Apple, nagyon Macintosh, nagyon szoftver, néha iPad és iOS - róluk szól ez a blog. Nevét a 15 éven át megjelent Almalap magazintól kapta. Bejegyez Ferenczy Gábor, a Macademia oktatója, számos Maces könyv szerzője.
Milyen tudással és árral mutat majd be az Apple új Macet? – ez érdekelt tegnap délután, és mire hazaértünk A diktátor darabról (szerintem az egyik legjobb az elmúlt évek Vígszínház darabok közül), már tudtam is. A tudásnak feltétlenül, az árnak kevésbé örülök. Képes beszámoló a Business Insider nyomán.
New York, Brooklyn Zenei Akadémia, a bemutató helyszíne.
Mintha itthon lennénk egy klasszikus sajtótájékoztatón. Bár a kolbásszal töltött sült húst nem látom...
MacBook Air
Az új MacBook Air 13,3", retina, aluház. De mivel kisebb a kijelző kávája, így a MBA is kisebb, 17 százalékkal könnyebb. Az MBA ujjlenyomat felismerős, de nem kapta meg a touchbart, a programtól függő kijelző-csíkot (ár-szerencsére). Trackpad egyötödével nagyobb felületű, billentyűzete a MBP-s pillangós. Ami a legfontosabb: két Thunderbolt-3 port, akár 16GB RAM, akár 1,5TB háttértár (a full MBA végára millió forint felett, persze).
Mac mini
Kicsi a bors, de erősebb. 16GB az alapkonfig, de 64GB-tal is rendelhető. Négy Thundebrolt-3, USB-A, HDMI és 10GB Ethernet port - ezek a legfontosabb paraméterek.
iPadek
Az új iPadek meglepő módon USB-C portot kaptak, a többi paraméterben semmi meglepő. A prezi során az Apple igyekezett az iPadet, mint számítógépet eladni. Én inkább úgy fogalmaznék, hogy az egyre erősebb iPaddel sikerül az alsó Mac kategóriát tovább fogyasztani – ami persze felhasználó oldalról úgy hangzik, hogy fb-hez, instához minek egy számítógép. Life is life, ó-óoó!
Plusz
A Maces és iPhone szoftverek fejlesztéséért felelős Craig Federighi. "Hair Force One"
E mérföldes címet magyarázom, mint bizonyítványom. Volt egyszer egy Almalap, amely 15 éven át jelent meg, épp 150 számot ért meg. A magyarázat az, hogy nyáron csak egy szám jelent meg, már akkor is lusták voltunk és szerettünk nyaralni, meg amúgy is, a fű sem nőtt. A nyomtatott lap mellett volt honlapunk, jó pár évig podcastunk is (ma már nincs nyoma az iTunes Store-ban). És meghallva az új idők új szavát, indítottam volt egy blogot is, kísérleti jelleggel. Ezt. Ezért adtam neki a mindent magyarázó "almalapmintblog" nevet. És ahogy ez lenni szokott, rá(m)száradt. Lehetne cserélni, de így keresik, keresitek, így van begooglizódva, beneteződve.
Az Almalap címlapjainak egy részét itt találod. A cím előtti logó kapcsán az Apple hazai letéteményesének vezetője, Emanuele, jelezte, hogy messze nem Apple-kompatibilis, de amíg ő nem találkozik vele, addig nem tud róla. Ezért vagy egy évtizeden át támogatta a lap megjelenését (és még mindig köszönjük!).
Az Apple ugyanis, ahogy minden magára valamit adó cég, szigorú előírást ad, miként lehet a logóját felhasználni. Akkoriban nem lehetett más színe, csak fehér alapon fekete vagy feketén fehér. Meg volt adva, hogy mekkora alma méret mellé mekkora, milyen betűtípussal mit lehet írni, ahogy az is, hogy a logótól milyen távol lehet bármi más grafikai elem. (Itt egy 2013-as guide.) A logó tehát nem lehetett volna piros, alatta fekete flekk, és nem vághattuk volna le a tetejét, és a feketének lefele jóval tovább kellett volna érnie.
Ilyen logókról, mint amilyennel a holnapi Apple eseményt hirdeti az Apple, szó sem lehetett. (És a talált leírások szerint más nem is játszhat az Apple logóval. Quod licet Iovi, non licet bovi*
Tíz éve Londonba utaztunk az Apple Expo-ra (képek lentebb). A kiállítás csalódás volt, a Regent streeti Apple Store viszont kánaán (képek a cikkben). A hónap videóján az Apple bemutatja, hogy marják ki egyetlen alumínium tömbből az új MacBook Pro-t (videó beágyazva lejjebb).
Így készül a Macintosh
Végy egy alumínium tömböt, ami kis hazánkban nem is feladat, hiszen hajdanán mi voltunk a timföldgyártás és alumínium készítés világbajnokai, a 30 feletti korosztály máig emlegeti a földrajz atlasz vonatkozó térképét. (Link, ha nem lenne a videó elérhető)
A kiállított Macek jó része kölcsönzött gép volt, Londonban több ezer(!) Macet lehet bérbe venni, a kiállítás ellenére az egyik cég honlapján ez a szám állt.Így nézett ki az egyik helyi Linux cég standja. A Mac Live Expo tárkiállítása volt a Linux Live Expo, az egész fedőneve Creative Pro Expo. Háááát...Magazinból nincs hiány, az angol nyelv a világ nyelv, bár a kínai erőst feljövőben van. Noha erősen csábított az előfizetésért kapható póló, erős maradtam.A legnépszerűbb előadás a Photoshop CS4 pluginjeit bemutató volt. A stand körül is álltak az érdeklődők. A kiállítási kedvezménnyel is sokan éltek.Az iomega sem ma kezdte, Mac Pro külalakú merevlemezei és merevlemez házai igazi Maces fílinget árasztanak.
Videósoknak terabájt hegyek. 256TB kapacitás felett áll az iMac, nem csak fizikai értelemben. A gigabites, fénykábeles háttértár a videósokra várt.Kivonult a Canon néhány csillagvizsgálatra is alkal-mas optikával. Derültséget okozott az Almalap, amikor hat éves, két megapixeles gépével fotózta őket.A Wacom tábla mindig talál lelkes nézőt, persze ehhez az is kell, hogy a tábla mellett megfelelő kézügyességű grafikus álljon. Itt állt.Valamiért fokozottan kíváncsiak voltunk a szakkönyv kínálatra. A kínálat széles, a könyvek beltartalma sekély, áruk viszont magas, nagyjából tízezer forint.Sok oktató cég is kiállított, íme az egyik telepített osztályterem. Az egynapos Photoshop kurzus ára 125 000 forint. Az iMac is tükröződik.A legnagyobb kiállító az Adobe volt, de mi nem vártuk ki, hogy angolul is meghallgassuk, mit tud az új CS4, hiszen ezt már Budapesten megtudtuk.
Regent Street, Apple Store
Fél három felé megérkeztem a Regent streeti Apple Store-hoz és megvilágosodtam.
Az új MacBook Pro
Az új MacBook és MacBook Pro az iMac hasonmása, csak sokkal könnyebb Az Apple megújította a hordozható gépeit, a MacBook és MacBook Pro külsőleg az iMachez és a MacBook Airhez vált hasonlóvá. A hordozható gépekbe grafikus kártyák kerültek az Inteles grafikus processzorok helyére. Az Apple LED Display kijelzői, amelyek csak az Apple hordozható gépeivel használhatók, külalakban besimulnak az Apple alumínium és üveg sorozatába.
MacBook Pro megmérve
A szép külső mögött rejlő teljesítmény az, ami miatt mi igazán tudunk szeretni egy Macet. Leginkább a Mac grafikus tudására voltunk kíváncsiak, hiszen az Apple végre lecserélte az Intel 950-es grafikus prociját az nVidia két valódi grafikus processzorára. Hogy értsük, a régi MacBook alkalmatlan volt arra, hogy vad játékokat nyomjunk.
MacBook Pro felhasználóként
Sok gyártónál azt kell feltételeznünk, hogy az akkumulátor egy feltöltéssel való használati idejét úgy mérik, hogy bekapcsolják a gépet, leállítanak rajta minden szolgáltatást, lekapcsolják a képernyőt és a gép közelébe sem mennek az elkövetkező órákban. Aztán az így kapott érték kerül be az adatlapra. De ki venne fél millió forintért egy számítógépet, amit érintetlenül nem használna addig, amíg az akkumulátora le nem merül?
Kingston, a memória-király
Az első lépcső a memória lapka gyártás, amely pontosan olyan, mint a processzor gyártás, szép nagy kerek szilícium lemezből apró chipeket gyártanak. A Kingston tavaly például vagy negyvenezer terrabájtnyi memóriát vett. Mit kezd a Kingston ennyi memóriával? Szépen betokozza, majd a saját, vagy a megrendelője neve alatt forgalomba hozza.
Photoshop CS4
A Photoshop a CS programcsomag zászlóshajója, elvárható hogy ennek felülete, munkafolyamatának logikája legyen irányadó, és a legfejlettebb. Ez eddig így is volt, a többi programot nagyjából hasonlóvá szabták a korábbi verziókban is. A Photoshop felülete most tovább fejlődött, a képek között tabok (fülek) segítségével tudunk kapcsolgatni.
Rövid hírek
Kerek alma :: Mac negyedév :: Zsé :: HóLeó :: Zöld alma
iPod, iPhone apró hírek
iPhone :: MobileMe iPhone-ról? :: Hogyan lehet iPhone-ról MobileMe-re képet feltölteni? :: Beatles és iPod :: A státusz szimbólum, a való és a virtualitás
"Azért vagyunk itt, hogy nyomot hagyjunk az univerzumban, mi más értelme volna az egésznek?" – válaszolta egyszer Steve Jobs. És ha van olyan cég, amely valóban nyomot hagy a világon, akkor az az Apple (amely a Fortune értékelése szerint a J. P. Morgan pénzügyi tanácsadó és a DSM élelmiszergyártó vállalkozás mögött a harmadik helyen végzett idén a befolyásoló vállalkozások listáján).
Jobs erős nyomott hagyott maga után, az általa életre hívott tárgyak százmilliók életét befolyásolják nap mint nap. Ezek a tárgyak bámulatosak és hasznosak és örömöt szereznek és meglepőek, ám nem önmagukban értékesek. A hippi-geek hangulat és az ütős marketing az Apple-t Jobs alatt pénzgyártó géppé tette, messze maga mögött hagyva a közösségi jelzőket halmozó többieket.
A karrierje közepén az Apple-höz igazolt Tim Cook, aki minden vetélkedés és féltékenykedés nélkül dolgozott második emberként is, egy picivel sem rosszabb kereskedő az Apple alapítójánál. Amikor megkérdezték, miként változtatta meg az Apple a világot, olyan választ adott, amelyet Jobstól szoktunk meg: "Termékeivel."
De Cook alatt az Apple másképp áll az üzleti világhoz és érzékenyebb lett a közösségi ügyekre is. Az első 2008-as Cook interjú címe "A lángész Steve mögött" volt. És augusztusban, amikor Cupertinoban töltöttem pár napot, hallottam, hogy úgy beszél az Apple-ről, mint a jó erejéről.
Mondott pár dolgot, ami meglepett. Nem támogatja a céges alapítványokat (bár az okot Lashinsky nem írta meg). Az Apple egészséggel kapcsolatos tevékenységének, amelyek hajtóereje az Apple Watchra írt alkalmazások, szerinte nincs és nem is lesz számottevő pénzgyártó szerepe. Azt is elmondta, hogy Jobs annyira hitt a hordozható Apple eszközökben, hogy vagy tíz millió dollárt költött a koncepció iPades bemutatására, amely önmagában lett volna bizonyíték és érvelés.
Beszélt arról, miként egyensúlyoz az Apple a filantróp és gazdaságilag sikeres lét között. Ez a tér határozza meg a termék-fejlesztési politikát is: kevés eszközt fejlesztenek, de ezeknek a lehető legjobbaknak kell lenniük – nem a többihez, hanem a lehetőségekhez képest. A megújuló energia (saját szél- és egyéb farmjai már több áramot termelnek, mint amit a cég felhasznál), az oktatás (iskolástól egyetemistáig programozni tanítanak) és az egészségügy (csak a (RED) termékek bevételéből 130 millió dollárt utaltak tavaly a HIV/AIDS elleni küzdelemre) az a három terület, amelyekre az Apple kiemelten koncentrál.
Cook kiemelte, hogy azon kétmillió munkavállalón keresztül, akik akár közvetlenül, akár beszállító cégeknél dolgoznak az Apple-nek, nagyon erős befolyása van a társadalomra [USA lakossága: 323 millió], de az "app gazdaság" további milliókat érint a világon. Az Apple-nél a termékek adják mindennek az alapját, ezek milliárdjai hagynak épp nyomot az univerzumban.
A HVG-ben "Töltésmegmaradás" címmel jelent meg egy írás, amelyben százötven felhasználó érzésére hagyatkozva bírált el fényképeket, amelyek négy népszerű telefonnal készültek. A Galaxy a Samsung, az iPhone az Apple, a One Plus a hasonló nevű kínai gyártó és a P20 Pro a Huawei készüléke.
Bemutat vagy nem mutat? Ha mutat, mit mutat?
Az alcímben hibátlanul összefoglaltuk a netes találgatásokat , az Apple vagy október 16-án vagy* 23-án bemutat új termékeket. De mit? A hírhozók szerint "biztos" lesz iPad Pro arcfelismeréssel, új és olcsó (mihez képest?) MacBook és frissítik az iMacet és a Mac minit is. Sőt, megeshet, hogy mégis lesz AirPower (iPhone vezeték nélküli töltő), AirPods 2, Pencil 2 (iPadhez) és/vagy olcsóbb HomePod. Azért aludjunk nyugodtan!
* ezt a bejegyzést hamarabb terveztem közzétenni, veszteség nem ért senkit, azt hiszem.
Rendrakás közben találtam rá erre az eddig közzé nem tett YouTube videónkra (nem is értem, pedig a zseni átlát a káoszon. Is). A Hype Type-ot – bevallom – nem használom, de ha szeretnék mobilon szöveget videóra tenni, akkor ez pont jó alkalmazás lenne.
A Tevéknységfigyelő (Activity Monitor) a macOS segédprogramja. Akkor érdemes elindítani, ha "lassul" a Mac, túl hamar lemerül, nagyon melegszik – amikor működési anomáliára gyanakszunk. A Tevékenységfigyelő, nevében is, megfigyelésre használandó, bár lehet vele futó feladatokat is törölni – de ezt csak über-haladó szinten javasoljuk.
Türelmesen nézve a képet a Tevékenységfigyelő legfontosabb ablakának mind az öt füle látható lesz.
Az elindított Tevékenységfigyelő Nézet menüjében tudjuk az alkalmazás négy ablakát előhívni, ha nem lennének láthatóak. Az első és legfontosabb a fenti képen látható.
Tevékenységfigyelő
CPU
A CPU fület választva láthatjuk, melyik alkalmazás használja a processzort. Érdemes a százalékra kattintani, hogy a legtöbb processzoridőt használó legyen legfelül. A lista öt másodpercenként (View > Update Frequency) frissül, és mindig sorrendbe rendezett. Így előfordul, hogy a lista eleje folyamatosan változik. Például a Mail percenként, öt percenként feléled és megnézni, jött-e új levél. Amikor pihizik, a lista alján lesz, amikor körbenéz, akkor akár a lista élére is kerülhet - feltéve, hogy épp nem csinálunk semmit.
Amikor nem csinálunk semmit, akkor is fog a lista módosulni, mert a Mac dolgozik. A Felhasználó oszlop mutatja, hogy ki futtatja az adott programot. Ne ijedjünk meg, a root a Macet jelenti. És ebbe mélyebben nem megyünk bele most, tanulmányozd a Nézet menüt! De mit csinál a Mac, ha mi nem használjuk? Például frissíti a Spotlight (kereső) index-állományát. Frissíti a Tevékenységfigyelő állapotát. Dropbox fiókot szinkronizál. Ellenőrzi, nincs-e frissítendő szoftver. Bluetooth körbenéz.
Kijelölve egy sort azt ki is tudjuk törölni, így megszabadulva az adott feladattól. Ne tegyük! Ha nem vagyunk macOS rendszerfejlesztők, akik pontosan tudják, mi különbség a "storeaccountd" alkalmazás között, akkor nagyon ne tegyük. Vidáman összeomlaszthatjuk a Macet egy háttérben futó, számunkra ismeretlen alkalmazás kinyírásával.
Az ablak aljában látjuk grafikonon is az eltelt pár perc CPU terhelését.
Lehet 216% a CPU terhelés? Igen, lehet. Ez nem hiba, az egymagos CPU képes száz százalékra, a több magos többre, de erről is mindjárt lesz szó. Ha látni szeretnénk ilyen csodát, indítsunk el egy Flash-alapú játékot!
Memória
A CPU fül esetén leírtuk a lényeget, értelemszerűen itt minden a memória használatról szól.
Miért nem szabadul fel az összes alkalmazás használata memória, ha kilépek egy alkalmazásból? Mert ez nem azonnal történik meg, hanem kis idővel a kilépés után. A rendszer – elvileg – elsődleges célja a felhasználó által épp használt alkalmazás erőforrással való ellátása. Így a kilépés másodlagos feladat, amikor van rá processzoridő, végrehajtja a Mac. Idő, amíg kilépés után elmenti a program megnyitotta fájlokat. És így tovább.
Zárójelben: ebbe barmol bele a sok csodás memória kezelő alkalmazás, ami "felszabadítja" a memóriát. Nem ragozom végig, de folyamatosan figyelnek (CPU), fogyasztanak (energia) és olyan feladatot "látnak" el, amit az oprendszer is elvégez.
Az ablak alján látjuk, hogy a gépben levő memória mennyire elég. Ha folyamatos a csúcskihasználtság, akkor a következő Macünket több RAM-mal vegyük! Ha sok a cache-elt és swappelt memória, az szintén arra utal, hogy kevés a RAM a Macben, illetve lassabb működés visszaigazolása. Amikor a Mac nem fér el a memóriában (RAM), akkor a háttértárba (SSD) írja az adatokat. Az SSD lassabb, mint a RAM.
Energia
Mi mennyit fogyaszt? Erre a kérdésre számszerű és grafikus választ is kapunk. Az egyik lenti grafikon az akkumulátor utolsó 12 óráját mutatja. Remek lehetőség megnézni, hogy az éjszakai alvás milyen lejtést okoz a töltöttség grafikonon!
Néhány alkalmazás előtti kis háromszögre kattintva az alkalmazás által használt segédprogramok szintjére látunk rá.
Lemez
Mennyit írt és olvasott egy alkalmazás az SSD-re vagy -ről? Itt megnézhetem. A számok azonban csalókák, aki nagyon ritkán kapcsolja ki a gépét, az az SSD kapacitásának a többszörösét látja! A számok az adott alkalmazás utolsó elindítása óta összegzett értékek.
Hálózat
Tölti a netről? Erre a kérdésre is itt kaphatunk választ, vessünk egy pillantást az alsó grafikonra! A kék (letöltött) és piros (feltöltött) számoknak illik KB végűnek lenni akkor, ha épp adatolunk a nettel. Ha épp alkalmazást töltünk le és csak pár száz bájtot látunk, vagy még annyit sem, akkor bizony lassú a net, sokáig fogunk várni. Fontos, hogy ez mindig pillanatnyi érték, egy letöltésnél is előfordulhat, hogy nem a mi Macünk miatt, egy pillanatra, pár másodpercre leáll a letöltés. No panic.
Tevékenységfigyelő Plus
A Tevékenységfigyelő > Nézet menüjéből, ahogy említettük, további ablakok hívhatók elő. A CPU használat valójában magonként mutatja a processzor kihasználtságát. Feljebb írtuk, hogy lehetséges a CPU 216 százalékos kihasználtsága is, itt a vizuális magyarázat: egy oszlop teljes kihasználtsága lenne 100 százalék.
A blogon jobbra látható kis kép a pillanatnyi, az lentebb levő az eltelt idő processzor-mag használatát mutatja.
A macOS szuper operációs rendszer. Nem az egyes alkalmazásoknak kell azzal foglalkozni, hogy a Mac, amin futtatják őket, hány procis és melyik proci hány magos. Az operációs rendszer osztja szét a feladatot a processzorok és a processzorok magjai között. Pontosabban, a magok közti feladatmegosztást maga a CPU is felügyeli. Egy jól megírt alkalmazás igénybe veszi, engedélyezi a procik vagy/és magok használatát.
Amikor három fogásos ebédet készítünk, vannak feladatok, amin egyszerre akár négy feladat is futhat egyszerre: fő a leves (1), sül a hús (2), a saláta épp összeérik (3) és én meg aggódom (4), hogy minden rendben lesz-e. Egy konyha (CPU) négy magja. De van olyan eset, amit nem tudok párhuzamosan végezni: előbb eszem egy tányérból, aztán elmosom a tányért, aztán eltörlöm a tányért és utána rakom el a helyére. Hiába lenne négy, 6, 8, 10 vagy akár 32 kezem, mint Sivának, akkor is az előző fázis befejezése után tudom csak az edényt a következő fázisba felhasználni.
Tevékenységfigyelő: grafikus processzor
Azokban a Macekben, amelyek dedikált grafikus processzorral rendelkeznek, annak működését is monitorozhatjuk. Erre leginkább akkor lehet szükség, akkor érdemes, amikor a Macben felpörög a hűtőventilátor (igen, van benne), vagy amikor kezdi combunkat égetni a MacBook alja.
A blog írás közben nem volt sok dolga. A pár kis kék pötty a kép alján az, amikor kinéztem a Facebookra, vagy megnyitottam a YouTube-ot a fenti belinkelt videó miatt.
Nem is olyan rég dicsértem az Apple alkalmazás fejlesztését, most sem temetni jöttem – bár a bejegyzés annak fog tűnni – a macOS szerver kapcsán. Kis írásban szedtem össze, mások tudását felhasználva, hogy a megszűnő szerver-szolgáltatások mivel válthatók ki.
Ezek tehát a megszűnő szolgáltatások. A helyettesítésben feltűnő macOS nem szerver, hanem munkaállomáson futó oprendszert jelent.
Airport Management: használjuk helyette az AirPort Utility-t, amely a macOS (nem szerver) része
Calendar Server: Exchange (W, azaz Windows) vagy WebDAV (L, azaz Linux)
Contact Server: Exchange (W) vagy WebDAV (L)
DHCP Server: DHCP (W/L)
DNS Server: DNS (W/L)
Email Server: Exchange (W) vagy RoundCube (L) és számtalan további megoldás
Firewall: Windows Firewall (W), IP Tables (L) vagy egyéni tűzfal beállítások minden egyes Macen
Mit tegyünk, ha egy gyönyörű fényképünkbe belóg egy daru (kábel, falevél, exponáló ujjunk, bármi vagy valami)? A Fotók a maga szerény eszközeivel remek megoldást kínál. Kiretusálhatjuk a nem kívánt elemet a fényképről. A képesség természetesen limitált, a Fotók nem Photoshop. A mi számít képhamisításnak kérdéssel most nem foglalkozunk, pedig lehetne.
A hónap újdonsága kétséget kizárólag az Adobe Creative Suite debütálása volt. Az Adobe ekkor kezdte a teljes dtp piac – majd a web-fejlesztés és a videó-készítés – maga alá gyűrését. A Macesket G4 procis iBookkal lehetett lázba hozni, nem is kérdés.
Csak a ma születettek kedvéért: az iBook bal oldalán úgynevezett videokamera látható, ezzel rögzítették a mozgóképeket. A Mac előtt balra DVD-k hevernek, akkoriban ez volt az adatmentés, megosztás csúcsa, az iBook képes volt írni és olvasni. Jobb oldalon elől egy iPod látható. Az az eszköz, ami a zeneipart korábbi formájában megsemmisítette, hogy mostanra szinte a feledés homályába vesszen. Jobb oldalt hátul egy digitális kamera, azaz fényképezőgép.
Adobe Creative Suite: Érvek és ellenérvek
Az Adobe porondján nemrég új színfolt jelent meg: az Adobe Creative Suite, ami négy program, a Photoshop, az InDesign, az Acrobat és az Illustrator egybeolvasztása. Dan Margulis számítógépes szakember meglehetősen lehurrogta az egyesített szoftvert, mert szerinte idejekorán álltak ki az új fejlesztésekkel, amik így hemzsegni fognak a bugoktól. Egyenesen "idiótának" nevezte azt a törekvést, miszerint 18 havonta egységes upgrade-verzióknak kell megjelenniük. Szerinte ez a sietség csak marketingfogás, és a minőség rovására fog menni.
Adobe InDesign CS
Lassan egy évtizede, hogy az Adobe felvásárolta az Aldus céget, amelynek legfontosabb szoftvere a PageMaker volt. Nem egy hazai napi- és hetilap kezdte életét az említett tördelő programmal, amelyet olyan kézreállóan terveztek meg, hogy az azon felnőtt tördelők nem csupán megszokásból és egészséges lustaságból ragaszkodtak akkor is hozzá, amikor az Adobe mostohagyermekévé vált. A mostohasorsra az InDesign kárhoztatta a PageMakert.
Photoshop CS - nekünk 8
Az informatika fejlődési spirálja újabb csavarintást vett, az Adobe megújította designereknek szánt programgyűjteményét, köztük a Photoshopot is. A spirálon utoljára az Apple lökött, amikor bemutatta G5-ös gépeit, a megnövekedett hardver-teljesítőképesség robosztusabb, nagyobb, gigászibb szoftverek megírására csábítják a programfejlesztőket. Az Adobe élt is a lehetőséggel.
Adobe Illustrator CS (11)
Az Adobe az Illustratort is frissítette a Találékony Öltöny (Creative Suite) csomag elemeként. Az elsõ elemzõk, tesztelõk véleménye alapján úgy tűnik, az Illustratorba kevesebb újdonságot építettek be a szoftver fejlesztõi, mint a Photoshopba vagy az InDesignba. Az alkotó grafikusok egyik kedvenc alkalmazása "elmélyült", 3D-s látványelemek létrehozását szolgáló effektekkel gazdagodott - a program megjelenésérõl hírt adó pdf állomány egyik ábrája a Corel Draw! 4.0 legszebb napjait idézi. Csiszoltak a szövegformázási képességén is - érzõdik az említett másik két programmal közös tulajdonos hatása. Megfelelve az Adobe munkafolyamat felé fordulásának, az Illustrator is lassan, de biztosan beilleszthetõvé vált Adobe-s vagy Microsoftos munkafolyamatba.
Jelenthet jót is a fekete macska?
Az Apple bejelentette, hogy a Mac OS X operációs rendszer legújabb, 10.3 „Panther” verziója, valamint annak kiszolgáló változata az előzetes várakozásoknál korábban, 2003. október 24-től már megvásárolható. A Mac OS X 10.3 „Panther” és Mac OS X Server 10.3 változatok több mint 150 technikai újdonságot, új szolgáltatást hoznak – köztük továbbfejlesztett Finder programot, mely minden eddiginél kényelmesebb hozzáférést biztosít a gyakran használt mappákhoz és anyagokhoz, az Exposé technológiát, mely egyszerre láthatóvá teszi az összes nyitott ablakot; valamint például az iChat AV videókonferencia szoftvert.
iBook G4-es procival
Az Apple bejelentette legkedvezőbb árú mobil számítógépcsaládjának legújabb változatait, melyek már a 128 bites „Velocity Engine” vektoraritmetikai egységgel is megerősített PowerPC G4 RISC processzorra épülnek. Az új iBook modellek már 256 MByte DDR RAM tárral és CD-RW/DVD-ROM „Combo” meghajtóval vannak felszerelve, valamint választható AirPort Extreme és Bluetooth illesztővel is rendelhetők. Az új iBook modellek már a Mac OS X legújabb, 10.3 „Panther” változatával kerülnek forgalomba – mely több, mint 150 új szolgáltatást kínál; egyebek között a FileVault titkosítási rendszert a számítógépükkel sokat utazó felhasználók nagy örömére.
http://www.almalap.hu/200310/pict/ibook.jpg
Megújult az eMac
Az Apple bemutatta az otthoni és oktatási felhasználóknak szánt eMac termékcsalád legújabb modelljeit. A 17 inches képernyőt és PowerPC G4 RISC processzort tartalmazó új modellek jelenleg a legkedvezőbb árú asztali Mac számítógépek, és mostantól a Mac OS X legújabb, 10.3 „Panther” változatával kerülnek forgalomba. Minden új eMac modellhez választható az IE3 802.11g szabvány szerinti ultragyors AirPort Extreme rádiós hálózati illesztő, melynek segítségével WiFi eszközök és hálózatok ezreihez lehet csatlakozni.
Milyen hosszú a kezed?
Kell az ‘ssh’! A micsoda? Secure SHellnek, azaz biztonságos shellnek hívják, egy kliensszoftver, amit arra a gépre telepítesz, amiről vezérelni akarsz gépeket. Ha elindítod a Terminalt egy ‘shell’ köszönt rád. Hívhatod parancsértelmezőnek is, a lényeg, hogyha valamit szeretnél a géppel működni, ide gépeled be az általad kívánt parancsokat, és ha minden rendben megy, a kívánt eredményt is kapod.
A Telepítési Kézikönyv zanzásított tartalma
Ha a jó munkásember felhasználó lépést akar tartani a szoftverek fejlődésével, megveheti jól bevált programjának csilivili utódját. Az utód gyorsabb, jobb, és – általában – stabilabb, viszont gazdája a megszokott rendszert kénytelen újra beállítgatni, megtanulni. Ráadásul a szoftverfejlesztés általában maga után vonja a hardverigény emelését is, ezért előfordulhat, hogy új rendszerünkhöz erősebb processzor, több tárhely, modernebb videokártya kell. (Esetleg beépített atomerőmű – paksiak előnyben.)
Videótrükkök iSighttal
Chates haverjaid egymás után kapcsolták le a webkamerájukat, és visszatértek az audio vagy a szöveges csevegéshez. Ez teljesen rendben van, normális dolog, hiszen a videokonferenciákat különleges alkalmakra tervezték, nem hétköznapi használatra. Még a rajzfilmek jövőbeli Jetson családja is folyton kikapcsolta a képet a telefonról.
Nagy, fehér folt a médiatérképen: Vigyázat, itt szörnyek lehetnek!
Egyszer volt, hol nem volt, a hálókártyán túl, hol az alaplap nem úr, volt egyszer egy média, nem volt annak procija. De volt neki nyomdagépe, örvendett a világ népe. Aztán jött a villamosság, s vele a sok újdonság. Szól nekünk a rádió, tele a vízió. Manapság már itt a net is, gondját-baját szórja ez is. Buta versem itt véget ér, kezdődjék az értelmes beszéd. Khmm… Mindjárt itt is a beharangozott szörny… Költő sem leszek, az már biztos.
Hegyek között, völgyek között zakatol az iKönyv…
Az elektronikus könyvek forgalma növekszik, és újabb olvasóeszközök várakoznak a szülőszobán. A nyereségük azonban még mindig túl alacsony ahhoz, hogy az on-line kereskedőknek megérje nagyban foglalkozni velük. Ez a kép rajzolódott ki az utóbbi hetekben, ahogy az e-bookfejlesztések záporozni kezdtek.
Hírek a Mac környékérõl
Inkább képernyõvédõ-jelszó, mint login/pswd :: http://www.almalap.hu/200310/news.html :: iTunes Windowsra :: BigMac :: Illegálisan letöltött zeneszámok világa :: Microsoft IE folytatás :: Musicmatch lila ködben :: BMG fájlcsere-fejlesztés
Hatalmas adattáblákat kezelünk. Minden szám számít. De számomra csak az fontos, hogy egy cella értéke adott érték alatt vagy felett van, mert akkor bizony cselekedni kell. Mutatok egy vidám és gyors megoldást a cselekvést igénylő értékek, cellák "kiugratására". Legyen a példánk egy ált. isk. osztály, ahol záporoznak a jegyek. Az alábbi táblázat összefoglaló, mutatja, hogy melyik gyerek hogy áll. Az ötösre állókat szeretném dicsérni, az egyesre állókat (helyesen: legrosszabb jegyre állókat) meg ösztönözni. (A nevekért elnézést ált. isk. osztályomtól, a Ferenczy meg én vagyok, tehát nem kérdéses a saját sorom.)
A táblázat alatt három plusz sorom van, ide kerül az oszlop legjobb és legrosszabb osztályzata, illetve az osztályzatok átlaga – ezek rendre képletek: (MAX, MIN és ÁTLAG).
Az osztályzatok beírása után "színezünk". A fenti képen látható táblázat elárulja, hogy én véletlen számokkal töltöttem fel a táblázatot, lásd a kép alján a Képlet sort.
A színezéshez válasszuk ki az egyik gyerek osztályzatát, a képen ez az F12 cella, de bármelyik osztályzat lehet. A cella értéke lehet beírt vagy képlet által számolt is, ez a "színezést" nem befolyásolja. Ahogy balra látható (blogon mindenképp), a jobb oldalsávon a Cella fület választjuk ki. Ennek alján találjuk a Szabályok megjelenítése gombot, kattintsuk meg!
Az értéktől függő színezés szabályok használatán alapul. A szabály típusát részben meghatározza a cella típusa, hogy a cella milyen értéket vehet fel. Esetünkben a cellának szám értéke lesz, ezért a Szöveg, Dátum és Időtartam nem igazán használható. Az Üres-t választva a szerint "színezhetünk", hogy a cella teljesen üres: se szám, se képlet, vagy sem. Mi most maradunk a Számok-nál.
A felsorolt lehetőségek közül az "egyenlő egy" számmal opciót választjuk. Miért? Mert vagy a legkisebb (legrosszabb osztályzat), vagy a legnagyobb (legjobb osztályzat) számokat akarjuk "színezni".
Az első szabály: a cella egyenlő ezzel. A második sorba vagy beírunk direkt egy számot, vagy a sor végén látható kis kék ikonra kattintunk (a képen ez természetesen már nem látható), ekkor a dokumentum bármelyik táblázatának bármelyik celláját választhatjuk. Most az adott tárgyból az osztályban kiosztott legjobb jegyet mutató cellát választjuk, ez a 34. sor megfelelő cellája.
A harmadik lépés a harmadik cellából a legördülő menüből kiválasztani, hogy egyezés esetén miben térjen el a cella az alapértelmezett külalakjától. Most az előre definiált zöld hátteret választottam. A legördülő lista legalján viszont az "Egyéni stílus"-t választva szinte minden cella formázási lehetőség a rendelkezésünkre áll.
További szabályt az "Új szabály" gombra kattintva hozhatunk létre – evidens. A Feltételes kiemelés (aka színezés) ablakot a Kész gombra kattintva zárjuk be.
A fenti táblázatban a Feltételes kiemeléssel ellátott cellát másoltam jobbra-balra és föl-le – így az összes adatot is átírtam.
Ha valódi adatok lettek volna a táblázatban, akkor ezt nem tehettem volna meg. Oszloponként kellett volna ismételten megalkotni a fenti szabályokat újra és újra. Minden oszlopban (tantárgy) kijelöltem volna az összes osztályzatot és úgy alkottam volna meg a szabályokat. Ezt azért tehettem volna meg, mert minden feltételes kiemelés oszloponként azonos cellától függ.
Tippek és trükkök
Miért választottam ki az oszlop alján kiszámolt min és max értékeket, miért nem írtam be az egyest meg az ötöst? Azért, mert lehet, hogy egy tárgyból senki sem bukik meg. Ekkor a legrosszabb jegy a kettes. A min függvényt használva ezt a táblázat automatikusan kezeli. Persze, ha direkt az egyesre hajtok, akkor a direkt beírt egy a helyes megoldás. De ugyanígy lehetne, hogy a gonosz Almalap pedagógus senkinek sem adott ötöst, ekkor a négyes a legjobb jegy.
Fordítva is igaz. Ha nem értjük, hogy egy cella milyen alapon színeződik, akkor erős a gyanú a feltételes kiemelés használatára. Ellenőrizzük le: jobb oldalsáv > Cella és a Feltételes kiemelés mellett látjuk, hogy hány szabály vonatkozik a cellára (a második képen például látható, hogy "2 szabály").
A Feltételes kiemelés arra is alkalmas, hogy egy cella tartalmát elrejtsem. Amikor megadom, hogy egyezés esetén miben térjen el a cella megjelenése, akkor az Egyéni stílusban ugyanazt a színt adom meg a számok (cella tartalma) színének és a cella háttér színének – így a szöveg "rejtve" lesz. Persze az ideális az, amikor az így használt szín a táblázat többi cellájának hátterével is megegyezik, jellemzően fehér a nyerő. Ha váltakozó sorszínű a táblázat, akkor ez macerásabb, hiszen sortól függ a rejtés színe.
Alapelvek
Tudom, hogy többen rendszeresen olvassátok visszamenőleg is ezeket a bejegyzéseket, de mindig vannak újak, így az ő számukra jöjjön pár alapelv. Az árak a netes Apple Store árai országonként. Az árfolyam az aznapi hazai Raiffeisen deviza közép árfolyama. Ezekből számolja ki a Numbers, majd hasonlítja össze, hogy hol a legolcsóbb vagy hol a legdrágább a Mac. A külföldi árban nincs benne a repjegy, szükséges papírok - például céges vásárlásnál. És nem számolunk a nagyon olcsó, van valahonnan, "persze, hogy van rá gari", számla mentes dolgokkal. A táblázat félig játék, de komoly. És a közölt számokért felelősséget nem vállalunk, mielőtt vásárolsz, tájékozódj!
Jelmagyarázat
A sötétzöld a legjobb, a sötét piros a legrosszabb ár. E két szélsőérték közt Macenként öt egyenlő nagyságú árkategóriát hoztunk létre.
Cégeknek
Mert mi visszaigényeljük az áfát, ezért a nettó árral számolunk.
Magánszemélyek
Mert mi fizetünk áfát is a Mac után.
Mac-index
2016-ban nekikezdtünk egy Mac-index kialakításának. A Mac-index az egyes országok Mac drágaságát vagy olcsóságát mutatja. Minél kisebb a szám, annál olcsóbb az adott országban a Mac (nettó árat nézve). Ez persze nem jelenti, hogy az összes Mac ott a legolcsóbb. A Mac-index számításánál már figyelembe vettük, hogy hordozható Macből közel ötször annyit értékesítenek, mint asztali gépből. Az index akkor "finomodik" tovább, ha találunk részletesebb és megbízhatóbb adatsort. Az Apple pár éve már nem közöl bontást a negyedéves jelentésében az eladott Mac típusok szerint.
Minél kisebb a szám, annál olcsóbb az adott országban a Mac (nettó árat nézve). És a Google helyett én kérek elnézést a "Holandia" miatt, de két-t-vel nem jelenik meg a térképen az ország.
E klasszikus munkásmozgalmi dal* átköltésével indulhat az október, köszönhetően a FB jelszó kiszivárgásának. A helyzet rossz, de nem reménytelen. Egy hétvégi telefonbeszélgetést osztanék meg, hogy lehet a rosszt elkerülni, mert el lehet.
- Most akkor mit csináljak? Írjam be a jelszavam és ennyi? – kérdezte egy PR ügynökség digitális bevándorló vezetője.
- Írd be és egyből cseréld is le, hiszen azt állítja az FB, hogy azokat "zárta ki", akiknek ki kerülhetett a jelszava. - De akkor miért nem kényszerít az FB jelszócserére? Nem öt, hanem hetven millió felhasználóról van szó!
- Jó kérdés. Azt kellett volna tenniük, de ... nem tették. - Oksa, akkor cserélem. Mást kell tennem?
- Rossz hírem van, rengeteg melód lett. - ???
- Az iPaden és iPhone-on is újra be kell jelentkezned. - Ez azért nem a világ.
- Nem. De sok alkalmazásnak engedélyeztük, hogy használja a nevedben a Facebookot, ezeket mind újra életre kell kelteni, mert a most lecserélendő jelszót használják. Vagy hatvan-hetven helyet jelent, ahol egyesével kell megadnod az új FB jelszavad. [Az ügynökség ifttt.com, zapier.com, later.com, databox.com és más netes szolgáltatásokat használva kezeli ügyfelei FB, Insta és egyéb digitális megjelenéseit. A hozzáférést adott felületen az FB jelszóval engedélyezték.] [Facebook > Beállítások (jobbra fent legördülő menü) > Business Settings (baloldali menü alján, magyarul, persze)] - Na nee, rámegy a délutánom.
- Viszont érdemes, mert ha valaki hozzáfér, akkor például hozzáfér a Facebook hirdetésidhez is, és hamarosan a teljes hitelkereted terhére piréz cipőket fogsz hirdetni. By the way, az összes Instást is cseréld, mert az FB leány. - Menj a (/=/!)(=/
- És még nincs vége! - Te +!%/%!
- Nem én, az emberi lustaság. Fogadjunk, hogy ugyanazt a jelszót adtad meg máshol, nem Facebookos belépéshez is. - Neeee ... persze, ki jegyez meg ennyi jelszót.
- És szerinted, aki tudja az FB jelszavad, nem próbálja ki a Google-ben? Pláne, ha gmail-es email az FB logined? - De nekem céges mail, akkor nincs gáz?
- Én cseréltem. És rábízom magam a Mac jelszó-generátorára. Bár kell a Kulcskarika (Keychain), hogy az iPaden meg iPhone-on is beírjam a jelszavakat. - De a Keychaint lehet szinkronizálni az eszközök között.
- Lehet. Ahogy a FB jelszavak, úgy... - Te Gábor, térjünk vissza a papír-toll irodához, nekem még megvan az írógépem is.
* FB helyett béke volt a jelszó, a DIVSZ (Demokratikus Ifjúsági Világszövetség) indulójának. A korosztályos nosztalgiázóknak: a DIVSZ szervezte a VIT-t (Világ Ifjúsági Találkozó)