2016. június 28., kedd

Olvasnivaló > Figyelő > Kürti interjú

Szirmai S. Péter készített a Figyelőben interjút Kürti Sándorral és ez már önmagában olvasást kíván. Az Apple alapítóját is említve beszél a meghatározó, kedvenc könyveiről a Kürt alapítója.
A cikkben emlegetett Peter Druckernek számos könyve jelent meg magyarul. A kilencvenes évek elején olvastam tőle a következő történetet, amelyre - persze - már nem emlékszem pontosan, de.
Kezdő vállalkozóként boríték-gyártásba, nyomtatásba fogott - tényleg nem egy mai eset. Az egyik ismerőse, aki egy karitatív szervezetet vezetett, látva a kezdeti alacsony fordulószámon pörgő üzletmenetet, rendelt tőle egy nagyobb tételt. Ez megadta a kezdő lökést az új vállalkozásnak. Éveken át rendre megjött a szervezet megrendelése, a boríték biznisz száguldott. Aztán az egyik évben elmaradt a boríték-rendelés. Hősünk fel is kereste az ismerősét, aki elmondta, hogy nem volt véletlen az első rendelés, inkább segítő szándék volt. A második és sokadik annak szólt, hogy tényleg jó minőségű volt a munka. Az elmaradás oka pedig, hogy igazából már nem használnak annyi borítékot, amennyit érdemes rendelni és a vállalkozás nem is szorul rá ilyen segítségre.
(Na jó, vagy a Hatékony vezető-ben, vagy az Innováció és vállalkozás-ban olvastam, utóbbi is nagyon jó kicsit elvont címe ellenére.)

2016. június 27., hétfő

Pár szám a magyar Apple Premium Reseller világból

Egy korábbi jól sikerült bejegyzés kedvéért már kigyűjtöttem számos adatot a hazai APR-ekről. Az APR (Apple Premium Reseller) az Apple egyik értékesítési csatornájának adott szintet elért tagja, itthon ilyen minősítésű üzleteket csak az iStyle és az iCentre üzemeltet. Jó tudni, hogy az Apple-nek nem csak ez az egy értékesítési csatornája van, a nagy elektronikai áruházak például a cupertinoi cég másik csatornáján kapnak árut (és árat), a független és egyéb kereskedők hadáról, mint például mi magunk is, nem is beszélve.

Árbevétel, eredmény
Az iStyle-ről és az iCentre-ről az adatokat a nyilvános mérlegadatokból gyűjtöttem ki. Mindenkinek jogában áll szöszögni, hogy egy vállalkozás olyan pénzügyi képet mutat magáról, amilyet a könyvelője kihozni képes, de. A két cég mérlegeit nemzetközileg elismert könyvvizsgáló cégek auditálják.
Az első grafikon mutatja, milyen brutális robbanás történt az értékesítésben 2012 óta. Az iStyle megugrásához hozzájárult, hogy 2013. szeptemberében átvette az XMS két boltját HAndrással, dolgozókkal együtt. Az iCentre is azon a nyáron váltott tulajdonost. Úgy tűnik, az iStyle hat üzletével jobban teljesít, mint az iCentre a hárommal. Egyébként 2013 óta nincs Budapesten kívül iStyle bolt, sem más APR üzlet.

Az iStyle jó teljesítését némileg segít megérteni az ex-Starking iCentre nagy negatív üzemi eredménye. Mivel ez nem pénzügyes blog, és pláne nem oknyomozós, így itt nincs megfejtésünk erre a mélyrepülésre.

Így változik a világ, lesz az APR egyre inkább iStyle befolyásoltságú. Látható, hogy az iStyle-XMS össze után a két cég forgalma nem csak összeadódott, de további piacot is elhappoltak az iCentre elől.

Szelet
Mielőtt azt hinnéd, hogy már érted, mekkora a hazai Maces piac, és ki kicsoda, szólunk, nem, ez az írás csak az APR-ekre vonatkozott. A pár kisebb viszonteladó a mérlegeik alapján még egy pár száz milliós forgalmat tesz ehhez hozzá. Ám a nagy áruház-láncok, webes értékesítés - beleértve az Apple saját webboltját is - nem ad számokat. Így csak érzés alapján mondhatjuk, hogy bármilyen dinamikusan is nő az APR-ek forgalma, a teljes hazai Mac piacon, amely még dinamikusabban nő, egyre kisebb szelet jut nekik.

2016. június 15., szerda

De mit is írhatnék a WWDC-ről?

Ezen gondolkodom napok óta, de semmi olyan nem jut eszembe, ami írásvágyat okozna. Igen, jön az új Sierra nevű macOS - így visszatér a névbe a Mac, mert korábban Mac OS volt az operációs-rendszer, aztán koncepció váltásként elhgyaták a "mac"-et a névből. Most meg vissza. És ez nagyjából mutatja az Apple állapotát.

Ez a blog inkább Maces, mint iPades, néha szól iPhone-ról, az őrát megemlítjük, de nem hordjuk és nem is nagyon írunk róla. Így az iOS10 újdonságairól is majd szeptemberben írunk, ahogy a Sierráról is, amikor már használjuk. Az új WatchOS biztos nagyon szép, nagyon jó.
Hogy a Siri a Macen mennyire lesz hasznos? Az iPhone-on nem sikerült összebarátkoznunk, bár sokaknak igen. (A diktálás az nem Siri, az sem száz százalékos, de szinte már használható is.) Két gondom van, az egyik, hogy Siri nem ért, a másik, hogy nem hangvezérlés az, amikor vizuálisan kell elellenőrizni, hogy ért vagy mit válaszol - lásd válasz helyett gugliz.
A vizuális visszajelzés nem lesz gond a Macen, hiszen a kijelzőt bámulva fogok majd hozzá beszélni. Ha egyedül vagyok. Abban a közösségi irodában, ahol dolgozom, a szomszéd három asztalból kettőn Mac van. Sirik! Figyelem! Tulajdonos beazonosításra felkészülni!

2016. június 13., hétfő

A legfiatalabb WWDC résztvevő

A hét éves Anvitha Vijay nagyon szeretett vágyott egy mobil alkalmazásra. Na nem megvenni, hanem megírni. Ezért fel is törte élete megtakarítását rejtő malacperselyét, de a benne talált 130 ausztrál dollár kevésnek bizonyult egy programozó felbérlésére. Így nem volt mit tenni, a lány naphosszat ült a YouTube előtt és tanult programozni.

"Programozni nem volt könnyű" - mondta a mostanra már kilenccé lett lány. "De minden, ami működött, tovább lépésre ösztökélt."
Idén Vijay másik álma válik valóra. Ő a WWDC legfiatalabb résztvevője. Az Apple 350 ingyen jegyet sorsolt ki a fejlesztők között, a nyertesek harmad még nem múlt el 18(!) éves. Aki többre vágy, az keressen rá a "Smartkins Animals"-re vagy nézze a nem sokára kezdőd WWDC megnyitót vmelyik netcsatornán.

/ by Leena Rao, Fortune /

WWDC 2016 elé

"Ma este kezdődik San Francisco-ban az Apple szokásos éves fejlesztői konferenciája (WWDC), már napok óta teljes erővel dolgozik a cég legendás marketing csapata. Ám mindenre ők sem képesek." - írja Verne Kopytoff a Fortune blogján.
Öt napja van az Apple-nek arra, hogy a világ előtt bebizonyítsa, még mindig ő az innováció motorja. A halványan teljesítő okostelefon és tablet piaci eredmények egyre inkább kívánják a "nagy dobást".
A WWDC-n az Apple általában új szoftvereket mutat be, néha csak előzetest ad ezek várható tudásáról. Erősebbé, gyorsabbá tett gépekkel szokott büszkélkedni. És néha teljesen új szolgáltatásokat mutat be a színpadon.
Ilyen volt a múlt évben meglepetésre (?) bemutatott Spotify-ra hajazó havi tíz dollárba kerülő zene-szolgáltatás. Noha messze nem volt forradalmi újítás, az Apple Music az utolsó negyedévben már tizenhárom millió előfizetővel rendelkezett.
A zene fontos eleme a Tim Cook Apple vezető képviselte stratégiának, amely célja az eszközök helyett szolgáltatások értékesítése. Olyan szolgáltatásoké, mint az App Store (az Apple társalapítója, Steve Wozniak szerint az App Store az Apple legnagyobb találmánya), amely várhatóan jelentősen megújul, vagy az Apple Pay mobilba integrált fizetési rendszer. Ezek az Apple számára folyamatos bevételt biztosítanak, szemben az iPhone-ok, iPadek vagy Macek eseti eladásával.
A szokásos találgatás - mit mutat be az Apple - már megindult. Az Apple, várhatóan, elérhetővé teszi Sirit, a hang-vezérléses személyi asszisztens alkalmazását más fejlesztők számára is. Az Apple ezzel harcba indulhat az Amazon Alexájával, amely az Amazon Echo otthon-vezérlőjén át képes lekapcsolni az égve hagyott lámpát vagy hívni egy Ubert.
Amire kevésbé számíthatunk este, az olyan innovációs megoldás, amitől Tim Cook akár csak két percre is elhomályosítaná Steve Jobs emlékét. Hogy ez elég lesz-e a befektetőknek, vásárlóknak - az egy másik történet lesz.

2016. június 10., péntek

MItől lett sötét a Safari URL-sora?

Villanások. Barabási-Albert László könyve jutott eszembe, amikor ezen a héten hárman is amiatt panaszkodtak, hogy a Safari címsora sötétre váltott.


Természetesen nincs semmi vírus, vagy hack, vagy más, csupán a privát böngésző ablakot nyitottunk. (A vírusok kapcsán: a MacKeeper letöltése változatlanul nagyon nem javasolt.) A privát böngészés lényege az, hogy a böngésző és a Mac semmit sem jegyez meg abból, amit abban az ablakban végzünk. De nem használja az űrlapok automatikus kitöltését sem.
Aki persze a gyíkemberekben és Snowdennek hisz, annak hiába írjuk, az óriás többség számára viszont hasznos lehet ez a tudás. Például ha más gépéről kell megnézni bármilyen netes adatunk. Vagy bejelentkezni.
Ha valaki nagyon biztosra akar menni, akkor persze átvált Vendég felhasználóra és ott privát böngész.
A privát böngészést az összes böngésző ismeri, általában a Fájl menüből érhető el, ahogy a Safarinál is. Vagy a Chrome-nál:

És akkor Villanások, a könyv. Egy adott részben arról ír a világhírű magyar hálózatkutató, hogy az azonos típusú események nem mindig egyenletesen eloszolva esnek meg, hanem csoportokban. Egy emailes példa rémlik. A bejövő emailek nem időben egyenletesen eloszolva érkeznek, már csak a nappal-éjszaka miatt sem. Sőt, mivel a legtöbben 5-10 percenként kérjük le a leveleket a postafiókból, így a gépünkre azok is csomagokban érkeznek. És az ismerős, hogy nekiülök megválaszolni az emaileket? Na, a kifele menő mailek eloszlása még kevésbé egyenletes.
Ahogy pár hete minden egyéni konzultációt kérőnknek iCloud és Fotók gondja volt, úgy ez a hét a sötét Safari hete volt.

2016. június 9., csütörtök

Kassáról kaptuk

Ez itt a kéretlen reklám helye - mert az innocentstore nem kérte, de kapja. A kassai cég hibátlan csomagküldéséért járt így. Két matrica a kínálatukból:


2016. június 8., szerda

TBH IYKWM > TTFN

A "nagy" Oxford Szótár kilencedik iOS kiadásába kerültek bele az alábbi angolszász rövidítések, amelyek előbb-utóbb beszivárognak, beszivárogtak a magyar cset-világba is. De azok számára is hasznos, akiknek angliai vagy amerikai (és Timi kedvéért: ausztrál) partnere, partner cége van.

AFAIK :: as far as I know :: amennyire én tudom (annyira jó a magyar fordítás)
AFAIR :: as far as I remember :: az én emlékeim szerint, ahogy én emlékszem
AFK :: away from the keyboard :: pillanatra el, eszem, iszom, le nem írom
BF :: boyfriend, best friend :: (fiú) barát, legjobb barát
BFF :: best friend forever :: örökre a legjobb barát
BFN :: bye for now :: megyek (elköszönésként)
BRB :: be right back :: mindjárt jövök
DD :: darling daughter :: kedves húg (sztem ez mást jelent, megfejtést a megjegyzésbe!)
DW :: 1. darling wife; 2. don’t worry :: 1. kedves feleségem, 2. ne aggódj!
GF :: barátnő
HTH :: hope this helps :: remélem, ez segít (azon, amivel megkerestél)
IDK :: I don't know :: nem tudom
IMHO :: in my (humble) opinion :: szvsz (szerény véleményem szerint) [adott szövegkörnyezetben "nettó hülye vagy, én meg ezt elegánsan mondom rád"]
IYKWIM :: if you know what I mean :: ha érted, amit mondok
MYOB :: mind your own business ::
NSFW :: not safe (or suitable) for work :: feladatra alkalmatlan
OH :: other half (a person’s wife, husband or partner) :: a másik felem (férjem, feleségem, partnerem)
OMG :: oh my God (used to express surprise, excitement, etc.) :: "szűzanyám!" "tejóisten!"
ROFL :: roll(ing) on the floor laughing (used to show that you find something extremely funny) :: kerekre kacagtam magam
TBH :: to be honest :: kedves leszek
TMI :: too much information (used to say that somebody has given some personal information that is embarassing) :: olyat tudtam meg a másikról, amit nem igazán rám tartozik
TTFN :: ta-ta for now (to say goodbye to somebody) :: búcsúzás
TTYL :: talk to you later (used when ending a message to somebody or a conversation) :: később beszélünk (legyünk híradással)
YMMV :: your mileage may vary (used to say that people may experience a particular thing in different ways) :: másképp értelmezzük a dolgot
YOLO :: you only live once (used especially on the Internet to say that people should take every opportunity to enjoy life, or to excuse something stupid that you have done) :: csak egyszer élsz (csak1xélsz), élvhajhászra, vagy életet veszélyeztető hülyére mondva

2016. június 6., hétfő

Nyári képzéseink

Akinek a vállát nem a vizsgaidőszak terhe húzza, az bizonyára a nyaralását tervezi, esetleg nagyon előre látó módon már meg is tervezte. Bárhogy is legyen, megálmodtuk nyári képzési időpontjainkat, várunk bennetek sok ismeret átadására!

Maces képzések

Alapfokú Mac képzést kettőt tervezünk, egyet június 23-án délelőtt, a másikat pedig július 5-én délután. Egyéni konzultációs lehetőségünk viszont folyamatos, az időpontról a szokott módon közösen állapodunk meg az érdeklődővel.
Egy-egy alkalommal tartunk Maces szöveg- és kiadványszerkesztő alkalmazás oktatást (Pages június 27. délután), Numbers táblázatkezelő- és alapfokú függvényismereti képzést (Numbers június 29. délután) és Keynote prezentációs alkalmazás tanfolyamot (Keynote június 28. délután).
Nyáron még több fényképet készítünk, mint az év más szakában, a képeket Macen a Fotók alkalmazással tarthatjuk rendben, és ebből a programból oszthatjuk meg könnyen a világgal. A mAcademia (MacAcademia) elkészítette a Fotók / Photos alkalmazás ingyenes oktatását, amely online érhető el. Így éjjel-nappal, akár a vízparton is, csak wifi legyen, hiszen a boldogsághoz csak két dolog kell: egészség és térerő.
És az sem marad képzés nélkül, aki videóit vágná filmmé. Bár az ideális sorrend az iMovie és utána a Final Cut elsajátítása lenne, de a sors úgy hozta, hogy előbb lesz a három napos Final Cut képzésünk és csak június 30-án délután az iMovie.

Premiere oktatás a MacAcademián
A nyár remek alkalom a tudás-frissítésre azok számára is, akik nem lógnak a Creative Cloud legújabb frissítésein, esetleg még mindig boldog CS6 vagy korábbi Adobe szoftverek tulajdonosai. Ha már a Maces képzések ismertetését a filmvágó alkalmazásokkal zártuk, akkor az Adobe-t kezdjük ezzel. Az Adobe Premiere képzésünk a jövő héten indul.

2016. június 1., szerda

Külföldön olcsóbb a Mac? (2016/6)


Alapelvek
Tudom, hogy többen rendszeresen olvassátok visszamenőleg is ezeket a bejegyzéseket, de mindig vannak újak, így az ő számukra jöjjön pár alapelv. Az árak a netes Apple Store árai országonként. Az árfolyam az aznapi hazai Raiffeisen árai. Ezekből számolja ki a Numbers, majd hasonlítja össze, hogy hol a legolcsóbb vagy hol a legdrágább a Mac. A külföldi árban nincs benne a repjegy, szükséges papírok - például céges vásárlásnál. És nem számolunk a nagyon olcsó, van valahonnan, "persze, hogy van rá gari", számla mentes dolgokkal. A táblázat félig játék, de komoly. Oroszország nem EU tag, tehát az onnan behozott adott értékű eszközöket bizony el kell vámoltatni.
És a közölt számokért felelősséget nem vállalunk, mielőtt vásárolsz, tájékozódj!

Magánszemélyek
Mi, ugye, bruttó árat fizetünk.


Cégeknek
Mert ők visszaigényelhetik az áfát.


Mac-index
Tavaly nekikezdtünk egy Mac-index kialakításának. A Mac-index, amely várhatóan hónapok során nyeri majd el végleges számítási módját, az egyes országok Mac drágaságát vagy olcsóságát mutatja. Minél kisebb a szám, annál olcsóbb az adott országban a Mac (nettó árat nézve). Ez persze nem jelenti, hogy az összes Mac ott a legolcsóbb. A Mac-index számításánál már figyelembe vettük, hogy hordozható Macből közel négyszer annyit értékesítenek, mint asztali gépből. Az index akkor "finomodik" tovább, ha találunk részletesebb és megbízhatóbb adatsort. Az Apple pár éve már nem közöl bontást a negyedéves jelentésében az eladott Mac típusok szerint.