2025. február 13., csütörtök

Anglia, Apple és adataink

Az Egyesült Királyságban néhány éve bevezették az Investigatory Powers Act nevű törvényt, amely Snooper’s Charter (Kémkedési Karta) néven ismert. Most úgy tűnik, hogy az Apple is célkeresztbe került.
A Washington Post információi szerint a brit hatóságok arra kötelezték az Apple-t, hogy biztosítsa számukra a technikai lehetőséget bármely felhasználó által az iCloudba feltöltött tartalom visszakeresésére – akár világszerte. A jelentések szerint az Apple egy „technical capability notice” (műszaki képességre vonatkozó értesítés) nevű hatósági felszólítást kapott a törvény alapján. Az ilyen értesítések kötelezik a cégeket arra, hogy technikailag lehetővé tegyék a hatóságok számára egy későbbi bírósági végzés esetén a kommunikáció lehallgatását vagy egy adott eszköz adatainak elérését.

A konkrét esetben úgy tűnik, hogy a hatóságok azt szeretnék elérni, hogy az Apple kapcsolja ki az Advanced Data Protection (Fejlett Adatvédelem) funkciót, amelyet 2022-ben vezettek be. Ez az opciós beállítás garantálja, hogy az iCloudban tárolt végpontok közötti titkosítással védett adatok csak a felhasználó eszközén visszafejthetők – még maga az Apple sem fér hozzá.

A törvény értelmében az Apple nem árulhatja el, hogy kapott-e ilyen műszaki értesítést, és a cég nem reagált az újságírói megkeresésekre. A brit Belügyminisztérium szóvivője mindössze annyit közölt: „Nem kommentálunk operatív ügyeket, beleértve például az ilyen értesítések létezésének megerősítését vagy cáfolását.

A szóvivő azt sem erősítette meg, hogy ezek az értesítések valóban kötelezhetik-e az Apple-t világszerte minden felhasználó adatainak elérhetővé tételére – ami rendkívül aggályos lehet.

Bernard Keenan, a University College London technológiai megfigyeléssel foglalkozó szakértője szerint ez az eset is mutatja, hogy a kormányok egyre nehezebben férnek hozzá az emberek adataihoz a platformszolgáltatók – például az Apple – együttműködése nélkül. A végpontok közötti titkosítás ugyanis rendkívül erős védelmet biztosít. „Ez azt jelzi, hogy az állam már nem képes egyoldalúan hozzáférni ezekhez az információkhoz” – mondta Keenan.

Forrás: David Meyer, Data Sheet | Fortune

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése