2014. november 27., csütörtök

HAUG dizájnverseny: pályázók és nyertesek

A HAUG az Adobe magyar felhasználóit tömörítő egyesület, amelyet a hazai Adobe használók hoztak létre. A HAUG független viszonteladóktól, nagykereskedőktől, bár óhatatlanul van személyi átfedés. A HAUG egyik alapítója Ferenczy Gábor, a mAcademia (MacAcademia) vezetője. Mi az első verseny óta képzés felajánlásával járulunk hozzá a dizájn-verseny sikeréhez. A jövőre is kiírásra kerülő versenyen nincs nevezési díj.

#Selfie
Idén a szelfi jegyében rendeztük meg a versenyt. Pályázni egy tages képpel lehetett. Az összes versenymunkát itt találjátok.


A november 22-i díjátadóra is megtelt az egyébként workshopokra használt terem.


A díjakat Pap Ádám (k), a HAUG elnöke adta át Szőcs Endre (j) barátunk aktív közreműködésével.


A harmadik helyezett Demény Rozália lett "EastWest" című művével.


A második helyezett Felházi Máté "Politicians" című pályamunkája. Ő nyerte a mAcademia bármely képzésére szóló ajándékát.


Első lett Szenográdi Szabina "Selfie" műve.

Gratulálunk minden résztvevőnek és nyertesnek!

2014. november 26., szerda

Kép metaadat szerkesztő iOS-re

A metaadat vagy exif adat egy fényképhez tartozó meg nem jelenített információ. Mikor készült a kép? Hol készült a kép? Milyen kamerát használtunk? Milyen beállításokkal? Ilyen és ehhez hasonló infókat tárol a legtöbb fénykép fájlunk. Az információkat vagy használja a képet mutató alkalmazás vagy nem.

PhotInfo
A 0,89€-ba kerülő program viszont mindet megmutatja, sőt.
Nem csak megmutatja, de az app-pal a helyszín, időpont adatait át is másolhatjuk egyik képről a többire. Aki régi képeit látja el geo-taggel, annak elég egyet ellátni, utána ezzel az app-pal egyszerűen klónozhat.
Az, hogy egy fénykép milyen metaadatokat tárol, az a fényképezőgéptől függ alapvetően. A fényképek címkével való ellátása, tag-elése másik történet, bár a tagek is a fénykép fájlban rögzülnek.
A PhotInfo iOS7-es rendszert kíván, fut iPhone-on, iPaden és még iPod touchon is. Optimalizálva iPhone ötre, hatra és hat pluszra lett.

2014. november 25., kedd

Lépteimet számlálva

Egészségünkre! Jön a HealthKit... címmel írtunk először és összefoglaló jelleggel az iOS8 egyik meghatározó újdonságáról. Most, hogy kézzelfogható valósággá lett a jövő, erős érdeklődéssel figyelem szaporodó adataim. Egyenlőre csak az alapalkalmazásét, az Egészségét (Health).

Első, pár, öt, száz, tízezer, másfélmillió
Csak az első lépést kell megtenni, hogy filmek és zenék ugorjanak be az Egészség megjelenése láttán. A Walk in the Cloud önmagában áthallásos cím, mert az iCloudban lépkedünk (Pár lépés a mennyország). Az Öt lépés Kairó felé 1943-ban készült film amúgy remek, bár az eredeti címe - Five Graves to Cairo - nem pont lépésekről szól. Kedves, hogy hol a Cloud, hol a Grave lesz lépéssé, bár sok nem választja el őket... Ezek után nem lephet meg senkit, hogy a százashoz a Száz halálos lépés kapcsolódik.
Az Omega Tízezer lépése pedig eltörpül az Országos Kéktúra útvonalát bejárt hajdani filmsorozat, a Másfélmillió lépés Magyarországon mellett. Az eredeti sorozatra gondoltam.
Kilépve az irodalom és a zene világából, az Egészség megmutatja, hogy naponta hányat léptem, mekkora távolságot tettem meg és hány emeletet másztam meg. Teszi ezt ezzel a színárnyalattal, ami olyan giccses, mint a tihanyi vagy hortobágyi naplemente és lecserélhetetlen.

Ahol az ördög lakik
Jól tudjuk, az ördög a részletekben lakik. Kiválasztva a lépéseket, megnézhetjük, miből jön össze a napi brutális 2,55 km, avagy 3 228 lépés. És igen, az Egészség app akár öt lépést is rögzít, sok kicsi sokra megy alapon. Hogy pontosan mikor léptem ötöt? Az adott sort kiválasztva az is kiderül, de most nem mutatom meg.
Amióta ezt a lépés számlálást felfedeztem, az egész iroda rajtam röhög, ahogy kezemben az iPhone hattal aMonty Pythont gyalázva lépkedek. Kis apró lépést felismeri-e? És ha óriást játszom?
Gondolom, az összes mozgásérzékelő pörög a telefonban. Meg a GPS. És egyre több kérdésem merül fel. Ha kocsival lépésben megyek, akkor az számít-e? Vagy ha lassan biciklizem? És ha futópadon vagy helyben futok, akkor vajon lépek-e egyet is - gps szerint ugyanis nem haladok!
És - ahogy látod - az emeletek számát is jegyzi az app. A lift az nem játszik, ezt kipróbáltam pár perce. De vajon mennyi egy emelet? Nálunk a hetedik kerületben majdnem hat méter van a két emelet között. Lakótelepen ide még egy további emelet is befér.

Persze aki sportoláshoz használja az iPhone-t, mint adatrögzítőt, -gyűjtőt, az nem igyekszik átverni, sőt. Külön kütyüket vásárol a pontosabb méréshez. Vagy jobb appot az Egészségnél. Így az Egészség alapadatait tekintsük inkább színes (de milyen színes) infonak, mint pontos mérési eredménynek.

Búcsúzóul álljon itt (ne lépjen le) nagyapám egyik kedvenc mondása: Post mensam stabis, aut passus mille meabis!*

* Étkezés után állj, vagy ezer lépést járj!

2014. november 24., hétfő

Vemoco: autózz takarékosan iPhone-nal!

Egyszer már volt e blognak tárgya az autó és az iPhone szoros kapcsolata, az Autózz takarékossan iPhone-nal! írásban bemutatott kütyü az ígért időpontra nem lett termék Autózz takarékossan iPhone-nal - ellenörzés. Ma ismét ránéztem a szájtra, és jó hírem van: elkészültek. Ami a számukra rossz hír, nincsenek egyedül. Két konkurens terméket is említünk, az egyik ráadásul magyar!

Autó és iPhone
Az alapötlet igen magától értetődő, az autók mára elektronikus vezérlésűek lettek - nem, még nem távolról -, az iPhone-nal meg mindent lehet, mindenre van egy app. Akkor kell, hogy legyen olyan is, ami érti az autó szavát. Ehhez rá kell csatlakozni az autó elektronikájára, ami 1996 óta gyártott kocsik esetén (ez Amerika, de nagyjából a világra is igaz, 96 meg tényleg nem tegnap volt) egy szabványos felület. Amin vannak szabványos adatok meg gyártó függő, szigorú titkot képezők. Ezért a csatlakozás során olvasni könnyű (könnyebb) az adatokat - mint amikor a szervizben rátolják a komputert a kocsira. Az értelmezéshez persze tudni kell a kódokat is. Ahogy írtam, vannak nyílt, közösen használtak és vannak egyediek is. Sőt!
Ahová csatlakozik a kütyü, ami Bluetoothon adja át az infot az értelmező iPhone appnak, ott bizony vezérelni is lehet a kocsit. Kicsit számítógépesen, a vezérlő buszra csatlakozunk. Így akár motor-leállítást vagy éles jobbra kanyart is kiadhatunk, ha tudjuk a kódot az adott típushoz és a kocsi képes a parancsot értelmezni. Ugye érezhető, hogy rázós terepre érkeztünk?

FIXD
A FIXD is ilyen kütyüt gyárt. Ez is Bluetoothon küldi az adatokat a megfelelő iPhone-ba. A rendszer csak és kizárólag olvas, értelmezi és emberi nyelvre fordítja a kocsi üzeneteit. A cég minimalista honlapjáról kiderül, nincs túlspilázva a rendszer, semmi extra szolgáltatás, mint merre járt az autó, melyik szakaszon milyen átlagsebességgel, hányszor váltottunk kettesből ötösbe... Igaz, a Fixd még csak előrendelhető.

Vemoco
Amerika sehol sincs, mert a magyar startup Vemoco már kész terméket kínál (Androidra is, de ez kit érdekel? - kérdé a Gonosz Almalap.) A magyar fiúk és lányok kicsit nagyobbat lőttek, mint a Fixd vagy akár az emlegetett Automatic, azon túl, hogy a vezetési infokat gyűjti a rendszer, azok felhőszolgáltatáson át elérhetők. Kölcsön adom mondjuk Gyurka barátomnak a kocsim, és meg tudom nézni, hogy merre járt, mikor ment kilencvennel a Körúton, hányszor szabályzott le a fordulatszámmérő...
A cég az egyik biztosítóval is szerződött - a többit is célba vette -, a biztosító a vezetési adatok alapján ad kedvezményt a biztosítási díjból. Ha sportosan vezetsz, azaz agresszív állatként nyomod le az autópályán 170-nel cammogókat, akkor kicsit kisebb a kedvezmény. Ha viszont nyugis vagy, a kocsi még nem járt 1900-as fordulat felett, pedig már tizenegy éves és maximum hetvennel előzöl az autópályán, akkor tizen-huszon százalékot is kaphatsz.
Ha fejre állnál kocsival, akkor a központ riasztja a rendőrt, mentőt, tűzoltót.
A jogszabály-dzsungel miatt még küzd a csapat azzal, hogy a távolról vezérlési lehetőséget megvalósítsa. Ha indítanék egy kocsi-megosztó szolgáltatást, autós-Bubi, akkor az ajtók távolról történő nyitása/zárolása, indítás engedélyezése roppant megkönnyítené a dolgom.
Egy másik gondolatot is megosztok, ami a Vemoco kapcsán felmerült. Naponta élvezzük az orosz belsőkamerás felvételeket az autó-törésekről. A Vemoco folyamatosan rögzíti az adatot, nem tudom adott esetben azokat törölni. A tárolt adatok kiadására a jogszabályok pedig kötelezik a céget. Például egy vitatott gyorshajtásnál - nem is 140-nel mentem át a falun - magam ellen tudnék bizonyítékot szolgáltatni.
Ismerőseim közül ketten is kipróbáltál a Vemocot, azóta is használják. Persze amilyen ismerőseim nekem vannak...

2014. november 22., szombat

iPad írógép

Ilyen csak sörözés vagy más típusú elhajlás közben jut az ember eszébe. Vagy amikor sajnálja nagyapja írógépét kidobni a szemétbe vagy kivinni a bolha-piacra. Ekkor az ember leül, skiccel, vázol, majd a net közösségéhez fordul, finanszírozná-é-e meg a nagy ötletet. S láss csodát, gyenge 90 ezer dollárt reméltek (21 millió forint), de a 469 támogató majd 130 ezret dobott össze.
Gondolom, ez az a pillanat, amikor a józanodás pillanata eljön: "ezt meg is kell csinálni!" Persze, ünnepelni is lehet a zseniális ötletet - hátha jön a következő. Valahogy így járt a QwerkToys.


Szerintem szombatra ennyi elég is, aki többre vágy erről, az kattintson a linkre fentebb. Érdemes!

2014. november 21., péntek

Memory Diag és Disk Diag

Ki szelet vet, vihart arat, a tegnapi bejegyzés után kaptam hideget és hideget. A levelek arról szólnak, hogy az iStat és a hozzá hasonló appok igenis jók, mert - szólnak az érvek - látni, hogy mit csinál a rendszer, a rendszer egy adott része. Közös válaszom annyi, hogy a felhasználók jelentős részét nem érdekli a rendszer jóságát mutató számhalmaz, ők használni akarják a Macüket.
A levelek közt többen is említették a címben jelzett két alkalmazást, a Memory Diagot és a Disk Diagot. Ezen fogok tovább példálódzni, mindkettőt a Rocky Sands fejleszetette.

Memory Diag

Az App Store-t használva, mivel a fejlesztő fél mondattal oda irányít át, a fentieket kínálja a Memory Diag. Háromszor kvázi ugyanazt. Megmondja, hogy a mennyi memória van a Macben (ezt még a Gonosz Almalap sem kívánja kommentálni). Néha előfordul, hogy a Macbe betett memóriát a Mac "nem látja", de ez ritka, mint a fehér holló. Ha megesik, észleljük a Mac erős lassulását. A Rendszerinformációkkal a memória (is) leellenőrizhető.
A memória foglaltságának kijelzésére, ha már ez szükséges, a Tevékenységfigyelő ezerszer alkalmasabb, lásd a lenti képet.
Ahogy minden ilyen appot használó tudja, a Mac OS alapja Unix, aminek az egyik fő előnye a taskok - felhasználók és alkalmazásaik - szeparált futtatása. Igen, még itt is megeshet, hogy egy alkalmazás bezárása után nem szabadítja fel a memória területet. Én úgy gondolom, hogy az Apple - talán mert ő írta az oprendszert -, jobban kezeli ezeket a helyzeteket, mint egy külső szoftver, hogy beszéljünk a memória-kezelésről is. Szélsőséges esetben megeshet, hogy az oprendszer frissítése során úgy módosul, hogy a Memory Diag (vagy bármely hasonló társa) "benéz" olyan területet, amit alkalmazás használ, és azt "felszabadítja" - mondom, nem a third-party rosszindulatából állhat elő ilyen helyzet.
Mit tegyek, ha lebeszéltelek a Memory Diag és társairól, de mégis, mintha fogyna a Mac memóriája? Két lépést ajánlok: kijelentkezés és visszajelentkezés, ami még merevlemezes Mac esetén sem több két percnél. B verzió a gép újraindítása. A ki/bejelentkezésnél elvileg a felhasználó után szabadítja fel a Mac a memóriát. Az újraindításnál ezt biztos, hogy gyakorlatilag is megteszi.
Szóval nálam a Memory Diag nem játszik.

Disk Diag
A Disk Diag 0,89€ árért cserébe azt ígéri, hogy segít rendet tenni és tartani a merevelemezen, SSD-én, háttértáron. Aki félős okos, az úgyis Time Machine-t használ, tehát bátran használhatja a Disk Diagot.
A Macen nincs szükség a "lemez rendbetételére", "defragmentálásra", a szükséges munkákat az Apple a frissítések során végzi el. Azonban nincs Apple alkalmazás, ami a duplikált állományokat gyűjtené össze, vagy a két évtizede meg nem nyitott, de adott méretnél nagyobb fájlokat listázná ki. Ezek törlésével valóban lehet helyet felszabadítani a háttértáron.
A visszajelzések a Disk Diag esetén igen kedvezőek, ám van ellenpélda is, de a többség hasznosnak találta az alkalmazást. Hasonló programmal legyünk óvatosak, láttunk már olyan ingyenes alkalmazást, amely kérdezés nélkül és vadul letörölte az iMovie vagy az iPhoto alkalmazások munkafájljait. Általános szabály amúgy, hogy csak mentés után optimalizáljunk, hátha túlzásba esünk. A másik alap, hogy amiről nem tudjuk, hogy mi, pláne, ha nem mi tettük a Macre, akkor nem töröljük.
Ismert olyan "helymegtakarító" alkalmazás is, amely a programok idegennyelvű moduljait törli, hogy több hely legyen. A programok vagy húsz nyelvhez tartozó képet, szöveget tartalmaznak - így tudnak a felhasználó akarata szerint angolul vagy németül vagy magyarul vagy manadarinul vagy sirályul. Logikusnak tűnik, hogy töröljem a mandarint (meg a sirályt), mert soha sem fogom azt használni. Nem mintha eszméletlenül sok hely szabadulna fel, de aki a kicsit nem becsüli és sok kicsi sokra megy. (Valamint kicsi kocsi újra száguld.) A gond csak az, hogy a következő frissítésnél az Apple észleli, hogy egyes nyelvi modulok hiányoznak - és pótolja azokat. Esetleg annyit pótol, hogy a tárterület megtelik.

Azaz
Ésszel. Ahogy a kocsinkat, mikrónkat sem állunk neki szerelni, vagy adott ponton tudjuk, hogy szerelőt hívunk, úgy a Mackel sem érdemes kísérletezni. A hardver hazavágásához nagyon ügyesnek kell lenni, de adatvesztést okozni játszi könnyedséggel lehet. És úgy is, ha ismeretlen alkalmazást futtatunk. Ez olyan, mintha a metrón a mellettünk ülőre bíznánk egy napra a minden pénzüket elérő hitelkártyánk.

2014. november 20., csütörtök

iStat, avagy a korábban használt operációs rendszer átka

A Mac OS X képzésünkön résztvevő hallgatók jó része épp otthagyta a Windowsos rendszerét. Így érthető, hogy a kérdéseik jó része a "Windowsban volt egy olyan..." vagy az "Windows alatt ez úgy volt..." mentegetődzéssel kezdődik. Több év és ezernél is több hallgató után teljesen biztosan állítom, a Windows egyik gyenge pontja, hogy a felhasználókat rákényszeríti az alapfokúnál több informatikai ismeret elsajátítására.
Nem arra gondolok, hogy megtanulják, mi a fájl, vagy mi a könyvtár - bár az Apple és Steve Jobs erre is, mint felesleges ismeretre gondol -, hanem a folyamatos fájl-menedzselésre, biztonsági mentés kreálásra, az oprendszer optimalizálási trükkjeire gondolok. Egyszerű példát mondok: a Maces új wifit úgy vesz használatba, hogy (1) a menüsor megfelelő ikonjára kattint, (2) kiválasztja az új wifit és (3) beírja a wifi jelszót. A Windows használó megnyit fél tucat ablakot és... Az autó is akkor terjedt el, amikor nem kellett hozzá sofőr, hanem beült Sanyi bá', nyomta a két pedált, letarolta a parkolót. Érdekelte Sanyi bácsit, hogy milyen motor van a kocsiban? És hogy a dugattyű-tömítő-lambdaszonda-három-csiszolt-csavarkulcs-lába? Nem nagyon. Nyomta és kész.
És a Mac is ilyen, használni kell és kész. Igen, de idegen környezetben jól jönnek a megszokott kapaszkodók. Írja már ki a Finder, hogy a gyökérhez (tudod: C) hol is vagyok! Kitudja, de ... minek is? Na, az iStat az a segítség, amit a váltó felhasználók előszeretettel telepítenek a Macre, mert ... kell a megszokott biztonság.


Őszintén, mi az, ami a levelezés, féjszbukozás, Word vagy Excel használatához, netezéshez a megjelenítettek közül annyira fontos, hogy ilyen gyorsan elérhető kell, hogy legyen?
IP cím? Kattints az ALT nyomva tartása mellett a wifi ikonra a menüsorban!
Upload/Download? Ne kérdezzem, miért lényeges, de Tevékenységfigyelő.
Thunderbolt ... hogy nem csatlakozik? Innen tudom meg? De: Rendszerinformációk.
Dropbox mennyivel töltött fel vagy le? Nem az érdekes, hogy feltöltötte-e vagy még tölti?
Te tudod, mi az az apsd? Vagy discoveryd? Akkor te nem egy átlagos felhasználó vagy!
(a második panel pedig Tevékenységfigyelő)

Tényleg megvan mind a két processzor? Igen, meg. Tart még az aksi? Igen, tart - bár ezt amúgy is lehet látni, de azt az Apple írja, mi meg bizalmatlanok vagyunk, kell ez a third-party app! Hanyadszorra töltjük az aksit? Íme: 452. (Ezen info nélkül az Entert nem merném leütni.)
Szóval az iStat csupa olyan dolgot mutat meg, ami a napi használathoz nem kell. Hibaelhárításhoz a Maces alkalmazások is használhatók, nagyjából 90 százalékos átfedés van az iStat adataival. De ezeknek az adatoknak a figyelését megszoktuk a korábbi oprendszeren. C'est la vie!
Az iStat annál fontosabb, minél rendszergazdább a felhasználó. Ebben az esetben az iStathoz hasonló appok is futnak a felső menüsort beterítve.
Mi, a MacAcadémián azt javasoljuk, hogy váljunk meg az iStattől és társaitól is. Nem kell azonnal letörölni, de amikor rájövünk, hogy igazából nincs hasznosságuk, akkor legyünk bátrak ezt kimondani és az alkalmazástól elválni.
Ám amíg ide eljutunk, megjelent az iStat új verziója, már Yosemite külsővel!

2014. november 19., szerda

SSD – gyors és kevés

Amióta a merevlemez (HD) helyére SSD is szerelhető, azóta megy a matek, mikor kinek éri meg. Az Apple hordozható gépei rendre SSD-vel szereltekké váltak. Nagyon durván az SSD tízszer gyorsabb, mint a HD. Az SSD-ben nincs mozgó alkatrész, így a mechanikai meghibásodás esélye is kisebb, különösen egy földre dobásnál. De az SSD kapacitás jóval kisebb, mint a HD-é. Amíg a merevlemezeket terrabájtokban mérjük, addig az SSD 128GB-256GB-os, az 512 gigás messze nem a leggyakoribb eset. A kis kapacitás, főleg a 128GB-os esetben gyakran vezet a beteléshez, amit a Mac (sem) szeret. Az SSD-én is él a szabály, a kapacitás tíz százaléka mindig legyen szabad!
A jövő azonban kétségtelenül az SSD-é, csak ki kell böjtölni, amíg az ára az égből a földre hull. A Kingston nyáron mutatta be a 960GB-os SSD-jét, ami itthon is kapható már 130-140 ezer forintért, ami közel tízszerese a hasonló kapacitású merevlemez árnak.

2014. november 18., kedd

Elgato Avea és színesben látod az otthonod

Vagy az irodád. Igen, az Elgato Avea is okos villanykörte. Darabja 40€, nincs ingyen. Az Avea is sokszínű, mint a Hue. Amiben különbözik a többitől, például a Philips megoldásától, az az, hogy a körtében nincs spéci, dedikált vezetékmentes megoldás, az izzó Bluetooth 4.0-val (Bluetooth Smart) kommunikál a világgal, tehát az iPaddel, iPhone-nal, illetve azzal, ahol megfelelő szolgáltatás fogadást talál, minden féle párosítás nélkül.
Ezen kicsit töprengek, mert ha szomszéd ilyet venne, akkor tuti-biztos, hogy éjszaka felkapcsolom neki a kék-vörös fényorgonát...

2014. november 17., hétfő

Töltésből soha nem elég

Hiába bírják az Apple hordozható gépei a cég szerint már heteken át töltés nélkül - na jó, ez kis túlzás -, néha mégis eljutunk oda, hogy bárcsak lenne még 5-10 százalék az aksiban. Ezekben a helyzetekben öröm, ha nálunk van Lenmar ChugPlugja. Ez a MacBook Prok és Airek számára kínál további 3-4 óra üzemidőt. A töltése rém egyszerű, a táp két része közé helyezendő, így a gép töltésekor ezt az aksit is feltöltjük. Persze mindennek ára van, ennek 160 dollár és a súlya brutális fél kiló.


Milyen praktikus az Apple tápja már évtizedek óta! A levehető és cserélhető fejjel megoldották, hogy nem a világ eltérő konnektoraihoz nem kell ezer tápot vásárolni, csak az olcsón gyártható - és drágán mért - fejet. A szétszedhetőség akkor is jól jön, ha hosszabbítani kell a kábelt, mert az alap rövid lenne a konnektor és a fal között. Hogy ezt miért nem koppintják le a többiek? Izé, szóval miért nem innoválják jól ki mások is? Gondolom, szabadalom, de akkor is.
Azt tudtad, hogy az Apple táp tetején a két kis kihajlítható fehér pecek arra való, hogy a kábelt arra tekerd rá? De fontos, hogy ne szép szorosan, ahogy jól mutatna, mert az ezredik tekerés után a kábel megtörik, mert mindig ugyanott vesz derékszögű kanyart.
És végül, ha már kábelezünk, az Apple MagSafe-je változatlanul zseniális és leutánzatlan - ezt sem értem igazán. A MagSafe a neve annak a megoldásnak, hogy a Machez a tápkábek mágnesesen odacuppan. És egyáltalán nem haragudnék meg, ha az iPadhez is cuppanna. Oké, az én iPadem jól repül, néha le is ver néhány drónt, de mégis vágyom a MagSafe megoldásra.

2014. november 11., kedd

Cupertino falain belül

Rendrakás során találtam egy csomó képet egy "Blogba" mappában. A dátum szerint fél évesek, és az Apple főépületén belül készültek, netes termés, természetesen. Az apropót persze a Berlini Fal lebontásának az évfordulója is adhatná, döntsünk le minden falat, lássunk be az Apple boszorkánykonyhájába!
A felhasználói felületről beszélget két mérnök a falitábla előtt.
A pihenőben beszélget két kolléganő MacBookok és iPhone-ok társaságában. Érdemes a hátteret is megfigyelni!
E minőséginek nem nevezhető képen a klasszikus, nagy sikert aratott "iPod árnyék" hirdetés egy képe díszíti a társalgót.
A számos konferencia-terem egyike. Ismét érdemes a hátteret is szemügyre venni!
A feltehetően még nem létező termék adott részletét bemutató képek előtt beszélgetnek az Apple dolgozói.
Az Apple egyik technikai laborjában az iPad (vajon melyik?) részét beszéli át két mérnök.
Meglehet, hogy az iPad-stylus egyik proto-típusát látjuk a képen. Vagy csak ceruzával kőröz a mérnök.
Nem, nem rombolnak, fejlesztenek az Apple szakemberei!
Jellemző kép, az Apple kutatócsoportja közösen teszteli az iPad-tok adott változatát.
Fogalmam sincs, mi ez, de lenyűgöző! (Az angol képaláírás: we have no idea what this machine does but it looks amazing)
Ebben és a hasonló termekben az Apple képzéseket, oktatásokat tart saját munkatársai részére.
Ismerve a cég titkolódzási mániáját, meglepő ez a nyitott irodatére.

2014. november 9., vasárnap

A meg nem jelent hirdetéseink

Hiszem, hogy az első gonosz rajzfilmek - Happy Tree Friends - olyan emberek keze nyomán született, akiknek megtelt a hócipőjük az édi-bédi figurák rajzolásával. Mindenkinek elszáll egyszer az agya. A Macet 1400 pixelnél szélesebb .psd után túrva került elő a következő két hirdetésünk, ami nem jelent meg a Hóleopárd könyvben. De másutt sem használtuk. Pedig.

2014. november 7., péntek

Maces képzések, oktatások év végéig

Egészen év végéig kitöltöttük a naptárt (jobbra látható a lista), tele Mac OS X (decembertől Yosemite), Pages, Numbers, Keynote és iMovie képzésekkel. Az Adobe oktatás is pörög, nincs okunk panaszra. A képzések egyébként ajándékba is adhatók, Mikulásra, Karácsonyra - de nem kell feltétlenül megvárni az ünnepeket!

A KNK Pr&Media Ügynökség felmérése oktatásunkról, a napokban frissített adatokkal:

MacAcademia elégedettségi felmérés. KNK Pr&Media Ügynökség.

2014. november 6., csütörtök

A Maces vírus legendája

A Macre sokáig nem írt senki sem vírust. Az Apple kommunikációja is arról szólt, hogy Macre nincs vírus. Pár éve annyit "szelídült" ez a mondat, hogy "ha lenne, azonnal kijön a megfelelő frissítés". Persze, az alapkérdés az, hogy mit tekintünk vírusnak. Nem szabatos definícióként azt, amikor a gépen akaratunk ellenére fut egy olyan alkalmazás, ami reprodukálja magát, terjeszti és kárt csinál. Amit, ha tudunk, azonnal törlünk. Oks? Akkor lássuk a vírus hősöket!

Elk Kloner
Az első "vírust" Rich Skrenta írta 1982-ben. Ő annyira az első volt, hogy a világ első számítógép-vírusát készítette el (a Fanatikus Almalap jelzi, az Apple ebben is megelőzte a világ maradék részét!) 82-ben még Gates csattogó szárnyú falepkét húzogatott az óvoda gyepén. (Na jó, nem, 81-ben mutatta be az IBM a pécét, és a rákövetkező évben indult a csata az IBM-DOS és az MS-DOS között, a többi DOS-ról nem is szólva. Ja, mi az a DOS? Disc Operating System, azaz floppy-lemezről futtatható operációs rendszer. Tudom, mi az a floppy lemez? Nézd meg a Wikipédián!) A vírus természetesen floppy-lemezen terjedt, teljesen ártatlan volt, az képen látható üzenetet jelenítette meg.


Valóban vírus volt? Nem igazán, hiszen terjedéséhez emberi közreműködés is kellett.

Leap-A
Ezt követően 24 éven át nem született vírus Macre. A Maces közösségi fórumokon - addigra lett internet is, meg netes közösség is - terjedt a hír, az akkor még be nem mutatott Leopard kódnevű operációs rendszer (Mac OS X 10.5) képeit lehet megtekinteni, ha egy alkalmazást telepítesz. Képek nem nagyon akadtak, viszont az iChat csevegőprogram bizonyos beállítása esetén a vírus átkerült a másik csevegő gépére is. Amúgy ártatlan volt, semmit el nem rontott, semmit le nem törölt, semmit el nem lopott.


Valóban vírus volt? Nem igazán, hiszen letöltéséhez és telepítéséhez emberi közreműködés is kellett.

iBotnet
2009-ben már a hazai kereskedelmi tévéket is megjárta a hír, végre-valahára van vírus a Macre, a stílusosan iBotnet nevű kreálmány. Ami, ha a Macre került, akkor azt "lezombisította", hogy összekapcsolva a többi "zombi"
géppel (zombi = más által irányított) együtt támadást indíthassanak szolgáltatók és szerverek ellen. (A támadás általában túlterhelési támadás, sok gép egyszerre rengeteg adatot kér egy szervertől, ami ezt az igényt nem tudja kiszolgálni. Ilyen túlterheléses támadást bármelyik abc-ben láthatunk három napos ünnep előtt, amikor a tömött sorokban állók tömött kosarakat tolnak hét-tíz napi kajával megrakottan. A szerver szerepet játszó pénztárak ilyenkor megroppannak.) De hogy került az iBotnet a Macre? Amennyiben annak letöltését a felhasználó kezdeményezte azt hívén, hogy az iWork ingyenes verzióját szerzi így meg. Olcsó húsnak híg a leve.

Valóban vírus volt? Nem igazán, hiszen letöltéséhez emberi közreműködés is kellett.

Flashback
És végre, 2012-ben a Flashbeck botnet (az iBotnethez hasonló célú vírus) végre utat talált a Macekhez. Nem mindegyikhez, szerencsétlen együttállás kellett ahhoz, hogy a Flashback feltelepedjen. Az Apple abban az évben két hónapos késéssel tapasztott be egy rést a Java értelmezőn, és ezt a rést használta ki besurranásra a vírus. Amely a Wordpress blogok egy részében bújt el, várva, hogy a Maces olvasó a Safarival felkeresi a blogot. A Java értelmező a weblapok interaktivitását támogatja, szolgálja. Mire kijött az Apple-től a szoftverfrissítés, addigra hétszázezer Mac fertőződött meg. A frissítés egyben "vírus-irtó" is volt, az Apple programozói bezárták a működéséhez és terjedéséhez szükséges kapukat.

Valóban vírus volt? Bár nem klasszikus, de a fent elvártaknak megfelelő. Nem véletlen, hogy akkortájt változtatott az Apple a vírussal kapcsolatos kommunikációján is, de ezt már említettem.

Te is tudod, én is tudom, de mégis

  • programot, alkalmazást csak akkor töltsünk le, ha szükségünk van rá
  • programot, alkalmazást csak megbízható helyről töltsünk le
  • ha a program, alkalmazás olyan adatot, cselekvést kér, ami fölösleges, szokatlan, inkább kérdezzünk, mint sírjunk
  • ha valami már félrement, akkor gépet kikapcsolni, nem kísérletezni
  • ha tényleg van aktuális, élő Maces vírus, akkor a hazai szájtok, blogok - mi is - beszámolunk róla. Erős Antónia, Kálmán Olga vagy Császár Attila nem Maces vírus szakértő.

2014. november 5., szerda

Az Internet-galaxis

Az Alexa jegyzete netforgalom adatait vetítette térképre az Internet-map szájt. A képen csupán az egyik csillaghalmaz nyúlván látható, persze nem a legjelentéktelenebb. Érdemes rákeresni kis hazánkra, sokkal több szájt látható, mint gondolnánk. Sajnos az almalap.hu vagy a macacademia.hu nem látható, mert rengeteg fekete lyuk, StarTrek űrhajó árnyéka takarja, és épp egy Csillagkapus féregjáratban rekedtek - persze, ha nagyságrenddel több látogatónk lenne...
A blog azért szerepel, a blogspot.com alatt. Szívünkhöz legközelebb a szifon.com található. Persze ez a térkép az Alexa térképe.

2014. november 4., kedd

Hányan váltottak iOS8-ra és Yosemitere?

Két szájt adatihoz férek hozzá, amelyek nagyjából egyforma látogatottságúak, a mAcademiáéhoz és az Almalapéhoz. A mAcademia oldalán Maces és Adobe-s képzéseket hirdetünk, ez utóbbit persze pécések számára is, az Almalap pedig az egyszer volt nyomtatott magazin netre ment változata, a 2001-2009 közt megjelent cikkekkel, de friss híreket közlő nyitóoldallal.


A pillanatfelvétel jól mutatja, hogy a hetekkel korábban elérhetővé vált iOS8-ra a szájtokat iOS eszközről felkeresők majdnem nyolcvan százaléka váltott már. Az alig egy tucat napja telepíthető nagymacska még nem tarolt, a Macesek csak ötöde váltott. Ez nem is hiba, érdemes, mi is tanácsoljuk, a bevezetést követő első-második frissítés kijövetelének megvárása.
Ami érdekes, hogy többen maradtak Lionon, mint Mountain Lionon. A nem frissítés egyébként tudatos döntés is lehet akár telefon-, akár számítógép használó részéről. Mondhatja, hogy a hardver nem alkalmas az új rendszer futtatására vagy nem hiányzik az új rendszer kínálta szolgáltatások.

2014. november 3., hétfő

Külföldön olcsóbb a Mac? (2014/11)

A mostani táblázatban új az iMac 4K.

Alapelvek
Tudom, hogy többen rendszeresen olvassátok visszamenőleg is ezeket a bejegyzéseket, de mindig vannak újak, így az ő számukra jöjjön pár alapelv. Az árak a netes Apple Store árai országonként. Az árfolyam az aznapi hazai Raiffeisen árai. Ezekből számolja ki a Numbers, majd hasonlítja össze, hogy hol a legolcsóbb vagy hol a legdrágább a Mac. A külföldi árban nincs benne a repjegy, szükséges papírok - például céges vásárlásnál. És nem számolunk a nagyon olcsó, van valahonnan, "persze, hogy van rá gari", számla mentes dolgokkal. A táblázat félig játék, de komoly.
És a közölt számokért felelősséget nem vállalunk, mielőtt vásárolsz, tájékozódj!

Magánszemélyek
Mi, ugye, bruttó árat fizetünk.

Cégeknek
Mert ők visszaigényelhetik az áfát.