2010. december 21., kedd

Magyar iPad kézikönyv (frissítve)

Ismét az ember legjobb barátjává válnék, ha érteném. De nem. Hosszú késleltetés után végre az Apple csatorna is forgalmazza az iPadet. Jönnek boldogok és boldogtalanok. Az előbbiek valószínűleg technikai vénával jobban megáldottak, az utóbbiak nem, ezért boldogtalanok. Majd vérmérséklettől függően reklamálják az iPad leírást.
Ami nincs fent az apple.hu oldalon, mert az vidáman az angol nyelvű iPades oldalra megy - még egy bocsánat se hangzik el.
Azt, hogy az Apple egyik hazai disztributora az Apcom CE nevű cég (remélem, most épp így hívják), nem kötelező tudni. Érdemesnek iPad kézikönyv esetén nem érdemes, mert az oldalról még az sem derül ki elsőre, hogy a vállalkozás forgalmaz iPadet.
Pedig van magyar nyelvű kézikönyv: http://www.almalap.hu/img2011/ipad_ios4_felhasznaloi_utmutato.pdf.
Ha Apple lennék - de nem vagyok(!) -, akkor ezt kötelező lenne minden Apple-csatorna magyar oldalra kitenni. Ha már valaki lefordította, betördelte, megcsinálta. Vagy miért nem lehet egy ocsmány etikett-matricával minden iPad oldalára - a csomagolóanyagra - ráragasztani. Kis ragacs az iPaden, gigantikus haladvány a kommunikációban.
***
Almalapos dicséret a Starkingnak, az ő honlapjukon kint a link.
***
2011. 09. 13. Link javítva, mert ott, ahol volt, már nincs.

2010. december 8., szerda

Körlevél és az iWork

Körlevelet készíteni nem is annyira nehéz, mint elsőre tűnik. A logikája pofon egyszerű: van egy adatbázisunk - ami leggyakrabban egy mezei Excel, kezdőknél Word, Maceseknél Numbers fájl. Van egy levél-sémánk, amelyben egyes szavak helyére szeretnénk az adatbázis egyes elemeit beilleszteni: Kedves Vezetéknév Keresztnév! És a vezetéknév és keresztnév a táblázatból érkezik. Ehhez a két fájlt össze kell rendelni, ami sem Office-ban (Word), sem iWorkben (Pages) nem bonyolult. Az összerendelés után lehet megadni, hogy az adatbázis melyik oszlopneve melyik szövegfájl kulcsszónak felel meg.
Amit egyik irodai csomag sem tud, az a kör-email küldés. Képzeld el, van egy név- és címlistám a legutóbbi rendezvényről, és mindenkinek írnék egy mailt megköszönni, hogy eljött. Ha lenne kör-email, akkor pikk-pakk legenerálódna az személyre szóló email és már utazna is a megfelelő email címre. Persze remek spamelési megoldás lenne - tudom. De igény lenne rá! (Tegyük hozzá, a hírlevél-készítők egyike-másika ismeri a testreszabást, így spamelni nem feladat.)
A második lehetőség a fájlba nyomtatás, ekkor egyetlen(!) fájlt kapok - na ennek essek neki szétdarabolni. Külön fájlba nyomtatni nem lehet. A fájlba nyomtatás hasznos, ha hibát keresünk a körlevél-készítésben.
És végül a harmadik kimenet a nyomtatás, amikor kinyomtatom a generált dokumentumokat. Papír pazarlás, de adott esetben szükséges.
Előfordul, hogy nem szeretném az összes generálható doksit megkapni, kinyomtatni. A Wordben egyesével meg tudom nézni, hogy miként fest majd az adott adatokkal feltöltött levél - a Pagesben nem. A Wordben - értelemszerűen - az egyetlen levél ki is nyomtatható, a Pagesben nem. Hé, Mr. Jobs!

2010. december 7., kedd

Tulajdonost váltott a Beszeljukmac.com

"Kedves Partnereink!

Tájékoztatni szeretnénk Benneteket, hogy a beszeljukmac.com portál 2010. december 1-jével a DPIX KFT. tulajdonába került. Az adás-vétel sem az oldal működésében, sem pedig tartalmában nem hoz változást, a beszeljukmac.com továbbra is a magyar Apple felhasználók és rajongók legkeresettebb információs és közösségi oldala kíván maradni. A változás csak a kapcsolattartó személyét, illetve a számlázási címet érinti.

Üdvözlettel:

Dombóvári András, Dávid Péter"

Nyomtatás iPodról, iPadről és iPhone-ról

"Az Apple a héten mutatta be iPad, iPhone és iPod touch eszközökhöz fejlesztett AirPrint vezeték nélküli nyomtatási technológiáját, amely az Apple iOS 4.2 operációs rendszerrel, ingyenes szoftverfrissítésként elérhető. Az eszközökön futó alkalmazások beágyazott nyomtatási funkciójával a felhasználók automatikusan megkereshetik a Wi-Fi tartományon belüli vezeték nélküli hálózatok HP ePrint-kész nyomtatóit, és egyetlen gombnyomással elindíthatják a nyomtatást. Ezt anélkül tehetik, hogy meghajtóprogramokat kellene telepíteniük, vagy szoftvereket kellene letölteniük.
A Hewlett-Packard (HP) meglévő és jövőbeni ePrint-kész nyomtatóit az teszi egyedülállóvá, hogy AirPrint technológiával támogatják a közvetlen nyomtatást iPhone, iPad, és iPod touch eszközökről. Jelenleg egyetlen más nyomtatószállító sem kínál ilyen képességet.
Az Apple iOS alkalmazásfejlesztői számára adott a lehetőség, hogy az Apple által szeptemberben kiadott SDK segítségével közvetlenül adjanak hozzá nyomtatási funkcionalitást alkalmazásaikhoz. Tehát ez a funkció várhatóan egyre több alkalmazásban meg fog jelenni.
Az AirPrint technológia számos Európában kapható HP ePrint-kész nyomtatóban már jelenleg is megtalálható. Ilyenek pl. az otthoni felhasználásra szánt Photosmart nyomtatók, és az irodai Officejet/Officejet Pro és LaserJet Pro nyomtatók. "
Ez a HP sajtóközleménye.

2010. december 3., péntek

Mac OS 11

Azóta, hogy az Apple bejelentette, jövőre jön a Lion (Mac OS X 10.7), azon gondolkodom (miként fogom szólítani - de nem), vajon milyen lesz a Mac OS 11, mit fog tudni az operációs rendszer tizenegyedik verziója. Az első bitjeit, ismerve a szoftver-fejlesztés menetét, már rég megírták. Persze se kép, se hang - ahogy ez az Apple-nél szokás. Tiszta tippelés az élet.
Az első tipp az, hogy a Lion után nem lesz másik OS X, például Cat, vagy Dog vagy Dragon vagy bármi más, ami üti a Liont.
A Snow Leo legfontosabb újdonsága a 64 bitessége volt, de külön kiemelték, hogy az oprendszer képes a rendelkezésére álló processzorokat (grafikus kártyán heverőt is), illetve ezek magjait megterhelni - azaz a feladatot (elvben és jó esetben) szétosztja. Azért jó, hogy ezt az oprendszer teszi, mert így az Apple optimalizál, és nem a pár fős fejlesztő cégek feladata ez. Nem a fejlesztőké.
Az Apple, írtunk róla tavasszal, hatalmas szerver-farmot épít Az Észak-Karolinában épülő farm bekerülési költsége 1 milliárd dollár, 50 embernek ad munkát, az állam meg évi 12,5 milliónyi adót szed majd be az Apple-től. Mire ez a nagy kapacitás? MobileMe-re? (Gonosz Almalap hangosan kacag.) iWork.com bétának? (G. A. már x-ben van.) Szerintem jön az Apple felhő. A MobileMe kapcsán az Apple már megmutatta, hogy a felhasználó számára észrevétlen átmenetet akar adni a lokális gép és a netes szolgáltatás között, lásd iDisk és társai.
Január végével az Apple levette a termék listájáról az XServe-t, helyette a mini Macet (G. A. felsírt) és a 12 magos Mac Pro-t ajánlja az Apple - hardvernek. A Mac OS X Servert viszont változatlanul propagálja, a szerver AATC oktatások hangsúlyozottan élnek. A vas ment, a szoftver maradt.
Az a szoftver, ami Unix alapú (állítólag a 10.0 FreeBSD alapját mára teljesen átírták, lásd: 64 bit). A Unixot anno arra fejlesztették, hogy nagy cégek, egyetemek központi számítógépén fusson, egyszerre több száz, több ezer klienst szolgáljon ki.
A fentieket megfelelően összeadva a 11 lehet olyan oprendszer, amelybe mélyen integráltan beépülnek a webszolgáltatások, amelyet az Apple szerverfarmja kínál. A farmon az Apple szerver-szolgáltatásai is élnek (kiszervezés). A farm képes a terhelés-elosztásra (evidens). Így az Apple számára lenne termék a vállalatok irányában, lenne megoldás az együtt dolgozásra (a mostani iwork.com a vicc kategóriája). Ne feledjük, a felhasználók már ma is éjjel-nappal lógnak a neten, adataikat össze-vissza szinkronizálják - nem kevés akrobatikával.

2010. november 30., kedd

iPad itthon hivatalosan

Hivatalosan, minden nagyobb csinnadratta nélkül megérkezett Magyarországra az iPad. Hivatalosan. Mert nem hivatalosan 24 órával a bemutatása után már itt volt. Azóta is bárki szabadon árusíthatta, kivéve az Apple hivatalos viszonteladó hálózatát, amely még a honlapjára sem tehette ki, hogy egyáltalán létezik ilyen eszköz.
Egyfelől értem én, hogy az Apple akkor mutat be hivatalosan egy eszközt egy országban, amikor a saját belső mutatói szerint arra elérkezett az idő. És a jelek szerint most jött el az ideje. (Almalap kedvenc: "komolyan kéne venni azt a kurva időt" - Gothár-Esterházy: Megáll az idő)
Másrészt az Apple értékesítési csatornája - viszonteladók és tsa. - szépen végignézte, ahogy az iPadre vágyók megveszik az iPadet külföldön, a "hozok haza ötöt, kijön belőle az enyém"-től, majd az összes elektronikai áruházból (plusz Libri). Az évezred üzlete lett hát számukra az iPad hivatalos forgalmazásának megkezdése.

2010. november 28., vasárnap

Steve Jobs a prezentáció mester - elolvastam

Elolvastam a HVG kiadta, Carmine Gallo írta "Steve Jobs a prezentáció mestere" könyvet, de nem érzem, hogy most már mindent tudnék a prezentációról. A 286 oldalas könyv lényege nagyjából három oldalon lenne összefoglalható. Ha bárkit megkérnék, aki Maces – ez fontos –, hogy mondja el, mi jellemzi Jobs prezentációit, akkor valószínűleg a listán lenne a sok szlájd, a szlájdok egyszerűsége, a sulykolt üzenet, a végletekig kitalált show beleértve az álspontán eseményeket és a begyakoroltságot.
Aki látott már Jobs prezit – ha nem, akkor irány a net, érdemes az iPod bemutató MacWorldöt vagy az Intelre váltósat megnézni, bár az iPhone bemutatója sem gyenge –, az biztos a fenti listát adja. A könyv sem sorol fel többet, és ez számomra kellemetlen csalódás. Bár a szerzőről kiderül, hogy profi prezentőr és coach (ez a divat!), és tudom, hogy a sikeres amerikai szakkönyv roppant laza, de ez a könyv azok számára jó karácsonyi ajándék, akik amúgy is Apple és Jobs rajongók.
Mi tudjuk, hogy Jobs milyen mesteri módon alkotta meg Wozniakkal az Apple-t, hogy állította újra talpra, hogy három olyan terméket mutatott be, amely megváltoztatta a világhoz való viszonyunkat (Mac, iPod és iPhone). A mi rajongási szintünk már az első oldal első betűjének elolvasása előtt megvan. Aki nem tagja a fun-clubnak, az ebből a könyből nem fogja megkedvelni az Apple-t, de Jobs képessége sem rajzolódik ki.
A könyv egy képzeletbeli prezenetáció menetét követi – The long and winding road (Beatles, mert fun) –, és ehhez hoz példákat az Apple és Jobs életéből. A példák jó része a MacWorldös beszédek (ugye egy Macesnek nem kelle elmondani, hogy mi az a MacWorld?), amelyek akár többször is, időrendet nem tartva idéződnek fel. Talán kicsit többször ismételve, mint kellene, talán kicsit időrendtelenebbül, mint jó lenne. Ugyanakkor itt dicsérjük meg a könyv lábjegyzetelését, minden forrást megad, beleértve a YouTube-os eléréseket is.
A fordítás amúgy kellemes, csak egy-két helyen találtam mosolyt fakasztó hibát. Ilyen a 274. oldalon írt mutató, amellyel nem sikerül a szlájdot léptetni, a mutató az Apple távvezérlője. De még ez a hiba sem teszi érthetetlenné a szöveget. Amit, mint Almalap, kicsit sajnálok, hogy számos olyan szöveg is fordításra került, amely már a neten van, nem onnan lent idézve. A Think Different kampány – 64. oldal – szövege megjelenet az egyik Almalapban, fent van a neten az almalap, de sok már régi apple-viszonteladó oldalán is. Említi a könyv a Get a Mac! kampányt (na, ennek a fordítás: "Mac kell venned!" szintén "cuksi", ahogy 13 éves unokatesóm mondaná), ennek több filmjét – az Almalap oldalán fent az összes magyar felirattal. Ismerve a kiadás menetét, gondolom, a HVG nem küzdött meg azért, hogy a magyarul már létező fordításokra hivatkozzanak.
Végül: jogok. A könyv számtalan táblázatot közöl, az egyik oszlopban az szerepel, hogy Jobs épp mint mondott, a másikban, hogy mi volt a dián kivetítve. Ó ha nem szövegesen látnánk ezt, hanem képpel – bár a könyv képeinek minősége … rossz. Az Apple engedélye kellett volna a diák utnközléséhez, ahogy Jobs címlapra tételéhez is.
A könyv zárósora egy Apple idézet – csak nem lett valaki írás közben rajongóvá? Ez áll azokra is, akik a könyvtől azt várták, hogy a prezentáció mesterévé képzi őket.
"Maradj éhes, maradj kicsit bolond!"

2010. november 24., szerda

iPhoto - de hová tűntek a kulcsszavak?

Nálam - frissítések letöltve - eltűntek az iPhoto kulcsszavak a fényképek alól, pedig engedélyezve van kijelzésük, ahogy a kép címe (title) és csillagzata (rating). E kettő látható a kép alatt, a kulcsszó csak az info panelen. De most miért?

2010. november 23., kedd

Steve Jobs, a prezentáció mestere


A HVG adta ki, tíz napja nincs rá időm, hogy elolvassam. Pedig ha van, akitől érdemes tanulni, akkor ez Jobs. Amint sikerre jutok, referálok. Aki szeretné a könyvet megvenni, annak ajánlom a netet vagy minden magára adó Apple viszonteladót (szerintem ez kötelező).
Erről a kötelezőről
Lassan megfogalmazódik bennem, hogy az Apple hazai jelenlétének második évtizede végére ami eltűnt, az a kezdeti 30-40 százalékos árrés mellett a viszonteladókon átívelő kapcsolatok, netán barátságok - mindenki szinte mindenkit ismert, együtt örültünk (örültek) az új gépnek, egérnek, szájról-szájra járt egy-egy szoftver kipróbálása. Most APR-ek boltjai vívják pár százalékos élet-halál harcukat, a hazai Apple világ áramvonalasodott, aki lemaradt, az kisodródott vagy kilépett.

2010. november 17., szerda

iPhoto 11 - egyre szomorúbban

Egyre kevesebb örömöm lelem a 11-es iPhoto-ban. Többé képre duplán kattintva nem juthatok szerkesztés-állapotba (eddig ezt a Pref-ben beállíthattam). Így egy képet elforgatni, pirosszemteleníteni ... szerkeszteni macerás. Sorozat-szerkesztés esetén persze nem gond, de ha csak úgy nézegetem a képeket, találok az egyiken egy apró hibát, akkor nem egy kattintás (09), hanem kettő (11). Persze nem kellene nyűgösnek lenni, csak épp eddig azt hittem, hogy az Apple az egyszerűbb felé törekszik. Hát nem.
E minimális bosszúság lófüle a következőhöz képest: az iPhoto, ha hozzáférést nyer a MobileMe vagy Facebook elérésemhez, akkor azt el nem ereszti, csak sunyít róla. Panaszkönyv bejegyzésem:
Az XMS Akadémián külön iMacje van az oktatóknak, így egy gépet hatan-heten is használunk. Persze lehetne minden oktatónak saját accountja, de nincs, így viszont mind vigyázunk, hogy érzékeny, személyes anyag - kép, fájl... - vagy el nem vesztendő dolog ne maradjon az iMacen. Pár napja MobileMe bemutatót tartottam, ehhez, praktikusan a saját MobileMe accountomat használtam. Ugye, amint megadtam a nevem és jelszavam a Sysprefben, engedélyeztem a szinkronizálást, a megfelelő részek - Address Book, Safari bookmark... - elkezdtek a saját, privát adataimmal feltöltődni. A MobileMe demó része, hogy az iPhoto-ból milyen egyszerű albumokat feltölteni, azokat a netes-MobileMe felületen megtalálni, iWebbe visszalinkelni... A MobileMe demo végén szépen logoutoltam a SysPref MobileMe ablakában.
Tegnap vidám iPhoto 11 bemutatót tartva vettem észre, hogy az iPhoto alattomos módon még mindig eléri a MobileMe képterületemet, megőrizte a jelszavam, az albumomba tudok képet feltölteni, levenni. "Bamyek!" - kiáltott fel helyettem a Fanatikus Almalap, ez nem kóser. Az iPhoto Pref accounts fülében meg is találtam szépen a MobileMe-t - a Facebookkal együtt. Még jó, hogy a nélkül lehet innen accountot törölni, hogy újra be kellene lépni.
Másik gépen - van nyolc iMac a teremben - is végigjátszottam a fenti folyamatot, de nem kaptam figyelmeztetést sem a Mac OS X-től, sem az iPhotótól, hogy ha egyszer SysPref MobileMe-be bejelentkezve iPhotóból képet töltök fel, akkor a MobileMe-ből kijelentkezve az iPhoto nem felejt el. (Teljesen naprakész szoftver frissítés mellett.)

GarageBand 11 videó magyar hanggal

Az Apple demó videója magyar hanggal. (Mivel nem vagyok a GarageBand napi használója és az énekkarból - VPG - szó szerint elzavartak, így megeshet, hogy a zenei szakkifejezést nem találtam el, ekkor írj, szólj vagy vmi ilyesmi.)

2010. november 11., csütörtök

InDesign CS5 könyv

November végén jelenik meg, szokás szerint, a Perfact kiadásában. A könyv az Adobe hivatalos tankönyve.

2010. november 8., hétfő

iPhoto 11

Nézem az új iPhoto 11-et. Egyre erősebben érzem, hogy a csúcs az iPhoto 09 volt - nekem. A kilences mindent tudott, amit kellett, a 11 újdonságai közül kevés hiányzott a kilencesből, többön viszont a "csináljunk már valamit, mert kell az újhoz" hozzáállást érzem. Ahogy ezt a Gothár-Esterházy Idő van filmjében mondják, kellene venni egy üres papírlapot, húzni rá egy függőleges vonalat. Jobbra felírni, ami rossz, balra, ami jó (nem politika, a film 1985-ös!).
Nos, a jó oldalra kerül mindenképp a térképes megjelenítésnél a hely kereső, ami balra fent található. Ide írnám az új diavetítés sablonokat is, bár pont a térképesnél bánt, hogy minden angolul jelenik meg - átírhatatlanul. (A térképes diavetítés során a képeket térkép felett mutatja az iPhoto, egyes helyszíneket automatikusan néven is nevez - angolul.). A jó oldalra kell(ene) írni a teljes kijelzős szerkesztést - én személy szerint ennek nem vagyok híve, de 15 inch alatt valóban jó, hogy körbe a kijelzőn nyerünk még 1-1 inchet, persze az sem baj, ha a programablakot nagyítjuk fel a maximális méretre. (Sajnos a minusz oldalra kell írni, hogy 15 inch felett a teljes kijelzős megjelenítésnél az egér rengeteg kilométer-pontot gyűjt. A funkciók ugyanis a négy sarok körül csoportosulnak, minél nagyobb a kijelző, annál messzebb esnek a sarkok.)
A minusz oldalon a lebegő paletták eltűnését hiányolom, az Adjustét és az Effektét (vagy még nem jöttem rá, hogy lehet lebegőbe tenni, akkor azért minusz. "Neked" - mondá a Gonosz Almalap. Az Edit (Szerkesztés) nézetben eddig - nagyobb kijelzőn - hatékonyan lehetett egyszerre elérni a lebegő palettákat és az alap szerkesztési funkciókat (vörös szem, vízszint, vágás, retus...). Most vagy alapfunkciók, vagy Adjust, vagy Effekt érhető el. Bár a kilencesben épp annyi kattintás volt az alapeszközök használata, mint a tizenegyben, ám az utóbbiban lehetett volna csökkenteni a kattintás számot. A nagyobb kijelzőnél nem kellene rákattintatni, mondjuk, a vörösszem funkcióra ahhoz, hogy az egyetlen állítási lehetőség csúszka és gomb (Auto) elérhető legyen, látszódhatna az egyből - akár a vörösszem gomb helyett. Ahogy a többi alapszerkesztő eszköz is.
A minusz oldalt gazdagítja - sajnos -, hogy eltűnt a naptár készítés lehetősége (bár itt toporog az iPhoto frissítés, így lehet, hogy a naptár visszatér, szinte biztos, hogy visszahozza az Apple. (Esetleg a programozók már nem bírták az iramot, azért maradt ki?). A fénykép-küldés levélben is változott, ízlés kérdése, hogy ki hova - plussz-minusz - sorolja.
A lista még nem teljes, a frissítések tükrében biztos változni fog. Ami a környezetemben lévő 27 gépen nem történt meg, bár hallottam, hogy másoknál igen, az a 11-re frissítéskor széteső könyvtár, eltűnő fényképek. Az ilyen esetek közül azoknál, ahol sikerült végére járni a dolgoknak, a leggyakoribb ok az volt, hogy az iPhoto nem volt megbízva avval, hogy az általa kezelt képeket magába szívja (Preferences > Advanced és ott beállítandó).

Starking magazin

A sok boltos Starking 28 oldalas magazint adott ki, amely félúton lebeg az Apple image építő lap és a mit árusítunk, mit érdemes vásárolni kalauz között. A lebegés ebben az esetben előny, a szép, szellős, Apple-érzést keltő tördelés, a jó minőségű papír - mind-mind dicsérendő. Mivel Abonyi Petivel, a Starking kiadványért is felelős, ügyvezetőjével régóta ismerjük egymást, így nem is állhattam meg, hogy sms-ben rászóljak: "Szép lett a Starking magazin, megdicsérlek ;)". A válasz: "Köszönöm, tőled ez kettőt ér :)". A magazin a Starking boltokban érhető el, és ha nem lenne szigorúan leírva, hogy még idézni is tilos belőle, akkor elmondanám, hogy a magazin-kupon milyen kedvezményekre jogosít. Egyébként, amikor az Alleéban (budai Skálában) felcsíptem a magazint, az egyik eladó megjegyezte, hogy nem is tudta, hogy ez ilyen híres - az üzletbe csak kíváncsiságom kielégítendő ezért a magazinért viharoztam be.

2010. október 28., csütörtök

A MacBook villamos már elindult felém...

Pontosabban nem felém, hanem az a Smart felé, amely a budapesti Nagykörúton oly bájosan kikanyarodott nem jobbra, hanem két gyalogos zebrán áthajtva balra, a megállóból induló villamos elé, mert a félgömb-zár miatt a forgalomba besorolni nem tudott a fél kézzel mobilozó. fél kézzel vezető sofőr. Ez lényegtelen, mert a csilingelő villamos oldalán végig hatalmas MacBook hirdetés húzódott. (Próbáltam fél kézzel fényképezni, fél kézzel vezetni - nem sikerült).
Persze az is lehet, hogy már fél éve ilyen matricás villamosok járnak a Nagykörúton, nekem csak most tűnt fel. Tetszik.

iMovie 11 - részletesebben

Az Apple videók alapján részletesebben mondom el, mit tud az új iMovie 11.

2010. október 25., hétfő

iPhoto 11

Az Apple demo videója magyar hanggal.

iMovie 11

Az Apple demo videója magyar hanggal.

2010. október 22., péntek

Nyerj Apple-logós pólót, baseball sapkát!

Fordíts magyarra a következő Apple szlogent (http://training.apple.com/ oldalon az eredeti:
Fuel your mind.
Reach your potential.
Szempont, hogy minél magyarabbul legyen (érd el a potenciálod például magyarul van, de nem magyarabbul). Előny, ha a hossz hasonló az angolhoz. Még nagyobb előny, ha a jelentés tartalma sem tér el nagyon az angol verzióétól. Megoldásokat commentbe vagy mailbe várom.
Momentán a:
Töltsd fel (az) agyad.
Érd el tehetséged.
vezet - a második az botladozó...

2010. október 15., péntek

München, AATC konferencia III.

És amiért valójában Münchenbe jöttem.
WW Training & Certification
Ez volt a nyitó előadás, amelyet kedves szőke hölgy tartott Cupertino-ból. Kiderült, hogy minden mindenütt fejlődik, az EMEIA régió is, bár nem mindig úgy, ahogy kellene. A jövőről épp úgy nem tudott semmit sem mondani, mint ahogy az Apple sem szokott soha, a most huszadiki sajtótájékoztató kapcsán ezen különösen kellemesen elszórakoztunk, elidőztünk. Elmondta, hogy a vizsgázók (AATC) egyre inkább IT vizsgát tesznek le, eddig a Pro viszgák vezettek. Ráadásul IT trainerből jóval kevesebb van, mint Pro oktatóból.

EMEIA Training & Certification
Más grafikonon ábrázolva láttuk viszont az előbb, mint régió, mutatott adatokat. Pontosabban csak sejtéseket és arányokat, mert az Apple - what a surprise - a grafikon függőleges tengelyének számozására nem hajlandó. Ezért persze általános iskolában egyes jár, viszont Jobs nem iskolaigazgató. Örömmel láttuk viszont, hogy kis hazánk AATC gazdag, Lengyelországban van csak hozzánk hasonlóan három AATC. Apple által elismert oktatási intézménnyé nem csak válni lehet, de a cím valóban elveszthető, idén sok más mellett elbukta 13 angol és 13 francia vállalkozás is az AATC címkét.

End User Opportunity - Apple Consultant Network
Két remekül előadó után már kijárt egy kevésbé remek, ráadásul az ACN - vigyázó szemünkkel megfelelő irányba tekintve - nem is létezik. (Gonoszék szerint csak iPaden.) Elvileg bárki, bármelyik szervezet kezdeményezheti, hogy tagja legyen az ACN-nek, ennek legfőbb feltétele az, hogy az Apple-től és annak értékesítési csatornáitól független legyen. Így amikor a kedves vásárlónak okos tanácsra van szükséges, akkor az Apple vizsgákkal rendelkező ACN-hez fordulhat, hogy segítsen. Persze, ha van ilyen. Kelet-Európában nincs, Ausztria egy vállalkozással bír. ACN-né válni egyébként nem tűnik rossz döntésnek. Egyfelől le kell tenni minél több Apple vizsgát és van éves tagdíj, másfelől minden szoftverből jár a demo példány.

AATC/E Opportuninty - Exploring the Studio Series
Az előző álmosító előadó után Dél-Afrikából érkezett úr robbant a színpadra, aki visszatért az első előadás kapcsán már emlegetett jövőképre. Szerinte két féle ember van az Apple jövőjével kapcsolatban, az egyik semmit sem tud róla, a másik pedig szintén semmit sem tud róla. Nagyjából ebben a stílusban haladt is tovább. A talányos cím - gondolom, ahogy én, úgy sokan a Final Cut Studio körül kapisgáltak - arra utal, hogy az Apple szerint a Final Cut oktatás remek eredményeket mutat fel, de a Motion, Color és a többi alkotó elem messze-messze (nem vásár!) lemaradt mögöttük. Erre próbáltak, próbálnak megoldást találni. A hazai tapasztalat egyébként tényleg az, hogy amíg évente négy-nyolc Final Cut csoport összejön és "leoktatódik", addig a Motionre vagy Colorra egyszerűen nincs igény. Sokan nem is használják a Final Cut Studio többi szoftverét - mert másikat haasználnak helyette, vagy mert még soha sem szorultak rá, hogy kinyissák.

Prometric Update
A Prometric az Apple partnere vagy inkább fordítva? Az AATC jogosult netes vizsgáztatásra az Apple "tárgyaiból", a használt rendszer a Prometric rendszerére telepszik rá, a vizsgához a vouchereket a Prometrictől kell rendelni. Nos, ez lesz egyszerűbb. (Ez tipikusan az az előadás volt, ami "a jusson már szóhoz szegény, ha sokat keresünk rajta" és a "fizetett, hogy itt legyen, mert keres rajtunk rengeteget" ötvözete.)

AATC Marketing
Workshop with Apple on creating an Apple Designed Website and improve your training message.
Nem véletlenül másoltam ide az angol szöveget is, mert ebéd előtt kiakasztottak.
- Szerinted milyennek kell lenni egy jó weblapnak?
- Hát szépnek, informatívnak, amin könnyű eligazodni, és rajta minden, ami fontos.
A kedves előadó, nevét fedje a jótékony homály, épp a fenti választ adta. Majd mutatott egy Apple fekete-fehér-szürke-zöld oldal-csomagot, ami (1) szép, (2) informatív, (3) struktúrált és (4) volt. Az erre az előadásra szánt időből ekkorra eltelt öt perc, negyven maradt. Az Apple nemrég kiadott egy negyven oldalas brossúrát, hogy egy AATC-nek mit kell és mit hogyan kell feltüntetni a honlapján. Nos, az első a helyes Apple logó használat. ("Igen, ez csak egy minta, erre tényleg nem figyeltem." "A cég neve? Ja, az ezen nincs. de hely sincs számára") A brossúra szerint a szájton át jelentkezni lehessen - végül is lehet, csak manuális a visszaigazolás. És lehessen lemondani az oktatást ("Valahová kell egy ilyen menüpont").
Grrrrr. Hrrrrr.
Az AATCk nagy többsége nem kötődik viszonteladóhoz (mint nálunk az iStyle-hoz vagy az XMS-hez). Ezért szinte mindegyikük igyekszik megállapodni az Apple viszonteladói csatornához tartozókkal programjaik értékesítéséről. Másrészt, a jelenleg érvényes viszonteladói modell szerint a viszonteladók számára árrés növelő tényező, ha Apple oktatást ajánlanak a honlapjukon. Azaz, az AATC oktatásait valahogy bele kell fűzni több honlapba. Erre pedig a bemutatott statikus változat alkalmatlan. Ráadásul úgy lenne érdemes befűzni, hogy a szolgáltató (AATC) oldali változások (időpont, ár, beteltség...) azonnal látszódjanak a kínáló oldalán.
Az Apple marketingje által kitalált honlap viszont épp csak annyira nem egyszerű, hogy iWebbel is elkészíthető legyen.

München, AATC konferencia II.

Tele meglepetéssel az élet. Hová lett a német szervezettség?
Tegnap este hatkor kezdődött a hivatalos AATC konferencia program a Hilton legfelső szintjén lévő teremben bor- és sörfogyasztási lehetőséggel. A beköszöntő beszédből kiderült, hogy a hetedik éve megrendezett találkozó (AATC/e - az Apple elismerte oktatási helyek) idén rekordott döntött, kétszáznál több résztvevő 37 országból, jellemzően Európából, bár India és Egyiptom is befigyelt. A névjegyes felszólítás is értelmet nyert, 15 perc alatt kellett minél több névjegyet cserélni, a nyertes - büszkeségen túl (36 darab) egy pólót nyert. Az ötlet viszont tetszetős, hiszen a jelenlévők fele először vett részt AATC Konferencián. A negyedóra nagyot lendített az ismerkedési kedven.
Egy óra zsibongás után buszokkal megindultunk Das Zeehaus (ha ezt rosszul írom, az csak azt mutatja, nem németes voltam) felé. A 200+ ember megrohanta a 15. emeleten a lifteket, hogy lejusson a földszintre (fogadásra alkalmas méretű terem a földszinten is lett volna). A buszokra szépen, kultúráltan száltunk fel, majd le, mert a fellépésnél senki sem számolt, lesz-e még űlőhely. Majd a busz fél órát araszolt a helyi csúcsforgalomban - a hely gyalog negyedórára van, tesztelve.
Das Zeehaus nevében zee, valójában jóképességű bajor étterem-kocsma, ahol svéd-asztalról lehetett fogyasztani. Ez utóbbi nem volt a hely specialitása, így elég zegzúgos helyeken lehetett étekre bukkanni. Ahogy vártam, minden asztalra jutott véletlenül egy Apple-ös, aki négy órán át hallgatta a vadabbnál vadabb ötleteket, próbált infot szerezni az egyes AATC-k, országok viszonyairól. Mondhatom, hogy Ungarn unikum a számukra. Pedig voltak Minszkből, Rigából.
Számtalan angol résztvevő mindegyike pörgő oktatásról számolt be, a newcastle-i AATC 900 (kilencszáz) hallgatót tud ebben az évben magamögött. Az egyetlen szlovén AATC öröme megegyezett a miénkkel, az új viszonteladó-besoroló rendszer számtalan Mac OS X és szerver vizsgát hozott nekik is. Igaz, Szlovéniában minden tárgyból - Aperture, Final Cut és Logic - csak egyetlen oktató van, ellenben a hazai tól kinálattal (kivéve az Aperture-t).

2010. október 14., csütörtök

München, AATC konferencia

Idén az Apple Münchenben rendezi meg az AATC/AATCe (Apple Authorised Training Center/Education) szakmai találkozót. Az angol és spanyol anyanyelvűeken kívül ez amolyan 'rest of the world' összejövetel, Indiából is akad, aki Münchenbe utazott. Az utazást egyébként nem fizeti az Apple, amit fizet, az egy éjszaka a Hiltonban. (A Gonosz Almalap érti, hogy még sem lehet Alsóoberdorf moteljében egy ilyen rendezvény. A hivatalos magyarázat szerint az Apple prémium márka, így hasonló szőrűek szolgáltatásait veszi igénybe - similis simili gaudet. Extra Gonoszként: igen, a simlis is a simlist kedveli.) Most pazar 271 fő jött össze, a Hilton fullon. Kedd-szerda az iTunes University résztvevők számára volt kibérelve a Hilton.
A mai, első napon megérkezünk, megtaláljuk a Hiltont, majd lesz állófogadás, ahol a helyi benszülöttekkel valószínűleg névjegyet cserélhetünk iPadre, mert ezregyszer leírták, hogy nehogy névjegy nélkül indulj el. Majd elvisznek Das Seehaus vendéglátóipari egységbe, hogy éjfélig szórakozzunk. És bírjunk másnap reggel kilencre hallgatósággá válni. A Seehaus kapcsán is van gonosz gondolat, bár a németeknek van tengerük, de München partját nem mossa, az előzetes pedig soha sem látott halételekről zeng. A szórakozás - ha tapasztalataim jó előrejelzésnek bizonyulnak - abból fog állni, hogy a lassan csordogáló, sok fogásos étkezés alatt a nyolc-tíz fős asztalok mindegyikére jutó Apple központ munkatársa sorra végig kérdezi, hogy kinél hogy mennek a dolgok. Kicsit szomorkodom, hogy Kenyote-t nem kell készíteni.

Hogy megy? Jóóól!
Szándékosan hajnali géppel jöttem, hogy megnézzem kutya-futtában Münchent -, utoljára 94? 96?-ban lehettem itt, amikor egy (ó szörnyűség) Microsoft sajtótájékoztatót láttam magával Steve Ballmerral (igen, rohant, üvöltött, én az utolsó sorban leültem a földre, hogy ne lássa, hogy könnyem hull a röhögéstől. A szomszéd svéd vagy norvég újságíró csaj meg is kérdezte, hogy mi olyan vicces? Nem az angol tudásom volt a magyarázat szűk keresztmetszete). A város látogatás (képek - igen, még 3GS-em van és annak ilyen sz@r a képe) során hogy, hogy nem, betévedtem a müncheni Apple Store-ban. Amely épp úgy szépen, folyamatosan tele, ahogy a londoni (saját tapasztalat), vagy a new-yorki (másoké). Első találós kérdés: hogy a rákba számolja ki az Apple, hogy sem sor nem áll kint, sem kettőnél több üres gép nincs a bemutató teremben (ahol van vagy ötven gép a hálózati kép tanusága szerint)?
Rendes Almalaposként végignéztem az üzletet, az iPaden kívül nincs semmi, ami itthon ne lehetne vagy nincs egy viszonteladói boltban (ok, piros iPod, de most a komoly dolgokra gondolok). A szoftverek közt három német fejlesztésű volt, egy nyelvtanuló (angol-német), egy bankolós (hahaha, nekik sem könnyű ezek szerint) és egy könyvelő, számlázó (Cipo, Native - mi nyertünk!). Viszont az oktatás, képzés, bemutató.

Mindenki szeme előtt
A bolt földszintjén van vagy ötven gép, ebből hatnál, egy asztal köré ülve, szinte a bejárat torkában, épp alapfokú Maces oktatás volt. Fiatalember fülessel, mikrofonnal mondta, az asztal körül űlők pedig próbálták követni. A hat emberből öt erősen nagypapa és nagymama korú volt. Később beszélgettem az egyik eladóval, hogy az ott űlőket nem frusztrálja, hogy bárki megnézheti, hogy milyen bénák, képtelenek jó helyre kattintani, stb... Nem zavarja őket, pedig unokáik korabeliek állnak mögöttük. Tennék egy kísérletet ilyesmivel itthon. Lenne-e, aki bevállalja, hogy nem ért egy szoftverhez, azért ül ott...
A másik gyenge sokkot a Genius Bar láttán kaptam, a hat helyen folyamatos a tanácsadás. Az említett eladó megmutatta, három napra előre már tele az előrejegyzés - és maximum három napra lehet helyet foglalni. Abban bízom, hogy a holnapi napon megfejtik a marketing-trükköt az Apple-ösök, ígéret van rá!

2010. október 8., péntek

AppleTV

Az Apple ismét megújította az AppleTV nevű eszközét. Jobs kitartóan ragaszkodik ehhez az eszközhöz, pedig az első verziójáról nyilvánosan ismerte be, hogy nem váltotta be a hozzá fűzött (nem Jobshoz, az AppleTV-hez) reményeket. A redesign sem hozta el az AppleTV aranykorát, és most itt a legújabb változat.
Az AppleTV feladata lenne a lakások egész falat beborító tévéjének (vö. Bradbury: tévéfal, Fahrenheit 451) megtöltése az iTunes Store-ból vett vagy bérelt mozival, vagy a ház lokális hálózatán fellelhető mozikkal, fényképekkel, esetleg a zenehallgatást is szolgálná, szépen, iTunes-osan lapoznánk az albumainkat. Az új AppleTV egy kézben elfér, akár egy nagyobb iPod. A sikeressége viszont változatlanul kétséges.
Egyébként Apple-lel kapcsolatos web-tévék itt találhatók (csak Flash :):

2010. október 6., szerda

im

Két háznyira lakom az Almárium Damjanich utcai boltjától, éjszakánként az autóm gyakran parkolt az üzlet előtt. Néha-néha, amikor volt valami közös ügyletünk - könyv kölcsönbe, CD vissza, esetleg protekciós soron kívüli gépjavítás -, akkor hajnali hét előtt összefutottunk, Kálmán akkor már beért az iroda-üzletbe, én pedig haladtam kedvenc kávézóm felé. Ilyenkor is mindig hívott, hogy igyunk meg egy kávét, de erre inkább akkor került sor, amikor napközben jártam valamiért otthon, és vagy ő kapott el, vagy én mentem be a boltjába.
Az utóbbi években gyakran mesélte, hogy szíve szerint abbahagyná a Maces kereskedést, és visszahúzódna a főváros környéki házába. Nem messze tőlük van lovaspálya, kis golf-klub, szívesen főzne nekik - a viszonteladói léthez képest ez lenne a békés boldogság. Hitetlenkedve hallgattam mindig ezt, hiszen az Almáriumot 1991-ben, az elsők közt alapították, mára talán az egyetlen (talán Jura, ha még létezik, talán Starking) cég maradt, amely a kezdetektől ott volt. Világéletemben összecseréltem a Pozsonyi és Pannónia utcát, de az egyikben volt a boltjuk, az igazi Almárium, most már ki kell mondani. Hátul szerviz, eladótér, kis tárgyaló. Kálmán mindig ügyesen menedzselte az Almáriumot, volt korai terjeszkedési kísérlet (Macdorado vagy Eldorado néven), a Novotrade-s ingatlantól való megválás után költözés Bajza Podmanicky sarokra. Ezt követően ketté választották az Almáriumot, Kálmán továbbvezette a viszonteladással foglalkozó vállalkozást, és létrehozták az Almárium Szervizt, amely elnyerte az Apple hivatalos szervize címet.
Főzés ide, főzés oda, Kálmán Maces maradt - az Almárium alá szervezett jó néhány kisebb forgalmú viszonteladót, akik az új értékesítési rendszerben kvázi labdába sem rúghattak, jobb árrést biztosítva számukra, mint a disztribúció. Mindig volt valami apró, kis Maces ötlete. Az első Damjanich utcai iroda falára óriás festményt tervezett az Apple gépek történetéről, de anno tőle származott az Almalap gyártotta/forgalmazta három plakát ötlete. Vagy a mese multimédiás CD, amelynek nem rég megújított változatát adták a náluk vett Macek mellé.
És nem utolsó sorban Kálmán volt a MacAcadémia harmadik alapítója, mert szükségét érezte annak, hogy legyen minőségi Maces (és dtp-s) oktatás. Igaz, hamar kivált a cégből, de ezt követően is folyamatosan figyelte fejlődését, megosztotta oktatással, képzéssel kapcsolatos ötleteit.
(nem tudom, nem is szeretném ezt a bejegyzést befejezni)

2010. október 5., kedd

Gyarmati Kálmán

Annyira, annyira rettegtem attól, ami pár perce utolért: valaki közülünk elment. A hazai Apple világ egyik meghatározó alakja, az egyik legrégebbi cég vezetője meghalt (pár perce jött meg a lesújtó hírt közlő email). Szavam elállt.

2010. október 4., hétfő

A halott galaxis

Az Öntelt Szerző vasárnap besétált a Mammut iStyle boltjába, hogy megnézze, kapható-e Hóleopárd könyve. Miközben vitrinről vitrinre haladtam, az egyik eladó hölgy (mert a másik is a gyengébbik nemet erősítette - már csak ezért is érdemes volt betérni) megkérdezte:
- Miben segíthetek?
- Nézem, milyen könyveitek vannak...
- iPadet keresel?
- Nem, olyan hagyományos...
- iPadből még nincs új!
- Tudod, olyan papír, Guttenberg galaxis (enyhén nevetve) ...
- Ja, olyanunk nincs (szintén mosolyogva).

2010. szeptember 15., szerda

Képes lesz jövőre 28 millió iPadet eladni az Apple?

A szám a UBS Investment elemző cég becslése. A számot magyarázó elemzés szerint az iPad a legolcsóbb hordozható gépet vásárlók rétegéből le-lecsipeget majd*. A táblagép-piacra egyre több gyártó lép be, elég a Cisco, Dell, LG, Research in Motion (Blackberry gyártó), Samsung és a Toshiba nevét említeni, minden egyes táblagép, amit ezek a gyártók adnak el, az eladott iPad számot csökkenti. A Trafis szerint ez a szám "csupán" 15 millió lesz. Az arányok érzékeltetéséhez, idén - várhatóan - tízmillió iPadet adnak el.
A Trefis nem ért egyet a fenti megcsillagozott érvvel. Szerinte az iPad nem alkalmas kiváltani az alsó kategóriás hordozható pécéket. Legfőbb érvként - Jobs véleménye ide vagy oda - a Flashtelenséget kell megemlíteni. Az iPad remek eszköz honlapböngészésre (Flash nélkül), játékra (App Store-ból, Flash nélkül), filmek megtekintésére (természetesen nem Flash lejátszóval). Ennél a legegyszerűbb hordozható gép is többet kínál - momentán. Az elektronikus könyv és újságolvasás, amely az első hónapokban az iPad húzóereje volt, leült, lelassult.
Itthon a hivatalos Apple csatornán kívül mindenki más árusít iPadet, így a hivatalos forgalmazás megkezdése tökéletesen hidegen hagyja a piacot majd - ezt az Apple hibátlanul elszúrta. Az iPad hazai használata további gyötrelmet okoz, a méretéből adódóan a virtuális billentyűzeten az ékezetes betűk elérése nem ideális. A régi 12 inches PowerBook volt olyan széles, amire a minimális billentyűzet felfért. Én személy szerint az iPhone esetében - ahogy más telefonoknál is - elfogadtam a nem angolszász karakterek nyakatekert elérését, de nem is akartam két sms-nél hosszabb szöveget beírni. Ezt a bejegyzést sem. iPadről neki sem kezdek, nekem az ékezetmentes hosszabb magyar szöveg nem kívánatos.

* Egy másik cég másik elemzése szerint viszont az Apple mobilgép-eladását nem befolyásolja az iPad értékesítés. Ennek oka, hogy az Apple a prémium kategóriában van igazán otthon. Ha a gépárakat érték szerint tíz csoportra osztjuk, akkor a legdrágább tizedben - felső decilis a statisztika imádók számára - az Apple piacrészesedése nyolcvan százalék feletti.

2010. szeptember 12., vasárnap

Az Apple és az Adobe (jól kibővítve)

Az Apple könnyített a feltételeken és az eljáráson, amellyel az iPad és iPod touc, iPhone szoftvereket fejlesztőik bejuttathatják a terjesztését végző App Store-ba, a változtatás legnagyobb nyertese az Adobe, illetve az Adobe eszközeit használó fejlesztők - az Adobe eddig Jobs által ki volt tiltva az App fejlesztők közül, erről sokat írtunk [1] [2] [3] . Az Apple nyilvános leírásban teszi közzé - eddig is így tette közzé -, hogy mely alkalmazásokkal lehet App Store-ba szánt, pontosabban iOS alatt futó alkalmazást fejleszteni. Eddig az Adobe eszközei nem szerepeltek a listán.
"A fejlesztők számos fórumon mondták el, hogy megnehezíti munkájukat a sok körös engedélyezés, korlátozás" - vélelmezi Richard Doherty, egy technológiai elemző cég munkatársa. "Szerencséjükre az Apple-nél megértették a panaszokat."
Az iPadre és iPhone-ra - legálisan - csak az App Store-ból lehet alkalmazást letölteni, az Apple-t számos kritika érte, különösen az Adobe részéről, hogy nem biztosít egyenlő lehetőségeket a fejlesztőknek. Hiába az Apple tulajdona az App Store, közzé kell tenni, milyen szempontoknak kell megfelelni ahhoz, hogy alkalmazás bekerüljön. A nagyon testreszabott elutasítás - például az Almalap név szerinti kitiltása remek kártérítési per jogalap lenne, lehetne. Májusban az Adobe fel is jelentette az Apple-t a monopóliummal való visszaélést vizsgáló állami szervezetnél - állítják mindkét cégtől nevüket titkoló belső informátorok.
A mostani bejelentés értelmében könnyebb lesz iOS4-esíteni (innentől lustán nem írom mellé, hogy iPod touchosítani, iPhone-osítani, iPodosítani, iPadesíteni ...) az Adobe szoftverekkel készült alkalmazásokat - főképp a Flashben készülteket, az iOS4-esítéshez az Adobe külön segédalkalmazást is készített -, illetve a Google gyámsága alatt álló Android alá írt programokat.

Váratlan Adobe öröm
"Ez a változtatás az Adobe szoftverek használói előtt nyitja meg az utat, hogy App Store terméket fejlesszenek. Ezzel az Adobe eszközeivel ismét az összes platform elérhető - ez jelentős érték." - állítja a Piper Jaffray elemzője. Az Adobe részvényárfolyama percek alatt 12 százalékkal emelkedett, utoljára ilyen drágulást 2008 októberében élveztek meg a papír tulajdonosai.
Az Apple régóta akadályozza, hogy az iPhone vagy iPad Adobe Flash technológiával készült alkalmazást vagy mozit játsszon le. Áprilisban Jobs 29 bekezdésben álló levélben érvelt az Apple döntése mellett, a Flasht "jelentős technikai hátrányokkal" bírónak nevezte. Az Apple mostani bejelentésében semmi sem utal ennek az álláspontnak a változására.
"Örömmel vettük tudomásul, hogy az Apple megszüntetve a fejlesztési szerződésben szereplő kizárásokat szabad kezet adott a fejlesztőknek, hogy azok a számukra leghatékonyabb eszközzel készítsék el alkalmazásukat az Apple eszközeire" - írta emailben az Adobe szóvivője.
A fejlesztők nyerte könnyítés a felhasználókat nem érinti, az iPhone böngészője továbbra sem jeleníti meg a Flash elemeket, az Apple nem változtatott (ehhez persze minden bizonnyal iOS frissítés is kellene). Az Apple a már említett fejlesztőknek szánt közleményen túl nem kívánt megnyilvánulni - ez az Apple megszokott kommunikációja. (A Gonosz Almalap szerint nincs is az Apple-nek PR részlege, egyszerű Mail Rule válaszol minden érdeklődésre: "no comment".)
A fejlesztők egyébként nem csak az Adobe eszközök megengedésének örvendhettek, de tisztábbak lettek azok a szabályok is, melyek alapján az Apple dönt az egyes alkalmazások App Store-ba kerüléséről. Talán többen emlékszünk a Google Voice programra, amelyet az Apple annak ellenére utasított el, hogy az FCC (hatóság) is morcságának adott hangot levélben.

Jó hír
A Google illetékes vezetője akkoriban blogján keményen neki is ment az Apple-nek, most viszont ezt írta: "Jó hír. A mobil-közösségben mindenki számára jó hír ez. Továbbra is hisszük, hogy a versenykörnyezet az, amely legjobb a fejlesztés és fejlődés számára."
Az Apple több mint negyedmillió alkalmazást kínál az App Store-ban, eddig hat és félmilliárd az értékesítések száma. A fejlesztők eddigi árbevétele meghaladja az egy milliárd dollárt. (A hat és fél milliárd letöltés jó része tehát ingyenes alkalmazás volt, lévén a legolcsóbb fizetős alkalmazás ára 79 eurocent vagy 99 cent, illetve az ár 30 százaléka az Apple-é.)

2010. szeptember 7., kedd

Don’t steal music.

Biztos évek óta ott van ez a kijelentő mondat az Apple iPod termékeket ismertető oldalán, de én most fedeztem csak fel. Semmi faxni, semmi felszólító mód. Sőt, úgy található meg, ha - mondjuk - az iPod touch Tech Spec aloldalát nézed, itt olvashatók amúgy a technikai adatok, minden marketing sallangtól mentesen. Ezen az oldalon alul, a szürkés lábjegyzetek hatodik pontja szerint: "iPod and iTunes are for legal or rightholder-authorized copying only. Don’t steal music." Azaz, az iPod és az iTunes csak a jogosan szerzett zenék tárolására való. Ne lopj zenét. Bár helyesen ez felkiáltó jeles mondat volna.

2010. szeptember 3., péntek

Összébbment az iPod

A héten összement az iPod-család, mégösszébb. Ami nem akadályozta meg az Apple-t abban, hogy a nagyobb (drágább) eszközben bemutatott egykori újdonságot most a kisebbe is belehelyezze. A szinte régi jó fizikai formáját mutató Steve Jobs viszont nem szólt arról, hogy mikor lesz itthon iTunes Store, hivatalosan* iPad, hivatalosan iPhone.

Két vicc
Az összemenésről egyébként két ósdi vicc jut eszembe, de gondolva az újszülöttekre, jöjjenek!
Az első szerint két japán beszélget. Az egyik megkérdezi a másiktól, hogy mi van a kezében. "Rádió!" - vágja rá a másik. "Jó, jó - méltatlankodik az egyik -, de hány darab?" Ez a vicc egyébként akkor született, amikor elterjedtek az igen kisméretű - mai iPodnak megfelelő nagyságú - rádiók.
A másik vicc Moszkvában játszódik, a Vörös téren. A _szovjet_ titkosügynök amerikai haverjának dicsekszik új karórájával: "Ez mindent tud, amit a svájciak, sőt, még annál is többet! Bemondja a pontos időt, minden órában pitty-pitty..." Az amerikai kíváncsian néz, csodálkozik. "Ez tényleg szép. És mit cipelsz abban a két bazi nagy bőröndben?" Mire a _szovjet_: "Ja, azok az aksik."

Új shuffle, új nano
Az új shuffle tudásában nem sokat szedett magára. Ennél kisebb méretű lejátszót - amíg nincs hangvezérlés - nem lehet gyártani, nem is érdemes. Mondhatnánk azt is, hogy az Apple kínban vagyon, hisz a shuffle-ön - igazán - már nincs mit fejleszteni, az Apple esetében egyszerűsíteni, így a nehéz tuningolni a shuffle-t. Úgy tűnik, hogy a shuffle színeivel az Apple nem kívánt játszani, nekem már kicsit unalmasak ezek a színek. (A Gonosz Almalap szerint a fekete-fehér színvilágban utazó és öltöző Jobs esetén már ez is úri luxus.)
A nanot félbevágták, méretét az emberi ujj mérete határozta meg. A szinte teljes kijelzős-érintős felület kétszer két ikonnyi lett, a nano a mostani bejelentés igazi nagy nyertese. Tudása lassan megegyezik a touchéval. A zenelejátszás és a Zseniség mellett rádiónak is használható - mióta hiányolta ezt az Apple-közösség az iPodból? Az első iPod megjelenése óta, talán... A Nike-együttműködés erősebb hangsúlyt kapott a nano honlapján.

Touch
A touch kapcsán beszélhetnénk számos új dologról - ha nem lenne mind ismert az iPhone 4 bemutatójól. A meglepetés az lett volna, ha vagy nem mutat be új touchot az Apple, vagy ha kimaradt volna valamelyik iPhone képesség.

AppleTV
Az AppleTV is összment, de még így is nagyobb mérete, mint sikeressége. Az itthon pár tíz darabnyit értékesített eszköz második kísérletben is bukta lett, ezt Jobs mosolyogva mesélte - végül is száguld annyira a szekér, hogy némi plusz cucc is fent maradjon. Az AppeTV beharangozott, de még nem működő képessége lesz az AirPlay, amely vezeték nélküli (wifis) kép- és hangmegosztás az iPhone, iPad és az AppleTV, illetve a társult hangsugárzó készítő vállalkozások termékei közt.

* Hivatalosan nincs. Az Apple hivatalosan nem mutatta be Magyarországon, így hivatalos Apple-viszonteladó nem forgalmazhatja. Csak mindenki más. Akár Amerikából behozva. Akár élve az EU szabad termékáramlási szabályával. Így nem az Apple-csatorna keres itthon az iPhone 4-en vagy még inkább az iPaden, hanem mindenki más. Ez a mondat helyesebben úgy hangzana: hogy a hivatalos Apple-csatornán kívül mindenki keres az iPaden.

2010. augusztus 24., kedd

Nyárvég

Az idei nyár - az Almalap által hallottak alapján - épp olyan volt az Apple-viszonteladóknál, mint egy átlagos nyár: semmi meglepő, semmi pörgő. Igazán a MacBookos Facebookos iPod touchos Back to School sem mozdította meg eddig a forgalmat - talán majd szeptember első hetében, amikor az egyetemisták beköltöznek, hiszen ezt az akciót az Apple nekik hirdette meg. A nyáron volt némi forint árfolyamra hivatkozott áremelés - persze azóta a forint nyár végi árfolyamán áll, ez mintha lassabban gyűrűződne be az árképzésbe.
Azt, hogy lassan vége a nyárnak, azon is érezzük, hogy szaporodnak az ingyenes és fizetős képzések látogatói. Egyre többen ismerik fel, hogy érdemes az új Mac mellett - főleg, ha switcher az ember - beruházni egy könyvbe, egy képzésbe. Mindenkinek más a tanulási metódusa, jó hír, hogy itthon, magyar nyelven mindegyik útra kínálunk már megoldást.

2010. augusztus 16., hétfő

Lehet-e kétszer ugyanabba a folyóba lépni?

Régen, réges-régen, amikor elhangzott a jóslat, hogy a Földön maximum öt számítógépet lehet eladni majd, két stratégia rajzolódott ki a számítógépgyártók közt.
Az egyik szabadalmakkal, perekkel védte szellemi tulajdonát, amelyet nem engedett másolni, sem utána gyártani. Illetve volt pár év, amikor legális klóngyártás folyt, de ezt Jobs visszatértekor azonnal beszüntette - azt ugye mindenki kitalálta, hogy a fenti hozzáállás az Apple jellemzője volt, maradt.
A másik fél - pécé-gyártók a Microsoft által hajtva, vezérelve - szabadjára engedte a gyeplőt, mindenki mindent gyárthatott, mint egy jobb óvodában, akinek lapát jutott, abból csinált számítógépet, akinek a vödör, az abból. Az eredmény ismert. Az Apple zárt rendszere hibátlan működést ad, piac-részesedése még az USA-ban sem két-számjegyű, a pécés-Windowsos világ 80-90 százalékos részesedése viszont sokszínű, árnyalt és minőségben rettenetesen szór mezőnyt takar.

Újratöltve
Mint tudjuk, kétszer nem lehet ugyanabba a folyóba lépni, de Jobsnak ez is sikerülhet.
A Blackberryt gyártó RIM a napokban méreti meg magát, az Arab-öböl országai sorra tiltják be használatát, mert a RIM kódoltan küldi és fogadja mailjeit a cég kanadai szerver központján át. Ez biztonság technikai okok miatt nem megengedhető az adott államok számára - erre persze a RIM konkurenciája erőst felhívta az érintett vezetések figyelmét. Az Arab-öböl bebukása kismiska India elvesztéséhez képest - és India is kockázatosnak minősítette a Blackberryt.
Az Androidos telefonok piacrészesedése dinamikusabban nő, mint az Apple-é, az Android - ugye nem felejtettük el - nyílt rendszer. Számos összehasonlítás mutatja ki, hogy az Apple iOS4 jobb/szebb/gyorsabb, mint az Android. Az Apple-é a technikai győzelem. De vajon a piaci győzelem is meglesz?
Az okos telefonok terjedésének a kezdetén vagyunk - volt a Mac piac-részesedése 40 (negyven) százalék felett is az USA-ban. Csak jött a Microsoft az MS-DOS-szal, Windows-zal, és a számos pécé-gyártó elvette a piacot a zárt Apple elől.

Élőben látjuk, ismétli-e magát a történelem.

2010. augusztus 9., hétfő

Mit tervez az Apple?

Ha erre tudom a választ, akkor én vagyok Steve Jobs. Az Apple-lel kapcsolatos egyik legmegbízhatóbb információs forrás az Amerikai Szabadalmi Hivatal. Az oda beadott szabadalmi kérelmek a neten megtekinthetők, hogy időben szóljon, az, aki tolvajt akar kiáltani. A szabadalmak jó része nem valósul meg, nem lesz termék része. Nem is biztos, hogy csak biztonsági okból lett valami levédve, megeshet, hogy nem illeszkedett a kifejlesztett eszköz, megoldás a végtermékbe. Így a következő képek is mesélnek, hogy a mese igazzá lesz-e?









Klikkk a képekre a nagyobb nézethez!

2010. augusztus 4., szerda

Tanulni és vizsgázni

Az Apple oldalán megtaláljuk azok listáját, akik letették valamelyik hivatalos Apple vizsgát. Osztottunk, szoroztunk és ez az eredmény:

2010. augusztus 3., kedd

iPaddel vagy iPad nélkül?


Az elemzők legújabb vitája az iPad kapcsán arról szól, hogy a hordozható gépek közé sorolandó-e az Apple új táblagépe. A kérdés a használhatóság és más életszerű megfontolások kapcsán lényegtelen, viszont marketing szempontból egyáltalán nem mindegy. Ha az egeret ráhúzod az ehhez az íráshoz tartozó két grafikonra, akkor látod, hogy mi a helyzet akkor, ha az iPadet beleszámolják, illetve ha kihagyják a hordozható gépek halmazából. A mérés számadatait a Bundesbank felmérése adta - vajh mi visz rá egy bankot egy ilyen piacelemzés elvégeztetésére.

Office 2011 2010-ben

Októbertől vásárolhatjuk meg az irodai szoftverpiac egyeduralkodójának, a Microsoft Office-nak 2011-es jelzésű Maces változatát. Bár sokan hiszik, hogy az iWork, az Apple hasonló célú csomagja előbb-utóbb lenyomja az Office-t, ez még odébb van, és amíg az iWorknek nincs pécés, Windows alatt futó verziója, addig nincs is rá esély. Az Office használatára az összes olyan Maces cég rászorul, amely partnereivel - vevők, szállítók - írásban kommunikál, a világ meghatározó fele Office-t használ. Persze az Apple is strapálhatná magát, hogy az iWork valóban írja és olvassa az Office doksikat, ne csak a marketing erejéig. A mi nap volt is egy kósza hír, hogy ősszel jön az iWorks 11 (ez is szép számozás, barátaim), van ok a reménykedésre.

2010. július 30., péntek

Az iPad lenyomta a MacBookokat

Legalábbis a piac-elemző Trefis szerint. Az ő közleményük szerint amíg az Apple piaci értékének 8 százalékát adja az iPad, a hordozható gépek csak 6 százalékot tesznek ki.

Mesélt a keze

„Mesélt a keze - ezért szerettem bele” - ez a vallomás anno nem az Apple Magic Trackpadjét simogató kéz láttán szaladt ki egy csinos ajkon, de megeshet, hogy hamarosan e kapcsán hangzik el. Azt tanultuk, hogy az embert az eszközhasználat tette emberré, különbözteti meg az állatoktól. Nos, a Magic Trackpad használatához lassan zongora-bűvész ujjakra lesz szükség. A lenti YouTube videó sorra megmutatja, milyen mozdulatokat ismer - jelenleg - a Magic Trackpad. A felvétel, felismerhető, a System Preferences Trackpad paneljéről készült, a látvány ismerős lehet a Magic Mouse vagy horsozható Macet használók számára.



Mivel kánikula van, így nem csoda, hogy az informatika folyamatos ujj fejlesztéséről beugrott egy régen olvasott sci-fi. Ebben a gyerekek számára lehetett megrendelni egy olyan fuvolát, amelyen nem csak játszani lehetett, de színes fényeffekteket is kibocsátott. Sőt, egy beépített chipről dallamokat játszott, ha a fuvolás ezt helyesen játszotta utána, akkor egy magasabb szintre léphetett, mint egy netes játékban. A gyerekek tömegesen rácsavarodnak a fuvolára, otthon, iskolában, parkban nyomatják. A szülők eleinte örülnek, hogy a szex, drog és rock'n'roll helyett a zene, a muzsika köti le a csemetét. Ám az egyik szülőt bosszantja ez a fuvola-hisztéria, és kipróbálja a gyereke fuvoláját. Esik-kell a zene-utánajátszásban, noha zenész. A gyerek már a huszonhetedik szinten jár, ő meg a negyedikkel küzd. Lassan ráébred - mert sci-fi, azért -, hogy a fuvola milyen remek kommunikációs eszköz lehet egy földön kívüli civilázáció számára, amely előre küldve ezt az eszközt, kapcsolat-teremtésre képes tömegeket szerez - vagy manipulál vagy ... de ez már nem derül ki, mert az apa eljut az ötödik szintre és az ott látott fényeffektek hatására felhagy a beszámoló (sci-fi) írásával.
befejezés1) Nem hinném, hogy a trackpad, a Magic Mouse vagy a Magic Trackpad, de akár az iPhone vagy az iPad felülete afféle fuvola volna - de lehetne...
befejezés2) Nem hinném, hogy a trackpad, a Magic Mouse vagy a Magic Trackpad, de akár az iPhone vagy az iPad felülete afféle fuvola volna. Ha sokáig, emberöltőkön át lesz a kéz kommunikációs eszköz, amellyel egyre kifinomultabb műveleteket végzünk, tömegesen, szinte minden ember, akkor az evolúció minden bizonnyal belehúz segíteni.
befejezés3) Nincs is kánikula.

2010. július 29., csütörtök

Ciao Italia!

Tegnap láttam egy blogon - csupán a neve volt megjegyezhetetlen: "i-MiBAC Top 40". A megjegyezhetetlenség azonnal megérthető, amint elárulom, hogy a MiBAC az olasz kultúrával foglalkozó minisztériumot jelenti - végül is ez egy állami megrendelésre készült alkalmazás. Hoppá! Hiszen ez egy állami megrendelésre készült iPhone (és iPad) alkalmazás! Amely bemutatja Olaszország legszebb, legjobb, legismertebb múzeumait, "a Baedeker nevű félisten" által sorolt látnivalókat. No nem mindet, a negyven legfontosabbat - márpedig tudjuk, 40 rablóból is sok (magas kultúra rajongóknak - 195cm felett - pedig: 40 prédikátor).


Parlare italiano?
Mert ha nem, akkor a szövegek élvezetétől elesünk - bár állítólag készül az angol változat. Választhatunk térkép alapján, Budapesten nehéz volt tesztelni a legközelebbi érdekes hely funkciót. Ha utáljuk a térképet, akkor választhatunk múzeumok vagy látnivalók listájából is, aki már a lignanoi tengerparton túl jutott, az sok szép kedves emléket idézhet fel. Amennyiben az olasz kultúra felfedezése ilyen vagy olyan okból váratna még magára, akkor legalább virtuálisan szétnézhetünk, persze a hangulat kedvéért rendeljünk egy pizzát és nyissunk fel egy üveg Montepulcianoban palackozott bort.
A jobb oldali képre nézve a Szerb Antal rajongók szeme biztos megakadt Urbino nevén, a torinói királyi palota vagy Velence (Venezia) sokkal ismerebb.


Azért is Urbinót választottam, aranyos kisváros Róma és Firenze közt, mondhatnám, pont olyan, mint a többi. Természetesen akad egy palota - ez itt hercegi -, jó néhány templom abból az időből, amikor nálunk a törökök szedték az adót (és persze hogy van egy Stella d'Italia nevű szálloda is). A leírások alatti óra ikonra kattintva megtudjuk a hely nyitvatartását - ez Olaszországban hasznos, a kisebb helyi ünnepek, ebéd- és szieszta-szünetek így nem okozhatnak meglepetést. A telefon ikonra kattintva a hely web címe is megjelenik, megkattintva ugrunk a Safariba. Az iránytű térképre helyez minket, a fénykép ikon pedig a fotó-galeriát mutatja meg. Ennyi. Nincs polgármesteri üdvözlő-beszéd vagy más fölös bitzabáló dolog.

"Oroszlánok elé vetlek"

- fenyegették régen az alulteljesítő gladiátorokat. Ma ilyesmi a Colosseum környékén csak akkor hangozhat el, ha nem rendeltél jegyet, a család pedig kész az amfiteátrum megtekintésére. Ha van iPhone-od (iPod touchod - tudod, Mac Neked is! - vagy iPaded, akkor nincs gond, adott napra szóló belépőt vásárolhatsz.

Ajánlott olvasmány: IT prioritás itthon és nem itthon

Egy reggel olvasott cikk után ismét arról beszélgettünk, hogy milyen nehéz nagyobb rendszert eladni középvállalkozásoknak. Három féllel kell egyezségre jutni. A cég vezetővel, tulajdonossal, aki minden beruházásra úgy tekint, mint arra a pénzre, amit nem magára költhet. A pénzügyi vezetővel, aki nem lát ki az Excel-táblázatból, annak sem a cash-flow rovatából. Végül a cég informatikusával, aki örül, hogy a rendszer működik, viszont az általunk ajánlott rendszernél sokkal jobbat tud sokkal olcsóbban a haverja garázs-tuning cégétől. A cikk épp arra mutat rá, hogy - szokás szerint - tőlünk nyugatra mennyivel másabbak a cég IT elvárásai, mint itthon.

AddressBook

Az AddressBook adataimat rendezve vettem észre, hogy milyen ultra-semleges az AddressBook. Szerettem volna frissen házasodott barátomat és feleségét az AddressBookban is összeadni, erre való a Related Name (kapcsolódó nevek) mező. Csak épp wife (feleség) és husband (férj) nincs a listán. Van apu, anyu, szülő (így, szépen, semlegesen), báty vagy öccs, nővér vagy húg, gyerek, barát, partner, asszisztens, manager. És hiányos angol nyelvtudásomat bővítendő a "spouse", amely házastársat jelent. Persze a Custom választásával szabadon vehetünk fel további kapcsolat megnevezéseket.
Angol tanár közbekotyogott, szerinte ez csak azt bizonyítja, hogy az angol és a magyar nyelv eltérő gazdagságú. A magyar ismeri a fiútestvér kifejezést és az öccset és a bátyát is, az angol csak ragozza, hogy elder vagy younger a brother. Valamint - tette hozzá - milyen izgi(?!?), hogy az AddressBook három dupla hangzót - dd, ss és oo - tartalmaz.
A nevet egyébként a választott kapcsolat típus címke mellé be kell gépelni, pedig illene egy listából kiválaszthatónak lenni, a lista pedig tartalmazza az AddressBookom neveit.

2010. július 28., szerda

Még zöldebb Apple

Az Apple saját akkumlátor-töltőt forgalmaz. A töltőt annak kapcsán mutatták be, hogy már kapható a Magic trackpad, az új iMacekhez (is) kínált érintő felület. Egyébként ez utóbbi megjelenése kapcsán többen az egér halálát vízionálják - izlések és pofonok. A trackpad is, az egér is agytornász, mert a kezünkkel valahol oldalt mozgunk, miközben az előttünk lévő képernyőn látjuk a mozgás eredményét - nézz csak meg egy kezdő egerészését! Az érintőképernyő esetén pedig az ujjunk pont kitakarja az érintett részt, így pixel-pontosan nehéz lenne dolgozni.
Visszatérve a töltőre, ez nem a kizöldülő Apple terméke. A töltőrre, melyet az Apple hat AA aksival szállít (elem az, amit használat után nem viszünk el a begyűjtőhelyre, az aksi az, amit sokszor újratöltünk, mielőtt nem vinnék el). Azt meg sem kérdem, miért nem AAA-val, de nem is ez a lényeges. Az USB-s megoldás persze kábelt jelent, amit le kell gyártani, van benne műanyag, fém, energia és a gyártó gépsort megalkotó mérnök munkábajárásához felhasznált autó benzinje is. Viszont soha, de soha sem kell újratölteni, szétszedni, nem merül le, és a csatlakozás után azonnal használható, nincs párosítási mizéria. Oks, még mizéria nélkül is a párosítás hosszabb idő, mint az USB csatlakoztatás. A van kábel - nincs kábel esetében, szerintem, a felhasználó (nem informatikus, felhasználó) inkább elviseli a drótot, mint a kapcsolatot vesztő bluetoothos eszközt.
A töltő számomra olyan, mint a MacBook Airhez kínált külső DVD - valamit elszabott az Apple, hát gyárt egy segéd-hardvert hozzá. Ma már az Airről nem sokat hallunk, vajh miért, hisz ez a termék arról a technikai paraméteréről volt híres, hogy - vékony. A ceruza-aksis töltős bluetoothos megoldást sem érzem a siker felé vezető útnak. A zöldülés kapcsán pedig a töltő, az aksik (six-pack, you know!) nem környezetbarát vállalkozást sejtetnek. Már ha egyáltalán érdekel a környezetbarátság.
Rátöltés
Az Apple elmondása szerint az ő töltőjük igenis nagyon zöld, mert nem tölti túl az aksit (csak a nagyon gagyik töltik túl), csökkenti az áramfelvételt, ha már feltöltötte a betett aksikat (ez sem világújdonság). A nyolcezer forint körüli ár (becslés) pedig nem teszi "hülye azért nem vagyok" vásárlók kedvencévé az Apple töltöjét. De rajta az alma-logo!

Jailbreak nem sérti a szerzői jogot (frissebb)

Így döntött az Amerikai Szabadalmi Hivatal, az Apple ezt a menetet bukta. A jailbreak szó szerint börtönből való szökést jelent (vö. Elvis Presley: Jailhouse Rock, lásd a lenti videót). Az iPhone rendszer zártságát az Apple minden lehetséges eszközzel védi, mert - szerinte - csak így garantálható a megfelelő felhasználói élmény. Úgy gondolják, hogy ha fű-fa (és Virág et.) bármit feltelepíthet, módosíthat és ennek következtében az iPhone rosszul működik, lefagy, akkor nem fűt, fát (és Bástya et.) fogják a felhasználók szidni, hanem az Apple-t. A minden ingyen van és minden közös szemlélet jegyében felnövők pedig azt tartják, hogy ez így nincs rendjén. Az iPhone védelmi rendszerének kijátszását, feltörését lehetővé tévő eljárást hívják Jailbreak-nek (JB rövidítéssel).



Az Apple közleményben válaszolt a döntésre. Ebben megismétlik az általunk már említett érveiket. Hozzáteszik, az Apple az iOS4 licensz szerződés alapján - amit mindenki elfogad, aki iPhone négyet vagy iPadet használ, illetve korábbi iPhone-ra feltelpíti a szoftvert - rendelkezik azzal a joggal, hogy a szolgáltatásból (már az Apple által nyújtottból) kizárja a jailbreakelt készüléket.

Windowson csúszott el az olajfúró-torony?

Egy igazi Gonosz Almalap hír. A mexikói öblöt és a környező partvidéket - momentán Floridáig - hazavágó olajkúton dolgozó informatikai veezető a mi nap tett tanuvallomást egy szövetségi (USA) bírósági meghallgatáson. Ezen elmondta, hogy pár órával a torony tornytalansággá válása előtt a platform teljes informatikai rendszere elszállt, mindenütt ott virított a platform egyik, a fejlesztő által messze nem kívánt, szimbóluma, a kék halál.

2010. július 27., kedd

Gyorsabb iMacek

A nyarat felrázandó ma az Apple minden csinadratta nélkül frissítette a négy iMacjét - örüljenek azok, akik akciósan a napokban vásároltak. A gépek gyorsabbak lettek, ez a procik sebességén is látható, de talán fontosabb, hogy a belső busz is 1066MHz-ről 1333MHz-re gyorsult. A legkisebb Mac is önálló videókártyát kapott - ennek nagyon itt volt az ideje.
Az iMachez kapható a Magic Trackpad is, ami Bluetoothos. Tudom, hogy rajtam kívül mindenki imádja a Bluetootht. Tudom, hogy az Akadémián kívül mindenhol hibátlanul működnek a bluetoothos eszközök. Viszont itt - és nekem - a kilenc gép Magic Mouse rendre párt veszít, elszakad a gépétől. És majdnem rondát írtam, hogy mit csinál, amikor párosítani akarom. Nem. Nem. Soha. Szívem szerint kikukáznám az összes Bluetoothos Magic Mouse-t. És most itt az iMachez Bluetoothos Magic Trackpad. Rettegve várom a pillanatot, amikor cseréljük majd a gépeket, és minden géphez bluetoothos billentyűzet lesz (persze bluetoothos numerikus pad kiegészítővel), bluetoothos egér és bluetoothos trackpad (tudom, hogy az egér és a pad egymás kiegészítői).

Az a fránya árfolyam

A forint euróval és dollárral szembeni gyengülése magával hozta az áremelkedést. Az Almalap számítása szerint ez átlagosan három százalék. Ami semmiképp sem öröm, különösen nem annak, aki a Facebookon már kilenc ismerőst összevadászott a "Vissza a suliba" avagy "Mac Neked is!" akció keretében.

2010. július 20., kedd

'Mac Neked is' a Facebookon át

Tavaly még Back to School néven futott az iskola kezdési Mac vásárlásra buzdító akció, idén a 'Mac Neked is' címet kapta az akció. A tavaly egyszerűen besétált a résztvevő, bemutatta a személyiét, diákigazolványát és élvezhette a kedvezményes Mac vásárlás minden örömét. Idén akadályversenyen kell részt venni annak, aki Macet (és iPod touchot) szeretne - azért az akadályok nem leküzdhetetlenek.
  1. Ha nem lenne Facebook regisztrációd (vagy baromira nem akarod a valódi Facebook regidet erre használni), akkor létre kell hozni egy új Facebook reget nulladik lépésként.

  2. Első lépésben csatlakozni kell a Like/Tetszik gombra kattintással a www.facebook.com/macnekedis oldalhoz.

  3. Második lépés (vagy harmadik), hogy vedd rá tíz barátodat, hogy ők is hasonlóképp csatlakozzanak, ezek után megkapod a saját kódodat. (Perverzek létrehoznak tíz álfelhasználót az ügy érdekében - jelentem a SteveJobs1-10-t most regisztrálom...)

  4. Harmadik lépésben végre megvásárolhatod MacBook vagy 13" MacBook Pro számítógépedet! A vásárlásnál mutasd be a kódodat és érvényes diákigazolványodat, és máris tiéd az ajándék iPod touch 8GB, amint a viszonteladónak sikerült a kódodat leellenőrizni.


Facebooking
Igazából azt nem értem, hogy miért jó ez a Facebookoztatás. Aki Facebookozik, az pontosan tudja, hogyan kell magát kitörölni egy adott csoportból. Aki igazán rutinos, az pontosan tudja, hogy az ilyen promókra érdemes külön regisztrációt fenntartani, ahová a marketing anyagok gyűlnek majd, szépen, hűs halomban. Sokunknak van ilyen freemailes, gmailes email címe, ismerőseim közt most a második/harmadik Facebook accountok létrehozása dúl. Másképp: csak az marad meg az Apple (apcom) adatbázisában, aki rutintalan - vagy le...fütyüli az egészet. Ráadásul a Falat (Wall) újratöltve szép lassan minden felhasználó legyűjthető, ha ez a cél, akkor ezt bárki - mondjuk a Microsoft píárosa is megteheti. A Facebook adatvédelméről pedig hetente írnak nem túl biztatót.

Gimisek: nőjetek fel!
Az akció csak a felsőoktatásban tanuló diákok és tanárok számára érhető el - ez az Apple döntése, emiatt nem érdemes a hazai hálózatot rugdosni (az Almalapnál levélben már kérdezték, hogy "de most miért?"). A Szabályzat oldalon egyébként szépen, értelmesen leírták, hogy ki vehet részt, mi kell hozzá, és azt is, hogy mi történik az adatokkal (olvasd el az 'Az adatkezelés célja' 3. pontját!). Az nem derült ki számomra, hogy minden Macre vágyónak egyedi tíz Like-ot kell szereznie, vagy a fentebb említett SteveJobs1-10 megteszi mind a kétezer gépvásárló esetében?

Végül, de semmiképp sem utolsó sorban, a 8GB-os iPod touch ára a mai napon 61 ezer bruttó forint körül van. Valóban szép ajándék, valóban szép kedvezmény. Csak a Facebookot miért kellett belekeverni?

2010. július 16., péntek

Jobs betokolt

A mai Apple sajtótájékoztatón bejelentették, az iPhone 4 használók ingyen tokot kapnak. Ez a hivatalos válasz a telefon állítólagos hívás-eldobására. A Gonosz Almalap ül és néz: egy tokkal lehet javítani az iOS hibát, a rosszul számolt térerõ kijelzést. Hangos kacaj (Sopánka!).
Az Apple szerint az iPhone 4 vevõk 1,7%-a panaszkodik a készülékre, a hármasnál ez 6 százalék volt.

http://www.facebook.com/macnekedis

A magyar Apple Premium Reseller partnerek hivatalos Facebook oldala.
Szinte látom magam előtt Abonyi Petit Handrással az oldal tartalmáról beszélgetni, miközben az iStyle a pultnál a kávékat rendeli...

2010. július 12., hétfő

iMac akció

Az apcom, a hazai Apple disztributor hétfőtől iMac akciót hirdetett. Az iMac 27' i5 vásárlása esetén Airport express base stationt kap minden vásárló ajándékba - ha nem így lenne, akkor érdemes az akcióra hivatkozni a viszonteladónál.

2010. július 11., vasárnap

Magyarországnyi Sanghai

Megnyitotta második nagy bemutató szaküzletét az Apple Kínában. A cég hivatalos sanghaji debütálására ezrek voltak kíváncsiak - írja az fn.hu.
Két évvel a pekingi boltnyitás után a 19 milliós dél-kínai metropolisz is megkapta a maga 1500 négyzetméteres "Apple store"-ját. A modern putongi (Pudong) városrészben több ezer ember kígyózó sorokban várt a nyitásra (sem Handrasról, sem más magyarról sem tudunk). Volt, aki már előző nap a helyszínre utazott, hogy az elsők között juthasson majd be; a sorelső hetven órát várt a nyitásra.
Az Apple 295. üzletében Mac számítógépeket, iPodokat és 3GS iPhonokat próbálhatnak ki az érdeklődők. Miután az iPhone 4 és az iPad hivatalosan még nincsenek jelen Kínában, így ezek egyelőre csak a feketepiacon kaphatók. A boltban 176 eladó dolgozik.
Na, itt álltam meg. A 176 ember az a hazai disztribucio, a három APR és az összes minõsített viszontelaó emberszámánál is több. Persze a 19 millió lakos is több, mint Budapest 1,7, vagy hazánk tízmilliója.
Nyaralásra kínai nyelvkönyv?

2010. július 8., csütörtök

Annyira nyár van...

.. hogy szinte semmi sem történik a Mac körül. Bár azt csiripelik (érted: csiripelik), hogy ismét lesz Back to School akció, a tavalyiról folyamatosan beszámoltunk: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] Amíg a Mac piheg, az iPades és iPhone-os történetek pörögnek, de mivel sem iPadünk nincs (még), sem iPhone négyért nem jártunk külföldön - és az Apple szerint ezek amúgy sincsenek Magyarországon, mert ő itt ezeket nem árusítja -, így ezekkel kapcsolatos élményekről egyelőre itt nem olvashattok. Egyébként is: jó idő van, irány Horány vagy bármi más szabadtéri társas rendezvény.

2010. június 30., szerda

Az Adobe feljavulóban

Saját közleménye szerint az Adobe erősödik - van honnan. A kiadvány- és webfejlesztő szoftvereket fejlesztő cég CS4 verziója a legrosszabb időpontban jött ki, épp a gazdasági válság első hónapjában. Mostani negyedéves jelentésül szerint a CS5 iránt szokatlanul nagy a kereslet, erős az érdeklődés. Az Adobe számára meghatározó a CS5 - fogalmazzunk így - átlagnál sikeresebb teljesítése, mivel a cég eléggé megszenvedte az elmúlt két évet, ráadásul nem is békés jövő vár rá. A Photoshop uralma ugyan megingathatatlannak tűnik, a PDF szerepét sem kérdőjelezik meg (bár egyre több alkalmazás ír PDF fájlt - Macen ugye mindegyik képes erre, amely az Mac OS Print paneljét használja), de a Flasht nagyon kikezdték. A támadást az Apple vezeti, de lassan nyilvánvalóvá válik, hogy van élet a Flashen túl. Sőt. A szabványos HTML5 a Flash-sel ellentétben nem céghez kötött megoldás. A neten amúgy is eljönni látszik a régóta jövendölt XML-CSS-JavaScript korszak. A netfejlesztésben napi rendszerességgel részt nem vevők számára elnagyzolva (szokás szerint) úgy néz ki ez a felállás, hogy az XML csak és kizárólag a tartalmat tárolja, a CSS csak és kizárólag a megjelenésért felel, a JavaScript meg az interaktivitásért. Erre a hullámra kellene felkapaszkodni az Adobe-nak, ha nem akar maga a hulla lenni (ez borzasztó volt, elismerem).

2010. június 28., hétfő

MobileMe fejlődés

A leánykori nevén .Mac volt, mára MobileMe-nek hívjuk. Ez az Apple több, mint tárhely szolgáltatása, amelynek éves díja van, nem is kevés. Cserébe számtalan olyan könnyítést kap a MobileMe tag, amely használatához nem kell informatika vizsgát tenni. Ilyen az iDisk, amely megfelelő használat mellett a netre költözteti adatainkat, egyrészt óvva így az adatvesztéstől, másrészt bárhol hozzáférhetővé téve azokat. Ennek kifinomultabb módja az iCal, az Address Book és a Mail használta adatok kezelése, amelyekhez a MobileMe webes felületet ad. A MobileMe lassú fejlődése az elmúlt hetekben újabb állomásához érkezett.
Megújult a dizájn, és három új szolgáltatást is adott a meglévőekhez az Apple. Megkerestethetjük iPhone-unkat, iPadünket vagy Macünket? Az iPhone megkeresés már eddig is ismert volt, a másik kettő új.
Az Almalap lelkes MobileMe használó. Nem hitből, hanem azért, mert érdemes.

2010. június 22., kedd

Play Mozart!

"Kedves Emberek!" - megszólítással kaptunk levelet a pécsi Apple viszonteladótól (H2G2 - Fekete Laciék). És így folytatja:
"Ismét egy magyar fejlesztésű játékszoftver (a mienk :-) került fel az iTunes Store palettájára, ezúttal a komoly zene iránt is érdeklődő játékos kedvű iPhone, iPod touch és iPad tulajdonosok számára.
A SmartCode Kft. és a H2G2 Kft. gondozásában kiadásra került szoftver Mozart korai éveinek koncert helyszíneit látogatja sorra és ott a mester egy-egy zeneművét kell végig játszani a Guitar Hero mintájára.
A közönség hálás, de ha a játékod virtuozitása nem nyeri el a tetszését, goromba is tud lenni.
Az ismerős dallamok mellett, néhány ritkábban hallható különlegesség is felcsendül a világhírű Camerata Salzburg (http://www.camerata.at/) zenekar előadásában.
A szoftver elérhető innen:
http://itunes.apple.com/hu/app/play-mozart-camerata-salzburg/id370380533?mt=8
Ha tetszett, vidd jó hírét!
Ha véleményed van, írd meg nekünk vagy a szoftver bemutatkozó oldalára!
Jó szórakozást kívánnak az alkotók."

Final Cutost keres az Apple, lehet jelentkezni!

Na, egy jó érv arra, miért érdemes Final Cutot tanulni és vizsgázni.
*** *** ***
Position: Internal Editor (Temporary)
Company: Apple, Inc.
Hours: 40/week
Pay: DOE
Union/Nonunion: Nonunion
Job Description: As an on-site Internal Editor, you will work closely with the Pro Applications Workflow Team to provide feedback based on your experiences with the Final Cut Studio during development.
Apple will provide projects of various genres, lengths and formats to complete from beginning to end. Some projects will be solo efforts, while most will require collaborating with other Internal Editors and/or members of the WorkflowTeam.
The primary goal of an Internal Editor is articulating technical problems and workflow issues in order to provide an accurate indication of the applications' stability and level of performance on a daily basis. Getting feedback from the user perspective is essential for both the Engineering and QA Teams during software development.
This position requires at least 5 years of professional post-production experience with Final Cut Pro. Applicants must have expert-level knowledge of offline + online editing, and HD/SD formats. Professional experience with Motion, Soundtrack Pro, and Color is also highly desired.
Other requirements include: flexibility to set aside editing projects to record accurate details of issues as they are encountered, working to reproduce recorded issues so that they may be demonstrated to members of the Workflow Team, and verifying that issues have been resolved.
Job length is ~7 months
Job site is in Cupertino, CA
Start date is 08/02/10
To apply: Please send a cover letter, resume, salary requirements, and link to an online reel to - internal_editor@apple.com

2010. június 18., péntek

Mac mini

A Mac mini technikai képességei és ára - túl a kétszázon - már mindenki számára ismert. A kicsit laposabb, de kicsit szélesebb lett Mac mini bemutatásakor fontos küldetést kapott, ennek a gépnek kellett segíteni a Macre váltást (Honnan? Honnan? Pécéről!) Ez volt a nagy iPod tarolás ideje, a Mac és Pécé (Get a Mac!) hirdetések éve, évei. A vél az volt, hogy az Apple szokásával ellentétben olcsó Macet kínáljon az iPod kapcsán Apple-be belekóstoltaknak. Mindenki hozhatja az egerét, billentyűzetét (ha az USB-s), a monitor is átfugható. Az első és legolcsóbb Mac mini ára bruttó 150 alatt volt - ugye nem a Tajvan-kavicsa kategóriával akarjuk ezt összevetni?
Születése óta a Mac mini folyamatosan gazdagodik funkciókkal és nő az ára. Kezdetben a Bluetooth opció volt, már nem az. Egy időben a Mini DisplayPort mellett a régi mini DVI csatlakozó is megmaradt - így nem kellett új kábelkészletet venni.
A kis Mac annyira combossá vált, hogy az Apple mini-szervert varázsolt belőle, ennek nálunk is nagy sikere volt és van - és várhatóan marad is, hiszen az új dizájn mellett megmaradt a szerver opció.

2010. június 15., kedd

Safari 5

Az Ars Technica vette górcső alá, pontosabban, vetette tesztek sora alá az Apple böngészőjének, a Safarinak az ötödik verzióját. Phil Schiller, az Apple marketing vezetője megfogalmazása szerint a cél az volt, hogy Macen és Windows alatt egyaránt a Safari legyen a leggyorsabb böngésző. Persze mi mást is mondhatna egy marketinges, mi mást is tűzhetne ki értelmes célul egy fejlesztő, mint a legjobb megalkotása? Lássuk, sikerült-e!
A grafikonokon látható benchmark mérések segítésével hasonlították össze a böngészőket a különböző platformokon az Ars emberei. A benchmark mérés általában ugyanannak a mérésnek sokszor történő lefuttatása, az eredmény átlaga így egyre kevésbé hibafüggő. A mérés megalkotásánál figyelnek arra, hogy csak a mérendő képességtől függjön a teszt eredménye. Számos ilyen teszt érhető el ingyen és pénzért a neten - épp a mérés megismételhetősége érdekében.
A felhasznált tesztek közt találjuk a WebKit SunSpider-ét, a Google V8 Benchmark-ját, a Mozilla Dromaeo-ját és a Microsoft HTML5 "Flying Images" sebesség mérőjét. A Mac OS X 10.6.3 3GHz-es, 8 magos Mac Pro-n futott (10GB memória, ATI Radeon 2600XT), a tesztelt böngészők: Safari 5.0, Chrome 5.0.375.70, Firefox 3.6.3 és Opera 10.53 volt. A Windows 7-t egy 2,67GHz-es, C2D pécén futtatták, 4GB memóriával és ATI 4830-cal. A tesztelt böngészők: Safari 5.0, Chrome 6.0.422.0 dev, Internet Exporer 8.0.4600.16385, Internet 9.0.4466.6000, Firefox 3.6.3 és Opera 10.53 volt. A grafikonon a Maces adatok kékek, a Windowsosok zöldek.


A különböző mérések meglepő eredményt adtak - már azok számára, akik szívükkel hisznek az Apple-nek. A Safari minden ígéret ellenére nem vert ronggyá a többi böngészőt, még csak a fejhossznyi győzelemről sem lehet beszélni az esetében. Akadt ugyan olyan mérés, amelyben a legjobbnak bizonyult - Macen a SunSpider teszt (bár Windowson ebben nem nyert) -, de egyáltalán nem magaslott ki a mezőnyből. Beigazolódott, hogy lehet találni olyan tesztet, amelyben a mi kutyánk kölyke egyedül álló (legrosszabb esetben a "mi kutyánk kölyke" versenyen indítjuk), és akad teszt ennek az ellenkezőjére is. Az itt használt tesztek nem kompatibilisek, mindegyikük más és más tulajdonságát méri a böngészőnek, így nem érdemes az eredményeket összeadva meghirdetni a legjobb böngészőt.



Ami engem meglepett, az a HTML5 tesztben elért ... ööö .... szerény Safari eredmény. Ha már gyalázza az Apple a Flasht (joggal, vagy anélkül), és helyette a HTML5-re szavaz, akkor illene, jó volna, talán előnyös lenne, ha megmutatná, milyen király jó HTML5 megjelenítésben. Hasonló véleményen volt egyébként az Ars stábja is. Szokás szerint felszínes tudással rendelkezvén arról, amit jól megmagyarázok, a HTML5 nem 'a' csodafegyver. Néhány új utasítással bővült, néhányat elvettek a korábbi HTML tag készletből. Az igazi tudás a JavaScriptben búvik meg - ha jól értem. Például ilyen grafikonok megrajzolását támogatja a HTML-be ágyazott JS, a megrajzolás meg sokkal gyorsabb, mint a letöltés. Ráadásul amit megrajzoltunk, azt mozgathatjuk, animálhatjuk ... Ha jól ítélem meg, aki HTML5 (CSS és JavaScript, no és persze XML) alapon szeretne mondjuk Farmville-t fejleszteni, annak pont annyira erős JS-tudorrá kell válnia, amilyen fontos volt a Flash alapoknál a Flash tudás (ez szép volt, megdicsérem magam!)

A jó hír az, hogy nincs nyertes böngésző, azaz a fejlesztők tovább verítékeznek, a prodzsekt-menedzserek tovább szentségelnek. A felhasználók pedig egyre gyorsabb, jobb (Apple fordításban: forradalmibb) böngésző elé ülhetnek.

2010. június 12., szombat

Farmville és iAd

Lassan egy hét telt el az iPhone 4 bemutatása óta, és egyre erősödik a meggyőződésem, hogy a Farmville volt a bemutató legfontosabb pontja, bár ez az érzés még küzd az iAd-del. De miért gondolom így?
A Farmville-t Flashről át kellett írni HTML5-re ahhoz, hogy fusson az iOS4 alatt. A napi hetven milliónál is több ember játszotta Farmville a Facebook legnépszerűbb játéka, amelyet a Zynga nevű vállalkozás fejleszt. A Zyngának nem ez az egyetlen játéka, a cég zártkörű, így pénzügyeiről, stratégiájáról még annyit sem lehet tudni, mint az Apple-éről. Annyi azért az elemzők véleménye szerint biztos, hogy súlyosan nyereséges vállalkozásról van szó. Miért dönthetett hát úgy a Zynga, hogy elkészíti a Flashes játékának HTML5 verzióját - amikor a számítógépek mind futtatnak Flasht, a mobil-telefonok többsége szintén Flash-barát? A magyar gondolkodású válasz az, hogy az Apple megfizette a költségeket, sőt. Fizetett, hogy legyen még egy érv a HTML5 mellett, van élet a Flashen túl. Az amerikaibb verzió az, hogy a Zynga akar a HTML5 játékvilág meghatározójává válni, és aki elsőként érkezik, az lesz a legjobb helyzetben. Az igazság minden bizonnyal valahol e kettő közt lebeg.
Az iAd az iOS4-gyel együtt érkező hirdetési rendszer lesz, kicsit hasonlatos a Google AdSense-hez (ezért nem dobálódzni, nem mindenki SEO guru, szósölmédiamarketinges). Amit mi, felhasználók kimondottan utálni fogunk és küzdünk majd ellene, az lesz a fejlesztők és hirdetők öröme. Gondolom, minden iPhone használó megélte már, amikor ráfrissített kedvenc alkalmazására, hogy a program semmi újat sem tanult, viszont csíknyi hirdetéseket kezdett megjeleníteni. Nos, az iAd ennek lesz teljes kiterjesztése. Az App Store vásárlóknak nem lesz választási lehetősége, eszik - nem eszik -, ezt fogják szeretni. Szeretni igazán a fejlesztők fogják, akik részesednek az oldalukra kitett reklám után. Szerinted lesz olyan fejlesztő, különösen "ingyenes program" fejlesztő, aki megállja a reklámok közlését,

2010. június 8., kedd

iPhone 4, iOS4

Vékonyabb iPhone videó-chat képességgel
Tegnap mutatta be Steve Jobs az Apple új iPhone-ját, amely vékonyabb lett, élesebb felbontású a kijelzője és videó-chat lehetőséget kínál - ezek az új fegyverek a Google Androidjával vívott háborújában.
Az új iPhone 4 az Államokban és másik négy országban június 24-től lesz megvásárolható (nem, Magyarország nincs a négy országban), a 16GB-os modell 199, a 32GB-os pedig 299 dollárba fog kerülni (48eFt és 72eFt, de persze a hazai ár magasabb lesz, ha másért nem, akkor az elvtelen, undorító Artisjus adó miatt).
"Az iPhone bemutatása óta ez a legjelentősebb fejesztés" - állította a WWDC megnyitó előadását tartó Steve Jobs, az Apple első embere, aki árgus tekintetektől kísérve végig nyomta a showt - betegségének nyoma sem volt. (Bár láttunk már nála egészségesebben kinéző 55 éves férfit.) "A legszebb, legjobban tervezett eszköz, amit valaha láttam" - állította a nagyobb felbontású, a videó-hívás érdekében érintő-oldali kamerát is tartalmazó iPhone-ról.
Az iPhone az Apple egyik legfontosabb terméke, az utolsó negyedévben többet értékesítettek ebből, mint Macből (Trefis elemzés: az iPhone részesedése az Apple értékében 46,9%, a Maceké - hardver - csak 10,8%). Az iPhone-nak a HTC és Motorola termékeivel kell felvenni a versenyt, ezeken a Google Android oprendszere fut. A Bloomberg becslése szerint az Apple árbevételének a 40 százalékát adja az iPhone.
Amelyből három év alatt félszáz millió darabot adtak el. Jobs arra biztatta a jelenlegi iPhone tulajdonosokat, hogy váltsanak az új iPhone-ra (az AATC XMS Akademián összeverődött blogger csapat kétharmada már az elhangzás pillanatában készen állt követni a felszólítást), de számít az új vevőkre is. A 2007-es bemutatása óta minden nyáron frissítette az iPhone-t az Apple, 2008 júliusában bemutatta az iPhone 3G-t (a 3G a harmadik generációs vezeték-nélküli hálózat rövidítése, és nem az iPhone harmadik generációját jelentette), majd tavaly júniusban az iPhone 3GS-t. Amerikában továbbra is az AT&T a két éves hűségnyilatkozatos szolgáltató.

'Zizi, bambi, körhinta'
Az új iPhone 4 felbontása négyszer nagyobb, mint elődjéé, ezt a felbontás méretet nevezi az Apple 'retina' felbontásnak. (A retina bizonyára nem a leghelyesebb megnevezés, de bioszból a fehér és vörös rúza keresztezésével mentem át gimiben, a válaszomba valahogy belekeveredett a Lancaster ház is... Az elnevezés arra utal, hogy olyan nagy lett a felbontás, a centinkénti képpontok száma, hogy az meghaladja az emberi szem felbontóképességét. A Macen is ki-bekapcsolható a betűk élsimítása, ahogy a kijelzőn kirajzolódnak a betűk ívei, a képpontok nem vagy feketék vagy fehérek, mert akkor nagyon cakkos szélű lenne minden görbület, hanem a eltérő szürkeségűek, ezt hívjuk élsimításnak. Ha jól simít, akkor az a szemnek láthatatlan. Vö: Kis Herceg és a Róka szíve.)
A 24 százalékkal vékonyabbá lett készüléken hét órán át beszélhetünk 3G-n (lásd fentebb, mi az a 3G). A készülék - ismét - kapható lesz fehér és fekete színben. (A Gonosz Almalap szerint ezzel Jobs átlépett a híres Ford T-Modell szemléletén, amely kapható volt feketében és feketében.) A beépített kamera is nagyobb felbontású, amellyel HD-videót is felvehetünk. A kamera lehetővé tesz videó-hívást is - Apple-ös kódnevén: FaceTime -, de idén ez csak wifi hálózatban működik. Az iPhone-ra megvásárolható az iMovie alkalmazás lokalizált változata, így az iPhone-on vághatunk, szerkeszthetünk videót, amelyet egy kattintással (ujjal) meg is oszthatunk.
"Az iPhone a nem-telefonok piacából harap ki darabokat, mert használói olyan feladatokat oldhatnak meg vele, amelyet korábban csak számítógépükön tudtak" - jelentette ki az Almalap kedvenc elemzője, a Piper Jarffray-nél dolgozó Gene Munster. "Elég csili-vilit (zizit, bambit és körhintát) kínál" - mondta, miközben az Apple részvényét túlárazottnak tartja, maga egyetlen darabbal sem bír (milyen elegáns dolog ez, hogy megadja a hírforrás Bloomberg, hogy az általa idézett elemzőnek milyen a viszonya a céghez - eldönthetjük, mennyire befolyásolja elemzését financiális helyzete).

225 000 alkalmazás
A lassan jelképévé avatódó famert és magasnyakú fekete garbót viselő Jobs prezentációja a szokásossal ellentétben többször is megakadt, mert a wifi-hálózat vagy nem volt elérhető vagy túlterheltség miatt lassú volt. Ekkor Jobs arra kérte a résztvevőket, kapcsolják ki wifi-n lógó eszközeiket és "ellenőrizzék szomszédjaikat!"
A tegnapi napig 225 ezer alkalmazás, játék és ilyesmi volt elérhető (az éjszaka nőtt ezek száma) Jobs szerint. Az Androidra alig 50 ezer szoftvert kínálnak - állítja Toni Sacconaghi, a Sanford C. Bernstein elemzője. Az App Store eladásainak száma meghaladta az öt milliárdot.
A személyi számítógépeken taroló Guitar Hero is elérhető lesz az új iPhone-on (2,99USD), ahogy a Zynga Facebookon taroló Farmville-e is. (A Farmville-t naponta 70 millió felhasználó játssza, ezt alábecsülni több, mint botorság, hiba. A Zynga és más Facebookos fejlesztő cégek szerepe a neten mára megkerülhetetlen, és a net is. A Zynga és társai most próbálgatják erejüket - a Zynga a Facebookról való kivonulással fenyegetett, ha a Facebook ráerőlteti a saját fizetési metódusát, és a Facebook hátrált meg. Az Apple igazi ereje a fejlesztők kiszolgálásában van, és a cég ezt tudja, figyel a kívánságaikra.) Egyébként. A Farmville Flash alkalmazás, ahhoz, hogy az iPhone 4 futtathassa, át kellett írni HTML 5-re. A követendő minta - anélkül, hogy tudnánk, mennyivel támogatta az Apple ezt a konkrét fejlesztést - megszületett.
A negyedik generációs iPhone iránt az érdeklődés áprilisban csapott magasra, amikor az Apple egyik alkalmazottja (állítólag) egy prototípust egy bárban felejtett, ezt a készüléket a jónevű IT-szájt Gizmodo 5000 dollárért megvásárolta, szétszerelte és szétfotózta. Az Apple ügyvédi felszólítására szó nélkül visszaadta a készüléket, az Apple rendőrségi feljelentést tett lopás miatt.

"Köszönöm, értem"
A WWDC (Fejlesztői Konferencia) a régi szertartás szerint zajlott, farmeres-fekete garbós Jobsszal. Akinek színpadra léptekor ismét odakiáltott egy jó torkú lány: "Szeretünk, Steve!", a kitörő támogató tapsorkánt "Köszönöm, értem" (Thanks, I think - ha van jobb fordítás, vevő lennék rá) szavakkal próbálta csitítani Jobs.
Az iPhone Európába a kibocsátás napjától lesz kapható, legalábbis Franciaországban, Németországban és az Egyesült Királyságban, szeptember vége lesz a világ-premier (ha csak nem lesznek ismét gyártási gondok), ekkor további 88 országban lehet az új iPhone-t beszerezni.
Az Apple árfolyama, amely egy év alatt 21 százalékot erősödött, a beszéd alatt 1,75 százalékot esett.
Az Androidos okos-telefonok 2013-ra szoríthatják meg az iPhone-t, legalábbis az IDC (szintén Almalap kedvenc piacelemző) számadatai szerint.

Operációs rendszer
Az új telefont az iPhone operációs rendszer új verziója hajtja, az oprendszer is új nevet kapott, mostantól iOS 4 a helyes megnevezése. (Jobs az ezredfordulón szeretett bele az i-vel kezdődő nevekbe: iMac, iPod, iPhone, iPad, iLife, iPhoto, iTunes, iWork, iWeb, iMovie... A Gonosz Almalap először hajlott arra, hogy az i az internet korszak jele, de mára egyre erősebb meggyőződése, hogy ez a személyi kultusz, az Én - angolul: I - becsempészése minden Apple termékbe. Mert a Gonosz Almalap az gonosz.) Az iOS átnevezésnek van értelme, hiszen ez az operációs rendszer fut az iPaden is. Az iOS 4 legfontosabb újdonsága a multitask, azaz több alkalmazás egyidejű futtatásra is képes. A fejlesztők már a majdnem végleges verziót használhatják, a népeket türelemre intette Jobs.
Az új oprendszerrel mutatkozik be az iAd, az Apple hirdetési rendszere is. Az iAd így megkerülhetetlen lesz - igazi hacker kihívás. A hirdetésekből a hirdetést megjelenítő alkalmazás fejlesztője is részesül, ahogy az Apple is - csak a hirdetést targetje nem, azaz te és én csak nézhetjük. A hirdetők közt már ott a Nissan, a GE ...
"A kérdés csupán az, hogy mi a következő nagy dobás?" - tette fel a kérdést Michael Obuchowski, a First Empire Asset Management (az Apple egyik részvényese) elemzője. "Az évenkénti módosítás segíti a vetélytársak felzárkózását."