2019. február 27., szerda

Rossz wifi, el akarlak felejteni!

Több oka lehet, hogy egy megjegyzett wifit és jelszavát el szeretnénk felejteni. Például fizetős wifihez sikerült csatlakozni (reptér, szálloda, ilyesmi) és nem enged. A megoldás egyszerű, csak jól el van rejtve.


A Rendszerbeállítások > Hálózat > Wifi > Haladó gombra kell kattintani. Fontos, hogy a Wifi legyen a listán kiválasztva, fel is tüntettem az "elérési útvonalon". Itt, mint a macOS-ben bárhol másutt, kiválasztjuk a lista elemet, amit törölni szeretnénk, és a lista alján levő "-" gombra kattintunk. Volt, nincs.

2019. február 25., hétfő

Eszközsor testreszabása Macen

A legtöbb Maces alkalmazás eszközsora, ikonsora átalakítható, testreszabható. A legegyszerűbb, ha az eszközsor olyan pontjára kattintunk a CTRL (kontroll) lenyomása mellett, ahol nincs semmi – azaz nem egy ikonra, hanem "üresbe" kattintunk. Persze a parancs menüből is elérhető, általában a Nézet menü alatt található. Példánkban a Megtekintő (Preview) alkalmazást használom, a legutóbbi szövegkiemelős cikk után többen jelezték, hogy nekik nincs kint az "ikon".


A képen láthatóak az ikonként is elérhető parancsok. Bármelyiket felhúzva az alkalmazás eszközsorába, az oda befészkeli magát, ahogy a Dockba tett program ikonok vagy ahogy az iPhone-on az alkalmazások átrendezésekor megszoktuk. Két spéci elemünk is van: a Térköz és a Rugalmas Térköz. Nevük elárulja küldetésük: a Térköz egy ikonnyi helyet jelent, ezt akkor használom, ha két ikont, ikoncsoportot el szeretnék választani, de csak épp hogy. A Rugalmas térköz viszont, két ikon közé helyezve, annyi helyet foglal el, amennyit csak lehet. Ha az alkalmazás ablakát szélesebbre veszem, akkor nem az ikonok közti távolság lesz nagyobb, hanem a Rugalmas térköz veszi fel az új helyet. Leírni rosszabb, próbáld ki!
Alul elérhető az Apple alapértelmezett eszközsora – ha szeretnénk visszatérni a gyökerekhez ("Windows esetén ez a C:" – vágta rá a Fanatikus Almalap, a Gonosz pedig Kunta Kintéről motyogott.)
És alul választhatunk, hogy csak az ikonokat vagy szöveges magyarázatukat is szeretnénk látni. Esetleg csak a szövegest – ez elég furán néz ki. Szerintem.

2019. február 21., csütörtök

Új iPhoto, iMovie és Pages :: Időutazó 2009-be

Rendetlenség van az Almalap archívumában, ennek a számnak a cikkei helyett videó ajánlókat találtam. Ezek voltak az elsők, amelyeket a YouTube-ra feltöltöttem.

iPhoto '09

Az iPhoto egyik leghasznosabb újdonsága az arcfelismerés volt, ahogy ez a következő Apple hirdetésben is látható:

És hogy mit tudott az akkori iPhoto? Egy tucatnyi videó mondja el – persze az Almalapban ez mind elolvasható volt.

iMovie '09

Az is számtalan jót hozott: képkocka pontos vágási lehetőség, klip gyorsítás és lassítás, kép-a-képben lehetőség, videó effektek. És az iMovie-ból YouTube-ra való direkt feltöltési lehetőség – ez vitt a YouTube-ra engem is. És ezen az Apple hirdetésen, ahányszor látom, könnyesre röhögöm magam, mea culpa.


Numbers '09

A Numbers az iWork legtöbbet fejlôdött alkalmazása, a bemutatáshoz felhasználtuk az Apple mozijait, magyar hanggal láttuk el azokat.

Bónusz track
Az akkori YouTube beágyazási kód:
<object height="315" width="500">
   <param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/HnGw0zI54m0&amp;hl=en&amp;fs=1&amp;border=1">
   <param name="allowFullScreen" value="true">
   <param name="allowscriptaccess" value="always">
   <embed src="http://www.youtube.com/v/HnGw0zI54m0&amp;hl=en&amp;fs=1&amp;border=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="500" height="315"> 
</object>

2019. február 18., hétfő

Kína, Macbook és NatGeo

Három hír, amit egyedül az Apple köt össze.


Az Apple bevételének és kiadásának megoszlása, a grafikonon jobbra keretben az "árrés". A cég-költségnek nincs ellenpárja, érelemszerűen, ezt az egyes termékek nyeresége finanszírozza. Az Apple két gondja is jól látható: a bevétel közel 2/3-a az iPhone-ból származik. Az iPhone eladások csökkenését nem sikerült kompenzálni a barátságtalan áremeléssel, sőt. Árcsökkentésre kényszerült az Apple. A másik – oké, ez nem látható, de – ok Kína. Az Apple minden hízelgés, fenyegetés és egyéb ellenére is veszteni látszik az államilag támogatott helyi gyártókkal szemben. Persze minden rosszat lehet fokozni, így ezt is: Trump kereskedelmi vámháborúja mérhet erős csapást az Apple kínai pozíciójára.


Némi fenntartással osztom meg ezt a MacBook, -Air és -Pro mérési adatokat.
És végül – nálam még olvasásra vár – a havi NatGeo.

2019. február 13., szerda

Szövegkihúzó – PDF kezelés Macen

Kevés olyan kezdő Maces akad, aki nem tölti le a második napon az Acrobat Readert vagy másik szipi-szupi PDF kezelőt. Pedig ott van minden Macen az Apple Megtekintő alkalmazása – már sokszor dicsértem és fogom is dicsérni még. (Hát, nem egy Cézár, az biztos – fitogtatta műveltségét a Gonosz Almalap.)


Aki átesett már vizsgán, legyen érettségi vagy azt követő tanintézeti, annak a különböző neonszínű kihúzóval kidekorált szövegkép nem ismeretlen, még ha maga soha nem is tett ilyet. Nos, ilyesmire is van mód a Megtekintőben. Bár az Apple, ki tudja miért, elrejtette a Eszközök > Annotáció > Szöveg kiemelése parancs alá. Bár van billentyű-kombináció rá (Controll+Command+H, h, mint highlight, azaz kihúzás), de ez macerás, most komolyan az? Ha igen, akkor tegyük ki az ikonját a Nézet > Eszközsor testreszabása paranccsal.

2019. február 11., hétfő

Feliratos kép közösségi médiába alap Mac alkalmazással

Ez a bejegyzés elsősorban a digitális bevándorlóknak szól, akik ugyan tudják, hogy a közösségi médiában a videó mindent visz, de egy feliratozott fénykép önáll elkészítése is nagyban könnyíti életüket. Megmutatom, én miként használom erre a Keynote-ot, amely minden Macen ott figyel, előre telepítve.


Fénykép exportálása Fotókból
A fényképeket a Fotók alkalmazásban tárolom. Itt tudom a képet jobbá, szebbé, torzítottá tenni, szerkeszteni. A Fájl > Export parancs kiadása után figyelek arra, hogy nem a módosítatlant, hanem a szerkesztett képet mentem ki a Fotókból az Íróasztalra. A módosítatlan az, amely bekerült a Fotókba, a szerkesztett az általam feljavított. Azért az Íróasztalra mentem, mert perceken belül felhasználom, utána pedig megy a kép a kukába. A képjavítási feladatokat, ha lehet, itt végzem, bár a Keynote is bír – Formátum > Kép > Feljavítás – képszerkesztő eszközökkel. (A Keynote az ultrafapad, a Fotók a fapad, a Lightroom az klasszikus, a Photoshop az első osztály fölösleges full-extrákkal – húztam elegáns párhozamot kép és ég között.)

Munka Keynote-tal
A Keynote megnyitása után én a Fehér sablont választom, a leendő közösségi média képnek a Keynote-ban olyan hátteret adok, amilyet szeretnék. A megnyitás után két úton indulhatok el. Mindkettőben a Szöveg ikonra kattintva tudok feliratot helyezni a képre, az Alakzatokból pedig ikonokat és hasonlókat.
Az elsőnél az ikonsor végén a Dokumentum ikonra kattintok, hogy a jobb oldalsávon (fenti képen látható módon) a Dia mérete legördülő menüből az egyéni méretet választom. A legördülő ablakban (középen, fent) megadom a kívánt közösségi média méretet, amit a netről egy Google-kereséssel bármikor frissen meg tudok szerezni. Miután olyanná formáltam a Keynote eszközeit használva a képet, amilyenre szeretném és tudom, azt a Fájl > Exportálás > Képek paranccsal mentem (az Íróasztalra). És kész a közösségi médiába szánt kép.
A másik esetben használom a Keynote adta dia méretet, legyen az bármekkora – szinte biztos, hogy az összes közösségi média képméret elfér rajta, sőt, egyszerre több is – ez ennek a megoldásnak az egyik előnye. A szerkesztés végén a Command+Shift+4 – a kiválasztott terület mentése fájlként az Íróasztalra – paranccsal mentem el a kész művet.

És így tovább
Az első út azért kényelmes, mert pontosan látom a méretet, bár az ideiglenesen félre rakott elemek, amelyek épp lemaradnak a kész műről, a dia környéki sötétebb területre kerülnek. Ha sablont készítek a Keynote fájlból, akkor érdemes az állandó elemeket – © és társai, logó – feltenni a sablonra.
A második út azért jobb, mert egyszerre több közösségi média képméretet hozhatok létre – adott méretű téglalapok vékony kerettel, és a keretre vágva készítem a képernyőfotóval a mentést.
Bár ebben a bejegyzésben a Keynote-ot preferáltam, de Pages-zel is működik mindez. Ha grafikont is használnánk, akkor pedig biztos a Numbers az új rajprogramom.
Kinek a pap, kinek meg Pappné.

2019. február 8., péntek

Képernyőidő :: használom, tehát vagyok

Pittyent? Oda néztél? Felkaptad? Megnézted? Tök fölösleges volt? Tudni szeretnéd, hányszor teszed ezt meg naponta? Hogy mennyit visz el a Facebook vagy a tök-mindegy-melyik alkalmazás? Az új iOS iPaden és iPhone-on megmutatja. Sőt! Nem csak megmutatja, de alkalmazás típusonként, alkalmazásonként korlátozhatjuk magunkat, vagy azonos Apple ID-s eszközeink használatát. Mi több, családon belüli erőszak eszközhasználat korlátozás is lehetésges.

Egy kedvcsináló, iránymutató videót készítettem az alapokról ahelyett, hogy hosszas erkölcsi fejtegetésbe és életmód tanácsadásba bonyolódnék a három éves elé egész ebéd idejére odatolt iPadről, a 19 éves kezéhez ragadt csetről vagy a 50+-os minden kajámat lefotózom Insta-huszárról. (Azért megtettem :)

2019. február 6., szerda

Az alma haragosai – képrejtvény

Az alma sokakat bosszantott fel – az újszülöttnek minden vicc új, ha valaki már látta volna. Velem pár hete jött szembe az FB-n, ahol hosszas találgatás ment, ki kicsoda a képen. My name is sorry, de a Google-lel sem sikerült ráakadnom a rajzolóra, persze mindenki más lehet nálam ügyesebb.


Még egyszer: ez nem az Alma-rajongó klub, az asztalnál azok ülnek, akiket az alma felbosszantott. Némi habozás után úgy döntöttem, nincs megfejtés, mindenki találgasson kedvére, kik miért ülnek az asztal körül.

2019. február 4., hétfő

NAS ötletek (Time Capsule után)

Az Apple a Time Machine alkalmazással együtt mutatta be a Time Capsule wifi-routert, a Capsule-ban egy terrás merevlemezzel. Így nem kellett odafigyelni, hogy kábellel csatlakozzunk a mentéshez, amint a Mac felcsatlakozott a Time Capsule wifijére, azonnal éledt a Macen a Time Machine szolgáltatás. Egy kis irodában egy Time Capsule négy-öt Macet is képes volt kezelni, nagyjából fél-, egy évre visszamenő archívummal. Az Apple jó pár éven át nem frissítette Time Capsule-t, mielőtt megszüntette volna a gyártását. Ám ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne a Time Machine szolgáltatást wifin át használni.
A Time Machine a szoftver neve, amivel az archivált fájlok között kereshetünk, bármelyiket visszaállíthatjuk.
Time Machine annak az eljárásnak a neve, amivel a macOS archiválja az adatokat, a Rendszerbeállítások > Time Machine ablakban lehet életre kelteni.
Bár számtalan gyártó kínál NAS-t és más megoldást a Time Machine kiváltására, az Apple egyedül és kizárólag a Machez csatlakoztatott merevlemez megoldást tekinti helyesnek. Ennek vélt oka az, hogy az Apple az AFP (Apple File Protocol) eljárást használja az SMB (Server Message Block) helyett, és a macOS SMB megvalósítása nem a legtökéletesebb.
Sok dologra kell odafigyelni, amikor hálózati tárhelyet (network drive) választunk. Az egyik szempont a merevlemez helyek (bay) száma. Sok érv szól a több-helyes eszköz választása mellett: méret (TB), sebesség és biztonság. Minél több hely van, annál több merevlemezt lehet beépíteni. A több merevlemezes NAS-ok szinte mind ismerik a RAID funkciót, amelynek persze számos szintje van. A RAID legfontosabb jellemzője, hogy hibatűrő (ha az egyik lemez meghibásodik, akkor sincs adatveszteség), gyorsabb, mint az egy lemez. (A Gonosz Almalap itt szól, hogy akármilyen a NAS-od, akármilyen RAID-et tud, ha az eszköz leég, fizikailag tönkre megy, akkor volt adat, nincs adat. Ezért a nagyon precíz adatvédő az adatait, de legalább a legfontosabb adatait máshol is – felhő, száz kilométerrel arrébb – tárolja.)

Mire figyeljünk NAS választáskor?
  1. Több merevlemez-hely. A több merevlemezes NAS ma már alap, talán nincs is egy-helyes NAS. Én három helynél kevesebbet kínálót nem vennék. A helyek száma összefügg a felhasználók számával és a mozgatandó adatok mennyiségével is. Egy Word-Excel Pages-Numbers iroda számára a három lemezes NAS is okés, egy-két gyerekes családnál, ahol mindenki a NAS-ról néz filmet, az öt jobb ötletnek tűnik.
  2. Ethernet. A Time Machine első alkalommal órákon át dolgozhat, ez wifin akár napokat is jelent, így kábeles (Ethernet) csatlakozásnak lennie kell. Az asztali gépeket is érdemes Ethernet hálózattal kötni a NAS-hoz a nagy adatátviteli sebesség érdekében, az Ethernetes eszközök nem fogyasztják a wifi sávszélességét. A Machez tizenezer forintért kapható USB átalakító.
  3. iOS alkalmazás. És persze más oprendszerű mobil alkalmazás. Amellyel közvetlenül (wifin) elérem a NAS-t, hogy képeket böngésszek, zenét hallgassak vagy filmet nézzek. Sőt, a házon kívülről történő elérés is megoldható, bár ez nem az iOS alkalmazás pont alá tartozik.
  4. iOS alkalmazás. És persze más oprendszerű mobil alkalmazás. Amellyel közvetlenül (wifin) elérem a NAS-t, hogy képeket böngésszek, zenét hallgassak vagy filmet nézzek. Sőt, a házon kívülről történő elérés is megoldható, bár ez nem az iOS alkalmazás pont alá tartozik.
  5. Time Machine Egyes NAS-ok menüjében ott a Time Machine opció, más NAS-okéban pedig nem. Vásárlás előtt gondosan tanulmányozzuk a netet. Figyeljünk arra, hogy néha csak egy betű jelzi a termék nevében a Mac/Time Machine kompatibilitást.
  6. USB és egyéb portok A NAS bővíthetőségét adják a NAS portok. Másik NAS, központi nyomtató, alkalmi USB-drive...
És nem utolsó sorban jöjjön egy négy eszközre kiterjedő teszt-eredmény.

2019. február 1., péntek

Külföldön olcsóbb a Mac? (2019/2)

Alapelvek
Tudom, hogy többen rendszeresen olvassátok visszamenőleg is ezeket a bejegyzéseket, de mindig vannak újak, így az ő számukra jöjjön pár alapelv. Az árak a netes Apple Store árai országonként. Az árfolyam az aznapi hazai Raiffeisen deviza közép árfolyama. Ezekből számolja ki a Numbers, majd hasonlítja össze, hogy hol a legolcsóbb vagy hol a legdrágább a Mac. A külföldi árban nincs benne a repjegy, szükséges papírok - például céges vásárlásnál. És nem számolunk a nagyon olcsó, van valahonnan, "persze, hogy van rá gari", számla mentes dolgokkal. A táblázat félig játék, de komoly. És a közölt számokért felelősséget nem vállalunk, mielőtt vásárolsz, tájékozódj!

Jelmagyarázat
A sötétzöld a legjobb, a sötét piros a legrosszabb ár. E két szélsőérték közt Macenként öt egyenlő nagyságú árkategóriát hoztunk létre.

Cégeknek
Mert mi visszaigényeljük az áfát, ezért a nettó árral számolunk.
Magánszemélyek
Mert mi fizetünk áfát is a Mac után.

Mac-index
2016-ban nekikezdtünk egy Mac-index kialakításának. A Mac-index az egyes országok Mac drágaságát vagy olcsóságát mutatja. Minél kisebb a szám, annál olcsóbb az adott országban a Mac (nettó árat nézve). Ez persze nem jelenti, hogy az összes Mac ott a legolcsóbb. A Mac-index számításánál már figyelembe vettük, hogy hordozható Macből közel ötször annyit értékesítenek, mint asztali gépből. Az index akkor "finomodik" tovább, ha találunk részletesebb és megbízhatóbb adatsort. Az Apple pár éve már nem közöl bontást a negyedéves jelentésében az eladott Mac típusok szerint. (A Google-térképes megjelenítés csak a blogon mutatkozik meg.)


Minél kisebb a szám, annál olcsóbb az adott országban a Mac (nettó árat nézve).