2017. augusztus 29., kedd

Három össze nem függő Apple-hír

1.
A Wall Street Journal szerint szeptember 12-én lesz az iPhone bemutató.

2.
Tim Cook, az Apple első embere, országjárásba kezdett. Felkeresi az Apple termékek gyártásában résztvevő üzemek egy részét. Ellátogat iskolákba is, ahol az Apple-t népszerűsíti. És számtalan interjút ad. Az egyik válaszában kifejtette, hogy a kormányzat most nem működik annyira jól, mint korábban, ezért a lakosoknak (vö. nép egyszerű hazafiainak, Gonosz Almalapul: Patriots) kell összefogni, hogy megállítsák a minden területen érezhető visszaesést.

3.
Az Apple, a többi tech és nem tech céghez hasonlóan megkezdte az adományozást és az adománygyűjtést a Harvey hurrikán károsultjai javára. (“Houston, we've had a problem here" - hangzott el anno a szerencsétlen sorszámú, de szerencsével hazatérő Apollo-13 fedélzetéről az elhíresült mondat. Most Amerika negyedik legnagyobb városában van egy kis probléma: a víz az út.)

2017. augusztus 25., péntek

Tim és Trón avagy tartalom, tartalom, content

"Tartalom a király" – sok nettel kapcsolatos képzésen hangzik el ez, vagy ehhez hasonló mondat. Legyen bármilyen jó a szoftver (vagy hardver), ha nincs rá tartalom, akkor felejtős. A Facebooknak, Twitternek, Instának és sok hasonlónak mi toljuk a tartalmat, mindent meg is tesznek azért, hogy toljuk. A tévézés lassan épp olyan ismeretlen fogalom lesz – a tizen-huszonévesek körében már szinte az –, mint a faxolás (you know: faxmodem?). És az Apple a mozgóképháború mezsgyéjén izmoz: az iTunes videó -eladó -kölcsönző szolgáltatása épp úgy nem tarolt, ahogy a, ha jól számolom, negyedszer újratervezett AppleTV sem.



Az Apple nem adja fel, nem adhatja fel. Ha nem sikerült más tartalmán keresni, pedig a zeneipart átalakító recepttel érkezett, akkor saját tartalom kell. A hírek szerint egy milliárd dollárt, 257 milliárd magyar forintot fektet 2018-ban saját videó-tartalom gyártásában. Így próbál a harcmezőre jutni, hogy jól megküzdjön a Netflix, HBO és hasonló vállalkozásokkal.

Mennyi az annyi?
Az épp szinte mindent taroló Trónok Harca durván fél milliárdjába került az HBO-nak. Ezt nézve nem is sok az Apple tervezett költése. És egy sikeres Trónok Harca mellett legalább ennyibe kerülnek összesen a kevésbé sikeres és teljesen bukott sorozatok is. Az is igaz, hogy az első évad 55m dollárba került, így azért már nyílik lehetőség kísérletezésre. A sikerre nincs recept, hogy ellőjünk még egy közhelyet, erre legjobb példa épp az Apple, amelynek két tulajdonolt sorozatát – "Majmok bolygója" és "Carpool Karaoke" – igen csak lerántottak a kritikusok.
Ha már kritikusok, a Pappa Pia magyar filmet dicsérő sort egyet sem olvastam, viszont 1,38 milliárd forintba került, az Apple 186 filmet forgathatna a tervezett költségvetéséből – minden második napra jutna egy film.

2017. augusztus 23., szerda

Hogyan forgass el képet tetszőleges mértékben?

Photoshoppal persze könnyű, de mondjuk nincs nálad PS, se más képmanipulátor szoftver és mégis ez a feladat. Kapásból négy szoftvert sorolok fel, ami fent van a te Maceden is! Fotók, Pages, Numbers és Keynote. Jó, az utolsó három az Apple irodai csomagja, általában amit az egyik tud, azt tudja a másik is.


Ezt a képet kellene elforgatnom, hogy vízszintes meg függőleges legyen a nyomtatott áramkör élei (a múlt heti Macintosh SDD bejegyzéshez kellett a kép).

Fotók
Elszúrtam a kép kivágást, mert Fotókban forgatva a képet, a két szél levágásra kerül, ahogy a képen látható.

Fotókban a képet kiválasztottam, a szerkesztésre kattintottam. Nem a képforgatás ikont használtam, mert azzal kilencven fokokat lehet csak forgatni [90 fokos forgatásra amúgy ott a Preview/Megtekintő], hanem a vágás-ikont, ott lehet a képet forgatni. Az eszköz alapvetően arra való, hogy ha a horizont jobbra vagy balra lejtene, akkor azt helyreállítsuk. Mivel itt nem pár fokot kell forgatni – a ferde képeknél 2-3 fokelég szokott lennei –, ezért itt már elveszteném a kép széleit. A Fotók nem tud a képhez nem létező részt hozzátenni.

Pages, Numbers és Keynote
Egy új, üres oldalra behúzom a képet. Az oldalsávon az Arrange fülön a Rotate részben található eszközökkel tizedfok pontosan tudom elforgatni a képet. Ha nem bíznék a szememben, akkor Command+R parancsra kapok egy vonalzót a lap tetején. A vonalzón állva lenyomva tartott egérrel lefelé mozogva pedig nyerek egy (a képen sárga) segédvonalat, ami biztos vízszintes.

344 fokra forgatva lesz az SSD kártya vízszintes. Így tudsz egy képet tetszőleges szöggel elforgatni.
Ez okés, de hogy nyerem ki a képet?
A képernyőkép másolásssal (ju nó: printscreen): Command+Shift+4 és szépen téglalappal körberajzolom azt, amit ki akarok menteni.

2017. augusztus 21., hétfő

Ezeket a laptopokat érdemes idén megvenni a gyerekednek?

Eddig bíztam a Portfólión megjelenő írásokban, hitem a "Ezeket a laptopokat érdemes idén megvenni a gyerekednek" írás végére erőst megcsappant. Ahogy negyedórás melóval (remélhetőleg minimális számú hibával) összeütött táblázat mutatja, a felső kategóriában az almát (szó szerint) a körtével (átvitt értelemben) vetették össze. Az alsó két kategória alma-mentes volt, így kimaradt.


A cikk szerint felső kategóriás gépek összehasonlítása.

"Van itt minden, mint a búcsúban" – ahogy mondani szokás. Persze így jár az, aki fordít – de legalább nem ferdít. Két gépet ki is hagytam, mert azok itthon nem kaphatók, legalábbis legjobb haverom, a Google, szerint nem.

Ha engem kérdeznek
Ha engem kérdeznek, akkor nagyon elgondolkodnék. Mert a legtöbb suliban Word van, Excel meg PowerPoint. Ami, igaz, van Macre is, de nem pont úgy néz ki. Ha nem informatikus lesz a gyerekből (gimi, egyetem), akkor szívni fog a kicsit más rendszerrel. Pécéből sem vennék 17 incheset, az is biztos, ha csak nem videóvágó szakon tanul. Sőt, inkább kétszer 170-200eFt, mint egyszer félmilla vagy még több.
Macbook Airt választanék. Elméláznék, hogy 128 vagy 256 gigásat vegyem-e. Pro tök fölösleges (ha csak nem info szak, vagy videóvágás – ha meg az lesz, ráér akkor megvenni a Pro-t). Amit biztos vennék, az a plusz két év gari kiterjesztés. Meg az ütés álló tok, táska.

2017. augusztus 16., szerda

Apróság, ami fontos

A nyár eleji WWDC egyik előadásán esett szó a hibaüzenetekről is. Bár utálunk velük találkozni, de ha már megtörténik, akkor legyen "hasznos", "értelmes", "iránymutató". Ahogy az Apple a fejlesztőknek mondta: "A felhasználót kevésbé az érdekli, hogy mi történt, sokkal inkább az, hogy miért". Ezzel, hellyel-közzel egyet is értünk. Alapfokú Mac OS képzéseinken mindig elmondjuk, hogy a Mac nem üzenget folyamatosan, mint a Windows, ezért az olvasatlanul Enter ütése nem hasznos. Ha a Mac üzen, akkor annak oka van.


A régi hibaüzenet. Inkább az derül ki belőle, hogy mi nem sikerült. A példa szokás szerint eltúlzott, mert az ImageDatabaseV2 név csak az informatika-szakosokat boldogítja.


Az új, vagy javasolt hibaüzenet. Magyarul van – mondhatnám –, de hát angolul. Bár mindkettőben ott a megoldandó feladat, a merevlemez vagy SSD betelt, de a második jobban eligazít.

2017. augusztus 14., hétfő

Macintosh Szilárdtest Meghajtó

Aki tudja, mit jelent a cím, az veregesse meg jobb kezével a bal vállát!

Lassan tíz éve már, hogy SSD-vel is, vagy csak azzal kaphatók a Macbookok, mégis, az Íróasztalon változatlanul Macintosh HD névvel találjuk meg a háttértárat. A HD a hard disc = merevlemez rövidítése. Apróság, szinte meglepő, hogy az Apple, ami az ilyesmire nagyon odafigyel – láttál már nem 9:41-t mutató iPhone-t? –, ezt nem módosította még. Bár az is lehet, hogy ikon csere is kellene, mert ahogy a képen is látható, még a merevlemezre ragasztott figyelmeztető cédula is látható. Az új ikon viszont vicces lenne: egy nyomtatott áramkör.

Ugye, hogy hülyén nézne ki? Az is igaz, hogy élő embert még nem láttam, aki zavart volna a Macintosh HD név és átírta volna. (És a Gonosz Almalap szerint halottat, vagy vérfarkast sem...)
Ki ne maradjon: SSD = Solid State Drive. (Néha az ember úgy érzi, hogy kész a bejegyzés, minden oké. És akkor ... elmentem a wikipediára, hogy mi az SSD magyar elnevezése.) Ahogy említettem, az SSD egy nyomtatott áramkör, ám a Wiki szerint: "tartós állapotú meghajtó" vagy "szilárdtest-meghajtó" (ez utóbbiért külön büntetést rónék ki, az első még csak magyarázható). A "félvezető alapú meghajtó" a leginkább helyes, jó.

2017. augusztus 10., csütörtök

7S, 7S+ vs. 8, 8+ és 8Pro

Lehet, hogy mégsem csúszik meg az Apple a következő iPhone piacra dobásával – miért? volt róla szó, hogy csúszik? – kérdezheti a nyaraló, nem Apple híreken élő. Az új "mindent látó guru", Ming-Chi Kuo (KGI Securities) szerint időre kész lesz az iPhone, de nem lesz rózsaszín, csak arany, ezüst és bronz fekete. Aki rosét szeretne, az kérje kedvenc borászától. Egy másik jós, John Gruber, szerint pedig az új sorozatot nem iPhone 7S-nek és 7S Plus-nak nevezik majd, a nevük iPhone 8, 8 Plus és 8 Pro lesz. Vagy akár szám nélkül. A Gonosz Almalap szerint meg római számmal jelöli majd az Apple.

2017. augusztus 7., hétfő

Remek negyedéves Apple eredmények, amelyeknél jóval több kellene

Tim Cook, az Apple vezetője, pár napja beszélt elemzőkkel a cég negyedéves eredményéről – semmi meglepő, semmi mulatságos, semmi szomorú. Az iPhone eladás nőtt, ez adja a bevétel közel kétharmadát, a szolgáltatásból származó bevétel és nyereség nő, ez üdvözítő. Az árfolyamok okozta gondokat is pedzegette beszédében. Ha valaki úgy vélte, hogy Cook el fog térni a vártaktól, annak csalódnia kellett, lassan halálos unalmat árasztva hozza üzembiztosan a minden nagyon szép, mindenhez pozitívan állunk attitűdöt, kényes dolgokról – például Apple vs. EU, vagy a Trump kormányzat hatása az IT cégekre – nem beszél. De ennél apróbb kihívásokról sem. Pedig – lenne miről!


Maddie Ziegler táncos mókás arcot vág, mikor Tim Cook az iPhone 7 Plust dicsérte.

Innováció
Az agyak az Apple-nél kiszáradni látszanak, semmi iparágat megmozgató újdonságot sem kaptunk (Macesek) az elmúlt években – USB-C? Touch Bar? ugye vicceltek? A meghatározó értékesítés mellett az iPhone sem vet már akkora hullámot, mint hajdanán. ("Az SE most hatos vagy hetes? Nem a nyolcas kicsiben?" – beszélgettek a minap mellettem iPhone-okkal a kézben.) A HomePoddal (na mi is az? fülbe? asztalra?) az Apple csak követi az Amazon Echo-ját. Be kellene ismerni, hogy az innovációs tündér elment. És megígérni, hogy megkeressük. Ahelyett, hogy úgy teszünk, mintha még mindig a körgyűrűben keringene.

Politika
Oké, Tim, aránylag karakán véleményét mondott a Fehér Ház bevándorlás politikájáról (sok jó mérnök érkezett a határokon túl, nem is szólva a félig szír alapító Steve Jobs esetéről) és szóvá tette a másság elismerésében tett visszalépéseket is – személyes érintettség is vagyon. De mint Amerika egyik meghatározó cégének vezetője, többet tehetnél. Persze az Apple nagyon kiegyensúlyozottan próbál mindkét pártnál jó pontokat írni – a demokratáknál jóval többet –, de nem lehet a végtelenségig ezt tenni. Függetlenül, hogy Trumpnak hívják az elnököt vagy nem, az Apple-nek nem mindegy, milyen adórendszer van, milyen egészségügyi biztosítást képesek az alkalmazottak – gondoljunk az Apple Store-okban dolgozókra, ne a felső-vezetésre – megfizetni.

Felvásárlás
Az Apple, ahogy mi is sokszor megírtuk, csak ül a temérdek pénzén. Sehol egy nagyobb felvásárlás. A 2014-es három milliárdos Beats messze elmarad attól, amire az Apple képes lenne. Ha az innováció döcög, akkor a felvásárlás járható út. 257 milliárd van erre. Ahelyett, hogy előbb-utóbb osztalékká lesz a részvényesek követelése nyomán, talán egy apró kockázatot kellene végre bevállalni. A részvényesek azt akarják, hogy a pénz pénzt termeljen, ne álljon a polcon. Ha az Apple nem használja, elveszik tőle.

(E kedves sorokat a Fortune hírelevelében írta meg Verne Kopytoff.)

2017. augusztus 1., kedd

Külföldön olcsóbb a Mac? (2017/8)


Alapelvek
Tudom, hogy többen rendszeresen olvassátok visszamenőleg is ezeket a bejegyzéseket, de mindig vannak újak, így az ő számukra jöjjön pár alapelv. Az árak a netes Apple Store árai országonként. Az árfolyam az aznapi hazai Raiffeisen deviza közép árfolyama. Ezekből számolja ki a Numbers, majd hasonlítja össze, hogy hol a legolcsóbb vagy hol a legdrágább a Mac. A külföldi árban nincs benne a repjegy, szükséges papírok - például céges vásárlásnál. És nem számolunk a nagyon olcsó, van valahonnan, "persze, hogy van rá gari", számla mentes dolgokkal. A táblázat félig játék, de komoly. Oroszország nem EU tag, tehát az onnan behozott adott értékű eszközöket bizony el kell vámoltatni.
És a közölt számokért felelősséget nem vállalunk, mielőtt vásárolsz, tájékozódj!

Magánszemélyek

Cégeknek

Mac-index
Tavaly nekikezdtünk egy Mac-index kialakításának. A Mac-index, amely várhatóan hónapok során nyeri majd el végleges számítási módját, az egyes országok Mac drágaságát vagy olcsóságát mutatja. Minél kisebb a szám, annál olcsóbb az adott országban a Mac (nettó árat nézve). Ez persze nem jelenti, hogy az összes Mac ott a legolcsóbb. A Mac-index számításánál már figyelembe vettük, hogy hordozható Macből közel négyszer annyit értékesítenek, mint asztali gépből. Az index akkor "finomodik" tovább, ha találunk részletesebb és megbízhatóbb adatsort. Az Apple pár éve már nem közöl bontást a negyedéves jelentésében az eladott Mac típusok szerint.
Aki összevetné a mostani számokat a 2017. januári vagy az előttivel, jelentős eltérést tapasztal. Statisztikus ismerőssel beszélgetve finomítottuk a számítást, ami a számértékeket befolyásolta, de az arányokat - drágább, olcsóbb - nem. Az új számítási módszert az előző havi adatokkal használva előbb-utóbb elkészül az országok indexeit időben ábrázoló grafikon...


Minél kisebb a szám, annál olcsóbb az adott országban a Mac (nettó árat nézve) Oroszországot kivettem, mert brutálisan kilóg a sorból.