Készítettem egy táblázatot a december másodikai adatokkal, ezen fogunk sorról sorra haladni. Minden eszköznél az alap konfigurációval számoltam, három ok miatt. Egyrészt túlságosan bonyolult lenne, ha itt-ott jobb, szebb vagy erősebb alkotórészt használnék, másrészt a gépek ára már így is azok érzékküszöbét is bántja, akik alig férnek be a teremgarázsukba az Aston Martinnal a két Ferrari közé, harmadrészt az alaphoz képest módosított gépek (kódnév: CTO) szállítási határideje soha sem rövidebb, mint az alapgépeké.
Ahogy a táblázatban, itt is sorra veszem és összehasonlítom a processzort, az SSD-t, a kijelzőt két menetben, grafikus procit, memóriát, csatlakozó felületet (port) és árat. Soronként pontoztam, a legjobb kapott egy pontot, a rosszabbak többet. Az összesen legkevesebb pontot kapó eszköz nyer. Az egyes szempontokat nem súlyoztam – nem bonyolítom, magának mindenki megteheti.
Processzor
Nehéz a zsűri dolga! Az iPad A12X procija összevethetetlen a Macbookokéval (igen, Benchamrkkal lehetne, de nem láttam különösebb értelmét). A Pro procija csak hetedik generációs, az Air-é nyolcadik, a Pro-é azonban magasabb órajelen működik, mint az Airé: nálam 1:1. A Macbook procija gyengébb, bár "m" jelű, mobilra optimalizált.
A processzor kapcsán ne feledjük, nagyon ritka lesz, hogy teljes fordulatszámon pörögjön, hiszen deklaráltan nem kép-szerkesztéssel vagy videóvágással foglalkozunk – lásd: "Mire szeretnéd használni?"
SSD (háttértár)
Ez egyszerű. Az SSD méretek nem nőnek, ellenben a netes, felhős tárolás egyre elfogadottabb, így lassan (nagyon lassan) az SSD mérete nem mérvadó. Ma még az, ezért jobb e szempontból a Macbook és az iPad Pro, mint az Air vagy a Pro: 256GB vs. 128GB.
Kijelző méret
Ismét a számok beszélnek, az Air és a Pro 13 inches, az iPad Pro-ból a 12,9 inches változattal számolunk – aki használt már 11 inchest Airt, az tudja, hogy a 11 inch kevés. Arról nem is szólva, hogy árban a 12,9-es hasonló a Macbookokhoz. A Macbooké pedig 12 inch. És ez a pont sorrend is.
Kijelző felbontása
Na, ezen is lehetne vitatkozni, hogy mennyire fontos, mennyire nem. Külön sort azért kapott, mert egész nap a szemünk előtt lesz, így azért nem mindegy, hogy mit mutatnak a számok. És a kijelzőt két sorra bontva könnyebb volt sorrendet is felállítani. Meglepő módon az iPad Pro a nyerő, a MacBook a második, és az Air és a Pro fej-fej mellett az utolsó.
Grafikus processzor
Kijelentettük, hogy olyan gépet keresünk, amelynél a grafikus proci nem kritikus fontosságú, de azért nem mindegy, hogy ha kell, mit ad a Mac. Az iPad nem ad semmit, így utolsó, a Pro teljes joggal az első – ha nem így lenne, Pro sem lehetne.
Memória (RAM)
Ha egyáltalán valamit nagyobb súllyal vettem volna figyelembe akkor a memória lett volna az – a másik az SSD mérete. Az iPad itt is titkolódzik, így az utolsó, a három Mac rendre 8GB-tal érkezik. Nem értékeltük rosszabbnak a Macbookét, amely egy hajszállal van az Air/Pro párosé mögött. (Szintén pontozási szempontból az iPadnek négy pontot kellett volna adni egy helyett, hiszen a negyedik legjobb, de ez az összeredményen sem változtatna).
Csatlakozó (kapu, port)
USB-C az összes eszközön. De. Az Airen és Pro-n kettő, a Macbookon egy. Az iPad Pro-n is egy, de a tapasztalatok alapján az iPad nem hajlandó bármilyen USB-C-s eszközt kezelni. Például a külső merevlemezt nem ismeri fel – ez persze nem véletlen, Apple-szemlélet logikus, de emiatt az utolsó helyet is jelenti.
Ár
Drága. Mihez képest? [Vasedényhez.] Igen, a Macintosh, iPad drága. Viszont nem kell évente egyszer-kétszer újratelepíteni. Ami nem jelent évi egy-két nap munkakiesést, ha nem archiválsz, akkor adatvesztést. Igen, kétszáz nettóért már lehet venni két pécés laptopot, egyet használni egyet meg tartalékba. [Klasszikus rendszerváltáskori hirdetés: Trabant eladó. Tartalék Trabantot adok.] És így tovább, lehet még pro- és kontra érvelni. Mi most Apple-től vásárlunk, így ezt a szálat elengedtük, teljesen.
A legolcsóbb az iPad önmagában (tíz ujjunkkal). Tollal (Apple Pencil) pont annyi, mint az Air. Kicsivel drágább a Pro és a Macbook. Smart Keyboard Folio billentyűzetet tesz az iPad Pro-hoz, de ezzel át is lépjük a félmilliót, bruttó, persze.
Akkor melyiket érdemes megvenni?
Az Air és a Pro egyforma pontszámot ért el. Ebben az esetben a Pro-t választanám, nem kérdés. A Pro jobban fogja őrizni értékét. Másképp mondom: bruttó 25 ezer forintért veszem a grafikus procit. A sima Macbookot lenyomta az iPad.
iPadet akkor választanék munkaeszköznek, ha tollal
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése