2009. június 30., kedd

Jobs visszatér

A tervek szerint Jobs holnap, július elsején tér vissza munkájához, az Apple élére.

2009. június 29., hétfő

Final Cut Pro-s csúcstalálkozó Londonban

Június 25-én tartották a londoni Kensingtonban a Final Cut Pro használók csúcstalálkozóját, amelyen az Apple által hivatalosan jegyzett magyar FCPUG (Final Cut Pro User Group) tagjai is megjelentek. Mit megjelentek? A színpadra is szólították őket, ahol a több száz fős közönség tapssal jutalmazta a messziről jötteket. Sőt! "Legnagyobb meglepetésünkre mi nyertük meg a legrágább nyereményt: egy Matrox MXÕ2-t kb 1600 dollár értékben" - olvashatjuk Kazári Gyula beszámolójában az FCPUG oldalán.

Szeged: MacShop

A magyar fül számára ici-picit félreérthetően csengő MacShop néven nyílt új Maces üzlet Szegeden az Oskola utcában, a bolt az IDC üzlet része. Ahogy azt Németh Gergő szegedről megírta, a plázában bezárt iStyle-ra kitett tábla is ezt az üzletet ajánlja minden szegedi Maces és leendő Maces számára.

2009. június 28., vasárnap

Orvosi és etikai körkép Jobs ügyében

"Az Apple soha sem osztott meg túl sok információt terveiről, szándékairól vagy termékeiről," - állítja Per Lindberg, az MF Global tőzsdecég elemzője - "így nem meglepő, hogy Steve Jobs egészségi állapota sem képez kivételt a szokott metódus alól." A teljes cikk itt olvasható el (http://www.almalap.hu/200906/applejobsliver.html)

2009. június 26., péntek

Az iPhoto és a Dagadt Macska

Ahogy illik, az iPhoto [8.0.3 (405)] nem akaródzott elindulni, bátran válogathattam az Ignore, Restart, Reset and Restart valamint a Report gombok közül, kapott is az Apple hat reportot, ne unatkozzon. Némi dühöngés után CTRL+egérral belenéztem az iPhoto Library-be, ez a Pictures mappában található alaphelyzetben. Nem sok info derült ki, így a bátor törlünk, visszaállítunk Time Machine-nel opciót is hamar elvetettem.
A bánaton a Dagadt Macska segített, ami nem egy ütős koktél neve, hanem egy szoftver-fejlesztő vállalkozásé, az esetemre szánt szoftvere pedig az iPhoto Library Manager (iPLM), ami megérne egy hosszabb cikket is, de most csak az iPhoto helyreállító képességét jöttem dicsérni. A File > Rebuild Library parancs hatására a program létrehoz egy új iPhoto Library-t Rebuild néven, ahová átmásolja a sérült, nem induló, ellenálló iPhoto-ba tett képeinket. A másolás nem egyszerű copy-paste, hanem intelligens eljárás. Első menetben a digitalizálás sorrendjében dolgozza fel a "filmtekercseket" az iPLM. Amikor beolvasott egy tekercset (=egyszerre iPhotoba vitt képeket), utána végrehajtja az összes általunk elvégzett képmanipulációt: forgatás, vörös-szem eltávolítás, színezet változtatás, felirat lecserélése, rating (csillagozás), keyword (kulcsszavak)... A teljes képtár újra beolvasása után visszaállítja a Faces (Arcok) gyűjteményeinket is. Háromszoros hurrá!
Mindezt látjuk is, ami az ablak frissítés miatt lassítja is a műveletet, viszont gyönyörködtet. Az iPLM-et ne, az iPhotot - amelyet az iPLM vezérel, így nekünk tilos hozzányúlnunk - viszont levihetjük a Dockba, ez némi gyorsulást okoz. Amikor az iPLM olyan ponthoz ér, amit hibásnak érez, üzenetet küld, megnevezve a hibásnak tartott képfájlokat. Nem találtam gyors kapkodás közben módot az ilyen üzenetek kikapcsolására, ami azt jelenti, hogy a helyreállítás során nem hagyhatjuk magára a programot, mert az, ha megáll, akkor biza állni fog. Viszont az összes műveletről log fájlt ír, ami visszanézhető, bár elég perverz dolog egy több ezer soros log fájlban böngészni, igaz, néha jobb, mint mindent előről kezdeni.
Az én elszállt iPhoto képtáram 7699 képet jegyzett és az iPhoto Library fájl épp meghaladta a 10GB-os méretet, ami a fórumok panaszai szerint valamiért az iPhoto szétesését okozhatja. A visszaállítás, helyesebben újraépítés, négy órán át tartott. Nem kevés, de mi ez 7699 kép újra olvasásához, korrigálásához képest. Fontos: tilos kézzel belebarmolni az iPhoto fájljaiba, különösen az XML-be.
Jelenleg két iPhoto Library-m van, egy eredeti, de korrupt, és egy Rebiuld, jó. A régit törölve kapok majd pár hét múlva 10GB-ot vissza, de addig az ördög nem alszik.

2009. június 25., csütörtök

Keresd meg az iPhone-om!

Miután letöltöttem az új 3.0 iPhone oprendszert, a Mac kicsomagolta, felmásolta a készülékre, majd némi értetlenkedés után elfogadta a pin kódot is (a tied is négy gombóc?). Ezután a MobileMe honlapra belépve azonnal fel is kínálta az Apple az iPhone-om megkeresését.

Pár perc keresés után meg is jelent, hogy tegnap, 24-én, délután 9:12-kor Budapesten, a Damjanich utcában járt az iPhone-om. Ami igaz, mert épp arra voltam. Az nem derült ki, hogy a dátum és idő melyik időzónához tartozik, logikus, és az Apple-től elvárt az volna, hogy az általam a MobileMe használatához megadott legyen. Így viszont egy épp ellopásban lévő iPhone megkeresése ezzel a szolgáltatással nem túl sok jóval kecsegtető, mivel a keresést 25-én 9:19-kor futtattam, ekkor már két órája az irodában voltam. Sőt, épp upgradeltem a mobil oprendszerét, így az Apple-t is meg pingeltem rendesen.

További szolgáltatás, hogy üzenhetek a mobilomra, sőt, két percig hangossá tehetem.

Az üzenet szépen át is jön, a mobil pedig tényleg csireg-csörög.

Nem próbáltam ki, mert mazohista nem vagyok, hogy a Remote Wipe parancs mennyire gyors és használható. Elvileg ezzel egy Macről vagy Windowsról, a böngésző MobileMe-s oldalról alaphelyzetbe lehet hozni az iPhone-t.
Elgondolkodva kicsit értetlenül állok az első, telefon-keresős szolgáltatás kvázi kudarca előtt. Vajon milyen adatbázisból jött elő ez a 21:12-es info? Miért nem egy iPhone oprendszer részét képező alkalmazást hívott meg a MobileMe felhő megkérvén a GPS koordinátákat, így kapva azonnali, prompt választ? Végül is a 3.0 egyik nagy újdonsága a közös push, azaz az adatok (mail és más szolgáltatások üzeneteinek) közös lenyomása az iPhone-ra.
Az üzenet küldés "Kérlek, lécci, lécci, lécci, add vissza a mobilom!" elég gyermetegnek tűnik, bár ki tudja? A két perces csengetés akkor remek, amikor keressük a mobilt a kastélyunkban, yachtunkon...

2009. június 24., szerda

3GS

Nyugodtan aludhatunk el, az Apple az új iPhone hivatalos nevébõl eltüntette a szóközt a 3G és az S közül.

2009. június 23., kedd

Egy millió iPhone 3G S

Az első hétvége alatt egy millió iPhone-t adtak el az új, 'S' jelűből. Az Apple fél millió értékesítését remélte, s lám, a vásárlók túlteljesítették az elvárást. Megint. Ahogy tették ezt az elmúlt öt évben szinte minden újonnan kibocsátott Apple terméknél. Az Apple a megjelenés előtt közli, mekkora mennyiségre gondolt, majd örömködik, hogy azt 50-100 százalékkal meghaladta a valóság. Persze nem arról van szó, hogy az Apple rendre alátervezne, csupán ügyes marketing fogás ez. Ami megint működött. Megint. És megint. Elég csak megnézni ezt a bejegyzést vagy a többit.
Az új operációs rendszert, a 3.0 jelzésűt, eddig hat millión töltötték le, ezt az Apple nem 'tolta' úgy rá az iPhone használókra, ahogy a Safari 4-t a szoftver frissítést futtató Macesekre.
(folytatás itt: http://www.almalap.hu/200906/iphone3gs.html)

2009. június 22., hétfő

Itt lakik Jobs

Az Index cikkében rátekinthetünk Jobs házára is, ajánljuk: http://index.hu/tech/2009/06/20/milliardos_baratok_kozt/.

Az Apple Zöld!

A Dell beperelte az Apple-t, mert az a "világ legzöldebb notebookjai" címkével hirdeti hordozható gépeit, a zöld természetesen a környezetbarátságot jelenti (hogy a le nem bomló üveg, alumínium mennyire környezetbarát, nem is szólva az előállításáról, az nem is kérdés). A Dell az amerikai reklámszövetségnél nyomta fel az Apple-t mondván, a fogyasztókat ez a szlogen megtéveszti.
A testület megvizsgálta, igaz-e az Apple állítása és úgy találta, a neten és tévé hirdetésekben is elhangzó mondat megtévesztő lehet, ezért felszólította az Apple-t, hogy tompítson rajta. Az Apple gépei az EPEAT (környezetbarátságot minősítő szabvány) értékelésében együtt (MacBook, MacBook Pro és MacBook Air) jobb eredményt érnek el, mint bármely más gyártó összes gépe együttesen, ugyanakkor egyes gépek, mint a Toshiba Portege családja, az EPEAT szerint zöldebb, mint a MacBook (de az összes Toshiba hordozható gép már kevésbé zöld, mint az Apple összes).
Az Apple hivatalos közleménye szerint az testület nekik adott igazat, mert a beadvány azt az állítást vonta kétségbe, hogy a hordozható Macek a "világ legzöldebb notebookjai", és a testület ezt az állítást igazolva látta. (Milyen ismerős egy döntés nekünk tetsző részének kiemelése - riadt fel a Gonosz Almalap.) A Dell nem nyilatkozott.

WWDC tetszési index

Két, azonos szövegű szavazást is futtatott az Almalap, egyet a szájton, egyet a blogon - ez utóbbit olvasót kértem, hogy a szájton ne szavazzon. Nos, némi eltérés mutatkozik a két eredmény közt, de ebből nem vonok le semmilyen következtetést, zárójelben a blogon szavazók százalékszáma.
Ez több, mint amit vártam 37% (31%),
Pont az, amire számítottam 21% (25%),
Sovány. (Bezzeg Jobs...) 23% (43%),
Majdhogynem ciki 13% (0%),
Egyes. Irány a Microsoft! 6% (0%).

2009. június 20., szombat

iPhone segédprogram az Apple-től

Minden eszköz egyre bonyolultabb lesz megalkotását követően, vehetnénk példának a kereket, amely anno többé kevésbé kerek fatörzs-szelet volt, mára Forma1-es szinten pedig... A kerék példáját követi az iPhone és az iPod touch is, amelyhez az Apple el is készítette az iPhone Configuration Utility 2.0 segédprogramot, amely, mint látható, már a második változatánál jár. Az alkalmazást inkább nagy vállalati rendszerekhez történő konfigurálásra készítették, de két esetben a mezei iPhone felhasználók is hasznosíthatják. Segítségével a csatlakoztatott gépről (a proginak van Mac és Pécé változata is) lehet alkalmazást törölni az iPhone-ról - akadnak erre szoruló programok. Másrészt belenézhetünk a hibalistákba, miért nem sikerült csatlakozni hálózathoz ... Ehhez persze XML fájlokat kell olvasni. Letöltési hely: http://www.apple.com/support/iphone/enterprise/

2009. június 19., péntek

MobileMe és iPhone, iPod touch

A MobileMe felhasználók levelet kaptak az Apple-től, amely a következő új szolgáltatásokat ajánlja:
1. A Find My iPhone segítségével térképen láthatjuk, merre jár az iPhone-unk. Ez akkor nyújt élvezetet, ha a készüléket akaratunk ellenére idegenítették el és a tolvaj nem ismeri ezt a szolgáltatást. Ha nem ismerné, akkor valamit kapisgálni fog, mert az iPhone egy üzenetben jelzi, gazdája keresi. Amerika, óh! Egy fokkal jobb a helyzet, ha nem ellopták, csak nem tudjuk, hova tettük le az iPhone-t, ekkor, még ha néma módba tettük is volna, az iPhone hangot ad (vö. fütyülős kulcstartó). Sokkal hasznosabb a Remote Wipe parancs, amivel távolról mindent le tudunk törölni az iPhone-unkról - ha már úgyse mi használjuk. Figyelem! Ez pajkosságra módot kínáló szolgáltatás!
2. A MobileMe Mail üzenetek kereshetők, a találati listán azok is megjelennek, amelyek nincsenek az iPhone-odon vagy iPod touchodon. Ha csak az utolsó 25 üzentet tároltatod, akkor is mind a 14,738 maileden keresi végig az adott szót. Szomorú, hogy csak a To, a From és a Subject esik a keresés alá tartozó részbe.
3. Mások közzétett iCal naptárát is nézhetjük. Helyes!
4. S végül, az iPhone S videókat megoszthatjuk a kézi-készülékről direkt feltöltéssel.

3.0 és 500,000

A szokásos Apple hisztéria jelei láthatók az iPhone frissített változata körül. Egyrészt az új, 3.0-ás jelű szoftvert mindenki azonnal le akarta tölteni - ez még csak-csak ment. A szoftver megkívánta regisztráció viszont akadozott a hálózat túlterhelése miatt, így sokan új szoftverrel, de használhatatlan iPhone-nal a kezükben vártak a net felszabadulására. Az Almalap változatlanul az egy hetes kivárás híve, addigra minden jó és rossz kiderül.
A készülékből fél milliót tervez az Apple az első hétvégén eladni, ez fele az előző iPhone bemutatásakor vállaltnak, igaz, az új S jelű kevesebb országban kapható, így még nálunk sem.

2009. június 18., csütörtök

Adobe nyereség: -41%

Az Adobe második naptári negyedéves nyeresége 41 százalékkal marad el az egy évvel korábbihoz képest - és az eredmény pontosan az, amit az elemzők vártak. A nyereség csökkenés oka, hogy a CS4-re messze nem érkezett annyi megrendelés, mint amennyivel számoltak a cégnél.
Az értékesítés 21 százalékkal csökkent a május 29-vel záródó pénzügyi negyedévben (az amerikai cégek pénzügyi évei csak nagyon ritkán esnek egybe a naptári negyedévvel). A most következő negyedév (május 29-től) a leggyengébb, mivel a vásárlók inkább szörfölnek Hawaii-n vagy síelnek Grönlandon, mintsem szoftvert vásárolnának.
A kreatív-szoftverek értékesítése 22 százalékkal csökkent, a Knowledge Worker (Értelmes Munkás - most a Gonosz Almalap némává vált) termékeké pedig 21 százalékkal, ez utóbbi a PDF környéki szoftvereket jelenti egyébként. Földrajzi zónákat nézve, Amerika megcselekedte, amit az Adobe elvárt tőle, Európa azonban nem. A CS4-et az Adobe tavaly szeptemberben mutatta be, de a hirdetésre szánt pénzt a kibontakozó világválság elvitte. Ráadásul a vásárlók fő csoportját adó cégek a hirdetési piacon -nak -ba -be -ra dolgoznak, dolgoztak, dolgoznának.
"A Creative Suite 4 időzítése szerencsétlen volt” - állítja Chad Bartley, a Pacific Crest Securities elemzője. Szerinte az Adobe teljesítménye akkor fog javulni, ha megszűnik a hirdetési piac cégeinek mélyrepülése.

2009. június 17., szerda

WWDC: Hóleopárd háttér

A Hóleopárd kódnevű operációs rendszer szeptemberben lesz megvásárolható, ám a Leopárdot használók ezt kedvezményes áron tehetik meg, először az Apple története során. Miért? Mert a Hóleopárd jóval kevesebb olyan újdonságot kínál majd, mint elődjei, a felhasználók számára. A Hóleopárd azzal érdemelte ki a hatos verziószámot, hogy teljes egészében 64-bites operációs rendszer. Teljes cikk az Almalap oldalán, klikk!

2009. június 15., hétfő

Nézd meg!

www.apcom.hu - ez az Apple Authorised Distributor státuszú Apcom honlapja, a cég a hazai nagyker.

Photoshop CS4 könyv

A Perfact gondozásában megjelent a Photoshop CS4 Tanfolyam a könyvben kézikönyv, 400 oldal, CD, 6300 forint. Az Almaboltban már megrendelhető.

11 millió Safari

Az Apple büszkén jelentette, hogy a WWDC napján véglegesített Safari 4-t három nap alatt 11 millió felhasználó töltötte le. A kevésbé fanatikus rajongók persze azonnal jelezték, hogy ez a szám ugyan igaz lehet, de a letöltések java nem tudatosan esett meg, mivel az Apple a Software Update részeként tolta le a Safari 4-t sokak gépére. A Firefox hívők viszont legyintettek, azt a böngészőt bizonyítottan 150 millió felhasználó töltötte le akarattal a megjelenése napján. (A Software Update az alma menü alól érhető el, érdemes hetente kiadni, hogy mindig a legfrissebb szoftverek legyenek a Macünkön. A frissítéssel érdemes pár napot várni kiadása után, hogy ha valami gond lenne, akkor az ne töltődjön le.)

Miért pont ennyibe kerül a MacBook?

A címben feltett kérdésre kereste a választ a Wired magazin, és oly remekbe szabottat talált, hogy azt nem csak a CNN vette át, hanem az Almalap is.
Alaptézis, hogy az Apple a gépeit a prémium kategóriába sorolja. Ám a válságot hidegen hagyja ez a besorolás, erre utal a MacBook új ára is, amely a válság egyik jeleként is felfogható. A WWDC-n bemutatott új MacBook Pro-k áraiból az Apple sok száz dollárt csípett le. A 15 inches MBP 2000 dollárról 1700 dollárra olcsósodott, a MacBookból prémiumabb kategóriába ugratott, egyetlen alutömbből készülő 13 inches MacBook Pro pedig 100 dollárral lett olcsóbb, 1200 dollárért kapható. A fehér MacBook ára maradt 1000 dollár.
Folytatáshoz kattanj ide!

2009. június 12., péntek

Eltűnt a szegedi iStyle

Az iStyle honlapjáról már napok óta eltűnt a cég szegedi plázában nyitott üzlete, tegnap az Almalap által megkért két szegedi diák sem találta a kioszkot.

2009. június 11., csütörtök

Figyelő hátoldalon Apple hirdetés (2x frissítve)

Egész oldalas hirdetést jelentetett meg az Apcom (az Apple által APR-ek marketingjére adott pénzből) a Figyelő hátsó oldalán, két akciós Macet (iMac és MacBook) kínálva a hónap végéig. A hirdetés kiemeli, hogy a gépen Windows is futtatható, az oktatásban résztvevők számára további három százalék engedményt kínálva az árból (csak a gépéből, bár az oktatási kedvezmény szinte minden Apple termékre létezik). A hirdetés hét boltot, szakszerűbben APR-szaküzletet (Starking: MOM, Rózsakert és Aréna, iStyle: Andrássy út, Westend és Debrecen, XMS: Dunapláza) ad meg elérhetőségként címmel, telefonnal, webhellyel. A hirdetés listaára a weben elérhető adatok szerint 1,42mFt, áfa nélkül. A megjelent anyagból a kreatív-ügynökség kiléte nem derült ki.

WWDC - SD hely: igen vagy nem?

A kisebb MacBook Pro gépeken megjelent SD kártya hely megosztotta a Maceseket és az elemzõket. Azok közt, kik örvendtek, akad, aki bootolási (indító lemez) céljára is használhatónak véli az SD-kártyát. A fanyalgók szerint kár a helyért, fényképek áttöltésére ott az USB vagy FireWire kábel.

2009. június 10., szerda

TomTom navigáció iPhone 3.0 alatt

A TomTom - Európa legnagyobb autós-navigációs szoftver fejlesztője - megállapodott az Apple-lel, szoftvere rákerülhet az iPhone-okra, ha azokon az új, 3.0 jelzésű oprendszer fut. Az alkalmazás az App Store-ból lesz letölthető. A TomTom a Garminnal szemben nyert. A navigációs piac az okos, iPhone-hoz hasonló eszközök megjelenése óta már messze nem nő olyan dinamikusan, mint korábban - bár tavaly is sokak karácsonyi ajándéka volt. A TomTom és társai számára létfontosságú, hogy alkalmazásszinten futtathatók legyenek a változatlanul exponenciális eladási görbékkel büszkélkedő okos-telefon piacon. (Az Apple egyébként nagyon kerüli, hogy az iPhone-ról, mint számítógépről beszéljen, az Almalap szerint pedig az iPhone számítógép, amin még telefonálni is lehet.) A TomTom árfolyama a válság hatására (is) 78 százalékot esett, a mostani bejelentés viszont 18 százalékkal emelete meg a cég részvényeinek értékét. Az alkalmazás a nyár közepétől lesz elérhető (itthon jó? nem jó? még nem tudjuk).

WWDC - App Store Wall

Gigantikus kijelző fogadja a WWDC látogatóit. A húsz 30 inches Cinema Displayen az App Store húszezer legnépszerűbb alkalmazása látható, amelyiket épp megveszik, annak ikonja felvillan. A háttérben pedig húsz Hóleopárdot futtató Mac Pro dolgozik. További képek itt (blogról elérhető link)

2009. június 9., kedd

WWDC - iPhone (3G S, 3.0)

Tegnap késő este Phil Schillet nyitotta meg az Apple fejlesztői konferenciáját.
Az új iPhone neve "iPhone 3G S", amely (az Apple szerint) kétszer olyan gyorsan nyit meg honlapot és indít programot, mint elődje. Ennek nem csak a gyorsabb órajelű processzor, hanem a szintén bemutatott új operációs rendszer is lehet az oka - az elemzők egybehangzóan kiemelték, az Apple-t jótékony hatású versenyre kényszeríti a RIM BlackBerryje és a Palm Pre-je (blogról elérhető ajánlott olvasmány: klikk!). Az új 16GB-os iPhone 199, a 32GB-os 299 dollárba fog kerülni, ezekben az iPhone-okban iránytű és 3mpixeles, zoomolható, videó felvételére alkalmas kamera található. A jelenlegi 8GB-os modell árát az Apple 99 dollárra vitte le - dúl az ár/teljesítmény háború a BlackBerryvel. Amerikában egyébként le lehet majd cserélni a régi 3G-s iPhone-t az újra, hardver-upgrade áron. Eddig egyénként 40 millió iPod touchot és iPhone-t adtak el, a letölthető alkalmazások száma meghaladja az ötvenezret.
És. A második tippünk is elbukott, Jobs még videó kapcsolatban sem jelent meg a WWDC-n.

WWDC - MacBook Pro (13, 15, 17)

Tegnap késő este Phil Schillet nyitotta meg az Apple fejlesztői konferenciáját.
A "mit mutatnak be" találgatásokon alul teljesített a MacBook Pro, így természetesen az Apple megújította a teljes sorozatot. Sőt! Bemutatta a 13 inches MacBook Pro-t, amelyet egyértelműen a régi 12-es PowerBook utódjának szán az Apple. A 15 inches megkapta a 17-esnél megismert egybe-aksit, amely nem cserélhető otthon, csak szakszervizben. Igaz, becslések szerint ehhez három évnek vagy ezer újratöltésnek kell eltelnie. A 17 inches MacBook Pro-t is beleértve a gépek gyorsabbak, kicsit erősebbek lettek. Fontos újdonság az SD-kártya hely, ezt a professzionális felhasználók igényelték - az Apple meghallgatta kérésüket.
Az Air család kicsit gyorsult, ára (kint) kicsit esett.

WWDC - Mac OS X 10.6 (Hóleopárd)

Tegnap késő este Phil Schillet nyitotta meg az Apple fejlesztői konferenciáját.
A Mac OS X 10.6 (fedőneve: HóLeopárd) szeptemberben kerül a boltokba (jóslatunk bukott). A Leopárd használók 29 dollárért téliesíthetnek majd, azaz kivételesen lesz upgrade-ár is. A HóLeó teljesen 64-bites lesz, ami kívülről nem lesz látható, de a rendszer gyorsulását jelenti, valamint megkönnyíti a fejlesztők életét. A HóLeó csak Inteles gépeken fog futni. A belső szépséget a Grand Central nevű szoftver-mag adja, amely képes lesz a programok igényelte számítási teljesítményt szétosztani a gép processzorai, illetve magjai közt (bár ez utóbbi megvalósítása számunkra kicsit misztikus). Az új oprendszerrel jön az új QuickTime is, az új Safari 4 - ennek bétáját a bátrak már használják. A piacérzékenységet jelzi, hogy az oprendszer rézse lesz a Microsoft Exchange e-mail kezelő támogatása (nem a szoftver), ez mutatja, az Apple mindent megtesz gépei nagy rendszerekbe történő simulékony beillesztéséért.

2009. június 6., szombat

Hó Leopárd megjelenési jóslás

Hó Leopárd a kódneve az Apple Mac OS X (az X az tizet jelent, okos és tanult Maces nem mondja iksznek) 10.6-os leendő operációs rendszerének. Szinte biztos, hogy most, a WWDC-n, csak meglengetik a tisztes nézőtábor orra előtt, megjelenni csak ősszel fog. Tippünk is van, mikor. A hetes Windows megjelenése (október 22.) utáni héten. Így a hetes megjelenési híre erodálódik. Sokat viszont nem várhat az Apple, mert különben lekési a karácsonyi vásárt. Ahogy ez a mostani rendszerével majdnem megesett.

2009. június 5., péntek

Ott is lesz meg nem is lesz...

Kicsoda? Természetesen Steve Jobs. Hol? A WWDC-n. A Wall Street Journal (WSJ) örökké jól informált újságírója pendítette meg, hogy Steve Jobs egészsége már megengedné, hogy megjelenjen a jövő héten megrendezendő WWDC konferencián. Mint ismert, Jobs július elsejéig van betegszabin, bár a múlt héten már belátogatott a céghez. Akik látták, azok szerint már nincs olyan kiéhezett, lesoványodott állapotban, mint volt decemberben, az utolsó nyilvános megjelenésekor.
Az Almalap tippe az, hogy Jobs ott is lesz a WWDC-n meg nem is, a vonatkozó népmesei motívumkör Mátyás király környékén lelhető fel (hozott is ajándékot meg nem is). A korábbi Jobs vezette prezentációk során, ha társ kellett mondjuk az iChat bemutatásához, akkor szinte mindig Phil Schiller, az Apple egyik alelnöke volt a kisegítő. Most Phil vezeti a nagy prezentációt, és ha (1) lesz videó chat az iPhone-ban, vagy bármi más kapcsolatépítő videó-megjelenéses megoldás, akkor a mi tippünk az, hogy a vonal túl végén Bono és Madonna helyett most maga Steve Jobs fog bejelentkezni. ("Annyira jó, hogy benne vagyunk a pletyka méjnsztrímben" - mondá a Gonosz Almalap.)

2009. június 3., szerda

"Megoldást kell eladni, nem gépet!"

Az Apple szorgos munkája meghozza gyümölcsét, Angliában és Nyugat-Európában az Apple a legnépszerűbb platform. A Gartner Research felmérése szerint 2009 első negyedévében 26,4 százalék volt az eladási piacból a részesedése (magyarul: minden negyedik, oktatásnak eladott gép Mac), Angliában ez a szám 27,3 százalék. A szorgos munka eredménye először 2006-ban mutatkozott meg, ekkor 15,2 százalékával az Apple lett a legnagyobb beszállítója a tudás-iparágnak (ez olyan szép, nem). Akkor fogalmazta meg az e piac-területért felelős vezető, hogy a sikerességhez nem gépet kell eladni, hanem megoldást. Ami áll a gépből (na ugye!), szoftverből, mindig olyanból, amely a legmegfelelőbb a vevő számára. Az Apple ehhez még oktatást is kínál.
Az oktatási eladás támogatására a Csatornán túl (Anglia és Amerika) iPod toucht kapnak a gépvásárló hallgatók és tanárok.
A hazai kedvezmények? Tanulók számára Mac minin kívül bármelyik gép vásárlása esetén a megszokott 3 százalékos diákkedvezményt egy iWork 09 szoftverrel vagy egy MobileMe előfizetéssel egészítjük ki. Tanárok számára a gépvásárlási kedvezmény mértéke számítógépek esetén 3 százalék, szoftvereknél pedig típusonként változik.

Idő és táv

Az első lesipuskás fotó máris fent a Flickr-ön a jövő heti WWDC nyitányaként. A szlogenben az Apple vidáman keveri az időt és távolságot, érettségizők, nem elhibázni. (One year later. Light-years ahead. - Egy év elteltével. Fényévekkel előrébb.)

Megújult a Starking honlapja

A hír ennyi: megújult a Starking honlapja.

2009. június 2., kedd

A GM csődjének valódi oka

Abonyi Peti (Starking): "A General Motors azután dobta be a törölközőt, hogy nem jutott hozzá a májusi Almalapjához...". A Gonosz Almalap nem jut szóhoz.

Steve Jobs és az Apple sikertörténete - elolvastuk

Elolvastuk a napokban megjelent Steve Jobs és az Apple sikertörténete c. könyvet. Érzéseink vegyesek, meg is osztjuk veletek (miközben bírjuk az egyik fordító, iJoe ígéretét egy chates-interjúra). Előre bocsátandó, az Almalap számos cikket jelentetett meg az Apple történetéről (ide jönnek a csak a blogról elérthető linkek: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ...), így elég szép ismeretanyagunk van a témáról, nem is szólva az utolsó nyomtatott Almalapban megjelentetett 1985-ös Steve Jobs Playboy nagyinterjúról (ami nem kerül netre szerződésünk szerint). Igaz, a cikkek az Apple kezdetéről szólnak. Ugyanakkor, az eltelt 15 év alatt az Almalap óhatatlanul követte Jobs, de még inkább az Apple életét.
Tovább is van, kövess!

Intel procik fejlődése

Pazar grafikonokkal mutatjuk be az Intel processzorok fejlődését, az írásban szó esik Moore törvényéről, valamint kiderül, ki az az Andy Grove.