Amikor Kínában a termelés összeomlik, az Apple vezérigazgatója, Tim Cook leggyakrabban a „vágj jó képet és viseld” megközelítést alkalmazza. Jelenleg nincs jele annak, hogy a legújabb kínai események kapcsán másként cselekedne.
Kép: AFPTV/AFP/GETTY IMAGES
Az elmúlt napokban Cook és cége láthatóan elnémult az elsődleges Apple iPhone-összeszerelő üzemben kitört lázadással kapcsolatban, amikor a frusztrált munkások összecsaptak az őrökkel a szigorú COVID-zárlat politika és a ki nem fizetett bérek miatt. A Foxconn által üzemeltetett létesítményben csütörtökre elcsendesedni látszott a viszály, bár a hétvégén számos kínai metropolisz utcáin tomboltak a bezárás ellen tiltakozva, ritka a nézeteltérés a tekintélyelvű köztársaságban.
Cook a mai napig nem kommentálta a felfordulás egyik okát sem, míg az Apple tisztviselői közleményt adtak ki, amelyben kijelentették, hogy „szorosan együttműködnek a Foxconnnal, hogy biztosítsák alkalmazottaik aggályainak kezelését”.
Az Apple tisztségviselőinek viszonylagos csendje a Foxconn turbulenciával kapcsolatban érdekes a jelentős pénzügyi veszteségekről szóló jelentések mellett, a Foxconn-problémái több milliárd dollárjába kerülhetnek az Apple-nek ebben a negyedévben.
A Bloomberg hétfőn arról írt, hogy a Foxconn belső működését ismerő forrás szerint hat millió iPhone 14 Pro-val kevesebbet gyártanak idén, elsősorban az említett zűrzavar miatt. Az Apple eredetileg mintegy 90 millió iPhone gyártását tervezte idén.
Eközben Dan Ives, a Wedbush Securities elemzője hétfőn Twitteren azt írta, hogy az Apple iPhone-eladásai ebben a negyedévben 5-10%-kal csökkenhetnek a Foxconn-eset miatt. Az Apple a tavalyi ünnepi negyedévben 71,6 milliárd dolláros iPhone-értékesítésről számolt be.
„A nulla kínai Covid-politika súlyos ütést jelentett az Apple ellátási láncára, a zhengzhoui Foxconn-tüntetések fekete nap (de nem Black Friday – viccelődött kín[j]ában az iPhone 14 Pro-ra váró Fanatikus Almalap) jelentenek az Apple-nek és a Foxconnnak egyaránt” – írta Ives jegyzetében.
Az Apple részvényei két százalékot estek a hétfői kereskedésben, és négy százalékot az elmúlt héten.
Az, hogy nem hajlandó hosszasan kommentálni a Kínában uralkodó káoszt az emberi jogok és a munkaügyek szószólója, arra utal, hogy az Apple nem rendelkezik megfelelő üzleti lehetőségekkel az ilyen esetek kezelésére.
Az Apple és beszállítói továbbra is elválaszthatatlanul összefonódnak Kínával, ahol az iPhone-ok nagyjából 95 százalékát szerelik össze. Amint arról itt szeptemberben írtunk, az Apple-nek évtizedekbe telhet, amíg a teljes iPhone-gyártást függetleníti Kínától – bár az idő elemzőnként eltér.
Az Apple vezetői csendben lobbizhatnának a kínai hatóságoknál, hogy enyhítsenek a nulla COVID-protokollokon, de Hszi Csin-ping elnök minden ilyen lépést a lázadás ellen való engedésnek tekint. És ahogy a Bloomberg rovatvezetője, Matthew Brooker vasárnap írta: „Xi ösztönei arra törekednek, hogy kompromisszumok nélkül megbirkózzon a párt hatalmát érintő kihívásokkal”.
Míg az Apple dollármilliárdokat veszíthet ebben a negyedévben Kína COVID-politikája miatt, ez csekély ár a kínai kormánnyal való hosszabb távú békéért.
Az Apple az amerikai és a kínai politikai vezetők közötti növekvő súrlódások kellős közepén találja magát, és az előbbi agresszív lépéseket tesz, hogy akadályozza utóbbi technológiai fejlődését. Cook minden bizonnyal nem akarja tovább szítani ezeket a feszültségeket az Apple évi 400 milliárd dolláros üzletének egy kis töredéke miatt, amelynek csaknem 20 százaléka kínai ügyfelektől származik.
Ne feledjük azt sem, hogy az Apple 2016-ban ígéretet tett arra, hogy öt év alatt 275 milliárd dollárt fektet be Kínában, így az idei negyedév veszteségei elenyészőnek tűnnek.
"Az Apple-nek számos oka van arra, hogy ne borítsa fel a csónakot" - mondta Gad Allon, a Pennsylvaniai Egyetem Wharton School menedzsment- és technológiai programjának igazgatója a CNN-nek.
A közelmúltbeli események felhívták az Apple figyelmét az ellátási lánc diverzifikálására, ez Cupertinóban meg is kezdődött. Az elmúlt években az Apple az iPhone-ok, MacBook-ok és kiegészítők gyártását Indiába és Thaiföldre helyezték át, bár ez az összeszerelési műveletek kis részét.
Addig is Cook-nak és csapatának át kell kavarnia magát a kínai COVID-zavaráson. A cég számára, amely évekig élvezte a kínai olcsó munkaerőt, ez a nyugtalanító negyedév az autokratákkal való üzletelés költsége.
Forrás: Jacob Carpenter, Fortune
2022. november 30., szerda
2022. november 28., hétfő
macOS Ventura: Rendszerbeállítások
A neve ugyan nem változott a Mac gép szoftveres alapbeállításait kezelő Rendszerbeállításoknak (angolul System Preferencies helyett System Settings lett), de az elrendezése teljesen megváltozott. Az Apple valamiért úgy gondolja, hogy az iPades, iOS-es elrendezés szebb, jobb és logikusabb, ezért azt emelte át a macOS-be. A Pro érvek így hangozhatnak: a felhasználói élmény jobb, mert az összes Maces rendszeren hasonló a logika; a ráfordított szoftver-fejlesztési idő így még kevesebb. A Kontra oldalon pedig elmondom, hogy bonyolultabb, összetettebb és nehézkesebb lett a Rendszerbállítások. A Macen egérrel / trackpaddel / cursor-ral választunk kattintunk, az iOS (és iPad, többet nem írom, de beleértem) alatt pedig az ujjunkat használjuk. Emiatt az utóbbin a kattintandó területnek jóval nagyobb a minimál mérete, mint Macen. Az iPhone, iPad kijelző centiben kisebb, mint egy Macé, ezért kevesebb fér rá. A kattintási felület és a fizikai méret miatt az iOS felhasználói felület átrakása Macre pazarló és nem optimális. (És akkor is az lesz, ha a Mac kijelzője bökdöshető lesz, uff!) Ismerkedjünk meg a szép új világgal!
(1) A Rendszerbállítások > Nézet menüje hosszú legördülő menüben mutatja, milyen almenük érhetők el. Minden almenü önálló párbeszédablakot jelent, de egyszerre csak egy látható – változatlanul. Egy-egy beállítás több helyen is elérhető.
(2) A párbeszédablakban, azaz a Rendszerbállítások ablakában a leghasznosabb a kereső. Korábban fejből tudtam, hogy a Rendszerbállítások melyik ikonjára kattintva mit állíthatok, most – biztos csak a változás miatt – azonnal a keresővel kezdek, majd igyekszem a találatok közül azt kiválasztani, amelyik tényleg oda visz, ahová el akarok jutni. Pazar. A képen az Akkumulátorra kerestem rá, négy menüpont nyolc al-taláttal – az Apple szerint ez így logikus. Több oprendszerrel ezelőtt egyetlen panelen volt minden, a – szintén iOS-ből átvett – Control Centerrel két hely lett. Most négy. Legalább bináris.
(3) Ha az, amit szabályozni szeretnénk a Rendszerbeállításokban, kitehető az ikonsorra (menüsor) vagy a Control Centerbe. Ha már akkumulátor, jöjjön egy gyors tipp: itt lehet a bekapcsolni, hogy százalékosan is lássuk, mekkora az akkumulátor töltöttsége.
(4) Miután – csak a cikk kedvéért, mert sok értelmét nem látom – a Control Centerben látom az akkumulátor töltöttségét, rákattintva erre az információra, egy új ablak jelenik meg, amelyben ismét kattintva megnyílik a Rendszerbeállítások > Akkumulátor párbeszédablaka. (Két kattintás? Barátaim, Apple fejlesztők, csalódom bennetek.)
Használd a Nézet menüt! Ebben abc-sorrendben találod a fő beállítási elemeket.
Nézd nagyban! A Rendszerbeállítások Ablak menüjében a Nagyítás parancsra a Rendszerbeállítások ablaka maximális magasságúvá lesz. Persze át is méretezheted akkorára, amekkorára csak szeretnéd (és a kijelződ engedi.
Íróasztal és Dock Itt a Dock és Íróasztal beállításokon kívül a menüsorral (ikonsorral), Stage Managerrel és Mission Contollal kapcsolatos beállításokat is megtalálod.
Wifi A Hálózatból is eljutsz a Wifi beállításokhoz, de a Wifi önálló elem. Az elérhető wifi eddig tömör listája szép szellős lett, lehet görgetni (vagy bölcs előrelátásból a Wifinek a-val, b-vel kezdődő nevet adni). Általában nincs rá szükség, de a részleteket a Részletek... és a lista aljára rejtett Egyéb gombra kattintva érjük el. Ami megint nem felhasználóbarát, hogy itt, a lista után találunk két fontos beállítást, ezeknek nagyon a lista előtt lenne a helyük.
... Ilyen kedvesen útbaigazító, felhasználást segítő feliratú gombot találsz a Hálózatok panelen. Nem, a kérdőjel nem a gomb feliratának megfejtését fedi fel.
Bővítmények Korábban önálló ikonja volt, most az Adatvédelem és Biztonság aljára (igen, görgess sokat!) száműzték. A Profilok társaságában. Igen, ezeket sem használtuk sokan, nem is naponta.
Tárhely Aki járt nálunk oktatáson, az biztos tudja, de aki nem, az is megtanulta, hogy fontos, hogy a háttértáron legyen elegendő hely. Ezt eddig az Alma menü About this Mac parancsára megjelenő ablak Tárhely fülére kattintva lehetett megtenni (két kattintás). Most a Rendszerbeállítások > Általános > Tárhely paranccsal (három kattintás, 50%-kal több).
Indítóelemek Az Általános beállítások alól érhető el. Itt szabályozható, hogy amikor bejelentkezünk, milyen alkalmazások indulnak el. És köszönjük, nagyon hasznos fejlesztéssel bővült a Rendszerbeállítások. Eddig is láttuk az alkalmazásokat – Dropbox, OneDrive... –, de nem láttuk a háttérben maradó segédprogramokat – Adobe frissítő, Anydesk, Teamviewer... Most ez utóbbiak is látható, kikapcsolhatók(!), sőt, némelyiknél az adott fájlt is meg tudja mutatni a macOS, ha irtani szeretnénk, ez nagyon hálás.
TimeMachine Ugye használod? Szabályozható a rendszeressége: óránkénti (eddig), napi vagy heti ritkításra. Én biztos, hogy maradok a napinál, a biztonsági mentés mindennél fontosabb. Munkára használt gép esetén nem is tudnék indokot a ritkább mentési periódus beállítására. Lehetséges még manuálisra váltani, de ezt annyira nem javaslom, hogy meg sem említem.
Több billentyű/nyelv használata Aki nem csak magyar billentyűzet kiosztást használ, az a Billentyű panelen tud erről rendelkezni. A Szövegbemenet (😀) > Beviteli források > Szerkesztés... gombjára kattintva lehet felvenni vagy törölni billentyűzet kiosztásokat.
(2) A párbeszédablakban, azaz a Rendszerbállítások ablakában a leghasznosabb a kereső. Korábban fejből tudtam, hogy a Rendszerbállítások melyik ikonjára kattintva mit állíthatok, most – biztos csak a változás miatt – azonnal a keresővel kezdek, majd igyekszem a találatok közül azt kiválasztani, amelyik tényleg oda visz, ahová el akarok jutni. Pazar. A képen az Akkumulátorra kerestem rá, négy menüpont nyolc al-taláttal – az Apple szerint ez így logikus. Több oprendszerrel ezelőtt egyetlen panelen volt minden, a – szintén iOS-ből átvett – Control Centerrel két hely lett. Most négy. Legalább bináris.
(3) Ha az, amit szabályozni szeretnénk a Rendszerbeállításokban, kitehető az ikonsorra (menüsor) vagy a Control Centerbe. Ha már akkumulátor, jöjjön egy gyors tipp: itt lehet a bekapcsolni, hogy százalékosan is lássuk, mekkora az akkumulátor töltöttsége.
(4) Miután – csak a cikk kedvéért, mert sok értelmét nem látom – a Control Centerben látom az akkumulátor töltöttségét, rákattintva erre az információra, egy új ablak jelenik meg, amelyben ismét kattintva megnyílik a Rendszerbeállítások > Akkumulátor párbeszédablaka. (Két kattintás? Barátaim, Apple fejlesztők, csalódom bennetek.)
Hogyan érdemes használni a Ventura Rendszerbeállításokat?
Kereséssel. A neten felbukkanó bemutatók, magyarázók és társaik – mint ez a bejegyzés is – a keress, ha meg akarod találni tanácsot adja.Használd a Nézet menüt! Ebben abc-sorrendben találod a fő beállítási elemeket.
Nézd nagyban! A Rendszerbeállítások Ablak menüjében a Nagyítás parancsra a Rendszerbeállítások ablaka maximális magasságúvá lesz. Persze át is méretezheted akkorára, amekkorára csak szeretnéd (és a kijelződ engedi.
Íróasztal és Dock Itt a Dock és Íróasztal beállításokon kívül a menüsorral (ikonsorral), Stage Managerrel és Mission Contollal kapcsolatos beállításokat is megtalálod.
Wifi A Hálózatból is eljutsz a Wifi beállításokhoz, de a Wifi önálló elem. Az elérhető wifi eddig tömör listája szép szellős lett, lehet görgetni (vagy bölcs előrelátásból a Wifinek a-val, b-vel kezdődő nevet adni). Általában nincs rá szükség, de a részleteket a Részletek... és a lista aljára rejtett Egyéb gombra kattintva érjük el. Ami megint nem felhasználóbarát, hogy itt, a lista után találunk két fontos beállítást, ezeknek nagyon a lista előtt lenne a helyük.
... Ilyen kedvesen útbaigazító, felhasználást segítő feliratú gombot találsz a Hálózatok panelen. Nem, a kérdőjel nem a gomb feliratának megfejtését fedi fel.
Bővítmények Korábban önálló ikonja volt, most az Adatvédelem és Biztonság aljára (igen, görgess sokat!) száműzték. A Profilok társaságában. Igen, ezeket sem használtuk sokan, nem is naponta.
Tárhely Aki járt nálunk oktatáson, az biztos tudja, de aki nem, az is megtanulta, hogy fontos, hogy a háttértáron legyen elegendő hely. Ezt eddig az Alma menü About this Mac parancsára megjelenő ablak Tárhely fülére kattintva lehetett megtenni (két kattintás). Most a Rendszerbeállítások > Általános > Tárhely paranccsal (három kattintás, 50%-kal több).
Indítóelemek Az Általános beállítások alól érhető el. Itt szabályozható, hogy amikor bejelentkezünk, milyen alkalmazások indulnak el. És köszönjük, nagyon hasznos fejlesztéssel bővült a Rendszerbeállítások. Eddig is láttuk az alkalmazásokat – Dropbox, OneDrive... –, de nem láttuk a háttérben maradó segédprogramokat – Adobe frissítő, Anydesk, Teamviewer... Most ez utóbbiak is látható, kikapcsolhatók(!), sőt, némelyiknél az adott fájlt is meg tudja mutatni a macOS, ha irtani szeretnénk, ez nagyon hálás.
TimeMachine Ugye használod? Szabályozható a rendszeressége: óránkénti (eddig), napi vagy heti ritkításra. Én biztos, hogy maradok a napinál, a biztonsági mentés mindennél fontosabb. Munkára használt gép esetén nem is tudnék indokot a ritkább mentési periódus beállítására. Lehetséges még manuálisra váltani, de ezt annyira nem javaslom, hogy meg sem említem.
Több billentyű/nyelv használata Aki nem csak magyar billentyűzet kiosztást használ, az a Billentyű panelen tud erről rendelkezni. A Szövegbemenet (😀) > Beviteli források > Szerkesztés... gombjára kattintva lehet felvenni vagy törölni billentyűzet kiosztásokat.
2022. november 25., péntek
iPhone Jegyzetekben aláírom
Ugyan nem államilag elismert módon, viszont plusz regisztráció és költség nélkül. És egyszerűen, mert ez Apple. Mutatom hogyan! Hogy ezt Jegyzetekben meg tudom tenni, az jó, de ha PDF-t tudnék szignózni, az lenne az igazi!
Ha tudjuk, hol kell keresni akkor egyszerű! Szövegszerkesztő módban a ceruzahegy ironra bökve (1) jön elő a tollal vagy kézzel dolgozók eszköztára. A plusz jelre bökve (2) lépünk tovább, az aláírás hozzáadását választjuk (3). És a meglevő aláírások közül kiválasztjuk (4) a megfelelőt (aláírás, szignó, olvasható...)
A kapott aláírás képként mozgatható, nagyítható, a sarkában levő három pöttyre bökve (5) további lehetőségek közül választhatunk. Ha még nem lenne aláírásunk (3, azaz 6), akkor hozzuk létre azt! Csak akkor mentsük, a elégedettek vagyunk.
Ez az aláírás nem hivatalos, államigazgatásilag elsimert, ugyanakkor az Apple által kódolt-védett. Jogilag meg az az aláírásom, amiről elismerem (vagy bebizonyítják), hogy az enyém.
Ez az aláírás nem hivatalos, államigazgatásilag elsimert, ugyanakkor az Apple által kódolt-védett. Jogilag meg az az aláírásom, amiről elismerem (vagy bebizonyítják), hogy az enyém.
2022. november 23., szerda
macOS Ventura Porondmester (Stage Manager)
OMG. Porondmester. Mi ez a cirkus? (Piccadily, de most nem.) A büntető magyar fordítás az új macOS Ventura újdonságát nevesíti. A magyarul soha többé le nem írom PM a munka fókuszálásában segít, a nem használt ablakok és az Íróasztalra mentett elemek elrejtésével. A nem használt, de nyitva levő ablakokat a kijelző bal oldalára kicsinyíti, azok onnan egy kattintással lecserékhetők az épp aktív ablakra.
A PM használatához az első lépés, hogy engedélyezzük ikonjának az ikonsoron való megjelenését: Alma menü > Rendszerbeállítások > Vezérlőközpont > PM. Tesszük ezt azért, mert ott tudjuk testreszabni a PM-t. A testreszabás legfontosabb része, hogy elérhető legyen-e vagy ne. Másik lehetőség is van a PM bekapcsolására, a Rendszerbeállítások > Íróasztal és Dock > PM. A beállítások lehetőségei korlátozottak, megjósoljuk, hogy hamarosan bejelentik, hogy akár jobb oldalon is lehetnek a félreállított aktív alkalmazások.
Az oldalra vetett várakozó alkalmazások egyikére kattintva a megkattintott lesz az aktív. Ha oldalról behúzzunk egy ablakot, akkor az előző és a behúzott is használható lesz – ez jó. Balra csak négy alkalmazás mutat a PM, ami átverős, lásd a következő képet: Balra a PM látvány, jobbra a Mission Controlos nézet.
A PM helyett én az Ügyelő vagy Rendező megnevezést használtam volna, amely rövidebb és kevésbé röhejes.
A PM – vélem én – az átlag felhasználó számára nehezen kezelhető és megérthető Mission Control funkciók helyett érkezett. Amúgy nem tűnik halva született megoldásnak, bár hasznossága limitált. De biztos lesz olyan, aki beleszeret. Több tíz millióan használunk Macet.
A PM helyett én az Ügyelő vagy Rendező megnevezést használtam volna, amely rövidebb és kevésbé röhejes.
A PM – vélem én – az átlag felhasználó számára nehezen kezelhető és megérthető Mission Control funkciók helyett érkezett. Amúgy nem tűnik halva született megoldásnak, bár hasznossága limitált. De biztos lesz olyan, aki beleszeret. Több tíz millióan használunk Macet.
2022. november 21., hétfő
Ahogy az Apple karácsonyra készül
Két oka is van, hogy ez a bejegyzés megszületett. Az egyik, hogy jó pár napja szembe jött velem a neten az Apple lentebb látható karácsonyi dizájnja. Elsőre kicsit fura volt, lepergett pár másodperc, hogy a karácsonyfa dísznek látszó akármik valójában Apple eszközök. A másik a karácsonyi netes szájt. Ahol rendelhető termékenként látható, hogy mi az utolsó rendelési dátum. Ennek feltüntetésével kerüli el az Apple, hogy a fa alatt szidhassák, hogy a kari aji nem érkezett meg. Vevő-eladó: win-win.
És ugyanaezek a képek nagyban!
2022. november 18., péntek
Hol vannak ezek a karakterek: @ € * < ? (macOS Ventura frissítés)
Barabási Lászlónak teljesen igaza van, a győztes szinte mindent visz, bár ezt már az ABBA korábban megénekelte. (Megfejtések: Barabási A képlet c. könyvében, illetve The Winner Takes It All. Ugyanezzel a címmel 2016. február tizedikén megjelent bejegyzésünk 216 ezer megtekintésnél jár, a második legjobb 8 600 körül. A megoldás változatlan, de a macOS Venturában – réi Maceseknek nehezen megszokható módon, azaz idiótául – átrendezték a Rendszerbeállításokat.
Akárhogyis, nyissuk meg a Rendszerbállításokat! Keressük meg a bal oldalsávon a Billentyűzetet! A Beviteli források sorában kattintsunk a Szerkesztés gombra!
És engedélyezzük a Beviteli menü megjelenítését a menüsoron! Ennyi. Innentől már igaz az ős-bejegyzésben leírt, a menüsoron, balra fent, a megjelent ikonra kattintva kapott legördülő menüből előhívható a Billentyűzet megtekintő.
Lenyomva bármelyik módosító billentyűt – shift, funkció (FN, földgömb), Control, Option vagy Alt, Command – vagy ezek tetszőleges kombinációját látható, hogy milyen extra karaktert lehet elérni.
Figyelmeztetés
Aki az eredeti, a második hasonló című vagy a mostani bejegyzés alatt olyat kérdez, ami a bejegyzésben szerepel, az tőlünk nem fog választ kapni.
Lenyomva bármelyik módosító billentyűt – shift, funkció (FN, földgömb), Control, Option vagy Alt, Command – vagy ezek tetszőleges kombinációját látható, hogy milyen extra karaktert lehet elérni.
Figyelmeztetés
Aki az eredeti, a második hasonló című vagy a mostani bejegyzés alatt olyat kérdez, ami a bejegyzésben szerepel, az tőlünk nem fog választ kapni.
2022. november 16., szerda
Egy admin nem admin avagy #FB #2FA #CodeGenerator
Az elmúlt héten a Facebook újra emlékeztett, hogy egy admin nem admin – ez a bejegyzés erről fog szólni.
Három eszközömön is használom az FB-t: Macen Safari alól és iPaden és iPhone-on alkalmazásként. Mivel néha-néha hirdetek – mint Macademia –, ezért az FB rákényszerített a két lépcsős autentikáció használatára. Én korábban és azóta is utálom a két lépcsős autentikációt. Én úgy gondolom, hogy igenis bűnhődjön meg az, akinek '1234' a jelszava (azaz könnyen kitalálható). És büntessék vagyonuk többszörösére azokat a cégeket, akiktől "kiszivárog" pár száz millió felhasználó jelszava. Mindennek ára van. De mivel az FB erősebb, lett két lépcsős autentikációm.
Egyedi pechem, de sok ezren osztoznak sorsomban, akiknek nem elérhető az FB-n a CodeGenerator. A két lépcső másodikaként ez generálna kódot, amit baromi gyorsan meg kell adni. Azaz, ha nincs CodeGenerator, akkor nem tudsz belépni/visszalépni. Persze ekkor lehetne kérni az FB-t, hogy küldjön SMS-t, vagy adott emailre küldje a második lépcsős kódot – de nekem ilyen lehetőséget nem kínált az FB sem a Macen, sem az iPaden, sem az iPhone-on. Ami addig nem volt gond, amíg nem kellett belépni.
De az FB a Macen egy nap kidobott
És nem volt visszaút. Igen, mindent és még annál is többet megpróbáltam én, a kollégáim és FB hozzáértők az iPaden (pár órával a Mac után az is kidobott és nem engedett vissza) és az iPhone-on – eredménytelenül. Ekkor gondolkodtam el, mit fogok elveszíteni, ha az utolsó eszközön is kidob az FB? Mihez nem lesz hozzáférésem?
Oké, a feltöltött képeim, szövegeim mennek a lecsóba. Kár, de nem pótolhatatlan. Nem pótolhatatlan, mert az FB nem a képek tárolásának a helye. Azért nem, mert az első percben, amikor elkezded használni az FB-t, lemondasz minden feltöltött dolgod jogáról a FB javára. Igen, le. Ezért szélesen röhögök, amikor kétévente végigsöpör az FB-n a szétmásolt bejegyzés, amiben eltiltják a képek, videók... használatától az FB-t. Barátaim, próbáltál már az OTP-nek mailt küldeni, hogy nem fogadod el a kamatát, kondícióit? És? Még jobban elkanyarodva, a jogok az FB-é, és nem másé. FB-ről képet felhasználni az FB meglopása – de kanyar vissza.
Szóval a saját képeim, videóim, amelyeket megosztottam az FB-vel, megtalálhatók a merevlemezemen, SSD-n, és persze a Time Machine mentésemben is.
Ami nincs meg lokálisan, az a létrehozott FB Oldalak és Csoportok adminsága. De. Bölcs előrelátásból, tapasztalatból, megfogadva az útmutatásokat, tanácsokat, minden csoportban és oldalon van másik admin, nem is egy. Egy olyan admint is létrehoztam, amit semmire, de igazán semmire sem használok – igen, kellett hozzá egy FB account, amit – ugye –, az FB szerint csak valós személy hozhat létre, és mindenki csak egyet, de amíg ennyire minősíthetlenül rossz az FB szoftvere és helpdeskje, addig ez lesz. Szóval leellenőriztem, hogy a tartalék, mentő FB account működik-e. Igen, zöld pipa. Biztos, ami biztos, még pár személynek adtam admin jogot, vázolva a helyzetet.
Egy admin nem admin
Ismét kikanyar. Mindenhol legyen két adminod. Az egyiket bármiért elveszíted, van egy másik. Macen is legyen! Ha nincs, most hozz létre egyet!
Amit még elveszítettem volna, az az FB és más alkalmazások kapcsolata. Egyrészt (ha olyan hülye lettem volna, azaz megbíznék az FB-ben), akkor sok oldalra a Belépés FB-vel-t használtam volna, azaz az FB login-jelszóval léptem volna be. Ha nincs FB, akkor ezek a belépések is mennek a kukába.
A másik FB és alkalmazás kapcsolat, amit buktam volna – átmenetileg –, számos automatizmus, amelyek az FB oldalaimmal, a rám bízott oldalakkal, csoportokkal kapcsolatos automatizmusokat kezelik: IFTTT és Zapier rutinok. Ezeket is lehet pótolni, áttenni az új FB accountra.
Vissza a CodeGeneratorhoz! Miután egy tucat kolléga és ismerős próbálkozott a megoldás megtalálásával – hogyan használjuk a nem létező CodeGenerátort –, Berényi Konrád nyert (forgatta a legügyesebben a Google-t).
Szerencsém volt, mert az iPhone-on még be tudtam lépni az FB-ra. A "házikó" nézetben a keresőbe beírva a Code Generatort az első kapott találat a nyerő. Elindul az az átkozott Code Generator.
Egyedi pechem, de sok ezren osztoznak sorsomban, akiknek nem elérhető az FB-n a CodeGenerator. A két lépcső másodikaként ez generálna kódot, amit baromi gyorsan meg kell adni. Azaz, ha nincs CodeGenerator, akkor nem tudsz belépni/visszalépni. Persze ekkor lehetne kérni az FB-t, hogy küldjön SMS-t, vagy adott emailre küldje a második lépcsős kódot – de nekem ilyen lehetőséget nem kínált az FB sem a Macen, sem az iPaden, sem az iPhone-on. Ami addig nem volt gond, amíg nem kellett belépni.
De az FB a Macen egy nap kidobott
És nem volt visszaút. Igen, mindent és még annál is többet megpróbáltam én, a kollégáim és FB hozzáértők az iPaden (pár órával a Mac után az is kidobott és nem engedett vissza) és az iPhone-on – eredménytelenül. Ekkor gondolkodtam el, mit fogok elveszíteni, ha az utolsó eszközön is kidob az FB? Mihez nem lesz hozzáférésem?
Oké, a feltöltött képeim, szövegeim mennek a lecsóba. Kár, de nem pótolhatatlan. Nem pótolhatatlan, mert az FB nem a képek tárolásának a helye. Azért nem, mert az első percben, amikor elkezded használni az FB-t, lemondasz minden feltöltött dolgod jogáról a FB javára. Igen, le. Ezért szélesen röhögök, amikor kétévente végigsöpör az FB-n a szétmásolt bejegyzés, amiben eltiltják a képek, videók... használatától az FB-t. Barátaim, próbáltál már az OTP-nek mailt küldeni, hogy nem fogadod el a kamatát, kondícióit? És? Még jobban elkanyarodva, a jogok az FB-é, és nem másé. FB-ről képet felhasználni az FB meglopása – de kanyar vissza.
Szóval a saját képeim, videóim, amelyeket megosztottam az FB-vel, megtalálhatók a merevlemezemen, SSD-n, és persze a Time Machine mentésemben is.
Ami nincs meg lokálisan, az a létrehozott FB Oldalak és Csoportok adminsága. De. Bölcs előrelátásból, tapasztalatból, megfogadva az útmutatásokat, tanácsokat, minden csoportban és oldalon van másik admin, nem is egy. Egy olyan admint is létrehoztam, amit semmire, de igazán semmire sem használok – igen, kellett hozzá egy FB account, amit – ugye –, az FB szerint csak valós személy hozhat létre, és mindenki csak egyet, de amíg ennyire minősíthetlenül rossz az FB szoftvere és helpdeskje, addig ez lesz. Szóval leellenőriztem, hogy a tartalék, mentő FB account működik-e. Igen, zöld pipa. Biztos, ami biztos, még pár személynek adtam admin jogot, vázolva a helyzetet.
Egy admin nem admin
Ismét kikanyar. Mindenhol legyen két adminod. Az egyiket bármiért elveszíted, van egy másik. Macen is legyen! Ha nincs, most hozz létre egyet!
Amit még elveszítettem volna, az az FB és más alkalmazások kapcsolata. Egyrészt (ha olyan hülye lettem volna, azaz megbíznék az FB-ben), akkor sok oldalra a Belépés FB-vel-t használtam volna, azaz az FB login-jelszóval léptem volna be. Ha nincs FB, akkor ezek a belépések is mennek a kukába.
A másik FB és alkalmazás kapcsolat, amit buktam volna – átmenetileg –, számos automatizmus, amelyek az FB oldalaimmal, a rám bízott oldalakkal, csoportokkal kapcsolatos automatizmusokat kezelik: IFTTT és Zapier rutinok. Ezeket is lehet pótolni, áttenni az új FB accountra.
Vissza a CodeGeneratorhoz! Miután egy tucat kolléga és ismerős próbálkozott a megoldás megtalálásával – hogyan használjuk a nem létező CodeGenerátort –, Berényi Konrád nyert (forgatta a legügyesebben a Google-t).
Szerencsém volt, mert az iPhone-on még be tudtam lépni az FB-ra. A "házikó" nézetben a keresőbe beírva a Code Generatort az első kapott találat a nyerő. Elindul az az átkozott Code Generator.
AMAMA
Erre a névre hallgat mostanában az Apple-Microsoft–Alphabet (Google)–Meta (FB)–Amazon csoport. Az Apple (Mac, iPod és iPhone), a Microsoft (Windows, Office), a Google (kereső, Ad, analytics) és az Amazon (egy kattintásos vásárlás) le tett jelentős dolgot az asztalra, oké: a netre, gépre – a Google kereső, analitika nélkül sem lenne nagyon élet a neten. A FB a legsikeresebb barát-nyilvántartó alkalmazás, de ez minden. A négyek szoftverei sem hibátlanok, de annyi hiba és bug, mint az FB-ben, egyikben sincs. Az FB helpdeskje leginkább a helpdesk karikatúrája. Jobs, Gates, de még Bezos is "látnok", a Google-fiúk (fiúk?) meg nem tetszelegnek olyan szerepben, ami nem áll jól nekik. Zuckerberg? Who is the fuck is Zuckerberg?2022. november 14., hétfő
Jegyzet megosztás és titkos gondolatcsere megbeszélésen
A Jegyzetekben régóta oszthatunk meg egy-egy bejegyzést másokkal. Most, hogy közeledik karácsony, a Jegyzet remek megoldás, hogy oda írjuk be a kívánság listánkat (persze küldjük el Lappföldre, ki tudja?). A bejegyzést megosztva mindazokkal, akiket szeretünk és/vagy ajándékot várunk, leegyszerűsödik az ajándékozás, ráadásul megkapjuk azt, amit igazán szeretnénk.
A megosztott jegyzet persze sok minden másra is használható. Olyan megbeszélések közben, ahol "gépbe" jegyzetelünk és a Macademiától többen vagyunk jelen, sokáig a Messagest használtuk gyors titkos megbeszélésre: "Engedd el!", "Ez tök jó érv volt!", "Ne húzd el!" stb. A közös jegyzet még jobb! Így akár felváltva írhatjuk, mi történt, ki mit mondott, mivel érvelt. Ki tudjuk javítani, bővíteni a másik jegyzeteit. Akár fájlt vagy képet is meg tudunk osztani. A jegyzet annyival jobb, hogy még véletlenül sem csipog, nem jelenik meg a telefonon (is), a tárgyaló partner nem tudja, hogy jegyzetelek vagy a kollégámmal osztok meg valamit a megbeszéléssel kapcsolatban. A Jegyzet megmarad, keress vissza egy megbeszélés kapcsán történt párbeszédet a Messagesben! Nem akarod igazán.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)