HEIC képek tömeges átkonvertálása JPEG-gé
A tömeges átalakításhoz az Automator alkalmazást használjuk, ez mindenki Macjén ott van, megkaptuk a géppel együtt. Az Automator, nevének megfelelően, feladatok automatizálására szolgál. Dolgozzon a gép, mi pihenjünk!
- Az Automator indítása utána a felkínált lehetőségek közül a Munkafolyamatot választjuk ki.
- Az oldalsávon a "Fájlok és mappák" gyűjteményből a "Finder elemek keresése" parancsot húzzuk a jobb ablakfélbe!
- A "Keresés itt" legördülő menüből válasszuk ki azt a könyvtárat, amelyben a .heic képeink vannak!
- A "Finder elemek keresése" parancsot finomítsuk! Az első sor "Fájlkiterjesztés" "tartalmazza" "heic". A Finder lekeresi az összes .heic fájlunkat a megadott könyvtárban és alkönyvtáraiban(!). A második sor – ehhez a sor végi '+' gombra kattintva jutunk –, kiszűri a "heic" szót tartalmazó könyvtárakat. Fontos, hogy "Minden" igaz, azaz csak azok a fájlok maradnak, amelyekre mind a két feltétel igaz.
- Futtassuk le az Automator rutint! Kattintsunk a jobb felső sarokban levő "Futtatás" gombra! Az eredmény megtekintéséhez a parancs alján levő "Eredmények"-re kell kattintani. A Finderes nézeteknek megfelelően van ikon nézet és lista nézet is. Ha óvatos vagyok, akkor végignézem, hogy tényleg csak a megfelelő képeket találta-e meg az Automator. Ha nem, akkor ... jól elgondolkodom és ellenőrzöm a szűrési szabályokat. Csak akkor lépek tovább, ha ez okés. Az Automatorra végrehajtott műveletek nem vonhatók vissza, nem állíthatók vissza!
- Az oldalsávon a Fotók gyűjteményből a "Képek stílusának módosítása" utasítást húzzuk jobbra, az előző "Finder elemek keresése" alá. Válasszuk ki, hogy milyen fájlformátumot szeretnénk.
- Jól meggondoltad? Készen állsz? Biztos minden ok? Akkor futtatás!
- Ennyi. Ellenőrzés.
- Ha más könyvtárra is szeretnénk lefuttatni a rutint, akkor az első parancsban módosítani kell a könyvtárat. A Képek könyvtárat, a Saját könyvtárat vagy a Számítógépet TILOS kiválasztani! (ism.) Ha szeretnéd ellenőrizni, hogy az új könyvtárból jól válogat-e az Automator, akkor töröld ki a második parancsot, hogy véletlenül se futtasd le a teljes átalakítást. Ha minden rendben, tedd vissza a második utasítást!
Figyelem! Vigyázat! A Képek könyvtárat, a Saját könyvtárat vagy a Számítógépet TILOS kiválasztani!Miért? Mert ezek mind magukba foglalják a Fotók adatbázisát, amelyben lehetnek .heic képek. Ha ezeket így, Automatorral (vagy bármivel), kívülről módosítjuk, azzal hazavágjuk a Fotókat! A Fotókban levő .heic képekről lejjebb írok.
Mi legyen a Fotókban levő .heic képekkel?
A válaszom az, hogy semmi. Jól megvannak ott, az Apple, a Fotók kezeli. Én nem piszkálnám. Ha meg kell osztani, ki kell menteni a Fotókból, akkor az Fájl > Exportálásnál tudsz fájlformátum konvertálást végezni.
Ha tudni szeretnéd, hogy hány képed .heic, akkor a Fájl Új intelligens... paranccsal hozz létre egy új albumot a következő képen látható feltétellel:
Ez mind ok, de nekem nem .JPEG, hanem .JPG kell!
A fenti Automator rutinhoz adjunk hozzá még egy sort!
Az oldalsávon a "Fájlok és mappák" gyűjteményből a "Finder elemek keresése" parancsot húzzuk a jobb ablakfélbe!
Óvatosan, megfontoltan, körültekintően. A jpeg>jpg csere elvégezhető. De így nem lehet heic-ből tiff-et vagy bármi mást varázsolni.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése