2018. május 31., csütörtök

Fotók megosztása Mac és iOS eszközök között

Nem lennék meglepve, ha ilyen címmel már több bejegyzést írtam volna. Most Johann Werk ábrájába botlottam bele (elestem, felkeltem) és magyarítottam (jó részben). A szerző valóban végigjátszott jó pár megosztási helyzetet. Ugyanakkor: ami neki fél éve sikerült, az nem biztos, hogy ma is így van. És ez csak egy javaslat, így mindenki maga felel az adataiért. A folyamatábra A2-es lapra fért fel, ezért csak linket tudok adni az olvasható méretű PDF-hez. Ha a Maces Fotók alkalmazást szeretnéd megismerni, itt egy remek videó-tanfolyam ingyen, bő félórában.


A kép illusztráció, nem olvasható. A PDF-t töltsd le!

2018. május 28., hétfő

Honnan tudom, hogy a kapott mail hamis, megtévesztő és romba döntő?

A GDPR miatt, okán és ürügyén mindenki több levelet kapott a szokottnál, mi legalábbis vagy dupla annyit. És ezek között ismét megbújt jó pár ál-levél, fake-mail. Amit nem az, aminek látszik. Adatvadász. Vagy még gonoszabb szándékú. Honnan ismerszik meg az ilyen mail? Ezt mutatom most meg!


Rutinosak egyből látják, hogy itt valami nem okés, nincs logó, elsőre nem derül ki, hogy kitől is jön a levél. De nézzük a hivatkozásokat, linkeket, mert ezek nem tudnak hazudni. Az egeret toljuk sorra rá a hivatkozásokra, de soha, de soha ne kattintsunk – hiszen ez a küldő célja.
  1. Oké, itt a feladó neve melletti kis legördülő menüt jelző nyílra kattintani kell – de ez a kivétel. Az első, szürke sor mutatja, ki küldte a levelet. És itt már elbukott a küldő, mert az alfagomma.it oldalhoz semmi közünk. A nagyon ügyes hamis mailesek ezt meg tudják bundázni, ezért – bár tudjuk, hogy ezt a mailt pillanatokon belül kukázzuk – nézzük tovább a linkeket!
  2. A rátolt egér hatására látjuk, hogy a link hova vinne. A "mailto:" hatására a levelező alkalmazás, a Mail nyílna meg és írnék magamnak egy levelet. Ez a link ártatlan, de nekünk elég egy hamis link, hogy a levelet elfelejtsük!
  3. A "3"-as link ismét mutatja, ez a levél hamis. Ha rákattintanánk, akkor egy Wordpress alapú weblapot nyitnánk meg, a neve alapján Tanzánia Hangját – ami bármi lehet. És amire nem vagyok és leszek kíváncsi. Pár hete írták, hogy a Wordpress alá rejtenek Bitcoin és egyéb kriptovaluta bányász modulokat, amelyek jól leszívják a Mac erőforrását. Szóval nem kattintunk. (Azt tudtad, hogy Tanzánia Tanganyika és Nyaszaföld egyesüléséből jött létre 1964-ben, amikor csatlakozott hozzájuk Zanzibár. Amely felett sokáig Omán szultánja uralkodott.)
  4. Innen már ismétlés, de ez a tudás anyja. Ez a link okés, ez egy mail magamnak, mint a "2"-es.
  5. Ez egy rendes hivatkozás a mac.com szájtra, ami átvisz az apple.com oldalra.
  6. Ez ismét bukta, pont úgy, ahogy a "3"-as volt. Ez a célja a levél küldőjének, hogy ide kattints. De a világért ne!
  7. És ismét egy ártatlan link. A Mac rajongók persze a címből azonnal látják, ez a mail nem az Apple-től jött.

És még egy jó tanács: ha nem vagyunk biztosak abban, hogy a levél nekünk szól, inkább ne kattintsunk rá. Kattintás nélkül olvasni szabad. Linket ellenőrizni bölcs.

2018. május 25., péntek

Tavaszi nagytakarítás 7-12/12

Ott folytatjuk, ahol abbahagytuk, a böngészőknél – ez a második része a "hogyan tehetem áramvonalasabbá a Macem" bejegyzésnek.

Ha a proci számára megterhelő volt a sok nyitott böngésző-ablak, akkor ugyanez két vagy több böngésző használata esetén kifejezetten erőforrás zabáló. Ha lehet, csak egy böngészőt használjunk! Igen, van eset, amikor kettőt érdemes, de ez ritka és leginkább a fejlesztőkkel esik meg. Mi, átlagos felhasználók ebben ne utánozzuk őket.

Erre még nem láttam élő példát, de olvasni már olvastam róla. A bitcoin és más kriptovaluta őrület egyik vadhajtása, hogy figyelmetlen felhasználók gépére olyan segédprogramot telepítenek, amelyek mások számára dolgoznak: bányásznak. A bányászat roppant erőforrás igényes, így mi csak azt vehetjük észre, hogy a Mac nagyon lassú. Több megbízható Maces szájt is a DetectX alkalmazást ajánlja, amely képes felfedezni az ilyen nem kívánt alkalmazásokat és azokat a Macről el is távolítja.
Az alkalmazás angol nyelvű és, ahogy mindig, érdemes elolvasni a működési leírását, mielőtt vakon feltelepítjük a Macre.

Érdemes egy-két havonta megnézni az App Store alkalmazást használva, van-e frissítendő program. Nem, nem vagyunk fejlesztők, hogy óránként skubizzuk, bőven elég a havi, kéthavi odafigyelés. Minden fejlesztő, így az Apple is, arra figyel, hogy a legújabb verziók fussanak hibátlanul. Aki régebbi szoftvert használ, annak az az első tanács gond esetén, hogy "frissíts!".
Gondoltad, hogy az operációs rendszer több tízezer fájlból áll? Vagy hogy a legegyszerűbb alkalmazás – legyen az a Számológép – is pár százból? Na, ennyi elemnek kell hibátlanul együtt muzsikálnia ahhoz, hogy mi élvezzük a dallamot (A Gonosz Almalap lassan kisomfordál ilyen szóvirágok hallatán).

Mindig legyen a háttértáron legalább tíz százaléknyi szabad hely – ez az egyik alapszabály, amit be kell tartani, ha azt szeretnénk, hogy a Mac rendesen működjön.
De miért kell ennyi hely? Amikor a memória (4GB, 8GB) kevés, akkor ide menti az adatokat átmenetileg a Mac, az oprendszer vagy bármelyik alkalmazás – például az iMovie. Ha nincs hely, akkor gáz van. Szoftverfrissítésnél a Mac előbb letölti az új verziót – na hova? Hát a háttértárra. Ott ki is csomagolja, telepíti. És csak akkor törli az előző verziót, ha sikerrel járt.
Hogy csináljak helyet? Ürítsd ki a kukát! Dobálj ki minden fölösleges fájlt a Letöltések mappából (és újra ürítsd ki a kukát :)! Ha ez sem elég, akkor érdemes az Alma menü > Mac névjegye > Tárhely ablakban (ez látható a képen is) a Kezelés gombra kattintani és élni az ott kínált lehetőségekkel.

Én gond és megszorítás nélkül megvagyok külső fejlesztők rendrakó- s karbantartó-alkalamazásai nélkül, de sokan használnak ilyen megoldásokat. Az OnyX az egyik legnépszerűbb a megbízható alkalmazások közül. Használatával nyerhetünk jó néhány gigabájtot. Azt azért meg kell említenem, hogy ott, ahol az OnyX hoz egy gigát, az előző ötlet végén írt módon tíz-gigákat lehet találni. Szintén fontos, hogy el kell olvasni az OnyX oldalán, hogy a szoftvernek milyen ismert hibái vannak, illetve milyen alkalmazásokkal nem futtatható együtt.

És végül, de semmiképpen sem utolsó sorban, jöjjön az egyik legfontosabb, a TimeMachine. Az Apple szuper archiváló alkalmazásáról sokszor írtunk és fogunk is. Most azért említjük meg, mert a legjobb megoldás arra az esetre, ha "újra kell húzni a Macet", azaz újratelepítik az oprendszert. A TimeMachine használatával az új(ra telepített) Macre az összes adatunk visszakerül. Az összes beállításunk. Minden. Ha használjuk. Jelzem, mielőtt szervízbe visszük a Macet: TimeMachine, ha egyébként nem használnánk nap mint nap.

2018. május 23., szerda

Tavaszi nagytakarítás a Macen 1-6/12

Sohasem késő, és mindig van fontosabb. De azért itt az ideje, hogy kicsit rendbe tegyük a Macet, ami életünk értelme, csúcsa és mindene, ami nélkül a nap kel fel és nem nyugodhat le. A gondos gazda időről-időre elvégzi az itt leírtakat, így az ő Macje sem "lassul be". Lássuk!

Az Alma menü > Rendszerbeállítások > Felhasználók és csoportok ablakban mi vagyunk kiválasztva és a jobb oldalon az Indítóelemekre kattintottunk. A listán látható szoftverek indulnak el akkor, amikor bejelentkezünk a Macre. Nem, ne pakoljuk ide be a Mailt, a Naptárt, a Wordöt, az Excelt azzal a felkiáltással, hogy úgy is használom! Sőt! Ha itt lenne, akkor vegyük ki őket! Minél kevesebb elem legyen itt! Az iTunesHelpertől hiába szabadulsz meg, ha elindítod az iTunest, az ide visszapakolja ezt a segédprogramot.
Ha viszont olyasmit találsz, amiről nem tudod, hogy mi célt szolgál, akkor bizony az a legjobb, ha eltávolítod és szakemberhez fordulsz – persze megjegyezve, hogy mit találtál.

Ha az Internet elérésed nem túl acélos, vagy épp forgalom alapján fizetsz, akkor érdemes kikapcsolni az Íróasztal és a Dokumentum mappa automatikus iCloud Drive-ba mentését. Magánvéleményem szerint hiba bekapcsolni, kivéve akkor, ha élünk-halunk azért az opcióért, hogy az összes Macünkön ugyanazt lássuk az Íróasztalon és a Dokumentumok mappában. Hol tudom kikapcsolni? Alma menü > Rendszerbeállítások > iCloud > iCloud drive > Dokumentumok és a többi látható a képen.
Figyelem! Ha bekapcsolod az iCloud drive opciót, akkor az Apple automatikusan az összes alkalmazás számára az iCloudot választja a fájlok tárolási helyének. Amikor lekapcsolod az iCloud szolgáltatást, akkor felajánlja, hogy a Macre lemásolja a felhőben tartott fájlokat. Aki sok fájlt tart(ott) fent, annak sokáig tart a letöltés.

A Mac képes a háttértájának és memóriájának titkosítására is. Ehhez az Alma menü > Rendszerbeállítások > Biztonság és adatvédelem > FileVault ablakáig kell eljutni. Az ablak lakattal védett (bal alsó sarok), ezt a Macre belépéskor használt jelszóval oldhatjuk fel. Amikor jó pár éve az állami szakszolgálat pár munkatársának tartottunk Mac használati képzést, akkor tanultuk meg, ha államtitkot képező dolgot tartunk a Macen, akkor használjuk. Egy más eset kapcsán pedig kiderült, hogy egy elfelejtett jelszavas 256GB-os SSD-ről a Kürt kb. félmillió forintért mondja meg, hogy vissza tudja-e állítani az adatokat (nem állítja, csak vizsgálja ennyiért). Ennek fényében minden Mac használó nagykorú, önálló döntést tud hozni.

Magam erre nem gondoltam, de teljesen jogos. A Mac elkápráztat – szó szerint – számos apró animációval (ablak Dockba csúsztatása, egyáltalán: ablakok megjelenése és eltűnése). Ezeket lehet lekapcsolni, mert bár szemnek kellemesek, de erőforrás-vámpírok. Ismét az Alma menü > Rendszerbeállítások az indulás, aztán Kisegítő lehetőségek > Kijelző (jobbra) és a képen pirossal jelölt opciót kell bekapcsolni.

Az erőforrással takarékoskodhatunk úgy is, ha a Spotlight keresőt megfosztjuk pár feladattól. A Spotlight éjjel-nappal, a gép első bekapcsolása óta dolgozik. Folyamatosan figyeli, hol melyik bájt változik. Minden módosítást lekövet, hogy amikor keresünk, akkor ne hat perces pörgő strandlabdát kapjunk, hanem az első billentyű leütése után azonnal találatokat. Ha a lista pár elemének figyelését nem kérjük a Spotlighttól, akkor az kevesebbet fog dolgozni. De kevesebbet is talál.

Ha így néz ki a böngésződ, akkor egyrészt a legjobb honlapot nézed éppen, másrészt a megnyitott fülek mind-mind zabálják a procit, memóriát. Amit nem használsz, azt zárd be. A böngészőt bezárni sem bűn, sőt!

2018. május 22., kedd

HomePad – nem egy nyerő eszköz

Továbbra is rosszul teljesít a HomePod, elég a szomszéd grafikonra csak rápillantani. Én továbbra sem értem, hogy mi szükség egy otthon vezérlő vázára, amikor ugyanerre – frászt ugyanerre, jóval többre képes bármelyikünk okos telefonja, ha a lakás tele van vezérelhető eszközökkel. És nagyjából ez a helyzet az AppleTV-vel is. Bárha minden otthonban van egy AppleTV és egy HomePod is, a két eszköz jól elbarkochbázhat egymással.

2018. május 18., péntek

"Új test. Új agy. Régi szív. Az új iMac."

Bár a címben idézett reklámszlogen sem rossz, de az igazi a "De hova tűnt a számítógép?" volt. Nem szépítve, jöttek a pécések fikázni a Macet, az újat, a G5-t. "Erre vagytok úgy oda?" – mutattak a két inch vastag fehér kijelzős testre. Majd lehajoltak, hogy az asztal alatt megkeressék a Macet. Ezt kellett minden viszonteladónak (ki)nevetés nélkül megállni. Néha még ma is. Pedig akkor még csak 2004. augusztusát írtunk.


További képek és beszámoló a 2004-es párizsi Apple Expo-ról

Eredeti írásaink az iMac G5 debütálásának évéből: iMac G5, „Az Apple új iMac G5 kiváló választás” és A dizájn gyõzelme az új iMac G5?. Ahogy olvasható, elsőre nem estünk hanyatt.
Az iMac G5 alapkiépítésben 256MB RAM-ot és 40GB merevlemezt jelentett. Az alaplap és részei a 17-inches TFT kijelző mögött lapult, amelynek felbontása már 1440x900 képpont volt. A wifi továbbra is opció maradt, ahogy a Bluetooth is. De azzá lett a modem is. Viszont kaptunk három USB, két FireWire és egy mini-VGA portot az audio portokon túl.
A legkisebb iMac G5 1399 dollárba került.

Továbbra is ünnepeljük a húsz éves iMacet:
"Hátulról sokkal jobban néz ki az új számítógépünk"
iMac – milyen színben szeretnéd?
"A képcsövet hivatalosan is halottnak nyilvánítjuk"

2018. május 16., szerda

"A képcsövet hivatalosan is halottnak nyilvánítjuk"

2018-ban lassan azt kell megmagyarázni, hogy mi is az a képcső. Pedig alig tizenhat éve, hogy Jobs a címbeli mondattal temette a képcsövet és éltette a tft-kijelzőt. Tette ezt az új iMac bemutatása kapcsán – ezzel a gép megidézésével folytatjuk az idén húsz éves iMac ünneplését, köszöntését. (Eredetiben: Új iMac modellek és iMac G4 17", Almalap, 2002.)


A reklám kacsintás a Pixar egyik figurájára, ifjabb Luxo-ra. A rajzfilm forradalmat kiváltó Pixart Jobs azután alapította, hogy kirúgták az Apple-től. A céget később a Disney részvénycserével szerezte meg, így lett Jobs a legnagyobb egyéni részvényese a Disneynek.

Ha az eredeti iMac kapcsán azt írtuk, hogy szakítás volt a bézs-doboz jellemezte számítógép megjelenéssel, akkor az iMac G4 maga volt a forradalom. A tervezői koncepció egy szilárdan álló, de a kijelzőt minden irányban elmozdítani képes gépet álmodott. És sikerrel valósított meg. Oly annyira, hogy a kijelző még ma is mozgatható, nem koppan az asztalra – legalábbis a Macademia által IT-gondozott két cégnél, ahol büszkén őriznek egy-egy, máig működőképes darabot.
Az alapgép ára 1299 dollár volt, írhatnám, hogy változatlanul. A memória 1GB-ra, a merevlemez 40GB-ra nőtt (2002. január). A büszkeségre okot adó kijelző 15-inches, 1024x768 felbontást tudó. Amikor az asztalunkra került az "eper" iMac mellé, hüledezve néztük, mennyivel élesebb a tft kijelző képe a képcsőnél.
Négy éve még iparági újdonság volt a floppy-drive nélküli gép, az akkori beépített CD a mindig gépelési nehézséget okozó CD-RW/DVD-R-ré – emlékszel: "Super Drive" – fejlődött.
És ugyan volt 56k-s modem a Macben, sőt, még fax fogadó alkalmazás is, sokan kérték az AirPort kártya beszerelését is. A legtöbb asztali gép, ahogy az iMac G4 is, Etherneten csatlakozott a lokális hálóhoz és azon át az Internethez.

2018. május 15., kedd

iMac – milyen színben szeretnéd?

Mint egykori akkori Apple viszonteladó, agyfrászt kaptunk ettől az Apple-szlogentől! Kit érdekel a szín – lásd Fordot és a feketét –, az sokkal fontosabb, hogy mit tud a Mac. Nekik volt igazuk. "Én kökényest szeretnék!" "Zöld van raktáron?" Jöttek a kérdések, kérések, úgy kellett rákérdezni, hogy a szín az oké, de mit tudjon az iMac. Húsz éve mutatták be az első iMacet, emiatt most tovább örvendünk.

2018. május 14., hétfő

"Hátulról sokkal jobban néz ki az új számítógépünk"

Steve Jobs mondta ezt még 1998-ban, amikor májusban – érted, húsz éve – bemutatták az új számítógépet, az iMacet.


Newsweek fotó, a képen Jobs ölében a Bondi Blue.

A nevet viszont nem Jobsnak köszönhetjük. Máig tartó vita, hogy az "i" betű mit jelent, a legtöbb szavazatot az Internet-kapcsolat képesség kapja. A nevet az Apple akkori kreatív vezetője, Ken Segall javasolta. Igen, Ive is ott dolgozott, a dizájn az ő alkotása, de akkor még nem ő vezette a kreatív részleget. Jobs a "MacMan" nevet favorizálta, de Segall kitartott. És Jobs a rá jellemző módon egy nap arra ébredt, hogy ő mindig is az iMac nevet akarta. Ez a Steve féle különleges torzító tükör.

Amikor az Apple valóban forradalmat vezetett

Az első sokkot az okozta, hogy az új iMacnek nem volt floppy-drive-ja. Az Apple jól ismerte fel, hogy a floppy halott, a játékok és szoftverek CD-n kaphatók – mert szépen meghíztak. Ez akkor már a levegőben volt, az kevésbé, hogy az Internet ennyire meghatározó lesz, hogy nem csak emaileket, de fájlokat is fogunk küldeni. A web is csak éledezett, itthon az Internetto volt a portál, amit Netscape böngészővel néztünk, ha sikerült modemmel betárcsázni. Májusban 33,6Kbps modemmel jelentették be, de mire augusztusban kapható lett, már 56Kbps modemmel szállították.

Pogácsa egér – ami nem jött be
A Mac új egeret is kapott. Az egér hamar vidámság tárgya lett, mert egyáltalán nem simult kézbe, így nehezen volt használható. Itthon hetek alatt elnyerte a "pogácsa" gúnynevet. A dizájn ismét diadalmaskodott a cél felett. Ám ez a malőr sem tudta megakadályozni az iMac diadalútját.
A gép alakja szöges ellentéte volt a számítógép gyártók téglatest gépeinek, a színesség a többiek bézs világától, hogy a nem informatikusok is rácuppantak. A hátsó (képen kék) rész áttetsző volt, így lehetett látni a "Hardvert"! A szín nem csak az egéren, hanem az új billentyűzeten is megjelent.

Az új iMacet G3-as processzor hajtotta. A memória 384GB volt, a merevlemez 4GB(!). A kijelző 15-inches, 1024x768 képpont felbontással. A modemet már említettük, de volt még valami (mmm), két 12Mbps USB port is újdonság volt a személyi számítógép világban. Ehhez csatlakozott a billentyűzet és a "pogácsa" egér. A gép 1299 USD-be került anno.

2018. május 11., péntek

Legend :: Insta és SM lájkolóknak

Social Media lájlolóknak, persze és átkozott legyen, aki rosszra gondol (a Gonosz Almalap még biciklizett egyet a "de miért is lenne rossz?" kérdéssel...) A Legenddel képeket feliratozhatunk, mielőtt a közösséggel megosztanánk azt. A videó hossza: 1:16.

2018. május 9., szerda

2018. május 7., hétfő

Milyen gyorsan tudod leírni ezeket a betűket: Æ Ē Ï Ø vagy Û?

Ha két másodpercnél tovább tart, akkor érdemes igazán megtanulnod a következő trükköt! Tartsd az adott magánhangzót – magyar billentyűzet kiválasztva – lenyomva. A lenti ábrán látható módon kis ablak ugrik fel, a megfelelő ékezetes verziót az alatta levő számot leütöd. Ennyi.



Persze más billentyűzet-kiosztásnál más betűk is elérhetővé válnak a bemutatott módszerrel. És igen, olyan mint az iOS-en. Bevallom, soha az életbe nem jutott volna eszembe nyomva tartani egy billentyűt, eddig úgy tudtam, hogy azzal csak sok azonos betű beírását érem el. Ami nem igaz, illetve a nem betűk – vessző, pont... írhattam volna, hogy írásjelek – esetén igaz csak.

2018. május 4., péntek

Képzőművészeti ajánló: Keresztes Zsófia

Ajánlottunk már könyvet, sokkal gyakrabban cikkeket és volt már vers is. De most!
"Ha létezik a kortárs dizájntörténetben szent föld, az valószínűleg Kaliforniában van, Cupertinoban, az Apple Inc. főhadiszállásán. Az egyszerű, letisztult formák, az ergonómiára való törekvés – és ezzel együtt a lehetőségek korlátozása –, a felhasználói élmény növelése alapjában változtatta meg azt, ahogy az informatikáról, tágabb értelemben a formatervezésről gondolkodtunk. Mindennek ára van, a szó minden értelmében. A cég termékei mindig is drágábbak voltak, mint a piacon levő, akár hasonló teljesítményű versenytársaié. A felhasználói élményt meg kell fizetni."

Üres ereklyetartó
  

A mártír terhelhetősége
 

"Keresztes Zsófia Szentföld című munkái közül A mártír állhatatossága1 című szobor is mintha ezzel a problémával szembesülne. A jellegzetes Atlasz-testtartásban álló alak nem a világot, hanem három Macbook dobozt egyensúlyoz a hátán, a fogyasztói társadalom vértanújaként, aki saját magát áldozza fel a rendért, azaz az általa istenített márka fenntartásáért. Ugyanezt a témát mutatja be – jóval direktebben – az Üres ereklyetartó, ami egy festett és a falra illesztett iPad-es doboz."
Gárdonyi László2, Mozgó Világ, 2018/4.

Nem mi mondtuk Lizinek, hogy feküdjön a hideg konyhakőre
 
Egy Macbook Pro doboz épült be, kicsit megdolgozva. Azon futhattam volna egy kört, hogy a Lizi véletlen vagy valahol Steve Jobs első lányára utal. Akiről ugye vagy elnevezte az Apple egyik híres számítógépét, vagy nem. Erről itt olvashatsz: Lisa csak egy volt.

Könnyes búcsú
 

Lassan merüljünk a mélybe!
  

. . .

1 A Gonosz Almalap örömmel jelzi az éles szemű olvasóval, hogy a szövegben állhatatosság, a lap mellékleteként kapott képeslapon terhelhetősége szerepel – a honlapon pedig: Tenaciousness of the Martyr.
2 1986-ban született Budapesten, művészettörténész, esztéta.

2018. május 2., szerda

Külföldön olcsóbb a Mac? (2018/5)

Alapelvek
Tudom, hogy többen rendszeresen olvassátok visszamenőleg is ezeket a bejegyzéseket, de mindig vannak újak, így az ő számukra jöjjön pár alapelv. Az árak a netes Apple Store árai országonként. Az árfolyam az aznapi hazai Raiffeisen deviza közép árfolyama. Ezekből számolja ki a Numbers, majd hasonlítja össze, hogy hol a legolcsóbb vagy hol a legdrágább a Mac. A külföldi árban nincs benne a repjegy, szükséges papírok - például céges vásárlásnál. És nem számolunk a nagyon olcsó, van valahonnan, "persze, hogy van rá gari", számla mentes dolgokkal. A táblázat félig játék, de komoly. És a közölt számokért felelősséget nem vállalunk, mielőtt vásárolsz, tájékozódj!

Jelmagyarázat
A sötétzöld a legjobb, a sötét piros a legrosszabb ár. E két szélsőérték közt Macenként öt egyenlő nagyságú árkategóriát hoztunk létre. Magánszemélyeknél a svájci árak az alacsony svájci áfa miatt verhetetlenek. A céges táblázatban már eltűnik ez a különbség.

Cégeknek
Mert mi visszaigényeljük az áfát, ezért a nettó árral számolunk.
Magánszemélyek
Mert mi fizetünk áfát is a Mac után.


Mac-index
2016-ban nekikezdtünk egy Mac-index kialakításának. A Mac-index az egyes országok Mac drágaságát vagy olcsóságát mutatja. Minél kisebb a szám, annál olcsóbb az adott országban a Mac (nettó árat nézve). Ez persze nem jelenti, hogy az összes Mac ott a legolcsóbb. A Mac-index számításánál már figyelembe vettük, hogy hordozható Macből közel ötször annyit értékesítenek, mint asztali gépből. Az index akkor "finomodik" tovább, ha találunk részletesebb és megbízhatóbb adatsort. Az Apple pár éve már nem közöl bontást a negyedéves jelentésében az eladott Mac típusok szerint.


Minél kisebb a szám, annál olcsóbb az adott országban a Mac (nettó árat nézve). És a Google helyett én kérek elnézést a "Holandia" miatt, de két-t-vel nem jelenik meg a térképen az ország.