2025. április 3., csütörtök

Ezt a három függvényt érdemes Maceseknek ismerni

A táblázatkezelőkben gyakran szükség van szöveges adatok feldolgozására, például egy cellában tárolt adatok darabolására. Korábban a szöveg darabolása a LEFT, RIGHT, MID, LEN és FIND függvények összetett kombinációjával volt csak megoldható. Az új TEXTBEFORE, TEXTAFTER és TEXTBETWEEN függvényekkel ez jelentősen leegyszerűsödött. Bejegyzés nem csak függvényeket használók számára.
A szöveg darabolására táblázatokban gyakran szükség lehet, például termékazonosítók feldolgozásakor, ahol az azonosítókat külön oszlopokba kell szétválasztani, mint például a "SKU123-XYZ-2024" formátum esetében. Szintén előfordul adatimportálásnál, például egy CSV fájl feldolgozásakor, ahol a "Név, E-mail, Telefonszám" szöveget kell szétválasztani. Harmadik példaként említhető egy teljes név, például "Kovács János Péter", szöveges elemeinek szétbontása vezetéknévre, keresztnévre és középső névre. Ez különösen hasznos lehet, ha név szerinti szűrést vagy rendezést szeretnénk végezni, például egy alkalmazotti adatbázis esetén. Emellett segíthet a név szerinti csoportosításban vagy egyes mezők automatikus kiemelésében, például meghívók előállításánál, ahol a vezetéknév és keresztnév elkülönítése alapvető lehet.
A függvények használata jelentősen jobb megoldás a manuális szerkesztéssel szemben. Egyrészt gyorsabb, hiszen nagy mennyiségű adat egyszerre feldolgozható. Másrészt pontosabb, mivel a manuális adatbeviteli hibák elkerülhetők. Végül a karbantarthatóság is javul, mivel a képletek szerkeszthetők, ha az adatstruktúra változik.
A blogbejegyzéshez egy illusztráció is készült, amely bemutatja a TEXTBEFORE, TEXTAFTER és TEXTBETWEEN függvények szintaxisát, valamint egy konkrét példán szemlélteti, mennyivel egyszerűbb és átláthatóbb a használatuk a korábbi módszerekhez képest.

2025. április 1., kedd

Külföldön olcsóbb a Mac? (2025/04)

Alapelvek
Tudom, hogy többen rendszeresen olvassátok visszamenőleg is ezeket a bejegyzéseket, de mindig vannak újak, így az ő számukra jöjjön pár alapelv. Az árak a netes Apple Store árai országonként. Az árfolyam az aznapi hazai Raiffeisen deviza közép árfolyama. Ezekből számolja ki a Numbers, majd hasonlítja össze, hogy hol a legolcsóbb vagy hol a legdrágább a Mac. A külföldi árban nincs benne a repjegy, szükséges papírok - például céges vásárlásnál. És nem számolunk a nagyon olcsó, van valahonnan, "persze, hogy van rá gari", számla mentes dolgokkal. A táblázat félig játék, de komoly. És a közölt számokért felelősséget nem vállalunk, mielőtt vásárolsz, tájékozódj! Változatlanul az alapmodellek árát tüntetjük fel.
Jelmagyarázat
A sötétzöld a legjobb, a sötét piros a legrosszabb ár. E két szélsőérték közt Macenként öt egyenlő nagyságú árkategóriát hoztunk létre. Minden gépnél az alap Mac árával számolunk.
Cégeknek
Mert mi visszaigényeljük az áfát, ezért a nettó árral számolunk.
Magánszemélyeknek
Mert mi fizetünk áfát is a Mac után.
Mac-index
2016-ban nekikezdtünk egy Mac-index kialakításának. A Mac-index az egyes országok Mac drágaságát vagy olcsóságát mutatja. Minél kisebb a szám, annál olcsóbb az adott országban a Mac (nettó árat nézve). Ez persze nem jelenti, hogy az összes Mac ott a legolcsóbb. A Mac-index számításánál már figyelembe vettük, hogy hordozható Macből közel tízszer annyit értékesítenek, mint asztali gépből. Az index akkor "finomodik" tovább, ha találunk részletesebb és megbízhatóbb adatsort. Az Apple pár éve már nem közöl bontást a negyedéves jelentésében az eladott Mac típusok szerint.
2024. áprilisától a CIRP jelentése alapaján súlyozzuk az értékesítést. (A Google-térképes megjelenítés csak a blogon mutatkozik meg.)


Minél kisebb a szám, annál olcsóbb az adott országban a Mac (nettó árat nézve).