2020. augusztus 31., hétfő

Időmérő Macre

Jó tudni, hogy mire mennyi időt fordítottunk, ha munkáról van szó. A szabadószók egy része óradíj alapján számláz, de egy cég számára is fontos info, hogy adott feladat megoldására, ügyfél vágyainak kielégítésére mennyi idejébe került az alkalmazottaknak – megéri, vagy tudjuk be szociális segítő munkának. Számtalan megoldás létezik a kockás papírtól egészen addig az alkalmazásig, ami semmit sem hagy a Macen megtenni, amíg nem rendeljük az időnket egy feladathoz, ügyfélhez. A Tyme (jaj de vicces vs. ötletes névadás) egy kényelmes megoldás lehet. Aki ilyen szoftvert keres, annak érdemes kipróbálni.


Elkezdeni macerás, meg kell adni a cégeket, a cégekhez tartozó feladatokat – mert ezekre kattintva lehet az időmérést indítani és megállítani. Ha vannak adatok, akkor azokat napra, feladatra, több felhasználó esetén emberre, cégre bontva lehet visszanézni, elemezni.
Két oka van, hogy a számtalan alkalmazás közül a Tyme-ot mutatjuk be.
Az egyik, hogy mobil eszközön futva remek funkciója a helyhez kötött időmérés bekapcsolása. Mi, a Macademia, több cégnek végzünk rendszeres informatikai szolgáltatást. Elég az egyes helyek GPS koordinátáit felvinni a mobilra, az észleli, ha az adott mobil a helyszínen (annak epszilon sugarú körzetében) van, az időmérés automatikusan indul és leáll. A Tyme több felhasználós változatával nem kín-keserv összeszedni, ki mikor hol mennyi ideig tartózkodott – és végezte hibátlanul és fantasztikusan melóját.
A másik ok, hogy PDF, CSV vagy JSON formában is kinyerhetjük a Tyme adatait, így a munkalap, havi elszámolás és minden más, korszerűtlen és az SAP által papír alapon megkövetelt kimutatás elkészítését is automatizálhatjuk.

De még egyszer, az időmérő alkalmazásban mindenkinek más a tuti, érdemes tesztelni, és pár nap után dönteni. A dolog rákfenéje, ami könnyen nem oldható meg, az az emberi közreműködés. De pénzért sokan mindenre képesek vagyunk. A Tyme fizetős, havi 1390 forint a díja.

Na de a Mac is tudja, hogy mennyit használom és mire!
Igaz. Ám ha jól megnézed a képet, vagy a saját Macedet, látod, hogy a Mac, bármilyen rettentő okos is, nem tudja, hogy a mailezés idejéből mennyi volt a munka, és melyik ügyfél mennyi időd rabolta igényelte, és mennyi a szórakozás. A mért idő meg ... hát, nem okés.

PS: ennek a blognak a megírása
Az idő persze nem tartalmazza az alkalmazás megtalálása, letöltése és telepítése idejét.

2020. augusztus 27., csütörtök

Mac, iMovie, új Filterek

Aki a Catalina legfrissebb (10.15.6) oprendszerét használja és frissítette az iMoviet, az Apple videó-vágó, -szerkesztő alkalmazását, amely előretelepítve ott vár ránk mindegyik Macen, az öt új filtert, mozikép-effektet nyert. Nem nagy kaland, elismerem, de valami plusz. Külön öröm, hogy iOS kompatibilis, azaz mindkét oprendszerben megtalálható. Mondjuk röhejes, hogy az Apple macOS és az Apple iOS közti kompatibilitásról kell beszélni, de az Apple sem hibátlan. Sajnos.



A fél perces videóban mind az öt szűrő hatását láthatod. Ennyi. Jó.

2020. augusztus 25., kedd

Paprika, ételrecept gondozó Macre (is)

Kezdjük a negatívumokkal: nem megy le bevásárolni (nem, neten át sem tud), és nem főz, süt, de leginkább nem mosogat és nem rak rendet utánad. A jó? Minden más. Kezdve a nevével. A fejlesztő seattlei cég, a Hindsightról pár perc alatt nem sikerült sokat kiderítenem, kis titkolódzók, de amúgy is: Paprika!


Amúgy mindenre képes, ami egy hasonló programtól elvárható. Tárol recepteket. Ha összerakjuk, hogy a héten mit szeretnénk enni – fő a spontaneitás –, akkor elkészíti a hozzávalók bevásárlási listáját. Ha nyolc fogásos ebéd elkészítésére adod a fejed, akkor segít managelni a főzés folyamatát. Igen, van iPades meg iOS meg Apple-ökoszisztémán túli verzió is, ami szomorú, hogy egyesével kell megvenni, nincs user-licenc – a Maces verzió ára majd tizenegyezer forint.

Végigolvasva a leírását – az én hűtőm kong az ürességtől, de hat pizzéria várja hívásom –, nem láttam, hogy a nagyon okos hűtőszekrénnyel és a buta spájzzal kommunikálna a Paprika, amikor bevásárló listát állít össze. Azt a funkciót se láttam, bár lehet, hogy létezik, hogy "ez van itthon, lássuk mit lehet ebből kihozni?".

Paprikán túl
Gordon Ramsey örök kedvencem marad, de ha lenne módom, két új főző-műsort indítanék. Az egyik arról szólna, hogy mennyi idő alatt rakja valaki rendbe a konyhát azután, hogy előkészítésképp tizenegy kis tálkába pakolta a sót, a borsot, ezt a fűszert, azt az olajat, a vizet is kancsóba tölti... A másik pedig kiszámolná, hogy egy egy főre való főzést követően a beszerzett nyersanyagok hány százaléka marad a versenyzőn, és itt nem a három gramm lisztre gondolok, hanem négy deka dió, vagy a három gramm spéci boltban beszerezhető bármi esetére, ami, ugye, ebben a kiszerelésben nem létezik.

2020. augusztus 19., szerda

Nem lát a kamera, nem hall a Mac!

"Szeretnék felvenni egy rövid videót a Macemen Quick Time Playerrel, de a kamera elérhetetlen. Segíts, kérlek!" Két oka is lehet, hogy a kamera elérhetetlen. Az egyik az, hogy másik alkalmazás használja, vagy használta, de nem engedte el. Csukjuk be a Skype-ot, Zoomot, Teams, Messangert, bármit, ami kamerát használhat.


A mi érdekünkben, mi másért is, minden alkalmazásnak külön-külön kell engedélyeznünk, hogy használja a kamerát. Ezt az alma menü > Rendszerbeállítások > Biztonság és adatvédelem ablakban, az Adatvédelem fület kiválasztva tudjuk megtenni. A bal oldalon keressük ki a Kamerát. Ekkor jobbra látjuk azokat az alkalmazásokat, amelyeknek vagy engedélyeztük, vagy tiltottuk a kamera használatát. Ha nem látnánk itt egy alkalmazást, amely kamerás, akkor indítsuk el az alkalmazást, majd nyissuk vissza ezt a Rendszerbeállítás ablakot. Az engedélyezés értelemszerűen a pipa megadását jelenti. Azaz, itt tudjuk megtiltani is, mondjuk a Skype-nak, hogy más lásson minket, a Skype használja a kameránkat.


És ha már itt járunk, nézzünk rá, hogy a mikrofonhoz hozzáfér-e a Quick TIme Player?


Nem, fogalmam sincs, hogy miért Player, ha felvenni is lehet ezzel az alkalmazással.

2020. augusztus 17., hétfő

Öt Mac trükk (újszülöttnek és veteránnak)

Mutatok öt trükköt Macen. Veterán Maces vagy? Akkor fejből vágod, hogy lehet a menüs soron, ott jobbra fent, az ikonokat átrendezni. Akkor tudod, melyik billentyű-kombinációval érhetők el az emojik, 👩‍💻! Tudod, hogy lehet gyorsan szöveget asztalra menteni? Mi történik a cmd+tab lenyomására? És azt, hogy a Dockot hogy lehet elrejteni? Miért, el lehet?


A Command lenyomása mellett fogjuk meg az elmozgatandó ikont, és vigyük oda, ahová szeretnénk. Az oldalsávot előcsaló (Ma és Értesítések panel), jobb szélső ikon nem mozdítható.


Controll + Command + szóköz. És előttünk az emojik – ha ez az adott alkalmazásban lehetséges. A vágyott emojik könnyebben megtalálhatók, ha kedvenccé tesszük őket, de az egy másik történet.


Ha gyorsan szeretnénk kinyerni egy szöveget, akkor azt jelöljük ki, majd húzzuk ki az Asztalra! A kihúzott fájlt megnyitva elérjük a tartalmát, így kész a további feldolgozásra. Nem állítom, hogy nekem ez bejönne, de ahány ház, annyi szokás.


Könnyen válthatunk egyik alkalmazásról a másikra, a Command + Tab használatával (fent). Persze van egy négy ujjas megoldás is (lent), de erről máskor.

És végül, ha útban van a Dock, vagy szeretnénk, hogy mindig látható legyen, akkor az alkalmazások és doksik közti elválasztón - függőleges vékony vonal - hívjuk elő a helyzetérzékeny menüt (két ujjas kattintás a legtöbb esetben). És a megjelenő menüt használjuk kedvünkre.


2020. augusztus 14., péntek

Ne fulladj meg az emailjeid alatt!

Jó, nehéz lenne, de. Inkább vágj rendet! Loptam négy ötletet, amelyekkel egyet is értek. Azt előrebocsátom, hogy munka nélkül nincs eredmény, ingyen ebéd csak édesanyánknál. Viszont olyan megtérülést, mint a levelezés fapados-automatizálásával el lehet érni, kevés más produkál.


Külön hírlevél előfizető email cím(ek)
Hajlamosak vagyunk egy-egy hírlevélre előfizetni, amit aztán nem olvasunk, csak gyűlik, gyűlik. Esetleg, GDPR ide vagy oda, más hírlevek is elkezdenek sorjázni. Ha el akarjuk kerülni, akkor készítsünk egy csak hírlevelek előfizetésére használt email címet. Én biztos, hogy a Gmailt választanám (választottam) erre a célra. A Gmail fiókot simán megtaníttattam a Maillel. Így csökkentem az esélyét, hogy a fő email címem kavarogjon a neten (fog), és könnyebb elbánni egy leiratkozhatatlan hírlevéllel.

Email alias (Aljas Ímél)
23 év után tudtam meg, hogy szabvány szerint a ferenczygabor@gmail.com, a ferenczy+gabor@gmail.com vagy a f+e+r+e+n+c+z+y+g+a+b+o+r@gmail.com mind ugyanaz az email cím (Ez elvileg ponttal is megy. Kivéve az Apple-t, ahol az @icloudnál nem ment két éve, amikor tanultam). Tehát bármelyikre írnak, megkapom. Viszont a Mailben már tudom szűrni, hogy melyikre érkezett. Persze, szűrni kell! A legegyszerűbb szűrés az Intelligens Postafiók (Postafiók > Új intelligens postafiók). Az így létrehozott postafiókban nincs egy darab levél sem, minden a Bejövő-ben van. Amikor az Intelligenst kiválasztjuk, ő abban a pillanatban kiválogatja azokat a leveleket, amelyek megfelelnek létrehozásakor megadott szabályoknak. A létrehozásuk tíz perc macera, a hasznuk megfizethetetlen.

Sign in with Apple
Ha lehet, jelentkezz be az Apple-lel. Így nem kerül ki az email címed. Akkor így hogy kapok hírlevelet? Sehogy, ahhoz tényleg meg kell adnod egy email címet. De ha csak be kell jelentkezni, akkor az Apple-ös bejelentkezés elég, a másik oldal nem kapja meg az email címedet. És nem a Facebook vagy a Google, hanem az Apple fogja tudni, hogy hova jelentkeztél be. Ha ezt sem szeretnéd, akkor jön a hozz létre egy "bejelentkező" email címet. Amivel bárhova bejelentkezel, mivel nincs rajta értéked, le... lényegtelen, mi jön rá.


Szabályok és szűrők
A szabályokkal, szűrőkkel afféle levél előfeldolgozást tudsz végezni, automatikusan. Használd őket. Mutattuk, hogy az intelligens postafiók szétkapkodja a leveleket. Példa: adott céggel kapcsolatos összes levél a @cégnév.hu, erre kell az intelligens tudását alapozni. Példa kettő: a megrendelés szó szerepel a tárgyban? Kapjon lila zászlót, legyen a háttere zöld...

2020. augusztus 12., szerda

Olvashatatlan apró bolha betűk nagyítása Macen

Jómagam közelebb vagyok a harminchoz, mint a húszhoz – így túl az ötvenen –, nekem a MacBook Airen már a 14 pont a szememnek kellemes szövegméret, talán ezért sem hat meg a hiper-szuper-giga-retina felbontás. De mit lehet tenni, hogy könnyebb legyen az olvasás azon kívül, hogy felkeressük a szemorvost? Két megoldást is mutatok!


Ha generál megoldásra vágyunk, akkor a kijelző felbontását kell kisebbre venni, a képen láthatóan ezt az alma menü >Rendszerbeállítás > Kijelzők párbeszédablakában tudjuk megtenni. Igen, kisebb lesz a munkafelület, de nagyobbak a szövegek. Az összes. Ez egy radikális megoldás. A Macademiához ilyen problémával konzultációra érkezők közül többek számára volt ez megoldás.

A másik lehetőség, hogy bekapcsoljuk az alkalmi nagyító funkciót. Ilyenkor a cursor (körzör) mutatta ponton levő szöveg látható nagyobban, akár görgethetően. Figyelem, a képen levő szöveg így nem nagyítható!


Hogyan? Hogyan? Alma menü >Rendszerbeállítás > Kisegítő lehetőségek > Nagyítás > Lebegő szöveg engedélyezése. A Beállításokra kattintva a kinagyított szöveg jellemzőit állíthatjuk.

2020. augusztus 10., hétfő

10000 email kicsit sok egy iPhone-on

Úgy vagyunk az emailekkel, mint (nagy)szüleink a kacatokkal, "ez egyszer még jó lesz valamire" felkiáltással őrizzük őket. Mi a Mailben, ők a garázsban, padláson vagy egyéb helyeken. De ha egyszer nincs már hely, akkor rendet kell rakni, meg kell szabadulni a feleslegtől.


Amikor már nagyon helyhiányosnak tűnünk, mérjük fel, hogy mennyi helyünk is van. Ezt a képen látható módon, a Beállítások > iPhone tárhely > Mail > Dokumentumok és adatok helyen tehetjük meg. Az sem lényegtelen, hogy mennyi helyünk van az iCloudban.


Ezt iPhone-on a nevünk > iCloud > Tárhely kezelése > Mail útvonalon csekkolhatjuk. Ezt követheti a rendrakás. Amelyet legkevésbé sem érdemes iPhone-on végezni, csak ha tengernyi időnk van. Leghatékonyabban Macen tudunk dolgozni.
Első feladat a nem olvasott hírlevelek kidobálása, lemondása. Igen, tudom, hogy nagyon fontos, nagyon hasznos – de akkor miért van 326 olvasatlan? Ez általában elég szokott lenni. További lehetőség a mailek archiválása. Másik lehetőség, hogy létrehozunk egy "ez még egyszer jó lesz valamire" mailboxot, és abba dobáljuk át, mozgatjuk át azokat a leveleket, amelyekről úgy véljük, hogy egyszer még kellhetnek. Olyasmire gondolunk, hogy kijelöljük a 2016 előtti leveleinket – igen, egészen 2003-ig visszamenőleg, vagy ameddig csak lehet –, és azokat egy mozdulattal áttesszük ebbe a csoda mailboxba. Elég sokáig fog a Mail dolgozni, várjunk türelmesen. Ha befejezte a Mail a mozgatást, akkor az Export Mailbox paranccsal kimenthetjük a Mail használta tárhelyről a félretett, megmentett leveleket, a Mail felszabadul.

2020. augusztus 7., péntek

Maces alkalmazások: Az Omni Group

Bő két tucat éve készít Maces alkalmazásokat az Omni Group, újabban persze iOS-en futókat is. Szarkasztikusan írhatnám, hogy a munkavégzés, munkamenet támogató alkalmazásokat méltánytalanul kevesen ismerik és használják, az átütő siker még várat, pedig – szerintem – kijárna. Persze a kezdeti időkhöz képest, amikor alig volt hasonló termék a piacon, mára a feladatkezelés, task-management az agilis és szelíd menedzserek egyik naponta használt alkalmazása, így az Omni sikere még távolabb. Tegyük hozzá, semmit sem adnak ingyen, és ez most nem az Omni sikerére, hanem az alkalmazásai megszerzésére vonatkozott.
Az Omni négy fő szoftvere a Focus, a Plan, a Graffle és az Outliner.

Az Outliner az ötletgyűjtő, rendszerező, a Focus tulajdonképp naptár, to-do list, elvégzendő feladatok és határidők kezelésére szolgál. A Plan a feladatokat Gantt-charton mutatja, követi. Ez a három alkalmazás nem csak egymással képes adatot cserélni, de hálózatban másokkal, iOS eszközeinkkel is oda-vissza kommunikál. Végül a Graffle, ami kicsit kilóg a sorból, olyan grafikák készítésére alkalmas, olyanok készítését támogatja, amely az Outliner-Focus-Plan használójánál felmerül. Nincs kisnyuszi, de van szerzvezet felépítés sablon. Úgy gondolom, azért érdemes ránézni az Omni szoftvereire – kéthetes ingyenes próbaidőszak is van –, mert iránymutató lehet, ötletet adhat, hogy milyen típusú alkalmazást keressünk adott feladatra, ha az Omni ára, mérete vagy túlzott tudása elriasztana.

2020. augusztus 5., szerda

Maces alkalmazás ajánló: Ulysses

Elsőre a megtévesztő "Betűtenger hajósa: Odüsszeusz" címet szántam ennek a bejegyzésnek, melynek tárgya a szöveget írók és gondozók egyik kedvenc szoftvere – Macen is. Az Ulysses helye nem a fapados Szövegszerkesztő és a mindenre képes InDesign között van, még a Worddel, Pages-zel sem vetném össze, inkább ez utóbbi mellett áll. A szövegszerkesztő címkét kapott alkalmazások általában szóló szövegek írására, csicsázására, formázására készülnek. Az Ulysses a párhuzamos, időben elhúzódó munkát támogatja. App Store link.

Az alkalmazást én ugyan nem használom, mert nincs – momentán – Ulyssest igénylő feladatom. Mac használati tanácsadásainkon viszont már többször láttam, használtam. Az én, e rövid, tapasztalatom alapján jól kezelhető, értelmes, felhasználóbarát szoftver. Ugyanakkor több, mint egy számológép, érdemes elolvasni a "hogyan használd" leírást, vagy megnézni a vonatkozó videókat.
Oldalt áll
A 2016-ban Apple Design Awardot nyert Ulyssess "oldalt állását" igazolja a következő képernyőkép, nézd az oldalsávot balra!
Az Ulysses futtatható iPaden és iPhone-on is – mindig elcsodálkozom, hogy lehet tenyérnyi eszközön alkotó munkát végezni, de. Az eszközök között iCloud szinkronizációval él a program. Ami szomorkás, hogy fizetős: 1890 forint havonta vagy 15 490 forint évente. Nem egy sör ára0, de annak, aki kihasználja az Ulysess szolgáltatásait, szerintem, nagyon megéri.

2020. augusztus 3., hétfő

XLOOKUP / XKERES: új, szuper jó függvény Numberben 3/3

Akik éjszaka nem táblázatkezelő függvényekről álmodnak, azok számára is jó hír, higgyetek nekem, hogy a Numbers megtanulta az XKERES függvényt a legutóbbi frissítés során. A vlookup, flookup (vkeres, fkeres) abban segít, hogy egy méretes táblázatban egy adott sort megtaláljunk, és a sorba szereplő valamelyik adatot kinyerjük a méretes táblázatból.


A vlookup (vkeres) átka az volt, hogy csak a táblázat első oszlopában volt hajlandó keresni. Az eredmény már lehetett a táblázat bárhanyadik oszlopában. Az xlookup bármelyik oszlopban keres, az eredmény a találati sor bármelyik cellája lehet, kereshetünk az utolsó oszlopban, ha az elsőben levő adatra van szükségünk. Hurrá!
A képen a jobb felső apró táblázat mutatja, hogy keressük azt, akinek a fizetése 175(ezer), és azt keressük, akinek pont annyi (alatta levő sor), és a táblázatban előről-hátulra (az Apple magyar fordításának fordítása: fentről lefelé) keresünk. A "pont annyi" azt jelenti, hogyha nincs, akkor nem lesz találat. A keresés sorrendje azért fontos, mert ha több embernek lenne 175(ezer) a fizetése, akkor a felülről elsőt adja válaszul a függvény. A válasz: Zsolt, alatta a függvény.

Külön jópont
Külön jópont, hogy a nincs találat esetére a függvényben megadhatjuk, hogy mi legyen az eredmény, mit lássunk a cellában. A jobb felső kis táblázat alsó sorában látjuk, a "nincs ilyen" felirat jelenne meg, ha nem lenne egyetlen 175(ezer) keresetű sem a táblázatban.


Ugyanazokkal az adatokkal 280(ezer) keresése, de alulról felfelé, ha nincs pont ennyi, akkor a következő legkisebb az eredmény, azaz a 275(ezres) Dénes.

Nehezítés
Az xlookup (xkeres) tök jó. Rengeteg munkát spórol meg, öröm. A külön jópontban írt eredménytelenség kezelés szintén szuper, egy plusz függvényezést (iferror, iserror) vált ki. Ami nehezítés, az az utolsó két paraméter, amelyek szerencsére elhagyhatók. De mivel vannak, így okozhatnak gondot, érdemes egy a képeken is látható táblázat méreten megtanulni, hogy működnek, hogy élesben ne legyen gond, kétség vagy még rosszabb, hibás adat. Magam is kétszer néztem el a második képen levő számolást (remélem, most okés). De gyakorlás a tudás rokona.

Google sheet, Excel
Pár perce megnéztem (újra). A Google sheet nem ismeri az xlookup függyvényt, a netes Excel viszont igen. Aki mással szeretne megosztani olyan Numberst, amiben az új függvényt (ma: xlookup, korábban: arfolyamok még korábban: szoveg.darabolas) használt, az mielőtt két számot beüt, ellenőrizze, hogy a másik, nem Numbersös fél táblázatkezelője érti-e az adott függvényt.