2012. december 31., hétfő

Blogajánló: Újratervezés: iPod a falon

Az ajánlott blog ugyan nem Maces, a bejegyzés viszont az. Péter, a blog egyik fele, hosszú évekig volt szereplője a hazai Apple világnak, utána választotta az újat [világot]. Klikk, hogy megtudd, hogy kerül az iPod a falra!

2012. december 27., csütörtök

Elemzés az Apple-ről

Aki valaha tanult közgazdaságtant, annak találkozni kellett a SWOT-analízissel. A SWOT analízissel meg lehet vizsgálni egy tervet, stratégiát vagy vállalkozást. A vizsgálat négy tényezőre összpontosít, a bármi Erősségére, Gyengeségére, Lehetőségire és Veszélyeire. Mindezt a jobbra látható elrendezésben prezentálni - priceless. Ha sikerül, azért ne gondoljuk magunkat vállalat-irányítási gurunak. (A Duna túl partján végezve kissé röhejes ezt elemzésnek, pláne analízisnek nevezni, a SWOT mátrix kifejezés pedig ... hát fellengzős. Ez a mátrix.) Evidens, a SWOT betűszó a Strengths, Weaknesses, Opportunities és Threats kezdőbetűiből származik. (Most a szintén nyögvenyelős elnevezésű négy pé, hat em és társait nem is említeném.) Jöjjön hát egy swot analízis az Apple-ről egy szilícium-völgyi gurutól.

Az Apple Erősségei
Felhasználói felület - Nem kérdés, hogy az Apple fejlesztői letisztult, egyszerű és könnyen áttekinthető, érthető kezelő-felületet készítenek. A Mac volt az első számítógép, amelynél erre külön gondot fordítottak (most nem futjuk le a Xeroxtól szerezték köröket). Az iPod forradalomnak csak egyik lába volt a zenelejátszó fizikai külalakja (rettenetes képzavar), a másikat a kattintó-kerekes felhasználói felület adta.
Az iPhone és az iPad teljesen átalakította az okos-telefon és tablet piacokat. A korábbi okos-telefonok szimpla telefonokká minősültek vissza, az akkori tableteket pedig az iOS képessége annyira begyalázta, hogy hamarosan el is tűntek a polcokról.
Az Apple Felhasználó Felülete most a Felhőbe megy. Az Apple iCloud úgy épül be az Apple termékekbe, hogy használata a felhasználó számára észrevehetetlen. Ellősz egy képet az iPhone-nal, és az már fent van az iCloud Photo Streamben és megjelenik az iPaden (ha van wifi - fordító).
A Gonosz Almalap az iCloudtól nincs hanyatt esve. Hová lett a MobileMe-s tárhely? Hová lett az iWeb? Az iWebbel MobileMe-re való honlap-publikáció? Hová lett a .Maces csoporthoz tartozó honlap-kezelés? Hová lett a képalbumok iPhoto-ból való feltölthetősége és megoszthatósága? Hová lett a videók iMovie-ból való feltölthetősége? Hová tűnt a sok virág? És a Central-park kacsái?

Hardver - egyértelműen az Apple területe. Legfontosabb a saját A-jelzésű chipjei, amelyeket megtalálunk az iPadekben és iPhone-okban. Ezeket a chipeket az Apple magának fejleszti és gyártja, így nem meglepő, hogy mindenben megfelelnek az Apple elvárásainak - teljesítmény, fogyasztás, hőleadás... De az Apple hardver erőssége az "egyetlen alumínium tömbből" készülő MacBook ház is. Ha már hordozható gép, a "tapipad", de még inkább a MagSafe csatlakozó egyaránt az erősség alkotója, bizonyítvány magyarázója.
Bár az előbb egyes részeket emeltünk ki, de maga a gyártás folyamata és az összeszerelés minősége is az Apple mellett szól. Elég legyen csak az iPhone 5-t megemlíteni, amely is iskola-példája a tartósságnak, szépségnek és ... az iOS-nek.

A Minimál Desing az Apple egyik védjegyévé vált. Az Ive vezette csapat - amely persze Jobs fanatizmusa és megkérdőjelezhetetlensége nélkül sehol sem volna - az iMac óta folyamatosan olyan eszközöket tervez, amelyeket már szinte azért meg akarunk venni, hogy kézben tarthassuk, megfoghassuk, végigsimíthassuk. Az Apple eszközök külső szépsége, minimál designja teljes összhangban van az operációs rendszer egszerűségével. A Mac soha sem kérdez rá feleslegesen, hogy valamit tényleg meg szeretnél-e változtatni, hiszen azért kattintottál, mert ez a szándékod. (Amikor viszont kérdez, azt érdemes elolvasni, nem Windowsos rutinnal leokézni - lám, a Windows zaklató kérdéseinek folyománya, hogy olvasatlanul nyugtázunk üzeneteket.)

A beszállító lánc kapcsán pont annyire kell dicsérnünk Tim Cookot, mint amennyire ajnározzuk Jobst géniuszságát. Cook az utolsó csavarig meg tudja mondani, hogy melyik melyik vállalkozó alvállalkozója gyártja, szállítja. Az általa újratervezett és üzemeltett beszállító-láncban nincs rés, nincs raktárkészlet sem, minden óramű pontosan klappol. (Rossz indulatú pletykák szerint még az alkalmazott kamionsorőrök pihenőideje is ki van porciózva kávé ivásra, fánk evésre, majd ezeknek a szervezetből történő eltávolítására - másodperc pontosan.)

Holisztikus megközelítés. Az Apple termékeinek erőssége nem csupán minimál-megjelenésnek vagy a minőségnek köszönhető, hanem annak, hogy az Apple az egyetlen számítógépgyártó, amely hardvert és szoftvert is fejleszt. Ez az integrációs szintet egyetlen vetélytárs sem képes megközelíteni. Az összefonódás biztosítja a minőség tarthatóságát is. És ezek eredményezik az Apple termékek egyedülálló felhasználói élményt nyújtó képességét is ("Azt!" - kiáltá fel a Kazinczy díjas Gonosz Almalap.) És ezt respektálják azok a vásárlók, akik nem akarják, hogy gépük informatikus szakembert faragjon belőlük.
Ezért van a nyitott Microsoft rendszereknek annyi nyűgje, és ennyire kevés a teljesen zárt Apple ökoszisztémának.

Türelem. Az Apple a Newton kapcsán megtanulta, a „türelem rózsát terem" és „aki a virágot szereti, rossz ember nem lehet" (valamint a „nincsen rózsa tövis nélkül" - by Gonosz Almalap). A Newton évtizeddel, ha nem többel, megelőzve korát kínált kézírás és hangfelismerést, az eszköz PDA volt, ami leginkább a tabletnek felel meg a mai kütyük közt. Az elgondolás briliáns volt, ám a hardver nem bírta. Az Apple viszont képes volt várni, csendben tovább lélegeztető gépen tartani a projektet, amíg az életképessé nem lett.
Az iPhone-nal kivárta az LTE chip megjelenését (a Razorrol ne beszéljünk), ez majdnem fél év türelem-gyakorlást jelentett. És nem dobtak türelmetlenül piacra nagyobb méretű aksiju készüléket - vagy olyat, ami nem bírt volna ki egy napot sem. Az eredeti iPhone-t az Apple úgy tervezte, hogy az bonyolult szoftvere, összetett hardvere ellenére pillanatok alatt megérhető módon legyen használható.

Az Apple években gondolkodik, stratégiája még hosszabb távra szól. Erre legjobb példa a Safari. Volt Internet Explorer (IE), volt Firefox, miért fejlesztettek mégis egy saját böngészőt? A válasz egyszerű. Nem akarták, hogy egy külső fejlesztő terméke befolyásolja a felhasználói érzetet. Ez történt a kilencvenes években az Apple-lel, amikor a Microsoft az IE Maces verzióját nem ruházta fel a jscript nyelvtudással. A weblapok nagy hányada vált Mac/IE-vel rosszul megtekinthetővé.
Ezért fejleszti az Apple a Safarit, amely megfelelő elérést biztosított a .Mac, majd MobileMe, jelenleg iCloud szolgáltatásokhoz. Elérhetővé tette Windows felhasználók számára is. A szabadon hozzáférhető Unix alapokból felépített Safari magja, a WebKit szabadforrrásban hozzáférhető, több böngésző is használja motorként.
A Snow Leopard (OS X 10.6, itthon: Hóleopárd) igazi újdonságot nem hozott. Az Apple viszont szinte a teljes oprendszer felhasználó által nem látható részét újraírta, így lett 64 bites, de kisebb méretű a Hóleó. Számos, csak a Lionban vagy a Mountain Lionban kihasznált képesség már akkor kódba vettetett.

Az Apple gyengesége
Az Apple egyik fő gyengéje a zártsága, hogy ő maga az egyetlen cég, amely OS X vagy iOS alapú terméket gyárt. Ráadásul viszonylag kevés termékből áll a kínálata, vesd csak össze bármelyik másik piaci szereplőjével.
Mondok példát! Bár az iPhone 5 kamerája nagyon jó, ám ha a kamera a legfontosabb számodra, akkor ott a Lumia 920. Az iPhone 5 az egyszerűség és a könnyedség szinonimája, ám nem a te eszközöd, ha nagyobb kijelzőre vágysz. Ha 17 inches hordozható Macet szeretnél - na, ilyen nincs az Apple kínálatában. Az asztali gépkínálat sem bőségről ismerszik meg.

A „Mi tudjuk, mit szeretnél" minden határon túl vitele. Az „egy méret mindenkinek" és „mi tudjuk, hogy a legjobb" szlogenek nem csak szlogenek, hanem vállalati stratégák. A hardver következményeit az imént említettem, a szoftveresre jöjjön egy példa! A Microsoft programjaiban az ikonsorok a végletekig testre-szabhatók, akár csak saját készítésű ikonokat is használhatunk. Az OS X alkalmazásokban is van mód az ikonsor testre-szabására, roppant korlátozott módon. Az Apple itt útját állja az alkotó kreativitásnak.

Az Apple lehetőségei
Az Apple jövője reményteli, több sikeresnek látszó út is áll előtte.

Az első az iPhone által hajtott okos-telefon piac, ahol a cég növekedhet. A piac mellett szól az is, hogy a telefont a felhasználók egy-két évente lecserélik, így folyamatos kereslettel lehet számolni. Persze egy ilyen csábító piacon ott vannak a vetélytársak is, és újak is várhatók (Google).to investors.

A második az iPad által hajtott tablet piac, ahol a cég növekedhet. Az iPad dominanciája, ha nem is darabszámban, de piacvezetés területén, pár évig még biztos. Ám a csökkenő piacrészesedés is növekedést jelent a piac növekedési üteme miatt. Fontos, hogy az iPad a nagyvállalati környezetben is használható, nem csak a szórakoztatásban.

Az előző két sikertermék húzza a Macintosht is, amely térnyerése folyamatos, bár az utóbbi időben kicsit lelassult. Ám a vetélytársak visszaeséssel küzdenek, a Mac eladások száma viszont nő. Kérdéses, hogy a tablet - különösen az iPad - sikere mennyire kannibalizálja a legjobban teljesítő hordozhatógép eladást.

Sok szó esik az Apple tévéről, az iTV-ről, de amíg nem láttuk, addig ne is beszéljünk róla, az AppleTV legyen az intő példa arra, hogy a videó/televízió területén az Apple-nek nem sikerült az, amit megtett a zeneiparral, vagy amit az App Store-ral létrehozott a szoftver-kereskedelemben.

Az Apple veszélyei
Természetesen felsorolhatunk minden világgazdaságra fenyegető veszélyt kezdve az amerikai költségvetés rendezetlenségétől a görögökig (bár inkább velük kellene kezdeni, hiszen minden az ókori görögökkel kezdődik...).
Szólni kell az okostelefon- és tablet-piac öldöklő versenyéről is, amit afféle görög kórusként kísérnek a világszerte zajló szabadalmi- és ki-kitől-mit-lopott perek. Az Apple számára nem szokatlan a küzdelem, szinte megalapítása óta küzd fennmaradásáért. Ez alól az első pár évet leszámítva csak a Steve Jobs második (sokadik?) aranykor (2000-2008) említhető kivételként.
A legnagyobb veszély a cégre, szerintem, a cégen belül leselkedik. Olyan magasra tették a lécet - „forradalmian új", „soha nem látott" -, amit nem hogy megugrani szinte lehetetlen, de még feltartott kézzel megérinteni sem könnyű.
Ha zseni vagy, akkor lehetsz arrogáns és figyelmen kívül hagyhatod a szabályokat. Ha zseni vagy.

2012. december 21., péntek

5 tény Tim Cookról

A Bloomberg videója Eszterrel aláhangoltan. És világvége híján kellemes ünnepeket minden blog-látogatónak.

2012. december 13., csütörtök

Viszonteladó és a webboltja (jobbra javítva)

Többünk tapasztalatát kell megosztanom, a hazai három APR közül egy sincs, akinek a webshopja valóban pillanatra kész lenne. Azaz, csak az látszódna a neten raktáron lévőnek, ami valóban raktáron is van. Tudom, nem egyszerű több bolt pillanatnyi készletét és a webes felületet összefűzni, de azért nem is lehetetlen.
Szóval egy van, az iStyle. A tapasztalat egyetlen rendelés volt (ne általánosítsak, ugye?), az meg pont eltalálta azt a percnyi rést, amit ilyenkor el lehet. Tehát az iStyle up-to-date.
El lehetne kerülni a „megrendeltem, hogy hogy nincs, a weblap szerint volt!" típusú karácsonyi kedveskedő beszélgetéseket. És mi, vásárlók is leszoknánk arról, hogy „biztos, ami biztos" alapon ahol csak lehet, megrendeljünk, helyesebben: foglaljunk terméket magunknak.
Az persze még szebb lenne, ha az Apple végre egyszer nem játszana hiánygazdaságot, és mindenből képes lenne szállítani. Idén mini iPadet és iMacet nem sikerül, ha rendes lennék, minden évre megtudnám nevezni azt a november végén bemutatott Apple cuccot, amit mindenki szeretne a fa alá, de nincs és nincs és nincs és az Apple képtelen szállítani.

2011 Hogyan szúr ki az Apple a viszonteladóival?
2009 Ennyi - idén már nem szállít az Apple

Két sorral feljebb linkelt 2011-es cikkben már gyűjtöttem:
2005
Februárban mutatták be az iPod minit (második generációst). A karácsonyi bevásárlás slágere, a "menő kütyü" nem meglepő módon az iPod mini lett. Egy apró gond akadt, az Apple november végén szállított utoljára iPodot. Sok dühös, csalódott nem vásárló. (A kis Grafi/HDSys/ITM CE/Apcom akkori vezetője nem hivatalos úton szerzett pár ezer darabot, amiért az Apple számára kukoricát hintet a sarokba.)
2004
Októberben mutatták be az iPod U2-t. A U2 hazai kiadója november végén több száz darabot rendelt - karácsonyi ajándéknak. December 20. körül külföldről, nem Apple szervezésben, érkezett meg a rendelt mennyiség. Másnak persze nem jutott. (Illetve az Almalapnak egy, mert Molnár Melinda jó volt hozzánk.)
1994
Júliusban mutatták be az LC 630-at. Karácsonyra az itthoni pezsgő Mac viszonteladók akciót hirdettek: LC 630 kedvezményes áron. Egy apró gond akadt, az Apple november végén szállított utoljára a meghirdetett gépből. Sok dühös, csalódott nem vásárló.
1993
Októberben mutatták be az LC 475-öt. Karácsonyra az itthoni épp éledező Mac viszonteladók akciót hirdettek: LC 475 kedvezményes áron. Egy apró gond akadt, az Apple november végén szállított utoljára a meghirdetett gépből. Sok dühös, csalódott nem vásárló.




2012. december 11., kedd

Nyílt nap a Kürt Akadémián: Net-Works

A Kürt számomra mindig is példakép cég volt, magyarok önerőből világhírű céget építettek fel - a sikert a tönkrement, szétvert, teherautóval eltaposott merevlemezek visszaállítása hozta meg számukra. Ügyesen építkeztek rá, a cég neve jól cseng. Ezért is - a Gonosz Almalapot otthon hagyva - abban bíztam, hogy a négy órás nyílt nap rendezvény rendes szellemi feltöltődés lesz. Esetleg még azt is mondom a végén, hogy annyira jó, hogy jelentkezem.
A Net-Works képzésről itt olvashatsz bővebben, a lusták számára idemásoltam az egy mondatos ismertetőt: "Minden, amit az online kommunikációról üzleti szempontból tudni kell és mindenki, akit ismerni kell."

Nyílt nap
A nyílt nap nem egy direkt nekünk, kíváncsiaknak szervezett esemény volt, hanem egy fizetős csoport oktatási napján vehettünk részt, csupán egy negyedórás, képbe-helyező előadás szólt direkt nekünk. Ami jó volt, mert képbe kerültünk, milyen képzéseket tart a Kürt Akadémia.
A négy órás oktatás - a meghívó szerint pontos kezdés: 14:00, valójában negyed, mert "mindig mindenki késni szokott", és "nyugodjunk meg, nem tart hatig, már háromnegyed hatkor el szoktunk menni" - három előadót és egy esettanulmány-játékot ígért.

The end of digital begining
E címmel tartotta az első előadást Bálint Viktor (PricewaterhouseCoopers, marketing és kommunikációs igazgató). Előadásának alapja ez a dokumentum volt. Megtekintettük a következő videót is.

Megnézted? És? Eddig nem tudtad, hogy a print piac csökken? Az elektronikus nő? Csupa új adatot hallottál? - akkor te biztos nem online-kommunikációs szakembernek készülsz és e terület nem is érdekel. Ha igen, és volt ebben a videóban sok új info a számodra, akkor gáz van. Ici-picit kiakadtam, mert ennek az órának nulla új információ tartalma volt. Ez egy 40-50 perces, ezer helyen elsüthető izé.

Mémek és az elmevírus
Az előadó Sas István nevére talán kevesen kapják fel a fejüket, de az úr számos reklámfilm készítője, érdemes időutazásra indulni a honlapján (Müszi, Sárvári termál kristály, Ági van? ...)! Az előadás saját készítésű Keynote prezentációja láttán még Steve Jobs is elismerően csettintett volna. Animációk, rengeteg videó-bejátszás - profi technika kezelés.
Az előadás amúgy a mém-ről szólt. Amikor egy kép, videó megfelelően bizarr, mulatságos, meglepő és a témája roppant aktuális, benne van a levegőben, mindenki beszél róla, akkor van esélye a mém-válásának. Ehhez persze az is kell, hogy jól utánozható legyen, sőt, belső kényszert érezzenek sokan, hogy megismételjék. A mémesedés folyamatában van egy fordulópont, amikor a mém mémmé lesz, amikor valami már annyira rossz, hogy az jó, annyira borzalmas, hogy érdekes. Ilyen volt a "gerappa", az "Apa, kezdődik..." A mémesedés sikere függ a kollektív befogadástól, a mém coolságától.
Sas szerint a mém a gondolat másolása.
Nekem teljesen más definíció rémlik Mérő Lászlótól, de mivel ez nem egy bölcsész blog, nem szakszerű magyarázat jön. Mérő (ha jól emlékszem, ha nem, sorry) egyik mém példája a repülőgép-szerencsétlenségeké. Ezek nem időben egyenletesen eloszlanak, hanem valahol történik egy jelentős, és utána rövid időn, heteken belül még kettő-három...nyolc. Aztán semmi. Erről az eloszlásról pedig Barabási könyve, a Villanások jut eszembe, de nagyon messze jutnánk a Kürttől.
Az előadás vége szólt csupán arról, hogy hogyan lehet, ha lehet, mémet készíteni - egy oktatás során, persze szerintem, a mi a mém letudható tíz perc alatt Szalacsival, Gangnammal. Ami egy online kommunikációs szakember számára érdekesebb, az a készítés, felhasználás, kihasználás - szerintem. Mém készítést egyébként - Sas szerint - Gesztiék vállalnak, bár Sas szerint mémet nem lehet készíteni. A bemutatott gyártási példa a most is futó internetes reklám-áruház (bardo talán ... ennyit a reklám sikeréről). Ami állítólag azért készült látszólag ilyen ótvarnak, hogy lecsapjanak rá a mémben utazók.
Néha úgy érzem, hogy maga a mém is mémmé vált, divattá lett. Lásd Index nyögve-nyelős minden napra egy mémjét.

Az online médiaértékesítés jövője
címmel Ihász Ingrid, az Indexet is hirdetéssel ellátó CEMP Sales House vezetője beszélt. Az előadását a blogján is közzétette, így megosztom onnan:


Az előadást át nem lapozók számára összefoglalás: a hazai hirdetési kultúra 5-8 évvel le van maradva az amerikai mögött. Itthon még mindig az átkattintás alapú hirdetések a legnépszerűbbek, pedig van már jobb célzású, hatásfok mérésű. Másrészt minél jobban hatásfokú, célzottságú a hirdetés - netes hirdetésről van szó evidensen -, a felület-tulajdonsonak annál kockázatosabb, emiatt kevésbé kedvelt.
Az átkattintásnál azért fizetek, ha n ember rákattint a hirdetésemre. Ez nem is jelent mást, csak hogy klikkeltek. A vásárlás alapúnál viszont csak akkor fizetek a felületért, ha az átkattintó meg is vette azt, amit hirdetek (iPad, Ferrari, görög sziget). Evidens, hogy az előző hirdetés ára jóval kevesebb, mint az utóbbié. Viszont az előző hirdetés számítható időn belül lepörög, felszabadul a média-felület, az utóbbi esetben pedig akár éveken át kint lehet a „sikertelen" hirdetés.
Ami nem derült ki - vagy én nem figyeltem -, hogy mi a megoldás, akár ügyfélként szeretnék fellépni, akár média tulajdonos vagyok. A ki nem derülés egy fizető tanfolyam esetén ... nekem kevés lenne. Nekem hiányzott - képzés -, hogy ha hirdetsz, így csináld, ezt kérd, erre törekedj. Ha felület vagy, akkor meg így. Persze tudok olvasni, ki nem mondva ott voltak a válaszok.
Amúgy a hazai felületek erős kihívót kaptak a Google AdWords, FB és társai hirdetési megoldásaiban, ahol a hirdetések licit alapon mennek, aránylag kevés emberi közreműködéssel. Amúgy is, a hirdetés kezelés automatizálása felé mutat a jövő, amely Amerikában már a jelen, a hirdetők és hirdetéskezelők és ügynökségek és felületek nem kockás abrosznál egyeznek meg, hanem ad-exchange felületeken.

Trollkodni csak szépen lehet
Az esettanulmány-játék alapját a Nescafe botránya ihlette. A lokális szituációs gyakorlaton egy vendéglő hirdetett meg nyeremény játékot, aki Foursquare-en bejelentkezik náluk, az a második ebédet bónusz kapja. Evidensen hosszú, tömött sor, FB-n gyalázkodó megjegyzések. A hallgatók - voltak vagy 19-en - kis csoportja lett az étterem marketing részlege (kis kifőzde öt embere FB-zik, miközben áll a bál), a többiek a trollok, így, deklaráltan trollok. A feladat az FB zárt csoportjában futott, így nem tudom belinkelni. És ennek most örüljünk. A gigatrollság az volt, hogy a szomszéd kispipa vendéglő magát ajánlotta a sorban állóknak.
A feladat helyes megoldása az, hogy a vendégnek igaza van, és aki most nem fért be, az jöjjön máskor - kedvezménnyel.

Nyet work
A Kürt Net-Works képzése hatvan órás, 390eFt + áfáért. Ha azt kérdezik, fizettem volna-e 26 ezret ezért a délutánért, akkor határozott nem a válaszom. Ezek konferenciára való előadások voltak, az első még oda is gyenge. A hallgatóknak ez volt az utolsó előtti órájuk - kérdezni nem kérdeztek, hozzászólni nem szóltak hozzá. Sőt. A trollkodásra jelölt csoportban ketten sem tudtak segítség nélkül belépni a saját zárt Facebook csoportjukba (előttem ültek, két szép szememmel láttam).

2012. december 10., hétfő

Projektor pont most!

Az Apple hazai webáruházát böngészve találtuk ezt a gyöngyszemet. A projektorokra rákeresve szinte mindegyik esetében azt találjuk a képarány sorban, hogy a projektor csak adott időpontban használható, lásd a képet! (A Gonosz Almalap most próbálja megfejteni, hogy a 0.12638889,5:04AM mikor van...)

Frissített iWork - iPaden

Az elején kezdve: az iWork (Pages, Numbers és Keynote) iPades verziója kevesebbet tud, mint a Macen futó, ez az állítás továbbra is igaz. A jó hír, hogy a „mit nem tud" lista rövidült. Mi változatlanul úgy gondoljuk, hogy az iPad iWork alkotásra nem használható, szükséges javítások, módosítások elvégzésére igen. Az iPad inkább passzív eszköz. De!

iWork
Az iWork fejlesztésénél szempont volt, hogy még inkább Micrososft Office kompatibilis legyen, magyarul kevesebb hibát vétsen Office doksi megnyitásakor. Az ez irányú fejlesztést minden bizonnyal ösztönzi, hogy a Microsoft anyahajója szép lassú kanyarral, de a tabletek irányába fordult, és kiemelt célja az Office tabletesítése. Amire a legalkalmasabb cég maga. Azt talán nem mindenki tudja, hogy a második legnagyobb Maces fejlesztő-csoport a Microsoftnál dolgozik. Az iWork így sem tarolt Macen, ha az iPaden is elérhető lesz az Office, az nem lesz a pezsgőbontás napja Cupertinoban.
Mindhárom alkalmazásban elérhetővé vált a tükröződés-effekt. Az is öröm, hogy az objektumok zárolhatók, azaz véletlen megragadva nem ragadhatjuk ujjunkkal, hogy máshová cipeljük őket. A zárolás (lock) arra is használható, ha túl sok elemet raktunk egymásra, akkor egyeseket zárolva válnak elérhetővé, kiválaszthatóvá az lentebb lévők.

Pages
A passzív munka egyik példája lehet a korrektúra. Ennek követhetősége - Tracking - már iPad Pages alatt is elérhető. Így követhető, hogy ki mit javított ki egy dokumentumban. A korrektúrázáson túl megoldották, hogy a Pages táblázatok nem módosulnak, amikor iPad és Mac közt utazik a dokumentum. Eddig megnyitáskor, záráskor újraszámolódtak - és mivel a két Pages nem azonos képességű, néha más megjelenést kapott a táblázat, mint ahogy azt hagytuk.

Numbers
A rejtett sorok, oszlopok rejtettek maradnak, illetve iPaden is elrejthetünk vagy felfedhetünk sorokat és oszlopokat. Ennél is nagyobb öröm, hogy működik a szűrés (Filter) iPaden is, az iPad Numbers megőrzi a Macen megadott szűrést, ezt iPaden ki- és bekapcsolhatjuk - azért ez még mindig nem fenékig tejfel. Az iPad pedig ideális lenne Numbers-szintű adatelemzéshez (Reorganize), ez ujjal is jól végezhető. Az áttekinthetőség miatt öröm, hogy a cellák formázását (rtf) is „hozza" az iPad Numbers.

Keynote
A prezentációs program - az Apple szerint - már képes az összes szlájdon belüli akció - mozgatás, forgatás, méretezés és áttetszőség - lejátszására, ez nagyon fontos a masszív prezi-készítők számára. Használható a Shimmer és Sparkle diák közti effekt is. A Pageshez hasonlóan itt sem történik meg a táblázatok újraszámolása, amikor az Mac és iPad közt utazik.
Prezentációt iPadről tartók számára szintén örömöt okoz, hogy a prezi nyomtatáskoz megadható, hogy a diák jegyzettel, háttérrel, animációs lépésenként nyomtatódjanak-e.

Itt jön a vallomás, még nem volt időm tesztelni egyik frissítést sem, így hiszek az Apple jegyzeteinek, de előbb-utóbb mindenre sor kerül.

Olvasnivaló: Figyelő

A Figyelő múlt heti száma Steve Jobsszal a címlapján jelent meg. A kapcsolódó cikk nem csak az Apple-ről szól, de adott bekezdése jól foglalja össze, milyen kifinomult módon működik az Apple hírverő-gépezete. A lap - szerintem - a hét közepéig mér elérhető az újságosoknál. A neten csak a beharangozó található meg.

2012. december 1., szombat

Almalap 2002. december - Időutazó I.

Minél régebb óta Macet használóval beszélgetek, annál többet merengünk a régi, szép időkön, amikor még. Ezért most bekapcsoltuk az időgépet, és visszaugrottunk tíz évet az Almalap archívumának segítségével.
Mac OS X és a Quark
A Quark ekkor még piac vezető volt, az InDesignnal az Adobe a falak alatt állt. Az Apple még nyakig benne volt az OS X-re váltásban az előző rendszerről, ekkor a Macen még futottak a régi oprendszerre írt alkalmazások, a "carbonizáltak", és az OS X-re írtak. Nos, szinte minden fontos alkalmazás ez utóbbi két kategóriába volt soroklható, kivéve egyet. A Quakrot.
Betűtervezési divat
A kor menő betűtípusai.
A Merevlemez és a Dock
Az OS X-et bemutató, felhasználók támogatására írt cikksorozat aktuális darabja. Az OS X kódneve ekkor Jaguár volt.
Adobe szervermegoldások
Más szerző tollával ékeskedve egy fordítás az Adobe jövőjéről. Hát ... nem ez lett.
Macromedia Contribute
"Új, a nem professzionális weboldalakat üzemeltetôk számára kínálja a Macromedia új, igen kedvező árazású szoftverét, a Contribute-ot (99 dollár – itthoni árát még nem találtuk meg az Adobe képviselet árjegyzékében – 24 ezer forint + terhek). A szoftver statikus weboldalak karbantartására alkalmas, a cég elsősorban azoknak ajánlja, akiket megrémít a Dreamweaver vagy a GoLive tudása és összetettsége, nem is szólva a FrontPage-ről." Ma már se Macromedia, de GoLive, se FrontPage.
PDF helyzetjelentés
A Seybold (amerikai mértékadó hírforrás) ír arról, hogy jön a PDF a nyomdákba, előkészítő-stúdiókba, a PostScript korszaknak vége.
Heroes and Magic IV.
A játékismertető kiemeli, hogy már izometrikus a játéknézete, nem madártávlatú, az ajánlott vas 350MHz-es PowerPC G3, 750MB merevelemezhely, 192MB RAM, 800x600-as felbontás, legalább 256 szín.
Képek, metaadatok
Egy írás, ami máig igaz. Sőt, egyre igazabb, a képekbe mentett meta-adatok egyre fontosabbak.
10 tipp digitfotóhoz
Az ezredforduló körül, után váltotta fel a digitális fényképezés a hagyományos filmes, előhívós, nagyítóst - nem kevés profi fényképész bánatára. Ám a tömegek jöttek, láttak és fotóztak. E cikk nekik szült.
National Geographics on-line fotóalbum
A cikkre nézve kétkedve kattintottam a linkre, de az máig él: www.ngsimages.com
FairPrint 2003
A hazai nyomdász-szakma éves konferenciájának beharangozója.
Ellen Feiss kipakol
Ellen Feiss a Mac-világ szupersztárjává vált az Apple "Switch" kampányának köszönhetően. A kampányban "hétköznapi" szereplők beszéltek arról, mekkora szívás volt Windowst használni, és mekkora boldogság az élet, amióta Macet használnak. A 15 éves Ellen diákként szerepelt a videón, amelynek megjelenése után az akkori Maces vonatkozású net felrobbant és azt tárgyalta, tényleg be volt-e lőve Ellen a felvétel alatt.



Az Almalapban Ellen válaszát olvashattuk, akiről az utolsó hírt az imdb adatbázisban találtuk.

Apple és PDF hírek
Egy marék apróhír.

2012. november 29., csütörtök

Egér evolúció

Az Apple - és Steve Jobs és Steve Wozniak - nevéhez kapcsolódik az egérnek, mint adatbeviteli eszköznek a népszerűvé tétele, napi használatban való alkalmazása is. Ha a két úr csak ennyit tett volna hozzá a számítógép-fejlesztés történetéhez, akkor is helyük lenne az „akikre büszkék vagyunk" csarnokban. De ők többet tettek, de mi most egerészni fogunk az 512pixel.net segítségével.

Macintosh egér
1984-ben került az egér a gép mellé.
A Macintosh Mouse téglalap alakú volt, a tetején görgetővel - gumi tapintású a mostani fémes dizájnnal ellentétben. Az első egerek még DE-9 kapun kötődtek a Macintoshoz, az ADB-szabvány csak később jelent meg, utána az egér is ADB-s lett. Eredetileg bézs színű volt - az azóta meggyűlölt bézs -, 87 után fémesebb színt kapott.
Köztudott, hogy nem az Apple találta fel az egeret. Steve Jobs egy baráti gyárlátogatáson látta meg a Xerox laborjában. Amennyire a Xerox nem látta az egérben rejlő lehetőséget, annyira ismerte azt fel Jobs. Aki, sok más mellett, az egeret is „átemelte" az Apple-höz, és ha már lúd, legyen kövér, a Xerox akkori fejlesztői közül is jó párat átcsábított cégéhez.
A Macintosh volt az első számítógép, amihez az egér kötelező tartozék volt. Már csak ezért is, mert a Macintosh volt az első grafikus felületű operációs rendszer, és grafikus felületen billentyűzettel nehéz.

Apple Mouse IIc
A Macintosh bemutatása után alig fél évvel kezdték meg az Apple IIc forgalmazását, és az egér már módosult. Ahogy a képen is látható, a doboz forma kézreállóbb lett, persze hazugság azt mondani, hogy tenyérbe simult volna. Az egér joystick-ként is képes volt működni, színe kezdetben bézses volt, de elütött elődjétől, majd 88 után még fémesebbé vált.

Apple Desktop Mouse
Ez az egér már ADB-csatlakozó korában mutatkozott be. Az ADB az Apple Desktop Bus-t rövidíti. Az Apple az eszközöket soros rendszerben fűzte fel, logikájában ma leginkább az USB hasonlít hozzá (ezt azért info-vizsgán ne süssük el!). Az Apple további ergonómiai finomításának köszönhetően ez az egér, elődjével ellentétben, elnyerte a felhasználók kezét és szívét.
Az első hazai (legális) Macesek már találkozhattak ezzel az egérrel. A hazai hőskorban elsőként a lapkiadók választották a Macet.

Apple Desktop Mouse II
Az Apple újragondolta az egeret. Nem csak lekerekítette, de kisebb is lett. Amíg elődjeire rá lehetett tenyerelni, addig ezen az egeren már csak három ujjunk fért el kényelmesen. Annyira jól sikerült az egér, hogy hat éven át ezzel az egérrel szállította az Apple az összes számítógépét.
Az egérnek volt mutáns fekete változata is, ezt a Macintosh TV-hez szállították. Macintosh TV? Igen, az Apple az LC 500-as Macjét úgy készítette el, hogy abba tv-vevő is került. Ha nem hallottál erről a készülékről, akkor bizonyára az az oka, hogy nem volt sikeres, az Apple nem is nagyon próbálkozott a számítógép-tévé integrációval azóta. De jövőre?

Apple USB Mouse
1998. Jobs visszatért megmenteni az Apple-t a csődtől. Bemutatták az új iMacet, amely lekerekített formájával, monitorral egybeépített házával az új design-éra első hírnöke volt. Az egér is e dizájn jegyében fogant. A két szülő a dizájn és technológia volt, az előbbi génjei letarolták az utóbbiét, így született meg az itthon „pogácsa" néven csúfolt egér. Ami, lapát kezünket kis szívünkre, minden volt, csak praktikus és jól használható nem.
Volt viszont áttetsző, két gördülés-érzékelős. Az egérrel kattintani is nehéz volt anélkül, hogy arrébb ne mozdult volna. Már ha a felhasználó kezében jó irányba állt az egér, egyedül az USB kábel segített ránézés nélkül, tapintással orientálni az egeret. Az USB tette lehetővé, hogy az egeret a billentyűzethez csatlakoztassuk. Ez szükséges is volt, mert az Apple ritka rövid kábellel szállította azt.

Apple Pro Mouse
A kétezres év Macworld rendezvényén résztvevők nem csak a kivetítőn csodálhatták meg az Apple új egerét, de azt haza is vihették, mindenki kapott egyet ajándékba. Ez volt az Apple első optikai egere. A korábbi mechanikus egerek egyik gondja a mechanikus alkatrészek tönkre menetele volt, de a koszosodás is akadályozta a munkát. (A Gonosz Almalap örömmel emlékszik vissza egy frissen felvett kollegina arcára, amikor szintén gonosz főnöke azzal fogadta, ma sok-sok golyót kell megmosnia. Az - érthetetlen - elvörösödést az egérre mutatással oldotta fel.)
Az egér másik újdonsága az volt, hogy nem volt külön „kattintós" felülete, az egész egérrel lehetett kattintani (ahogy most is). Az egér színét az iMac, Mac Pro színvilágából nyerte, változatlanul gyengén áttetsző volt. A kábel viszont annyira rövid volt, hogy az Apple külön Pro Mouse USB hosszabbító-kábelt kínált.
2003-ban a kábel hosszabb lett, a Pro viszont kikerült a névből. Sőt, az egérnek készült Bluetooth-os változata is.
Ami a legjobb volt, a hirdetése:



Mighty Mouse
Huszonkét évnek kellett eltelni addig, mire az Apple végre hajlandó volt szakítani az egy gombos megoldással. 2005-ben bemutatott Mighty Mouse-nak több érzékeny pontja volt. (Az egy gombosság állítólag Jobs rögeszméje volt, mondván a Microsoft „lekoppintotta" az Apple oprendszert és egeret - a Microsoftnak volt saját egere, és az jó volt - és két-, sok gombosította azt, ezért az Apple soha nem teszi ezt meg. Vagy igaz - vagy nem.) Az egér tetején apró gomb szabadon tekerhető minden irányban, így nem csak vízszintesen vagy függőlegesen lehet görgetni (valójába e két irányba bontott a görgetés, de marketingileg sokkal szebb a minden irány). A Mighty Mouse minden tudását az OS X alatt volt csak képes kihasználni.
Az egér a nevét rajzfilm figuráról kapta. Sokan cikizték az Apple-t, hogy lesz-e Mickey Mouse, esetleg Minnie Mouse. A cikizésnek az is táptalajt adott, hogy Jobs ebben az időben a Disney legnagyobb egyéni részvényese volt, miután a Pixart részvénycserével megvette a Disney.
2006-ban bemutatták a Mighty Mouse Bluetooth-os modelljét is. 2009-ben az Apple pert vesztett és kénytelen volt a Mighty Mouse-t átkeresztelni Apple Mouse-ra, a Mighty alkotói semmi pénzért sem voltak hajlandók nevüket adni az Apple-nek. Kevesek egyike, akivel szemben nem járt sikerrel az Apple használom, majd megveszem taktikája.

Magic Mouse
Három éve októberben mutatta be az Apple a Magic Mouse-t. Az alumíniumból készült egér egész felülete érintés-érzékeny, a Rendszerbeállítások > Egér panelen teljesen testre szabható módon.

2012. november 28., szerda

OS X 10.8 Mountain Lion kézikönyv

Megjelent. Hol lehet megvásárolni? Minden magára adó Apple viszonteladónál, nagyobb könyváruházakban és a neten át is, természetesen. Kinek ajánljuk (karácsonyra vagy csak úgy)? A könyv azoknak segíthet, akik most ismerkednek a Mackel - életük első Macje előtt ülnek, vagy a Mac már pár hónapja ott figyel, csak lassan megy a barátkozás. Hasznos lehet a Windowsra váltók számára is, akik nem szeretnék maguk kitalálni a „mit hol hogyan és miért", hanem inkább elolvasnak, átlapoznak egy szakkönyvet. És azok számára is megfelelő választás ez a könyv, akik még a Guttenberg-galaxis gyermekeként nőttek fel, de szeretnék használni a modern kor technikáját is.
A könyv nem csak az operációs rendszert mutatja be, hanem az oprendszerhez tartozó alkalmazásokat is, Safarit, Mailt, Naptárat... A könyvet a Perfact kiadó adta ki - szokás szerint. A szerző, Ferenczy Gábor, ismert lehet korábbi hasonló könyveiről (Leopard, Snow Leopard), illetve mint a MacAcademia (vagy mAcademia) oktatójaként, illetve e blog írójaként is*.

* most is milyen szépet írtam a saját könyvemről...

2012. november 27., kedd

Lion vizsgák frissítése Mountain Lionra

Bár az elmúlt években sok erőfeszítést tettek a hazai AATC-k (Apple Authorised Training Center = hivatalos Apple oktató-hely) az Apple minimális támogatása ellenére azért, hogy minél több Apple-vizsgás szakembert képezzenek, a vizsgát leginkább az Apple értékesítési láncában dolgozók tettek - mert nekik ez kötelező -, illetve azok, akik ezt követően távoztak az országból.
Ennek ellenére elmondjuk, hogy a Lion vizsgázottak a következő pár hétben újíthatják meg vizsgájukat úgy, hogy az Mountain Lionra legyen érvényes. Aki nem újítja meg, az már csak a teljes vizsgát teheti le - majd. A megújításról a Prometrictől kapott levél tájékoztat, a megújítás díja vizsgánként 200 dollár. Vizsgázni az AATC-kben lehet (iStyle, Mesharray és XMS).
Az ACSP (Apple Certified Support Professional) státusz megújítható 2013. február 15-ig (ajánlott könyv).
Az ACTC (Apple Certified Technical Coordinator) státusz megújítható 2012. december 15-től 2013. március 15-ig (ajánlott könyv).

2012. november 26., hétfő

"Nincs egyetlen rövid ujjú ingem sem"

Steve Jobs ördögi oldaláról számos történetet olvashattunk - liftben két emelet közt kirúgott munkatárs, mozgássérült parkolóhely folyamatos elfoglalása -, a Businessinsider most megírt párat a lenyűgöző, sármos Steve Jobs történetek közül. (előző)

Már benne jártunk 2010 őszében, amikor Lita meglátogatott az Infinite Loopon (az Apple főépülete - ford.), ekkor már teljes munkaidős állásom volt az Apple-nél. Nagyon jó idő volt, a nap is hétágra sütött. A Caffe Macsbe mentünk ebédelni, a hosszabb sorban állva beszélgettünk. Amikor hátrafordultam, Steve-be ütköztem, ő állt mögöttünk. Ami meglepett, hogy nem a szokásos magasnyakú fekete garbót viselte, hanem egy fekete-fehér csíkos hosszú ujjú ingben volt, még soha sem láttam így. Lita szája tátva maradt:
"Banyek, hisz ez Steve Jobs!"
Az ebéd után még befért egy adag fagylalt is, a Caffe Macs fagylaltja pedig nagyon-nagyon jó. A sorban - el sem hiszem - Steve ismét mögöttünk állt. A pasim nem bírta és megszólította:
"Nem túl meleg ez az ing?"
"Nekem egyetlen rövid ujjú ingem sincs!" - válaszolta Jobs.
Ennyi az egész történet, teljesen véletlen volt, felejthető is, de nekünk örökké emlékezetes.

2012. november 23., péntek

Ma érdemes Apple boltba menni!

Az Apple nagy bevásárló napja. Most pénteken.Ez hazugság, minden nap érdemes, de ma vásárolni is érdemes. A három nagy APR mindegyike kedvezményt kínál, ki ilyet, ki olyat. Azért ma, mert Amerikában a mai napot Black Friday-nek hívják, ez ott a karácsonyi vásárlási őrület hivatalos kezdőnapja. Itthon először 2009-ben a Starking tartott Fekete Pénteket - nagy sikerrel, tavaly már több Apple viszonteladó is csatlakozott, idén pedig ez hivatalos Apple program.

2012. november 22., csütörtök

"Lefényképezne minket?"

Steve Jobs ördögi oldaláról számos történetet olvashattunk - liftben két emelet közt kirúgott munkatárs, mozgássérült parkolóhely folyamatos elfoglalása -, a Businessinsider most megírt párat a lenyűgöző, sármos Steve Jobs történetek közül.

1999 áprilisától 2011 júliusáig az Apple-nél dolgoztam. Ezt a történetet soha sehol nem írtam még meg, de tudtam, előbb-utóbb meg kell osztanom, bármilyen jelentéktelen is.
Már nem dolgoztam az Apple-nél, amikor beugrottam egy ebédre. Nagyon tetszett a megújult Infinite Loop One (az Apple főépülete - ford.) és épp előttem sétált ki Steve Jobs a szokásos frissességével, amelyet - úgy tűnt - minden betegség ellenére képes megőrizni. Maga a találkozás nem volt szokatlan esemény még az Apple méretei ellenére sem.
Steve a parkoló felé menet elhaladni készült egy nyitott ajtóval várakozó üres autó mellett. Az egész család az Apple cégtábla mellett állt, a látogatók gyakran megteszik ezt.
Az apa odalépett a siető Steve-hez és nagyon udvariasan megkérdezte:
"Lefényképezne minket, uram?"
Steve megtorpant és átvette a felé nyújtott iPhone-t miközben rájött, sem a férfi, sem a családja nem ismerte fel őt. Ebből fakadó lelkesedéssel felelt:
"Persze!"
Steve két percig komponálta a képet, kicsit hátrább lépve, a családot instruálva, az iPhone-t fókuszálva, majd felkiáltott:
"Smile!" - és exponált.
Az apa visszakapva az iPhone-t udvariasan megköszönte a segítséget, Steve pedig beült a kocsijába és elhajtott. A család eközben az iPhone-on nézte vissza a fotót, megállapították, jól sikerült. Majd beültek és elhajtottak.
Ekkor láttam utoljára Steve Jobst.

2012. november 21., szerda

Adam Lashinsky: Az Apple kulisszatitkai - elolvastam

A könyvet azoknak ajánlom, akik nem az Apple „nagy" történeteire kíváncsiak, nem Jobs zsenialitásáról szeretnének olvasni (bár ez elkerülhetetlen, ha az Apple-ről beszélünk), hanem magáról a vállalatról és mostani vezetőiről. A könyv fénykép az Apple utolsó Jobs halála előtti egy-két évről és az azt követő pár hónapról - a könyv idén jelent meg, a HVG (dicséretesen) gyorsan lefordíttatta (jól) és kiadta -, és ami még érdekesebb, a könyv felvázol néhány lehetséges forgatókönyvet a következő évekre.
Adam Lashinsky egy „kis helyi" lapnál akkor kezdett dolgozni, amikor Jobs visszatért az Apple-höz, így közelről követhette az Apple rendbetételét. Később a Fortune újságírója lett, a Fortune egyike volt annak a kevés lapnak, amellyel az Apple kimondottan baráti viszonyt ápolt. Lashinsky így valóban remek információkkal rendelkezik az Apple „titkos" belső életéről is. A könyvet olvasva néhányszor fel is ismertem az Almalapban vagy a blogon közzétett szöveget* - a könyv érthető módon cikkeire támaszkodva íródott.
Úgy a nyolcvanadik oldalig tart a Jobs vezetés utolsó éveinek bemutatása, kezdve persze Wozniakkal, a Macintoshsal. Innentől a szerző több szál mentén próbálja felvázolni az Apple működését a jobsi és Jobs utáni korszakban, ám a szálak - termelés, marketing.. - összefonódnak, és nem sikerül tartani a célt. De ez nem baj, a könyvet talán ez menti meg attól, hogy roppant száraz legyen. Nehéz külső szempontból írni a könyvről, mert az elbeszélt történetek jó részét ismerem, megírtam. A leírás nem törekszik arra, hogy az olvasó hanyatt essen és Jobs imádó legyen - az eddig magyarul megjelent Apple-lel foglalkozó könyveket húsz-száz oldal után elragadta a Jobs-imádat -, ez a könyv és a szerző ellenállt. Egészen az utolsó húsz oldalig, ahol megvallja, mikén lett switcher.
Aki arra kíváncsi, hogy mi várható a Cook-vezetéstől, annak erősen ajánlott a könyv elolvasása, nem csak Cookról, de az Apple összes vezetőjéről szól, akik Jobs halálakor fontos, meghatározó pozícióban voltak. Nem csak száraz önéletrajzi leírást kapunk, hanem apróbb, színes történeteket, munkatársi véleményeket.
A könyv friss, de nem tud naprakész lenni. Scott Forstall a könyvben még mint az iOS fejlesztés vezetője szerepel, mi már tudjuk, hogy Cook kirúgta az iOS 6 körüli zűrök és bocsánatkérés megtagadása miatt. Lashinsky egyik felvetése szerint Cook regnálása csak átmeneti, tartson akár tíz évig is, Jobs igazi szellemi örököse leginkább Forstall lehet(ett volna).
Végül jöjjön az egyik kedvenc Apple hirdetésem, amelynek a könyvből tudtam meg a valódi születési történetét. Azt nem árulom el, csupán annyit, hogy a történettel illusztrálják, az egész szervezet, jelen esetben a marketing osztály Jobs függőségét.



* csak a rend kedvéért, ez tartalmi egyezés, nem kopi-péjszt, bár mennyire is divatos az.

2012. november 20., kedd

iPhone magazin

Facebookos futár jő lihegve, hamarosan iPad méretű iPhone-os magazin jelenik meg - barátaink kiadásában. A lap címe „One More Thing", Jobs legendás prezentációs átkötése. A közelmúltig megtartott fejlesztői konferenciák Jobs előadásával kezdődtek. Ezen az Apple alapítója eldicsekedett az elmúlt év eredményeivel (mindig volt mivel), majd következtek az újdonságok bemutatása. A rendszerint másfél-két óra hosszú „keynote" végét éreztük híván azt, hogy már minden újdonságot bemutattak, amikor Jobs a legendás szavakat kiejtette:
- There is one more thing! Lenne itt még valami!
És a valami szinte mindig hangosabbat robbant, mint az addig bemutattak. Aki már látott Steve Jobs prezentációt, az tudja, hogy ez a mondat mit jelent, aki nem, az gyorsan keressen egyet az Apple oldalán.
A lapnak sok sikert! Mint az Almalapot 15 éven át szerkesztő és kiadó, tudom, hogy mekkora feladat egy lap összerakása (különösen a negyedik szám körül), mekkora és milyen szép kihívás.

2012. november 16., péntek

U2 és az Apple

Egy régi kérdésre adott választ a minap a businessinsider. A U2 ugyanis 2004-ig egyetlen zenéjét sem engedte át reklámcélra, ám ekkor az Apple egyik iPod klipjében nem csak megszólaltak, de fel is tűntek. Ugyanakkor az Apple speciális iPodot dobott a piacra „U2-iPod" néven. Az iPod mellé letölthető volt az iTunes Store-ból az addigi összes U2 album is.
Hogy a hazai szálát ennek a történetnek hamar elvarrjuk, az egyik akkori viszonteladó megkereste a U2 kiadójának itthoni leányvállalatát, és nagy mennyiségű U2 iPodot adott el nekik karácsonyra. Mivel az Apple-től csak nagyobb tételben lehetett rendelni U2 iPodot, Melinda (az ügyes) gyorsan körbe kérdezte ismerőseit is, így lett az Almalapnak akkori áron közel százezer forintért U2 iPodja. Ami itthon (is) ritkaság.
A feltett kérdésre, hogy a U2 miért állt össze az Apple-lel, egy most megjelent könyv válaszolta meg. Ebben Bono (a U2 énekese) szavait idézik:
"Az Apple az a cég, amely a pop-kultúra és a technológia összefonódására a legjobb példa. Ők értik a zenét. Imádják a tárgyak szépségét. ... Az iPod az elektromos gitár óta talán a legfontosabb pop-eszköz. Mi, az egész banda, erősen hiszünk az iPodban. Mi, az egész banda, valami hasonló dologban gondolkodunk már évek óta."

Az idézetből egyértelmű, hogy Jobsnak, aki szerette a pop-zenét, Beatles rajongása is közismert, nem kellett nagyon győzködnie az akkor talán pályája csúcsán lévő U2-t. Jobs egyébként mindig otthonosan mozgott a zene világában, az általa tartott prezentációkban, ha azok kapcsolódtak a zenéhez, rendszeresen fellépett világsztár.
"Ez a művészet, kereskedelem és technika összeépülése" - mondta Bono másutt a U2 iPodról.
Amíg Bono megmaradt Steve Jobs és Apple-rajongónak, a vagyonát kezelő befektetési társaság a RiM-re tett 2009-ben, így ez a gyártó finanszírozta a U2 akkori turnéját. (A kedves amerikai cikk az „emlékszik erre bárki is?" kérdéssel zár, mi annál jobban kedveljük Bono-t, a U2-t, az Apple-t és Steve-et, hogy így tegyünk - bár elhallgatni nem akartuk, mert azért üt.)

Apple iPod hirdetés a U2-val (Vertigo)

2012. november 15., csütörtök

Kívánságlista

Nem szeretném megérteni, hogy miért tört ki már több plázában is a karácsony, amikor az abc-ben még csak a Mikulásokat pakolják ki, bár gyanítom, ez is „begyűrűzött", egyszer persze begyürkőzhetne valami olyasmi is, ami tetszik. Az Apple is frissítette ajándékozós oldalát, gyorsan meg is néztem, mire kellene barátnőmnek sok pénzt gyűjtenie. (Nem fog - értem...)

Maceseknek
Az oldalon van iPades, Maces, iPhone-os és iPodos ajándék-lista oldal. A Maces tetején egy MacBook Air csücsül (999 dollár, 330eFt). Kiemelt Apple ajándék ajánlat egy Fender Stratocaster gitár (44,5eFt), amely USB-vel csatlakoztatható az említett MacBook Airhez, hogy GarageBandben lenyomhassuk Mark Knopflert. Szintén csak a Store-on át vásárolható meg a fémházas G-Tech 500GB-os USB3-as (18eFt) külső merevlemez és a Pioneer DDJ-WeGo DJ USB-s Midi vezérlő (66,8eFt). A magár svájci bicskának álcázó Vicorinox 16GB USB-drive (11eFt) remek kiegészítő és szintén Store exluzív termék.
Iskolásoknak érdemes mindent bevetni a Cole Haan táska (84,6eFt) érdekében, ebbe nem csak a MacBook Pro (a kisebb) fér be, de még pár könyv is, ha tápot nem viszünk magunkkal. Igazi csajos táska (nőm most rúgott bokán és elment: tehát röhejes bevásároló szatyor) a Michael Kors remek (67eFt), de van férfi változata (22,5eFt) is, igaz ez sokkal olcsóbb és praktikusabb, viszont messze nem olyan csili-vili, édi-bédi.
A nem csak Store tárgyak között találjuk a Mobee Magic Mouse töltőjét (Amerikában: 9eFt, itthon 13,5eFt) - ez az egyik legpraktikusabb ajánlat. Persze kis lakásban a több féle fejhallgató is jól jöhet - vagy nekünk, vagy a Mac használónak. A fejhallgatók mellett - érdekes módon - több hangfalat is a karácsonyfánk alá képzel az Apple (párnál az alsó ágak mennek a kukába, hogy beférjen a hangdoboz). A mikrofon közeli - énekes, riporter, nem az, de szeretne az lenni - embereket pedig lepjük meg a Blue Spark Digital mikrofonnal (45,5eFt).

iPadeseknek
"Az év legnagyobb ajándéka. Csak kicsit kisebb." - az Apple ismét remek (angolul még jobb: „The year's beiggest gift. Only smaller.") nyelvi humorral ajánlja vezető ajándékként az iPad minit (329USD, átszámolva: 73eFt, kifizetve 100eFt). Az elvárható további ajándékötletek sorát az iPad-cover (védőborító az Apple-től), a Macnél már említett hangfalak és fejhallgatók alkotják, a Stratocaster itt is játszik (bár az USB-s csatlakozással mit kezd az iPad tulajdonos, azt nem akarom kitalálni). De van pár tényleg jó ötlet is! Az egyik a Monopoly zAPPed változata, a szógyötrés lényege, a táblás játék közepe most az iPad, amely így interaktívan kavarja a játékosok életét. Aki még az előző évezredben született és számítógép rajongó ismerősét akarja megakadályozni, az nem választhat stílszerűbb ajándékot, mint az iPadet Atari játékgéppé alakító Discovery Bayt (14eFt). A stílusosság oka, Steve Jobs az Atarinál kezdett dolgozni, mint játékfejlesztő. Végül két ajánlat azoknak, akik kiskorú gyermeküket szeretnék meglepni. Az egyik a Crayola DigiTools Ultra Pack (12eFt) névre hallgató csomag, a Crayola kézügyesség-fejlesztő, gyerek-megkötő játékokat, alkotó-eszközöket fejleszt és gyárt és forgalmaz, ebbe a körbe építette be az iPadet - pár perc alatt nem találtam meg az itthoni honlapon a terméket, de hátha van, vagy lesz. Vagy Bécs. A másik a Disney terméke, Creative Studio for iPad (12eFt) rajzoló készlet.

* árak. Az árakat simán átszámoltam a mai USD/HUF árfolyamon, csupán egy-két terméknél írtam oda a valódi magyar árat. Ami mindig 10-20 százalékkal magasabb, mint az amerikai, ezzel mindenki számoljon. (Igen, tudom, a Store-ban netto árak vannak, mert minden államban más az áfa. Nálunk is más.)

2012. november 14., szerda

Almafa



(Matyinak kösz a képért, ezt nem ismertem. Eddig.)

2012. november 13., kedd

iPad aksi töltöttség neten át

Ismét sikerült lenyűgözni az Apple-nek és a netnek, bár lehet, hogy ez a tudás másokban csak a kiszolgáltatottság és para érzést növeli - mennyi mindent tud rólunk a világ. Ami ebben az esetben a net és az Apple. Valamint azért tudja, mert én megengedtem neki.
Tanítványra várva megnéztem neten át, hogy merre vannak az Apple-ös eszközeim. Aki ilyet még nem csinált, az hamar tegye meg, egyrészt engedélyezze az eszköz követését magukon az eszközökön, ezután a neten az iCloudba bejelentkezve láthatja, melyik Mac, iPad merre jár. Zárójelben: gyerek-tracker, ha már iPhone-t kapott a kis aranyos.
Ami a mai unalmamban böngészésben feltűnt, ahogy a képen is látható, az Apple nem csak a helyét, de az eszköz aksijának az állapotát is közli. Hogy haza telefonálhassak, tegyétek már töltőre az iPadem...

2012. november 12., hétfő

Adobe vizsga tanulsága

Mint jól szituált Adobe viszonteladó, évről évre le kell tenni néhány vizsgát, hogy jól szituált és viszonteladó maradjon az ember. Jelentem, délelőtt teljesítettem a vizsgákat, így már csak az Adobe-ra várunk.
A legjobb kérdés, ami miatt e bejegyzés született, a következő volt: Igaz-e, hogy az Adobe Creative Suite értékesítés fele Maces, másik fele Windowsos világviszonylatban? A helyes válasz: igen. A Mac továbbra is a kreatív emberek társa.

2012. november 9., péntek

@mac.com > @me.com > @icloud.com

A cím az Apple mail szolgáltatás evolúció leírása.
Kezdetben volt a .mac, amikor még webes felületen át lehetett weblapot létrehozni, képeket megosztani. Ekkor lehetett szert tenni @mac.com-ra végződő email címre. A MobileMe bevezetését követően az Apple kínálta e-mail szolgáltatás @me.com-ra váltott, de megmaradt a régi @mac.com. Az iCloud, amelyet remélem, már senkinek sem kell bemutatni, elhozta az @icloud.com végződésű email címet.
Épp tegnap jött meg az Apple levele, amelyben finoman pusholnak, hogy álljak át @icloudra. Ehhez fel is kínálják a @mac/@me.com-mal használt nevet, az Apple ezt gálánsan fenntartja nekem. Persze - írják -, ha akarok, maradhatok a megszokott @mac/@me.com-nál. Az igazság a mail utolsó sorában van, akármelyik is áll a három domain név közül a nevem mögött, a mail eljut hozzám - teszteltem, így igaz.

Bónusz Esztertől iCloudról
Ha véletlenül Esztert az a kihívás éri, hogy fel kell olvasnia az „icloud" szót, akkor halkan nevessünk fel, mert „első klód" hangzik majd el. Eszter, én így szeretlek!

Az Almalap a .Mac-ről
(rövideket bemásoltam, hosszabbakat csak meghivatkoztam)

  • .Mac helyett MobileMe
    2008. nyár
  • .MAC NÉPSZERŰ
    2007 október
    A dotMac (.Mac) a második legnépszerűbb Mac termék - mutatta ki egy vizsgálat. Bár a legtöbben meglepődnek, amikor kinyitják a dotMac dobozát, amelyben egy árva regisztrációs kódot találnak csak. A dotMac az Apple netes-tárhely, e-mail, adat- és gép-szinkronizációs megoldása, amely számos Maces alkalmazással - köztük az ingyenes, minden új Macre felkerülő iPhoto-val, iMovie-val és iWebbel is - együtt dolgozik.
    A szoftverként eladott szolgáltatás valójában nagyon korszerű - mondják a szakemberek, - mert a dobozos szoftverek halálra vannak ítélve. Ennek persze ellentmond, hogy idén tíz százalékkal több dobozos szoftvert értékesítettek. A Microsoft Office erősségét jelzi, hogy minden hatodik így elköltött dollárt Officért adták ki. És így haldoklik a Microsoft.
  • .MAC - NAGYOBB
    2007 nyár
    Az Apple kívánatosabbá tette .Mac szolgáltatását - Web Gallery a kulcsszó -, és felemelte a tárterületet. Az iDisk az önálló előfizetők számára 10GB-ra nőtt, a Családi csomagot használóké is, itt a családtagok 2,5GB-tal rendelkeznek alaphelyzetben.
    Emelték a feltöltési limitet is, az önálló .Mac tagok havi 100GB-t, a családi csomag tagjai 25-25GB-t tölthetnek fel havonta. Az élő előfizetéssel rendelkezőknek semmit sem kell tenniük.
  • .Maces lesz az iPhoto
    2007 nyár
  • .MAC MAIL
    2006. szeptember
    A .Mac felhasználók új felülettel találkoznak, ha neten át nézik és kezelik leveleiket. A fejlesztés eredményeképp a .Maces Mailezés olyanná lett, mint más netes levelező felületen megszoktuk - egész oldal újratöltése nélkül képesek a levelek böngészésére, olvasására, keresésére, szűrésére. A .Mac felületen gyors válasz gomb is megjelent. A tervek szerint a szinkronizált AddressBookkal totális együttműködésre képes netes Mail felület is készül.
  • .Mac fejlesztés
    2005. szeptember
    Az új szolgáltatások között olyan innovatív lehetőségek jelennek meg, mint a .Mac Groups, mely lehetővé teszi egyéni csoportok, közösségek kialakítását; továbbfejlesztett .Mac Backup adatmentési rendszer; illetve összesen négyszeresére növelt iDisk és e-mail tárkapacitás. Bővebben!
  • .MAC
    2004. október
    Az Apple ingyenesen növeli a .Mac Mail és az iDisk kombinált tárolási kapacitását 250 MB-ra. Ez azt jelenti, hogy így most a .Mac tagoknak több helyük lett az email üzenetek csatolt fájlok tárolására, a weboldalakra és a backupokra. A .Mac tagok most lehetôséget kaptak a .Mac account 1 MB-ra történô fejlesztésére 49.95 dollár éves díj fejében. A .Mac Mail most alapban tartalmaz 125 MB email tárolási lehetôséget, a .Mac tagok ezeket bárhonnan bejelentkezve elérhetik. A .Mac tagok saját .Mac account használati szokásainak megfelelôen alakíthatják ki a 250 MB-os tá felosztását. A maximum üzenetméretet felemelték az izmos 10 MB-ra, ezáltal a .Mac Mail képes nagyfelbontású képek és nagy projektfájlok kezelésére, fogadására. A tagok belépve a .Mac-be, rákattintanak a saját beállításukra, rákattintanak a Tárolási Beállításokra és a legördülô menübôl a következô lehetôségek közül választhatnak:
    - 16 MB Email / 234 MB iDisc
    - 20 MB Email / 230 MB iDisc

    - 140 MB Email / 110 MB iDisc

2012. november 8., csütörtök

Ikonográfia

A szinte nyomdakész Mountain Lion könyv alkalmazásokról szóló fejezetei elejére is az adott alkalmazás ikonja kerül. Azt gondolom, hogy mindenki tudja, hogy miként és hol lehet ezeket az ikonokat megtalálni. De ha nem, hát így: a Finderben az Alkalmazásokat kell kiválasztani. A program nevére a Ctrl billentyűt nyomva tartva kattintsunk! A felpattanó menüből a „show package content" (csomag tartalom megmutatása) választandó, a Finder ekkor megmutatja, mi mindenből áll a program. Figyelem, amihez így hozzáférünk, azt nem piszkáljuk, mert ha elmozdítunk, átnevezünk vagy törlünk fájlt, megeshet, hogy az alkalmazás többet nem indul el.
De ha már felvágtuk az alkalmazást, a Contents > Resources mappa tartalmát érdemes végignézni. Számos más fájl és mappa mellett itt találjuk meg az „icns" kiterjesztéssel az adott alkalmazás ikonját. A sok mást is érdemes végignézni, innen könnyen lehet csenni grafikát, képet. A nyelvi modulokat is itt találjuk „lproj" kiterjesztéssel. Van olyan Maces, aki lelkesen letörli az általa nem használt nyelvi modulok mappáit, hogy még több helye legyen a merevlemezen vagy SSD-n - lelke rajta.

The Crazy Ones
Ahogy a könyvhöz „gyűjtöttem" az ikonokat, rájöttem, hogy néha az ikonok fájlneve is beszédes. Rendszerint a név a program neve.icns formájú, de! Például a Naptár és a DVD-lejátszó app.icns ikon-fájlnevet kapott (már több rendszer óta), a Betűtár pedig appicon.icns névre hallgat - nem volt idő átnevezni vajon? A Mission Control ikonját Expose-nak hívják, ezzel már a Mountain Lion bátran beülhet a pszichiátriai székbe. A TextEdit, alias Szövegszerkesztő edit.icns-e talán arra utal, hogy eredetileg még egyszerűbb nevet szántak az alkalmazásnak. Végül a Rendszerbeállítások (System Preferences) PrefApp.icns fájlnevű ikonja lóg még ki a sorból.
Az .icns fájlt a Preview-val (Megtekintő) lehet megtekinteni és más formátumúvá elmenteni.

2012. november 6., kedd

HAUG: Business Catalyst

Két kérdés - két válasz. Mi az a HAUG? A HAUG a magyar Adobe felhasználók független csapata, csatlakozz te is, ha érintett vagy! Mi az a Business Catalyst?
A Dreamweavert sokan ismerik és használják weboldal készítésre, ám sokkal kevesebben hallottak a Business Catalystről. Most e két nagyszerű eszközt mutatja be Czebe Márton (CarnationGroup, Head of Creative Division) a HAUG következő rendezvényén. Szó esik majd a Dreamweaver és a Business Catalyts kapcsolatáról, a Business Catalyst működéséről, lehetőségeiről és jövőjéről. És természetesen Márton bemutat már elkészült, illetve folyamatban lévő projekteket is.

A workshop tervezett témái:
  • A legújabb BC site-unk bemutatása (WRC Face to Face)
  • Miért éppen BC-t választottunk, technológiai és üzleti szempontok
  • BC működésének áttekintése
  • Új site létrehozása, és egy teljesen egyedi site felépítésének nehézségei
  • BC adottságok és furcsaságok
  • Page template-ek, module template-ek és layoutok
  • Liquid bemutatás, használat és lehetőségek
  • DW-BC workflow a valóságban
  • Példák néhány bonyolult feladat megoldására
  • Leggyakrabban használt, kedvenc modulok
  • rengeteg gyönyörű rally-s fotó
  • néhány hasznos HTML5/CSS/JavaScript trükk / érdekes technológiai megoldás
Időpont: 2012. november 17. szombat 16:00-18:00
Helyszín: XMS Akadémia (Duna Plaza – 1138 Budapest Váci út 178.)
A parkolás első órája ingyenes! Ha gépkocsival látogatsz el hozzánk, választhatsz a fedett parkolóház vagy a szabadtéri parkolók közül. 1600 parkolóhellyel várunk!
Utazási lehetőségek: Az épületet a 3-as (kék) metróval a Gyöngyösi utcai metrómegállónál közvetlen összeköttetéssel érheted el.

Jelentkezés!

2012. október 31., szerda

AddressBookból Numbersbe

(Tudom, hogy Kontaktok, de amíg a Címtárral megbékéltem, ez ronda.)
Aki ici-picit elmélyedt már az Apple-szoftverek tengerében, az tudja, hogy szinte minden alkalmazás kommunikál valamilyen módon a másikkal. A Numbers-AddressBook páros talán nem oly ismert, ezért is írok most róluk. Az AddressBook (Lion nevén: Címtár, Mountain Lionul: Kontaktok) az elektronikus névjegykártya gyűjteményünk, amely remekül szinkronizálódik (írnám, hogy magyar jelentése szerint, de hát a szinkron szót nem a pusztákról hoztuk magunkkal) az iClouddal, és azon át más Mackel, iPaddel, iPhone-nal és iOS eszközzel. A Numbers pedig az a táblázatkezelő, amely az Excelnek azt az öt százalékát tudja (ez erős lefelé kerekítés), amelynél többet az Excel használók 95 százaléka soha sem használ, de azt sokkal szebben és jobban.

AddressBookból
Nyissunk meg egy tök üres Numberst, még táblázat sem kell, hogy legyen rajta. És nyissuk meg az AddressBookot is - persze egyiket se teljes kijelzős módon, mert bár az szép, csak épp nem fogjuk élvezni a két alkalmazás kapcsolódását. Válasszunk ki egy szívünknek kedves nevet az AddressBookból és húzzuk át azt a Numbers felületére. Megjelenik a kitépett névjegykártya képe, amikor elengedjük az egeret, akkor négy oszlopos táblázatba kerülnek az adatok: vezetéknév, keresztnév, email cím és telefonszám határozz meg humánt, ezek szerint.. Ha erre a táblázatra további neveket húzunk az AddressBookból, akkor velük bővül a táblázat. Nincs elbonyolítva. És, természetesen, kijelölhetünk és húzhatunk egyszerre több nevet is.
De mi van akkor, ha más adatok is kellenének a fenti négyen túl?

Numbersbe
Nos, akkor elég az elrejtett oszlopokat felfedni a Numbers táblázatban. Az összes mező összes adata ott van. Tudom, szőrözésnek tűnik, de mi van, ha nem kell ennyi adat? Ha pontosan tudjuk, melyik adatok kellenek az AddressBookból, akkor hozzunk létre egy új táblázatot és a fejlécbe írjuk be a megfelelő AddressBook mezőket. Az ide behúzott AddressBook rekordoknak csak a Numbers fejléces mezői kerülnek át.
És. Ha kézzel csoportot képeztünk az AddressBookban, az egész csoportot nevénél fogva Numbers táblázatosíthatjuk. Arra a kérdésre, hogy AddressBook okos (smart) csoporttal ezt miért nem lehet megtenni, nem tudnék felelni...


2012. október 29., hétfő

170 pixel széles, de hol van?

"Oké, azt még tudtam, hogy .psd kiterjesztésű" - arról a fájlról, ami valahol az egy terrában (egy Földön) rejtekezett. Hogy található meg a leggyorsabban? Annyit, reméljem, mindenki tud, hogy Finder keresőbe beírja a .psd szöveget, mire sorjáznak a psd állományok (Photoshop fájlok). Nekem vagy ezret talált se perc alatt, köszönhetően a háttérben a feladatra felkészült Spotlightnak. Ebből pont azt az egyet megtalálni viszont, ami 170 pixel (képpont) széles ... nem emberbarát feladat.
Az egyik szájtra tettük fel egyszer, két éve? Hét éve? És most módosítani kellene. A Safari > Beállítások > Advanced paneljén lehet aktiválni a Developer menüt és szolgáltatást. Ilyenkor a böngészőbe CTRL-lal megkattintva egy elemet, meg lehet azt vizsgáltatni. A Safari ablak alját elfoglaló rész számos egyéb mellett képes arra is, hogy megadja, hogy az elem hány képpont széles és magas. Innen a szélesség info. Igen, a nevét is meg lehet tudni a neten lévő fájlnak, képnek, de arra a merevlemezen keresve nem volt találat. Így maradt a méret. Arra emlékeztünk, hogy psd-ből lett generálva a .png fájl, ezért kerestem .psd-t.

És úgy találtam meg,
hogy a Finder keresést bővítettem. Emígyen:


És szorgos népünk győzött. Bár így is volt hat találat, de ezzel sikerült megbírkózni.

2012. október 25., csütörtök

iPad a reptéren

Az iPad remek eszköz, ha repülőre vár, vagy ha repül az ember - bár a net hiánya azért ici-picit fáj. Most azonban nem repüléses iPad ajánlatunk van, vagy élményünket osztanánk meg, hanem reptérit. Aki utazott már repülőn, az tudja, hogy a kijáratnál sok érkezőt vár a fogadó cég által megbízott taxis. Az érkező nevét általában A4-es papírra írva tartják a kiáramló utasok felé. Akik élénk fejforgatással keresik a saját nevüket. Tegnap viszont megláttam az új idők új emberét (nekem az volt), aki iPadet fordított az érkezők felé, amin cég-logo és a várt három utas neve pörgött. Rákérdeztem, Keynote preziben.

2012. október 21., vasárnap

Mountain Lion könyv

Megírva. Szinte megolvasva. Képesítés alatt. Tördelése megkezdve. Ket héten belül nyomdában. December előtt a boltokban.
Ezért pihen ez a blog ezekben a hetekben.

2012. október 15., hétfő

Apple logós baseball sapka

Találtunk elrejtett készleteinkben jó néhány Apple logo-s baseball sapkát. A logo gépi hímzett (hozzáértő szerint), amúgy 100% cotton, 57cm (hátul analóg módon szabályozható a méret), evidens, hogy Made in China (viszont a hivatalos Apple-ajándék árustól származik). Egy baseball sapka 2500 forint (áfával, számlával), ha érte jössz előre egyeztetett időpontban.

2012. október 8., hétfő

Utánam a vízözön

Baráti társaságban került szóba az a rock-sztár, aki pert indít azért, hogy az általa megvett iTunes zenéket majd a gyerekei örököljék. Pár ezer zenéről van szó, ami 99 centtel számolva is több, mint kerekítési hiba. A csapat egyik tagja épp válásban van és grafomán, íme a józanodást követő írásos reflexió:
"Mi lesz akkor, amikor már nem tudom megadni, elmondani, begépelni a Facebook, Twitter, Mail, Mac login jelszavam? Ki hogy férhet majd hozzá az ott hagyott, oda érkező adatokhoz? Mi lesz azzal az előfizetéssel, amellyel egy vanuatui szolgáltatást veszek igénybe - lemondásig, és már nem mondom le.
De tényleg, mi lesz mondjuk a Mackel?
(Igen, tudom, hogy minden jelszó feltörhető, de most az elv és nem a gyakorlat a kérdés.) Amelyen lehetnek olyan dolgok - sőt, érkezhetnek rá hosszú ideig -, amelyek utódlásra vagy örökösödésre érdemesek. És persze olyanok is, ami azért van jelszóval védve, hogy más ne lássa. És mi lesz @mac.com-os mail címmel? "Drága Tim Cook, adj új jelszót? Mert turkálnék a levelekben", amelyek - lehet hogy - rám tartoznak? És kire is?
Ki örökli a zenémet? A házastárs? Az élettárs, mert nem váltunk el hivatalosan? Az idősebb gyerek? A fiatalabb?
És akkor még inkább, mi van a tuvalui részvény portfólióval, amit innen menedzseltem és soha senki sem tudott róla a környezetemben? Megy a lecsóba? Hogy férnek hozzá? Mit kezd a tuvalui Ingyom-Bingyom Bt. egy magyar okirattal? És mire kezd valamit, mi marad?"

2012. október 5., péntek

Steve Jobs

Here's to the crazy ones.

The misfits.
The rebels.
The troublemakers.
The round pegs in the square holes.

The ones who see things differently.

They're not fond of rules.
And they have no respect for the status quo.

You can praise them, disagree with them, quote them,
disbelieve them, glorify or vilify them.

About the only thing you can't do is ignore them.

Because they change things.

They invent. They imagine. They heal.
They explore. They create. They inspire.

They push the human race forward.

Maybe they have to be crazy.

How else can you stare at an empty canvas and see a work of art?
Or sit in silence and hear a song that's never been written?
Or gaze at a red planet and see a laboratory on wheels?


We make tools for these kinds of people.

While some see them as the crazy ones, We see genius.

Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.



Az őrültek.

A meg nem értettek.
A lázadók.
A felforgatók.
A kör négyszögesítői.

Akik másként látják a dolgokat.
Akiket a szabályok nem korlátoznak.
Akik nem tisztelik a status quo-t.
Akik másképp gondolkodnak.

Imádhatod őket, ellentmondhatsz nekik, hivatkozhatsz rájuk, megtagadhatod őket, hívükké lehetsz vagy leárulózhatod őket.
Csak semmibe venni vagy képtelen őket.
Mert ők megváltoztatják a dolgokat.

Feltalának. Elképzelnek. Gyógyítanak.
Felfedeznek. Alkotnak. Megihletnek.
Előbbre viszik az emberiséget.
Lehet, hogy őrültnek kell lenniük.

Másként hogy láthatnák meg az üres vászonra alkotandó művet?
Vagy csendben ülve hogy hallhatnák a meg nem komponált zenét?
Vagy miként irányítanák a kerekeken gördülő laboratóriumot a vörös bolygón?

Mi nekik készítünk eszközeinket.

Mások bolondnak tartják őket, mi zseniknek.
Mert csak azok az emberek képesek megváltoztatni a világot, akik elég őrültek ahhoz, hogy ezt elhigyjék magukról.

2012. október 1., hétfő

Három kérdése, három válasz

Mi az az Adatdetektor?
Szövegszerkesztő beállításban történő engedélyezése után felismeri a Kontaktokba vagy Naptárba való adatot a megnyitott szövegben, ha az egérrel ilyen főlé siklunk.
Mi a burok?
A Shell menü a Terminálban, természetesen honosítva.
Mi az a Levágásvizsgáló?
A Megtekintő Vizsgálójának egyik füle. Ebben a párbeszédablakban lehet megadni a kép-váságt számadatokkal, ha nem szeretnénk egérrel elvégezni a képvágást.

Imádjuk a magyarítást!

2012. szeptember 28., péntek

Három válasz, egy nyeremény

A hétfő reggel nyolcig jó választ küldők közt kisorsolunk egy apple-logós baseball-sapkát.
1. Mi az az Adatdetektor?
2. Mi a burok?
3. Mi az a Levágásvizsgáló?

2012. szeptember 26., szerda

iPhone app autósoknak

Autó, majd biztosító váltás ismertette meg velem az Angyal Pro alkalmazást. Amely, ahogy mondani szokás, svájci bicskája az itthoni autózásnak. A kép tulajdonképp mindent elmond, de azért felsorolom a hasznosságokat. Aki rühelli a parkolási társaságok arcátlan ellenőreit és kerékbilincses rohamosztagait (különösen a hétkor kezdődő színházi előadások esetén, ahol hétig fizetős a parkolás), az kereshet a közelben parkolóházat, parkolóplaccot. Ráadásul a nyitvatartást és tarifát is megtudjuk.
Hasonló a helyzet az utcai parkolás esetében, ha megadjuk a rendszámunkat, gépjárművünk típusát és mobil-szolgáltatónkat, akkor a képen nem látható mobil-parkolás menü a GPS adatok alapján megtippeli (jó aránnyal) a parkoló négyjegyű azonosító kódját (erre mi szükség, ha jól belegondolunk?, elég lenne az óránkénti tarifa összeg), akkor egy kattintás, hogy 75 forintot eltapsolva parkolásba kezdjünk. A program figyelmeztet, hogy a zónakód tipp, ez helyes.
A Forgalom adatok pont olyanok, mint a Google-é, már csak azért is, mert azok vannak ide befésülve (mashup, szakszóval). Mivel én ragaszkodom a Google Mapshez és nem frissítek iOS6-ra, így nem tudom, hogy hat alatt mi lesz ennek a térképnek a sorsa. Amúgy a parkolási adatokat a parkoloora.com, a kutakét a holtankoljak.hu szolgáltatja.


A kutak esetében a képről lemaradt, hogy megadva az üzemanyag típusát, általunk preferált kúthálózatot, a kút ikonra kattintva látjuk az aktuális árat. Sőt, kérésre az odavezető utat is megmutatja az alkalmazás (helyett a Google).
Jogos az az állítás, hogy ez az app csupán alkalmazások összefogása - de nekem épp ezért tetszett meg. És hogy a vész esetén gomb mögötti tartalmat is felfedjem, ide olyan bölcsességek kerültek, mint ha az üzemanyag szint alacsony, akkor tankoljon!

2012. szeptember 24., hétfő

A nem támogatott RSS

Sem a Mail, sem a Safari nem kínál már RSS támogatást. Nem állítom, hogy tömegek sírnak emiatt. Viszont azok, akik használták ezt a szolgáltatást, értetlenül állnak - ülnek - az elhagyás előtt. Az RSS technológia semmit sem fejlődött, így ami jó volt Lionban, az jó lett volna a Mountain Lionban is.

Mi az az RSS?
"Az RSS betűszó számtalan feloldással bír, ezek közül a Really Simple Syndication csupán egy, de talán nincs is olyan, amely a magyar „hírszál”, „hírcsatorna” tartalmát, jelentését tökéletesen adná vissza (anyanyelvünk ezúttal diadalmaskodott az angol nyelv felett). Az RSS technikailag egy XML-állomány, amely adott szintaktikai előírásnak felel meg. Az XML már az informatika mélységei felé vezet – ez nagyon szép, nagyon izgalmas, ezért külön könyvek szólnak róla.
Az RSS-hírszálat használók elsöprő többsége afféle hírügynökségként működteti az RSS feedjét. Ma már szinte mindegyik honlapon megtalálható a kis narancssárga ikon – RSS, XML felirattal vagy ikonnal –, amelyre kattintva RSS-hírszálat kapsz. A blogmotorok, oldalszerkesztők alapfunkcióként kínálják a hírcsatornák gyártását. Aki új infót kíván közzétenni, az előbb kódolja azt az RSS előírásainak megfelelően, majd az XML-állományt felteszi a netre. A hírcsatorna-olvasó alkalmazások (Safari, NetNewsWire, Mail) a háttérben dolgozva folyamatosan figyelik a hírszálak változását, és ha friss infót találnak, letöltik. Az Apple a Tigrisben a Safarit próbálta RSS-olvasóvá is előléptetni. A Leopárdban a Mailt is felruházta ezzel a tudással. Igazság szerint mindkét program számára mostoha üzemmód ez, a nagyszámú RSS-szálat (50, 100 vagy még több) figyelő Mac-használó nagy valószínűséggel az említett NetNewsWire-nál fog kikötni. Az RSS ízére azonban a Mailben vagy a Safariban is ráérezhetsz." - írtam volt a meg nem jelent Lion kézikönyvben.

RSS képernyővédő, iWeb widget
Az előző operációs rendszerek egyik képernyővédője is képes volt egy hírcsatorna híreit megjeleníteni, egyfelől állandó változást biztosítva a nézőnek (ahogy a hírek sorjáztak), másfelől a hírre kattintva az egész írás megnyílt Safariban.
A megszüntetett iWebnek az egyik widgete - fogd-és-vidd módon készített oldalhoz hozzáaadható elem - szintén képes volt RSS szálat megjeleníteni. Így lehetett egy elhanyagolt oldalt (példa: www.ferenczy.hu) életben tartani (befűzve ennek a blog RSS csatornáját).

Nem értem
Csupán azt nem értem, hogy ha az Apple dobta az RSS megjelenítést, akkor maga miért kínál RSS szálakat? Ha úgy érezte, hogy az RSS nem passzol sem a Mailbe, sem a Safariba - ez meg is állja a helyét -, akkor vajh miért nem kreált egy önálló alkalmazást. Ha olyan egyszerű alkalmazások, mint a Jegyzetek, Emlékeztetők elkészíthető volt (az iOS megfelelési kényszer miatt), akkor?

2012. szeptember 18., kedd

Megnyithatatlan iWork fájl (frissítve)

A minap a fenti üzenetet kaptam, amikor egy tanácsadás során szerettünk volna egy Numbers állományt megnézni, a fájl megnyithatatlannak bizonyult. Hogy ez rossz, az nem kérdés. Ami rosszabb, hogy nincs backup. Azaz, van backup fájl, köszönhetően a Lion és a Mountain Lion varázslatos automatikus mentés funkciójának.
Csak épp az előző verzió, kvázi backup, elővételéhez meg kellene tudni nyitni a fájl, ami megnyithatatlan. Igen, persze, ha lenne Time Machine, akkor annak segítségével tényleg meg lehetne nyitni a korábbi állapotokat anélkül, hogy meg kellene nyitni a fájlt (ami megnyithatatlan). Igaz, a korábbi verziókban volt biztonsági mentés - legalábbis a magukra valamit adó programok esetén volt. Igaz, ott az iCloud - bár avval semmire sem megyünk, sőt, ha pechünk van, akkor a meghalt fájllal sikerül az összes elérhető korábbi verziót felülírni.
Marad a térdre, imához.
Vagy a kézi biztonsági másolat készítés. Esetleg Automator rutin írás, amely Folder Action (mappa-alkalmazás) formájában segít. Ja, ez sem, hiszen Mountain Lion alatt ez sincs (vagy én nem találom nagyon...)
Maradt tehát a Duplicate és Mentés... szép!

Frissítés: Van Mappaalkalmazás, csak én nem találtam nagyon, kösz Ark. Lásd hozzászólások!

2012. szeptember 14., péntek

Evolúció, nem revolúció

Ennyi az új iPhone. Persze nagyobb, könnyebb, tovább bírja és hasonlók. De el lehetne úgy adni, hogy nehezebb és hamarabb lemerül? Nem nagyon. Akik csalódtak az iPhone kapcsán (azok nem olvasták a híreket - véli a Gonosz Almalap), azok elfelejtik, hogy a forradalom az iPhone-nal jött el, ahogy Jobs fogalmazott, újra feltalálták a telefont. Ami 3:1 eszköz lett, telefon, böngésző és zenelejátszó.
Ez utóbbi funkció egyre lényegtelenebb, a böngészés változatlanul fontos. Ami igazán hasít, az az iPhone-App Store. Ez az Apple igazi nagy invenciója. A pénzcsináló gép. Amit persze nem lehet magára hagyni, mert ugyan még úgy is elpörög, de nem jönne ki belőle annyi, amennyit ki lehet facsarni. És az Apple facsar. Az iPhone már csak eszköz, az ötödik ebben a sorozatban. Nem is lehetett forradalmit várni.
Azt viszont egyre inkább, hogy jön majd valami, ami tényleg megint át- és lerendezi a piacot, amit minden gyártónak muszáj követni, hogy el ne vérezzen, mint a RiM vagy a haldokló Nokia. Én jobban örülnék, ha ez a következő csoda nem bíróság előtt kivívott pergyőzelem lenne, hanem technikai fejlesztés. Jobs, amíg ereje teljében volt, mániákusan akarta az informatika-világ jobbítását - ezért illene jobban az Apple arculátához a technikai fejlesztéssel kivívott elsőség.
A nagyobb-szebb-gyorsabb kérdésről csupán annyit, hogy a nagyobb felbontás kezeléséhez persze, hogy erősebb processzor kell, az erősebb processzor többet fogyaszt, tehát még jobb akkumulátor kell. De vajh mit kezdünk majd a kezünkben elférő 4096x3760 pixel felbontású kijelzővel?

"You say you want a revolution
Well, you know
We all want to change the world
You tell me that it's evolution
Well, you know
We all want to change the world"
Lennon-McCartney: Revolution
(nagyon nem erről szól, de passzol)

2012. szeptember 11., kedd

"Feltörték a kocsit, vitték az iPadet"

Szerencsére nem az enyémet. De egyre több ismerősömét és barátomét. Ami feltűnő és nehezen megmagyarázható, hogy szinte mindig szem számára láthatatlan helyen - csomagtartó, kesztyű tartó - volt az eszköz, és nem is a megállás után került oda, a legtöbb esetben már induláskor.

Honnan tudja a rabló, hogy mi van a csomagtartóban?
A bosszúság és anyagi kár benyelése után erre a kérdésre kerestük a választ. A feljelentések megtétele során a közeg arról is szólt több esetben, hogy a kocsi feltörők spéci eszközzel mérik ki, hogy hol lapul laptop, mobil...
Bár messze nem tudjuk a hogyant, erős gyanú árnyéka vetül a bekapcsolt wifi-re, bluetoothra. Az iPhone, ugye, ha csak ki nem kapcsoljuk - power off -, akkor kommunikál a világgal, emailt fogad, bla-bla-bla. Ha egy eszközön a Bluetooth nem csak be van kapcsolva, de fel is deríthető, azaz ha más eszköz rászól, akkor örömmel felel, egyes telefonokon, gépeken ezek is működnek altatás (sleep) közben.
Bár az autó fém, tehát eléggé árnyékol, gyanúnk szerint ezek a sugárzások lehetnek detektálhatók valami spéci műszerrel. Ha arra gondolunk, hogy egy lopott gépet 100-200e forintért adnak el, akkor a műszer ára hamar megtérülhet. Persze, megtúrhatnám a netet ilyen eszköz után, de valahogy nincs kedvem.
Én, amióta több ismerősöm is így járt, nem hagyom az iPhone-om, iPadem vagy Macem az autómban, ez ugyan nem védi meg azt a feltöréstől, de legalább nem kell másnap mindent újravásárolni.

Tudom, hogy sok szomorú történet él ez ügyben, ha valakinek van a fentieknél konkrétabb elgondolása, hogy árulja el magát a Mac vagy az iOS, akkor pls, írja meg!

2012. szeptember 10., hétfő

iPhone app: Taxi

Alig pár hete írtam egy taxi rendelő alkalmazásról. A következő alkalommal, amikor több sör szorításában az anyós ülésen tartottam hazafele, meg is osztottam a személyszállító kisiparossal az alkalmazásról szerzett tapasztalataimat. Cserébe megtudtam, hogy van jobb is. A jobb persze nézőpont kérdése, ám ha másért nem is, egyszerűsége miatt érdemes a TaxiLike alkalmazást megismerni.

Ahogy látható, a regisztrálás során tényleg csak azokat az adatokat kérik, amelyek a rendeléshez kellenek, nem adatbázis építésre gyúrtak a fejlesztők és a megrendelők. Az alkalmazás állítólag más országokban is használható, ezt nem próbáltam, sőt úgy helyes fogalmazni, hogy az alkalmazás már itthon is - Budapest az én hazám - használható.
A második kép maga a főmenü. A GPS hamar megkeresi, hol vagyunk, majd felsorolódnak a szóba jövő taxis cégek, a command jel melletti szám az indulási összeget mutatja. A rendelés leadása után a számítógép kisorsolja a legközelebbi autókat, ahol a sofőrnek a kézieszközén futtatja a TaxiLike alkalmazás párját. Ha így tesz és közel is van a megrendelőhöz, csak egyet kell kattintani. Kap a taxis egy megerősítést, hogy ő volt a leggyorsabb, és kap egy visszaigazolást az utas is, a várható érkezési idővel és a taxi azonosítójával (legalábbis elmondás szerint).
És ennyi.

Plusz
A GPS feldobta címek módosíthatók, a gyakori rendelési címek elmenthetők. A rendelésnél - ez a képen nem látható - jelezhetjük, hogy dohányzó vagy füst mentes autót szeretnénk.

2012. szeptember 6., csütörtök

A Múzsa árnyéka

Az utcákat róva sokan láthatták a Muse plakátját, amely a novemberi koncertre csábít. De nem kell a Muse-ra novemberig várni, feltéve ha nem az együttesre, hanem az Adobe új webszerkesztő alkalmazására vagy kíváncsi. És ebből talán kiderült, hogy ez a bejegyzés egy meghívó, egy csábítás, hogy eljöjj a HAUG (az meg mi?) ingyenes bemutatójára.
Komolyabban szólva, a 2012. szeptember 15-i szombaton Meichl Matyi, az Adobe mérnöke mutatja be a Muse-t, az Edge-t, illetve az Adobe Shadowt és Bracketset. A Muse sablonokkal dolgozó webszerkesztő, amely a Dreamweavernél kevesebbet tud, az ingyenes weblapkészítő alkalmazásoknál viszont többet. A célcsoport a weblapjukat aktívan használó kisvállalkozások lehetnek. Az Edge talán ennél is érdekesebb, bár az Adobe soha ki nem mondaná, de a Flash egyik utódja lehet, mivel az alkalmazással animációkat hozhatunk létre HTML5/CSS3 elemeket használva.
Mégegyszer, az előadás ingyenes, de regisztrációhoz kötött - mivel csak negyven székünk van az Apple Oktató Teremben (Duna Plaza).
Akinek megfelelő hordozható eszköze van, az jól teszi, ha magával hozza, és előre telepíti a HAUG oldalon megemlített alkalmazásokat. Az előadás közben folyamatosan lehet kérdezni, közbeszólni, alkotó módon kekeckedni.

2012. augusztus 31., péntek

Titkos túlélők: iWork.com és iDisk

Miután sikerült iPad Numbers-zel másfél óra alatt elvégezni azt, amit Macen tíz perc lett volna - miért akar valaki egymásba ágyazott képleteket bevinni? -, vissza akartam juttatni az iPadről a Lionos Macre a Numbers fájlt. A kihívást az kellett, hogy jelentse, hogy bár az iPaden minden szoftver a legfrissebb volt, a Macen még Lion parkol, ami alatt a Numbers nem iCloudos - hangozzék ez a mondat kívülálló számára külföldiül. Akárhogy is, eltalálva a megfelelő ikont az itt látható menüt kaptam az iPades Numbersben. A fiúk bealudtak Cupertinoban, a „Share via iWork.com" és a „Copy ot iDisk" ugyanis két nem létező Apple-ös fájlmegosztásra vinne - a hibaüzenet egyébként el is mondja, hogy ezek megszűntek. De akkor mit keresnek a menüben?

2012. augusztus 26., vasárnap

Webszervertelenség

Tudom, keveseknek hiányzik majd a Mountain Lionból a webszerver szolgáltatás, amely a Lionban még megvolt, de akkor is! A Rendszerbeállítások > Megosztás alatt lehet kiválasztani, hogy a mi Macünk milyen szolgáltatásokat kínáljon a lokális hálózat többi gépe számára.
Számtalan más mellett ilyen volt a webszerver szolgáltatás. A Mac képes volt felhasználónként egy mappát úgy megosztani, hogy azt más gépekről böngészőből megnyitva weblapként jelenjen meg. Sőt, volt egy Mac szintű szájt is. Mire volt ez jó? Aki házon belül intranetet használt, nem kellett vesződni semmivel, a Mac mindent készen adott. Vagy egy még egyszerűbb példa: ha weblapot készítettünk, akkor azt ebbe, az egyébként kutya-közönséges, mappába mentve a hálózat összes gépéről megnézhettük, hogy szép-e, jó-e, sok más mellett Windows és Explorer alól is.
Igen, tudom, hogy a szolgáltatást Terminál ablakból el lehet indítani - állítólag. De ha onnan el lehet, miért nem lehet a Megosztás párbeszédablakból? Az nem érv, hogy az iOS-en szocializálódott felhasználó nem értené, mert egyrészt az iOS-en szocializálódott felhasználó baromi okos, másrészt, ha nem értené a webszervert opciót, akkor ugyan mit kezd a Távoli Apple eseménnyel. (Amúgy most tegye fel az egyik kezét az, aki tudja, hogy mi az a Távoli Apple esemény, és a másikat az, aki ilyet már demonstráción kívül látott, használt. Megadtad magad? Gratulálunk!)
Ésszerű magyarázat lehet az, hogy azért nincs webszerver megosztás, mert nincs az Apple-nek weblap-szerkesztő alkalmazása. Ami igaz, siratjuk is az iWebet. És oktatjuk, mert jó. Sajnos nem találtunk még az iWebhez hasonlóan egyszerű, Apple-logikájú honlapkészítő alkalmazást.
Egyébként az Xgrid is röppent a megosztások közül. Nem mintha azt sokan használták volna, de legalább lehetett dicsekedni, mire is képes az OS. Hát, már nem képes.

2012. augusztus 21., kedd

Quod licet Iovi, non licet bovi!

Régen, réges-régen, amikor még a két Steve együtt dolgozott az Apple-nél, akkor még a billentyűzeten ott volt az alma-logo. Aztán elröppent pár évtized, és lekerült az alma-logo (ez azért nem olyan rég volt). Ennek - gyanítom - eszmei megfontolása volt, ne nyomkodja az egyszeri ember fia a cég logóját. Annyira lekerült a billentyűzetről, hogy tilos volt azt mondani, hogy a másolás „alma-c", a beillesztés „alma-v". Az Apple oktatói vizsgán egy ilyen hiba után már csak a közönségnek játszott a vizsgázó.
És mit talál a lelkes könyvíró a Mountain Lion egyik eldugott párbeszédablakában? Nos jó, ha nem is az alma-logót, de magát, az Apple-t. Kicsit reszkető ujjal ütve a billentyűzetet kíváncsiskodom, most akkor a „command"-nak címkézett billentyű az „Apple" billetnyű?


Ja, a cím: amit szabad Jupiternek, nem szabad az ökörnek.