2025. március 13., csütörtök

A macOS részei: Dock

A rutinos Mac-használó számára Dock nélkül nincs élet, vagy ha van is, az nem élet. A Dockon találjuk a legfontosabb, naponta használt alkalmazásokat, az épp félretett munkákat, a kukát, jó esetben a Letöltések mappát.

A Dock bal széle elvehetetlenül a fájlkezelő Finder alkalmazásé. (A képre kattintva az nagyon nagy lesz, de inkább nézz rá a saját Dockodra!) Ezt követik azon alkalmazások ikonja, amelyeket naponta használunk. Vagy azoké, amelyeket nem, de ha kellenek, akkor most, rögtön vagy azonnal kellenek. A jobb szélen a kuka, vagy szemetes – szintén elmozdíthatatlanul. A kuka mellett az épp félretett fájlok, doksik, táblázatok vagy akár mappák, mint a Letöltések. Az alkalmazások és a dokumentumok közt vékony vonal jelzi a határt. Természetesen a Dock is hozzáigazítható felhasználói szokásainkhoz, a Rendszerbeállítások > Dock párbeszédablakban.

A Docknak állítható a mérete és a nagyítás mértéke a két csúszka használatával. A Mérettel az ikonméretet állíthatjuk a rendszergazdák imádta nagyon apró és a kijelző adta maximális méret között. Az Apple intelligenciája, hogy kijelzőről lelógó Dock így nem állítható. Mi az a Nagyítás? Ha a Dockra visszük az egeret – toljuk, nem kattintunk –, akkor a körzört mutatta ikon "felnagyul". A Nagyítás csúszka teljesen balra húzva kikapcsolja a nagyítást, a többi állással a nagyítás mértékét szabályozzuk.
A Dock áthelyezhető a kijelző aljáról a kijelző jobb– vagy baloldalára – felülre külső alkalmazással. Nagyon kevés felhasználó helyezi át jobbra- vagy balra azért a Dockot, mert ott kívánja használni, legtöbben azért teszik meg, mert a munkában zavarja őket a kijelző alját elfoglaló Dock – nem tudják, hogy a Dock el is rejthető, a hogyant mindjárt mutatom.
Az "Ablakok kisméretűvé tétele" az a mód, ahogy egy ablak sárga (középső) pöttyére kattintva az ablak a Dockba kerül. A "Dupla kattintás egy ablak címsorára" még a macOS előtti időkből maradt itt. Ha engedélyezzük, nem kell a sárga (középső) pöttyöt eltalálni, az ablak felső részén – ahol nincs semmi más – kattintva az ablak bekerül a Dockba.
"Ablakok kis méretűvé tétele az alkalmazás ikonjára" A felhasználók többsége nem él ezzel a lehetőséggel. Nekik – beleértve a sorok íróját is – a Dockba kerülő dokumentumok a Kuka melletti részre kerülnek, külön, egyesével. A Dockba a jobb alsó sarkukon megjelenő alkalmazás ikon mutatja, melyik alkalmazáshoz is tartoznak. Ha engedélyezzük az alkalmazás ikonra Dockolást, akkor nem jobbra, a Kuka mellék kerülnek a "bedokkolt" fájlok, hanem mindegyik a saját alkalmazás ikonja mögül. Az adott alkalmazásikonra kiadott helyzetérzékeny menü mutatja meg azt, hogy melyik doksik vannak nyitva az alkalmazásban, a dokumentum nevére kattintva kapjuk vissza azt nagy méretben szerkesztésre. Az alkalmazásba dokkolást azok kedvelik, akiket zavar a Dock változó mérete, illetve olyan sok fájlt tartanak nyitva, hogy a direkt Dockba mentés nem jártható út számukra.
A következő – "A Dock automatikus elrejtése és megjelenítése" – talán a leghasznosabb beállítás. Kikapcsolva a Dock állandóan látható. Bekapcsolva a Dock eltűnik, lebukik a kijelző alja alá. Ha koppra, teljesen, ütközésig lehúzzuk az egeret, akkor szinte azonnal előbukkan és használhatjuk. Mi a képzéseinken nagyon javasoljuk ezt a használati módot. Minél kisebb a kijelző, annál inkább.
A "Megnyíló alkalmazások animálása" és a "Megnyitott alkalmazások megjelölése" lehetőségeket is javasoljuk bejelölni. Az első hatására az alkalmazás Dockba került ikonja "pattog", amikor elindítjuk az alkalmazást. Ez mutatja, hogy még töltődik, indul. Ha már nem pattog, akkor tudjuk használni. Ha a második opciót is bejelöljük, akkor a futó alkalmazások alatt apró pont látható. Ritka esetben, amikor a pattogás után nincs pont, az azt jelenti, hogy az alkalmazás nem akar futni.
A nem használt futó alkalmazások igazából nem használják a processzort, minimális mértékben használják a memóriát, tehát nincs igazi ok a bezárásukra. Ma, amikor egy alkalmazás egy-két másodperc alatt indul el, nem oszt, nem szoroz, hogy az alkalmazás alszik ponttal az ikonja alatt és onnan ébresztjük fel, vagy újraindul, ha szükségünk van rá. Az SSD-nél nagyságrenddel lassabb merevlemezek idejében ez fontosabb volt.
Végül a "Javasolt és legutóbbi appok megjelenítése a Dockban" bekapcsolása után a balról jövő alkalmazás ikonok és a jobbról érkező dokumentum ikonok között három új ikon látható – jobba-balra vékony elválasztóvonal között. Ezek a legutoljára használt, de a Dockban nem szereplő alkalmazások ikonjai.
Arról, hogy hogy lehet alkalmazás ikont bedokkolni vagy kidobni a Dockból, illetve arról, hogy miért jó ötlet a Letöltések mappa Dockban tartása, egy másik bejegyzés fog szólni. (Addig éljek – vélekedett a Gonosz Almalap.)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése