Két és fél év alatt három macOS-t mutatott be az Apple, a High Sierrát, a Mojave-t és a Catalinát. Azt láthatjuk, milyen sebességgel terjedtek el, milyen hamar vagy későn váltottak a Mac használók – ha váltottak – az új rendszerre. Az is megfigyelhető, hogy a béta verzió rajongók [1] mikortól fértek hozzá az új oprendszerhez. A "béta" azt jelzi, hogy a szoftver még nem végleges, még változhat, bár nagy módosításra nem lehet számítani. Ugyanakkor a béta nem stabil, kiakadhat, lefagyhat. Ezért csak annak érdemes feltenni a Macre, aki ezzel tisztában van, ők a fejlesztők, tech-guruk. A hivatalos forgalmazás kezdete [2] után mi egy hónapot szoktunk várni, az ördög nem alszik. Végül a [3] jelzi, mikor használja az adott macOS verziót már legalább a felhasználók fele (kék pontvonal).
Az Apple-nek az a célja, hogy mindenki mindig a legújabb rendszert használja, hiszen azt fejlesztik, azt optimalizálják. A régebbieket meg nem. Minél régebbi egy oprendszer, a fejlesztő annál kevesebb gondot fordít rá. Az új rendszer telepítését a lustaságon kívül az is hátráltathatja, ha az új verzión a felhasználó számára fontos szoftver már nem fut: lásd a Catalina dobta a 32-bites alkalmazásokat.
Amit az előbb elmondtunk macOS-re, azt most nem ismételjük el az iOS kapcsán. Ami érdekes, hogy az iOS verzió váltás sokkal gyorsabb, alig egy-két hónap alatt eléri az 50 százalékos küszöböt. És nem is áll meg ott, hanem sokkal többen váltanak, mint macOS-t, sokkal kevesebben használnak régebbi rendszert iPhone-on és iPaden, mint Macen.
Az ínyencek számára a lenti grafikon mutatja alverzió bontásban az iOS verziók változását. Az egyes verziókat halmozottan ábrázoltam.
És ha már mobil, jöjjön egy gyártói grafikon is! Mit látunk?
A Samsung őrzi 1/3+ piacrészesedését, a második Huawei bőven megduplázta részesedését, az Apple meg majdnem megduplázta. A Xiaomi a negyedik, magához mérten a legnagyobb növekedést produkálta, ám még a tíz százalékot sem éri el. A többi: kuka.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése