2020. március 30., hétfő

Alkalmazás telepítése Macen úgy, hogy ne legyen vele gond később

A héten visszatérő feladat volt a távoktatásban, gépmegosztásban, a helyes alkalmazás telepítés. Sokan abbéli örömükben, hogy sikerült letölteni a Skype-ot vagy bármelyik szükségessé vált alkalmazást, egyből elindítják, amint lehet, nem végezve el az utolsó lépést. Ez okoz számos problémát. Olyat, mint az "újra meg újra le kell tölteni", "nem jegyzi meg a jelszót", "nem emlékszik semmire"...


Pedig csak ennyit kell tenni, amikor a fenti vagy ahhoz hasonló Finder ablak megjelenik, az alkalmazást ikont (képen Skype) áthúzni az Alkalmazások (képen: Applications) mappába, könyvtárba. És az Alkalmazásokban megkeresve a Skype-ot, bármit, dupla kattintással tudjuk elindítani.
Ha elindult, akkor megtaláljuk a Skype ikont a Dockban is. Érdemes a Skype ikont megfogni és hárommal balra* húzni a Dockban. Így azt ott legközelebb is megtaláljuk.

És hogy ne legyen gond, tessék kidobni a képen látható elemet az Íróasztalról. Nem megrémülni, a kuka, szemetes egy nyíl ikonná lesz, nem zavartatjuk magunkat, ráhúzzuk az ikont.
És hasonlóan eljárni a Letöltések mappában lévő fájllal is. Erre és az előbbire a telepítés során van csak és kizárólag szükség. Utána nem, szabadítsuk meg a Macet tőlük!

Hogyan ellenőrizhetem le, hogy jó helyen van-e a Skype, bármi?
Keressük meg az Alkalmazások mappát! Ezt a Macintosh HD > Alkalmazások útvonalon találjuk meg. (Aki tudja, hogy a házikója alatt is van egy Alkalmazás, annak nem jelenthet gondot a helyes telepítés.) Általános érvénnyel: csak az az alkalmazás lett helyesen telepítve és fog megbízhatóan működni, amelyet az Alkalmazások mappában megtalálunk.

* jobbrát írtam, a balra a helyes. Néha összecserélem a kezeimet és még jogsim is van, mea culpa!

2020. március 19., csütörtök

Túlzott eszközhasználat avagy ne tedd azt, amit én

Szinte biztos, hogy mindenki többet használja a telefonját, tabletét és Macjét. Talán túl sokat is. De mennyi az annyi? Lehet-e korlátozni, ha nem bírnék magammal?


Macen töltött idő
Alma menü > Rendszerbeállítások > Képernyőidő parancssorra kapjuk meg a saját, fentihez hasonló ablakunk. Nagyon logikusan a jobb felső dátumra kattintva léphetünk heti nézetbe, ami – szerintem – jobb áttekintést ad. Akár heti, akár napi nézetben vagyunk, a jobb felső előre- és hátra-nyilakkal lépdelhetünk a napok vagy hetek közt. Így nézhetünk szembe azzal, hogy "túlhasználtuk-e" a Macet.
A baloldali menüben pedig szabhatunk korlátokat – amelyeket bármikor módosíthatunk. De legalább ránk pityeg a Mac, ha túlzásba visszük a használatát.

iPhone-on töltött idő
Az iPhone-on a Beállítások (fogaskerék) alkalmazásban találjuk meg a Képernyőidőt. Ám cselesen a telefonunk nevére kattintva (nincs kép erről) jutunk el a képen is látható nézethez (félbevágtam, egymás mellé tettem, hogy ne legyen eszméletlen hosszú).

iPad verzió
A kimutatást az iPhone-hoz hasonlóan a Beállítások alkalmazásban találod meg a Screen Time ikonnál. És igen, ebből látható, hogy az eltelt napokban az iPaden lógtam (nem is igaz), beakadt egy játék (#nemisjátszom #nemisvagyokfüggő).

Komolyra (ennél komolyabbra? – kérdé a Gonosz Almalap) fordítva a szót, mind a három statisztika megmutatja, hogy milyen hasznosan vagy haszontalanul töltjük az időnket. Most, hogy egyre többen zárkózunk be a lakásunkba – nagyon helyesen –, kerüljük el a hozzám hasonló függőséget. Csábító, de elmaradunk, mint én ezzel a bejegyzéssel, amit tegnap akartam megírni...

2020. március 16., hétfő

Többen egy Macen, de hogyan?

Megeshet, hogy osztozni kell a céges, munkahelyi Macen mással, mert most ilyen idők járnak (O tempora, o mores! – bár ez nem pont ide passzol). És persze jó lenne, ha senki sem tudná véletlenül tönkretenni a másik dolgait. Macen a felhasználók fájljai egymás elől védettek, új felhasználó felvétele pedig gyorsabb, mint ennek a bejegyzésnek a végigolvasása!


Csenge felvétele, új felhasználó a Macen

::1:: Az alma menü > Rendszerbeállítások alkalmazásban kiválasztjuk a Felhasználók és csoportok párbeszédablakot.
::2:: A lakatra kattintunk, hogy hozzáférjünk a Felhasználók és csoportok beállításaihoz. A géphez tartozó jelszavunk megadása után a lakat kinyílik.
::3:: A lista alján a plusz ikonra kattintva veszünk fel új felhasználót.

::4:: Eldöntjük, hogy Csenge bármit tehet-e a géppel (adminisztrátor), vagy csak használhatja az összes alkalmazást, de újat nem telepíthet és nem vehet fel új felhasználót (szabványos), a többi lehetőség most nem érdekel minket. Én a másodikra, a szabványosra szavazok, biztos, ami biztos.
::5:: Csenge neve Csenge, nem kell a teljes nevet begépelni, amit itt megadunk, az látható lesz a Macen, hálózatban. A fióknevet a Mac automatikusan kitölti, ne módosítsuk, később nagyon ne módosítsuk!
::6:: Csenge kapjon értelmes jelszót! Ezt akár ő is begépelheti – fő a bizalom! Ha elfelejtené, akkor mi, akik Adminisztrátorok vagyunk, bármikor adhatunk neki új jelszót, de az általa adottat nem ismerhetjük meg.
És szinte már kész is vagyunk!
::7:: Ellenőrizzük le, hogy a Beállításokban a
:: 8:: Gyors felhasználóváltás engedélyezve van-e, ha nem lenne, hát legyen!

::9:: Ha engedélyeztük a Gyors felhasználóváltás menüt, akkor az ikonsoron tudunk váltani a felhasználók közül. Nem kell kilépni, nem kell bezárni, nem kell menteni (na jó, a Microsoft termékeiben kell). Amikor visszakapjuk a Macet – ugyanígy Csengénél a menüből a gyors felhasználóváltáson át –, akkor itt folytatjuk a munkát, játékot, ahol abbahagytuk. Mintha csak altattuk volna a gépet.
::10:: Ha mindenáron ki szeretnénk lépni, azt az alma menü alatti paranccsal tehetjük meg. Macet kikapcsolni csak az tudja, aki egyedüliként van bejelentkezve.

És ha Csengének megjön a megrendelt 16 inches Macbook Pro-ja vagy az iskolai házi-feladat leküzdésére alkalmas Mac Pro-ja két monitorral, akkor Csengétől – miután mindent lementett –, mint felhasználótól, elbúcsúzunk.
::11:: Lista alján a mínuszjel ikonra kattintunk (Csenge legyen kiválasztva, nehogy mást töröljünk!)
::12:: A saját mappa törlése opciót választjuk. Zimm-zumm, kit-kat. Csenge elhagyta a Macet.

2020. március 13., péntek

Képek, videók és ecsetek az Adobe-tól

Az Adobe Create magazinjának rövidített és magyarított változatából ajánlunk ismét a kíváncsiaknak. Érdemes belelapozni!

Vissza a gyerekkorba!
Az Adobe Fresco Re-Create kihíváson vett részt két művész, Kyle Webster és Brian Yap.

Fényképből ceruzarajz
Ebben az írásban az Adobe Fresco fantasztikus képességeire látsz példát.

Árnyalat gazdag fekete-fehér fotózás
Színek nélkül is lehet gyönyörű fényképeket készíteni, ebben mutat páldát Dimpy Bhalotia

Adatvezérelt könyvnyomtatás
75 000 (!) egyedi könyvborítót generáltak adatvezéreléssel az Maryland Institute College of Art (MICA) hallgatói egy projekt keretében.

Még több Adobe Create hír ezen a kísérleti blogon.

2020. március 11., szerda

iPad, egyszerre két alkalmazás a kijelzőn

Sokan tudják, hogy az iPad kijelzőjén egy ideje már két alkalmazás is elfér (újabb modellek a legújabb operációs rendszerrel). De kevesen tudják, hogy is lehet a másodikat rányitni az elsőre. Most megmutatom!


1
Elindítom mindkét alkalmazást, én a példában a Részvényeket (Stocks) és a Könyveket (iBookst) használtam. Ahogy látható, épp az olajár-háborúval kombinált koronavírus járvány hatását szemlélem. Ám ez unalmas, nézzünk valami olvasnivalót! Óvatosan előhúzom a kijelző alján a Dockot! Azért óvatosan, mert nagyobb lendületnél eltűnik a Részvények.
2
A Dockban ott a Könyvek ikon, mert már megnyitottam. Megfogom és a képen látható helyre húzom, várva, hogy elnyerje keskeny alakját.
3
Továbbra is fogom és lassan jobbra húzom, de nem érem el a kijelző szélét.
4
Amikor olyat látok, mint a 3. képen, elengedem. Sikerült? Ha igen, hurrá! Ha nem, az osztott kijelző helyett kaptál egy úszó ablakot a Könyvekkel, akkor sincs gond – így is lehet két alkalmazást használni. Az úszó ablak tetején levő vonalat fogva tudod az úszó ablakot a kijelző másik felére áthelyezni vagy. A kijelző széle felé húzva elérni az osztott kijelzős megjelenést.


5-6
A két alkalmazás között fogd-és-viddel cserélhetünk fájlt. A bal oldalon levő Safariból a jobb oldali Jegyzetbe áthúztam egy képet.

"Hát ez nekem nem működik"
Én nem használom ezt az osztott kijelzős módot. A bejegyzés írásakor, ahogy mindig, kipróbálom, hogy megcsinálható-e az, amiről írni szeretnék, vagy olvasok valahol, és tovább osztanám az észt, vagy honosítanám. És igen, nem ment. A Dockomban csak az egy Rendszerbállítások volt – igen, én így szeretem –, hiába volt megnyitva vagy egy tucat alkalmazás.
A képen látható beállításokat kell megtenni ahhoz, hogy az osztott kijelzős mód működjön, a "Javasolt és..." opciót is engedélyezve. És itt is kell letiltani, ha nem akarod még véletlenül sem.

2020. március 9., hétfő

Mac Jegyzetek nézetei, megosztása és nagyon megosztása

A Jegyzetek (Notes) az egyik ritka Maces alkalmazás, amelyet az Apple folyamatosan fejleszti. És a fejlesztésben nem rég volt, de azóta elveszett képességeit adja vissza, hanem valódi új szolgáltatásokat kapunk. Azért ne gondoljunk rettenetesen nagy dolgokra, de. Mutatom is!

Jegyzetek alapfokon
A Notes a képen látható jegyzetek készítésére alkalmas, ha Pinterestet használsz, akkor ez ahhoz nagyon hasonló. Apró jegyzetcetlik, amelyeket csoportosíthatunk is – a bal oldalon láthatók az én csoportjaim: Blog, Kaja, Utazás... A Jegyzetekhez szinte bármelyik alkalmazásból adhatunk új cetlit az adott alkalmazás Megosztás menüjét használva (kis négyzetből felfele mutató nyíl az ikon, amire kattintani kell). Ha több Apple ID-s eszközünk van, akkor a szinkronizáció esetén egy helyre gyűlhetnek az iPhone-on, iPaden vagy Macen talált gyöngyszemek, cetlik.

Jegyzetek galéria nézet
Az újdonság, hogy ezeket nem csak listaként, hanem "galériásan" is nézhetjük – ilyenkor jobban áttekinthetők a képet is tartalmazó bejegyzések. A fenti képen amúgy a Safariból Jegyzetelt linkek képei láthatók, amikor Safariból osztom meg a nézett oldalt a Jegyzetekbe, akkor nem a teljes weblapot, hanem a linket és egy előnézeti képét menti el a Jegyzetek.

Jegyzetek megosztása
Egy jegyzetet, cetlit megosztani nem feladat, ott a megosztás ikon az ikonsoron. Ám másokkal – Apple ID-sekkel – egész jegyzet-mappát oszthatunk meg. A mappa a fentebb említett csoportosítás, új csoportot (mappát) a Fáj > Új mappa paranccsal hozhatunk létre.
Megosztáshoz kövessük a fenti képen mutatott módot! Az adott csoport neve melletti három pöttyre kattintva kapjuk azt a menüt, ahol a Hozzáadás parancsot kiadva kapjuk a kép közepén látható ablakot. Döntsük el, hogy akinek hozzáférést adunk, az csak nézheti vagy módosíthatja is az adott cetliket, jegyzeteket. Természetesen ez a megosztás csak akkor működik, ha a jegyzeteinket az iCloudon tároljuk.
Figyeljünk oda, egy jegyzet-cetli megosztására a Jegyzetek ikonsorán levő ikont használjuk. Az egy csoportba tartozó cetlik folyamatos megosztására való a most bemutatott módszer.

És még
A Jegyzetek > Beállítások az a hely (az egyik), ahol sok minden más mellett megadhatjuk, hogy amikor új cetlit hozunk létre, akkor az hova kerüljön: Alapértelmezett fiók. Ez legyen az iCloud, ha nem akarunk IT-sé válni. Ha a saját Macet választjuk, akkor a cetli csak a Macen lesz, és nem kerül fel a felhőbe, és át a többi eszközünkre.

2020. március 6., péntek

Csillag, félig kitöltve :: Mac, Numbers

Tanácskérésből lett az a bejegyzés. "Hogy lehet táblázatban csillag-kiértékelésnél nem teljes számot, hanem mondjuk a 4,3-t megjeleníteni?" A Numbersben (Pagesben vagy Keynote-ban) bármelyik cella ötcsillagos kiértékeléssé tehető, ha az adatformátumot Csillagértékeléssé tesszük. Ám ekkor csak teljes csillagonként – egy, kettő ... öt – értékelhetünk.


A megoldás egy nagyon egyszerű ötleten alapul. A Csillagmegjelenésű cellába (képen balra) képletként azt írjuk, hogy az értéke legyen egyenlő egy másik celláéval (képen jobbra). Ez utóbbi nem csillagos, hanem normál számbevitelű.
A trükk működéséhez az is kellett, hogy a Numbers (Pages, Keynote) a csillagos megjelenítésnél ne kerekítsen. Nem tette, örülünk.

2020. március 4., szerda

Jelszótároló alkalmazások összehasonlítása Macre és azon túl

Jelszavak, kódszámok életünk megkeserítői és titkaink őrzői. Napi küzdelem megjegyzésük, elfelejtésük. Az IT-sek naponta csesznek le, hogy nem jó az, amit használunk. Az iLife magazin jelszó tároló alkalmazásokat, megoldásokat vetett össze, most ennek az írásnak a honosított verzióját olvasod. A végeredményt is mutató táblázattal kezdjük.


Hogyan teszteltek?

Az alkalmazásokat rendre újra telepített eszközökre (szűz gépekre, telefonokra) telepítettük, majd megnéztük, mire képesek Safari és Chrome böngészőket használva. Itt mindjárt giba volt a rendszerben, mert az iCloud Keychain (Apple) nem hajlandó a Chrome-mal (Google) együtt működni. (Gonosz Almalap: Nice!)
Ingyenes vagy fizetős? A legtöbb jelszó-kezelőnek van ingyenes verziója, amely limitált képességet és tudást ad. A teljes verzió általában fizetős. Mi úgy gondoljuk, hogy a jelszavaink biztonsága, védelme megér pár forintot.
Társalkalmazások. Sokan vagyunk, akinek nem csak telefonja, de tabletje, Macje, több Macje, sok Macje van. Mi azt szeretnénk, hogy ha az egyiken megadok egy jelszót, vagy lecserélek, az az összes eszközön cserélődjön le. Szinkronizáció a kulcsszó.
Egyszerű használat. Az iCloud Keychain a macOS és az iOS eltávolíthatatlan része, sőt, még az Apple Watch-csal is szinkronizálódik. Más gyártók alkalmazását telepíteni kell. Ezek rendszerint több szolgáltatást kínálnak, mint a Keychain (Kevesebbet kínálni lenne bravúr - véli a Gonosz Almalap), ezért a felületük is összetettebb. Hogy melyiket használod, az a te döntésed.
Testreszabhatóság. Döntési szempont lehet, hogy mennyire lehet szokásunkhoz szabni az alkalmazást. Nem feltétlenül arra gondolunk, hogy lehet-e rózsaszínűvé vagy heripoteressé tenni a megjelenését, hanem olyasmire, hogy lehet-e a jelszavakat csoportosítani, fontosság szerint megjelölni.
További szolgáltatások. Annak vizsgálata, hogy megéri-e. VPN kapcsolatot támogat-e? Egyéb védett adatok tárolását?


Tesztelés

Telepítés. A Keychain az operációs rendszerek része, igazi feladat az lenne, hogy lekapcsoljuk, hogy semmit, de semmit se tároljon és a Mac vagy az iPhone, mégis hibátlanul működjön. Az Apple és szinte az összes biztonsági szakember ajánlja a két lépcsős autentikációt. A 1Password, a Dashline, a LastPass és a Roboform egy szuperjelszót használ, a Keeper (nem MacKeeper, azt simán utáljuk és letöröljük) még egy biztonsági kérdés-válasz páros megadását is megkívánja telepítéskor.
A Keeper képes más jelszótárolókban levő jelszavak átvételére is (itt az IT-s felsír, hogy tudja egy alkalmazás a másikban tárolt jelszavakat kiolvasni?)
Szinkronizálás. A Apple Keychain Apple ID-hez kötődik, azokon az eszközökön, amelyek azonos Apple ID-t használnak, a szinkronizáció hibátlan. Ám nem Apple ID-s eszközre nem használható. És a Chrome sem játszik, mint írtuk. A többi jelszótároló viszont elérhető a nem Apple-ös környezetben is.
És még mit tud? A Keychain nem ad semmi plusz szolgáltatást. Az Apple ugyan sugallja, hogy ide akár a hitelkártyánk adatait is elmenthetjük, én nem teszem, hiszek Murphy-nek: ami elromolhat, az el is romlik. A 1Password egyik szolgáltatása, hogy a netről begyűjtött infók alapján jelzi, ha egy jelszavunk túl népszerű, ha egy webhely veszélyes vagy egy dokumentum gázos. A Dashline értékeli, hogy milyen erős jelszót adsz meg és támogatja a jelszavak csoportosítását, ez utóbbit tudja az 1Password és a Keeper is.
A Keeper is rajta van a lopott jelszavak figyelő listáján, egyezés esetén jelez. Ezzel az alkalmazással tárolhatsz képeket is, akár 100GB-ig, persze nem ingyen. A RoboFormban megadhatsz olyan személyt, aki akadályoztatásod esetén hozzáférhet a jelszavaidhoz. (Gonosz Almalap: magyarul: más teljes joggal hozzáfér, amikor csak akar.)
Mennyire használható? Ismétlés a tudás anyja: a Keychain használata a legegyszerűbb, mert az oprendszerek része. A 1Password és Dashline kínálja a legtöbb lehetőséget, így, ha ezeket használjuk, el is bonyolódhat életünk. Ami viszont fontos, mindegyik alkalmazás érti és használja a Touch és Face ID-t, azaz az ujjlenyomat és arcfelismerést.


És

A Macen kevés dolog van, amit próbálva, tesztelve igazán kárt okozhatunk, a Keychain és a jelszavaink azok. Én mindig bezárom az alkalmazást használata után. Mivel a Keychain a Mac belépési jelszavamat használja, ezért olyan ez a jelszavam, ami nem kötődik semmihez, ami rólam tudható. Nem a kutyám neve, nem a valamelyik kártyám PIN kódja... A jó jelszót én két másodpercen belül gépelem be, más meg nem tudja. Nincs felírva. Nincs kis füzet.
De milyen a jó jelszó, ami nem kötődik hozzám? A legjobb ötlet egy költőtől tanultam. Ő a jelszó-emlékeztetőbe ezt írta: "JA 25 346". Lefordítva: kedvenc József Attila kötetében a 25. oldalon a 346. szó. A megfejtéshez tudni kellene, hogy melyik a kedvenc József Attila kötete. Ha még a JA-t is kihagyja az emlékeztetőből, akkor ez egy tuti jó megoldás.

2020. március 2., hétfő

Külföldön olcsóbb a Mac? (2020/03)

Alapelvek
Tudom, hogy többen rendszeresen olvassátok visszamenőleg is ezeket a bejegyzéseket, de mindig vannak újak, így az ő számukra jöjjön pár alapelv. Az árak a netes Apple Store árai országonként. Az árfolyam az aznapi hazai Raiffeisen deviza közép árfolyama. Ezekből számolja ki a Numbers, majd hasonlítja össze, hogy hol a legolcsóbb vagy hol a legdrágább a Mac. A külföldi árban nincs benne a repjegy, szükséges papírok - például céges vásárlásnál. És nem számolunk a nagyon olcsó, van valahonnan, "persze, hogy van rá gari", számla mentes dolgokkal. A táblázat félig játék, de komoly. És a közölt számokért felelősséget nem vállalunk, mielőtt vásárolsz, tájékozódj!

Jelmagyarázat
A sötétzöld a legjobb, a sötét piros a legrosszabb ár. E két szélsőérték közt Macenként öt egyenlő nagyságú árkategóriát hoztunk létre.

Igen, a forint-euró 340 fölött volt, amikor készültek a táblázatok.

Cégeknek
Mert mi visszaigényeljük az áfát, ezért a nettó árral számolunk.
Magánszemélyek
Mert mi fizetünk áfát is a Mac után.
Mac-index
2016-ban nekikezdtünk egy Mac-index kialakításának. A Mac-index az egyes országok Mac drágaságát vagy olcsóságát mutatja. Minél kisebb a szám, annál olcsóbb az adott országban a Mac (nettó árat nézve). Ez persze nem jelenti, hogy az összes Mac ott a legolcsóbb. A Mac-index számításánál már figyelembe vettük, hogy hordozható Macből közel ötször annyit értékesítenek, mint asztali gépből. Az index akkor "finomodik" tovább, ha találunk részletesebb és megbízhatóbb adatsort. Az Apple pár éve már nem közöl bontást a negyedéves jelentésében az eladott Mac típusok szerint. (A Google-térképes megjelenítés csak a blogon mutatkozik meg.)


Minél kisebb a szám, annál olcsóbb az adott országban a Mac (nettó árat nézve).