2009. október 30., péntek

File Maker Világturné

Tegnap a MacAcadémia rendezésében lefutott az ez évi File Maker nap, amely most a hangzatos Világturné nevet kapta. Igazi Gonosz Almalapos megjegyzés lenne ezt boncolni, mármint hogy mennyire volt világtalálkozó, bár elmondhatjuk, hogy ismét itt volt a magyar származású Thomas Kunetz (File Maker) és a Kanadában élő Vajda László (Aidan), tehát turnézott a világ.
Kunetz, kinek második keresztneve Géza, kedvtelve mesélt az ifjú koráról, amikor magyar származású nagyapja vagy ötven év után hazautazott vele (1980-as évek) és bejárták Sopront, Budapestet, a Balatont és Szabadkát, eközben a kalandvágyból itthon maradtak számára némileg archaikus magyar nyelvet beszélt az öreg úr.
Vajda László új előadástípussal lepte meg a közönséget, felkínált hét témát - vagy harminc altémát -, és ezekből lehetett válogatni. Így aki bátor volt, és elsőként választott, az választ kaphatott kérdésére egy profi File Maker fejlesztőtől. Három fős csapatban dolgozva az egyik futó feladatuk egy hét kórház/rendelőintézetből álló egészségügyi komplexum altató-orvos beosztásának vezénylése, nyilvántartása, könyvelése, bérszámfejtése - igen, a File Makerrel ilyen alkalmazás is fejleszthető.
Kálmánházi István előadására a szünet után került sor, a saját fejlesztési tapasztalatokat bemutató előadás volt - a leadott értékelő lapok szerint is - a legsikeresebb. A szervezők első szándéka szerint hat-hét előadó lett volna, akik bemutatják saját fejlesztéseiket röviden, félórában és utána lehet kérdezni, hozzászólni. (A majmolás alatt álló nyugaton ez is egy újonnan terjedő rendezvény-forma, bár ott 'vadabbak' és 'merészebbek', a bemutatott program gyengeségeire és hibáira is rámutatnak, erre talán itthon még nem készültünk fel.) A rendezői szándék viszont szándék maradt, mert File Maker előadót találni szinte lehetetlenség volt. Talán jövőre többen lesznek és bátrabbak.
Az utolsó előadást a File Maker hazai forgalmazójának, az Apcom CE CTO-ja, Bán Szabolcs tartotta. Szabolcs számos programozási nyelven és platformon fejleszt, így fejlesztői tekintetet vetett a File Makerre.
Miért megy itthon ilyen nehezen a File Makernek?
Erre a kérdésre akaratlanul katpunk választ a rendezvény szünetében. Az egyik résztvevő megkereste a MacAcadémia képviselőjét, hogy itthon is él-e a 15 százalékos meghirdetett kedvezmény - a MacAcadémia elvileg File Maker viszonteladó is. A képviselő szét tette két kezét, a bal keze mutató ujja az hazai disztribúció (Apcom CE) felé mutatott. Az résztvevő-MacAcademia-Apcom hármas konferenciából derült ki, hogy az ominózus 15 százalékos kedvezményt a francia Winsoft hirdeti. Hogy jön ide a Winsoft? Repülővel, a File Maker kíséretében.
Kunetz állandó útitársa a Winsoft képviselője, a Winsoft végzi a File Maker magyarítását - jelen forgalmi adatok mellett a File Maker csak a Help magyarítását finanszírozza. Ha már honosítja, árusítja is a neten a File Makert a Winsoft, az általa kínált kedvezmény jóval több, mint a viszonteladói (MacAcademia) árrés, de még a disztributoriból (Apcom) jelentőset lemar. Evidens, nem kétséges, hogy a felhasználó a kedvezőbb áron veszi a szoftvert. Az is logikus, hogy a kereskedő pedig az árrésből él meg. Az érthetetlen, hogy miért gondolja úgy a File Maker, hogy a kereskedők sorban állnak majd File Makert eladni így? Esetleg a saját káruk terhére? Ha pedig egy kereskedőnek nem éri meg egy termékkel foglalkozni, akkor nem foglalkozik vele.
Az értékesítési anomália csattanója, hogy a Winsoft képviselője a nap folyamán egyetlen dolgot tartott fontosnak, a jelentkezők nevének és e-mail címének megszerzését. Hogy megtehesse majd következő ajánlatát.

2009. október 26., hétfő

Három új Mac és Pécé

Itt az utolsó három, Windows 7 bevezetéssel kapcsolatos Mac és Pécé.

Bízz bennem!
Mac és Pécé. A hetes kapcsán arra kér a Pécé minket, hogy bízzunk benne. Ahogy korábban is kérte...
http://www.youtube.com/watch?v=HX6uEQuC_bk

Windows 7 élő kapcsolás a váltásról
Mac és Pécé. A Pécé izgatottan kapcsolja helyszíni tudósítóját, aki a Window 7 kibocsátása után készülnek a nagy váltásra.
http://www.youtube.com/watch?v=aejaZ7DGE04

Anna választása
Mac és Pécé. Anna készen áll a teljes újrakezdésre. A Pécé szerint ez azonos a Windows 7-re váltással.
http://www.youtube.com/watch?v=1gqi4_Y-AtU

2009. október 25., vasárnap

Pro frissítés

A teljes Final Cut szoftver-csomagot frissítette az Apple, így a már elérhető a Final Cut Pro 7.0.1, Motion 4.0.1, Soundtrack Pro 3.0.1, Color 1.5.1 és Compressor 3.5.1.

Hetesre várva

Megjelent a Micorosoft Windows 7, amely minden fikázás ellenére kmolyabb vetélytársnak ígérkezik a Mac OS számára, mint a csetlő-botló, több sebből is vérző Vista volt. (A hetesen gúnyolódó Mac és Pécé hirdetéseket egy jótét lélek holnap felrakja felirattal a netre, és mi belinkeljük.) Azok, akik ilyen vagy olyan ok miatt a hetest fel szeretnék telepíteni a Macre, a Boot Camp használatával ezt még nem tudják megtenni, az Apple nem adta ki az ezt lehetővé tevő szoftver-frissítést.

Hóleopárd könyv (11)

Elvben lett volna a Hóleopárd könyvnek önálló blogja, de erő is idő hiányában ide ágyazom be, hozom át vagy ilyesmi. Ez volt az erről szóló technikai bejegyzés.
Hogy áll a könyv? Megíródott a System Preferences, az Address Book, az Automator, a Font Book és pár kisebb fejezet, ezeket a korrektor már meg is olvasta, a tördelése épp most tartja távol a csabai kolbász-fesztiváltól az erre hivatott urat. Erős hajrába kezdtünk, hogy a könyv kész legyen karácsonyra, így amit ma megírk, azt holnap látja a korrektor. Elolvasom a megjegyzéseit, beszúrom a képeket és megy az anyag a tördelőhöz - fejezetenként. Aki a kész oldalakat újra olvasásra visszaadja a korrektornak és nekem. E munkafolyamat végét várja a kiadó és a nyomda.
Miért ült meg a könyv? Mert megült, szó se róla. Az elsődleges oka én vagyok. Akinek ahhoz nincs kedve, hogy megírjon egy könyvet, ami nem jelenne meg. Nem mintha a kiadó valaha el akart volna állni a könyv kiadásától, csak épp azzal szembesültünk (együtt), hogy ennek a könyvnek a kiadása is azoknak a támogatását nem élvezik, akik élvezik majdani létét.
Business is business - az üzlet az üzlet.

2009. október 23., péntek

Védjegyoltalmi szabályok

„Ezúton kívánjuk felhívni figyelmét arra, hogy a védjegyjogosultnak kizárólagos joga van az Apple védjegyoltalomban részesülő megjelöléseinek (a továbbiakban: Apple védjegyek) használatára. A kizárólagos használati jog alapján a védjegyjogosult bárkivel szemben felléphet, aki engedélye nélkül gazdasági tevékenysége körében az árujegyzékben szereplő árukkal kapcsolatban a védjeggyel azonos, vagy összetéveszthető megjelölést használ. A védjegy-jogosultnak a védjegy kizárólagos használatára vonatkozó jogosultsága a gazdasági élet minden területén érvényesül, ideértve a reklámozást és az üzleti levelezést is.
...
A leggyakoribb esetekben az Apple védjegyeinek (pl. Apple, Mac, Macintosh, iPod) jogosulatlan használata web url-ben, illetve cég nevében valósul meg.
Aki a fenti rendelkezések megsértésével az Apple védjegyeket jogosulatlanul használja – ideértve azt is, ha cégnevében, üzleti levelezésében és hirdetéseiben a védjeggyel azonos vagy összetéveszthető megjelölést használ - védjegybitorlást követ el.
...
Emlékeztetjük továbbá, hogy a védett kereskedelmi nevek jogosulatlan használata egyszersmind a viszonteladói szerződés súlyos megszegésének is minősül és az ezzel kapcsolatos jogkövetkezményeket is maga után vonja.
A fentiek értelmében kérjük, hogy az esetlegesen felmerülő védjegysérelmi állapotot – az üzlet külső és belső dekorációs elemeit is figyelembe véve – legkésőbb 2009. október 30-ig maradéktalanul szíveskedjen megszüntetni.”


A fenti e-mailt az Apcom Kft. - Apple Authorised Distributor - küldte több viszonteladójának.
Az apcom.hu oldalon szereplő viszonteladók közül biztos érintett az egyik legrégebbi, jelentős forgalmat bonyolító Apple Corner - MacInformatika Kft. Ők - ismereteink szerint nevüket @Corner - McInformatikára változtatják. Lépéskényszerbe kerül a Mac-Shop, a MacAcademia, a ReMac, a MacBolt és a Cooperline - Apple Studio. Nem viszonteladó, de a fentiek értelmében gond lehet az Indexes Applebloggal, az iPodszerviz céggel, hogy csak az ismertebbeket emeljük ki.
A megkérdezett jogászok véleménye az, hogy a mac.hu domain név akkor nem sérti az Apple jogait, ha a szájton macikat árusítanak, azaz az Apple tevékenységéhez hasonlót nem űznek. Pert azonban egyik megkérdezett jogász sem javasol. A hazai Mac történelem során volt egy BigMac nevű viszonteladó, akit megalakulása után negyed órával a McDonalds ügyvéde hívott fel, és a fenti levélhez hasonló stílusban szólította fel névváltoztatásra. Majd megértve a helyzetet álláspontjából jottányit sem engedve elmondta, hogy a bíróság az ilyen esetekben elrendel véletlen mintavételezést. Megkérdeznek - a pervesztes fél költségére persze - ezer embert (minta), hogy mi jut eszébe a BigMacről.
A cégek várható névváltoztatása MacAcademia - McAcademia nem kívánt kommentárt, végül is az Apple Computer nevű cég január óta Apple Inc., névre hallgat - nem rég írtuk meg, hogy Jobs picit sem volt finnyás, amikor az Apple nevet választotta (1976-ban), a Beatles Apple nevű vállalkozása (alapítva: 1968) számára, Beatles rajongó számára is ismert volt.

Apple wifi megújulás

AirPort Extreme Base Station névre hallgat az Apple wifi-routere, a hétköznapi életben csak AirPortként említjük, ha szóba kerül. (Van, kis tesója, a az Express - a név azonos hangzása miatt könnyű volt összecserélni őket.) A nagy iMac és Magic Mouse kibocsátás árnyékában az Apple technikailag megújította az AirPortot (értsd: Extreme Base Stationt), az antenna körül dolgoztak leginkább a mérnökök (lambda fél a műegyetemen végzettek számára a kulcskifejezés), ennek eredményeként stabilabb, még jobban kihasználható lett a wifi-kapcsolat. Az AirPort szabványos wi-fi eszköz, pécések is használhatják, ahogy az iPhone-nal is rá lehet akaszkodni.
Az AirPort tovább fejlesztett változata a Time Capsule, amely hálózatos archiváló képességével kínál többet az AirPortnál, nem véletlenül rímel a neve a Time Machine-re. A neten az utóbbi hónapokban számos írás jelent meg váratlanul és javíthatatlanul meghaló Time Capsule-ökről. Az összeesküvés elmélet alátámasztása végett az Apple bejelentette, hogy javított a Time Capsule-ön is, kimondottan a Snow Leopard alatti archiválás gyorsítása érdekében.
(Ez utóbbihoz szomorú kommentünk: A MacAcademián használt Time Capsule remekül működött és működik, csupán mind a négy gép automatikus back-upolása szűnt meg, amikor a gépekre feltettük a Hóleót. Pár napi trükközés, próbálkozás után ráunva a küzdelemre, törölni kellett a korábbi archívumot a Time Capsule merevlemezéről - az újra indított archiválás azóta újra vidáman működik.)

bX-5eka1d

Momentán ezt mondja a Google blogmotorja ennek a blognak. Kellett nekik lassan szakítani ax Apple-lel...

(update)
Oks, megoldották. Hogy tudtam mégis ide írni, amikor belépni sem lehetett?



Elindítom az iPhone-on a BlogWitert.



Ez az alkalmazás már megtanulta, melyik az én blogom.



Máris beprünnyöghetem a bejegyzést. Ami nem lesz se szép, se hosszú - és utólag nem szerkeszthető innen, az iPhone-ról. Így készült az első mondat, a többit már a szolgáltatás helyreállása után írtam.

2009. október 20., kedd

Magic Mouse (frissítve 2x)

Az új iMacek mellé az Apple már az új egeret adja. Ezen az egéren nincs külön gomb, bizgenytű, bármi, ami a korábbi Mighty Mouse-on volt. Az iPod touch és iPhone használata során megismert érintő-felületet feszítették rá az új egérre, ami emiatt - a képek alapján - jóval laposabb is, mint elődje. És ahogy a puding próbája az evés, az egéré a napi tízezer kattintás (?), mozgás, simizés?
frissítés 1:
Az egér leírásában a 10.6.2 a rendszerkövetelmény, amely még nem letölthető. Akit nagyon érdekel az egér, az Andráséknál megnézheti, kipróbálhatja. Valószínű, hogy sorszámot kell tépni.
frissítés 2:
Aki szét akarná szedni a Magic Mouse-t, annak itt egy útmutató hozzá. (Nem véletlenül mondják a szociológusok, hogy a társadalom tíz százaléka deviáns - másrészt a másként gondolkodók viszik előrébb a világot. Tudod, Think Different.) (http://www.ifixit.com/Teardown/Magic-Mouse/1240/1)

21,5 és 27 inches az új iMac

Az Apple kedden gondosan kivárta, amíg hatkor bezártuk az iroda ajtaját és azonnal bemutatta az új iMaceket. Szédületes újdonság nincs, változott a kijelző mérete, a kisebb iMacé 21,5 inch, a nagyobbé 27 inch. Technikai szempontból figyelemre méltó, hogy a legnagyobb iMac procija 'i5'jelzésű, ez a Core 2 Duo-hoz képest dupla annyi magot, azaz négyet kínál. Szinte biztosra vehetjük, hogy a majd bemutatandó új Mac Pro-k is ezt a procit fogják használni. Az iMactől független új elem a Magic Mouse - az iMacet már ezzel szállítják. Ahogy megírtuk, az Apple-nek cserélni kellett az egere nevét, a netet bejárta az érintő-felületes Apple-szabványokról szóló hír tömeg: itt az érintő-felületes egér. Az új iMacről természetesen az Apple oldalán olvashattok a legrészletesebben, a technikai adatok már kikerültek az Almalap nyitó oldalára.

Hol a legdrágább az iPod?

Nem, nem Budapesten, bár az ArtisJus matricája, amely vidáman feltételezi, hogy minden magyar állampolgár lopja a zenét (Halál a zsiráfra!), jelentősen megdrágítja. A sydneyi Commonwealth Securities közzétett adatai szerint a legdrágábban Argentínában, a legolcsóbban Hong Kongban juthatunk iPodhoz. Ahogy a grafikonról (blog) látható, a magyar ár folyamatosan az átlagár felett lebeg. A cég a 8GB-os iPod nano árakat vetette össze, a teljes táblázat idővel felkerül az Almalap oldalára, addig ez a grafikon - ami fontos számunkra, az látható. (Vagy a szívnek láthatatlan.)

2009. október 17., szombat

FileMaker 10 Világturné

A FileMaker az Apple leányvállalata, amely adatbázis-kezelő programjáról, a FileMaker-ről ismert. A FileMaker több évtizedes múltra tekint vissza, használói között megtaláljuk a világ legnagyobb vállalatait.
Most részt vehet a FileMaker 10 újdonságait bemutató exkluzív előadásunkon, ahol a FileMaker technikai menedzsere és számos meghívott szakember mutatja be a program azon új funkcióit, melyek által hatékonyabb és egyszerűbb felhasználás valósítható meg. Akit akár csak hobbi szinten is érdekel a FileMaker adatbázis fejlesztő és futtató platform (pár napja magyar honlapja is él: www.filemaker.com/hu/, annak érdemes részt vennie ezen a egyedülálló előadáson. Bemutatásra kerül továbbá, hogy mely forrásokból juthatunk folyamatosan a legfrissebb tudásanyaghoz a programmal kapcsolatban. A rendezvény időpontja: 2009. október 29. csütörtök. Helyszín: 1136 Budapest, Lehel út 61. Bővebben: http://www.macacademia.hu/filemaker.html

2009. október 15., csütörtök

iPod mozit értő iMovie

A címben írtak foglalják össze, mit ad az iMovie frissítés a szokásos kisebb hibák javításán kívül. Az új iPod nano-val felvett videóknak természetesen semmivel sem összeegyeztethető formátuma van, az iMovie ezen felvételek feldolgozására alkalmas, ha frissíted.

2009. október 14., szerda

10 dolog, ami előbb volt Pécén, mint Macen

Biztosra vehetjük, ha egy Maces és egy Pécés találkozik, akkor tíz percen belül elhangzik, melyik cég mit 'lopott' a másiktól. Egyik-másik esetben ezt szinte bizonyítottnak is vehetjük, de számos városi legenda kering. Az Almalap a következő tízes gyűjteményt a neten találta, magyarította és közreadja, öntünk olajat rendesen a tűzre (bár ebben, mármint öntésben az 'Egészséges erotika' c. film verhetetlen).
Lássuk hát, mi az, amit a cupertinoi fiúk és lányok megláttak másoknál, és annyira megtetszett nekik, hogy kitalálták. (És már fordítom is a másik irányú tízest.)

1. Finder Sidebar vs. Windows navigációs csík
A Sidebar a Finder ablak bal szélén látható csík, amelyben - csoportosítva - megtaláljuk az eszközeinket (merevlemezek, csatlakozott gépek, iPodok) és mappákat (Saját, Mozi, Zene...), illetve az okos-gyűjteményeket, mentett kereséseket. Bármelyikre kattintunk, azonnal helyben vagyunk, a célnál. A Párducban (Mac OS X 10.3) mutatta be az Apple a Sidebart, a Windows XP használók ekkor már két éve használták a Navigation csíkot. Nem enyhíti ezt, hogy az XP '+' és '-' jeleket használt a fa-struktúrák kifejtésére (talán már a 3.1-ben is), ezt a Vistában kis háromszögre cserélte le, ahogy azt az Apple használta.

2. Path-bar vs. Address bar
A path (útvonal) megmutatja, hogy adott állomány a gyökér-könyvtárhoz képest merre található. A legtöbb Mac használó számára ez értéktelen infó, mégis, annyian hiányolták, hogy a Leopárdba (Mac OS X 10.5) bekerült. A Vista használók az ilyen típusú információt akkor már egy éve az Address barról olvasták le.

3. Előző és következő navigáció a mappa-ablakban
A Windows 2000-ben jelent meg a Fájlböngészőben az a két ikon, amellyel a nézett könyvtárak közt lehetett előre- és hátramozogni. A Mac OS X kibocsátásakor a Finder felmutatta a vissza ikont, a Jaguár (Mac OS X 10.2) pedig az előre ikont. (Ha párszor visszafelé léptünk, úgy van értelme az előre lépésnek. Bár az is vissza - gonoszkodik a hivatásából adódóan Gonosz Almalap).

4. Dokumentum ablak alkalmazás ikonba kicsinyítése
A Hóleopárd (Mac OS X 10.6) kevés újdonságának egyike, hogy az adott, futó alkalmazás dokumentum ablaka a Dockban lévő program ikon alól is elérhető. Ezt a Windows szeptember előtt tudta.

5. Képernyő megosztás vs. távoli elérés
A Leopárdban (Mac OS X 10.5) bemutatott Képernyő megosztást (Screen Sharing) kevesen használják, pedig adott esetben hasznos holmi. A SysPref > Sharing alatt kell engedélyezni annak, aki meg akarja osztani mással a képernyőjét. A másik fél akár a Finder alól kiválasztva ezt a gépet nem csak csatlakozni tud hozzá (connect), de Screen-sharingelni is. A másiknál megjelenik az egyik képernyője, közösen használják az egeret, a másik mindenhez hozzáfér, amihez az egyiknek joga van. Segítség-nyújtásra ideális. A másik gépen legalább Tigrist (Mac OS X 10.4) kell futtatni. A Screen Sharing egyik alverziója iChaten át is használható - az Almalap jelenti: Magyarország-Portugália távon tesztelte és jól működött. A Windows XP korábban mutatta be a Remote Desktop Connectiont. Sőt, a program ingyenes változata letölthető volt azelőtt, hogy a Leopárd megszületett volna.

6. Time Machine vs. Backup and Restore
Az Apple nem a Time Machine-t 'lopta' a Windowsból, csak az ötletet: legyen a mentés az operációs rendszer szolgáltatása. A Time Machine-t használni egy két éves nyeretlen óvodás is tudja, a Windows 7 Backup and Restore-ja ugyan nem kíván pilótavizsgát, agysebésznek sem kell lenni, de ovisoknak nem ajánlott, az biztos. Akárhogy is: a WIndowsban előbb volt. (Nem a W7-ben mutatták be - csak használati szinten azzal lett összevetve, hogy az Apple ebből is jobban jöjjön ki.)

7. System Preferences vs. Control Panel
A korábbi Maces oprendszerekben - hetes, kilences - azok az állítási lehetőségek, amelyek ma a SysPrefben találhatók, apró fájlok voltak, control panels néven. A Microsoft 'átvette' az elnevezést, de egyetlen helyre szuszakolta be ezeket. Ez az eljárás viszont az Apple-nek 'tetszett meg', így a Gepárdban (Mac OS X 10.0) ráleltünk a System Preferences panelra. A Windowsos Control Panellel szemben a SysPref nem nyit új ablakot - egyet sem, nem hogy százat -, ezért könnyebb, de még inkább áttekinthetőbb a használata (szerintünk, persze).

8. ActiveSync vs. Exchange 2007 támogatás
A Mac irodai környezetbe befogadásának alfája és omegája - akár tetszik, akár nem - az MS Office kompatibilitás. Aminek szépsége, hogy ezért a második legtöbb Maces fejlesztőt foglalkoztató Mac Business Unit felel - a Microsoftnál. Utolsó neuralgikus pont a Mac és Exchange Server kapcsolata maradt, ám a Hóleopárd (Mac OS X 10.6) szeptemberi bemutatásával megoldódott a csoportos időmenedzsment, a címlisták és mail-szolgáltatások kezelése is. Pazar véletlen folytán - mert azért szereti a két cég egymást - a Microsoft két héttel a Hóleopárd premierje előtt mutatta be az Outlook to Mac OS X alkalmazást, ami pont ugyanarra képes.

9. Command-Tab vs. Alt-Tab
Még élnek köztünk azok, akik a kilencvenes évek elején a Windows 3.x-t használták. Egyik kedvenc gyorsbillentyűnk volt az Alt-Tab, ezzel lehetett a futó alkalmazások közt ugrálni, váltani. A Párduc (Mac OS X 10.3) egyik újdonságaként harangozta be az Apple, hogy a Command-Tab kombinációval lehet a futó alkalmazások közt ugrani, váltani - 2003-ban. Persze, hogy nem másolásról volt szó, hiszen a futó alkalmazások ikonjai közt a körzör nyilakat használva mozoghatunk. Ez olyan pazar megoldás, hogy a Vistában is megjelent. Sőt, Flip 3D néven ez az Aero felület egyik látványeleme, itt az ablakok nézőképe is pörög - persze, ha tettél a gépbe pár procit és pár tíz giga memóriát.

10. Terminal vs. Command Prompt
Vissza a gyökerekhez! - kiálthatnánk (Kunta Kinte után ácsingózva). Régen-régesrégen, amikor Bill és Steve még a húszas éveiket taposták, létezett több DOS nevű operációs rendszer. A Microsoftét MS-DOS-nak hívták. Miközben kiszorította a többit a piacról, grafikus felületet (GUI) terveztek rá - ebből nőtt ki a Windows. Amikor a Windows elfedte már a DOS-t, külön alkalmazással lehetett visszajutni oda, ez volt a Command Prompt - a név magáért beszél. Egy idő után már DOS-t sem talált az, aki ezt az alkalmazást elindította, a Windowst utasíthatta parancs-sorból. Az Apple amint lehetett, betemette a parancssorhoz való jutás lehetőségét. Végül a Unix alapon futó Mac OS X alatt a Terminal programmal nyitott ablakot az erre vágyók számára az operációs rendszerhez való direkt hozzáféréshez. (Az érdeklődőknek ajánljuk Major Zoli frissített írását.)

Office 2004 2012-ig

Egy nappal azelőtt, hogy megszüntette volna a Microsoft az Office 2004 for Mac támogatását bejelentette, hogy azt fent tartja 2012. január 10-ig. Sokan használjuk ezt az Office változatot a pécésekkel való teljes kompatibilitás miatt, így ez nagyon jó hír. Segíti a Mac iroda-piaci pozícióinak megőrzését. A Pages-Word, Numbers-Excel és Keynote-PowerPoint kompatibilitás az egyszerű dokumentumok átvitelére igaz, illetve az adatok átjutására, a kinézet, layout, elrendezés, animációra sokkal kevésbé, sőt.

2009. október 13., kedd

Hirdetni tudni kell

Egy év alatt a Microsoft tekintett úgy magára, mint Pécére, mint Jerry Seinfeld barátjára, parti-szervezőre és négy éves kislányra. Költséges egy személyiségzavar ez.
Az eltelt másfél év hirdetés-háborúja csak fokozódott a Windows 7 közelgő (október 22.) megjelenésével. Tavaly júliusban vette az Apple össztűz alá az amúgy is nyomorultul teljesítő Vistát a 'Get a Mac!' (Almalap által: 'Mac és Pécé') sorozatával. A Microsoft Windows eladásokért felelős marketingese, Brad Brooks a viszonteladóknak rendezett MS konferencián jelentette ki: "vissza szerezzük a nevünket, a Windows megint szép lesz, méltó régi nagy híréhez". A TNS Médiakutató felmérése szerint az ezt követő évben a Microsoft 470 millió dollárt költött reklámra a fenti cél érdekében.
A pénz harmada - 305 millió dollár - a tévékre ment el, a Crispin, Porter and Bogusky cég először a hip-hop szát Pharell Williams közreműködésével leforgatt az "I'am a PC" hirdetést, majd jöttek a "Laptop vadászok", amelyek rendre bemutatták, mennyire túlértékeltek árban az Apple laptopjai a Windowst futtatókhoz képest. A harmadik sorozatban a négy éves Kylie mutatta meg, milyen egyszerű a fényképek rendezése.
Ismert, hogy a Windows piacrészesedése 90 százalék, az Apple gépeié pedig 8,7 százalék (Gartner), a Microsoft bőven többet költött az Apple ez időszakra eső 214 dollárjánál, az utolsó két hónapban pedig dupla annyi ment el marketingre a Windowstól, mint az Apple-től. A kérdés azonban változatlan: "Minek?"
"Az emberek szerint felemeltük a szintükre az Apple-t" - magyarázza Brooks. "Valójában hűséget és büszkeséget építettünk a márkanevünk köré."
A Microsoft utolsó rosszul-célzott, rövid ideig adásban tartott és rosszul fogadott kampányában Bill Gates beszélgetett Jerry Seinfelddel, ez volt Gates utolsó Microsoftos hirdetés-megjelenése. Az új hirdetés elvétve és véletlenszerűen látható, ahogy szereplője és fő propagátora, Steve Ballmer vezérigazgató.
A Microsoft bevétele 17 százalékkal csökkent a negyedik negyedévben a tavalyi évhez képest. A Windowsra eső rész 29 százalékkal csökkent. A kiesett kétmilliárd nagyjából annyi, amennyit az Adobe fizetett a web-elemző Omniture-ért. Ugyanakkor az Apple 12 százalékkal növelte a bevételét, miközben 8 százalékkal kevesebb gépet adott el.
Egyes elemzők szerint az Apple részesedése az otthoni gépek piacán fokozatosan nő a 2001-es 2,5 százalékos mélypont óta, köszönhetően a 'Get a Mac!' kampánynak. A Microsoft ezen a piacon konfrontálódik leginkább az Apple-lel, az otthoni gépek 70 százalékán fut Windows, becslések szerint minden negyedik otthoni Windows - lopott. "A Microsoft számára a lopott szoftver használat jelentős gond, véleményem szerint hasznosabb lenne a marketing helyett ennek a problémának a megoldására költeni a pénzt" - véli Wolf, a Wolf és tsa. elemzője. "Ez kézzel foghatóan javítaná a cash-flowt, a jövőre vonatkozóan pedig fényesebb lehetőséget jelentene."

2009. október 12., hétfő

Az App Store és a drága alkalmazások esete

Az Apple nyilvánosságra hozta az App Store bevétel alapú listáját válaszul a drága alkalmazások fejlesztőinek azon panaszára, mely szerint az ő programjaik a népszerűségi listák alján penészednek meg. (A Top 100 Paid lista a letöltések száma alapján készült!) Ebben a bejegyzésben - angol nyelvű eredeti: Ben Lorica, O'Reilly Radar - a fejlesztők felvetésének igazságtartalmát vizsgálta a szerző.
Decilisenkénti átlagot számolt az eltelt két hétre (decilis: darabszám szerint tíz egyenlő részre bontotta az összes letöltést, és midnen tizednek kiszámolta az átlagát).

Mit látok az ábrán?
Az első sor a 'dagadt', azaz drága alkalmazásoké, a második pedig a legtöbbek által megvett alkalmazásoké. Mindkét sor decilisekre bontott. A vízszintes tengelyen pedig az (átlag) árak láthatók - ez mindkét sorra vonatkozik.

Mit látok ezen az ábrán?
Az elrendezés ugyanaz. De itt nem átlagot számolt a szerző decilisenként, hanem mediánt (mi ez? elméleti matek tanszék? - kérdezősködött a Gonosz Almalap). Mi az a medián? A medián értékét úgy kapjuk, ha az érintett számokat - decilisen belüli árakat - növekvő sorrendbe rendezzük, majd kiválasztjuk a középsőt, a medián értéke ennek az értéke.
És most mi van?
A két grafikonból látható, hogy a drágább alkalmazások nincsenek büntiben az App Store-ban. Ha egy drága alkalmazás megjelenne a TOP 100 letöltésben, akkor az jelentősen megnövelné az adott decilis _átlagát_ (a mediánt szinte biztos, hogy nem). És jöjjön valami emberi fogyasztásra alkalmasabb, az egyes App Store osztályok megoszlása egy hete, három hónapja, féléve és egy évvel ezelőtt. Időközben a Utilitiesből kivált a Travel és az Education.

2009. október 9., péntek

iStyle a Mammutban

Az iStyle megnyitotta harmadik budapesti boltját. Az üzletet a második Mammutban, az első emeleten, a mozgólépcsőtől jobbra találjátok, itt korábban iStore néven szolgálta ki vevőit egy, a piacról a közelmúltban kivonult viszonteladó. Előzményhez klikk ide!

Bye-bye Mighty Mouse, Hello ???

Az itthon Egerek Egere névre keresztelt adatbeviteli eszközt az Apple egy Amerikában népszerű rajzfilmfiguráról nevezte el, innen származik a Mighty Mouse elnevezés. A napokban meghozott Szabadalmi hivatali döntésig a CBS tévétársaságnak fizetett az Apple licenc díjat a névhasználatért - pedig a Mighty Mouse egy kis számítógép kiegészítőket gyártó cég bejegyzett neve (pár bejegyzéssel korábban épp az Apple logó védelméről írtunk - na szép...).
Az Apple vagy megegyezik a nyertes vállalkozással, vagy átkereszteli a 2005-ben bemutatott egerét. Pár nappal korábbi hír, hogy a szabadalmi hivatalhoz az Apple újfajta, érintésérzékeny egér szabadalmát nyújtotta be - a leírásból igazán az új egér mibenlétére nem lehet következtetni. De az sem biztos, hogy a szabadalommal nem csak egy technológiát védenek le, abból tényleg eszközt szeretnének készíteni.
A hétvégére készülő Almalap javaslata: Jobs, mint a Disney legnagyobb egyéni részvényese, szerezze meg a Mickey (magyarosan: Miki) Mouse vagy Minnie Mouse (Micky élete értelme) nevet - az egérnek szép nagy fülei lehetnének a hangvezérléshez. Az egér kaphatná az Oswald nevet is, Miki-egér elődjét hívták így, ő volt a 'szerencsés egér', bár az Oswald név a Kennedy gyilkosság óta maximum lőfegyverek esetén tetszik jó választásnak.

iPhone OS 3.1.2

A frissítés - ígéret szerint - megszünteti a Csipkerózsika szindrómát (felébreszthetetlen iPhone - hat másodpercig lenyomva kell tartani a 'mama' és a tetején lévő gombot), a beszélgetés váratlan megszakadását és a videónézésből történő meglepetésszerű kilépést.

VMware Fusion 3.0 Snow Leopard

A VMware Fusion Macen futtatható virtualizációs szoftver, segítségével is feltehetjük és használhatjuk a Windowst Macen - ha ilyen vágyunk lenne -, de más operációs rendszerek virtualizációjára is képes a Fusion. Aki a Boot Campes vagy Parallels-szel szemben a Fusiont kedveli, az október 27-én szerezheti meg az új verziót.
A 3.0 nem csak fut Snow Leo alatt, de 64-bitre optimalizált is. Sőt, az Aero és Flip3D technológiák támogatása miatt Windows 7 kompatibilis - a Microsoft nagy reményű oprendszere 22-től vásárolható meg. A játék-bolondok örömére a Fusion 3 támogatja az OpenGL 2.1-t és a DirectX 9.0c Shader Model 3-t.

2009. október 7., szerda

FileMaker magyarul

Végre van magyar FileMaker szájt: http://www.filemaker.com/hu/ A FileMaker (Állomány Csináló - honosította a programot a Gonosz Almalap) az Apple leányvállalata. A FileMaker programmal adatbázis kezelő alkalmazás írható - maga a FileMaker szó is erre utal -, a program elindítva nem kezel semmilyen adatot sem. A FileMaker hazai elterjedtsége szerénynek mondható, bár számos alkalmazás íródott FileMakerrel. Október végén hazánkon halad át a FileMaker World Tour, így az érdeklődőknek lesz alkalma megismerni a FileMaker 10-et és a hazai FileMakereseket.

Logo-harc

Az Apple egyik legnagyobb nem tárgyi értéke a neve, a másik pedig a logo-ja. Nem véletlen, hogy ezeket tűzzel-vassal, de leginkább jogászaival védi. Az Apple szempontjából érthető, hogy nem örül az olyan amatőr kezdeményezésnek sem, mint a kézzel matricázott Apple-logós bögre vagy póló, mert álláspontja szerint ő nem kérte a népszerűsítést, mi több, senki ne akarjon eladni bögrét vagy pólót azzal a segítséggel, hogy ráteszi az Apple logóját. Értjük és nem ezért szeretjük.
Persze nem csak az Apple szokott más cégeket, egyéneket beperelni nevének vagy logójának vélt vagy valódi elbitorlása miatt.
Beatles
Az Apple élete úgy kezdődött, hogy az Apple beperelte. Ugyanis az Apple Corps.- John Lennon, Paul McCartney, George Harrison és Starr alapításában - már 1978 óta vidáman dolgozott a Beatles és más zenészek dalainak közreadásán. Amikor Steve (Jobs) és Steve (Wozniak) az Apple nevet adta cégének, az Apple már ismert márkanév volt. Vidám pereskedés után - Apple vs. Apple - a Jobs féle cég nyolcvanezer dollárt fizetett a londoniaknak (ez akkor sok pénz volt), valamint vállalta, hogy nem merészkedik a zeneipar területére. Természetesen 1991-ben bemerészkedett, amikor az OS elem lett némi MIDI-s megoldás. Már másnap kopogtatott a peresítéssel a kézbesítő. A per ítélet helyett egyezséggel zárul, meg nem erősített infók szerint Jobsék 26,5 millió dollárt fizettek, cserébe használhatták az apple-logót hardveren és szoftveren is. És mint a népmesében, a londoni Apple harmadszor is beperelte az Apple-t, amikor az bemutatta az iTunes programot. Ez a per is megegyezéssel zárult, az összegről kósza hírek keringenek...
Victoria School of Business and Technology
Ebben az évben - 2008 - az Apple a nevezett főiskolát is perbe hívta, amikor az új logóját használta. Az iskola dékánja neten is közzétett levelében az iránt érdeklődött az informatikai cégtől, hogy az alma bármilyen szintű említése, használata az oktatásban ütközik-e az Apple jogtulajdonával. Válasz mai napig nem érkezett.
New York City
Az általunk a népek olvasztótégelyének nevezett város magának frappánsabb nevet választott angolul, a szlengben Big Apple-ként, azaz a Nagy Almaként emlegetik már régóta. Amikor elindította környezetvédelmi kampányát - GreeNYC (C, mint City) -, akkor a logó láttán az Apple azonnal beperelte. Majd döntetlen született, ám a jogi lépésre a legőszintébben a New York Times reagált: "Na ne szórakozzatok már!" cikkének címével.
Felnőtt csatorna
Ez a legjobb. Ahogy a képen is látható, apró vörös almán kanyarodik vissza a logó egyik betűje és ez szúrt szemet az Apple jogászainak. A logó amúgy egy kellemes ausztrál pornó-csatorna képi azonosítója. Miután beperelték, azzal hirdette magát, hogy őt az Apple perli - lám, ha van rá mód, érdemes az Apple hírnevét használni. A per eredménye nem ismert.
Mérgezett alma
Nem, nem a Hófehérkét perelte be az Apple - bár ezt a bejegyzést olvasva, lehet, hogy kedve támad rá. (Vagy a Disneynek az Apple-t, hm?) A név egyébként egy könnyűzenei fesztiválra utal.
És még...
Jogász vélemény szerint az itthoni tiltott felhasználás (tiltott gyümölcs - nem kéne a katolikus egyházat is perbe hívni, kedves Steve?) észlelése esetén vagy fellép az, akit megbíztak a hazai jogok jogi védelmével is - ez lehet az Apcom vagy ügyvédi iroda. Vagy valaki kvázi "feljelenti" a jogtalan használatot az Apple cégnél (Cupertino, London ...), amely megbíz egy hazai ügyvédi irodát. Amely - vérmérséklettől, a jogtalanságtól függően, ... - felszólít a cselekedet haladéktalan megszüntetésére, vagy jól beperel. (Na, ezért nincs alma-logós póló, bögre... 'normális áron' itthon.)

2009. október 6., kedd

A hívő tetkója


No comment. (ha nem látod a képet, kattints a bejegyzés címére!)

Vonalkód generálás

Elvileg minden kiadványnak megvan a maga vonalkódja. Ezt Macen számos programmal lehet előállítani, léteznek Illustrator és Photoshop pluginek, ahogy önálló alkalmazások is. A Barres képes UPC (12 karakter), EAN13 (13 karakter) és SCC14 (14 karakter) vonalkódok generálására, de ismeri a JAN13 és az ISBN-EAN formátumot is. Link: http://www.log-1.com/en/

iPhone nyitó oldal gyűjtemény

Az Almalap egyik kedvenc bloggere egyik új projektjét itt
http://www.320app.com/ találjátok, iPhone nyitó oldalakat gyűjtenek.

iPhone alkalmazást Flash CS5-tel

Ez az Adobe terve. Amikor majd, legkorábban, 2010 második felében bemutatja az Adobe a CS5-öt, akkor a Flash alkalmas lesz iPhone alkalmazások készítésére is - szól a meg nem erősített hír. Az Almalap a hír mögé nézett (a Gonosz Almalap ott csak a tft monitor alkatrészeit találta).
Az Adobe és az Apple szinte az iPhone bemutatása óta küzd egymással azon, hogy az iPhone alkalmas-e flash alkalmazások futtatására. Az Apple szerint nem, mert a processzor nem bírja. Az Adobe zárt körben bebizonyította, hogy a 3G-n lehet futtatni Flasht. Elemzők szerint az Apple két ok miatt zárja el az iPhone-t a flash-programok elől. Az egyik a flash alkalmazás megbízhatatlansága (nem minden fejlesztő szoftver-mágus), amely, ha lefagyasztja az iPhone-t, a felhasználóval nem a programozó édesanyját említteti meg, hanem az iPhone-t és az Apple-t szidatja. A másik ok ehhez kapcsolódó, ha lehet flasht futtatni, akkor az App Store kikerülhető - az Apple elesik az ellenőrzéstől (ami az első érv miatt fontos számára) és a részesedéstől is (alkalmazásonként az ár 30 százaléka).
Csak zárójelben jegyezzük meg, az Apple vív a Palm-mal, amely rendszeresen megoldja a Palm használók számára az iTunes elérését, amit az Apple rendszeresen elvág. (Hozzászólás után ez az igazság.) Az Apple vív a Google-lel, amely egyes hangalapú kereső alkalmazása sehogy sem bír átmenni az Apple App Store minősítésén. Zárójel vége.
Az Adobe épp a napokban tette közzé, hogy számos iPhone konkurens vált flash-futtató képessé (Flash-strici - vélekedett az esze vesztetten Gonosz Almalap). Az Apple így kockázatos játékot folytat, amikor a Flasht távolt tartja az iPhone-tól, meglehet, aki kimarad, az lemarad.
Ugyanakkor az Adobe számára is fontos, hogy a CS-be valami életet csiholjon, mert a CS4 eladásai messze elmaradtak a tervektől, ebbe persze a bekövetkezett gazdasági válság is erősen belejátszott. Ugyanakkor egyre több elemző állítja azt, amit a hazai kisvállalkozások vezetői még inkább kihangsúlyoznak, nincs miért frissíteni CS3-ról CS4-re, annyira elenyésző a fontos újdonság. Az iPhone flash alkalmazás fejlesztő képesség nagyon jó húzó címke lehet a CS5 számára, bár ez a dtp oldali eladását nem hiszem, hogy növelné.
A Flash CS5 még messze nincs kész. A fejlesztés két lépcsős lenne, az API használatban jártas fejlesztők (Flash Player 10, Adobe AIR 2.0 és ActionScript 3.0) elkészítette kód már fordítható az Apple Xcode szoftverével (amely egyébként minden Macre megszerezhető - ingyen). A felhasználható API-k közt megtaláljuk a több ujjas kezelést, az iPhone forgatást, a képkönyvtár elérését, a mozgás érzékelést, a copy-paste-et. Számos további iPhone képességet adó API is meghívható, kezelhető. Az Adobe arra vállalkozik, hogy az Xcode-nak átadott kód optimális lesz, azaz leggyorsabb futást eredményez majd.
Az első alap Flash CS5 tesztelést már pár kiválasztott cég végzi, elkészült az első hét Flash CS5 prototípussal fejlesztett játék iPhone-ra. Az Apple - szokásához híven - nem nyilatkozott erről a történetről.

2009. október 5., hétfő

Az Apple a harmadik legjobb

... dolog az életben (az első összejönni valakivel, a második a terhesség - már Madonna szerint a 2000-es 'Második legjobb dolog' című film alapján). Most viszont a BusinessWeek elkészítette a legjobb cégek top-listáját, amelyet a Nintendo vezet, második a Google, harmadik az Apple. A felmérésben figyelembe vették, hogy a cég hogy áll fejlesztésekkel, mennyire 'diverzifikált a portfóliója' - azaz hány lábon áll, mennyire agresszíven terjeszkedik, milyen határozott a cég vezetése. És az is pontot ért, ha volt jövőképe.

2009. október 2., péntek

Jobs Amerika 43. leggazdagabb embere

Legalábbis a Forbes 400-as listája szerint, az Apple vezetője 18 helyet ugrott előre tavaly óta. Vagyonáról a következőket írja a magazin:
"Műtétét követően visszatért az Apple-höz az iCuccok rajongott uralkodója, szeptemberben már ő mutatta be az új iPodokat. Januárban megborult hormonháztartása okozta vészes fogyását, ezt követően fél évre eltűnt, sok találgatásra okot adó máj-átültetéses operációjára. Az év elején az Apple részvényárfolyama lapos volt, de amint hírek érkeztek új termékekről (iPod, az agyon mitizált tablet) és Jobs visszatéréséről, az árfolyam megindult felfelé, megduplázódott, alig 20 dollárra van az egyszer már elért álomszinttől, a 200 dollártól. A Reed Főiskoláról kimaradt diák 1976-ban alapította meg az Apple-t. Az iTunes-szal és az iPoddal teljesen átalakította a zeneipart. 2011-ben -várhatóan - 50 millió iPhone-t adnak el. Az elemzők szerint jövő év elején az Apple érintő képernyős eszközt mutat be. Legjobb üzleti befektetés: 1986-ban George Lucastól megvette a Pixart 10 millió dollárért, pár sikerfilm (Némó nyomában, Játékháború...) a céget 2006-ban a Disneynek 7,4 milliárd dollárért adta el. Jelenleg Jobs a Disney legnagyobb egyéni részvényese, papírja a jelenlegi árfolyamon 3,9 milliárd dollárt ér.
A lista ismertebb szereplői (helyezés, név, vagyon milliárd dollárban, cég...)
01 Bill Gates, $50, Microsoft
02 Warren Buffett, $40, befektetések
03 Larry Ellison, $27, Oracle
04 Christy Walton & family, $21,5 kereskedelmi-lánc, családra figyelj!
05 Jim C. Walton, $19,6 kereskedelmi-lánc, családra figyelj!
06 Alice Walton, $19,3 kereskedelmi-lánc, családra figyelj!
07 S. Robson Walton, $19, kereskedelmi-lánc, családra figyelj!
08 Michael Bloomberg, $17,5 pénzügy, New York polgármestere (vmint a róla elnevezett hírügynökség)
11 Sergey Brin, $15,3 Google
11 Larry Page, $15,3 Google
13 Michael Dell, $14,5 Dell (a magáról elnevezett)
14 Steven Ballmer, $13,3 Microsoft
15 George Soros, $13, pénzügy
28 Jeffrey Bezos, $8,8 Amazon
37 Rupert Murdoch, $6, információ (nyomtatott, elektronikus...)
43 Steven P. Jobs, $5,3 Apple
80 Gordon Moore, $3,7 Intel alapító
85 H. Ross Perot, $3,5 informatika
97 Steven Spielberg, $3, film, szórakoztatóipar
97 George Lucas, $3, film, szórakoztatóipar
123 Steven Udvar-Hazy, $2,5 lízingcég, pénzügy (magyar származású)
158 Mark Zuckerberg, $2, Facebook (Almalap cikk)