2021. október 29., péntek

Időutazás: Almalap, 2001. szeptember-október

Az Almalap 15 éven át jelent meg, az akkori Apple-világ híreivel. Most időutazunk (Timemachine :). Retro dizájn, ékezethiba, móka, kacagás és szép emlékek. Azért "szeptember-október", mert lusták voltunk, megcsúsztunk, de oldalszámban azért hoztuk a dupla vastagságot.
  • DAVE Mac OS X-re
    A Thursby Software Systems bejelentette, hogy DAVE nevezetű Mac-PC állománymegosztó szoftvere Mac OS X-re ingyenes lesz.
  • FileMaker Pro 5.5
    A FileMaker bemutatta a Mac OS X alá készült új szoftverét a FileMaker Pro 5.5-öt, és a New York-i Macworld kiállítás látogatóinak ízelítõt adott a Mac OS X-en futó FileMaker Server 5.5-bõl is.
  • A G4 teljesítménye nõtt ...
    A Power Mac G4-ek legújabb generációjának igazi szenzációja belül rejtezik: az Apple növelte a G4-ek teljesítményét, az árat viszont nem.
  • iDVD 2
    Vegyen fel videó anyagot és készítsen fényképeket egy FireWire-alapú digitális kamerával.
  • Komáromy: A Macintosh
    Ez a könyv nem az átlag Macintosh-felhasználónak szól, mert olyan nemigen létezik. Aki a Mac mellett döntött, általában igen konkrét és határozott okból tette.
  • Megnyerheti az Apple ...
    A PowerMac G4 volt a világ elsõ asztali szuperszámítógépe, mely képes volt egymilliárd lebegõpontos műveletet elvégezni egyetlen másodperc alatt - azaz egy gigaflop teljesítménnyel bírt!
  • Media Player Mac OS X-re
    A Microsoft a New York-i Macworld kiállításon mutatta be Mac OS X-re készült Windows Media Playerét.
  • Mac OS 10.1
    Amikor a Mac OS X elõször megjelent márciusban, az Apple azt állítottta, hogy ez a Unix erejét a Mac eleganciájával egyesíti.
  • Rigó utcai vizsga
    Mindenki számára közismert tény, hogy a Rigó utcai nyelvvizsgáztatás milyen meghatározó szerepet tölt be a hazai életben.
  • Virtual PC 4.0
    A Connectix Virtual PC 4.0 programja a szoftver legújabb, jócskán felfejlesztett PC emulátora. Ültessünk bátran egy átlagos PC felhasználót egy Virtual PC-t futtató iMac elé, és nagyon nehezen fogja tudni megkülönböztetni a kettõt.
  • Az új Handspring Visor Neo
    A Handspring újra frissített termékskáláján, ezúttal két új Visor bemutatásával: a "Pro"-val, amely közepes-felsõ kategóriás gép, illetve az olcsóbb "Neo"-val.
    (ALMALAP-TESZT)

2021. október 27., szerda

MacBook Pro és az ára

Valamikor megígértem magamnak, hogy készítek pár ábrát a MacBook Pro áráról, a minimálbérről és a forint-euró árfolyamáról. Az ígéret szép szó, íme az eredmények! Megmagyarázom!
A két MBP 14" és három MBP 16" mellé a táblázatba felvettem két király gépet is, nagyobb proci, maximum RAM, legnagyobb SSD (Apple M1 Max chip 10 magos CPU‑val, 32 magos GPU‑val és 16 magos Neural Engine-nel, 64 GB egyesített memória, 8 TB-os SSD-tároló).
A táblázatban az ár a maga # 990 forintos szépségében szerepel, az évek alatti összegek ezer forintok (kerekítve).
Az évszámos oszlopokban az egyes cellák azt mutatják, hogy ha X évig használod a Macet, akkor havonta hány ezer forintba kerül. Mennyit kell termelni vele, hogy az ára megtérüljön? Ha havi egyenlő, kamatmentes részletre vennéd, akkor mennyi lenne a havi fizetendő.
Zöld szín. Általában egy hónapban 21 munkanap van. Ha egy nap ezer forintot termelek a MacBook Pro-val, akkor a zöld hátterű cellák mutatják, hanyadik évben termelte ki a MacBook az árát. Igen, nem vettem figyelembe, hogy akkor mennyiért lehetne eladni, de amint visszajövök a jövőből, ezt pótlom.
Az Apple (és IT egyetértés) a három évenkénti új gép vásárlása. Ehhez napi 1190-2000 forintot kell termelni (ismételve havi 21 munkanappal számolva) – a király gépeket leszámítva, de azok csak a mosoly kedvéért szerepelnek a táblázatban.
A hazai gyakorlat az 5-6 éves használat utáni csere, de nem ritka a 8-10 éves használatban levő Mac sem. Összefoglalva: aki munkára használja a MacBook Pro-t, annak azért nem kell megfeszülni, hogy kitermelje a munkaeszköze árát.

MBP ár, minimálbér, €

2013 októberétől jegyeztem fel az árakat (adathiba lehetséges, mea culpa). Az ár mindig a legkisebb MBA, MBP gépek árát jelenti. Az Apple ez idő alatt többször frissítette a modelleket, ezt nem jeleztem a grafikonon, de fontos. Ahogy látható, az árak nőttek, az azonos színű pöttyvonalak mutatják az árak lineáris trendvonalát – igen, a Numbers ilyet is tud.
Erről a grafikonról leolvasható, hogy ha minimálbéren vagy, nem eszel, nem iszol, csak lélegzel és nincs egy forint kiadásod sem, akkor hány hónap után tudsz venni egy MacBookot. Az ábra azt mutatja, hogy egyre kevesebb önkínzásra van szükség. Másképp fogalmazva: a minimálbér gyorsabban nőtt a MacBookok áránál.
És akkor minden egybe! A 2013. októberi értéket vettem száz százaléknak, ahhoz képest ábrázoltam a három Mac árváltozását. Felkerült a grafikonra a minimálbér változása is (sötétzöld). És a minimálbér euró értéke (minimálbér osztva MNB EUR adott napi árfolyamával – így belegondolva, lehet, hogy a dollár lett volna a jobb választás. Késő bánat, eb gondolat), ez a cikkcakkos világoszöld csík.
Következtetés: a Mac ára kevésbé nőtt, még az eurósított minimálbérhez képest is.

Összefoglalás

A MacBook Pro nem drága, csak annak látszik.

Gonosz Almalap álláspont

Dehogynem drága! Drága szívemnek és pénztárcámnak.

2021. október 25., hétfő

De mi van az Apple prezik hátterében?

Az Apple a tőle elvárt profi online bemutatókat tart a pandémia kezdete óta, így történt meg az új MacBook Pro bemutatása is. Már az első online show(?), videó(?), közvetítés(?) óta figyelem az Apple fura képi világát. A kör alakú, hatalmas irodagyűrűn kívül és belül drónos vagy animált felvételek kötik át a létező vagy renderelt hátterű(?), 3D modell(?) irodákban történő bemutatókat. Tim Cook meg mindig vadvirágos réten beszél.
Képtelen vagyok eldönteni, hogy ez felvétel előtt öt napig újrafestett, takarított, marketingesek izzadságával milliméterre megtervezett iroda, vagy itt valóban dolgoznak, csak kicsit rendet raktak. Vagy csak 3D az egész. Ami miatt viszont biztos nem dolgoznék egy ilyen irodában, az a szék. A képen balra jól látható egy támla nélküli, de jobbra is van egy félig takart. Aki képes egy ilyenen napi nyolc órát dolgozni, az hazudik. Ráadásul az űlőfelület és az asztal lapja között alig van hely, így nagyon rendesen nem lehet a munkához hozzáülni – na jó, én nem tudnék. És ha ilyen magas a szék, alacsony az asztal lapja, akkor biciklisként kell ráhajolni, hogy az asztallapon írj, vagy az azon fekvő billentyűzeten gépelj.
Amúgy le a kalappal a marketingesek előtt! Amikor épp a színhűségről, kontrasztról beszél az Apple egyik mérnöke, hogy-hogy nem, a háttérben a kijelzőkön színterek, színmérések láthatók. Professzionális. És tényleg leutánozható, mert nem pénzbe kerül – jó, az öt-hat iMac igen –, hanem időbe és energiába. De ha már beszélő fejek. Dicséretes törekvés, hogy nem csak két-három felső-vezető, de sok közép-vezető, mérnök is megjelenhet, kap öt percet – David Bowie: Heroes vagy Andy Warhol: 15 perc hírnév. De nem mindenki előadó. Ez nem élő előadás, hanem ezerszer visszanézhető. Érződik, amikor a beszélő felmondja a szöveget, amikor a gesztusai nem természetesek. Szerencsére nem olyan kínos, mint néhány hazai tévéreklám, ahol a reklámozó cég főnöke mindenáron szerepelni akar. És szerepel.
Ezt a képet azért választottam, mert életszagúbb a háttere. Persze lehet, hogy csak elhittem.

2021. október 22., péntek

HDMI, MagSafe, TouchBartalanás – vissza a jövőbe!

Három változtatás az, ami miatt sokan gondolkoznak a MacBook Pro vásárláson. A visszakapott HDMI kapu. A visszakapott MagSafe töltő-csatlakozás. És a visszakapott funkcióbillentyűk az elvetett TouchBar helyén. És ez a bejegyzés tulajdonképp itt véget is ért.

2021. október 20., szerda

MacBook Pro M1 Pro Max

Hétfő este az Apple megtette, amit mindenki várt, bemutatta a MacBook Pro gépek "Apple Silicon" processzoros változatát. Ahogy várható volt, nem a MacBook Airbe és Mac minibe került sima M1, hanem annak turbózott változatát – M1 Pro és M1 Max – kapta meg az új 14 és 16 inches kijelzőjű MacBook Pro. A technikai adatokat és egyéb szépségeket szinte minden blog és IT oldal megírta – az Apple összehasonlító táblázatát ajánlom annak, aki ezeket kihagyta.
A beszámoló blogoknál mélyebbre ásó elemezők mosolya nem volt teljes, az M1 Pro és M1 Max első Geekbench adatai szerint az új processzorok nem sokkal erősebbek az M1-nél. Mindjárt helyesbítünk, M1 Max adatot nem találtam tegnap estig, ezért nincs a fenti grafikonon sem, ne keresd! Az egy magos teljesítmény messze nem a proci valódi teljesítményét mutatja, az M1 összes verziója sok magos – de nem szabad a magok számával szorozni egy mag teljesítményét sem, az összteljesítmény alatta van a szorzat összegének.
Az Apple marketing táblája (kép) remek összefoglalója a processzor erősségének, nem is magyarázom.
Tudom, az árak. Az árak – különösen a 16 inches MacBook Pro-é – elsőre szívbemarkolóak. Baromi drágák. De ne feledjük, ezek nem otthoni játszógépek – Facebook, Insta, levelezés és filmnézés –, hanem termelő eszközök. Amivel szoftvert fejlesztenek, amivel zenét kevernek, amivel filmet vágnak, amivel kiadványt szerkesztenek. Ha én lennék a Gonosz Almalap, azt írnám: ha nem termeli ki egy MacBook Pro egy év alatt az árát, akkor gond van a vállalkozással.
"Én biztos nem vennék MacBook Pro-t 16GB RAM-mal" – mondtam szoftverfejlesztőimnek, akik ujja remegett a rendelés gomb felett (és azóta is ott remeg). Ők sem, derült ki. A MacBook Pro-t három-öt évre vesszük, és az ötödik évben is kell, hogy erős legyen. Öt év alatt legalább három új oprendszert fog kihozni az Apple, mindig a legújabb Machez igazítva.
Aki vásároláson töri a fejét, annak azt javasoljuk, hogy tegye meg minél hamarabb, különösen akkor, ha a karácsonyra kell a gép. Egyrészt az Apple a kurrens termékéből gyakran nem volt képes eleget szállítani az ünnepekre. A másik ok a lassan mindenhova beszivárgó "chip-hiány". Ez valójában a chip gyártáshoz szükséges alapanyagok hiányát, szállítási idők rettenetes megnövekedését fedi. Az elemzők szinte egybehangzóan vallják, az Apple új iPhone-jából már nem fog tudni annyit eladni idén, mint amennyit megvennének – a chip-hiány miatt. Ez a hiány előbb-utóbb eléri az M1 processzorok gyártósorát is.

2021. október 18., hétfő

Hat hatékonyság növelő iOS app

Hatékonyság az európai és az angolszász államok egyik hajtómotorja – néha túlzottan is. Hat hatékonyságot növelő alkalmazást mutatunk be az Alex Blake (iLife) írása nyomán. A hatból egyet már régebben ki is próbáltam, egyet ismerek, de nem használom, négyről pedig csak annyit tudok, amennyit Blake írt, meg egy kis guglizás, net-járás, App Store.

Forest

A Forest (For, Forebb, Forest) az, amelyiket ki is próbáltam, meg is írtam: Az Erdő, az iPhone, a KonczZsuzsi meg a negált Tamagocsi ft. József Attila – a címért most, újraolvasás után, kérek elnézést. A Forest használatát elsősorban iskolásoknak ajánlják, de felnőtteknek is hasznos. Az alkalmazásban fákat lehet ültetni, növeszteni. A növesztés abból áll, hogy adott ideig – egy óra, két óra, sok óra – nem használjuk semmire sem a telefont. Ha igen, akkor a növény elhal. Letöltési link, fizetős, de az árát nagyon megéri, szerintem.


(A videó elején roppant hosszú a Zsenidea felirat, mea culpa, azóta már tudom, hogy ez sok. Jó pap holtig tanul.

Evernote

Az Evernote sokak kedvenc jegyzetelős alkalmazása, amely persze sokkal többre képes, ráadásul szinte minden áramot használó eszközzel képes az adatok szinkronizálására. Meglátsz a telefonodon valamit, amire később szükséged lehet? Elmented Evernote-ba. Macen megtetszik egy kép? Elmented Evernote-ba. Ezen a blogon is többször írtunk róla: Maces alkalmazás ajánló: Maces alkalmazás ajánló: Evernote, Projektmenedzsment eszköz iOS-re vagy 2013-ból: Apple Design Awards 2/2.
Craft – docs and notes editor
A nevében tudása, az ingyenes Craft szöveg és dokumentum szerkesztő. iPhone-on is használható (akkor persze Apple Watchon is – gonoszkodott a Gonosz Almalap), de inkább iPaden van létjogosultsága. Más szövegszerkesztőktől egyszerű bekezdés mozgató tudása különbözteti meg. A QR-kód a fejlesztők oldalán látható, roppant okos és hasznos – iOS eszközről nézve az oldalt nem is jelenik meg a QR-kód: fejlesztőknek piros pont.

Highlighted

A diákoknak, tanulóknak ajánlott Highlighted a leírás szerint képes tankönyv oldalakat befotózni, a szöveget felismerni, és adott szövegrészt kijelölni – innen a neve: Highlighted (kijelölés). Nem próbáltam, a szövegfelismeréssel kapcsolatban vannak fenntartásaim, de próba – szerencse. Az ismertető szerint ingyen használható a Highlight.

My Study Life

E-órarend. (Letöltöttem. Miután csak regisztráció után lehet továbblépni, kitöröltem. Az órarend nyilvántartáshoz minek regisztráció? Kelljen regisztrálni, amikor olyan funkciót használok, amihez kell email cím. És ezen túl: amikor a könnyebbség érdekében Apple, FB, Google, MSFT vagy bármi regisztrációt használsz, az adott cég egy marék adatodat teszi jogosan magáévá, akár kell az az alkalmazás használatához, akár nem. A legtöbb esetben nem.) Így marad a cikkbe jelzett tudás: a naptárszerű elrendezésen túl az app figyelmeztet beadási határidőre, vizsgára. És arra is, ha adott időszakra túlvállalod magad.

Quizlet

A Quizlet magyarul villámkártya, a tanulás egyik bevett módszere, eszköze. Az alkalmazás alapnyelve angol, ez az itthoni használatát nem könnyíti meg – kivéve, ha épp angolul tanulsz vagy nem felsőfokú nyelvvizsgára készülsz. (Nekem ezen az a XIX. századi angol kandalló-építészettel kapcsolatos cikk jutott feladatul. Máig kísért.) Miután ezt szépen leírtam, a saját blogom javított ki a múltból: "Az ingyenes Quizlet magyarul is használható" (2014: Hasznos alkalmazások egy gimnazista iPadjén)

2021. október 15., péntek

Numbers: kimutatás készítés :: Mac :: pivot-table

"Na végre!" – kiáltott fel nagyjából minden ötszázadik követőnk, aki eddig csak azért tartott ki az Excel mellett, mert abban volt pivot-tábla = keresztreferencia-tábla = kimutatás (Mac, Numbers). A kimutatás segítségével egy halom rendezett adatból lehet áttekintést nyújtó táblázatot létrehozni. Ha soronként feljegyeztük egy kávézó minden eladását, akkor hamarosan átlátjuk, havonta miből mennyit adtunk el, mekkora volt a forgalmunk és hasonlók. Ez a videó egy egyszerű példán mutatja be, mi is az a Kimutatás és hogyan kell Kimutatás táblázatot létrehozni. Persze, ha eljösz a képzésünkre, akkor ott ezt is megtanítjuk, begyakoroljuk.

2021. október 13., szerda

Hello radar-diagram! (Mac)

Ki tudja miért, eddig hiányzott az Apple irodai alkalmazásai – szövegszerkesztő Pages, táblázatkezelő Numbers és prezentáció-készítő Keynote – tudásából: a radar-diagram. 2021. őszén az Apple pótolta ezt a hiányt. Erről szól ez az alig másfél perces videó.

2021. október 11., hétfő

Keynote bemutató videó

A Keynote az Apple prezentációs alkalmazása. Eredetileg nem is nekünk készült, hanem Steve Jobs számára, a híres bemutatók megtartásához. Ám olyan sok felhasználó kérte az alkalmazást, hogy azt az Apple megosztotta – szól a legenda. Akárhogy is, a sok előadást tartók közül sokan azért váltottak Macre, hogy használhassák a Keynote-ot – ez saját tapasztalat. A bemutató videó felvillantja a Keynote képességeit, nem oktatja azokat. Aki meg akarja tanulni az alkalmazás használatát, azt várjuk képzéseinken. És hogy panaszkodjak is, amint elkészültem a videóval, az Apple frissítette a Keynote-ot, az újdonságról pár napon belül írunk.

2021. október 8., péntek

Maces App Store-ban ellenőrizd!

Még augusztus elején készítettem a képernyőképet, azóta nem írtam meg, pedig fontos. Valamelyik oprendszer frissítés után az Apple írta alkalmazásokat – Pages, Numbers, Keynote, iMovie, GaregeBand – újra nevünkre, helyesen: Apple ID-nkre kell venni, hogy az App Store-os automatikus frissítés működjön. Azért érdemes mindig a legfrissebb verziókat használni, mert a fejlesztő ezek hibátlan együttműködésére koncentrál.

2021. október 6., szerda

Mit lehet kezdeni az álló iPhone-nal készült videóval?

Sokan nem kezdenek semmit, használják. Ilyenkor a videó két szélén vastag fehér csík látható. Ha ennél többre becsüljük a felvételünket, akkor több menekülő ág közül választhatunk, mi most az egyiket mutatjuk meg. Közepesen macerás, ezért fogadjuk meg, legközelebb fekvő iPhone-nal készítünk igényes videót.

0. feladat – az álló videót már fekvő videóvá tették, sajnos


Ha az eredeti álló videós anyag a rendelkezésünkre áll, ugorhatunk a következő címig!
A két szélén vastag fehér csíkkal megáldott álló videót megnyitjuk a QuickTime Player alkalmazással, amelyet az Apple minden gépre előre telepített. A videót nagyítsuk fel maximális méretre, teljes kijelzősre! Adjuk ki a Fájl > Új képernyőfelvétel parancsot! A kijelző alján megjelenő apró lebegő palettáról válasszuk a Felvétel készítése a kijelölt részről ikont, és jelöljük ki a középső harmadot, ahol az álló videó található. Figyeljünk, hogy inkább a videóból vágjunk le egy-két képpontsort, mintsem fehér csík maradjon a szélén. A lebegő paletta Beállítások > 10 másodperc választása hasznos, ekkor a felvétel indítása után még van tíz másodpercünk, hogy ha kell, rendet tegyünk és elindítsuk a videót. Sajnos a felvétel első pár másodpercében a QuickTime lejátszó csíkja látszani fog.
Indítsuk a Képernyőfelvételt, indítsuk a videót!
A videó véget ért, a felvételt az ikonsoron található fekete pontra kattintva állítjuk meg. Nézzük vissza, hogy minden rendben van-e, megvan a videó eleje és vége, nincs egyik szélén sem fehér csík, csak a videó látható. Ha igen, akkor mentsük el a munkavideót.
Visszakaptuk az eredeti felvételhez hasonló álló videót, erre lesz szükségünk.

Álló videóból fekvő videó – egy megoldás


Mire készülünk? A videó közepén megmarad az álló felvétel. A háttérben, faltól-falig, bal széltől-jobb-szélig a videó egy része lesz látható, elszínezve. Nem saját találmány, számos tévé társaság használja – persze ennél kicsit profibban –, amikor hasonló feladattal szembesül.
(1) Keynote-ban dolgozunk, az Apple prezentáció készítő alkalmazásában. Most egy tök fehér preziben egy tök üres szlájdot nyitunk. A nézetet 25%-ra kicsinyítjük, így a dia a kijelző közepén lesz, érdemes az alkalmazást minél nagyobb méretre felhúzni, a teljes kijelzős mód nem lesz jó. Finderből behúzzuk a dia felületére a mozit. Felnagyítjuk annyira, hogy kitöltse a diát széltében. Fölfele és lefelet jócskán ki fog lógni, nem baj, csak a dián levő rész lesz látható. Ez a videó van legalul, a legalsó réteg.
(2) Az Alakzatok közül a télalapot választom, a jobb oldali Oldalsáv Stílus füléről a barna mintás előre elkészített kitöltést választom. A téglalapnak nincs kerete. A téglalapot méreteit úgy módosítom, hogy kitakarja a teljes diát – ki is lóghat, de nem muszáj. Ha színkitöltést használunk, akkor ne felejtsünk el a színnek áttetszőséget adni, különben a háttérvideó nem lesz látható. Ha nem kell a háttrévideó, akkor kár vele küzdeni – eső után köpönyeg, ha ez volt a szándékod.
(3) Újra betesszük a videót, középre, ez a videó lesz legfelül. Én adtam három pontnyi fehér keretet is adtam neki. Úgy módosítom a mozi méretét, hogy fent és lent a keret épp ne legyen a dián. Minden a helyén, már csak programozási feladatunk van – ne rémülj meg!
(4) Az Oldalsávon az Animációs beállításokat válasszuk ki (képen nem ez látható). Az Oldalsáv alján levő gombra kattintva tudjuk megadni, hogy a két mozi automatikusan és egyszerre induljon el. A két mozi két sorként jelenik meg az újonnan nyert lebegő palettán (képen balra). A képen még két további elem is látható, az egyik a (2) feletti fehér Java Caffe felirat, a másik a bal alsó sarokban levő, piszoknak tűnő apró ikonok – ezekkel most nem foglalkozunk.
Az első videót választva az animáció beállító ablakban válasszuk azt, hogy a videó automatikusan elinduljon a prezentáció megnyitásakor, de adjunk neki egy másodperc késleltetést. A második videót kiválasztva tegyük azt az elsővel egyszerre elindulóvá.
Játsszuk le a prezentációt! Ha minden rendben, akkor válasszuk a Fájl > Exportálás > Mozi parancsot! A prezentációt be ne zárjuk, ha csak el nem mentettük már, amíg nem néztük vissza kiexportált filmet, és nem érezzük úgy, hogy rettenetesen ügyesek voltunk.

És még
Természetesen számos más megoldás létezik egy álló videó elfektetésére. A Keynote remek eszköz erre is, mert képes egyszerre több videót is lejátszani. A videó oldalarányának módosítására a QuickTime és Keynote együttes használata kínál megoldást – fifika, furfang és ötletesség. De rég mondtuk: Kalandra fel!

2021. október 4., hétfő

Mac Üzenetek/Messages túl az alapokon

Az Üzeneteket legtöbben sms-ezésre használják, néha képekkel, net-hivatkozásokkal. Mutatok pár apró trükköt, amivel kényelmesebbé, színesebbé tehető az Üzenetek.
1. Kedvesünk, főnökünk üzeneteit elmulasztani vétek, de előfordulhat, különösen akkor, ha rengeteg üzenetet kapunk és nem olvassuk őket folyamatosan. Igen, az új üzenet a lista élére kerül, de. Adott párbeszédre kattintva előhívjuk a helyzetérzékeny menüt és kiadjuk a Rögzítés parancsot. Ezzel ez a párbeszéd a többi üzenet tetejére kerül és nem mozdul el onnan még akkor sem, ha mással friss üzeneteket váltunk. Megszabadulni a rögzített partnertől szintén a helyzetérzékeny menü segítségével lehet.
2. Amikor üzenetet írunk, akkor az üzenet előtti szürke A ikonra kattintva elérjük az szöveges üzenetnél látványosabb lehetőségeket. Könnyen válogathatunk a Fotók/Photos alkalmazásba rendezett képeink közül. A #képek-re kattintva kereső felületet kapunk, ahová kulcsszó begépelésévél viccesnek tartott gifek között válogathatunk. A Memojimatricák lehetőség egyértelmű, az Üzeneteffektek pedig az Üzenetek ablakban futó animációkat kínálnak. Ezek lejátszását az Üzenetek > Beállítások ablakban letilthatjuk, ha utáljuk.
3. Egy pörgő párbeszédben egy korábbi kérdésre szeretnék válaszolni, akkor az üzenetre kattintva hívjuk elő a helyzetérzékeny menüt. A Tapback ikonos válaszadást, a Válasz... meg szöveges lehetőséget kínál.
4. Az Üzenetek ablak jobb felső sarkában levő i ikonra kattintva a párbeszéddel kapcsolatos beállításokat érjük el. Itt lehet komfortosabbá tenni egy hosszú, éveken át tartó beszélgetést.
5. Ha kettőnél többen vagyunk egy beszélgetésben, akkor az már csoport. Az így nyert infó ablakban találjuk a csoportnév- és fotó módosítási lehetőséget is. Kövesd a nyilat!
6. Ha követted, akkor egy ehhez hasonló ablakot kaptál :)
7. A kék fénykép ikonra kattintva a csoport képét egy, Fotók/Photos alkalmazásban tárolt képedre cserélheted le.
8. De használhatod valamelyik Üzenetek/Messages ikont is, görgess lefele!
9. A név is átírható, aki sok csoportos beszélgetést kezel Üzenetekben/Messagesben, annak ez kimondottan kívánatos tudás.
10. És végül, de nem utolsó sorban, a középső kék ikonra kattintva az emodzsik közül választhatunk csoportot jelképező ikont.

2021. október 1., péntek

Külföldön olcsóbb a Mac? (2021/10)

Alapelvek
Tudom, hogy többen rendszeresen olvassátok visszamenőleg is ezeket a bejegyzéseket, de mindig vannak újak, így az ő számukra jöjjön pár alapelv. Az árak a netes Apple Store árai országonként. Az árfolyam az aznapi hazai Raiffeisen deviza közép árfolyama. Ezekből számolja ki a Numbers, majd hasonlítja össze, hogy hol a legolcsóbb vagy hol a legdrágább a Mac. A külföldi árban nincs benne a repjegy, szükséges papírok - például céges vásárlásnál. És nem számolunk a nagyon olcsó, van valahonnan, "persze, hogy van rá gari", számla mentes dolgokkal. A táblázat félig játék, de komoly. És a közölt számokért felelősséget nem vállalunk, mielőtt vásárolsz, tájékozódj!
Jelmagyarázat
A sötétzöld a legjobb, a sötét piros a legrosszabb ár. E két szélsőérték közt Macenként öt egyenlő nagyságú árkategóriát hoztunk létre.
Cégeknek
Mert mi visszaigényeljük az áfát, ezért a nettó árral számolunk.
Magánszemélyek
Mert mi fizetünk áfát is a Mac után.
Mac-index
2016-ban nekikezdtünk egy Mac-index kialakításának. A Mac-index az egyes országok Mac drágaságát vagy olcsóságát mutatja. Minél kisebb a szám, annál olcsóbb az adott országban a Mac (nettó árat nézve). Ez persze nem jelenti, hogy az összes Mac ott a legolcsóbb. A Mac-index számításánál már figyelembe vettük, hogy hordozható Macből közel ötször annyit értékesítenek, mint asztali gépből. Az index akkor "finomodik" tovább, ha találunk részletesebb és megbízhatóbb adatsort. Az Apple pár éve már nem közöl bontást a negyedéves jelentésében az eladott Mac típusok szerint. (A Google-térképes megjelenítés csak a blogon mutatkozik meg.)


Minél kisebb a szám, annál olcsóbb az adott országban a Mac (nettó árat nézve).