2024. április 30., kedd

AI = Apple Intelligence :P

Miközben lassan minden szoftver-fejlesztő azzal hirdeti alkalmazását, hogy az hozzáadott mesterséges színező anyagot intelligenciát is tartalmaz, az Apple csak tervezi, hogy még ebben az évben többet közöl a generatív mesterséges intelligencia használatára vonatkozó terveiről. Legalábbis Tim Cook vezérigazgató a társaság éves részvényesi gyűlésén február végén még így gondolta. Cook elmondta, hogy az iPhone gyártója hihetetlen áttörési potenciált lát a generatív AI-ban, ezért jelenleg jelentős beruházásokat hajtunk végre ezen a területen. Úgy gondoljuk, hogy ez átalakítás új lehetőségeket nyit meg a felhasználók számára a termelékenység, a problémamegoldás és egyebek terén." (A Gonosz Almalap szerint ez egy remekül megfogalmazott bullshit.)
Az Apple lassabban vezeti be a generatív mesterséges intelligenciát, amely emberhez hasonló válaszokat tud generálni az írásos kérdésekre, mint a riválisai, a Microsoft vagy a Google. Cook azzal érvelt, hogy a mesterséges intelligencia már működik az Apple termékeinek színfalai mögött, de azt mondta, hogy az explicit mesterségesintelligencia-szolgáltatásokról még ebben az évben több hír is érkezik. A Bloomberg korábban arról számolt be, hogy az Apple mesterséges intelligencia felhasználásával javítja az Apple eszközökön tárolt adatok közötti keresést.
"Minden Mac, amely Apple szilíciumon (az az M1, M2 vagy M3 – ford.) működik, rendkívüli képességű AI-gép. Valójában ma nincs is jobb mesterségesintelligencia-számítógép a piacon" - mondta Cook.
Az Apple részvényesei elutasították azt a kezdeményezést, hogy a vállalatot tegyen közzé információkat arról, hogyan használja fel a mesterséges intelligenciát az üzleti életében, valamint a technológiára vonatkozó etikai irányelveit. Az meg nem szavazott, de a leadott szavazatok 37,5 százalékát elnyerő javaslatot a legnagyobb amerikai szakszervezeti szövetség, az AFL-CIO nyugdíjtrösztje terjesztette elő, amely más technológiai cégeknél is hasonló kezdeményezéssel élt.
'A többi vezető technológiai vállalathoz képest az Apple lemaradt a mesterséges intelligencia használatára vonatkozó etikai irányelvek nyilvánosságra hozatalával” – mondta Brandon Rees, az AFL-CIO vállalati és tőkepiaci igazgatóhelyettese. „Reméljük, hogy az Apple javítani fogja e fontos kérdéssel kapcsolatos közzétételi gyakorlatát a befektetők és más érdekeltek felé."
Az AFL-CIO azt írta, hogy "az AI-rendszereket nem szabad a szerzői joggal védett művekre vagy professzionális előadók hangjára, képmására és teljesítményére oktatni anélkül, hogy az átláthatóság, a beleegyezés és az alkotók és a jogtulajdonosok kompenzációja biztosított volna."
Az Apple ellenezte az intézkedést, mondván, hogy a nyilvánosságra hozatal megfordíthatja a stratégiáját, mivel a gyorsan fejlődő mesterséges intelligencia területén versenyez a riválisokkal.

Stephen Nellis
Thomson Reuters
2024. február 29.

2024. április 25., csütörtök

Hogy másoljunk ki kimásolhatatlan szöveget egy Books e-könyvből?

A szerzők műveik jogtalan felhasználásának nem örülnek. Ezért a jó e-könyvekből nem lehet kimásolni egy árva betűt sem, így riasztva el a kalóz kiadókat. Ez persze csak a felhasználók számára akadály, sajnos a kalóz kiadók lendületből megoldják. (Nem a cikk témája, de nagyon perverz megoldásként iPhone szöveg-felismeréssel végigfotózzák, de az annyira perverz, primitív megoldás, mint színes ceruzával tízezer forintost másolni sirály-papírra.) Vissza a jogkövető felhasználóhoz! Akinek néha jól jönne, ha egy mondatot, bekezdést ki tudna másolni mondjuk az Apple Books alkalmazásból – Macen vagy iPaden.
A képen látható trükkel megoldható a feladat. Ártatlanul kijelölünk egy szövegrészt, majd a helyzetérzékeny menüből a keresést választjuk – mert, ugye, nincs másolás opció. De a kereső mezőből már lehet kimásolni! A csal... a megoldás szépsége, hogy a keresés mezőbe nem írható be bármilyen hosszú szöveg, így tényleg oldalak kimentésére nem megoldás. A vonatkozó jogról itt olvashatsz: https://www.sztnh.gov.hu/hu/szerzoi-jog/szerzoi-jogi-alapfogalmak. És ha már felhasználjuk más szövegét, a szerző nevét, a mű címét adjuk meg.

2024. április 23., kedd

Email aláírás Macen Mailben 1/2

Előbb-utóbb ráununk, hogy minden levelet egyesével aláírjunk, ezért az összes levelező program kínál aláírás rögzítést, amit automatikusan beilleszt a levélbe. A Maces Mail is képes erre, mutatom a módját, ma az alapmegoldást, amit minden felhasználó vidáman és könnyedén követ.
  1. Elindítom a Mail alkalmazást. A Mail menü > Beállítások alatt kiválasztom az Aláírásokat.
  2. A (1) bal oldalon kiválasztom azt a fiókot, amelyikhez szeretnék aláírást létrehozni. Nekem öt fiókom van, ahogy a képen látható, egy fiókja mindenkinek van.
  3. A (2) középső hasáb alján a plusz ikonra kattintva jön létre az új aláírás, ennek adjunk értelmes nevet – a saját érdekünkben.
  4. A (3) jobb oldali hasábba adjuk meg a levél-aláírást. A 3b mutatja, hogy a kijelölt – kijelölt – szöveggel mi mindent tehetünk, hogyan módosíthatjuk azt. Fontos, ha fotót, rajzot csatolunk, akkor annak méretére figyeljünk. Az emailbe nagyon nem illik 12 000 képpont széles, több száz megás képet csatolni. Ha kell, a minden Macen megtalálható Megtekintő alkalmazással szabjuk kisebbre a képet. Skicc hozzáadása az iPhone-on segítségével oldható meg (nekem nem sikerült, de ez nem tekintem általánosnak). A 3a Link hozzáadását külön kiemeltem. Weblap és mail linket vidáman tudsz megadni – a mail esetén az email címet add meg felugró link ablakban.
  5. Az (4) aláírás kiválasztásánál tudom megadni az alapértelmezett aláírást. De mi értelme van egy email-címhez több aláírást megadni? Két ötletet mondok. Az első esetében van egy rövid aláírás – név és cég – és van egy hosszú – név, cég, cégjegyzék-szám, adószám, bankszámlaszám, Szabó Ervin tagsági... Az elsőt adom meg alapnak, ismert partnernél nincs szükség a többire. Ha viszont valamiért – például: új partner – kell az összes adat, akkor a hosszút választom a levél írásakor. Ez azért is elegáns, mert az aláírásból a másik fél azonnal tud Kontakt névjegykártyát létrehozni az összes adatunkkal. A másik példa a sok aláírás felhasználására a marketing. Minden aláírunk tartalmazza mondjuk a nevünket (még szép) és a céget, a következő rövid szöveg pedig ajánlja termékünk, szolgáltatásunk – persze direkt, mély linkkel az adott weboldalra, webshop termékre.
  6. Az aláírást (5) érdemes mindig az idézett szöveg fölött elhelyezni, azaz az általunk írtak alatt közvetlenül. Nem is igen jut eszembe ötlet, mikor lenne értelme annak, hogy harminc re-re alatt jelenjen meg.
  7. Ha azt hiszed, hogy kész vagy, akkor próbáld ki! Tapasztalatom szerint érdemes bezárni és újraindítani a Mailt, hogy minden megadott aláírás funkció működjön. Küldj magadnak próbalevelet, hogy lássad, mivel fog a levelező-partner szembesülni! Ha minden ok, dőlj hátra, sikeresen hoztál létre aláírást, ne rontsd el a napot további munkával.

Email aláírás Macen Mailben 2/2

A következő – előbb-utóbb megírom – bejegyzésben megmutatom, hogy lehet olyan aláírást létrehozni, mint a kollégámé. Arra is fény derül, hogy a hiányzó ikonok – fb, twitter, insta – miért hiányzik.

2024. április 18., csütörtök

Miről írt az Almalap 20 évvel ezelőtt?

Hosszú, veretes írás jelent meg a Mac OS X fájok metaadatairól és elkezdtük az akkor jónevű Seybold elemző Tartalomról szóló cikkének közlését – őszintén? Mára roppant unalmas olvasmány lett, tele 2023-ban értelmezhetetlen problémákkal.
  • ügyvitel Macintosh-módra Hazánkban is megjelent a nagy múltú nemzetközi szoftvercég, a Hansa Business Solutions szoftvercsaládjának legújabb, 4.1-es verziója.
  • Adatok az adatokról Ha most nem jut eszedbe, mit jelent a Send Windows Friendly Attachments jelölőnégyzet a Mail levelező-programban, vagy sejtésed sincs, mire jó a FixupResourceForks parancs a CoreServices mappában, akkor ...
  • Apróbb hírek Egyetemi Intézet számítógépesjáték-fejlesztőknek :: Könyvkiadók és fénymásolók :: Sun és a Microsoft :: Google és az egyetemek :: A zenekalózok ellen :: Csökken a zeneletöltések száma? :: Vihar a chipben
  • A Tartalom és a Feldolgozás forradalma 3(?)/1 A következő, rövidnek semmiképp sem nevezhető elemzés, amelyet a Project10X és a Seybold közösen végzett és tett közzé, az informatika és nyomdászat jövőképét próbálja felvázolni.
A levágott lábú Tigris a Mac OS X aktuális változatára utal. És azt illusztrálja, hogy a netről nyomdai minőségben még nem volt könnyű képet szerezni.

2024. április 16., kedd

Nem összefüggő szövegkijelölés Macen

Van egy jó hírem meg egy nem jó hírem. Kezdjük a jóval, az Apple irodai alkalmazásában – Pages, Numbers és Keynote – a Command billentyű nyomvatartása mellett nem összefüggő szövegek is kijelölhetők egy dokumentumban. Persze ez nem lét kérdés, de néha jó, igazi kényelmi szolgáltatás. A rossz hír az, hogy más Apple alkalmazásban (még) nem működik.

2024. április 4., csütörtök

Párizs, Champs-Élysées, Apple Store

FYI – csak info – írhatnám. Sok év után is mellbevágó, hogy az Apple mire képes a legfontosabb értékesítési pontjain. Képriport.
Az egész saroképület az Apple Store. A földszinttől (gyanítom, a pince is, de azt nem láttam) a tetőig (bár a felső két szinten sem jártam, de oda irodák jelzések mutattak. A Champs-Élysées Párizs egyik legdrágább főútja, a cégek számára presztízs, ha itt van boltjuk, irodájuk ... irodaházuk. A nem kiemelt kerületekben a lakásárak a budapesti négy-hétszerese, csak úgy mondom.
Kicsit ferde ellenfényes fotón látható, hogy az utca front mögött nem lett lebontva semmi, holt tér maradt, pedig biztos lehetett volna valami high-tech kialakítással sokkal több hasznos teret nyerni. Gyanítom, a jó ízlés és a francia hatóságok közös eredménye ez.
A földszinten (nem begalériázva, félemeletesítve) a megszokott kiállító, termékbemutató területek. Ami a budapesti iStyle-nál vagy iCentré-nél fehér, az ott fa, de a gépek, mobilok és órák azonosak. Az Apple Store-ban irdatlan mennyiségű alkalmazott vadász a vevőkre, azonnal jönnek segíteni, ha csak lassítasz is. (A Gonosz Almalap remek kérdéseket tartalékol arra az esetre, ha valamelyik nagyon zaklatna: "Lehet a Pagesből testre-szabott kör-emailt küldeni?" A helyes válasz, hogy nem, de ehhez a szegény értékesítő vagy három szakembert kell megkeressen, akik lelkesen nézik a Pages helpjét... Nem minden arany, ami fénylik.)
Ezen a semmiképp sem "ikonikus üveglépcsőn" lehet felmenni a második szintre, ami a második emelet. Itt nyolc terem található, ahol egyéni és csoportos képzések zajlanak – ingyen.
Ahonnan hamar kitessékelnek, ha nem regisztráltál – jogosan. Innen egyébként lelátni a bérház fedett udvarára.
Ahol épp ingyenes GarageBand promó előadásra gyülekeztek az érdeklődők. Szembe az egyik "tanuló-szoba" látszik. Jöjjön még egy udvari kép!
Best is yet to come! – mondta Steve Jobs utolsó prezentációja végén. Az eddigi képek egy átlagos Apple Store képei, amelyik ritka jó helyen (lokáció) található. Ami nálam "kivágta a biztosítékot", az a következő képen látható szoba volt. Az ablakon túl a Champs-Élysées, innen pedig az AppleTV bemutató helyisége. Vagy inkább: no comment.

2024. április 2., kedd

Külföldön olcsóbb a Mac? (2024/04)

Alapelvek
Tudom, hogy többen rendszeresen olvassátok visszamenőleg is ezeket a bejegyzéseket, de mindig vannak újak, így az ő számukra jöjjön pár alapelv. Az árak a netes Apple Store árai országonként. Az árfolyam az aznapi hazai Raiffeisen deviza közép árfolyama. Ezekből számolja ki a Numbers, majd hasonlítja össze, hogy hol a legolcsóbb vagy hol a legdrágább a Mac. A külföldi árban nincs benne a repjegy, szükséges papírok - például céges vásárlásnál. És nem számolunk a nagyon olcsó, van valahonnan, "persze, hogy van rá gari", számla mentes dolgokkal. A táblázat félig játék, de komoly. És a közölt számokért felelősséget nem vállalunk, mielőtt vásárolsz, tájékozódj! Változatlanul az alapmodellek árát tüntetjük fel.
Újdonság
Rendezett lett a MacBook Air és Pro, mindkettő két-két géppel szerepel. A processzor kijelzését (fekete háttér) érdemes figyelni, mindenhol az alapmodellek szerepelnek. Jelmagyarázat
A sötétzöld a legjobb, a sötét piros a legrosszabb ár. E két szélsőérték közt Macenként öt egyenlő nagyságú árkategóriát hoztunk létre. Minden gépnél az alap Mac árával számolunk.
Cégeknek
Mert mi visszaigényeljük az áfát, ezért a nettó árral számolunk.
Magánszemélyeknek
Mert mi fizetünk áfát is a Mac után.
Mac-index
2016-ban nekikezdtünk egy Mac-index kialakításának. A Mac-index az egyes országok Mac drágaságát vagy olcsóságát mutatja. Minél kisebb a szám, annál olcsóbb az adott országban a Mac (nettó árat nézve). Ez persze nem jelenti, hogy az összes Mac ott a legolcsóbb. A Mac-index számításánál már figyelembe vettük, hogy hordozható Macből közel tízszer annyit értékesítenek, mint asztali gépből. Az index akkor "finomodik" tovább, ha találunk részletesebb és megbízhatóbb adatsort. Az Apple pár éve már nem közöl bontást a negyedéves jelentésében az eladott Mac típusok szerint.
2024. áprilisától a CIRP jelentése alapaján súlyozzuk az értékesítést. (A Google-térképes megjelenítés csak a blogon mutatkozik meg.)


Minél kisebb a szám, annál olcsóbb az adott országban a Mac (nettó árat nézve).