Egy munka során rengeteg olyan szöveget kellett szerkesztenem, amelyet végig nagybetűkkel írtak. Az átgépelés pár ilyen mondat esetén gyorsan kész, sok esetén rabszolgamunka. És a Mac felszabadít a rabszolgaságból. A kis-nagybetűs átalakításhoz a lenti Numbers táblázatot használtam (Excel és Google sheet pont ugyanilyen jó). Az első oszlop második sorában látható egy nagybetűs szöveg – cím a Portfolio-ról. (A végig nagybetűs szöveg nehezebben olvasható, de ez legyen a tipográfia blog tárgya.) A második oszlopban látható az a függvény, amelyet a harmadik oszlopban használva a szöveget kisbetűssé alakította. A táblázat használata rém egyszerű: az első cellába bemásolom a szöveget, a harmadikból meg kimásolom és beillesztem oda, ahol szükségem van rá.
A második sorban az angolszász cíművé alakítja a Numbers az eredeti címet – ez nem tökéletes, mert a névelők és kötőszavak is nagy kezdőbetűsek lesznek. A magyar függvénynév – TNÉV – kivételesen jobb, mint az angol, a tulajdonnév rövidítése. A harmadik sor látszólag értelmetlen, mert visszakapjuk az eredeti, végig nagybetűs szöveget. De ha kisbetűset másolunk az első oszlop forrás cellájába, máris értelmet nyer a harmadik sor.
A negyedik sor a magyarrá konvertálás sora. A mondat nagy kezdőbetűvel kezdődik, a többi kicsi – igen, a tulajdonneveket bukja a mesterséges intelligencia. Pontosabban nem szeretnénk addig foglalkozni vele Numbers függvény szinten, amíg a ráfordítandó munka – sok óra – meg nem térülne.
"=NAGYBETŰS(BAL($A2;1))&KISBETŰ(JOBB($A2;HOSSZ($A2)−1))"
A függvény leutánoz minket. Vesszük a bal első betűt (BAL függvény), amelyet nagybetűvé (NAGYBETŰS) alakítunk. Az "&" jellel ehhez az egybetűs szövghez hozzáfűzzük a többit kisbetűssé alakítva (KISBETŰ). A többi a szöveg jobb oldaláról (JOBB) számolt eggyel kevesebb karakter, mint a szöveg hossza (HOSSZ).
Aki meg tudja válszolni, hogy ha az egyik függvény nagybetűs, akkor a másik miért nem kisbetűs, az írja meg!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése