2023. október 31., kedd
Apple M3
A tegnap este az Apple bemutatta az M3 processzort, és az M3 processzort használó 14 és 16 inches MacBook Pro-t, és a 24 inches iMacet.
Ahogy az M1 és M2 esetében, úgy az Apple Silicon M3 is eltérő mag számmal és tudással lett elérhető – az M3 Ultra is biztos ott van már a kanyarban.
A bemutatót követő napokban független tesztek, mérések még nem állnak rendelkezésre, így hinnünk kell az Apple-nek (Miért is ne hinnék? – kérdezi a Fanatikus Almalap tágra nyílt szemekkel.) A három nanométeres lapka használat azt mutatja, hogy az Apple ismét technológiai vezető, az M1 előtt ez a címke elfelejtettnek tűnt. Kérdezhetnénk, hogy az átlag felhasználó, aki szöveget pötyög be meg weblapokat néz, hol fogja tudni kihasználni ezeket a processzor teljesítményeket. A válasz az, hogy grafikában, megjelenésben egyre szebb, gazdagabb alkalmazásokkal találkozunk, másfelől az egyre mesterségesebb intelligencia nincs ingyen, kell az erő.
2023. október 26., csütörtök
Év végi Apple újdonságok
Noha semmi konkrét dolgot nem lehet tudni az október utolsó előtti napjára hirdetett Apple bemutatóról, az elmúlt évek gyakorlata alacsony kockázatú jóslásra ad lehetőséget. Két tanács: november másodikáig ne rendelj meg semmit az Apple-től – a kifutó termékekből gyakran adnak árengedményt az új bemutatása után, hogy kisöpöpörjék a raktárakat, illetve rossz érzés, ha ma megveszed, holnap meg van szebb, jobb, frissebb. A másik tanács, másodikán rendelj a bemutatott termékekből, mert akkor biztos a fa alá tudod tenni. Évtizedek óta játék, hogy a késve rendelt bármi az Apple-től megérkezik, vagy sem. A legkelendőbb termékek szállítási határideje négy-hat hétre szokott felmenni. Orákulumnak Mark Gurmant, a Bloomberg elemzőjét kértük fel.
Szerinte úton vannak az új Mac modellek. Míg az Apple idén már több új Macet is bejelentett (MacBook Pro, Mac mini, 15 hüvelykes MacBook Air), a Mac Studio és a Mac Pro még nem frissült. Gurman szerint jönnek az új 24"-es iMac-ek. Emellett egy M3-as 13 hüvelykes MacBook Pro, és új MacBook Air modellek is fejlesztés végi állapotúak. Az Apple általában 18 havonta kiadja processzorainak „Pro” és „Max” változatát. Ezért a MacBook Pro gépek később jöhetnek, talán nem is 2024 elején. Készül a 30 inches iMac is, de idén szinte biztos, hogy nem vásárolhatjuk meg.
Az iPad modellekkel kapcsolatban Gurman szerint egy új iPad Air váltja fel a jelenlegi M1-alapú modellt. Bár csak annyit említ, hogy egy új iPad Air valószínűleg megkapja az M2 chipet. Ezt a terméket még idén bejelenthetik. Az iPad Pro-k várhatóan vadonatúj OLED panelt kapnak. A pletykák szerint az OLED iPad Pro 2024 elején kerül bemutatásra – valószínűleg az M3 chippel.
Az iPad modellekkel kapcsolatban Gurman szerint egy új iPad Air váltja fel a jelenlegi M1-alapú modellt. Bár csak annyit említ, hogy egy új iPad Air valószínűleg megkapja az M2 chipet. Ezt a terméket még idén bejelenthetik. Az iPad Pro-k várhatóan vadonatúj OLED panelt kapnak. A pletykák szerint az OLED iPad Pro 2024 elején kerül bemutatásra – valószínűleg az M3 chippel.
2023. október 24., kedd
Kitöröltem, mégis tudja! avagy Mail a Macen
Szerintem mindenkivel előfordult, hogy Mailt használva Macen valakinek egy korábbi címére küldött emailt. Bosszantó, de hogy fordulhat elő? Oks, nem ellenőriztem le, hogy jó mail címet dob fel a Mail, miért is kellene ellenőriznem? Hiszen kitöröltem András előző céges email-címét a Kontaktokban, a Mail mégis oda akarja küldeni az emailem!
A Kontaktokban jól látható, hogy Andrásnak egyetlen email-címe szerepel, a @ringier.hu végződésű. (Igen, ez nem az otthoni mailje, de ez most lényegtelen.) Megnyitva a Mailt, a menü sorból Ablak > Korábbi címzettek parancsot kiadva látom, mire emlékszik a Mail. Rákeresve a megfelelő Andrásra, ezt találom:
A kis huncut! A Mail emlékszik András régi emailjére, amit utoljára tavaly júliusban használtam. Grr. Egyáltalán nem barátságos ez, de a megoldást nyújtja egy email cím végleges elfelejtésére. Kijelölve egy vagy több email-címet azok kitörölhetők vagy a Kontaktokba átküldhetők. Sajnos nincs mód innen a címek kimentésére, kijavítására és visszatöltésére. Hiába tudom kijelölni az összes email-címet, kimásolni már nem hagyja a Gonosz Almalap Mail.
Egy másik jól kitakart részletet mutatok a Mailes címlistából. Látható, hogy sok mail-címhez nem tartozik név, ezek jellemzően nincsenek a Kontaktokban. Az előző ábrán a Kontaktokban létet mutatja a név előtti kis fej ikon.
Ez a kettős nyilvántartás – Kontaktok és Mail –, félig összekapcsolva, már évtizede a macOS sajátossága, ideje lenne kicsit barátságosabbá tenni, Apple!
Ez a kettős nyilvántartás – Kontaktok és Mail –, félig összekapcsolva, már évtizede a macOS sajátossága, ideje lenne kicsit barátságosabbá tenni, Apple!
2023. október 19., csütörtök
Apple logós sneaker 18 millióért
A Sotheby's webboltjában lehet megvásárolni a képen látható sneakert (leánykori nevén edzőcipő, pre-rendszerváltás szóhasználatban: tornacipő). A kikiáltási ára potom ötvenezer dollár. Egykor az Apple alkalmazottaknak készült cipő így drágább, mint a legdrágább Apple számítógépe (Mac Pro: Apple M2 Ultra chip 24 magos CPU‑val, 76 magos GPU‑val és 32 magos Neural Engine‑nel, 192 GB egyesített memória, 8 TB-os SSD-tároló, sínek rackbe való rögzítéshez, Magic Mouse és Magic Trackpad, Magic Keyboard Touch ID-val és számbillentyűzettel: hat millió forintért).
Az edzőcipő fehér, a Nike Air Forces-hoz hasonló formájú, a nyelven és az oldalsó negyeden a klasszikus szivárványos Apple logó látható. A cipős dobozban még egy plusz piros cipőfűzőpár került. Az eladásra kínált cipőt soha sem hordták, a Sotheby's figyelmeztet a „kornak megfelelő” tökéletlenségekre, ideértve a középtalp körüli sárgulást és a lábujjak dobozán lévő fénynyomokat.
1986-ban – mielőtt a mai technológiai óriássá válna – az Apple bemutatta a „The Apple Collection”-t: ruházati cikkek és kiegészítők, táskák és kulcstartók, amelyen az Apple szivárványos logója látható. A kollekcióban óra és zsebkés, esernyő és törölközők is szerepeltek.
1986-ban – mielőtt a mai technológiai óriássá válna – az Apple bemutatta a „The Apple Collection”-t: ruházati cikkek és kiegészítők, táskák és kulcstartók, amelyen az Apple szivárványos logója látható. A kollekcióban óra és zsebkés, esernyő és törölközők is szerepeltek.
2023. október 17., kedd
Mac, fotó és a „gép tudja” – és már évek óta használjuk I.
A ChatGPT és a mesterséges kép és filmalkotás már itt van a Mac túloldalán, de sokunk passzív befogadó és nem alkotó, cselekvő – kicsit tartunk a gépi intelligenciától. Pedig! Pedig aki Macet vagy iPhone-t használ és fotóz vagy képeket kezel, az már rég élvezi az „gép tudja” adta előnyöket, még akkor is, ha azok nincsenek nagy piros címkével ellátva. Bár Macen mutatom a példákat, de iOS-en ugyanúgy megtehetném (és halkan: minden okos telefon értelmes képkezelőjében). Ebben az első részben inkább logikus, automatikus feladatokat mutatunk be, amelyeket a Mac végez szép csendben.
A Fotók alkalmazást használjuk. Ide ömlenek a fényképeink, videóink. Sokunknak az iCloudon át szinkronizálva jönnek a képek az iPhone-ról. A Mac és a fotók pedig a képek metaadataiból – ezeket automatikusan minden fényképhez készítésekor hozzááadják – tudja, hogy melyik kép hol készült. Az iPhone, Mac a fénykép mellé elmenti a GPS pozíciót is – tehát a térképre tételhez nem kell mesterséges intelligencia, sőt, semmilyen, egyszerű képlet a térkép ismeretében a fénykép elhelyezése.
Vagy ránagyítunk egy csomag fotóra, vagy ráklikkelünk, hogy az összes arra felé készültet lássuk. Tanulság: nem érdemes a képeket kézzel csoportosítani aszerint, hogy hol készültek, mert az iPhone ebben jobb nálunk. (Néha megbotlik, és mellé rak egy fényképet, előfordul, de ritka.)
Igen, az eszközünk megkülönbözteti a fényképet (azok típusait is, de erről később) a videóktól kérés nélkül, automatikusan. Ez sem mesterséges intelligencia tudás. Tanulság: nincs értelme külön kézzel gyűjteni a videókat, a Fotók ugrik és elvégzi a feladatát.
A Fotók automatikusan kigyűjti a képernyőképeket. Minden bizonnyal ezt teszi annak alapján, hogy a képernyőképek képpont mérete ismert, a képek oldal aránya is jellemző. De lehet, hogy rásegít kicsit az AI, felismerve egy képernyőkép jellegzetességeit – például a kép tetején látható menü csíkot...
Gyanítom, mostanra már mindenki kitalálja, hogy a panoráma képeket is felismeri a Fotók, így nekünk nincs dolgunk a kigyűjtésükkel, elég a Mac által elvégzett listában keresnünk adott esetben.
Igen, a személyek felismerése az már AI. A korábban a háttérben futó felismerés most csak akkor indul el, ha a Mac tápon van és nem használod az alkalmazást. A felismerési képességet tesztelheted, ha beteszel a képek közé egy festményt, amely személyeket ábrázol – a Fotók nagy valószínűséggel felismeri. Ha ebben a nézetben bármelyik személyre kattintasz, akkor ott találod az összes felismert, ismételem: felismert képet. A hibás felismeréseket kidobhatod és kérheted a Macet, hogy keressen még találatot. Ha van még kép, akkor hozzáadhatod a felismert személyhez. Másik fontos megjegyzendő: nem érdemes a képeket a rajtuk szerepelők szerint csoportosítani, külön albumba gyűjteni, megteszi ezt helyettünk a Mac és a Fotók.
És végül: események. Inkább szabályok, mintsem AI alapján igyekszik a Fotók felismerni az egy eseményhez tartozó fotókat. Egy esemény – nyaralás, esküvő... – adott dátumok között készült képeket jelent, az esemény előtt és után általában fotózási szünet van. Az eseményt néha a geolokáció is segíti behatárolni. De hogy készítette el a Fotók a Bon Apétit gyűjteményt?
A Bon Apétit gyűjteményben a Fotókban található, ételt ábrázoló néhány fotóm került. Igen, az AI felismeri a képen az ételt és felhasználó számára láthatatlanul felcímkézi azt. Tessék kipróbálni, a "food" szóra rákeresni a Fotókban. Car, plane...
2023. október 12., csütörtök
Üzenetet kapott az Apple: az Üzenet legyen RCS!
Az Apple Üzenetek (iMessage) rendszere tizenkét éves, és az egyetlen funkciókban gazdag üzenetküldő az Almáskert felhasználói között. Ez az Apple számára jó – ez egy fontos értékesítési pont az i-eszközök számára –, de változás várható.
A változás egyik oka az iparági nyomás. A Google már körülbelül egy éve nyilvánosan fricskázza az Apple-t, hogy átvegye a Rich Communication Services (RCS) szabványt, amely a régimódi SMS (szöveges) és MMS (multimédiás) üzenetküldés utódja, olyan hozzáadott funkciókkal, mint az olvasási visszaigazolás és a média kiváló minőségben történő küldése. A Google még 2019-ben beépítette az RCS-támogatást az Androidba, tehát egyértelműen saját érdeke az RCS propagálása, de most az Android telefonjai a globális okostelefon-piac vezetőjévé tett Samsung szintén harcba száll.
„A zöld buborékok és a kék buborékok együtt akarnak lenni. Segíts az Apple-nek! #GetTheMessage” – írta ki a Samsung a Twitterre (tudom: X) és a Google által a kampányhoz preferált hashtaget használta! (Az iMessage-ben a kék buborékok az iMessage-felhasználók között küldött üzenetek, míg a zöld buborékok a rendszeren kívüli felhasználóknak küldött üzenetek esetén használatosak, amely az archaikusabb, kevésbé biztonságos üzenetkezelési protokoll jele.)
Ez a kampány önmagában valószínűleg semmilyen hatással nem lesz az Apple-re, arra a vállalatra, amely híresen figyelmen kívül hagyja az iparági szabványokat, és az ügyfeleket saját ökoszisztémájába zárja. De a Google és a Samsung együttes támadása csak egy része a képnek.
Szintén tegnap a Reuters arról számolt be, hogy az Európai Bizottság megkezdte annak megállapítását, hogy az iMessage-t az EU új trösztellenes törvénye, a digitális piacokról szóló törvény hatálya alá kell-e vonni, amely interoperabilitási követelményeket ír elő (többek között) az úgynevezett kapuőr-szolgáltatásokra.
Az Apple iOS operációs rendszere, az App Store és a Safari böngésző már a DMA hatálya alá tartozik, ami valószínűleg arra kényszeríti az Apple-t, hogy engedélyezze a harmadik féltől származó alkalmazásboltokat iPhone-okon és iPadeken, de az Apple-nek eddig sikerült lobbiznia a Bizottságnál, hogy az iMessage kimaradjon. Ha a Bizottság vizsgálata után úgy dönt, hogy az iMessage-t érdemes ilyen módon szabályozni, az Apple-nek jövő év augusztusáig lenne ideje valamilyen interoperabilitás bevezetésére – vélhetően az RCS-sel.
A legjobb analógia az, ahogy az Apple rákényszerült, hogy az iPhone 15 USB-C-t alkalmazzon a töltéshez és adatátvitelhez. Az Apple-t nem érdekelte, hogy az iparág többi része az USB-C-t választotta. Nem érdekelte, amikor az Európai Bizottság azt mondta, hogy nincs más választása, mint követni a példát, fenntarthatósági okokból. A Bizottság jelenlegi vizsgálatának eredményétől függően úgy gondolom, hogy a szabályozási kényszer sokkal valószínűbb, hogy változást idéz elő, mint az Apple riválisainak bármilyen megszégyenítő próbálkozása.
David Meyer
Fortune
A változás egyik oka az iparági nyomás. A Google már körülbelül egy éve nyilvánosan fricskázza az Apple-t, hogy átvegye a Rich Communication Services (RCS) szabványt, amely a régimódi SMS (szöveges) és MMS (multimédiás) üzenetküldés utódja, olyan hozzáadott funkciókkal, mint az olvasási visszaigazolás és a média kiváló minőségben történő küldése. A Google még 2019-ben beépítette az RCS-támogatást az Androidba, tehát egyértelműen saját érdeke az RCS propagálása, de most az Android telefonjai a globális okostelefon-piac vezetőjévé tett Samsung szintén harcba száll.
Green bubbles and blue bubbles want to be together, but there's one thing standing in their way.
— Samsung Mobile US (@SamsungMobileUS) October 9, 2023
Don't let Apple cost you love. 👀💚 #GetTheMessage pic.twitter.com/aDcgjnIKbT
„A zöld buborékok és a kék buborékok együtt akarnak lenni. Segíts az Apple-nek! #GetTheMessage” – írta ki a Samsung a Twitterre (tudom: X) és a Google által a kampányhoz preferált hashtaget használta! (Az iMessage-ben a kék buborékok az iMessage-felhasználók között küldött üzenetek, míg a zöld buborékok a rendszeren kívüli felhasználóknak küldött üzenetek esetén használatosak, amely az archaikusabb, kevésbé biztonságos üzenetkezelési protokoll jele.)
Ez a kampány önmagában valószínűleg semmilyen hatással nem lesz az Apple-re, arra a vállalatra, amely híresen figyelmen kívül hagyja az iparági szabványokat, és az ügyfeleket saját ökoszisztémájába zárja. De a Google és a Samsung együttes támadása csak egy része a képnek.
Szintén tegnap a Reuters arról számolt be, hogy az Európai Bizottság megkezdte annak megállapítását, hogy az iMessage-t az EU új trösztellenes törvénye, a digitális piacokról szóló törvény hatálya alá kell-e vonni, amely interoperabilitási követelményeket ír elő (többek között) az úgynevezett kapuőr-szolgáltatásokra.
Az Apple iOS operációs rendszere, az App Store és a Safari böngésző már a DMA hatálya alá tartozik, ami valószínűleg arra kényszeríti az Apple-t, hogy engedélyezze a harmadik féltől származó alkalmazásboltokat iPhone-okon és iPadeken, de az Apple-nek eddig sikerült lobbiznia a Bizottságnál, hogy az iMessage kimaradjon. Ha a Bizottság vizsgálata után úgy dönt, hogy az iMessage-t érdemes ilyen módon szabályozni, az Apple-nek jövő év augusztusáig lenne ideje valamilyen interoperabilitás bevezetésére – vélhetően az RCS-sel.
A legjobb analógia az, ahogy az Apple rákényszerült, hogy az iPhone 15 USB-C-t alkalmazzon a töltéshez és adatátvitelhez. Az Apple-t nem érdekelte, hogy az iparág többi része az USB-C-t választotta. Nem érdekelte, amikor az Európai Bizottság azt mondta, hogy nincs más választása, mint követni a példát, fenntarthatósági okokból. A Bizottság jelenlegi vizsgálatának eredményétől függően úgy gondolom, hogy a szabályozási kényszer sokkal valószínűbb, hogy változást idéz elő, mint az Apple riválisainak bármilyen megszégyenítő próbálkozása.
David Meyer
Fortune
2023. október 10., kedd
Hogy használd Macen a Letöltések mappát?
Ésszel, természetesen. Macen a letöltött fájlok – bárhonnan és bármely alkalmazással is töltsük le őket – a Letöltések mappába kerülnek. Ezt bármikor felülbírálhatjuk, de általában nem szoktuk. Így a letöltésekben egyre több fájl gyűlik, gyűlik, gyűlik... Illene rendet tenni, a semmire sem kellő fájlokat kidobni, a többit pedig elmozgatni helyükre. Mutatunk egy megoldást, amelyben a feladatra könnyebb koncentrálni, nem kell az ablakokat rángatni.
Két Finder ablak egymás mellé helyezése
- Nyitottam egy Finder ablakot, mondjuk a Dockban levő Finder ikonra kattintva.
- Nyitottam egy második Finder ablakot a Finder Fájl > Új Finder Ablak parancsával.
- Az aktív Finder ablak kis zöld pöttyére tolom az egeret, nem kattintok, várok, amíg megjelenik egy három soros helyzetérzékeny menü.
- Ebből a menüből az Ablak mozaikos elrendezése a képernyő bal/jobb oldalát választom.
- A kijelző felét betölti a Finder ablak, a másik felében az összes olyan alkalmazás ablaka látszik kicsiben, amelyik kitöltheti az üresen maradt fél kijelzőt.
- Ezek közül a Finder ablakra tolom az egeret és kattintok. Bárhol kattinthatok, a kis ablak egésze egyetlen kiválasztást jelentő gomb.
- Örülök!
- Az egyik Finder ablakban kiválasztom a Letöltések mappát.
- A másikban pedig azt a mappát, ahová szeretnék a Letöltésekből egy vagy több fájlt átmásolni.
- Fogd-és-vidd módszerrel kitakarítom a Letöltések mappát.
Hogy zárom be ezt a csoda dupla Finder ablakot?
- Az egyik Finder ablakot bezárom a szokott módon, feltolom az egeret a kijelző tetejéig, ekkor megjelenik a piros pötty is, és erre kattintva az ablak bezáródik, vissza jutok az alap látványhoz.
- Rákattintok a Finder ablakra, és ha csak az imént egymás mellé helyezett másik ablaka volt nyitva, akkor azt most teljes kijelzős nézetben látom és a piros pöttyre kattintva csukom be.
2023. október 3., kedd
Külföldön olcsóbb a Mac? (2023/10)
Alapelvek
Tudom, hogy többen rendszeresen olvassátok visszamenőleg is ezeket a bejegyzéseket, de mindig vannak újak, így az ő számukra jöjjön pár alapelv. Az árak a netes Apple Store árai országonként. Az árfolyam az aznapi hazai Raiffeisen deviza közép árfolyama. Ezekből számolja ki a Numbers, majd hasonlítja össze, hogy hol a legolcsóbb vagy hol a legdrágább a Mac. A külföldi árban nincs benne a repjegy, szükséges papírok - például céges vásárlásnál. És nem számolunk a nagyon olcsó, van valahonnan, "persze, hogy van rá gari", számla mentes dolgokkal. A táblázat félig játék, de komoly. És a közölt számokért felelősséget nem vállalunk, mielőtt vásárolsz, tájékozódj!
Jelmagyarázat
A sötétzöld a legjobb, a sötét piros a legrosszabb ár. E két szélsőérték közt Macenként öt egyenlő nagyságú árkategóriát hoztunk létre. Minden gépnél az alap Mac árával számolunk.
Cégeknek
Mert mi visszaigényeljük az áfát, ezért a nettó árral számolunk.
Mert mi fizetünk áfát is a Mac után.
Mac-index
2016-ban nekikezdtünk egy Mac-index kialakításának. A Mac-index az egyes országok Mac drágaságát vagy olcsóságát mutatja. Minél kisebb a szám, annál olcsóbb az adott országban a Mac (nettó árat nézve). Ez persze nem jelenti, hogy az összes Mac ott a legolcsóbb. A Mac-index számításánál már figyelembe vettük, hogy hordozható Macből közel tízszer annyit értékesítenek, mint asztali gépből. Az index akkor "finomodik" tovább, ha találunk részletesebb és megbízhatóbb adatsort. Az Apple pár éve már nem közöl bontást a negyedéves jelentésében az eladott Mac típusok szerint. (A Google-térképes megjelenítés csak a blogon mutatkozik meg.)
Minél kisebb a szám, annál olcsóbb az adott országban a Mac (nettó árat nézve).
Tudom, hogy többen rendszeresen olvassátok visszamenőleg is ezeket a bejegyzéseket, de mindig vannak újak, így az ő számukra jöjjön pár alapelv. Az árak a netes Apple Store árai országonként. Az árfolyam az aznapi hazai Raiffeisen deviza közép árfolyama. Ezekből számolja ki a Numbers, majd hasonlítja össze, hogy hol a legolcsóbb vagy hol a legdrágább a Mac. A külföldi árban nincs benne a repjegy, szükséges papírok - például céges vásárlásnál. És nem számolunk a nagyon olcsó, van valahonnan, "persze, hogy van rá gari", számla mentes dolgokkal. A táblázat félig játék, de komoly. És a közölt számokért felelősséget nem vállalunk, mielőtt vásárolsz, tájékozódj!
Jelmagyarázat
A sötétzöld a legjobb, a sötét piros a legrosszabb ár. E két szélsőérték közt Macenként öt egyenlő nagyságú árkategóriát hoztunk létre. Minden gépnél az alap Mac árával számolunk.
Cégeknek
Mert mi visszaigényeljük az áfát, ezért a nettó árral számolunk.
Mert mi fizetünk áfát is a Mac után.
Mac-index
2016-ban nekikezdtünk egy Mac-index kialakításának. A Mac-index az egyes országok Mac drágaságát vagy olcsóságát mutatja. Minél kisebb a szám, annál olcsóbb az adott országban a Mac (nettó árat nézve). Ez persze nem jelenti, hogy az összes Mac ott a legolcsóbb. A Mac-index számításánál már figyelembe vettük, hogy hordozható Macből közel tízszer annyit értékesítenek, mint asztali gépből. Az index akkor "finomodik" tovább, ha találunk részletesebb és megbízhatóbb adatsort. Az Apple pár éve már nem közöl bontást a negyedéves jelentésében az eladott Mac típusok szerint. (A Google-térképes megjelenítés csak a blogon mutatkozik meg.)
Minél kisebb a szám, annál olcsóbb az adott országban a Mac (nettó árat nézve).