2016. július 29., péntek

Öt iPad szám

Az iPad volt Jobs három és feledik korszakalkotó dobása a Mac, az iPod és az iPhone után. Ahogy írni szokás, jöjjön öt érdekes szám az iPadről!

716,34 forint
Ennyibe kerül egy iPad Pro éves áramfogyasztása, persze elméletben. Pontosan akkor, ha egy éven keresztül minden nap lemeríted és teljesen feltöltöd. És akkor a rezsicsökkentés hatásáról még nem is beszéltünk!


437 gramm
Ennyi a súlya a kisebbik iPad Pro-nak (csak wifi, mert a mobilos hét grammal több). Az első iPad, ami hasonló méretű volt, még 300 grammal többet nyomott, szinte dupla olyan nehéz volt.

49 600 000
Ennyi tablet eladásával az Apple piacvezető volt tavaly (2015 Q2 – 2016 Q1 a precízek kedvéért). A második Samsung 33,5 millió tabletet adott el a TrendForce mérése szerint.

26 035 000
Az iPad legjobb negyedéve 2014 első negyedéve volt. Ekkor az alcímben írt számú iPad talált gazdára. Az Apple jelentései szerint eddig 328,3 millió iPadet adtak el.
A kék terület lassú lapulása mutatja az eladások csökkenő számát. A piros görbe még érdekesebb! Ez az egy iPadre eső bevételt mutatja (jobb oldali skála, ezer forintban). A kezdetektől egyre olcsóbbak lettek az iPadek, valahol 120eFt körül érve el a legalsó árat. Ám az utolsó negyedévben, bár kevesebb iPadet adtak el, de az átlagár jelentősen nőtt. Ezt mi az iPad Pro hatásának véljük. Sajnos az Apple nem közöl részletesebb adatsort.

Tarolnak a játékok
A valaha iPadre letöltött alkalmazások jelentős része játék. Sőt, az 50 legkelendőbb alkalmazásból 46 játék volt. Ez amúgy igazolja, hogy az iPad nem irodai eszköz, munkavégzésre csak korlátozottan alkalmas.

2016. július 27., szerda

Adobe Creative Cloud 2016

Az Adobe számára a részvényesek szerint sikeres volt a dobozos verzióról előfizetéses modellre váltás. A hazai Adobe felhasználók körében már annyira nem szeretik az Adobe-t, bár szoftvereit használják. Sokan tartanak ki, és nem kevesen váltottak vissza a CS6-ra. Az meg a hozzánk hasonló viszonteladók bánata, hogy az árrés lassan negatív előjelű, ezért mi például mindenkinek ajánljuk az Adobe-nál való közvetlen vásárlást, ami 20-30 százalékkal olcsóbb, mint a hivatalos viszonteladón át történő. Úgy is mondhatnám, ennyibe kerül az, ha valaki nem hisz a netes vásárlásban.

Mit tud a CCfT 2016?
A következő diákkal mutatta be Tomas Metlicka az újdonságokat. (A Gonosz Almalap anno leírta, az előfizetéses modellben semmi sem kényszeríti a forgalmazót a frissítésre. De ez most eszünkbe nem jut.)

2016. július 25., hétfő

Frissítsd az iOS-t! Most!

Biztos hallottad már, hogy a legtöbb áldozat ismerte támadóját az eset előtt is. Két, a múlt héten történt eset alapján az állítás a kíber-térben is megállja helyét.


Aminek még kevésbé örülünk, hogy mindkét esetben az Apple iOS platform az érintett, és nem valamelyik bolondos ki tudja honnan származó Andorid alkalmazás. Az egyik "hihetetlen biztonsági rés" segítségével egy árva szöveges üzenettel meg lehetett szerezni a címzett jelszavát. A másik biztonsági rés kihasználásával le lehetett hallgatni a FaceTime hívást.
Puccs leverés FaceTime-mal – jutott eszünkbe egy aránylag fontos hívás, bár ezt nem volt értelme lehallgatni, mert épp tévéadásba ment. Amúgy innen üzenjük a Népszabi mellékletébe író szerzőnek, hogy a FaceTime nem a Facebook, és csókoltatjuk az olvasó szerkesztőt is. Nevüket őrzi a homály, mert nem jegyeztem meg.

Frissíts! Most!

Bár azt szoktuk mondani, hogy ha nem vagy fejlesztő, akkor ráérsz frissíteni a frissítés kiadása után két-három héttel, most azt javasoljuk, hogy frissítsd az iOS-t mihamarabb az iPhone-on és iPaden.

2016. július 21., csütörtök

Olvasnivaló: Lévai Richárd: Hogyan készíts eredményes Facebook hirdetéseket?

Ajánlom. Aki lájkoláson túl használja a Facebookot – néha ír, csoportnak tagja, netán maga is oldal tulaj –, ezzel a könyvvel szinte mindent megtud arról, hogyan érdemes – érdemes-e? – hirdetni az életünket meghatározó közösségi hálón. Lévai Ricsit személyesen ismerem, sőt, mit több, tanított is – érdemes elmenni az előadására, ő nem csak a Facebookhoz ért, de előadónak is nagyon jó. Egy Facebook-guru – írhatnám, írom is.
A könyvet itt tudod megrendelni.


Ricsi és a könyve balra, én meg jobbra. FélFacebookKönyvarckép.

A bevezetőből megtudjuk, hogy nem is gondolt könyvírásra, mert a FB gyorsan változik, de mi, a hallgatói, meggyőztük, hogy igenis jó egy kézbe fogható összefoglaló. És valóban az.
Én a Kürt Akadémián tartott három órás előadásának hatodik mondatánál jöttem rá, hogy milyen dilettáns módon estem rá a Facebookra, mint mAcademia. Ricsi öt dolgot sorolt fel akkor, amit nem érdemes csinálni, ebből négyet teljes erővel toltam.
Ha előbb megyek el egy előadására, de még inkább, ha előbb olvashattam volna el a könyvét, akkor a hirdetési fiókom nem úgy nézne ki, ahogy. Ha előbb, akkor nem a saját káromon, tapasztalatomon okulok – ki kinek a kárán tanul, ugye?

A könyvről
A könyv jól olvasható, ha nincs sok idő, akkor tényleg érdemes a hatodik fejezetnél kezdeni, ahogy a szerző javasolja. Senki se gondolja, hogy a könyvet kivégezve FB hirdetési guru lesz, ahhoz ó pár millió, de inkább tízmillió forintot kell elkölteni – lehetőleg az elégedett ügyfelek, megbízók pénzéből. A tapasztalat ugyanis megfizethetetlen. Ezért is jó, hogy időnként olvashatjuk, mit hogy nem érdemes, bár az látszik az elméleti helyes megoldásnak.
A könyv magyar FB megnevezéseket használ. Amikor az első Maces könyvemet írtam (OS X Leopárd), akkor külön feladat volt az angol menük, szövegek magyarítása. Oktatásaink során is évekbe tellett, mire az összes menü ment, megy fejből, magyarul, nem csak az angol. Érzésem szerint Ricsi is így van ezzel, néha a szövegben is ott maradtak az angol kulcskifejezések a gondos gyomlálás ellenére. Én örültem volna egy FB hirdetés magyar-angol szótárnak.
Ami még hozzáíródhat a könyvhöz, hiszen a mulandóság miatt, az ilyen könyv szinte a megírása pillanatában kezd elavulni, ezért rengeteg link - plusz QR kód! - visz a szerző weboldalára (ezt is el lehet tanulni), reméljük, az ottani info mindig up-to-date friss lesz.

"Figyelmeztetés volt, nem használati utasítás"
Ezzel az orwelli idézettel indul az FB adatgyűjtését bemutató rész, ami kötelező olvasmány kellene legyen minden FB-re regisztráltnak. Ahogy a könyv vége felé a FB jelszó fontossága kapcsán írtak.
A FB-n hirdetők a hirdetés kezelésre feljogosíthatnak másokat is. A jogtól függ, hogy ki mihez fér hozzá. Akár a nevünkben hirdethetnek is, mint az erre szakosodó vállalkozások tucatjai. Ők hirdetnek, de mi álljuk a számlát, a hitelkártyánkról, azonnal.
Ugye már csörög a vészcsengő, hogy ki kinek milyen jogokat adott? És nem is nekem kell "elvesztenem" a FB jelszavam, elég ha egy feljogosított veszti el. Az is nagyon helyes gondolat, hogy a fentiek miatt az FB-n adjunk meg más jelszót, mint amit másutt használunk. Miért, miért? Ezért.
A könyvbe használt képernyőképek jól olvashatók – ezt szintén, mint egykori könyvíró tudom, hogy nem egyszerű feladat. Ami színesben jól mutat, az a szürke negyvennyolc árnyalatában nem feltétlenül. (Perverz módon lehetett volna a Macet a kihívásokkal küzdők számára fenntartott fekete-fehér módra váltani, néhány kép jobb lett volna, de ez inkább kekeckedés.)

Tervezzünk kampányokat!
Bár sok tapasztalat halmozódott fel, konkrét példát keveset találunk – az ügyfelek valószínűleg nem szívesen látnák viszont hirdetésüket, mi több, büdzséjüket nyomtatásban. Talán ezt pótolja a hetedik fejezet. Aki nem alkalmi 5-20 ezer forintot akar elkölteni a FB-on, hogy elmondhassa, ott is hirdetett már, annak érdemes ezt a fejezetet sorvezetőként használni. Én/mi most épp ezt tesszük az őszre készülve.


2016. július 19., kedd

Budapest, Pozsony, Prága...

Az utóbbi hétvégén Pozsonyban és Prágában dolgoztunk egyik ügyfelünk ottani irodáiban. Erről szól e rövid mozi, amit iPhone-nak és Maces iMovie-val készült.

2016. július 16., szombat

Puccs leverés FaceTime-mal

"Recep Tayyip Erdogan államfő a CNN Türk műsorvezetőjének telefonjára jelentkezett be FaceTime-on. Az elnök arra biztatta az embereket, hogy menjenek az utcára, és kergessék el a puccsista katonákat." - írja a 444.hu. Kíváncsi is vagyok, hogy a FaceTime használója milyen jogokat enged át az alkalmazás használatakor az Apple-nek, lesz a reklámarc a török miniszterelnökből? Persze nem, de nem ezért.


Burak Kara/Getty Images

Ráadásul ez az elnök az, aki korlátozta az FB elérést, a Twittert - akkor, amikor azt a vele kevésbé szimpatizálók használták. Tovább nem politizálunk, FaceTimeolunk.

2016. július 15., péntek

Találkoznál Wozniakkal?

Bár most épp nincs nyár, de lesz még, ahogy ősz is. Aki találkozni szeretne az Apple egyik alapítójával, Steve Wozniakkal, annak ajánljuk, mihamarabb regisztráljon az október 5-6-i Festival of Marketingre. Állítólag mesél az 1976-os évről, illetve arról, hogy mire számíthatunk a jövőben. Vízum még nem kell.

Breaking News

2016. július 13., szerda

Duplikált fájlok nyomában

Az adattárolás szomorkás napja volt az SSD megjelenése. A számítógépek 1-2-sok terrássá váló merevlemezekkel végtelen kapacitást kezdtek kínálni. Majd amikor ezt már megszoktuk, gyorsan visszaröppentünk a 128-256GB világába. És újra kezdődött a megabájtokért és gigabájtokért folyó harc.
A szoftver-fejlesztők ezt még olyan trükkökkel nehezítik, mint a felhő. Amikor a felhasználó úgy hiszi, hogy adatait a felhőbe mentette, akkor nem is jut eszébe, hogy az adatok gyorsabb eléréséhez azt a felhő-szolgáltató kis trükkös módon a merevlemezen, SSD-én is tárolja - hadd fogyjon az a hely, aminek a felszabadításáért küzdünk. (Ne hagyjuk, hogy a felhő megegye az SSD-t!, 128GB SSD és a Fotók meg az iCloud)
Persze a hely pazarlásban mi is kivesszük a részünket, előfordul, hogy egy fájl többször is megtalálható a tárhelyen. Kézzel összevadászni nem emberbarát feladat, de számos alkalmazás kínál ilyen szolgáltatást. Mi most a Geminit mutatjuk be. Azért a Geminit, mert több megbízható szaklap és blog is jókat írt róla. És az oktatáshoz, teszteléshez használt iMacünket sem vágta haza, csak kitakarította. Nem önállóan - de erről mindjárt.

Gemini 2

A latin Gemini magyarul Iker – csillagkép, ugye. Találó elnevezés ez a duplikátumokat kereső alkalmazásnak. A MacPaw cég honlapjáról tölthetjük le a programot. Az ingyenes változatot használtuk, a Pro egy gépre 19,95€. Bár a szoftver-fejlesztői nem fognak szeretni, de az ingyenessel is lehet boldogulni.
A nem túl bonyolult felületen bátran indítsuk el a duplikált fájl keresést. A munka közben a Gemini engedélyt kér az iTunes, Fotók által kezelt gyűjtemények ellenőrzésére – és ez jó. Az említettek ugyanis maguk alá gyűrik a fájlokat, zenéket, képeket, így azok a felhasználók számára nem érhetők el, ugyanakkor remek helyei a duplikált fájlok rejtőzésének.
Azért jó, hogy maguk alá gyűrik, mert az alkalmazás nem csak tárolja a fájlt, de számtalan hivatkozást készít róla. Informatikusoknak: adatbázis alapú a tárolás számtalan index fájllal. A mi számunkra: a könyvtárban nem csak polcok vannak, a polcokon könyvekkel, hanem katalógus cédulák is szerzők, címek, tartalmak, kiadók... szerint. Ha ellopnak egy könyvet – törölnénk egy fájlt –, akkor rengeteg hibás katalógus cédulánk keletkezne. A hibás katalógus cédula pedig a program hibás működését eredményezi. A program hibás működése meg feldühít minket.

Óvatosan a fejszével, Jenő!
(Zene) A végeredmény ablakban tilos a "Smart Cleanup", azaz okos törlés gombra kattintani. Tessék megnézni, hogy mit talált a Gemini! Ha elszabadul, visszaállítani már nem lehet a törlést és bár okos a Mac, meg okos a Gemini, de mindent ők sem tudhatnak.

Az ördög a részletekben lakoz
A következő képet érdemes megkattintani, mert az ott látható adatokról lesz szó.
A pirossal jelölt fájl két helyen is megtalálható a MacBook Airem merevlemezén. Egyszer a Documents mappában azért, mert ott a helye. És mégegyszer a Dropbox/Public mappában. Jajj! Ez meg mi? Ez a felhős tárhely csapdája. A Dropbox felhőm Public mappája nem csak a felhőben létezik, hanem az SSD-én is, hogy bármikor, akár net nélkül is, elérjem. A Dropbox mentségére szóljon, hogy minden mappájáról eldönthetem, hogy legyen a másolat az adott eszközön vagy csak a felhőben legyenek meg az adatok.
Ha engedtük volna a Smart Cleanupot, akkor az egyik verzió ment volna a lecsóba. Na ezért óvatosan a fejszével.
A másik részleteiben megmutatott duplikáció valójában triplikáció. Az "apple-20-horseback..." fájl három helyen is megtalálható az SSD-émen. A Pictures mappa két almappájában – Australia és Horseback riding –, illetve a Fotók alkalmazás által maga alá gyűjtve. A pipa azt jelzi, hogy melyek a törölhetőek.

Amit mindig érdemes megnézni
Amit mindig érdemes megnézni, az az adott alkalmazás alapbeállításai. Ezeket a menüsoron az alma menü melletti menüben találjuk, a menü neve mindig az alkalmazás neve. A legördülő listáról választhatjuk ki a Beállítást vagy Preferencest.
Itt tudjuk megadni, hogy milyen gyakran jelentkezzen a Gemini a duplikátumok keresésére, persze sok más beállítási lehetőség mellett.
Ez talán még fontosabb, ezért is hagytam a végére. Megadhatjuk, hogy takarításkor mi legyen a duplikált fájllal.




2016. július 11., hétfő

Olvasnivaló > Figyelő > Apple és Cisco

A Figyelőben három oldalas írás taglalja, miért lehet előnyös az Apple és a Cisco összefogása, a cikk szerzője Halaska Gábor. Az írás alapján itthon nem feltétlenül lesz meg ez az előny, leginkább a nagy, még vonalas(!), céges telefont használó nagyvállalatok profitálhatnak majd, legalábbis az írás szerint. Érdekes lehet viszont, hogy a Cisco eszközök előnyt adnak az iOS adatforgalmaknak, sőt, "eldöntik", hová kell a sávszélesség, és hová elég a "betárcsázó" átviteli képesség.


A keretes írásban viszont nincs sok szó az Apple-ről, csak a közös-munkavégzésről. A jegyzet nem vonja le azt a következtetést, amiben mi egyre inkább szomorúan hiszünk: az Apple ugyan képes eszközt gyártani a közösségi munkához, de szoftverei a fasorra vezető keskeny ösvény elejére épített kilátó toronyból sem láthatók. Az iCloudos Pages-Number-Keynote erősen felejtős.

2016. július 8., péntek

Három karikatúra

Ez a bejegyzés csak nyomokban tartalmaz Macet!


Talán páran emlékeztek az Apple "I'm a Mac, I'm a PC" hirdetés-sorozatára. Ennek paródiája a fenti karikatúra. A trendi Mac leszögezi, hogy nincs az az Isten, hogy ő kiadja az adatokat [feltörje valaki iPhone-ját] az FBI kérésére. A Pécé szerinte beszéljünk róla, majd letagadom.


"Ez tarthatatlan, hogy az állam beleolvasson a mailjeimbe és lehallgassa a telefonomat!" - tiltakozik a nem azért kockás-inges úr. "A tévé is kémkedik utánam!" - üvölti, amikor a tévé rákérdez, hogy tényleg így öltözve akar-e kimenni az utcára.
A stresszt ruha ledobással oldja fel, és mindjárt készít is magáról pár képet, amit elküld a barátnőjének. Belép egy magánnszféra védő Facebookos csoportba ... és a Twitteren követeli a magánszféra védelmét.


Aki nem ismerné, mi az a "first world problem", az nézze újra a második karikatúrát.

2016. július 6., szerda

Helló Spider Számlázó! By-bye iDea Számlázó!

A Macesek számára sokáig nyűg volt, hogy nincs az Apehnek, NAVnak megfelelő számlázó alkalmazás. A net eljövetelével ez a gond is megoldódott, lett net-szolgáltatásként elérhető számlázó program és a Cipo vagy a 6DS, ami most iDea. Az iDea megint átalakul, Spiderré lesz. Azt nem szeretném megérteni, hogy miért nem "Pók", ha már "Számlázó" – a név arra utal, hogy ez a program is mindenáron a felhőbe akarja cipelni az adatainkat.

Hivatalos és elméleti, a beharangozó email szó szerint
Örömmel értesítjük, hogy a mai naptól weboldalunkról letölthető a Mac OS változat, valamint az ingyenes iOS kiegészítő app változat is az AppStore-ban.
A számlázó programban funkció korlátozást nem vezettünk be, hogy mindenki teljes mértékben hozzáférjen a szoftver minden kényelmi és testreszabási lehetőségéhez.
Pár pontban összefoglalva, hogy mitől más ez a számlázó, mint a többi:
  • Felhő alapú működés (saját biztonságos szerveren keresztül), terveink szerint minden platformon gépközeli (natív) alkalmazásokon keresztül elérhetővé válnak a számlázási adatok
  • Kivételes testreszabási lehetőségek (pl. egyéni mezők), mindez átlátható, egyszerű, könnyen kezelhető felhasználói felületen
  • Dokumentumok egyszerű létrehozása, kifizetések karbantartása
  • Termékenként tetszőleges szám ár és buttó árkezelés
  • Saját egyéni dokumentum kép szerkeszthető, amihez 50+ sablont előre feltöltöttünk
  • Email sablonok készítése, távszámla küldése, vagy számlák küldése PDF csatolmányként
  • Megjegyzés gyűjtemény kezelése
  • Sokoldalú, egyszerűen szűkíthető kimutatások dokumentumonként, termékenként, partnerenként
  • Deviza számla, akár devizanemenként testreszabható sablonokkal
  • Közös használat, egyidőben több eszközről is, korlátlan géplicenc
Reméljük összefoglalónk felkeltette érdeklődését. Kérjük töltse le és próbálja ki új számlázó programunkat!
Ehhez regisztráció sem szükséges, csak indítás után válassza a Playgroud lehetőséget, ahol előre feltöltött tesztadatokkal próbálhat ki minden funkciót.
Az új számlázó program neve: Spider Számlázó
www.spiderszamlazo.hu

És a valóság
Letöltöm, megnézem, megírom.

Időutazás :: Pieter de Hooch 1670-es festménye

Pieter de Hooch (Rotterdam, 1629. december – Amszterdam, 1684. március) holland zsánerfestő, Rembrandt követője, a holland aranykor egyik jelentős alkotója, a delfti iskola kiemelkedő képviselője (Wikipedia). Egyik képén májusban "fedezték fel" – állítólag Tim Cook személyesen (két gyíkember kísérte, hogy mást ne is áruljunk el) –, hogy a frappánsan "Az épület előszobájában a férfi levelet nyújt át a hölgynek" címre keresztelt festményén egy iPod/iPhone látható.


Az amsterdami Rijksmuseumban kiállított kép messze nem a legismertebb képe a festőnek. Ha ránézel a kínált hivatkozásokra, látod, hogy stílusban, tartalomban hasonló képek garmadáját készítette. Az ajtón és az ablakon át a Amszterdam számtalan csatornájának egyike látszik. A képet a net darabokra szedte, miután elterjedt az iPodos állítás, így vette észre valaki, hogy az ajtón át látható víztükröződés három osztatú ablakot mutat, míg a házon csak két osztatú látható. A külső fényről a horgászbottal játszó gyerek és a kutya (nem a nő ölében lévő) vezeti szemünket a jobb oldalon álló férfihez. Na, az ő kezében van iPod. Vagy iPhone. Vagy levél, mert azt festette oda Hooch. A nő nyúlna a levélért, de már elkésett.


"Így iPodot tart az ember!" - jelentette ki egy igazán szakértő. Arra a kérdésre, hogy vajh honnan kerülnek zenék az iPodra, amit lemerülése után hogy töltenek fel, nem adott választ.

2016. július 4., hétfő

Külföldön olcsóbb a Mac? (2016/7)


Az Apple osztrák árai változtak, de csak ici-picit. A hordozható gépek öt euróval drágábbak lettek, az asztaliak viszont 20-50 euróval olcsóbbak, mint júniusban. Eddig az osztrák árak együtt mozogtak a németekkel, amióta (2013/10) figyeljük.

Alapelvek
Tudom, hogy többen rendszeresen olvassátok visszamenőleg is ezeket a bejegyzéseket, de mindig vannak újak, így az ő számukra jöjjön pár alapelv. Az árak a netes Apple Store árai országonként. Az árfolyam az aznapi hazai Raiffeisen árai. Ezekből számolja ki a Numbers, majd hasonlítja össze, hogy hol a legolcsóbb vagy hol a legdrágább a Mac. A külföldi árban nincs benne a repjegy, szükséges papírok - például céges vásárlásnál. És nem számolunk a nagyon olcsó, van valahonnan, "persze, hogy van rá gari", számla mentes dolgokkal. A táblázat félig játék, de komoly. Oroszország nem EU tag, tehát az onnan behozott adott értékű eszközöket bizony el kell vámoltatni.
És a közölt számokért felelősséget nem vállalunk, mielőtt vásárolsz, tájékozódj!

Magánszemélyek
Mi, ugye, bruttó árat fizetünk.


Cégeknek
Mert ők visszaigényelhetik az áfát.


Mac-index
Tavaly nekikezdtünk egy Mac-index kialakításának. A Mac-index, amely várhatóan hónapok során nyeri majd el végleges számítási módját, az egyes országok Mac drágaságát vagy olcsóságát mutatja. Minél kisebb a szám, annál olcsóbb az adott országban a Mac (nettó árat nézve). Ez persze nem jelenti, hogy az összes Mac ott a legolcsóbb. A Mac-index számításánál már figyelembe vettük, hogy hordozható Macből közel négyszer annyit értékesítenek, mint asztali gépből. Az index akkor "finomodik" tovább, ha találunk részletesebb és megbízhatóbb adatsort. Az Apple pár éve már nem közöl bontást a negyedéves jelentésében az eladott Mac típusok szerint.