- Duál G5 Xserve
- GarageBand A GarageBand a Mac számítógépet teljes értékű hangfelvevő stúdióvá teszi. Figyelemre méltóan egyszerű felületével csodálatos zenék lejátszását, felvételét és szerkesztését teszi lehetővé újdonsült és tapasztalt zenészeknek egyaránt. A GarageBand szoftverrel a zeneszám elkészítéséhez a felhasznált saját játékot, a digitális hangokat és az ismétlődő hangrészeket (loop) építőkockaszerűen lehet összerakni. Több mint 50 hangszer szoftveres megvalósítása található a szoftverben - többek között egy kimagasló minőségű hangversenyzongora is -, amelyek hangjait bármilyen USB vagy MIDI billentyűzettel lehet megszólaltatni vagy felvenni. A szoftver több mint 1000 professzionális, előre felvett elemi hangzást tartalmaz, amiket összerakva teljes számokat vagy háttérzenéket lehet készíteni.
- Final Cut Express 2 "A Final Cut Express 2 valóban professzionális videó szerkesztést tesz mindenki számára elérhetővé - mondta Rob Schoeben, az Apple szoftver-marketingért felelős elnöke. - Az egyszerűsített felhasználói felület és az erős RT Extreme tulajdonságok nyerő kombinációjával a Final Cut Express 2 mindenki számára tökéletes termék, az elsőfilmes alkotóktól a tanárokig."
- Mini iPod nemsokára"Az iPod forradalmasította az emberek zenehallgatási szokásait - mondta Steve Jobs, az Apple elnök vezérgazgatója. - Az iPod mini az iPod család új tagjaként a legkeresettebb digitális zenelejátszók közé tartozik, ugyanúgy 1000 dalt képes tárolni a zsebben, mint a legelső iPod, az innovatív tervezésnek köszönhetően feleakkora méretben. Hisszük, hogy eléggé népszerű lesz, főleg fiatal zenehallgatók körében."
- 15GB-os iPod Megjelenése óta a több, mint kétmilló iPod készüléket értékesített már az Apple, megszilárdítva ezzel a digitális zenelejátszók közötti világelső pozícióját. Ezzel egyidőben új, 15 GByte kapacitású modellt mutattak be.
- HP, az iPod viszonteladó Hogy vásárlóik számára a legszélesebb választékot tegyék elérhetővé a digitális zenei szolgáltatások és tartalom terén, az Apple és a HP bejelentette, hogy az Apple iPod alapjaira építve új HP digitális zenelejátszó fejlesztésébe kezdenek, és minden HP felhasználó számára elérhetővé teszik az iTunes szoftvert és on-line zeneboltot.
- Maces játékmustra A jó számítógépes játékok ismérve, hogy odaszegezik a felhasználót a képernyő elé. Ezt kétféle úton tehetik: vagy kikapcsolják, vagy épp bekapcsolják az agyat. Az elmúlt évben mindkettőből számos változat akadt, a stratégiai játékoktól az ütöm-vágom-lövöm platformokig. (Zoo Tycoon, Tiger Woods PGA Tour 2003, Noiz2sa, Jedi Knight II: Jedi Outcast, Unreal Tournament 2003, Dungeon Siege, Tom Clancy's Ghost Recon: Desert Siege, ThinkTanks, Warcraft III kiegészítő: The Frozen Throne, The Operative: No One Lives Forever)
- Párduc vs. PDF Amióta megjelent a Mac OS Párduc, a nagy cégek és az egyszemélyes teljes körű grafikai és nyomdaipari vállalkozások egyetlen kérdést tesznek fel az op. rendszerrel kapcsolatban: a Párduc PDF alkalmas-e nyomdai munkára, vagy meg kell vásárolni valamelyik Jaws vagy Acrobat alapú alkalmazást. A nyomdászatban jártas szakemberek egyértelműen nem javallják, inkább tartják a Párduc PDF képességét csilli-villinek, mintsem bravúros technológiai megoldásnak.
- Jön az Office::2004 Húsz évvel ezelőtt a Microsoft az elsők között volt, akik szoftverek fejlesztésébe fogtak a Mac platformra. A Macworld Expo szakkiállítás és konferencia megnyitóján a Microsoft önálló Macintosh Business Unit (MacBU) részlege a húsz éves fejlesztési tradíciót ünnepelve először mutatta be a Microsoft Office 2004 for Mac és a Virtual PC for Mac Version 7 szoftvereket, melyek 2004 első felében kerülnek majd forgalomba.
- iCal és WebDAV A Mac OS X operációs rendszer előre telepítve tartalmazza az iCal időtervező programot, amelynek hasznos szolgáltatása, hogy on-line elérhetővé tett kalendáriumokra is elő lehet fizetni, tehát más kollégák időbeosztását is egyszerűen meg tudod szerezni, illetve a sajátodat is elérhetővé tudod tenni. Az iCalShare - Share Your iCalendars! webcímen rengeteg kategória és esemény között lehet választani, hogy le ne maradj semmiről. Akár az űrsikló indításának dátumai, akár a MacWorld Expo előadásai érdekelnek, mindig képben leszel.
- Színeket látni A sorozat harmadik részében el akartam kezdeni az egyes színek tárgyalását, de rájöttem, hogy előbb egy fontos dologra még ki kell térnem: a színtévesztésre. A szemnek (ritkábban az agynak) ez a problémája nem is olyan ritka, mint gondolnánk: minden 12. embernek akad némi problémája a színérzékeléssel. Ez azt jelenti, hogy egy weboldal látogatói vagy egy újság, reklámkiadvány olvasói közül meglehetősen sokan nem azt a színt látják, amit a kiadvány elkészítője betervezett. (Kivéve, ha maga a készítő is színtévesztő.)
- Starking és Mr.Mac „Örömmel tájékoztatunk benneteket, hogy 2004. január elsején a StarKing Óbuda Kft. és a Mr. Mac Kft. egyesült. Reméljük, hogy ez a cégegyesítés az egész magyarországi Apple kereskedelem hasznára válik majd. – Abonyi Péter és Flórea György ügyvezető igazgatók” – kapta idei első e-mailjét az Almalap.
- Hírek voltak... Az Intel is a Macet választotta • Amszterdam, Seybold • PDF2Office • Adobe Reader 6.0.1 • PDF-ről XML-re • Kétcentis merevlemez • Naprakész Acrobat-kompatibilitás • Quark és a PDF/X-1a • Feltörték fel az iTunes másolásvédelmét • Per alatt a másolásvédett CD • Digitális jogok
2014. január 31., péntek
Időutazó Almalap (2004. január)
Miről írt az Almalap tíz évvel ezelőtt?
2014. január 30., csütörtök
Az Apple lassul, a MacBook szárnyal
A negyedéves jelentés, amit a minap tett közzé az Apple, csalódást okozott az elemzőknek. Leginkább az iPhone nem teljesített az elvárásoknak megfelelően, és bár az Apple nem részletezte az adatokat, egyértelművé lett Tim Cook mondatai alapján, hogy az 5C nem váltotta be Amerikában a hozzá fűzött reményeket. A MacBook eladások viszont 18 százalékkal nőttek. A magyarázatok szerint az sokak számára az iPad mini is elég tabletnek. Ők azok, akik, ha normál iPadet vennének, biztos nem vennének MacBookot is - mondom, a magyarázatok szerint. Így kevesebb iPad vétel kannibalizálja a MacBook eladást.
Ahogy pár napja bemutattuk, "mi mennyi az Apple-ben?" bejegyzésünkben, az Apple számára az iPhone értékesítés és árrés a legfontosabb, ezt követi az iPadé - amely most jobban teljesített, mint az iPhone.
iPhone kilátások
Nem csak az iPhone, de az okos mobil telefonok elterjedtségét mutatja a következő görbe. Azt láthatjuk, mennyire telítődött a piac okos telefonokkal, a színek mutatják az ezen belüli eloszlást. Aki közgázt tanult, annak a vízszintes skála feletti feliratok nagyon ismerősek lehetnek, íme az elmélet és a gyakorlat randevúja! A görbe szerint 2007-ig tartott a fejlesztési időszak, majd az iPhone bemutatásával indult a "korai elfogadás" szakasza, ennek része az első Androidos készülék megjelenése is. 2010-12 a felfutás időszaka, ekkor éri el az okos mobil az 50 százalékos elterjedtséget. 2015-ig tart a második nagy hullám - amikor már nem annyira trendi a dolog, de mást már nem igen kapni.
Ahogy pár napja bemutattuk, "mi mennyi az Apple-ben?" bejegyzésünkben, az Apple számára az iPhone értékesítés és árrés a legfontosabb, ezt követi az iPadé - amely most jobban teljesített, mint az iPhone.
iPhone kilátások
Nem csak az iPhone, de az okos mobil telefonok elterjedtségét mutatja a következő görbe. Azt láthatjuk, mennyire telítődött a piac okos telefonokkal, a színek mutatják az ezen belüli eloszlást. Aki közgázt tanult, annak a vízszintes skála feletti feliratok nagyon ismerősek lehetnek, íme az elmélet és a gyakorlat randevúja! A görbe szerint 2007-ig tartott a fejlesztési időszak, majd az iPhone bemutatásával indult a "korai elfogadás" szakasza, ennek része az első Androidos készülék megjelenése is. 2010-12 a felfutás időszaka, ekkor éri el az okos mobil az 50 százalékos elterjedtséget. 2015-ig tart a második nagy hullám - amikor már nem annyira trendi a dolog, de mást már nem igen kapni.
2014. január 29., szerda
A mindent-látó, a csodaasztal és a tojás-viszgáló
Igen, részt vettem a "Hogyan adjunk hülye címet egy bejegyzésnek" tanfolyamon.
Mindent látó
Nincs olyan fényképező ember, akivel ne fordult volna már elő, hogy két karját a magasba tartva fotózott és közben arra gondolt, milyen jó lenne, ha minimum kosarazó volna ("tudom jól, hogy nem vagyok tipikus kosarazó"), vagy még magasabbról tudna fotózni. A bátrak és/vagy hülyék esetleg megpróbálkoztak a késleltetett expozíció és feldobott fényképezőgéppel... És igen, valakinek, aki bátor és hülye is volt, jutott eszébe a Panoramic Ball Camera (legalábbis szerintünk, valamint elnézést a hülyézésért, tudjuk: missfit). A feldobható gömb 72 pixeles képet készít, hogy is írjuk ezt helyesen, gömbirányban - a kész képet pedig bluetoothon küldi a mobilodra. Potom 500 dollárt (110eFt) megér.
Csodaasztal
Na jó, ez a kakukk-tojás (tojásról még lesz szó ebben a postban!). Ez egy fantázia rajz a jövő íróasztaláról, az asztali iPad aránytalanul nagy ikonjai az árulkodó jel. A kialakítás amúgy nem véletlenül juttatja eszünkbe az iskolát - a kép egy oktatási tervhez készült. Az asztal állítható magasságú, és a felső szélén klasszikus iskolapadokat jellemző ceruzatartó vályú látható. De! Az Almalapot, mint "Magyarország vezető Maces magazinját" a HP még 2005-ben meghívta egy hetes rendezvényére, ahol olyan technikai újdonságokat is bemutattak, amelyek még félkészek voltak. Az egyik ilyen a lentebb látható asztal. (Az eredeti Almalap cikk: Misto, a HP asztala)
Tojás-vizsgáló
A 69 dolláros (kb. 15eFt) okos tojástartó a GE és a közösségi pénzügyi támogatással talpraálló Quirky közös műve. Az okos tojástartó LED-es átvilágítással analizálja az egyes tojások állagát, és így, a közelbe tartott, megfelelő alkalmazást futtató iPhone-nak Bluetoothon elmondja, melyik tojással lenne érdemes a rántotta készítést kezdeni. Sőt, jelzi azt is, ha üresedés lenne a tartóban. A Gonosz Almalap szerint már készül az alkalmazás "csányi dinnye" változata.
Mindent látó
Nincs olyan fényképező ember, akivel ne fordult volna már elő, hogy két karját a magasba tartva fotózott és közben arra gondolt, milyen jó lenne, ha minimum kosarazó volna ("tudom jól, hogy nem vagyok tipikus kosarazó"), vagy még magasabbról tudna fotózni. A bátrak és/vagy hülyék esetleg megpróbálkoztak a késleltetett expozíció és feldobott fényképezőgéppel... És igen, valakinek, aki bátor és hülye is volt, jutott eszébe a Panoramic Ball Camera (legalábbis szerintünk, valamint elnézést a hülyézésért, tudjuk: missfit). A feldobható gömb 72 pixeles képet készít, hogy is írjuk ezt helyesen, gömbirányban - a kész képet pedig bluetoothon küldi a mobilodra. Potom 500 dollárt (110eFt) megér.
Csodaasztal
Na jó, ez a kakukk-tojás (tojásról még lesz szó ebben a postban!). Ez egy fantázia rajz a jövő íróasztaláról, az asztali iPad aránytalanul nagy ikonjai az árulkodó jel. A kialakítás amúgy nem véletlenül juttatja eszünkbe az iskolát - a kép egy oktatási tervhez készült. Az asztal állítható magasságú, és a felső szélén klasszikus iskolapadokat jellemző ceruzatartó vályú látható. De! Az Almalapot, mint "Magyarország vezető Maces magazinját" a HP még 2005-ben meghívta egy hetes rendezvényére, ahol olyan technikai újdonságokat is bemutattak, amelyek még félkészek voltak. Az egyik ilyen a lentebb látható asztal. (Az eredeti Almalap cikk: Misto, a HP asztala)
Tojás-vizsgáló
A 69 dolláros (kb. 15eFt) okos tojástartó a GE és a közösségi pénzügyi támogatással talpraálló Quirky közös műve. Az okos tojástartó LED-es átvilágítással analizálja az egyes tojások állagát, és így, a közelbe tartott, megfelelő alkalmazást futtató iPhone-nak Bluetoothon elmondja, melyik tojással lenne érdemes a rántotta készítést kezdeni. Sőt, jelzi azt is, ha üresedés lenne a tartóban. A Gonosz Almalap szerint már készül az alkalmazás "csányi dinnye" változata.
2014. január 28., kedd
100 000 év múlva
Tudod mi történik majd száz millió év múlva? Mindjárt elárulom. Ötvenezer év múlva fog (várható) az utolsó jég folt is eltűnni Grönlandról - így ismét zöld sziget lesz a Zöldsziget. Ugyanekkor ér vissza a Föld légkörébe az idén fellőtt KEO időkapszula, memória kapacitása elegendő ahhoz, hogy minden mai földlakó négy oldalon üzenjen az ük-ük-unokájának.
Na és akkor százezer év múlva! Ha felnézünk az égboltra, teljesen más csillagképeket látunk, mint ma, ennyit haladunk a galaxisban. És amiért ez a bejegyzés született, a ma polcra feltett MacBook Air titánium részei korrózió nyomai válnak szemmel is észrevehetővé - csak legyen erre emberi szem.
És akkor arra mit is mondhatunk, hogy 296 ezer év múlva éri el a Voyager 2 a Szíriusz csillagot, a jelenlegi égbolt legfényesebb csillagát, 4,7 fényévnyi utat téve meg. (A fényév ugye távolság és nem idő!)
Na és akkor százezer év múlva! Ha felnézünk az égboltra, teljesen más csillagképeket látunk, mint ma, ennyit haladunk a galaxisban. És amiért ez a bejegyzés született, a ma polcra feltett MacBook Air titánium részei korrózió nyomai válnak szemmel is észrevehetővé - csak legyen erre emberi szem.
És akkor arra mit is mondhatunk, hogy 296 ezer év múlva éri el a Voyager 2 a Szíriusz csillagot, a jelenlegi égbolt legfényesebb csillagát, 4,7 fényévnyi utat téve meg. (A fényév ugye távolság és nem idő!)
2014. január 27., hétfő
Macem is van, iPadem is van, melyiket mire használom? (frissítve)
Persze én szúrtam el. Ahelyett, hogy kitettem volna a kérdőívet, eldugva volt csak megtalálható, így érthető, hogy sokan akkor töltötték ki, amikor az addigi kitöltőkre hivatkozva mutattam az eredményeket. Ezért most ismétlek, mert a tudás kedves mamája.
A több válasz egyetlen esetben módosította az arányokat, a többi kérdésnél csak erősítette vagy árnyalta a válaszokat. A változás a legújabb Mac korára vonatkozó kérdésnél történt.
Még egy fontos infó, amit nem írtam le, az ötödik grafikonon csak azok válaszai láthatók, akiknek van Macjük és iPadjük is.
Végül egyrészt köszönet a válaszadóknak (nem is írom, hogy ezzel kellett volna kezdenem, mert ez a bejegyzés lassan csak a hibáimról szól), másrészt a számok értékelését mindenki végezze el kedve szerint.
A több válasz egyetlen esetben módosította az arányokat, a többi kérdésnél csak erősítette vagy árnyalta a válaszokat. A változás a legújabb Mac korára vonatkozó kérdésnél történt.
Még egy fontos infó, amit nem írtam le, az ötödik grafikonon csak azok válaszai láthatók, akiknek van Macjük és iPadjük is.
Végül egyrészt köszönet a válaszadóknak (nem is írom, hogy ezzel kellett volna kezdenem, mert ez a bejegyzés lassan csak a hibáimról szól), másrészt a számok értékelését mindenki végezze el kedve szerint.
2014. január 25., szombat
Olvasnivaló: MN hétvégi melléklet: Kitt-katt, 1984
Ahogy szinte minden sajtóorgánum, úgy a Magyar Nemzet is megemlékezik az első Macintosh számítógép bemutatásáról. Azért az MN-t ajánlom, mert két oldalas grafikonon ábrázolja az Apple részvény-árfolyam változását a meghatározó termékek képével. Ami miatt még inkább javaslom, az nem is ez a cikk, hanem a "Sárisápi áramkörök", ennek ugyan nincs köze a Machez, annál inkább a mára már a köznapi használatból is kikopott kis-floppy-hoz. A cikk elbeszéli, miért nem a magyar találmányból lett világszabadalom.
2014. január 24., péntek
Macintosh. Eszméletlen jó!
Ma harminc éve, hogy az Apple bemutatta a Macintosht.
Ünnepnap, évforduló, újabb alkalom meghajolni a két Steve, Jobs és a háttérben maradt technikai zseni, Wozniak, tudása előtt.
Mi, akik már több, mint egy évtizede használjuk és szeretjük a Macet (Mac LC II, LC 475, 630, iMacek: 1998, málna, 17" és 21,5"; nem feledkezve meg a PowerBook 12"-ről sem), a hozzánk hasonló régi Macesekkel együtt némi nosztalgiával nézzük a bemutatót (hosszabb videó lentebb), amin persze nem voltunk, nem lehettünk ott - mi ezt a Jobst, ezt a Macet szerettük meg. A könnyedséget, az eleganciát - és a brutálisan ütős hw-sw megoldást. Ami mindig a technika élvonalát jelentette. Azoknak, az utóbbi években almásodtak be, a rövidebb Macintosh bemutató videót javaslom, talán ez segít megérteni a mi elkötelezettségünket.
Rövid, hosszabb és teljes videó a Macintosh bemutatásáról
Rövid "kezdő funoknak":
A lényeg a nosztalgiázni vágyóknak (több technikai részlettel):
És a teljes videó.
Ünnepnap, évforduló, újabb alkalom meghajolni a két Steve, Jobs és a háttérben maradt technikai zseni, Wozniak, tudása előtt.
Mi, akik már több, mint egy évtizede használjuk és szeretjük a Macet (Mac LC II, LC 475, 630, iMacek: 1998, málna, 17" és 21,5"; nem feledkezve meg a PowerBook 12"-ről sem), a hozzánk hasonló régi Macesekkel együtt némi nosztalgiával nézzük a bemutatót (hosszabb videó lentebb), amin persze nem voltunk, nem lehettünk ott - mi ezt a Jobst, ezt a Macet szerettük meg. A könnyedséget, az eleganciát - és a brutálisan ütős hw-sw megoldást. Ami mindig a technika élvonalát jelentette. Azoknak, az utóbbi években almásodtak be, a rövidebb Macintosh bemutató videót javaslom, talán ez segít megérteni a mi elkötelezettségünket.
Rövid, hosszabb és teljes videó a Macintosh bemutatásáról
Rövid "kezdő funoknak":
A lényeg a nosztalgiázni vágyóknak (több technikai részlettel):
És a teljes videó.
Kösz, Steves!
2014. január 23., csütörtök
System Information + Automator + Mail = automatizált adatgyűjtő alkalmazás
Jöjjön egy újabb Automator megoldás! Gyorsan fel kellene mérni, hogy egy nagyobb vállalkozásban melyik Macen milyen szoftverek vannak? Segítenél valakinek, aki még azt sem tudja, milyen oprendszer van a gépén? A megoldás persze nem hibátlan, feltételezzük például, hogy a cél Macen a Mail a levelező alkalmazás.
Ha ott lennék veled
Akkor bizony elindítanám a Utilities > System Information (anyja neve: Profiler) alkalmazást és annak segítségével ismerném meg azokat az adatokat, amelyek érdekelnek. Persze az Alma menü > About this Mac (Mac névjegye) > More Info is ugyan oda visz.
A szoftver-összeírós esetben persze macerás, mert a gép vagy egy percig pörög, aztán kopi-péjszt az eredményt valahova. A másik esetben pedig lehet, hogy egy kontinens választ el attól, akinek szeretnél segíteni.
Ekkor jön az Automator, írjunk gyorsan a feladatra egy Maces alkalmazást!
Automatorizálás
Nem merném összetettnek vagy bonyolultnak nevezni! Az első utasítás - "System Profile" - a kulcs. Itt bejelölhetjük, hogy mely elemekről kérünk jelentést. Javaslom, hogy csak azokat jelöljük be, amelyek tényleg fontosak, az összest kiválasztva nálam (iMac, c2d - nem egy friss, azt elismerem), vagy hat percig futott az összeírás.
A "New Mail Message" az eredményt új üzenetbe foglalja. Mivel olyan alkalmazást készítünk, amely nem kíván felhasználói beavatkozást, ezért az ide beírt adatokon nem tud majd változtatni. Az emailt az alapértelmezett Mail fiókból küldi, vagy - Mail beállítás függvényében - az utoljára használtból: nekünk mindegy. Csak az a fontos, hogy ha sok helyről kapunk vissza emailt, meg tudjuk mondani a feladóból, hogy melyik melyik gépet jelenti.
Végül a "Sent Outgoing Message" hatására a Mail lezárja és azonnal elküldi a rendszer jelentést.
Az Automatorból alkalmazásként mentsük el művünket - alkalmazás voltáról már a program indítása után döntöttünk. Adjunk értelmes nevet, amely a felhasználó számára is megmondja, mit tesz a program! Teszteljük magunkon! És ha minden rendben, akkor Mailben küldjük el a megfelelő címekre - meglepő módon 1-3MB lesz az app-unk.
És még azt is tudja!
Aki kíváncsi, már felfedezte, hogy az adatokat XML formátumban is kigyűjtethetjük az első paranccsal, ez az adatbázisba mentéshez, vizuális megjelenítéshez lehet öröm.
Az Automator alkalmazás persze tovább is bővíthető, változók használatával a gép beazonosítás sem megoldhatatlan.
Aki előrelátó, az olyan tárgyat ad a leveleknek, amelyre már kész szűrője van Mailben.
És a címzetteket nem is kell begépelni, elég az AddressBookból / Címtárból / Kontaktokból ráhúzni a felületre a megfelelőt.
Ha ott lennék veled
Akkor bizony elindítanám a Utilities > System Information (anyja neve: Profiler) alkalmazást és annak segítségével ismerném meg azokat az adatokat, amelyek érdekelnek. Persze az Alma menü > About this Mac (Mac névjegye) > More Info is ugyan oda visz.
A szoftver-összeírós esetben persze macerás, mert a gép vagy egy percig pörög, aztán kopi-péjszt az eredményt valahova. A másik esetben pedig lehet, hogy egy kontinens választ el attól, akinek szeretnél segíteni.
Ekkor jön az Automator, írjunk gyorsan a feladatra egy Maces alkalmazást!
Automatorizálás
Nem merném összetettnek vagy bonyolultnak nevezni! Az első utasítás - "System Profile" - a kulcs. Itt bejelölhetjük, hogy mely elemekről kérünk jelentést. Javaslom, hogy csak azokat jelöljük be, amelyek tényleg fontosak, az összest kiválasztva nálam (iMac, c2d - nem egy friss, azt elismerem), vagy hat percig futott az összeírás.
A "New Mail Message" az eredményt új üzenetbe foglalja. Mivel olyan alkalmazást készítünk, amely nem kíván felhasználói beavatkozást, ezért az ide beírt adatokon nem tud majd változtatni. Az emailt az alapértelmezett Mail fiókból küldi, vagy - Mail beállítás függvényében - az utoljára használtból: nekünk mindegy. Csak az a fontos, hogy ha sok helyről kapunk vissza emailt, meg tudjuk mondani a feladóból, hogy melyik melyik gépet jelenti.
Végül a "Sent Outgoing Message" hatására a Mail lezárja és azonnal elküldi a rendszer jelentést.
Az Automatorból alkalmazásként mentsük el művünket - alkalmazás voltáról már a program indítása után döntöttünk. Adjunk értelmes nevet, amely a felhasználó számára is megmondja, mit tesz a program! Teszteljük magunkon! És ha minden rendben, akkor Mailben küldjük el a megfelelő címekre - meglepő módon 1-3MB lesz az app-unk.
És még azt is tudja!
Aki kíváncsi, már felfedezte, hogy az adatokat XML formátumban is kigyűjtethetjük az első paranccsal, ez az adatbázisba mentéshez, vizuális megjelenítéshez lehet öröm.
Az Automator alkalmazás persze tovább is bővíthető, változók használatával a gép beazonosítás sem megoldhatatlan.
Aki előrelátó, az olyan tárgyat ad a leveleknek, amelyre már kész szűrője van Mailben.
És a címzetteket nem is kell begépelni, elég az AddressBookból / Címtárból / Kontaktokból ráhúzni a felületre a megfelelőt.
2014. január 22., szerda
Mi mennyi az Apple-ben?
Évről évre megnézzük, az elemzők mire tartják az Apple egyes termékeit, mekkora értéket tulajdonítanak az iPodnak, iPhone-nak vagy iPadnek. Idén - két nappal a Macintosh harmincadik születésnapja előtt - ismét elvégeztük feladatunk, az eredményeket két grafikonon mutatjuk be.
Ezen a kicsit szétcincált grafikonon látható, hogy az Apple-nek tetemes a készpénz hányada - 23 százalék, balra fent. A cég értékének majdnem felét az iPhone adja, bő tizedét pedig az iPad. A készpénz, ahogy ezt ilyenkor mindig elmondjuk, nem egyszerű OTP bankbetét, hanem olyan értékpapírok (is), amelyek egy-két hét alatt pénzzé tehetők.
A második grafikonon már nem tüntettük fel az Apple készpénz-állományát, így jobban látható, hogy megtörni látszik az iPhone "mindent visz" trendje, bár a közel ötven százalékos részarány azért több, mint meghatározó. Az eltűnő asztali Mac, AppleTV és a tizennégy évvel ezelőtt (zenei) forradalmat robbantó iPod vonallá zsugorodott. Az iPad szép szeletet harapott ki magának, főként az előbbiek rovására. A csíkokból ítélve (meg a számokat látva) a mobil Macek tartják állásaikat az iPaddel szemben, amíg az Apple szoftverek és szolgáltatások magukhoz mérten erőst megerősödtek.
Még egyszer, a grafikonokon az elemzők egyesített véleménye látható arról, hogy az Apple melyik üzletrésze mennyire értékes a cégen belül - és az alsó grafikonról lehagytuk az Apple készpénz-állományát, így a valós értékekhez a lenti számokat 0,8-cal kell, lehet, illik szorozni.
Ezen a kicsit szétcincált grafikonon látható, hogy az Apple-nek tetemes a készpénz hányada - 23 százalék, balra fent. A cég értékének majdnem felét az iPhone adja, bő tizedét pedig az iPad. A készpénz, ahogy ezt ilyenkor mindig elmondjuk, nem egyszerű OTP bankbetét, hanem olyan értékpapírok (is), amelyek egy-két hét alatt pénzzé tehetők.
A második grafikonon már nem tüntettük fel az Apple készpénz-állományát, így jobban látható, hogy megtörni látszik az iPhone "mindent visz" trendje, bár a közel ötven százalékos részarány azért több, mint meghatározó. Az eltűnő asztali Mac, AppleTV és a tizennégy évvel ezelőtt (zenei) forradalmat robbantó iPod vonallá zsugorodott. Az iPad szép szeletet harapott ki magának, főként az előbbiek rovására. A csíkokból ítélve (meg a számokat látva) a mobil Macek tartják állásaikat az iPaddel szemben, amíg az Apple szoftverek és szolgáltatások magukhoz mérten erőst megerősödtek.
Még egyszer, a grafikonokon az elemzők egyesített véleménye látható arról, hogy az Apple melyik üzletrésze mennyire értékes a cégen belül - és az alsó grafikonról lehagytuk az Apple készpénz-állományát, így a valós értékekhez a lenti számokat 0,8-cal kell, lehet, illik szorozni.
2014. január 21., kedd
Macem is van, iPadem is van, melyiket mire használom?
Lelkes blog-olvasók töltötték eddig ki azt a kérdőívet, amelynek eredményeit lentebb látjátok - nem merném reprezentatívnak nevezni a felmérést, semmiképpen sem. Az ötödik, használói szokásokat csak azok válaszolhatták meg, akik Mackel is és iPaddel is rendelkeznek. A kérőívet ide kattintva éred el, ha kedved van.
2014. január 20., hétfő
32,5m$ visszatérítés a "téves" gyerek-vásárlások után
A cím majdnem mindent elmond. Az Apple, az FTC döntése értelmében 32 és fél millió dollárt fizet vissza annak a harminchétezer családoknak, ahol az iOS eszközt keze közé kaparintó gyerek alkalmazáson belüli vásárlással élt. Persze nem mindenkinek, csak aki az Apple ellen indított csoportos kereseti eljárásba bejelentkezett. Az Apple úgy nyilatkozott, hogy a "hosszú jogi csatározás helyett" a megegyezésre törekedett.
"Nem követelhető olyan vásárlás ellenértéke, amely nem került jóváhagyásra" - áll a döntőbíróság indoklásában. Az app-on belüli vásárláshoz ugyanis, beállítástól függően, nem kér az iOS jóváhagyást. Így a gyerek össze-vissza költheti szülei pénzét. Ráadásul az Államokban a legtöbb hitelkártya hitel felvételére is alkalmas, amíg itthon általában csak a kártyához rendelt összegig költhetünk. (Credit vs. debit - az ínyencek számára.)
2600$ a listavezető
Egyetlen alkalmazásból költött ennyit egy édesanya leánya (580eFt) neki leányálom lehetett - idétlenkedett a Gonosz Almalap). A per, ahogy említettem, az Államokban zajlott, de a brit tapasztalatok is kedvezőek, az Apple ott is vissza szokta téríteni a hasonló pénzeket.
Az Apple március 31-ig alakítja át a rendszeréthülye gyerek biztosra.
Magyarországi tapasztalatunk még nincs. Ahogy arról sem sikerült információt találnom, hogy az érintett alkalmazás tulajdonosa is visszafizet-e az Apple-nek - a bevételnek csak a 30 százaléka az Apple-é, ugyanis.
"Nem követelhető olyan vásárlás ellenértéke, amely nem került jóváhagyásra" - áll a döntőbíróság indoklásában. Az app-on belüli vásárláshoz ugyanis, beállítástól függően, nem kér az iOS jóváhagyást. Így a gyerek össze-vissza költheti szülei pénzét. Ráadásul az Államokban a legtöbb hitelkártya hitel felvételére is alkalmas, amíg itthon általában csak a kártyához rendelt összegig költhetünk. (Credit vs. debit - az ínyencek számára.)
2600$ a listavezető
Egyetlen alkalmazásból költött ennyit egy édesanya leánya (580eFt) neki leányálom lehetett - idétlenkedett a Gonosz Almalap). A per, ahogy említettem, az Államokban zajlott, de a brit tapasztalatok is kedvezőek, az Apple ott is vissza szokta téríteni a hasonló pénzeket.
Az Apple március 31-ig alakítja át a rendszerét
Magyarországi tapasztalatunk még nincs. Ahogy arról sem sikerült információt találnom, hogy az érintett alkalmazás tulajdonosa is visszafizet-e az Apple-nek - a bevételnek csak a 30 százaléka az Apple-é, ugyanis.
2014. január 17., péntek
iPad Air és „Ó Kapitány, Kapitányom!”
"Az Apple kilencven másodperces iPad Air reklámját a szombat esti fő műsoridőben játszatta le, vállalva kockázatát, hogy a XIX. századi lírikus idézettel operáló, érzelmekre ható spot kiakasztja a söröző meccs nézőket (NFL: Colts, Chargers, Patriots és Broncos) vagy a Golden Globe celebjeit bámulókat – de nem így történt" - írja a Fortune.
"Sok másik Apple-reklámhoz hasonlóan ez is tipikusan túlhúzott, áttételes, hasonlatokkal operáló (felidézi egy másik elhíresült, meccs szünetben leadott Apple hirdetést*). De hatásos és ütős. Nehéz anélkül szemlélni a megjelenő iPad használatot, hogy ne jutna eszünkbe, az iPad és társai miként változtatták meg kultúránkat. Az Apple ezzel az érvvel hozakodik itt elő." - írja John Paczkowski, "De/kód: Egy Whitman minta?".
"Gyönyörűen fényképezett és mesterien megvágott. Ahogy az Apple iránt érzünk, követve a 'Think Different' hirdetés: 'Íme az őrültek' hagyományát, hozzáadva az iPad2 'A technológia önmagában kevés' gondolatát, érzelem gazdag, kihívó, inspiráló képek és szöveg. Utolérhetetlen magasság. Még jó párszor meg kell néznem, hogy tudjam, mit gondoljak" - írta Rene Ritchie, iMore.
"Remek dolog látni, hogy változtatja meg a világot az iPad, de szerintem ez itt kicsit túlzásba lett víve. Frissítés! Most, miután harmadszor is megnéztem, még jobban tetszik, más, mint a többi. Nem tudom, másnál milyen hatást érnek el, nekem bejött." (Jay Yarow, Business Insider)
"Az üzenet az, hogy az iPad nem csak kreatív megoldásokhoz használható, hanem egyben inspirál is az alkotásra. Olyan életmód-hirdetés ez, mint amilyet a Lexus vagy más luxus-autó gyártóktól szoktunk meg. És ez jó lépés az Apple-től, hogy az Apple brand erősítésével hozza még inkább helyzetbe az iPadet." (Darrell Etherington, TechCrunch)
"Új hirdetést láttam a Megvilágosodás Kora Pártról ... elnézést ... az iPad Airről. Az Apple azt akarja, ne tekintsd a termékét puszta eszköznek. Ez fonal, amiből az álommanó sző." (Chris Matyszczyk, CNET)
"A piacvezetők szokása, hogy érzelmekre hatva (költészet, szépség, románc, szerelem) építik brandjüket, véletlenül sem említve vetélytársaikra. A Coca-Cola tipikusan ilyen vállalat. A hirdetése egy üzenetre koncentrál 'Végy a világnak egy kólát!'**, amíg a piacvezetőt követő (Pepsi) a piacvezetővel versenyez: 'The Pepsi Cselendzs'" (Jason D. O'Grady, ZDNET)
"Nincs kétség, az Air remek termék, de az Apple ennél többet akar beleláttatni az emberekkel." (Kwame Opam, The Verge)
"Az új hirdetés és a hozzá tartozó új weboldal valódi felhasználóknak szól, nem elképzelteknek. Ez nem okoz nehézséget az Apple-nek, hiszen az iPadet és az iOS-t szerte a világban több tízmillió valódi ember használja valódi céljaira. Erős ellentéte ennek a Google, amely Nexus tablete még nem ért el hasonló értékesítési mértéket, így felhasználókat kell szereznie." (Daniel Eran Dilger, AppleInsider)
"Úgy hiszem, az Apple mostanában ismét csúcsra járatja okos-hirdetés gépezetét. Az új hirdetés hibátlan győzelem." (Yoni Heisler, TUAW)
És. A szöveg a Holt Költők Társasága film egyik jelenetének szövege, ahol a John Keating tanár (Robin Williams) diákjaihoz intézet beszédében Walt Whitman "O Me! O Life!" verséből is idéz.
* na, ez nem pont az, csak nem találtam meg a valóban akkor leadottat. Az eredetiben a kalapácsvető lány pólója minta nélküli fehér. A hirdetés huszadik évfordulójára digitálisan tették rá egy korábbi Mac logóját, és ez a verzió uralja a YouTube-ot. Ha valaki megtalálná az "eredetit", egy Apple logós baseball sapkával jutalmaznám. (Az első megtalálót, a sapkáért be kell jönni a Károly körúti irodánkba.)
** remélem, nem lőnek le a Coca-Colánál, de nem találtam magyar fordítást
"Sok másik Apple-reklámhoz hasonlóan ez is tipikusan túlhúzott, áttételes, hasonlatokkal operáló (felidézi egy másik elhíresült, meccs szünetben leadott Apple hirdetést*). De hatásos és ütős. Nehéz anélkül szemlélni a megjelenő iPad használatot, hogy ne jutna eszünkbe, az iPad és társai miként változtatták meg kultúránkat. Az Apple ezzel az érvvel hozakodik itt elő." - írja John Paczkowski, "De/kód: Egy Whitman minta?".
"Gyönyörűen fényképezett és mesterien megvágott. Ahogy az Apple iránt érzünk, követve a 'Think Different' hirdetés: 'Íme az őrültek' hagyományát, hozzáadva az iPad2 'A technológia önmagában kevés' gondolatát, érzelem gazdag, kihívó, inspiráló képek és szöveg. Utolérhetetlen magasság. Még jó párszor meg kell néznem, hogy tudjam, mit gondoljak" - írta Rene Ritchie, iMore.
"Remek dolog látni, hogy változtatja meg a világot az iPad, de szerintem ez itt kicsit túlzásba lett víve. Frissítés! Most, miután harmadszor is megnéztem, még jobban tetszik, más, mint a többi. Nem tudom, másnál milyen hatást érnek el, nekem bejött." (Jay Yarow, Business Insider)
"Az üzenet az, hogy az iPad nem csak kreatív megoldásokhoz használható, hanem egyben inspirál is az alkotásra. Olyan életmód-hirdetés ez, mint amilyet a Lexus vagy más luxus-autó gyártóktól szoktunk meg. És ez jó lépés az Apple-től, hogy az Apple brand erősítésével hozza még inkább helyzetbe az iPadet." (Darrell Etherington, TechCrunch)
"Új hirdetést láttam a Megvilágosodás Kora Pártról ... elnézést ... az iPad Airről. Az Apple azt akarja, ne tekintsd a termékét puszta eszköznek. Ez fonal, amiből az álommanó sző." (Chris Matyszczyk, CNET)
"A piacvezetők szokása, hogy érzelmekre hatva (költészet, szépség, románc, szerelem) építik brandjüket, véletlenül sem említve vetélytársaikra. A Coca-Cola tipikusan ilyen vállalat. A hirdetése egy üzenetre koncentrál 'Végy a világnak egy kólát!'**, amíg a piacvezetőt követő (Pepsi) a piacvezetővel versenyez: 'The Pepsi Cselendzs'" (Jason D. O'Grady, ZDNET)
"Nincs kétség, az Air remek termék, de az Apple ennél többet akar beleláttatni az emberekkel." (Kwame Opam, The Verge)
"Az új hirdetés és a hozzá tartozó új weboldal valódi felhasználóknak szól, nem elképzelteknek. Ez nem okoz nehézséget az Apple-nek, hiszen az iPadet és az iOS-t szerte a világban több tízmillió valódi ember használja valódi céljaira. Erős ellentéte ennek a Google, amely Nexus tablete még nem ért el hasonló értékesítési mértéket, így felhasználókat kell szereznie." (Daniel Eran Dilger, AppleInsider)
"Úgy hiszem, az Apple mostanában ismét csúcsra járatja okos-hirdetés gépezetét. Az új hirdetés hibátlan győzelem." (Yoni Heisler, TUAW)
És. A szöveg a Holt Költők Társasága film egyik jelenetének szövege, ahol a John Keating tanár (Robin Williams) diákjaihoz intézet beszédében Walt Whitman "O Me! O Life!" verséből is idéz.
Verseket nem azért írunk és olvasunk, mert az menő. Azért írunk és olvasunk verseket, mert valamennyien az emberi fajhoz tartozunk, az emberi faj pedig tele van szenvedéllyel. Az orvostudomány, a jog, a közgazdaság, ezek mind nemes dolgok, kellenek a létfenntartáshoz. De a költészet, a szépség, a romantika, a szerelem. Ezek azok, amiért érdemes élni. Hogy Whitmant idézzem:
"Oh én! Oh élet! Kérdések nem szűnő árja. Hitetlenek végtelen özöne, balgáktól nyüzsgő városok. Mi jó ezek közt? Oh én! Oh élet!
Válasz.
Az, hogy itt vagy, hogy van élet, és egyéniség, hogy zajlik a nagy színjáték, s te is hozzáírhatsz egy sort."
* na, ez nem pont az, csak nem találtam meg a valóban akkor leadottat. Az eredetiben a kalapácsvető lány pólója minta nélküli fehér. A hirdetés huszadik évfordulójára digitálisan tették rá egy korábbi Mac logóját, és ez a verzió uralja a YouTube-ot. Ha valaki megtalálná az "eredetit", egy Apple logós baseball sapkával jutalmaznám. (Az első megtalálót, a sapkáért be kell jönni a Károly körúti irodánkba.)
** remélem, nem lőnek le a Coca-Colánál, de nem találtam magyar fordítást
2014. január 16., csütörtök
iPhoto Macre
És ismét egy olyan frissítés, ami nem járt károkkal, úgy látszik az Apple-nél meg kell tanulni örülni ennek is. Az iPhoto a legrégebbi iLife alkalmazás - mivel az igazi első iTunest mára az Apple nem sorolja az iLife programok közé. A tavalyi szoftver frissítés a legkevésbé az iPhoto-t érintette.
1. Váltás az Apple térképére
Az Apple szakítva a Google-lel, saját térkép szoftvert alkotott, amelyik csúfos hiányosságokkal mutatkozott be. A botrányba bele is bukott az Apple leginnovatívabbnak tartott alelnöke. A térképet azóta is javítják, mostanra jól működővé vált. A térkép alkalmazásként elérhető az iOS alatt és Macen a Mavericks-szel mutatkozott be. És ahogy az várható volt, az Apple, ahonnan csak teheti, kiírja a Google térképét, így járt az iPhoto is. Oly annyira, hogy az iPhoto nem a Maps/Térkép alkalmazásra támaszkodva jeleníti meg, hogy adott fénykép hol készült, hanem az Apple beleintegrálta a térképet az iPhoto-ba. Elegánsabb lett volna meghagyni a választás lehetőségét, de az ilyen esetekben nem jellemzi az Apple-t. Maga a szolgáltatás - fényképek térképre tűzése - a fentiekből is kitalálhatóan nem újdonság, több éves iPhoto tudás. Csak most Apple térképpel.
2. Fényképadatfolyam
Sok nevű okosság ez, az Apple magyar nyelvű leírásaiban volt már minden Fénykép/Fotó/Photo[Adat]Folyam/Stream - kombináción belül. Két féle fénykép-folyam létezik. Az egyik a saját Apple ID-s eszközeink közti, amennyiben ezt az adott eszközön engedélyezem. A másik arra való, hogy képeket osszunk meg másokkal. Erről a lehetőségről nem rég írtunk: Fényképfolyam töltése többek által. Akinek felkeltette érdeklődését az iPhoto ezen képessége, feltétlenül olvassa el az említett bejegyzést.
3. Nyomtatás
A nyomtatás párbeszédablak megújult, a fotó-nyomtató tulajdonosok örömére már adott fényképméretben is lehet fényképet nyomtatni.
4. Megosztás
Az előző iPhoto Create és Share lehetőségei egybeköltöztek a Share alá. Itt találjuk meg a digitális megosztási lehetőségeket - Facebook, Flickr, Twitter, iCloud, Mail... - és a hagyományos nyomtatott megosztási lehetőségeket - fényképalbum, naptár, meghívó, diavetítés...
1. Váltás az Apple térképére
Az Apple szakítva a Google-lel, saját térkép szoftvert alkotott, amelyik csúfos hiányosságokkal mutatkozott be. A botrányba bele is bukott az Apple leginnovatívabbnak tartott alelnöke. A térképet azóta is javítják, mostanra jól működővé vált. A térkép alkalmazásként elérhető az iOS alatt és Macen a Mavericks-szel mutatkozott be. És ahogy az várható volt, az Apple, ahonnan csak teheti, kiírja a Google térképét, így járt az iPhoto is. Oly annyira, hogy az iPhoto nem a Maps/Térkép alkalmazásra támaszkodva jeleníti meg, hogy adott fénykép hol készült, hanem az Apple beleintegrálta a térképet az iPhoto-ba. Elegánsabb lett volna meghagyni a választás lehetőségét, de az ilyen esetekben nem jellemzi az Apple-t. Maga a szolgáltatás - fényképek térképre tűzése - a fentiekből is kitalálhatóan nem újdonság, több éves iPhoto tudás. Csak most Apple térképpel.
2. Fényképadatfolyam
Sok nevű okosság ez, az Apple magyar nyelvű leírásaiban volt már minden Fénykép/Fotó/Photo[Adat]Folyam/Stream - kombináción belül. Két féle fénykép-folyam létezik. Az egyik a saját Apple ID-s eszközeink közti, amennyiben ezt az adott eszközön engedélyezem. A másik arra való, hogy képeket osszunk meg másokkal. Erről a lehetőségről nem rég írtunk: Fényképfolyam töltése többek által. Akinek felkeltette érdeklődését az iPhoto ezen képessége, feltétlenül olvassa el az említett bejegyzést.
3. Nyomtatás
A nyomtatás párbeszédablak megújult, a fotó-nyomtató tulajdonosok örömére már adott fényképméretben is lehet fényképet nyomtatni.
4. Megosztás
Az előző iPhoto Create és Share lehetőségei egybeköltöztek a Share alá. Itt találjuk meg a digitális megosztási lehetőségeket - Facebook, Flickr, Twitter, iCloud, Mail... - és a hagyományos nyomtatott megosztási lehetőségeket - fényképalbum, naptár, meghívó, diavetítés...
2014. január 15., szerda
iMovie Macre (optimista változat)
A megújult iMovie számos képességét megőrizte, ám a felületét teljesen áttervezték az Apple szakemberei. Eddig számos szerkesztési eszközt közvetlenül elértünk, most megszűnt ez a zsúfoltság, az Apple olyan, egyszerűen megjegyezhető és beszédes nevek mögé rejtette ezeket, mint Adjust vagy Share. A program változatlanul ütős, de talán a kezdőket kevésbé elriasztó.
Nem a mostani változás a legnagyobb az iMovie életében. Volt olyan verzió váltás, amikor az Apple egyedül a szoftver nevét - iMovie - tartotta meg, még az ikon is ment a kukába. Igaz, az ikon most is változott, de bátran mondhatjuk, hogy a változás arányos a program változás mértékével.
1. Beolvasás
A nyersanyag beolvasása az első lépés a mozikészítésben. Az Import ablak (csak az ikonja látható a képen) felsorolja az összes elérhető eszközt, beleértve a Machez csatlakoztatott külső merevlemezt, kamerát is. Vagy az Import All gombra kattintunk, és mindent beolvastatunk az iMovie-val, vagy kiválasztjuk a vágyott klipeket, és csak azokat "digitalizáljuk". Így töltődik fel a képen is látható klip-könyvtár.
2. Megosztás
A kijátszás a mozikészítés utolsó lépése. Amíg az iMovie Theater csak számodra elérhetően az iCloudban tárolja a videód, addig a Share ikonra kattintva megoszthatod azt másokkal akár a Facebook, a YouTube, a Vimeo vagy a CNN iReport felületén. Ehhez csak be kell jelentkezned az adott oldalra és követned a kijelzőn megjelenő utasításokat.
3. Theater
Shakespeare idézése nélkül mondjuk el, hogy a "Színház" gombra kattintva tekinthetjük meg a kész mozijainkat, mozi-előzeteseinket. A Maces ezt az iMovie teljes kijelzőre vetítve teszi meg. Ami még jobb, a Theatre az iCloudon át mozidat megnézhetővé teszi minden olyan iOS eszközön, Macen és AppleTV-n, amely a te iCloud azonosítódat használja.
4. Adjust
Az Adjust megkattintása után klip-szerkesztő eszközsor jelenik meg közvetlenül az Adjust ikon alatt. A szerkesztősor ikonjait használva módosíthatjuk egy klip színezetét, rázkódás-mentessíthejük a klipet... Az alapállapothoz jutunk vissza a Reset Clip ikonra kattintva. Ha rábízzuk magunkat a Macre, akkor használjuk az Adjust melletti Enhance ikont!
5. Forrás klip-tár
A beimportált klipeket mutatja a baloldali oszlop. Bármelyiket kiválasztva a jobb oldali (nagyobb) előnézetben mutatja meg tartalmát az iMovie. Akár fogd-és-vidd módszerrel a teljes klipet hozzáadhatjuk a készülő mozinkhoz, de kiválaszthatjuk egy részét is, csak ezt adva a mozihoz.
6. Tartalom könyvtár (Content Library)
A név megtévesztő, ide került az összes szerkesztő eszköz, itt választhatunk zenéket, zajokat, fényképeket, térképeket, áttűnéseket, feliratokat... A Sablonok is ide kerültek, ezek feliratokat és áttűnéseket javasolnak a kezdő filmkészítőnek.
Nem a mostani változás a legnagyobb az iMovie életében. Volt olyan verzió váltás, amikor az Apple egyedül a szoftver nevét - iMovie - tartotta meg, még az ikon is ment a kukába. Igaz, az ikon most is változott, de bátran mondhatjuk, hogy a változás arányos a program változás mértékével.
1. Beolvasás
A nyersanyag beolvasása az első lépés a mozikészítésben. Az Import ablak (csak az ikonja látható a képen) felsorolja az összes elérhető eszközt, beleértve a Machez csatlakoztatott külső merevlemezt, kamerát is. Vagy az Import All gombra kattintunk, és mindent beolvastatunk az iMovie-val, vagy kiválasztjuk a vágyott klipeket, és csak azokat "digitalizáljuk". Így töltődik fel a képen is látható klip-könyvtár.
2. Megosztás
A kijátszás a mozikészítés utolsó lépése. Amíg az iMovie Theater csak számodra elérhetően az iCloudban tárolja a videód, addig a Share ikonra kattintva megoszthatod azt másokkal akár a Facebook, a YouTube, a Vimeo vagy a CNN iReport felületén. Ehhez csak be kell jelentkezned az adott oldalra és követned a kijelzőn megjelenő utasításokat.
3. Theater
Shakespeare idézése nélkül mondjuk el, hogy a "Színház" gombra kattintva tekinthetjük meg a kész mozijainkat, mozi-előzeteseinket. A Maces ezt az iMovie teljes kijelzőre vetítve teszi meg. Ami még jobb, a Theatre az iCloudon át mozidat megnézhetővé teszi minden olyan iOS eszközön, Macen és AppleTV-n, amely a te iCloud azonosítódat használja.
4. Adjust
Az Adjust megkattintása után klip-szerkesztő eszközsor jelenik meg közvetlenül az Adjust ikon alatt. A szerkesztősor ikonjait használva módosíthatjuk egy klip színezetét, rázkódás-mentessíthejük a klipet... Az alapállapothoz jutunk vissza a Reset Clip ikonra kattintva. Ha rábízzuk magunkat a Macre, akkor használjuk az Adjust melletti Enhance ikont!
5. Forrás klip-tár
A beimportált klipeket mutatja a baloldali oszlop. Bármelyiket kiválasztva a jobb oldali (nagyobb) előnézetben mutatja meg tartalmát az iMovie. Akár fogd-és-vidd módszerrel a teljes klipet hozzáadhatjuk a készülő mozinkhoz, de kiválaszthatjuk egy részét is, csak ezt adva a mozihoz.
6. Tartalom könyvtár (Content Library)
A név megtévesztő, ide került az összes szerkesztő eszköz, itt választhatunk zenéket, zajokat, fényképeket, térképeket, áttűnéseket, feliratokat... A Sablonok is ide kerültek, ezek feliratokat és áttűnéseket javasolnak a kezdő filmkészítőnek.
2014. január 14., kedd
GarageBand Macre
Igen és igen. Ezen a héten az iLife alkalmazások kerülnek górcső alá? - kérdezhetné a kedves post-fogyasztó. Igen a válasz. És valóban jól látom - kérdezhetne tovább -, nincs "(optimista változat)" megbélyegzés a címben? És ismét igen a válasz. Nem mintha a GarageBand nem vesztett volna tudásából, de ez a veszteség nem oly mértékű, mint a nyereség, amit az új alkalmazás kínál. És mindjárt az elején, a GarageBandet ejtik "geridzsbend"-nek és "gárázsbend"-nek is angolszász területen - ne lepődjünk meg egyiken sem. Valamint - már említettem - én énekből fel voltam mentve, még tapsosnak sem voltam alkalmas (ritmusból csak kiesni tudok), így ha valami nem szakszavas, mea culpa.
1. Help! -Beatles
A GarageBand új verziójában sok parancs, utasítás, ikon, gomb került máshová, így a rutinos GarageBand felhasználó számára az első időszak idegtépő: tudja hogy mit akar, tudja, hogy a GarageBand képes rá, csak épp a helyét nem találja. Nos, az iOS-es Apple alkalmazásokból ismert Segítség itt is elérhető. Az egérrel mozogva további rövid segítségek tűnnek fel, ha a kijelző érzékeny részére siklunk. Amint mindent tudunk és a Segítség kezd Bosszantássá válni, kacsoljuk ki a Help-et. (Azért is Beatles: With a little help from my friends)
2. Smart Controls
A GarageBand előző verziójában trackenként dolgoztál, trackenként állítottál a hang jellemzőin: hangosság, panoráma (ha jól tanultam)... Az új GarageBandben ez másképp van, a választott eszköznek tudod a valósághoz hasonló felületen - potméterek, keverők... - állítani a jellemzőit. Ha kiválasztunk egy gitárt, akkor a gitár erősítők, torzítók... lesznek elérhetők a használt effektektől függően. Dobszetnél egyesével tudod a dobok és cinek jellemzőit állítani. (A "set controls" kezdetű asszociásiós lánc második láncszeme
Pink Floyd - Set The Controls For The Heart Of The Sun)
3. Apple Loops
Bár az Apple székhelye is egy loopon, az Infinite Loop-on található (ez végtelen ciklust jelent, ami programozásban a kifagyás, megállás és program-halál szinonimája), ám az Apple Loop-ok az Apple által adott hangminták, afféle zenei Lego építőkockák, amelyekből okos és ügyes, valamint jó hallással rendelkezők zenéket képesek felépíteni. A Loop-gyártás amúgy szakma, a zeneipar láthatatlan dolgozói szépen megélnek ilyen minták készítéséből. A régi GarageBandhez további loopokat lehetett vásárolni, volt vagy öt Jam Pack is. Most is lehet további Apple Loop-okat vásárolni.
4. Új hangkönyvtár
Az Apple frissítette a GarageBand hangkönyvtárát, kezdve a gitárhangoktól a dobokon át a nagyzenekari hangszereken át a szintetizátorokig. Ám itt is igaz, hogy alkalmazáson belüli egyszeri 4,99USD-s vásárlással szerezhetjük meg a több mint 150 hangszert.
5. Dobos
Ez a GarageBand igazi újdonsága. Ha nincs pénzed stúdió-zenészre, dob-felvételre, vagy még nincs igazán élő dobosra szükséged, akkor jöhet a GarageBand beépített dobosa (és további 14 vár arra, hogy némi alkalmazáson belüli vásárlással a szolgálatodba szegődjön). Minden dobosnak saját stílusa van, ezek - zenészek és zenebolondok számára - könnyen fel is ismerhetők. Persze a GarageBand dobosa alig várja, hogy programbeli állítgatásokkal ízlésednek megfelelően verje a bőröket. Arra is utasíthatod a dobost, hogy a dob-szerkó mely részét hanyagolja és mely részét szólaltassa meg nagyobb intenzitással. (zene dob)
+1 Mr. Byu
Az Alkalmazások > App Store megnyitása után keress rá a GarageBandre, majd legörgetve olvasd el Mr. Byu véleményét a GarageBand új verziójáról. GarageBand felhasználóként ír a GarageBand új változatáról.
-1. Podcast
Ami nincs az új GarageBandben, az a podcast készítési lehetőség, illetve a filmzene vágás. A podcast jött és ment, anélkül, hogy gyökeret lett volna képes verni - podcast valójában olyan rövidebb-hosszabb rádióműsor szerű valami, mint egy blog. Akkor hallgatod meg, amikor épp kedved van. Az iTunes képes a podcast előfizetések kezelésére, automatikus letöltésére. Egykor az Almalapnak is volt podcastja.
-2. 32 bit vs. 64 bit
Aki sok kiegészítőt vásárolt a GarageBand korábbi verziójához, az most rendre frissítheti ezeket. A korábbi GarageBand 32 bites volt, az új 64 bites.
-3. Mac és iOS
Az iOS eszközön GarageBandben elkezdett munkát folytathatjuk Macen GarageBandben, de ez fordítva nem igaz. Momentán, gondoljuk.
1. Help! -
A GarageBand új verziójában sok parancs, utasítás, ikon, gomb került máshová, így a rutinos GarageBand felhasználó számára az első időszak idegtépő: tudja hogy mit akar, tudja, hogy a GarageBand képes rá, csak épp a helyét nem találja. Nos, az iOS-es Apple alkalmazásokból ismert Segítség itt is elérhető. Az egérrel mozogva további rövid segítségek tűnnek fel, ha a kijelző érzékeny részére siklunk. Amint mindent tudunk és a Segítség kezd Bosszantássá válni, kacsoljuk ki a Help-et. (Azért is Beatles: With a little help from my friends)
2. Smart Controls
A GarageBand előző verziójában trackenként dolgoztál, trackenként állítottál a hang jellemzőin: hangosság, panoráma (ha jól tanultam)... Az új GarageBandben ez másképp van, a választott eszköznek tudod a valósághoz hasonló felületen - potméterek, keverők... - állítani a jellemzőit. Ha kiválasztunk egy gitárt, akkor a gitár erősítők, torzítók... lesznek elérhetők a használt effektektől függően. Dobszetnél egyesével tudod a dobok és cinek jellemzőit állítani. (A "set controls" kezdetű asszociásiós lánc második láncszeme
Pink Floyd - Set The Controls For The Heart Of The Sun)
3. Apple Loops
Bár az Apple székhelye is egy loopon, az Infinite Loop-on található (ez végtelen ciklust jelent, ami programozásban a kifagyás, megállás és program-halál szinonimája), ám az Apple Loop-ok az Apple által adott hangminták, afféle zenei Lego építőkockák, amelyekből okos és ügyes, valamint jó hallással rendelkezők zenéket képesek felépíteni. A Loop-gyártás amúgy szakma, a zeneipar láthatatlan dolgozói szépen megélnek ilyen minták készítéséből. A régi GarageBandhez további loopokat lehetett vásárolni, volt vagy öt Jam Pack is. Most is lehet további Apple Loop-okat vásárolni.
4. Új hangkönyvtár
Az Apple frissítette a GarageBand hangkönyvtárát, kezdve a gitárhangoktól a dobokon át a nagyzenekari hangszereken át a szintetizátorokig. Ám itt is igaz, hogy alkalmazáson belüli egyszeri 4,99USD-s vásárlással szerezhetjük meg a több mint 150 hangszert.
5. Dobos
Ez a GarageBand igazi újdonsága. Ha nincs pénzed stúdió-zenészre, dob-felvételre, vagy még nincs igazán élő dobosra szükséged, akkor jöhet a GarageBand beépített dobosa (és további 14 vár arra, hogy némi alkalmazáson belüli vásárlással a szolgálatodba szegődjön). Minden dobosnak saját stílusa van, ezek - zenészek és zenebolondok számára - könnyen fel is ismerhetők. Persze a GarageBand dobosa alig várja, hogy programbeli állítgatásokkal ízlésednek megfelelően verje a bőröket. Arra is utasíthatod a dobost, hogy a dob-szerkó mely részét hanyagolja és mely részét szólaltassa meg nagyobb intenzitással. (zene dob)
+1 Mr. Byu
Az Alkalmazások > App Store megnyitása után keress rá a GarageBandre, majd legörgetve olvasd el Mr. Byu véleményét a GarageBand új verziójáról. GarageBand felhasználóként ír a GarageBand új változatáról.
-1. Podcast
Ami nincs az új GarageBandben, az a podcast készítési lehetőség, illetve a filmzene vágás. A podcast jött és ment, anélkül, hogy gyökeret lett volna képes verni - podcast valójában olyan rövidebb-hosszabb rádióműsor szerű valami, mint egy blog. Akkor hallgatod meg, amikor épp kedved van. Az iTunes képes a podcast előfizetések kezelésére, automatikus letöltésére. Egykor az Almalapnak is volt podcastja.
-2. 32 bit vs. 64 bit
Aki sok kiegészítőt vásárolt a GarageBand korábbi verziójához, az most rendre frissítheti ezeket. A korábbi GarageBand 32 bites volt, az új 64 bites.
-3. Mac és iOS
Az iOS eszközön GarageBandben elkezdett munkát folytathatjuk Macen GarageBandben, de ez fordítva nem igaz. Momentán, gondoljuk.
2014. január 13., hétfő
Carmine Gallo: Apple élmény – elolvastam
A könyvet nem azért vettem meg, mert a szerző eddigi, magyarul kiadott művei lenyűgöztek volna (Steve Jobs a prezentáció mester - elolvastam és Steve Jobs az innováció mestere - elolvastam), inkább az hajtott, ne maradjon olyan Apple-ről szóló magyar könyv, amit az Almalap vagy ez, az Almalap utód blog ne szemlézett volna. Küldetés. Az előző két könyv után a mostanit kimondottan ajánlom megvételre, olvasásra. (Carmine Gallo: Apple élmény, Akadémia Kiadó, 2013.)
Miről szól a könyv?
Arról, hogy mitől olyan jók az Apple Store-ok.
A 95. oldalig már többször nyúltam post-it után, hogy bejelöljek egy-egy oldalt, amit majd a postban megemlítek, de legyőzött a lustaság. A 95. oldalnál felülkerekedtem. Nem világmegváltó gondolatot olvastam, csak épp elérte az ingerküszöböt a könyv. Hét oldalt jelöltem be összesen a 314 oldalas könyvben, most ezeket emlegetem fel.
Az első (valójában az utolsó volt): Kinek ajánlom ezt a könyvet?
A kétszázadik oldal mélységében már fogalmaztam magamban e blog szövegét, az elején szerettem volna tisztázni, kinek is ajánlom a könyvet. Apple Store, ugye, nincs itthon. A könyvet ezért először Handrásnak és Tamás Gábornak (iStyle) illetve az iCentre-évé lett Starking vezetőjének, vezetőinek ajánlanám (ha még nem olvasták volna). Gondolom, hogy mindent tudnak, amit a könyv összeszed (arról, hogy mitől olyan jók az Apple Store-ok), de így, tömörítve (nem tömören, lazán, de mégis egy helyen) talán még nem olvasták.
Aztán ajánlanám azoknak, akik itthon Apple termékek bolti eladásával foglalkoznak, legyenek boltvezetők vagy egyszerű dolgozók, hivatalos vagy teljesen nem-hivatalos csatornában. És azoknak, akik arról álmodnak, hogy valahol egy Apple Store-ban dolgoznának.
Még egyet hátrább lépve, ajánlom azoknak, akik saját üzletet visznek, akik szeretnék a rájuk bízott boltot olyan jó, ha nem jobban vezetni, mint ahogy azt teszi az Apple.
A fentiek megfogalmazódtak, mire a 208. oldalon a "Kinek írod a könyvet?" kérdést kapja a szerző, meg is válaszolja.
A második: P-D=NPS
Az NPS a nettó ajánlási index (Net Promoter Score), azt méri, hogy mennyire ajánlanánk másnak az adott üzletet, terméket vagy szolgáltatást. A választ 1-10-es skálán kell megadni, a támogatók (9-10 pontot adók) számából levonjuk az elriasztók (a könyv nem ad meg pontszámot, de) számát.
Egy átlag vállalatnál ez öt-tíz százalék, az Apple Store mutatója évek óta 90 százalék feletti. (95. oldal)
A harmadik: Mennyit keresnek az Apple Store dolgozók?
A könyvben sokszor olvashatjuk: a Store dolgozói nem jutalékos alapon dolgoznak. Persze, minden Store-nak megvan a maga üzleti terve, de annak teljesítése a Store vezetőinek dolga. A jutalék-mentesség miatt nincs eladási kényszer, a bolti dolgozó bátran ajánl olcsóbb megoldást is. Egyébként 11,25$ az átlagbér (9-16$ közt inog). A Géniusz Bárban dolgozók éves fizetése 32-50e$. (129. oldal) (Mennyit termel egy Apple Store? :: Nő a Store dolgozók fizetése :: Hány Macet ad el egy Apple Store naponta?)
A negyedik: Személyi tréner
A post-it-ot elsősorban a "személyi tréner" elnevezés nyerte el, nem tagadom (202. oldal). A Store-ban vásárolt eszközhöz a leggyakrabban a 99$-be kerülő egy éves személyi tréningjeit adják el. Ennek a szolgáltatás-csomagnak része valódi személyes konzultáció, távoli segítségnyújtás, csoportos képzése vagy szimultán foglalkoztatás - ezek szabadon választott elegye kerül 22eFt-ba egy évre.
Az ötödik: Rajongóvá lenni
"Az agy elsiklik az unalmas részek felett" - kezdetű fejezet (216. oldal) felsorolja az Apple nagy eseményeit - 1984 (reklám), "Hello, I'm a Mac" (a Macintosh bemutatás természetesen Steve Jobs prezentálásában), 1000 dal a zsebedben (iPod bemutató) és persze a "Ma három olyan terméket indítunk útjára, amelyek saját kategóriájukban mindent megváltoztatnak..." (iPhone bemutató - sokak szerint Jobs legjobb prezentációja). Ezek megtekintése tesz Apple rajongóvá, rajongóként ezek az etalonok az életben. (Az XMS-iStyle összebútorozás kapcsán tartott rendezvényen HAndrás le rótta tiszteletét Jobs előtt, amikor megidézte - az összebútorozásra vonatkoztatva - a "Három olyan..." pezentációt.)
A nem rajongók számára talán e fejezet ad magyarázatot, mit is imádnak az Apple-ösök az Apple-ben, miért tartották (tartják) Jobst zseninek.
A hatodik: Kulcsszó térkép
Igen, ezt is mind tudjuk, de ilyen szépen összefoglalva sehol nem olvastam még az Apple három kulcsszavas technikájáról. (240. oldal) (Bár volt már egy korábbi kísérlet is: Liberté, Egalité, Fraternité!")
A hatodik: Hogyan kezeljük a feldúlt ügyfelet?
Válasz a 253. oldalon. De tényleg. Igen, tudom, hogy te is tudod. Csak épp az nem tudja, akinél reklamálunk. Decemberben szinte az összes APR-ben és több iPhone szervizben jártam ezért vagy azért. Igen, a legnyűgösebb időszak. De akkor is. Tessék elolvasni legalább ezt az egy oldalt.
Miről szól a könyv?
Arról, hogy mitől olyan jók az Apple Store-ok.
A 95. oldalig már többször nyúltam post-it után, hogy bejelöljek egy-egy oldalt, amit majd a postban megemlítek, de legyőzött a lustaság. A 95. oldalnál felülkerekedtem. Nem világmegváltó gondolatot olvastam, csak épp elérte az ingerküszöböt a könyv. Hét oldalt jelöltem be összesen a 314 oldalas könyvben, most ezeket emlegetem fel.
Az első (valójában az utolsó volt): Kinek ajánlom ezt a könyvet?
A kétszázadik oldal mélységében már fogalmaztam magamban e blog szövegét, az elején szerettem volna tisztázni, kinek is ajánlom a könyvet. Apple Store, ugye, nincs itthon. A könyvet ezért először Handrásnak és Tamás Gábornak (iStyle) illetve az iCentre-évé lett Starking vezetőjének, vezetőinek ajánlanám (ha még nem olvasták volna). Gondolom, hogy mindent tudnak, amit a könyv összeszed (arról, hogy mitől olyan jók az Apple Store-ok), de így, tömörítve (nem tömören, lazán, de mégis egy helyen) talán még nem olvasták.
Aztán ajánlanám azoknak, akik itthon Apple termékek bolti eladásával foglalkoznak, legyenek boltvezetők vagy egyszerű dolgozók, hivatalos vagy teljesen nem-hivatalos csatornában. És azoknak, akik arról álmodnak, hogy valahol egy Apple Store-ban dolgoznának.
Még egyet hátrább lépve, ajánlom azoknak, akik saját üzletet visznek, akik szeretnék a rájuk bízott boltot olyan jó, ha nem jobban vezetni, mint ahogy azt teszi az Apple.
A fentiek megfogalmazódtak, mire a 208. oldalon a "Kinek írod a könyvet?" kérdést kapja a szerző, meg is válaszolja.
A második: P-D=NPS
Az NPS a nettó ajánlási index (Net Promoter Score), azt méri, hogy mennyire ajánlanánk másnak az adott üzletet, terméket vagy szolgáltatást. A választ 1-10-es skálán kell megadni, a támogatók (9-10 pontot adók) számából levonjuk az elriasztók (a könyv nem ad meg pontszámot, de) számát.
Egy átlag vállalatnál ez öt-tíz százalék, az Apple Store mutatója évek óta 90 százalék feletti. (95. oldal)
A harmadik: Mennyit keresnek az Apple Store dolgozók?
A könyvben sokszor olvashatjuk: a Store dolgozói nem jutalékos alapon dolgoznak. Persze, minden Store-nak megvan a maga üzleti terve, de annak teljesítése a Store vezetőinek dolga. A jutalék-mentesség miatt nincs eladási kényszer, a bolti dolgozó bátran ajánl olcsóbb megoldást is. Egyébként 11,25$ az átlagbér (9-16$ közt inog). A Géniusz Bárban dolgozók éves fizetése 32-50e$. (129. oldal) (Mennyit termel egy Apple Store? :: Nő a Store dolgozók fizetése :: Hány Macet ad el egy Apple Store naponta?)
A negyedik: Személyi tréner
A post-it-ot elsősorban a "személyi tréner" elnevezés nyerte el, nem tagadom (202. oldal). A Store-ban vásárolt eszközhöz a leggyakrabban a 99$-be kerülő egy éves személyi tréningjeit adják el. Ennek a szolgáltatás-csomagnak része valódi személyes konzultáció, távoli segítségnyújtás, csoportos képzése vagy szimultán foglalkoztatás - ezek szabadon választott elegye kerül 22eFt-ba egy évre.
Az ötödik: Rajongóvá lenni
"Az agy elsiklik az unalmas részek felett" - kezdetű fejezet (216. oldal) felsorolja az Apple nagy eseményeit - 1984 (reklám), "Hello, I'm a Mac" (a Macintosh bemutatás természetesen Steve Jobs prezentálásában), 1000 dal a zsebedben (iPod bemutató) és persze a "Ma három olyan terméket indítunk útjára, amelyek saját kategóriájukban mindent megváltoztatnak..." (iPhone bemutató - sokak szerint Jobs legjobb prezentációja). Ezek megtekintése tesz Apple rajongóvá, rajongóként ezek az etalonok az életben. (Az XMS-iStyle összebútorozás kapcsán tartott rendezvényen HAndrás le rótta tiszteletét Jobs előtt, amikor megidézte - az összebútorozásra vonatkoztatva - a "Három olyan..." pezentációt.)
A nem rajongók számára talán e fejezet ad magyarázatot, mit is imádnak az Apple-ösök az Apple-ben, miért tartották (tartják) Jobst zseninek.
A hatodik: Kulcsszó térkép
Igen, ezt is mind tudjuk, de ilyen szépen összefoglalva sehol nem olvastam még az Apple három kulcsszavas technikájáról. (240. oldal) (Bár volt már egy korábbi kísérlet is: Liberté, Egalité, Fraternité!")
A hatodik: Hogyan kezeljük a feldúlt ügyfelet?
Válasz a 253. oldalon. De tényleg. Igen, tudom, hogy te is tudod. Csak épp az nem tudja, akinél reklamálunk. Decemberben szinte az összes APR-ben és több iPhone szervizben jártam ezért vagy azért. Igen, a legnyűgösebb időszak. De akkor is. Tessék elolvasni legalább ezt az egy oldalt.
2014. január 10., péntek
iWork Macre (szomorú változat)
Az előző három bejegyzésben (Pages, Number és Keynote) több szájt és blog lelkendezése alapján mutattuk be a megújult iWork alkalmazás három programját, a szöveg- és kiskiadvány-szerkesztő Pagest, a táblázatkezelő Numberst és a prezentáció készítő Keynote-ot. A lelkendezésbe néha belerondított a Gonosz Almalap, nem bírván türtőztetni magát, visszasírva az elvetett, elvesztett képességeket. Az iWorköt anno az Apple a Microsoft Office ellen küldte harcba. A mostani verzióval viszont leginkább az a célja, hogy az alkalmazás tudása egyforma legyen iOS-en, Macen és böngészőn át - ezt nevezzük iCloudos verziónak. Az egyforma tudást a leggyengébb láncszem határozza meg, ez a legkisebb közös többszörös. És nem a Mac a leggyengébb, e címért az iOS és az iCloud vetélkedik.
Következzen hát a veszteség lista, ezt sem saját tollból, az említett cikkek és blogok szinte mindegyike tesz felsorolást, mi nincs az új verzióban.
Mi hiányzik a Pagesből?
Nem írunk körlevelet, de AppleScripttel sem instruálják már a tudósok a Pagest. De nincs Rich Text Formatum sem, ahogy elvesztettük a függőleges vonalzót is. Ugyan az Apple jelezte, hogy lesz pár szolgáltatás, megoldás, amely csak átmenetileg tűnik el. (Ez hasonló a Final Cut Pro esetéhez. Az Apple professzionális piac-vezető videó-vágó, -szerkesztő alkalmazását nagyjából úgy frissítette, ahogy most az iWorköt, hullott ott nem csak forgács, de gerenda is. Egy rövid nyár alatt a felhasználók kb. 60(!) százalékát vesztették el. Igaz, hogy később lassan szinte minden visszakerült az alkalmazásba, sőt ... csak a felhasználók nem váltottak vissza FCP-re. Az Apple - úgy tűnik - nem tanult, bár az iWork messze nincs olyan fontos, mint az FCP volt.)
Az új Pages mostoha gyerekként bánik az előző verzióval készült Pages dokumentummal, ha abban olyat talál, amit ő nem tud. Az első hetekben még olyan is megtörtént, hogy a Pages eldobta a doksit, ezt azóta az Apple korrigálta. Talán segít az újjal való megbékélésben a megerősödött iCloud támogatás.
Ha nem győzött meg az új Pages, a régi még ott maradt a gépeden (Alkalamazások > iWork > Pages, feltéve, hogy nem szóltál anno bele, hogy hova telepítse. Ha az Alkalmazások mappába tetetted, akkor bizony jól felül lett írva. Az Apple egyébként nem nyilatkozott arról, hogy a régi verziót nem törli-e majd egy frissítés, és meddig marad futtatható a régi változat.
Ha nem győzött meg a régi változat, válts Office 365-re, de azért tartsd a szemed az iWorkön. Az Apple bírja bizalmunk. Bírja.
Mi hiányzik a Numbersből?
A Numbersnél említsük meg, az ikonsor (Toolbar) már nem alakítható ízlésünk szerint egyik iWork programban sem. A Numbersben elveszett a nyomtatási nézet közbeni átméretezés. Nincs Reorganize, nincs kategorizálás, azaz az új Numbers automatikusan nem képes adatelemzésre. Itt említjük meg, bár a Numbersben volt a leglényegtelenebb, de repült az Instant Alpha is. Aki persze most azt mondja, hogy mi a nyavalya volt az a Reorganize és Instant bármi, annak nem jelent gondot a váltás az új iWorkre.
Az iWork elvesztette a Numbers grafikon intekatív befűzhetőségét Pages vagy Keynote doksiba - így hiába változnak a számadatok és a görbék a Numbersben, a prezibe vagy a doksiba lehet kézzel átvinni. Tudom, kopi-péjszt. De az meg fapad az embedhez képest.
A sablonokról is essen szó, mert az "élet minden területét lefedő" sablonok Amerikára készültek, és ez itt nem Amerika, Amerika messze van, Amerika visszainteget. Senki se használjon olyan sablont, amit nem ért, amiről nem tudja, milyen alapon számol.
Persze lehet vissza- vagy áttérni az Excelhez is. Aminél a Numbers százszor barátságosabb volt és maradt. Ritka az, hogy magunknak számolunk ki bármit is. Ha továbbadjuk, akkor feliratozni kell, ábra kell, szöveg kell és ez Excelben vér, könny és szenvedés, Numbersben pedig egyszerű, gyors és könnyű.
És persze lehet féltett kincsként őrizni a régi Numberst.
Mi hiányzik a Keynote-ból?
Hosszú a lista. Számos sablon ment a kukába. Számos animáció ment a kukába. A Smart Build is ment a kukába. Az AppleScript támogatás is ment a kukába. Lehet, hogy ez sokakat nem ráz meg, de azokat, akiknek napi kenyere a prezentáció készítés, igen. Azokat a profi felhasználókat kényszeríti most az Apple vissza a Microsoft Office-ra, akik anno örömmel váltottak az Apple irodai csomagjára: megszabadultak a nehézkes, poroszos, avitt, rengeteg fölösleges és bonyolult dologgal telepakolt Wordtől, Exceltől és PowerPointtól.
És akkor a Keynote-nál írjuk le azt, ami mindhárom alkalmazásra momentán igaz: a Maces verzió a tudásban leggazdagabb, az iOS vagy feléri ezt, vagy nem. Az iCloudos meg gagyi, akkor használjuk, ha vészhelyzet van. Előtte duplikáljuk a megnyitandó fájlt, mert - hipp-hopp - eltűnnek belőle azok a dolgok, amiket az iCloudos változat nem ért.
Következzen hát a veszteség lista, ezt sem saját tollból, az említett cikkek és blogok szinte mindegyike tesz felsorolást, mi nincs az új verzióban.
Mi hiányzik a Pagesből?
Nem írunk körlevelet, de AppleScripttel sem instruálják már a tudósok a Pagest. De nincs Rich Text Formatum sem, ahogy elvesztettük a függőleges vonalzót is. Ugyan az Apple jelezte, hogy lesz pár szolgáltatás, megoldás, amely csak átmenetileg tűnik el. (Ez hasonló a Final Cut Pro esetéhez. Az Apple professzionális piac-vezető videó-vágó, -szerkesztő alkalmazását nagyjából úgy frissítette, ahogy most az iWorköt, hullott ott nem csak forgács, de gerenda is. Egy rövid nyár alatt a felhasználók kb. 60(!) százalékát vesztették el. Igaz, hogy később lassan szinte minden visszakerült az alkalmazásba, sőt ... csak a felhasználók nem váltottak vissza FCP-re. Az Apple - úgy tűnik - nem tanult, bár az iWork messze nincs olyan fontos, mint az FCP volt.)
Az új Pages mostoha gyerekként bánik az előző verzióval készült Pages dokumentummal, ha abban olyat talál, amit ő nem tud. Az első hetekben még olyan is megtörtént, hogy a Pages eldobta a doksit, ezt azóta az Apple korrigálta. Talán segít az újjal való megbékélésben a megerősödött iCloud támogatás.
Ha nem győzött meg az új Pages, a régi még ott maradt a gépeden (Alkalamazások > iWork > Pages, feltéve, hogy nem szóltál anno bele, hogy hova telepítse. Ha az Alkalmazások mappába tetetted, akkor bizony jól felül lett írva. Az Apple egyébként nem nyilatkozott arról, hogy a régi verziót nem törli-e majd egy frissítés, és meddig marad futtatható a régi változat.
Ha nem győzött meg a régi változat, válts Office 365-re, de azért tartsd a szemed az iWorkön. Az Apple bírja bizalmunk. Bírja.
Mi hiányzik a Numbersből?
A Numbersnél említsük meg, az ikonsor (Toolbar) már nem alakítható ízlésünk szerint egyik iWork programban sem. A Numbersben elveszett a nyomtatási nézet közbeni átméretezés. Nincs Reorganize, nincs kategorizálás, azaz az új Numbers automatikusan nem képes adatelemzésre. Itt említjük meg, bár a Numbersben volt a leglényegtelenebb, de repült az Instant Alpha is. Aki persze most azt mondja, hogy mi a nyavalya volt az a Reorganize és Instant bármi, annak nem jelent gondot a váltás az új iWorkre.
Az iWork elvesztette a Numbers grafikon intekatív befűzhetőségét Pages vagy Keynote doksiba - így hiába változnak a számadatok és a görbék a Numbersben, a prezibe vagy a doksiba lehet kézzel átvinni. Tudom, kopi-péjszt. De az meg fapad az embedhez képest.
A sablonokról is essen szó, mert az "élet minden területét lefedő" sablonok Amerikára készültek, és ez itt nem Amerika, Amerika messze van, Amerika visszainteget. Senki se használjon olyan sablont, amit nem ért, amiről nem tudja, milyen alapon számol.
Persze lehet vissza- vagy áttérni az Excelhez is. Aminél a Numbers százszor barátságosabb volt és maradt. Ritka az, hogy magunknak számolunk ki bármit is. Ha továbbadjuk, akkor feliratozni kell, ábra kell, szöveg kell és ez Excelben vér, könny és szenvedés, Numbersben pedig egyszerű, gyors és könnyű.
És persze lehet féltett kincsként őrizni a régi Numberst.
Mi hiányzik a Keynote-ból?
Hosszú a lista. Számos sablon ment a kukába. Számos animáció ment a kukába. A Smart Build is ment a kukába. Az AppleScript támogatás is ment a kukába. Lehet, hogy ez sokakat nem ráz meg, de azokat, akiknek napi kenyere a prezentáció készítés, igen. Azokat a profi felhasználókat kényszeríti most az Apple vissza a Microsoft Office-ra, akik anno örömmel váltottak az Apple irodai csomagjára: megszabadultak a nehézkes, poroszos, avitt, rengeteg fölösleges és bonyolult dologgal telepakolt Wordtől, Exceltől és PowerPointtól.
És akkor a Keynote-nál írjuk le azt, ami mindhárom alkalmazásra momentán igaz: a Maces verzió a tudásban leggazdagabb, az iOS vagy feléri ezt, vagy nem. Az iCloudos meg gagyi, akkor használjuk, ha vészhelyzet van. Előtte duplikáljuk a megnyitandó fájlt, mert - hipp-hopp - eltűnnek belőle azok a dolgok, amiket az iCloudos változat nem ért.
2014. január 9., csütörtök
Keynote Macre (optimista változat)
Az Apple rendezvényein, amikor Tim Cook vagy másik Apple vezető beszél, a kivetítőn a Keynote látható. Ez az iWork csomag prezentációs készítő és lejátszó alkalmazása. Az új változat egyablakos dizájnt kapott, helyzetérzékeny oldalsávval és könnyen elérhető felhasználói felülettel.
1. Új dia ikon
Az új dia ikonja lekerült az előnézeti képek oszlopának aljára, mérete jelentősen megnőtt, fontosságát hangsúlyozandó. Képességei is bővültek, az előző verzióban más módon elérhető dia-sablonokat is ide kattintva tekinthetjük meg és választhatjuk ki. Minek is két gomb, ha egy is elég? (Talán azért, hogy ne a sablon oldalon szerkesszünk - véli a száját befogni képtelen Gonosz Almalap.)
2. Új sablonok
Az új Keynote-ban a korábbi negyvennégy helyett csak harminc sablont találunk. Ez visszalépésnek tűnik, de a kidobott sablonok már divatja múltak voltak. A kidobottak helyére vadonat újak kerültek, illetve a megtartottak is átestek egy ráncfelvarráson. A kínálat minden igényt lefed, de ha mégsem találnád meg a neked tetszőt, változatlanul elkészítheted sajátodat.
3. Lejátszás ikon
A Keynote végcélja a prezentáció bemutatása, így logikus, hogy a lejátszás ikon a szellős ikonsoron kapott helyet. Rákattintva teljes kijelzős méretben élvezhetjük prezentációnk.
4. Prezentőr feljegyzései
Amikor kivetítőn vagy másik eszközön pörög a prezentáció, akkor a prezentőr előtti kijelzőn hasznos információk jeleníthetők meg, segítendő a sikeres előadást. Látható az idő, a kivetített és a következő dia és a prezentőr feljegyzései. Újdonság, hogy előadás közben is szerkeszthetővé lett ez utóbbi. Persze a közönség továbbra sem látja a feljegyzéseket.
5. Bekezdés stílusok
Íme az újdonság, az Apple a Keynote-ban is használ stílusokat. Nem csak az Apple által előkészített - betű-típust, -méretet, -színt és sok minden mást is magába foglaló - stílusokat használhatjuk, létrehozhatjuk saját stílusainkat is.
6. Inspectorból oldalsáv
A másik két iWork alkalmazáshoz hasonlóan, a Keynote-ban is oldalsávvá vált az Inspector, az oldalsáv magába szívta a helyezet-érzékeny ikonsort is. Az oldalsávon találjuk az Animate szekciót is. Ha a korábbi verzióban megszokott helyen nem találsz valamit, akkor az biztos az oldalsávba került. (Vagy nincs - G. A.)
1. Új dia ikon
Az új dia ikonja lekerült az előnézeti képek oszlopának aljára, mérete jelentősen megnőtt, fontosságát hangsúlyozandó. Képességei is bővültek, az előző verzióban más módon elérhető dia-sablonokat is ide kattintva tekinthetjük meg és választhatjuk ki. Minek is két gomb, ha egy is elég? (Talán azért, hogy ne a sablon oldalon szerkesszünk - véli a száját befogni képtelen Gonosz Almalap.)
2. Új sablonok
Az új Keynote-ban a korábbi negyvennégy helyett csak harminc sablont találunk. Ez visszalépésnek tűnik, de a kidobott sablonok már divatja múltak voltak. A kidobottak helyére vadonat újak kerültek, illetve a megtartottak is átestek egy ráncfelvarráson. A kínálat minden igényt lefed, de ha mégsem találnád meg a neked tetszőt, változatlanul elkészítheted sajátodat.
3. Lejátszás ikon
A Keynote végcélja a prezentáció bemutatása, így logikus, hogy a lejátszás ikon a szellős ikonsoron kapott helyet. Rákattintva teljes kijelzős méretben élvezhetjük prezentációnk.
4. Prezentőr feljegyzései
Amikor kivetítőn vagy másik eszközön pörög a prezentáció, akkor a prezentőr előtti kijelzőn hasznos információk jeleníthetők meg, segítendő a sikeres előadást. Látható az idő, a kivetített és a következő dia és a prezentőr feljegyzései. Újdonság, hogy előadás közben is szerkeszthetővé lett ez utóbbi. Persze a közönség továbbra sem látja a feljegyzéseket.
5. Bekezdés stílusok
Íme az újdonság, az Apple a Keynote-ban is használ stílusokat. Nem csak az Apple által előkészített - betű-típust, -méretet, -színt és sok minden mást is magába foglaló - stílusokat használhatjuk, létrehozhatjuk saját stílusainkat is.
6. Inspectorból oldalsáv
A másik két iWork alkalmazáshoz hasonlóan, a Keynote-ban is oldalsávvá vált az Inspector, az oldalsáv magába szívta a helyezet-érzékeny ikonsort is. Az oldalsávon találjuk az Animate szekciót is. Ha a korábbi verzióban megszokott helyen nem találsz valamit, akkor az biztos az oldalsávba került. (Vagy nincs - G. A.)
2014. január 8., szerda
Numbers Macre (optimista változat)
Tegnap a Pagest néztük optimista szemüvegen át, ma a Numbers-ön a sor. Ahogy azt szépen írják erről a frissítésről: "a korábbi változat tudásban eléggé fel volt vértezve ahhoz, hogy felvegye a harcot az Excellel, addig az új verzió egyszerűségével könnyebb tanulást kínál." A Numbers továbbra is épkézláb program, bár számos funkciót megnyírtak vagy kidobtak, hogy legyőzzék a táblázatkezelő alkalmazástól való félelmet.
1. Sablonok
A Numbers azon kevés alkalmazások egyike, amelyik több sablont kínál, mint korábbi változata. Vannak teljesen új sablonok és felfrissített régiek is, szemkápráztatóak, új színsablonnal támadók. A sablonok előnye, hogy megtakarítja a felhasználó számára a képletírást (a Gonosz Almalap eddig bírta, elment birkát terelgetni), a sablonokat elég használni, nem kell érteni, mit miért hogyan számol ki (forrás: MacLife). A sablonok az élet minden területét lefedik utazástól azuzsoráig kölcsönig.
2. Függvények
Ahogy a Pagesben, itt is egy helyre gyűjtötték össze a hasonló funkciójú elemeket és megszüntették az összes úszó párbeszédablakot. A szokásos iWork ikonokon - szövegdoboz, táblázat, grafikon, geometriai alakzat és megjegyzés - kívül itt találjuk a Függvények ikont is. Ha például egy oszlopban lévő számokat szeretnénk összeadni, elég az oszlop aljára, az első üres cellába állni, és erre az ikonra, majd a Sum-ra kattintani.
3. Interaktív grafikonok
Az eddigi két grafikon típus - 2D és 3D - mellett bemutatkozik az "interaktív" grafikon is. Két adathalmazt - szórakozásra és kajára költött pénz vagy eladott iMac vs. eladott Mac Pro - jeleníthetünk meg egy változó függvényében, a példák esetén például napról-napra, hétről-hétre.
4. Tab - fülek
Az előző Numbers bal oldalsávján láttuk a dokumentumunk szerkezetét - sheeteket, táblázatokat és grafikonokat -, az új Numbers elvetette ezt a koncepciót, a Safarit és a Findert követve füleken mutatja a dokumentum oldalait (sheeteket). Az oldalak tartalmát a nevük melletti legördülő menüre kattintva látjuk. "Mennyivel jobb és áttekinthetőbb ez így!"
5. Megosztás
A többi új iWork alkalmazáshoz hasonlóan az új Numbers is sokkal iCloud barátabb, mint elődjeik voltak. Most már nincs miért aggódni, hogy mást látunk, ha ugyanazt a táblázatot nyitjuk meg Macen, iOS alatt vagy böngészős iCloudon! (Ez konkrétan hazugság – FG.) A Share ikonra kattintva oszthatjuk meg az aktuális Numberst másokkal.
6. Formula sor
A korábbi változatban a képleteket lehetett helyben, a cellában szerkeszteni és a Formula soron. Most a formula sor a Numbers ablak alján jelenik néha meg, illetve úszóablakként tűnik fel. Így odébb húzható, ha épp azt takarja ki, amit látni szeretnénk.
7. Inspector oldalsávosítva
Az Inspector oldalsávvá lett. Itt, jobb oldalon a szerint érünk el eszközöket, hogy mit választottunk ki: szöveget, alakzatot, táblázatot vagy grafikont. Szintén ezt a területet használja a Filter (szűrés) is. Remek megoldás ez, ha nagy táblázatokat akarunk átlátni.
1. Sablonok
A Numbers azon kevés alkalmazások egyike, amelyik több sablont kínál, mint korábbi változata. Vannak teljesen új sablonok és felfrissített régiek is, szemkápráztatóak, új színsablonnal támadók. A sablonok előnye, hogy megtakarítja a felhasználó számára a képletírást (a Gonosz Almalap eddig bírta, elment birkát terelgetni), a sablonokat elég használni, nem kell érteni, mit miért hogyan számol ki (forrás: MacLife). A sablonok az élet minden területét lefedik utazástól az
2. Függvények
Ahogy a Pagesben, itt is egy helyre gyűjtötték össze a hasonló funkciójú elemeket és megszüntették az összes úszó párbeszédablakot. A szokásos iWork ikonokon - szövegdoboz, táblázat, grafikon, geometriai alakzat és megjegyzés - kívül itt találjuk a Függvények ikont is. Ha például egy oszlopban lévő számokat szeretnénk összeadni, elég az oszlop aljára, az első üres cellába állni, és erre az ikonra, majd a Sum-ra kattintani.
3. Interaktív grafikonok
Az eddigi két grafikon típus - 2D és 3D - mellett bemutatkozik az "interaktív" grafikon is. Két adathalmazt - szórakozásra és kajára költött pénz vagy eladott iMac vs. eladott Mac Pro - jeleníthetünk meg egy változó függvényében, a példák esetén például napról-napra, hétről-hétre.
4. Tab - fülek
Az előző Numbers bal oldalsávján láttuk a dokumentumunk szerkezetét - sheeteket, táblázatokat és grafikonokat -, az új Numbers elvetette ezt a koncepciót, a Safarit és a Findert követve füleken mutatja a dokumentum oldalait (sheeteket). Az oldalak tartalmát a nevük melletti legördülő menüre kattintva látjuk. "Mennyivel jobb és áttekinthetőbb ez így!"
5. Megosztás
A többi új iWork alkalmazáshoz hasonlóan az új Numbers is sokkal iCloud barátabb, mint elődjeik voltak. Most már nincs miért aggódni, hogy mást látunk, ha ugyanazt a táblázatot nyitjuk meg Macen, iOS alatt vagy böngészős iCloudon! (Ez konkrétan hazugság – FG.) A Share ikonra kattintva oszthatjuk meg az aktuális Numberst másokkal.
6. Formula sor
A korábbi változatban a képleteket lehetett helyben, a cellában szerkeszteni és a Formula soron. Most a formula sor a Numbers ablak alján jelenik néha meg, illetve úszóablakként tűnik fel. Így odébb húzható, ha épp azt takarja ki, amit látni szeretnénk.
7. Inspector oldalsávosítva
Az Inspector oldalsávvá lett. Itt, jobb oldalon a szerint érünk el eszközöket, hogy mit választottunk ki: szöveget, alakzatot, táblázatot vagy grafikont. Szintén ezt a területet használja a Filter (szűrés) is. Remek megoldás ez, ha nagy táblázatokat akarunk átlátni.
2014. január 7., kedd
Pages Macre (optimista változat)
A Pages előző változata, a 09-es jelzésű, jogosan volt a Microsoft Word kihívója, hatékony szöveg- és kis-kiadvány-szerkesztő képességével. Ám a képességét bonyolultság kísérte, az új Pages egyszerűségével tüntet. Így summázhatjuk a számtalan méltató írás, blog bejegyzés lényegét. Lássuk, a dicsérők mit emelnek ki (fordítás követ fordítást):
1. A View lista
A View menü listája jelentősen megrövidült az előző verzióhoz képest. Viszont idekerült a szószámlálás megjelenítése/rejtése és a bélyegkép nézet mutatása/rejtése.
2. Comment gomb
Ahogy a korábbi verzióban, úgy most is a felső ikonsor egyes elemeire kattintva helyezhetünk el szabadon további szövegdobozt, képet, táblázatot vagy mértani alakzatot a szerkesztett dokumentumban. A Comment ikon az újdonság, ez a közös munka ajtaját nyitó kilincs. (Wow!) Erre kattintva addig rejtett menüsor jelenik meg, amely segítségével mi is fűzhetünk megjegyzést a dokumentumhoz, és mások megjegyzéseit is megjeleníthetjük. Szintén így találunk rá a "Track Changes" opcióra, amit magyarul leginkább korrektúrázásra használunk, ezzel a szövegen végzett változtatások követhetők.
3. Share - megosztom
Az új Mavericks/iOS6 dizájnnal érkezett ikon a megosztás ikonja. Rákattintva azonnal levél csatolmányává tehetjük a dokumentumot, vagy fellőhetjük az iCloudba. De megoszthatjuk Üzenetküldéssel (Message), Facebookon vagy Twitteren is. A címzett rákattint a kapott linkre, a Pages állományt az iCloudból nyitja meg a fogadó Pagese, de szerkeszthetik webes Pages-zel is. Így nincsen giga méretű email - csak a link utazik -, és nincs a 09-esnél előforduló formátum vesztés sem. Viszont az Apple megoldása még mindig nem normális kollaborációs megoldás.
4. Teljes kijelzős üzemmód
A 09-es teljes kijelzős módban a puszta dokumentumot mutatta csak, számos parancs, menü volt elérhetetlen. Az új változat a teljes alkalmazást feszíti ki a teljes kijelzőre, így minden eszközt, menüt és parancsot elérünk. Aki úgy szeret dolgozni, hogy más alkalmazás nem piszkít bele a munkába, az most ezt a Pages-zel is megteheti.
5. Setup - alapbeállítások
A dokumentummal kapcsolatos beállítások kerültek a Setup ikon alá. A papír méret, nyomtató, margó ... állítható itt. És a ligatúrák használata is, feltéve, hogy tudod mik azok a ligatúrák (nem szakszervezeti kirándulás, az biztos!).
6. Inspector rögzítve
A legszembeszökőbb változás az Inspector eltűnése, helyesebben (jobb) oldalsávvá változtatása. A szöveg megjelenést a korábbi verzióban részben az Inspectoron, részben a helyzet-érzékeny menüsoron, részben a fiókként előbukkanó stílussoron lehetett módosítani. Most minden egy helyre került. Hasonlóan a szöveghez, ha képet vagy geometriai alakzatot választunk ki, azok módosítása mind egy helyen, itt a rögzített oldalsávon végezhető el.
1. A View lista
A View menü listája jelentősen megrövidült az előző verzióhoz képest. Viszont idekerült a szószámlálás megjelenítése/rejtése és a bélyegkép nézet mutatása/rejtése.
2. Comment gomb
Ahogy a korábbi verzióban, úgy most is a felső ikonsor egyes elemeire kattintva helyezhetünk el szabadon további szövegdobozt, képet, táblázatot vagy mértani alakzatot a szerkesztett dokumentumban. A Comment ikon az újdonság, ez a közös munka ajtaját nyitó kilincs. (Wow!) Erre kattintva addig rejtett menüsor jelenik meg, amely segítségével mi is fűzhetünk megjegyzést a dokumentumhoz, és mások megjegyzéseit is megjeleníthetjük. Szintén így találunk rá a "Track Changes" opcióra, amit magyarul leginkább korrektúrázásra használunk, ezzel a szövegen végzett változtatások követhetők.
3. Share - megosztom
Az új Mavericks/iOS6 dizájnnal érkezett ikon a megosztás ikonja. Rákattintva azonnal levél csatolmányává tehetjük a dokumentumot, vagy fellőhetjük az iCloudba. De megoszthatjuk Üzenetküldéssel (Message), Facebookon vagy Twitteren is. A címzett rákattint a kapott linkre, a Pages állományt az iCloudból nyitja meg a fogadó Pagese, de szerkeszthetik webes Pages-zel is. Így nincsen giga méretű email - csak a link utazik -, és nincs a 09-esnél előforduló formátum vesztés sem. Viszont az Apple megoldása még mindig nem normális kollaborációs megoldás.
4. Teljes kijelzős üzemmód
A 09-es teljes kijelzős módban a puszta dokumentumot mutatta csak, számos parancs, menü volt elérhetetlen. Az új változat a teljes alkalmazást feszíti ki a teljes kijelzőre, így minden eszközt, menüt és parancsot elérünk. Aki úgy szeret dolgozni, hogy más alkalmazás nem piszkít bele a munkába, az most ezt a Pages-zel is megteheti.
5. Setup - alapbeállítások
A dokumentummal kapcsolatos beállítások kerültek a Setup ikon alá. A papír méret, nyomtató, margó ... állítható itt. És a ligatúrák használata is, feltéve, hogy tudod mik azok a ligatúrák (nem szakszervezeti kirándulás, az biztos!).
6. Inspector rögzítve
A legszembeszökőbb változás az Inspector eltűnése, helyesebben (jobb) oldalsávvá változtatása. A szöveg megjelenést a korábbi verzióban részben az Inspectoron, részben a helyzet-érzékeny menüsoron, részben a fiókként előbukkanó stílussoron lehetett módosítani. Most minden egy helyre került. Hasonlóan a szöveghez, ha képet vagy geometriai alakzatot választunk ki, azok módosítása mind egy helyen, itt a rögzített oldalsávon végezhető el.
2014. január 6., hétfő
Fájlok átnevezése szolgáltatásként
Nem, nem kell megriadni, pár mozdulat csupán, és többé nem lesz közdelem a fájlok átnevezése. Az Automatort fogjuk használni, hogy a Finder alá írjunk egy szolgáltatást - nem, most sem kell pánikolni, roppant egyszerű az egész. Elronthatatlan. Na jó, el lehet rontani, de ahhoz azért igyekezni kell.
Mikor lehet szükségünk fájlok tömeges átnevezésére?
Leggyakrabban akkor, amikor valamilyen külső eszközről szerzünk be fájlokat. Például iPhone képeket töltünk át, vagy távoli szerverről Track1 ... Track-sok nevű fájlokat töltünk le. De a kijelző képének lementésekor keletkező fájlokat is vágyhatunk értelmesebb névre nevezni.
Mi az a szolgáltatás?
Nos, ez egy régi Mac OS X képesség, ami első hallásra kicsit bonyolult, ugyanakkor legalább ennyire hasznos. Szolgáltatás az, amit az egyik alkalmazás egy másik alkalmazásnak nyújt. Példa legyen erre az email cím. A legtöbb esetben, ha kijelölünk bármelyik alkalmazásban egy mail címet, akkor a ctrl+klikk vagy ennek megfelelő kombinációra megjelenő menüben ott találjuk a mail küldést az adott címre. A "mail-küldés" szolgáltatást a Mail kínálja a többi alkalmazásnak.
Mi egy alkalmazást készítünk - tömeges fájl-átnevező alkalmazást. Ez az alkalmazás kínál a Findernek egy szolgáltatást, konkrétan a fájl-átnevezést.
Írjuk meg a szolgáltatást!
Indítsuk el az Automatort!
Válasszuk a szolgáltatás készítést! Az ablak tetején adjuk meg, hogy a szolgáltatás fájlokat és mappákat kezel, és azt is, hogy ez a szolgáltatás a Finder alól lesz majd elérhető. A képeken pontosan látható, mit kell beállítani, beírni.
A bal oldali parancsok közül keressük ki, és vonszoljuk az előbbi beállítás alá a következő utasításokat! Rá is kereshetünk a parancsok nevére, de gyorsítja a megtalálásukat, ha a listát szűkítjük a Fájlok és Mappák kiválasztásával.
Az új mappa paranccsal egy új mappa jön létre az Íróasztalon Átnevezendő néven, vagy azon, amit megadunk. Ebbe másolja át a Mac az átnevezendő fájlokat. Azért nem helyben nevezzük át, mert ha nem sikerülne az átnevezés, a Visszavonással (Undo) nem lehet a szolgáltatás módosítását - átnevezés - visszavonni.
A Mappa tartalmának lekérése fölöslegesnek tűnik, de szükséges. Ez a parancs passzolja a következőnek az átnevezendő fájlokat. A Finder elemek rendezése végzi a munka dandárját, természetesen a magyar elnevezések kicsit félrevezetőek - a Rename pontosabban írja le ezt a parancsot.
A parancs öt módon képes a fájlok átnevezésére, mi most a sorszámozást (1) választjuk, amit magyarul "Sorrendbe rendezésnek" fordítottak. A panelen látható Példa mindig mutatja, mi lesz az új fájlnév. Mi jelöljük be az "Új név" opciót (2), de ne töltsük ki a mezőt, a nevet minden alkalommal meg fogja kérdezni a Mac, amikor a szolgáltatást igénybe vesszük. A sorszám a név után lesz (3), azzal egybeírva (4). A szám mindig három számjegyből fog állni. A fájl név ez lesz: újnév001.amivolt - azaz a kiterjesztés nem változik, még jó!
A panelen a Beállításokat kiválasztva jelölhetjük be a (6)-sal jelzett opciót. Ez szükséges ahhoz, hogy a szolgáltatás megkérdezze, milyen nevet akarunk adni az átnevezendő fájloknak.
Kész is vagyunk!
Mentés és tesztelés
A Fájl > Mentés paranccsal mentsük el művünket, én a Rename batch of files nevet akartam adni, de a többesszám lemaradt.
Irány a Finder, kijelölünk egy marék fájlt - baj nem lehet, az átnevezéshez megduplikáljuk őket, ugye emlékszel? És ctrl+klikk. És ott a mi szolgáltatásunk!
Örömködés közben
Úgy gondolom, hogy ebben nem volt semmi ördöngösség. Tudom, lesznek akik megpróbálják az átnevezést helyben végrehajtatni, és nem külön mappában. Elvileg nem lehet gond, a Mac biztos nem fog hibázni. Az Automator kicsit csökönyös, de nagyon hasznos segédeszköz. Érdemes szelidíteni.
Mikor lehet szükségünk fájlok tömeges átnevezésére?
Leggyakrabban akkor, amikor valamilyen külső eszközről szerzünk be fájlokat. Például iPhone képeket töltünk át, vagy távoli szerverről Track1 ... Track-sok nevű fájlokat töltünk le. De a kijelző képének lementésekor keletkező fájlokat is vágyhatunk értelmesebb névre nevezni.
Mi az a szolgáltatás?
Nos, ez egy régi Mac OS X képesség, ami első hallásra kicsit bonyolult, ugyanakkor legalább ennyire hasznos. Szolgáltatás az, amit az egyik alkalmazás egy másik alkalmazásnak nyújt. Példa legyen erre az email cím. A legtöbb esetben, ha kijelölünk bármelyik alkalmazásban egy mail címet, akkor a ctrl+klikk vagy ennek megfelelő kombinációra megjelenő menüben ott találjuk a mail küldést az adott címre. A "mail-küldés" szolgáltatást a Mail kínálja a többi alkalmazásnak.
Mi egy alkalmazást készítünk - tömeges fájl-átnevező alkalmazást. Ez az alkalmazás kínál a Findernek egy szolgáltatást, konkrétan a fájl-átnevezést.
Írjuk meg a szolgáltatást!
Indítsuk el az Automatort!
Válasszuk a szolgáltatás készítést! Az ablak tetején adjuk meg, hogy a szolgáltatás fájlokat és mappákat kezel, és azt is, hogy ez a szolgáltatás a Finder alól lesz majd elérhető. A képeken pontosan látható, mit kell beállítani, beírni.
A bal oldali parancsok közül keressük ki, és vonszoljuk az előbbi beállítás alá a következő utasításokat! Rá is kereshetünk a parancsok nevére, de gyorsítja a megtalálásukat, ha a listát szűkítjük a Fájlok és Mappák kiválasztásával.
Az új mappa paranccsal egy új mappa jön létre az Íróasztalon Átnevezendő néven, vagy azon, amit megadunk. Ebbe másolja át a Mac az átnevezendő fájlokat. Azért nem helyben nevezzük át, mert ha nem sikerülne az átnevezés, a Visszavonással (Undo) nem lehet a szolgáltatás módosítását - átnevezés - visszavonni.
A Mappa tartalmának lekérése fölöslegesnek tűnik, de szükséges. Ez a parancs passzolja a következőnek az átnevezendő fájlokat. A Finder elemek rendezése végzi a munka dandárját, természetesen a magyar elnevezések kicsit félrevezetőek - a Rename pontosabban írja le ezt a parancsot.
A parancs öt módon képes a fájlok átnevezésére, mi most a sorszámozást (1) választjuk, amit magyarul "Sorrendbe rendezésnek" fordítottak. A panelen látható Példa mindig mutatja, mi lesz az új fájlnév. Mi jelöljük be az "Új név" opciót (2), de ne töltsük ki a mezőt, a nevet minden alkalommal meg fogja kérdezni a Mac, amikor a szolgáltatást igénybe vesszük. A sorszám a név után lesz (3), azzal egybeírva (4). A szám mindig három számjegyből fog állni. A fájl név ez lesz: újnév001.amivolt - azaz a kiterjesztés nem változik, még jó!
A panelen a Beállításokat kiválasztva jelölhetjük be a (6)-sal jelzett opciót. Ez szükséges ahhoz, hogy a szolgáltatás megkérdezze, milyen nevet akarunk adni az átnevezendő fájloknak.
Kész is vagyunk!
Mentés és tesztelés
A Fájl > Mentés paranccsal mentsük el művünket, én a Rename batch of files nevet akartam adni, de a többesszám lemaradt.
Irány a Finder, kijelölünk egy marék fájlt - baj nem lehet, az átnevezéshez megduplikáljuk őket, ugye emlékszel? És ctrl+klikk. És ott a mi szolgáltatásunk!
Örömködés közben
Úgy gondolom, hogy ebben nem volt semmi ördöngösség. Tudom, lesznek akik megpróbálják az átnevezést helyben végrehajtatni, és nem külön mappában. Elvileg nem lehet gond, a Mac biztos nem fog hibázni. Az Automator kicsit csökönyös, de nagyon hasznos segédeszköz. Érdemes szelidíteni.
2014. január 2., csütörtök
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)