További gondjaim a Parancsokkal
Az Apple azt állította, hogy a Parancsok beolvassa az Automatorral megírt rutinokat, apró programokat. Ez igaz, csak egy bökkenő van, nem minden Automator parancsot tud átfordítani Parancsok paranccsá. Összeszedtem a blogon megírt Automator rutinokat – a nem teljes a listát lásd lentebbó. És behívtam őket Parancsokba. Egyetlen egyet sem tudott a Parancsok átvenni hibátlanul, azaz az összes felsorolt Automator rutin kuka, ha Parancsokba szeretném használni. Megnéztem persze, hogy mit nem sikerült átvenni a Parancsoknak, hátha az Apple hibázik (Gonosz Almalap szomorkás, sajnálkozó mosollyal simogatta meg homlokom, de nem volt lázam.), de nem volt – én nem találtam – megoldást. Úgy igazságos, hogy megírom, a Parancsok is számos olyan utasítást ismer, amit az Automator nem.
Keresem, keresem, mire lehet jó nekem a Parancsok, de nem igazán látom. A Parancsok példa alkalmazásai – szerintem – erőltetettek, egy részük Automatorral egyszerűbben, könnyebben megírható.
Azt jó ötletnek tartom, hogy legyen ilyen parancsokat egymás alá rakosgató alkalmazás, amivel automatizálni tudjuk a kézzel nyűgös, repetitív feladatokat. De vagy az Automator tudását kellene maradéktalanul beledogozni a Parancsokba, vagy folytatni az Automator évek óta elengedett fejlesztését. A Parancsokat nem programozás barát felhasználók számára túl bonyolultnak találom. Egymás alá könnyű behúzni a megfelelő parancsokat, de a számos parancson belüli változó (kék szövegek) már nem átlagos felhasználói képességet feltételeznek. A változók használata – lásd Rename – meg egy újabb szint. Persze ha a Föld kilencmilliárd embere mind a Mac Parancsokat tanulná, igen vicces és békés bolygó volna.
Automatoros írásaink a Blogon
- Olvastass hangosan külföldiül a Mac-kel! A Mac minden külön szoftver telepítése nélkül képes szövegek hangos felolvasására. Jól jöhet ez nyelvtanulásnál is, vagy ha nem vagyunk biztosak abban, hogyan kell egy szót "külföldiül" kiejteni. Mutatom, hogyan!
- heic-ből jpeg :: Mac, részben Fotók. Megmutatom, hogy lehet a .heic-et jpeg-vé (jpg-vé) alakítani. Nem ördöngösség, de figyeljünk oda, mert hibázva sok kárt okozhatunk! Kattints ide!
- Szövegből hang – Macen. A Mac képes felolvasni a kijelölt szöveget. Így akár nyelvtanuláshoz is jól használható. Mutatom, hogyan!
- Gyors kép-méretezés, -alakítás Facebookra. Ontjuk a képeket a netre. Sokan egyből a megfelelő méretben készítik a fényképet, mások utólag méreteznek, váltanak formátumot. Utóbbiak számára mutatok egy folyamat-gyorsító megoldást Macen. Automator, mi más.
- Vízjel, felirat képekre gyorsan és egyszerűen. A képekkel dolgozó előbb-utóbb szeretné vízjellel, azonosító-felirattal, copyright szöveggel ellátni a képeit. A következő pár bekezdésben megmutatom, hogy lehet automatizálni a vízjelesítést. Lássuk!
- PDF oldalak sorrendjének megfordítása Automator segítségével. A jó pár száz oldalát beszkennelő vállalkozó hibázott, az átadott PDF az oldalakat fordított sorrendben tartalmazta, az utolsó volt az első és a címlap az utolsó. Feladatként megkaptuk a PDF "talpra állítását". Íme.
- Betű– és szó–számoló macOS alá. Még szép, hogy a Pages meg tudja mondani, hogy egy szöveg hány szóból áll! De a Mail? Vagy a neten kijelölt vers? Igen, erre is van megoldás! Kezdjük a munkát az Automator alkalmazással!
- Mappa tartalom automatikus feldolgozása. Dugig van a Letöltés mappád? Hiába pucolod ki, pár nap után már újra tele? Automatizáld a rendrakást! Egy ártatlan példa következik, a lehetőség a tiéd!
- Automatorral kisebbre vágott sok lapból álló PDF. ...azt választottam, hogy átméretezem a PDF oldalakat. Az eredeti ugyanis vagy kétezer-sokszáz képpont széles volt, aki meg nézi, annak a 800 képpont is bőven elég. Mutatom!
- Naptár események kigyűjtése Automator használatával. Egyik Maces konzultációt igénybe vevő ügyfelünk rendesen vezette Naptárát és kíváncsi volt, mivel mennyi időt töltött. A Naptár keresés funkciója kevés volt a válaszadáshoz. Ezért hívtuk barátunkat, az Automatort.
- PDF fekete-fehérré konvertáló szolgáltatás. Az államigazgatás a beadható PDF méretet egyes esetekben úgy limitálja, hogy az ne legyen 300dpi-nél nagyobb és ne legyen színes. A Mac alapesetben dpi-ben jó PDF-et generál, de színeset. Egy egyszerű szolgáltatást írva azonban bármelyik kiválasztott PDF-et fekete-fehérré konvertálhatunk a Macen.
- PDF fájlok összefűzése. Valahogy az utóbbi időben egyre gyakrabban kellett összefűznöm PDF állományokat egyetlen fájlba. Ismét az Automatorhoz fordultam és egy újabb Service-szel gazdagítottam magam.
- %20 automatikus cserélése a Letöltések mappában. Mire való a számítógép? Nem arra, hogy az ilyen babra munkát helyettük elvégezze? Dehogynem, fogjuk is munkára az általunk úgy szeretett Automator alkalmazással!
- Új Emlékeztető Szolgáltatást OS X alatt. Már oprendszerek óta bosszant, hogy eltűnt a Szolgáltatások közül a Create ToDo. Nem hagytam magam, mert segített az Automator.
- System Information + Automator + Mail = automatizált adatgyűjtő alkalmazás. Rendszerkezelőknek Automatorral.
- Automator: weboldalról linkelt PDF-ek gyors letöltése. Megesik, hogy egy weblapon számos hasznos PDF linkje található. Vér fárasztó ezeket egyesével letölteni a Macre, meg nem is menő. Ezért egyetemi képzés során szerzett lustaságunkat elővéve elindítjuk az Automatort.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése