2010. február 26., péntek

Három sikeres Mac OS X Server vizsga

17:30 Lezárult a vizsga.
17:13 Krokavecz Viktor és Nagy Keve szinte egyszerre végzett sikerrel.
16:18 Rédey Laci (XMS) elsőként teljesítette a szintet, ezzel OS X és OS X Server trainerré lett. Gratulálunk!
(bár lemaradt a kamera arról a jelenetről, amikor Laci megtudja az eredményt. A gépi vizsga végén háromszor is meg kell erősíteni, hogy befejezted a tesztet. És akkor pörög a strandlabda... ... ... ... és ott az eredmény. Laci fejéhez kap, kitámolyog a sorok közt, majdnem átfut az üvegajtón.)
15:10-kor kezdték.

Öt Mac OS X trainer esélyes!

Tamás Gábor, Rédey Laci, Krokavecz Viktor, Szeles Adorján és Nagy Keve is 90 százalék felett végzett! (Ahhoz, hogy valaki OS X trainer legyen, 88 százalék felett kell végezni az OS X és az OS X Server vizsgán is. Abból lesz trainer, aki az adott tárgyból 89 százalék felett végez.)

Ma vizsgáznak az OS X tanár-jelöltek
Két hetes munka gyümölcsét (Almáját! érted? Almáját!) kell ma begyűjteni annak a kilenc embernek, akik részt vehettek az Apple szervezte Mac OS X v10.6 (Snow 101) és Mac OS X v10.6 Server (Snow 201) tanár-képzésén. Az Almalap is irigykedett a kiválasztottakra, akik vagy APR (iStyle, Starking és XMS) boltból, vagy AATC vagy AATCe minősítést nyert oktatási intézményből jöttek - a tanfolyamra ugyanis szabadon lehet jelentkezni, de az Apple önkényesen válogat a jelentkezők közül. Vizsgázni - tanárként - viszont csak az vizsgázhat, aki járt a fenti tanfolyamokra. Azaz az Apple dönti el, kinek ad esélyt arra, hogy tanárává legyen.

Train the trainer!
A két hét egyébként kőkemény, próbálj csak napi kétszer négy órát egyhelyben végigülni, egy rövid ebédszünetet közbeiktatva. És a kilenckor kedződő kurzus nem este hatkor ér véget, hanem elhúzódik hétig, félnyolcig. Amikor is kissé kifacsartan hazamész, és nekiesel a két - egyenként 4-500 oldalas kézikönyvnek. Aminek ugyan a tördelése laza, de a tartalma sűrű. A két könyv mellé a tanfolyamon még két hasonló méretű munkafüzet is társul - ebben szerepelnek a lépésről-lépésre végrehajtandó feladatok. Csak hogy legyen mit lapozni. És amikor hazamész, akkor ott a barátnő, a gyerek, a szomszéd, a munkahelyed által átnyomott sos-feladat, az eső, a hó, a rendőr, a postás, a...
A Mac OS X Trainer képzés feladata, hogy olyan oktatókat képezzen, akik az Apple metodikájának, könyvének és vizsgájának megfelelő képzésre képesek. A metodika azt jelenti, hogy az Apple-nek van egy Keynote-slideshowja - ami szigorúan titkos. Minden leckéhez 30-100 slide készült, és mindegyik alatt ott a piros prezentőr-megjegyzés, hogy a szlájdon változtatni tilos, még a helyesírási hibát sem írhatod át, mint Apple trainer. Sztyupid? Szerintem nem, hiszen a tematikát és az oktatási anyagokat az Apple-nél sok sok ember találta ki, folyamatosan tesztelik, a prezit is folyamatosan frissítik - nehogy már bármelyikünk okosabb legyen, mint az Apple erre dedikált csapata. Szerintem meg sztyupid. Egyrészt, akit a trainerek tanítanak, azok magyarul szeretnék - legalább a szlájodkat - olvasni. Persze igaz, hogy vizsgázni meg angolul kell - de ki a nyűg akar majd az Apple-től papírt, hogy ő képzett Mac OS X felhasználó? Persze akad egy marék ilyen ember itthon is, a viszonteladók számára kvázi kötelező a vizsga (helyes), mert a vizsgázott viszonteladó kedvezőbb áron kapja a Macet az Apcom CE-től (Apple disztribútortól). És persze lesz pár rajongó is, aki levizsgázik.

Elmélet és gyakorlat
De. Ami a Mac OS X anyagban szerepel, annak egy részét az átlag felhasználó soha a büdös életben nem használja. Ha az Apple azt propagálja, hogy az amerikai nyugdíjas is boldogul a Mackel, akkor melyik imposztor nyugdíjas indítja el a Terminal alkalmazást, hogy unix parancsorokat használjon? Igen, nagyon nehéz megszokni az informatikusoknak, a Windowst használóknak, hogy egy Mac felhasználó számára a pathok, a hova mentettem, milyen néven, ... egyre kevésbé fontosak, mert a Mac attól Mac, hogy nem számítógépes szakemberré képez a használata, hanem meg tudom vele mindazt csinálni, amit akarok anélkül, hogy bitet-bájtot értenék. Nem kell mp3-aac konverter, fájl-struktúra, beszédes fájlnév ahhoz, hogy zenéimet az iTunes rendezze. Nem kell tudnom, hogy DCS0329.jpg a kép neve - ott az iPhoto.
Nagyon erős határvonalat húznék két féle Mac OS oktatás közé: az egyik a felhasználót tanítja meg a Mac használatára, a másik felkészíti az Apple vizsga letételére. A két halmaznak ugyan nem üres a metszete. A felhasználós Mac tanfolyam négy órás - sok ilyet tartottunk a MacAcadémián és tartunk mostanában az XMS-sel közösen üzemeltetett XMS Akadémián. A vizsgás Mac OS X tanfolyam viszont 24 órás (oks, egy nap alatt el lehet végezni).
A szerver vizsgával kapcsolatban is hasonlóak gondolataim. Bár pár órán belül kiderül, hogy kik lettek itthon Apple Certified Trainerré Mac OS X Serverből - akadnak kétségeim afelől, hogy aki eddig már helyezett üzembe OS X szervert, az - a tanfolyam vizsgára hegyező része nélkül - le tudna vizsgázni, illetve aki levizsgázott, de még soha nem helyezett üzembe szervert, az holnap tudna. A résztvevők szerint viszont a tanfolyam tényleg felkészít a vizsgára - bár a puding próbája már csak percekre.

Teszteld magad!

Ennyi kétkedés után íme nyolc alkalmazás, amely iPhone-ra vagy iPod touchra letölthető (ingyen!). Egy AATC tette közzé, ezek nem a vizsgakérdések, de nagyon olyanok. Az App Store-ban az Amsys névre érdemes rákeresni. És várom a commentben, kinek hány százalék jött össze. Én magam - hogy begyalázással kezdjem, - a Snow 101-ben és a 101 revisionben 62, és 64 százalékot értem el. A tanfolyam "kihallgatása" során ez 75 és 7 százalékra nőtt. Ami az elfogadást jelentő 85, illetve 90 százaléktól még messze van.

Majdnem kimaradt, pedig a fejemben még keringett: egy legény már van a gáton: Bezdán Zsolt, aki szinte az összes Apple-vizsgát letette. A fenti alkalmazásokat is ő ajánlotta a figyelmembe, köszi, Zsolt!

2010. február 24., szerda

Tim Cook az Apple terveiről

Tavaly ilyenkor Tim Cook nevével volt tele a Maces média, ő helyettesítette az operáción áteső Jobst. Amint visszatért a főnök, Cook visszahúzódott az árnyékba - egyetlen hír róla csupán annyi volt, hogy egy híres amerikai cég élére akarja megszerezni egy fejvadász cég. Cook nemrég a Goldman Sachs (igen jó nevű cég, amely túlélte a bank-válságot) Technology and Internet Conference rendezvényén beszélt az Apple terveiről.
Elmondása szerint az Apple folyamatosan keres felvásárlási célpontokat, de sem kis-, sem nagyvállalat sem akadt, amely megfelelt volna az Apple elvárásának. Ugyanakkor az Apple rendszeresen mikro- vagy startup vállalkozásokat is felvásárol, ha azok technológiájára vagy az ott dolgozók agyára van szükség. (Erre számos példát hozhatnánk, amikor az Apple becuppantott valamelyik programjához kiegészítő plug-int fejlesztő vállalkozást, de a legszebb példa az iTunes, amely program a Casady&Green cég SoundJam MP alkalmazásának a továbbfejlesztése - a C&G megvásárlása után.)
"Nem tehetjük meg, hogy a pénzünk a zsebünkben aludjon. De ha nem találunk valamit az Apple részvényesek számára hasznosnak, akkor azt nem vesszük meg. ... Ha valami nagybe botlunk, nem fogunk megijedni, de csak azért nem veszünk meg semmit, mert meg tudjuk venni." - mondta a közel 40 milliárd dollárt készpénzben tartó cég második embere. (A készpénz nem szó szerint értendő, könnyen pénzzé konvertálható értékpapírokra, betétekra gondoljunk. A 'melyik cég mekkora?' kérdésre válasz, hogy a nemrég megvett Quattro Wireless illetve a Lala kis vállalat volt.)
A beszélgetés során sokat időztek az iPad - AT&T - Apple árazás, forgalmazás kérdésénél - ezt érdektelenség miatt átugorjuk ebben az írásban.
"Változatlanul hobbi" - vélte Cook az Apple kétszer bukott AppleTV-je kapcsán feltett kérdésre, de kijelentette, az Apple nem tett le arról, hogy ezt a terméket is sikerre viszi.
Idén az Apple további ötven Apple Store nyitását tervezi, ez a legoptimistább szakértői becslésnek felel meg. Az üzletek nyitását segíti az ingatlanpiac mélyrepülése is. "Lassítottunk és tudják, mi történt? Megtelt a piac jobbnál jobb lehetőségekkel. Látjuk ezeket, élni szeretnék velük, így felgyűrtük az ingujjunkat."

2010. február 22., hétfő

Photoshop 20 éve és az Almalap

Az Almalap netes archívumát túrva a következő cikkeket leltük a Photoshopról (csak 2001 novemberétől van neten az Almalap):

És ezen kívül számos apróhírünk is szólt, szól a Photoshopról, de ezeket most lusta voltam idelinkelni.

Az alma megöli a villámlást

("Video kill the radiostar" - ezzel a slágerrel kezdett anno az Music Television, és noha a jóslat nem teljesedett be, a videó nem ölte meg a rádiókat, de rendesen beléjük harapott. Tehát: "The Apple kill the Flash".)("Video kill the radiostar" - ezzel a slágerrel kezdett anno az Music Television, és noha a jóslat nem teljesedett be, a videó nem ölte meg a rádiókat, de rendesen beléjük harapott. Tehát: "The Apple kill the Flash".)
Az Apple és az Adobe az iPod touch/iPhone és újabban az iPad kontra Flash kapcsán feszült egymásnak, ahogy ezt már sokszor megírtuk. A vita - technikai - oldala arról szól, mennyire hajtja meg a Flash-alkalmazás a processzort. Akit érdekel a válasz, végezze el a következő kísérletet: Safariban nyiss meg egy olyan oldalt, amin Flash játékot lehet játszani (Facebook: Farm vagy bármi hasonló), és a Utilities > Activity Monitor megmutatja, mennyire terheli le a Flash játék a Mac processzorát, processzorait, magjait... - nálam nagyon (20 inches iMac, 4GB RAM). Annyira, hogy érezhetően lelassul a Mac. A Flash játék annyira szívja az erőt, hogy még egy Mac Pro is megérzi.
Technikailag ez lehet a Flash hárítás oka. Amit persze számos más, már említett indok mellett. A Wall Streetnek adott nyilatkozatában Jobs már nem csak hárította a Flash iPod touchra/iPhone-ra vagy iPadre kerülését, hanem egyenesen a Flash elsorvasztása mellett érvelt.

2010. február 19., péntek

Mitől sikeres az Apple?

A Mac.

Az iPod.

Az iPhone.

És most az iPad, Steve Jobsnak és csapatának legújabb fejlesztése.
Mitől sikeres az Apple?
Miért nem utánozzák sikerrel?
Nem tudnák?
Gondolkozz stratégiában, gondolkozz egyszerűségben és jusson eszedbe az Apple elhíresült reklámkampánya: Think different (Gondold másképp)!
1. Kösd össze a pontokat!
Idézd fel azt a kínt és küzdelmet, amit egy vágyott és megszerzett eszköz megtanulása és megismerése okozott legutoljára. Az Apple fáradhatatlanul úgy tesz, mintha a nyilvánvaló dolgokat valósítana meg: "hogy hogy ez másnak nem jutott eszébe?" A mobiltelefon esetében logikus, hogy mindenhová magunkkal hurcoljuk, de ki akart korábban a mobilon játszani, részvényárfolyamot ellenőrizni, vagy várt el a telefontól számítógép-képességeket? Sok dolog nem is annyira nyilvánvaló, amíg valaki fel nem találja.
2. Kérdezd meg: mi lenne ha?
Az egyszerűsítési-, összekapcsolási- vagy elhanyagolási szándék remek kiinduló pontja az ötletelésnek. Az ilyenkor elhangzó gondolatok végig gondolt mérlegelése a "mi lenne ha?". Mi lenne, ha akkor is olvashatnám az emailjeimet, ha nem vagyok az asztalom előtt - tetszene ez az embereknek? Ha magammal vihetném az asztali számítógépem minden tudását - tetszene ez az embereknek?
3. Próbáld kisebben vagy nagyobban!
Igazi technikai paradoxon, miközben folyamatosan a miniatürizálás bűvöletében él az informatika- és szórakoztató-iparág, a kijelzők és a tévé-képernyők egyre nagyobbakká nőnek. A méret számít, de nem minden. Lehetőségeket ad. Alternatívát kínál. Befolyásolja a használat módját. Másra hív az asztalodon tornyosuló három 30 inches kijelző és másra a repülőgépen az előző űlés fejtámlájába szorított pár hüvelykes.
4. Kockáztass!
Van, ami bejön, van ami nem, és van, aki forrón szereti. Ne feledjük, az Apple lehetett volna a személyi számítógép piac meghatározó szereplője, de a pécék (=personal computers :) szaporodtak jobban el. Ennek persze számos oka volt - ki az oktatási, ki az üzleti piacra koncentrált. Az Apple később a Pepsi volt vezetőjével, Scullyval, megpróbálta a cég teljes átpozícionálását - nem kellett volna. A 2000-es években az Apple-t újra a szenvedély hajtja, a tökéletes eszközök megalkotása iránti szenvedélyes vágy, erőforrása a visszatért alapító, Steve Jobs.
5. Légy fiatalabb vagy öregebb!
Miközben a fiatalabb korosztály körében szinte kultikus tárggyá, a közösségi befogadás nélkülözhetetlen tárgyává lesz némely Apple termék, ne feledkezzünk meg az idősebbekről, akik életüket teszik teljesebbé, könnyebbé más Apple termékkel, alkalmazással. A kor nem mindig demográfiai fogalom. A vásárlói profilok ismerete beszédes.
6. Elegancia és egyszerűség
Ahelyett, hogy kódokat kellene megtanulni, vagy egy idegen nyelvvel felérő 'utasítás-készlet' ismeretét elsajátítani, mennyivel egyszerűbb az ujjunkkal rábökni egy piktogramra? Íme, a grafikai felhasználói felület! Az Apple össze fejlesztését áthatja, befolyásolja, meghatározza az egyszerűségre törekvés. A kevesebb mindig több, amikor telepíteni, üzemeltetni, szolgáltatni kell - magas szinvonalon.
Ne feledjük a személyes vezetés varázsát és a cég-kulktúra alá nem becsülhető hatását.
Steve unikum, magával versenyez, szívós értékesítő, ő az az ember, aki célul tűzte ki, hogy a digitális-életünket uralja eszközeivel. És mi alig várjuk, hogy megtegye.

Vince Crew írásának fordítása

Ki szeret minket?

Almalap 20 - feliratú tortát kaptunk (de még nem is láttam, most telefonáltak a kiadó portájáról, de azt nem tudták megmondani, ki lepett meg). Köszönet érte így, gyorsan - teljes meglepetésben vagyok/unk.

Rekord: 11 Mac Server egy teremben - itthon

Az XMS Akadémián folyó* Snow Leopard Server trainer képzés során váratlan rekord állítódott fel: 11 Snow Leo szerver működik egyetlen hálózatban, 85 négyzetméteren. Minden résztvevő előtti iMac szerverré lesz, a MacBook Pro-k pedig klienssé (a network ábra még nem a végeredményt mutatja!)





*csak helyet biztosít, a képzést az Apple adja.

Bombariadó gyorsaságú twitter

Tudjuk, hiba, de a Twitter nem már nem képes megérinteni, sem mint forrás, sem mint követő. De. Tegnap a Duna Plaza XMS Akadémiáján figyeltem fél füllel a Snow Leopard előadást, miközben a hangosbeszélő már harmadszor ismételt egy közleményt. Azt hittem, ismét keresztbe parkolt egy újdonsült terepjáró tulaj a kijáratban. A hallgatók egyike azonban elindult az ajtó felé, hogy belehallgasson (terepjáróval jött volna?), amikor valaki megszólalt: "most twitterelték ki, hogy bombariadó van a plázában".
Hm? Előbb tudtuk meg, mi van az üvegajtó másik oldalán a Twittertől -ből -ről, mint.

Válság-érzéketlen Apple

Az NPD piackutató cég felmérése szerint esélyes, hogy az Apple teljesíti idei első negyedéves tervét, 2,8 millió Macet ad el - ez 36 százalékkal lenne több, mint 2009 első negyedévében volt. Az Almalap kedvenc elemzője, Gene Munster (Piper Jaffray) is reálisnak látja az Apple tervét, bár ő 'csak' 2,6 millió Macet prognosztizál. Az elemzők ki nem mondták, de biztosra veszik a MacBook Pro gépek hamarosan bekövetkező megújítását - ez befolyásolhatja a becsült adatokat.

2010. február 17., szerda

Az igazmondó Jobs

"Nem tervezünk táblagépet vagy ilyesmit"
- állította a bennfentes Walt Mossbergnek (The Wall Street Journal) adott 2003-as interjújában Steve Jobs. Az All Things Digital konferencián azzal indokolta döntésüket, hogy nem ltéezhet értelmes táblagép billentyűzet nélkül, illetve egy kézzel nem kezelhető. "Megvizsgáltuk, de reménytelennek tartjuk [mármint a táblagépet]." Persze hét év alatt sok minden megváltozott. Az iPadet öt éven át tervezték, érezhetően az iPod touch és az iPhone tapasztalatok alapján. Az Apple 2004-ben jegyzett be olyan szabadalmat először, amely az iPadhez köthető. Persze annak, akinek a Frog Design név jelent valamit, az azt is tudja, hogy az Apple már gondolkodott egyszer táblagépen - 1983-ban.

"Egyáltalán nem érdekel a mobiltelefon piac"
- állította a bennfentes Walt Mossbergnek (The Wall Street Journal) adott 2003-as interjújában Steve Jobs (szép kis interjú volt az, szó se róla). "Hatalmas a nyomás rajtunk, hogy készítsünk PDA [zsebész, tenyérszámítógép...]. Ezek az eszközök csak arra kellenek, hogy adatokat hordozzunk. Szerintünk erre a mobiltelefon is alkalmas. Nem hinném, hogy érdeklődnénk a mobil-piac iránt. Ehelyett megírjuk a legjobb szoftvert, amely ezen eszközök közt képes információ-cserére. Szerintünk erre van szükségük a mobiloknak. Az iPodot választottuk a PDA helyett."
Korábban - Newton néven - az Apple már gyártott PDA-t, de az erősen meghaladta a kort, így nem volt sikeres. A fenti nyilatkozat tétele közben is dolgoztak Cupertinoban, hogy mihamarabb elkészüljön a PDA-t, az iPodot és a telefont egyesítő Apple eszköz, az iPhone.

"Az emberek már nem olvasnak"
- nyilatkozta 2008-ban a The New York Timesnak Jobs az Amazon Kindle olvasója kapcsán. "Tök mindegy, hogy mennyire jó vagy rossz a termék, tény, hogy az emberek nem olvasnak. Az államokban az emberek negyven százaléka egyetlen könyvet sem olvas ki egy év alatt. Az egész gondolat halott, mert az emberek már nem olvasnak." Ez a gondolat persze már nem hangzott el az iPad bemutatóján, ahol viszont sok szó esett az iBooksról, az iPad netes könyváruházáról. "Az Amazon remek úttörő munkát végzett a Kindle-lel - dicsérte elődjét Jobs -, és mi erre az eredményre építve szeretnénk még messzebb jutni."

"Ilyen kis kijelzőn senki sem néz filmet"
- ezt a mondatot is Mossberg nyelte be, amikor 2003-ban megkérdezte az Apple elnökét, lesz-e videó az iPodon. "Nem hinném, hogy az emberek ilyen kis kijelzőn mozikat néznének meg. Hogy Bill Clinton híres mondását elferdítsem: 'A zene, idióták!'* a fontos." Két évvel később, 2005-ben az Apple bemutatta az ötödik generációs iPodját, 2,7 inches kijelzővel és - mozi lejátszással. És akkor mit mondjunk a 2007-ben bemutatott két inches kijelzőjű iPod nanoról?

"Nem kell már semmi plusz funkció"
- mármint az iPodba, állította a New York Timesnak adott interjújában Jobs, a készítő a Mac-hívő David Pogue volt. Ez volt a válasz arra, hogy lesz-e kamera az iPod nanoban vagy iPod touchban. Kamera nélkül alacsonyan volt tartható az iPod ára. "Számunkra az ár csökkentése az elsődleges, semmi új dolgot nem építünk be, hogy elérjük a célunkat." Ám az iFixit darabokra szedett egy iPod touchot és megtalálta a kamera helyét. És lőn.

Adatzabáló iPhone-osok

A Consumer Reports felmérése szerint az iPhone használók kétszer annyi adatot töltenek le az Internetről, mint más okos-telefon használók. A felmérés szerint az iPhone-osok 273MB adatot mozgatnak havonta, az átlag 150MB körül van, de a legnagyobb riválisok egyike, a BlackBerry esetében ez csak 54MB havonta. A 273MB az átlagos iPhone-os teljesítmény, de a szórás igen nagy, a használók 12 százaléka(!) 500MB, négy százaléka pedig 1GB felett forgalmaz (normál eloszlás...). A felmérésben tizennégyezer készülék adatait mérték, ebből 757 volt iPhone és 783 BlackBerry.

2010. február 14., vasárnap

App Store királyok (és királynők)

Miközben az Apple nyitó oldalán pörögő számláló rettenetes tempóban halad a 10 milliárdos érték felé - ennyi zenét értékesítettek eddig -, az alkalmazás bolt is mérföldkőhöz ért, több mint másfélszáz-ezer alkalmazást kínált harmincegy ezer fejlesztőtől. Az iLounge megnézte, melyik cégek uralják a piacot.



Az első táblázaton azok a cégek szerepelnek, amelyek legalább tíz ingyen letölthető alkalmazást, játékot kínálnak iPhone-ra és iPod touchra. Valljuk meg, csupa ismeretlen név. Az első Storm-ról egyébként a neten keringő pletykák azt mesélik, hogy korábban az alkalmazásaik a felhasználók teljes Address Book adathalmazát feltöltötték, az így 'nyert' címlistával házalt a cég. A másik név, amellyel sokan, nem csak iPodosok, iPhone-osok találkozhattunk, a Zynga, amely Facebook alá is számos népszerű, sokak játszotta alkalmazást fejleszt. A tizedik helyen a pécés játékok nagyágyúja, az Electronic Arts szerénykedik - nehéz feladat az 1024 vagy nagyobb képernyő-felbontású játékok miniatűrizálása. Még ismert név lehet a Gamelofté, amely szintén több platformra fejleszt, így Facebookra, MySpace-ra... (Gonosz Almalap: iwiwre?)



A második táblázat a fizetős alkalmazások fejlesztői listáját mutatja, ide azok a cégek kerültek be (mármint az ábrára), amelyek tíznél több progit kínálnak ésezek legalább egyike szerpelt a legjobb 100 program listán.

2010. február 12., péntek

iPad: eKönyv, mozifilm

Az iPad bemutatása keltette hullámok csitulásával egyre könnyebb tippelni, mi lesz az iPad legfontosabb tudása, feladata, szolgáltatása.
Az egyik a bemutatón is jelentős szerepet kapott eKönyv lehet, az Apple sorra köti a kiadókkal a megállapodásokat. Az Amazon és más, az eKönyv bizniszbe már korábban belépett cégek pedig igyekeznek védeni állásaikat. Az iPad kapcsán sokat beszélnek az újságok - napilapok, hetilapok és magazinok - iPadesítéséről. A potenciális olvasók viszont számtalan blogon jelezték, számukra a mostani modellnek, az ingyenes netes elérésnek nem alternatívája a fizetős iPades. Van persze az a kritikus lap tömeg, amelynek fizetőssé válásával a 'fizetek érte, mert olvasom' modell lesz az erősebb - bár a mai tizen-huszonévesek nyomtatott sajtó fogyasztását (ez ugye ma is fizetős) figyelve a kiadók pirruszi győzelem aratására készülnek. És mindig lesz egy renitens kiadó...
A másik iPades terület a mozifilm, amelyről egyre több info jelenik meg. Úgy tűnik, hogy az épp szoftver frissített AppleTV több menetes kudarca ellenére sem tett le Jobs a filmnézési szokásaink megváltoztatásáról. Az iPadet egyre többen tartják alkalmasnak a filmnézésre - mondjuk az iPod nano képernyőjénél azért méretesebb a kijelzője. Kérdés persze az előfizetési, filmhez jutási ár, a neten 99 centes megoldások keringenek a szappanopera epizódok esetében. Ha arra gondolunk, hogy nem mindenki született hacker (a Gonosz Almalap keresi azt az angol tanárt, aki megmagyarázza, hogy a desperate miért született magyarul), így egy évad 3000 forint körüli összegért lenne megvásárolható.
Ha majd kézbe vehetjük végre, akkor megválaszoljuk a kérdést: mi az iPad küldetése.

iPhone vs Flash

Az Apple nem engedte be az iPod touchra és az iPhone-ra a Flasht, mert - ez a hivatalos álláspont - a processzor kevés a Flash számításigényéhez. És az iPad esetén sem lesz ez másként, legalábbis az Apple tervei szerint. Az Adobe újságírók előtt mutatta be, hogy az iPhone processzora képes Flasht futtatni (hackeltek a fiúk egy vidámat), de ez az Apple-t nem hatotta meg. Szerintünk azért nincs Flash az iPod touchon vagy iPhone-on, mert az Apple nem tudná kontrollálni, mi kerül az általa gyártott eszközre. Ez anyagilag rossz lenne számára, hiszen nem tud az App Store-ban pénzt kérni - és ez az érv már önmagában is elég. Ráadásul ismert Steve Jobs tökéletességre való törekvése, a rosszul megírt Flash miatt lefagyó készüléket a felhasználó nem a '@!%=&$# Flash szoftver fejlesztő!' felkiáltással csapná le, hanem az iPhone-t vagy a touchot szidná - és ezt az Apple nagyon-nagyon nem akarja.
Az iPhone vs. Flash küzdelem elmúlt hetekbeli történése volt, hogy az Adobe, hivatkozva a Flash futtató környezet letöltési statisztikáira, közzétette, hogy hét millió kísérlet történt csak iPhone-ról Flash környezet telepítésére. Korábban Jobs szólt be az Adobe-nak, majd kölcsönösen fikázták egymást, hogy a 'sötét középkorba' vagy még mélyebb bugyorba készíti hozzáállásával a másik taszítani a net-galaxist. A hét milliós hivatkozásra pedig az Apple válaszul közölte, ez alig hét százaléka az iPhone felhasználóknak.
Az Almalap tudálékos megjegyzése: az Apple-nek elég pénze van a bankban, hogy megvegye az egész Adobe-t - akár piaci áron is. Persze ennek semmi jele.

2010. február 11., csütörtök

Teszt (1. rész)

A Tech Series (1, 2) egy váratlan pillanatában az oktató kérdőívvel lepte meg az egybegyűlteket. A kérdőív a Gonosz Almalap kezébe került, aki kész közreadni a kérdéseket:

1. Milyen protokollt használ az iChat szolgáltatás?
a) XMPP
b) SMB
c) FTP
d) TFTP

2. Mi váltotta fel a Cyrust a Mac OS X Server 10.6-ban?
a) Postfix
b) Clam AV
c) Dovecot
d) Squirrel Mail Server

3. Mi a DNS szolgáltatást kezelő daemon neve a Mac OS X 10.6 kliensben?
a) mDNSReponder
b) named
c) dnsd
d) lookupd

4. A Mac OS X 10.6 Server melyik alkalmazása kezeli az ACL-eket?
a) Workgroup Manager
b) Server Admin
c) Server Monitor
d) Apple Remote Desktop

5. A hálózati felhasználók számára melyik Mac OS X Server használta protokoll engedélyezi a Single Sign On-t?
a) NTLM 2
b) SSH
c) Kerberps V5
d) LDAP V3

(A válaszokat a következő teszttel adom majd meg. Az persze jó kérdés, egy Mac OS viszonteladónak milyen mélységben kell ismerni a Macet, és hol kezdődik az a tudásszint, ami a rendszermérnököké, netán rendszerfejlesztőké.)

2010. február 10., szerda

Aperture 3.

Az Aperture a profi fotósoknak szánt Apple alkalmazás. A most bemutatott hármas verzió kiemelt újdonságai - Faces, Places és Brush - közül kettőt a 2009 januárjában bemutatott iPhoto kapcsán ismerhettünk meg. A Faces (Arcok) a programba integrált arcfelismerő algoritmus segítségével segít a több száz, ezer, tízezer fényképen feltűnő arcokat beazonosítani (YouTube link: iPhoto: Faces - magyar hanggal). A Places a fénykép földrajzi koordinátái alapján - GPS adatok - helyezi el a Föld térképén a fényképeinket, a nagyítástól függő mértékben csoportosítva őket (YouTube link: iPhoto: Places - magyar hanggal).
A harmadik újítás(?) a Brush, az ecset használatnál következett be. A kép retusáló, feljavító eszköz szinte minden paramétere, viselkedése módosítható - aki Wacom vagy más tabletet használ, az a nyomás-érzékeny szerkesztési módnak is örvendhet. (iPad hívők: amíg nincs toll, az ujj az eszköz, addig ez csak délibáb...)
Az Aperture 3 futtatásához 1GB memória kell (Mac Pro-n 2GB), Intel C2D procis gép, és a legújabb Leopárd vagy Hóleó. Akit érdekel, mit tud az Aperture, az 30 napos próbaverziót tölthet le, vagy megnézheti az Apple szájtján lévő tucatnyi videót.

2010. február 8., hétfő

20 iPad kérdés és válasz (via iLounge) 2/2

Kérdés: Tudom-e a mobiltelefonomat az iPadhez csatlakoztatni?
Válasz: Úgy tűnik, nincs. És nem csak a megfelelő szoftver hiánya miatt. Nincs e célra alkalmas Dock Connector kábel, és nincs engedélyezett Bluetoothos kapcsolat építési lehetőség sem, hiába is választjuk a Bluetoothos iPadet. Az Apple sem jelentett be alkalmazást iPadek, iPad és iPhone vagy iPod touch összekapcsolására, a nem Apple-s mobilokról nem is beszélve. Bár várható, hogy az iPadek képesek lesznek összekapcsolódni, ahogy az iPhone-ok vagy az iPod touchok képesek - sok játék és pár-kereső program épül erre a képességre. Összefoglalva, jelenleg nem tudjuk, hogyan lehet az iPadet mobiltelefonnal összekötni, de szinte biztos, hogy ez az állapot csak ideig-óráig áll fent.



Kérdés: Az iPaddel elérhető-e az Internet drótos kapcsolattal? Gyakran utazunk Európában (amerikaiak kérdeztek és kaptak választ a fordított cikkben), ahol a legtöbb szálloda nem wi-fi, hanem Ethernet kapcsolatot kínál.
Válasz: Erre a problémára nagyon régóta megoldás az AirPort Express, az Apple wi-fi routere. Ennek van Ethernet bemenete - vagy a szálloda ad Ethernet kábelt, vagy mi vigyünk magunkkal (ez a biztosabb megoldás) -, és az AirPort stabil 802.11n kapcsolatot biztosít. Jelenleg nincs eszköz, amellyel az iPadet direkt tudnánk Ethernet hálózatra kötni.



Kérdés: Az iPaddel elérem-e a számítógépemen tárolt zenéimet, mozijaimat? Mert ha nem, akkor nincs miért megvennem.
Kérdés: Az iPad Settings menüjében megtaláltam a 'File Sharing' menüpontot. Van ilyen az iPhone-on is? Vagy ez az iPhone OS 3.2 újdonsága lesz? Hogyan kell használni?
Válasz: Az iPaden talált 'File Sharing' az iPad és a hozzá csatlakozó számítógép közti adatcseréhez használatos, leírás szerint valóban csak megosztja az adott mappát a Mac és az iPad közt. A megosztott mappa a Mac vagy a pécé(!) asztalán jelenik meg. Mi is úgy gondoljuk, hogy ez a lehetőség a jövőben az iPhone és iPod touch használók számára is elérhető lesz - de semmi sem biztos, hisz a fejlesztő cég neve: Apple. Más gyártók persze előállhatnak olyan szoftver-megoldással, ami megkönnyíti az Apple eszközök közti fájl cserét.



Kérdés: Az iPhone tethering remek modemmé teszi a telefonomat, mobil netezéssel nem is tudom lemeríteni a kvótám. (A tethering az a szolgáltatás, amikor az iPhone-t a számítógéphez csatlakoztatjuk, és a számítógép az iPhone-on át 'tárcsázva' éri el az Internetet. Az iPhone-t a Machez kábellel is csatlakoztathatjuk e célból, ez az 'USB tethering', de működik a tethering bluetoothos kapcsolattal is. Tapasztalatom az, hogy az USB valóban megbízható, a Bluetoothos az esik és kel. A legkisebb előfizetési csomagom van a T-Rexnél, és normális netezéssel még nem sikerült kimeríteni a kvótám. Igaz, nem vagyok éjjel-nappal jútyúbozó.)
Válasz: Az Apple még nem beszélt a tetheringről, mivel az AT&T, a kizárólagos partner, ezt nem támogatja (a Gonosz Almalap szerint az AT&T szintén Matáv leányvállalat...). Reméljük, hamarosan úgy tudunk tetheringezni, ahogy azt az iPhone-nal lehet.

Kérdés: Megosztható-e az iPades iTunes zene az AirTunes segítségével?
Válasz: (Az AirTunes az AirPort Express szolgáltatása, a hálózatba kötődő gépek iTunes könyvtára ide kiajánlva megszólaltatható az AirPorthoz kapcsolódó hangfalakon.) A válasz: nem. De ilyen kihangosítás megtehető a Bluetoothon át, amennyiben a hangfal Bluetooth fogadó képes.

Kérdés: Beolvastatható-e kamera USB kártáyja az iPaddel?
Válasz: Pontosabb kérdésfeltevés esetén tudnánk korrekt választ adni. Sony Memory Stick esetén a válasz 'nagy bizonyossággal igen'. Az iPad Camera Connection Kit USB-csatlakoztatott kamera vagy SD kártyán tárolt képek és videók beolvasását támogatja. Ugyan a gyártásával már felhagyott az Apple az iPod Camera Connectornak, de ez képes volt többféle kártyát beolvasni - számos megkötés mellett. Néhány elnevezés ('Camera Connection') arra utal, hogy lesz erre az Apple-nek iPad specifikus megoldása.

Kérdés: A már meglévő PDF, TXT, Word vagy ePub dokumentumaimat hozzá tudom-e adni az 'iBook Shelf'-hez? Rengeteg eKönyvem van, számomra döntő fontosságú, hogy ezeket be tudom-e illeszteni az iPad struktúrájába.
Válasz: A bemutató során az ePub formátum használatát láttuk, beleértve a betű-nagyítást, -kicsinyítést, a betűtípus váltást, a cím, fejezet és könyvjelző megőrzést, illetve csökkentett fénykép állítási lehetőséget. Az Apple semmit sem mondott arról, miként lehetséges, és egyáltalán, lehetséges-e máshonnan vásárolt ePub kiadványok iPadre tétele. Ahogy az iPod esetén az mp3 formátum támogatása, úgy az iPad esetén az ePubé azt sugallja, hogy lehetséges lesz korábban, vagy másutt vett ePub kiadványok iPadre vitele. A PDF, TXT vagy Word formátumok olvasását az iPad támogatja, azt viszont nem tudjuk még, hogy az ilyen formátumú publikációk iBookként kezelhetők lesznek-e.

Kérdés: Megszűnik a szabad hozzáférés? Én nem fogok hat hetente 20 dolcsit fizetni azért, hogy olvassam a The New York Timest, másik húszat az LA Timesért, még húszat a USA Today-ért. Nem fogok havi 2-300 dolcsi kiköhögni azért az iPad kapcsán, amit a neten ingyen megkapok.
Válasz: Nem vagy ezzel egyedül. Jelenleg a nyomtatott média harcot folytat azért, hogy a tartalom, amit kisebb-nagyobb részben ő állít elő, ne legyen ingyen préda a neten. A kiadói oldal szerint, aki olvasni akarja őket akár nyomtatva, akár neten, akár bárhogy, az fizessen, hiszen egyik megjelenés, a cikkek megírása, előállítása ... semmi sincs ingyen (ahogy az sem, hogy én ezt fordítom). A másik sarkos vélemény szerint a net ingyenes, és ez visszavonhatatlan vívmány.

Kérdés: Úgy írtatok (iLounge) az iPadről, mint ami megváltoztatja a játék-fejlesztést. Mire alapozzátok ezt az állítást? Nem elhamarkodott vélemény ez?
Válasz: Igyekszünk egyfelől tárgyilagosan bemutatni az adott eszközt, jelen esetben az iPadet. Ugyanakkor fontosnak tartjuk, hogy megosszuk veletek személyes benyomásainkat, érzéseinket. Így nem csak tényekről írunk, de általunk felismerni vélt trendekről is. Amikor a fenti megállapítást írta a kollégám, én is kérdő arccal néztem rá. Ám amikor kézbe vettem az iPadet, megértettem gondolatát. Az idő pedig eldönti, hogy igazunk lesz-e.



Kérdés: Van-e toll az iPadhez. Diákként gyorsabban jegyzetelek, mint gépelek, ráadásul ábrát bevinni tollal sokkal könnyebb, mint ujjal vagy más szoftveres megoldással.
Válasz: Amikor az iPhone-t és az iPod touchot mutatta be Steve Jobs, akkor temette a tollat, és a mindannyiunknál születésünktől meglévő ujj használatát istenítette. Az iPod touch és az iPhone esetében igazat is adunk neki, az iPad esetében már ... meggondolnánk a tollat.

2010. február 6., szombat

20 iPad kérdés és válasz (via iLounge) 1/2

Kérdés: Lehet-e a megnyitott PDF űrlapmezőjét az iPad saját (virtuális) billentyűzetével kitölteni?
Válasz: Alapvetően: igen. Részletektől függ minden. Az iPad maga is képes lesz PDF generálására, az iPad több szerkesztőségi lehetőséget kínál majd, mint az iPhone vagy az iPod touch. Hogy az Apple maga generálta PDF-jei mennyire lesznek interkatívak, azt csak a fejlesztők tudják.



Kérdés: Lehet 'képernyő-fotót' készíteni az iPaden a két gomb együttes lenyomásával, ahogy az iPhone-on vagy az iPod touchon?
Válasz: A bemutató során erre a kérdésre nem kaptunk választ, így csak remélhetjük.

Kérdés: Tudom-e használni az iPadhez megvehető külső billentyűzetet az iPod touch-csal?
Válasz: Az Apple névadási szokásából arra következtethetünk, hogy nem. Az 'iPad Keyboard Dock' névre hallgató fehér műanyag izé elnevezése kimondottan az iPades használatra utal. Amennyiben az Apple nem tiltja meg, úgy lehet, hogy Bluetoothos billentyűzetet is lehet majd használni az iPadhez - és talán az iPod touchoz és az iPhone-hoz is.

Kérdés: Lesz-e más gyártónak - Griffin, Belkin - iPad kiegészítője, billentyűzete?
Válasz: Hivatalos bejelentés még nem volt, de nagyon valószínű, hogy az említett gyártóknak is lesznek iPad kiegészítőik.

Kérdés: Wi-fis vagy 3G-s iPadet vegyek? (Amerikáról beszélünk...)
Válasz: Nem ismerve az anyagi helyzeted és a felhasználói szokásodat, a 3G-st javasoljuk. A 130 dolláros felár ugyan messze nem baráti, de tapasztalatunk - európai vagy Távol-keleti útjaink - alapján egyszerűbb 3G-s szolgáltatás csomagot vásárolni, mint normális wi-fi hotspot szolgáltatást találni. Ha ez számodra nem szempont, akkor vedd az olcsóbb wi-fis változatot, és költsd a pénzed nagyobb tárkapacitásra.



Kérdés: Hogyan játszhatok le iPaden PowerPoint prezit? Személy szerint nagyon hiányolom a mini DVI vagy miniDisplay Port kimenetet.
Válasz: A megoldás az Apple iPad Dock Connector to VGA Adaptere lehet (29 dollár) a kapcsolódásra, a prezentációt pedig készítsd el a tíz dolcsiért megvehető iWork: Keynote segítségével. Ez - Jobs szerint - megnyitja a .ppt és pptx állományokat is.

Kérdés: Tényleg nincs az iPadben DVD olvasó? Csak a netről tudok rá letölteni filmet?
Válasz: Tényleg nincs.

Kérdés: Lehet az iPadhez külső kijelzőt csatlakoztatni?
Válasz: Háromféle képp teheted ezt meg. Az első a már említett iPad Dock Connector - VGA Adapter átalakító, a második az Apple Composite AV Cable. A harmadik lehetőség az Apple Component AV Cable - bár a technikai specifikáció az Apple honlapján önellentmondásos, de a fiók Cupertinoból megerősítették, hogy ezzel a kábellel is lehet külső kijelzőt vezérelni. Azt, hogy melyik alkalmazás milyen módon kezeli a második kijelzőt, nem hogy információnk, de tapasztalatunk sincs. Így azt sem tudjuk, hogy ez második kijelzőt jelent, vagy csak az iPad képének kiadását, azaz tükrözést.

Kérdés: Az iPad ugyanúgy tud felolvasni, mint az (Amazon) Kindle-je?
Válasz: Az iPad operációs rendszerének része a 'VoiceOver screen reader', azaz a képernyő tartalmát felolvasó megoldás. Hogy ez mit kezd az eKönyvvel, azt nem tudjuk.



Kérdés: A GPS ugyanolyan, mint a telefonos GPS?
Válasz: Az Apple ráutaló magatartása szerint igen. A helyzet bemérés során elhangzott kulcsszavak ('celluláris', 'wi-fi segítség' ...) és az új iPhone-ba beépített digitális iránytű emlegetése erre utal.

Blog ajánló: Onlinemarketing: Steve Jobs esete a bannerekkel

Szerintem nem is tud arról az Apple vezére, hogy amint még inkább igaza lesz, milyen csapást is mér a bannerek piacára. Steve Jobs ugyanis nem szereti a Flash-t... Link (blogról elérhető)

2010. február 5., péntek

Kihagyhatatlan...

bár mi megálltuk, és kihagytuk. Oly magasan jött ez a labda. De, mint a példa mutatja, az Economist lecsapta.

2010. február 3., szerda

Leállt vagy nem állt le a 27" iMac gyártása

Egyes netes források szerint az Apple leállította a 27 inches iMac gyártását. A leállásra azért került sor, mert nem sikerült a két sokat emlegetett hibát megoldani: a 27 inches kijelző üveg része hibás, néha betört, illetve a képmegjelenítés villogó, szembántó. Az Apple szerint a leállás egyáltalán nem igaz, csupán alábecsülték a keresletet, ezért nem tudnak szállítani. A hazai disztribúció raktárában már hosszú hetek óta nem látni 27 inches iMacet, de a bolt nyitva tartó viszonteladók arcára sem a mosoly ül ki, ha valaki 27 inches iMacet keres.
Ha tényleg a meghibásodások magas száma miatt fékezett be az Apple, akkor azt illene elmondani, az iPad túl kicsi ahhoz, hogy elfedje szemünk elől a gondot.
A nem várt igényre hivatkozás annyira szabvány Apple monológ, hogy a kutya sem hiszi el. Ha mégis igaz lenne, akkor a cég piacbecslésért felelős szakemberét már évtized óta ki kellett volna rúgni.

Tech Series: Snow Leopard: AD vs OD


Ez a mai tananyag az Apple szervezte Tech Series-en. Jobbra fent látható az Active Directory (AD), balra fent az Open Directory (OD), persze ezek szolgáltások, amelyek szerveren futnak. Lent középen a kicsit palacsinta megjelenésű Mac a kliens gép. A sok (száz, ezer) gépes hálózatok helyes kialakítását tárgyalva megtudtuk, hogy az a helyes, ha AD csak a Mac gép ID alapú autentikációját végzi el, a kliens menedzselése viszont az OD Server feladata. A felső nyíl azt jelképezi, hogy az OD az AD-től kap helybenhagyást a kliens géppel kapcsolatban. A dolog kulcsa a kliens Macen futó AD plug-in.
Gondolom, az egyszerű földi halandő számára már ez is rémregényes, de tovább is van, mondjam még? Nem mondom, a mai teljes nap célja, hogy a tanulópárokba osztott Mac viszonteladók megfelelő szakértelemmel és gyakorlattal felvértezve képesek legyenek Windows(!) és Windows Exchange(!) szolgáltatásba illeszteni a Mac szerverhez kapcsolódó usert.

2010. február 2., kedd

Tech Series: Snow Leopard: Podcast Producer 2

Hosszú felvezetés után megtudtuk, hogy a podcastté a jövő. Különösen a videocasté. (A podcast afféle hangos blog, vagy rádióműsor, amit a szerző feltölt a netre - iTunes Store-ba, máshová -, és a hallgató meg valamikor valahogy letölti és meghallgatja. A bloggal ellentétben nem lehet hozzászólni, legalábbis a hozzászólás hanganyagát hozzáfűzni az eredeti hangfelvételhez. A videocast ugyanez, csak képpel.)
A Podcast Producer 2 szerver oldali alkalmazás, ami a kliensek podcast készítését és közzétételét automatizálja. Csupán egy a bökkenő. Ma magyar iTunes accounttal nem lehet az iTunes Store-ba podcastot feltenni. Az Almalap tavaly megszűnt podcastja is az amerikai iTunes Store-ból volt előfizethető (ingyenesen).
Remek büfé szünet után - narancslé, csokis süti (by Java Caffe) - eljött a gyakorlat ideje. Minden asztalon két gép, az egyikre előre telepítve egy Snow Leo szerver, a másik gép pedig a kliense. 19 feladat végrehajtása vár a résztvevő párosokra. A résztvevők egyébként viszonteladók, 14 cégtől húsz ember. A gyakorlatok nem csak a Podcast Producer használatára terjednek ki, a DNS megadásától futunk neki a munkának.
A puding próbája az evés - ez derült ki ma is. Ami elméletben egyszerű, az a gyakorlatban nem az. Még a rutinos viszonteladók is keverik, hogy mi az, amit a szerveren kell beállítani, mi az, amit a kliens oldalon. Az viszont kiderült, hogy a Snow Leo némiképp morc állat. A szerver oldalon előbb kell létrehozni a felvett user home mappáját, mintsem a user (kliensgépről) először bejelentkezne. Ha a user gyorsabb, nem tud bejelentkezni. A Leóban a user (kliensgépről) első bejelentkezésére automatikusan jött létre e home mappája.
A Podcast Producer beállítása igazi IT feladat. A munka dandárját az adja, hogy létrehozzuk a munkafolyamatokat, amelyekkel a felhasználók - egyetemi oktatók, akadémia tagok, főiskolai professzorok - párat kattintva és klillekve létrehozhatják és közzétehetik castjukat, és ennek megtörténtétről a Mac értesíti a megadott módon - mail, wiki, ichat ... - az érintetteket. Egy-egy workflow számos cselekdetet jelent, a kész anyag egy menetben generálható le iPodra, iPhone-ra, AppleTV-re és számítógépre is. Elvben akár két kamera képét, vagy egy kameráét és egy Keynote szlájdshow diáit is összemixelheti a prof.
A dolog rákfenéje, hogy egy egyetemet, de csak egyetlen kart is kiszolgálni képes hardver-szoftver bátran eléri a 10 millás összeget. És. Amerikában, ahol ez a rendszer ha nem is dübörög, de pörög, még két-három-hét fős Final Cut Pro - IT stáb vágja összébb, készebbre a podcastokat. Persze ez is lehez a Podcast workflow része.

2010. február 1., hétfő

Tech Series: Snow Leopard



A Tech Series az Apple által tartott képzés, amelyre jelentkezni lehet, de semmi sem biztosítja, hogy a jelentkezést el is fogadják. Egy ilyen Tech Series: Snow Leopard Server-ről már írtunk. Holnap újra fogunk, mert az XMS Akadémián ismét két napos képzés lesz.