lehet.
2014. május 20., kedd
Nyílt nap a Kürt Akadémián: Net-Works (újra)
Újra, mert már egyen voltam, kettőre meg jelentkeztem, de esett az eső, szült a macska - szóval nem jutottam el. De múlt pénteken sikerült. Az első alkalom kimondott csalódás volt, a mostani - hogy az összegzéssel kezdjem - jobban tetszett, elalélni azért nem sikerült, ha sikerült volna, akkor a hat órakor Érdre lecsapó Ivett magamhoz térített volna.
Az oktató listát végignézve valóban rangos nevekkel találkozunk. Az a pár oktató, akiket szintén gyilkolásztam az "éredemes-e?" kérdéssel, mind elmondta, hogy a) ha networkölök is, akkor feltétlen, b) a zárt napok sokkal jobbak, aktívabbak, mint a nyíltak és c) a Kürtnek mindig sikerül feltölteni a csoportját ezen az áron.
A bevezető előadás részeként a fentiek is elhangzottak, bár más megfogalmazásban. Ajánlották a netharsona blogot, mint a hallgatók(?) írta blogot.
A nyílt nap a "Content is King" jegyében esett meg a résztvevőkkel. A hallgatók korábbi feladat volt a nyílt napra jelentkezés megszervezése ilyen-olyan kampánnyal. Én még egy régi regisztráció miatt kaptam mailt - amúgy egyébként kettőt is (a 2009-kezdetű törlése mutatja meg, hogy a Kürt Akadémia szeme mindent lát), mert duplán szereplek az adatbázisban. Esetleg az email kampányokkal foglalkozó napon erről is lehetne beszélni, imho.
Ezt követően a videó hirdetések elnevezései, majd az elnevezések dinamikus változásairól esett szó mutatván, az előadó nem idefele jövet olvasott a téma után és dobott össze Macen egy szlájdsót.
Ha én hallgató lettem volna, biztos megkérdezem, hogy ez szép meg jó, de melyiket mikor érdemes használni? Mit mutat a statisztika a honlapot elfedő arcomba-nyomott videóról? Avagy mi egy-egy videó bekerülési költsége? Megtérül-é-e? YouTube vagy Vimeo? És ha rajtam kívül mindenki tudja, hogy kell céges YouTube csatornát csinálni, de én nem, akkor azt is megkérdezném.
Ha én hallgató lettem volna, biztos megkérdezem, hogy melyiket mikor érdemes használni. Hogy a blogba a képet Flickersítsem-e előtte, vagy se. És mi az a Snapchat? Hol nyomuljak a hogy, ha ilyen vagy olyan a célom.
A négy órát záró gyakorlat is hasonlított a korábbira, most a Kürtről jelentette meg a Forbes, hogy a NetWorks képzése nincs az első tízben (minőségben, nem árban :). Ezt kellett a hallgatók zárt FB csoportjában kommentelni vagy mém-generátorral támadni vagy cáfolni. A legszellemesebb (tudom, ízlések és pofonok) az utolsó sorból érkezett: "Elkürték!"
Networking
Aki még nem találkozott a Kürt képzésével, és az online kommunikáció területén készül leélni a következő öt-tíz évét, annak irány a képzés. Ennek ára továbbra is borsos, de mostanra egyértelművé tették, a networks képzés mellett a networkinget is megkapja a hallgató. Azaz, nem csak a tanárait piszkálhatja utólag is, de a korábbi hallgatókkal is össze-netelődhet. A Kürt Akadémia lelkesen szervezi meet-upjait, ahol személyesen is összefuthatunk.Az oktató listát végignézve valóban rangos nevekkel találkozunk. Az a pár oktató, akiket szintén gyilkolásztam az "éredemes-e?" kérdéssel, mind elmondta, hogy a) ha networkölök is, akkor feltétlen, b) a zárt napok sokkal jobbak, aktívabbak, mint a nyíltak és c) a Kürtnek mindig sikerül feltölteni a csoportját ezen az áron.
A bevezető előadás részeként a fentiek is elhangzottak, bár más megfogalmazásban. Ajánlották a netharsona blogot, mint a hallgatók(?) írta blogot.
A nyílt nap a "Content is King" jegyében esett meg a résztvevőkkel. A hallgatók korábbi feladat volt a nyílt napra jelentkezés megszervezése ilyen-olyan kampánnyal. Én még egy régi regisztráció miatt kaptam mailt - amúgy egyébként kettőt is (a 2009-kezdetű törlése mutatja meg, hogy a Kürt Akadémia szeme mindent lát), mert duplán szereplek az adatbázisban. Esetleg az email kampányokkal foglalkozó napon erről is lehetne beszélni, imho.
Kozári István / mosaic transformation Agency
Az első előadás a videózással, a videó-hirdetésekkel foglalkozott. Az online videó jön - hangzott el, de nem futottunk bele közhelyekbe. Magyarázatként elhangzott a növekvő sávszélesség, a háztartások változó felszereltsége (két előadó is a VHS kazettát említette, mint antik eszközt ... hát a hétfői adásszüneti nap már smafu?). Régen az Onedin családot együtt nézte a család, és ez adott beszédtémát, ma már, aki akarja, annak ott a video-on-demand. Telefonon 17, tableten 30, számítógépen 43, míg tévén átlag 43 percet nézünk videót - olvastuk le egy szlájdról. Amelyet a tanuló-csoport amúgy minden előadótól megkap. Jó!Ezt követően a videó hirdetések elnevezései, majd az elnevezések dinamikus változásairól esett szó mutatván, az előadó nem idefele jövet olvasott a téma után és dobott össze Macen egy szlájdsót.
Ha én hallgató lettem volna, biztos megkérdezem, hogy ez szép meg jó, de melyiket mikor érdemes használni? Mit mutat a statisztika a honlapot elfedő arcomba-nyomott videóról? Avagy mi egy-egy videó bekerülési költsége? Megtérül-é-e? YouTube vagy Vimeo? És ha rajtam kívül mindenki tudja, hogy kell céges YouTube csatornát csinálni, de én nem, akkor azt is megkérdezném.
Lakner Bertold / Neo Interactive
A Neo az egyik meghatározó szereplője a magyar internetes hirdetési piacnak. A jól összefogott előadás megtette a tiszteletkört a hagyományos fényképezés, fénykép-megosztás felé, majd irányt vett a netes fényképmegosztás, stock-fotó, felhasználási jogok felé. A Flickr[Yahoo], FB/Instagram és Pintarest áttekintését követően Lakner (Mac, Keynote és Aperture) beszélt a mit szabad és mit nem, jogokról, említve a Creative Commonst is.Ha én hallgató lettem volna, biztos megkérdezem, hogy melyiket mikor érdemes használni. Hogy a blogba a képet Flickersítsem-e előtte, vagy se. És mi az a Snapchat? Hol nyomuljak a hogy, ha ilyen vagy olyan a célom.
Végvári Imre / mosaic transformation Agency
Az előadás címében ott volt a mém, így ezt a prezit össze tudtam vetni a másfél évvel ezelőttivel: l. Mémek és az elmevírus részt. Bár a mostani előadáson több tény hangzott el a mémmel kapcsolatban, most is átfordult előadásból mém-videó nézőbe a háromnegyed óra. Persze, hogy kellenek az elmémesedett videók, de aki három után nem érti, mi a mém, annak ez a képzés nem jár. A mém-generátorok megtekintése hasznosabb lett volna, ahogy annak a magyarázata, hogy lehet - maradjunk itthon - valamit elmémesíteni. Mert az, hogy én, kisbélapista vagy ferenczygábor osztom az általam alkotottat, még sehol sem vagyunk, max. az ismerőseim törölnek minden közös fórumról.A négy órát záró gyakorlat is hasonlított a korábbira, most a Kürtről jelentette meg a Forbes, hogy a NetWorks képzése nincs az első tízben (minőségben, nem árban :). Ezt kellett a hallgatók zárt FB csoportjában kommentelni vagy mém-generátorral támadni vagy cáfolni. A legszellemesebb (tudom, ízlések és pofonok) az utolsó sorból érkezett: "Elkürték!"
Összefoglalva
Lásd a bevezetőben. Megválaszolatlan kérdés maradt az, hogy miért "Content is King"?2014. május 19., hétfő
Mit oktatunk a MacAcademia négy órás Mac OS X képzésén?
Gyakori kérdés, hogy mit lehet megtanulni négy óra alatt a Macről olyan felhasználónak, aki tegnap vagy a múlt héten vette a Macjét. Bár ritkán, de használunk prezentációt is - leginkább akkor, ha hat-nyolc embert oktatunk. Kisebb csoportok, egyéni képzések esetén is a prezentációk gondolatmenete szerint haladunk. Ezért, és mert itt az ideje a preziket megújítani, átrakni az új Keynote-ba (jajj!), lezanzásítottam az előzőt.
A mozik inkább szemléltetik, hogy mi mindenre kerül sor, mintsem megtanulható belőlük - ezek direkt nem oktató-videók. Az egyéni képzéseknél egyébként mindenképp, a csoportosnál meg lehetőség szerint arra törekszünk, hogy amit elmondunk, az érthető legyen, megragadjon. Semmi értelme nem lenne úgy ledarálni, csak mert ez a terv. A videókat ennek tükrében nézzétek!
Rendszerbeállítások I.
Rendszerbeállítások II.
Rendszerbeállítások III.
Rendszerbeállítások IV.
A mozik inkább szemléltetik, hogy mi mindenre kerül sor, mintsem megtanulható belőlük - ezek direkt nem oktató-videók. Az egyéni képzéseknél egyébként mindenképp, a csoportosnál meg lehetőség szerint arra törekszünk, hogy amit elmondunk, az érthető legyen, megragadjon. Semmi értelme nem lenne úgy ledarálni, csak mert ez a terv. A videókat ennek tükrében nézzétek!
Rendszerbeállítások I.
Rendszerbeállítások II.
Rendszerbeállítások III.
Rendszerbeállítások IV.
2014. május 15., csütörtök
Mi egy közösségi médiára specializált ügynökség...
-Melyik közösségi platformot válasszam?
- Az attól függ - jöhet a sztereotip válasz, hogy mit szeretnél? Bár erősen amerikai szemmel készült, azért érdemes átforgatni a következő prezentáció oldalait. Ezt mindjárt egy közösségi platformon, a prezentáció megosztását kínáló Slideshare-ről beillesztett prezivel tesszük.
Ha nekem nem is menne, egy ügynökségnek, amely magát a közösségi platformok ismerőjének, tudorának, mesterének és királyának állítja, mindent tudnia kell, amit a prezi mutat. És még a spéci magyar közösségi oldalakban is otthon kell lennie, kezdve a még létező iwiw-vel. Mi naponta több mailt is kapunk, amelyben ilyen-olyan ügynökség, PR cég kínál havi három-ezertől ötvenezerig közösségi jelenlétet. Időm, mint a tenger, ezért rendre írok nekik: igen, érdekel. Jó részük ezek után fel is hív - amelyik nem, az még lábjegyzetet sem igényel. Velük szoktam eljátszani a fent leírt kérdezősködést.
Jelentem, a helyzet súlyos, csapataink harcban állnak. A 10/10-es eredmény eddig nem született, 8/10-es a legjobb.
Ja! És mi köze ehhez a Mac-világnak? A Share, a Megosztás gomb. Az Apple által kedvelt, elismert, észrevett, barátinak tekintett közösségi helyekre - Facebook, Twitter, Flickr... - egy kattintással oszthatod meg gondolatod.
- Az attól függ - jöhet a sztereotip válasz, hogy mit szeretnél? Bár erősen amerikai szemmel készült, azért érdemes átforgatni a következő prezentáció oldalait. Ezt mindjárt egy közösségi platformon, a prezentáció megosztását kínáló Slideshare-ről beillesztett prezivel tesszük.
Ügynökség tesztelő
Mielőtt ügynökség tesztelésbe kezdenénk, játszunk! A preziben szerepel tíz közösségi felület, hányat ismersz ezek közül: Facebook, Twitter, Google+, LinkedIn, YouTube, Pinterest, Reddit, Slideshare (hahaha), Stumbleupon és Instagram. És meg is tudnád egy mondattal határozni, hogy melyik - elvben - mire jó, mire való, mire alkalmas?Ha nekem nem is menne, egy ügynökségnek, amely magát a közösségi platformok ismerőjének, tudorának, mesterének és királyának állítja, mindent tudnia kell, amit a prezi mutat. És még a spéci magyar közösségi oldalakban is otthon kell lennie, kezdve a még létező iwiw-vel. Mi naponta több mailt is kapunk, amelyben ilyen-olyan ügynökség, PR cég kínál havi három-ezertől ötvenezerig közösségi jelenlétet. Időm, mint a tenger, ezért rendre írok nekik: igen, érdekel. Jó részük ezek után fel is hív - amelyik nem, az még lábjegyzetet sem igényel. Velük szoktam eljátszani a fent leírt kérdezősködést.
Jelentem, a helyzet súlyos, csapataink harcban állnak. A 10/10-es eredmény eddig nem született, 8/10-es a legjobb.
Ja! És mi köze ehhez a Mac-világnak? A Share, a Megosztás gomb. Az Apple által kedvelt, elismert, észrevett, barátinak tekintett közösségi helyekre - Facebook, Twitter, Flickr... - egy kattintással oszthatod meg gondolatod.
2014. május 14., szerda
iPhoto – tévhitek és tapasztalatok
Sokáig hirdettük két órás iPhoto képzésünket, de hazudnék, ha azt állítanám, hogy ezrek jelentkeztek. Ezért év elején, vagy amikor a honlapunkat átrendeztem, le is vettem a kiemelt képzések közül. És igen, Murphy a konzultációs szakmát is kedveli, azóta szinte nem telik el hét, hogy ne jönne valaki az iPhoto-s képeit "rendbe tetetni". A beszélgetések során derül ki, hogy az iPhoto számos olyan feladatra is képes, amelyre szükségük lenne - csak nem találtak rá.
Sőt, számos alkalommal találkozunk azzal, hogy más fejlesztő iPhoto kaliberű alkalmazását töltik le ilyen vagy olyan feladat megoldására. Nem akarok tippeket adni, ezért nem nevesítem ezeket, de azért mondok példát.
Az egyik ügyfelünk az iPhoto-ból akart a Facebookra képeket feltenni, hetente többször is. Az egyik nem hivatalos viszonteladótól, akinél a gépet vette, azt a választ kapta, hogy ehhez az XYZ alkalmazást kell használni. Hibás. Az iPhoto tud Facebookra publikálni, sőt!
Egy másik ügyfelünk nyomtatható albumot akart készíteni a képekből, ezért egy másik viszonteladó, akihez tanácsért fordult hat(!) alkalmazást töltetett le vele - ebből három alkalmatlan a feladatra, négy meg fizetős -, mondván, az iPhoto nem tud hagyományos albumot készíteni. Hibás. Tud. Felingerelt ügyfelünk vissza is ment a viszonteladóhoz, aki finomított: lehet albumot készíteni, de nem lehet kinyomtatni. Hibás. Ki lehet nyomtatni.
Ugyanilyen dühös lehet az a fotós, akinek a Photoshop megvásárlását ajánlották az Aperture - ha már Apple - vagy az Adobe Lightroom helyett. E két, profiknak szánt alkalmazás a fotósokra van kihegyezve, amíg a Photoshoppal - kis túlzással - Flash bannert is lehet készíteni és filmet vágni is. Ez utóbbiakra a fotósnak nincs szüksége, viszont "benne van" a Photoshopban, emiatt az alkalmazás rengeteg olyan funkcióval rendelkezik, amire a fotósnak nincs szüksége, viszont zavaró és bonyolultabbá teszi a használandó parancsok elérését.
És tovább is van, de nem mondom.
Ha gondod van a képeiddel, akkor jelentkezz! És ami nem tetszik azt kiretusáljuk! Mert az iPhoto retusálni is tud...
PS: És ahogy az oldal teteji banner mutatja, még van 15 nap Creative Cloudra váltásra, ha valaki a Photoshop mellett döntene.
Sőt, számos alkalommal találkozunk azzal, hogy más fejlesztő iPhoto kaliberű alkalmazását töltik le ilyen vagy olyan feladat megoldására. Nem akarok tippeket adni, ezért nem nevesítem ezeket, de azért mondok példát.
Az egyik ügyfelünk az iPhoto-ból akart a Facebookra képeket feltenni, hetente többször is. Az egyik nem hivatalos viszonteladótól, akinél a gépet vette, azt a választ kapta, hogy ehhez az XYZ alkalmazást kell használni. Hibás. Az iPhoto tud Facebookra publikálni, sőt!
Egy másik ügyfelünk nyomtatható albumot akart készíteni a képekből, ezért egy másik viszonteladó, akihez tanácsért fordult hat(!) alkalmazást töltetett le vele - ebből három alkalmatlan a feladatra, négy meg fizetős -, mondván, az iPhoto nem tud hagyományos albumot készíteni. Hibás. Tud. Felingerelt ügyfelünk vissza is ment a viszonteladóhoz, aki finomított: lehet albumot készíteni, de nem lehet kinyomtatni. Hibás. Ki lehet nyomtatni.
Ugyanilyen dühös lehet az a fotós, akinek a Photoshop megvásárlását ajánlották az Aperture - ha már Apple - vagy az Adobe Lightroom helyett. E két, profiknak szánt alkalmazás a fotósokra van kihegyezve, amíg a Photoshoppal - kis túlzással - Flash bannert is lehet készíteni és filmet vágni is. Ez utóbbiakra a fotósnak nincs szüksége, viszont "benne van" a Photoshopban, emiatt az alkalmazás rengeteg olyan funkcióval rendelkezik, amire a fotósnak nincs szüksége, viszont zavaró és bonyolultabbá teszi a használandó parancsok elérését.
Kinek érdemes eljönni hozzánk, a MacAcademia iPhoto tanácsadására?
Akinek tele van a lemeze olyan könyvtárakkal, amelyben képek vannak. Aki albumot hoz létre egy esemény képeinek az összegyűjtésére. Aki kulcsszóként felvette magát, élete értelmét, gyerekeit, Párizst, Krétát... (és annak is, aki nem tudja, mi az a kulcsszó). Annak, aki kis sárga háromszögeket lát az iPhoto képeinél.A Maces iPhoto nem ugyanaz, mint az iPades iPhoto
Ami a konzultációk alapján egyértelmű számomra, nagyon sok felhasználónak okoz gondot az iCloud megértése, a felhő fogalma, a felhő alapú szolgáltatások megértése. Kezdve azzal, hogy miért nem érhető el az összes szolgáltatás, ha @gmail-es az Apple ID. A fotóadatfolyam pedig labirintusnak tűnik - ezen annyira nem is lepődök meg. (Ha úgy gondolod, ott vagy a szeren, akkor mondd meg, hogy lehet törölni a felhőben lévő képek közül? Vagy mi van akkor, ha betelik az ID-hoz rendelt tárhely: az Apple automatikusan töröl képet, vagy amint helyet szabadítasz fel - például levél törléssel -, az Apple gyorsan felhősít még egy képet?)És tovább is van, de nem mondom.
Ha gondod van a képeiddel, akkor jelentkezz! És ami nem tetszik azt kiretusáljuk! Mert az iPhoto retusálni is tud...
PS: És ahogy az oldal teteji banner mutatja, még van 15 nap Creative Cloudra váltásra, ha valaki a Photoshop mellett döntene.
2014. május 13., kedd
Két haragosé a teljes nyereség
Ahogy az az alábbi grafikonból is látható, bár még mindig sokan igyekeznek a tablet piacra, új szövetségek kötődnek és régiek bomlanak fel, az Apple és a Samsungé a nyereség, a többieké a részvét.
2014. május 9., péntek
Két kép, semmi több
Az első képet az egy ideje Londonban élő Mészáros Daninak köszönhetjük, az XMS Akadémia volt Apple vizsgás Logic trainerének. Bár rég beszéltünk, de gyanítom, megmaradt akkora alma-rajongónak, amekkora volt. A kép FB postolása legalábbis erre utal.
A másik képet is a netről, honnan máshonnan, ollóztam. Ez egy régi matrica, lásd a logó még szivárvány színű. Az amerikaiak imádják kitapétázni a kocsijaikat a róluk árulkodó legfontosabb infókkal.
A másik képet is a netről, honnan máshonnan, ollóztam. Ez egy régi matrica, lásd a logó még szivárvány színű. Az amerikaiak imádják kitapétázni a kocsijaikat a róluk árulkodó legfontosabb infókkal.
2014. május 8., csütörtök
Ki volt és mi történt az Apple első tíz munkavállalójával?
Igen, Steve Wozniak és Steve Jobs alapította a céget - tudják sokan, a fanatikusoknak egy harmadik név is rémlik, Ronald Wayne-é. Ám Wayne nagyon hamar ki is szállt az Apple-ből, neki családja volt, ő már egyszer csődbe ment kisvállalkozással, így, amikor meglátta Jobs munkamódszerét, sürgősen megvált részvényeitől. Ezt a mai napig sem bánja (Almalap blog: Az Apple harmadik alapítója, 2011. november). Ő olyan hamar lépett ki, hogy még alkalmazottá sem vált a cégnél.
10. Gary Martin, könyvelő
A cikk forrás Business Insider nem talált képet Garyről, aki csatlakozásakor úgy vélte, a cég nem ér meg pár hónapnál többet. Ő egész 1983-ig dolgozott az Apple-nél. Innen egy űrutazással foglalkozó vállalkozáshoz ment (1983!), majd több cégnek volt pénzügyi igazgatója. Jelenleg a LeoNovusé, amely - mi is a divatszó manapság? - felhő alapú megoldást kínál mindenre.
9. Sherry Livingston, az Apple első elnökének "jobb keze"
Sajnos nincs kép arról a hölgyről, aki az Apple első titkárnője volt. Michael Scott, az első elnök vette fel, Sherry gyakorlatilag minden nem mérnöki feladat ellátásáért felelt. Ma boldog nagymamaként éli nyugdíjas éveit.
8. Chris Espinosa részmunkaidős fejlesztő
A rajongók számára Espinosa neve ismerős lehet. Még gimnáziumba járt, amikor 14 (tizennégy) évesen részmunkaidős állást kapott az Apple-nél - ahol a mai napig dolgozik teljes állásban. Ő azért kapta a nyolcas számot, mert amikor Scott osztotta, délelőtt, suliban volt, és délutánra már a nyolcas volt a legkisebb szám.
7. Michael "Scotty" Scott was the original CEO
Scott azért adta magának a hetes számot, mert akkoriban Bond (James Bond) rajongó volt, és az azonosító kártyán három számjegyet tüntettek fel: 007. Scottot az Apple pénzügyi angyala, Mike Markkula vitte az Apple-höz, Markkula 250 ezer dollárt fektetett az Apple-be, segített az első üzleti terv összeállításában is.
6. Randy Wigginton programozó
Wigginton nagy feladata a BASIC átírása volt, hogy az fusson az Apple II számítógépen. Az Apple után az eBay, a Google, később a Chegg, jelenleg pedig a Square élvezi tudását.
5. Rod Holt hardver-fejlesztő
Holt keresett hardver-fejlesztő volt, eleinte nem is akart az Apple-höz csatlakozni. De életrajzi írásából kiderül, Jobs addig járt a nyakára, amíg el nem fogadta az állást. Legfontosabb munkája az Apple II áramellátásának megoldása volt. Hat évvel később elbocsátották a cégtől.
4. Bill Fernandez az első valódi alkalmazott
Wozniak szomszéda és barátja volt Bill, aki Steve-vel a Cupertino Junior High Schoolban ismerkedett össze, amikor Jobst oda iratták. Amikor a két Steve megalapította a céget, Fernandez lett az első alkalmazottuk. Egészen 1993-ig dolgozott az Apple-nél, majd az Ingresnél folytatta a munkát. Jelenleg az Omnibotics vezetője.
3. Mike Markkula üzleti angyal
Markkula nélkül az Apple nehezen jutott volna egyről a kettőre. Nem csak negyedmillió dollárt tett a cégbe, így megszerezve annak harminc százalékát, de céggé is ő tette. Elnököt és titkárnőt, üzleti tervet köszönhet neki a két Steve vállalkozása. Sőt, magát Wozniakot is ő beszélte rá, hogy az Apple-nél vállaljon állást, ne a HP-nál, ahogy akkor azt Wozniak tervezte. Markkula Intel alkalmazott volt, harminc évesen lett milliomos, amikor az Intelt tőzsdére ment. Az alkalmazotti részvénycsomag jól fizetett, az Apple-ös befektetés nem haladta meg vagyona tíz százalékát.
Sok mindent megért az Apple-nél, így Steve Jobs kirúgását és visszatérését is, 1997-ben hagyta el az Apple-t. Jelenleg a Markkula Center for Applied Ethics élete értelme.
2. Steve Jobs
Miért a kettes számú alkalmazott volt Jobs és nem az egyes? Michael Scott "azért nem akartam, hogy Jobs legyen [az egyes], mert az már túl sok lett volna".
1. Steve Wozniak
Wozniak, bár ezt sem ő, sem az Apple nem erősítette soha meg, máig szerepel az Apple fizetési listáján.
10. Gary Martin, könyvelő
A cikk forrás Business Insider nem talált képet Garyről, aki csatlakozásakor úgy vélte, a cég nem ér meg pár hónapnál többet. Ő egész 1983-ig dolgozott az Apple-nél. Innen egy űrutazással foglalkozó vállalkozáshoz ment (1983!), majd több cégnek volt pénzügyi igazgatója. Jelenleg a LeoNovusé, amely - mi is a divatszó manapság? - felhő alapú megoldást kínál mindenre.
9. Sherry Livingston, az Apple első elnökének "jobb keze"
Sajnos nincs kép arról a hölgyről, aki az Apple első titkárnője volt. Michael Scott, az első elnök vette fel, Sherry gyakorlatilag minden nem mérnöki feladat ellátásáért felelt. Ma boldog nagymamaként éli nyugdíjas éveit.
8. Chris Espinosa részmunkaidős fejlesztő
A rajongók számára Espinosa neve ismerős lehet. Még gimnáziumba járt, amikor 14 (tizennégy) évesen részmunkaidős állást kapott az Apple-nél - ahol a mai napig dolgozik teljes állásban. Ő azért kapta a nyolcas számot, mert amikor Scott osztotta, délelőtt, suliban volt, és délutánra már a nyolcas volt a legkisebb szám.
7. Michael "Scotty" Scott was the original CEO
Scott azért adta magának a hetes számot, mert akkoriban Bond (James Bond) rajongó volt, és az azonosító kártyán három számjegyet tüntettek fel: 007. Scottot az Apple pénzügyi angyala, Mike Markkula vitte az Apple-höz, Markkula 250 ezer dollárt fektetett az Apple-be, segített az első üzleti terv összeállításában is.
6. Randy Wigginton programozó
Wigginton nagy feladata a BASIC átírása volt, hogy az fusson az Apple II számítógépen. Az Apple után az eBay, a Google, később a Chegg, jelenleg pedig a Square élvezi tudását.
A képen: Dan Kotkke (#12), Randy Wigginton (#6) és Chris Espinosa (#8). |
5. Rod Holt hardver-fejlesztő
Holt keresett hardver-fejlesztő volt, eleinte nem is akart az Apple-höz csatlakozni. De életrajzi írásából kiderül, Jobs addig járt a nyakára, amíg el nem fogadta az állást. Legfontosabb munkája az Apple II áramellátásának megoldása volt. Hat évvel később elbocsátották a cégtől.
4. Bill Fernandez az első valódi alkalmazott
Wozniak szomszéda és barátja volt Bill, aki Steve-vel a Cupertino Junior High Schoolban ismerkedett össze, amikor Jobst oda iratták. Amikor a két Steve megalapította a céget, Fernandez lett az első alkalmazottuk. Egészen 1993-ig dolgozott az Apple-nél, majd az Ingresnél folytatta a munkát. Jelenleg az Omnibotics vezetője.
3. Mike Markkula üzleti angyal
Markkula nélkül az Apple nehezen jutott volna egyről a kettőre. Nem csak negyedmillió dollárt tett a cégbe, így megszerezve annak harminc százalékát, de céggé is ő tette. Elnököt és titkárnőt, üzleti tervet köszönhet neki a két Steve vállalkozása. Sőt, magát Wozniakot is ő beszélte rá, hogy az Apple-nél vállaljon állást, ne a HP-nál, ahogy akkor azt Wozniak tervezte. Markkula Intel alkalmazott volt, harminc évesen lett milliomos, amikor az Intelt tőzsdére ment. Az alkalmazotti részvénycsomag jól fizetett, az Apple-ös befektetés nem haladta meg vagyona tíz százalékát.
Sok mindent megért az Apple-nél, így Steve Jobs kirúgását és visszatérését is, 1997-ben hagyta el az Apple-t. Jelenleg a Markkula Center for Applied Ethics élete értelme.
2. Steve Jobs
Miért a kettes számú alkalmazott volt Jobs és nem az egyes? Michael Scott "azért nem akartam, hogy Jobs legyen [az egyes], mert az már túl sok lett volna".
1. Steve Wozniak
Wozniak, bár ezt sem ő, sem az Apple nem erősítette soha meg, máig szerepel az Apple fizetési listáján.
2014. május 7., szerda
Ollókezű Edward a fasorban sincs ehhez képest...
Bár ollóval sokkal szebb feladat, de van, amikor ipari mennyiségre avagy precíz munkára van szükség. Ekkor jusson eszünkbe a Cricut Explorer, amely az első nyomtatásig megtévesztésig hasonlít egy nyomtatóra, bár gyanúra ad okot, hogy festék-patron behelyezésére nincs mód. A Cricut Explorer ugyanis nem nyomtat, hanem vág. Oké, sövényben jobb Edward, de más esetben a fasorban sincs.
Tudod, hogy a DIY mit jelent? Magyarul még szebb: CSM! Do it yourself, csináld magad. A blog világ egyik csúcsa a DIY blogok, ahol szinte mindenről megtanulhatjuk, hogy csinálhatjuk mi magunk, két kezünkkel, eszünkkel, művészi érzékünkkel, ízlelő bimbóinkkal, jobb- valamint bal kezünkkel. A sok közül a mi kedvencünk a Minamole, mert azt az a Molnár Melinda írja, aki hosszú éveket töltött az Apple-világban.
Tudod, hogy a DIY mit jelent? Magyarul még szebb: CSM! Do it yourself, csináld magad. A blog világ egyik csúcsa a DIY blogok, ahol szinte mindenről megtanulhatjuk, hogy csinálhatjuk mi magunk, két kezünkkel, eszünkkel, művészi érzékünkkel, ízlelő bimbóinkkal, jobb- valamint bal kezünkkel. A sok közül a mi kedvencünk a Minamole, mert azt az a Molnár Melinda írja, aki hosszú éveket töltött az Apple-világban.
2014. május 5., hétfő
Külföldön olcsóbb a Mac? (2014/05)
Alapelvek
Tudom, hogy többen rendszeresen olvassátok visszamenőleg is ezeket a bejegyzéseket, de mindig vannak újak, így az ő számukra jöjjön pár alapelv. Az árak a netes Apple Store árai országonként. Az árfolyam az aznapi hazai Raiffeisen árai. Ezekből számolja ki a Numbers, majd hasonlítja össze, hogy hol a legolcsóbb vagy hol a legdrágább a Mac. A külföldi árban nincs benne a repjegy, szükséges papírok - például céges vásárlásnál. És nem számolunk a nagyon olcsó, van valahonnan, "persze, hogy van rá gari", számla mentes dolgokkal. A táblázat félig játék, de komoly.És a közölt számokért felelősséget nem vállalunk, mielőtt vásárolsz, tájékozódj!
Magánszemélyek
Mi, ugye, bruttó árat fizetünk.Cégeknek
Mert ők visszaigényelhetik az áfát.2014. május 2., péntek
Titkos küldetésben
Kollégánk, Erbeszkorn Laci, bejutott oda, ahová nem lehet. Ehhez előbb le kellett vizsgáznia különböző vicces témákból, mint "hogy kell kamionnal az üzem területén tolatni" - Laci Alfa Romeóval jár, amivel viszont be sem hajthat az üzem területére. De azt az előadást is sikerrel abszolválta kollégám, ahol "Az időtől függő Schrödinger-egyenlet szeparálása"-ról volt szó.
Laci megbirkózott a "Tripszin tisztítása affinitáskromatográfiával" feladatával. Ezek után, ugye, nem meglepő, hogy a csernobili- és fukusimai-reaktorok újraindítása sem lenne számára kihívás.
Valójában Macerickst, Extensist és Creative Cloudot telepített egy idősb Mac Pro-ra. Mert ehhez ért a legjobban. Ezért a mAcademia rendszereket felügyelő szakembere.
Laci megbirkózott a "Tripszin tisztítása affinitáskromatográfiával" feladatával. Ezek után, ugye, nem meglepő, hogy a csernobili- és fukusimai-reaktorok újraindítása sem lenne számára kihívás.
Valójában Macerickst, Extensist és Creative Cloudot telepített egy idősb Mac Pro-ra. Mert ehhez ért a legjobban. Ezért a mAcademia rendszereket felügyelő szakembere.