2017. október 31., kedd

Lány büntetve, Teforia csődben és a kedvezményezettnek nem hiányzik

Az Apple állítólag kirúgta azt a fejlesztőjét, akinek a lánya a lenti videót készítette az iPhone X készülékről, amikor "gyárlátogatáson" volt apjánál. Azért írtam "állítólag"-ot, mert ismerve az Apple PR-t, a "véletlenül" elhagyott iPhone prototípusokat, nem lennék meglepve, ha ez a hír egy újabb sikeres social media átverés volna. Akárhogy is, itt a videó.



A vonatkozó postok szerint a mérnök azonnal törölte a YouTube-ról a lánya videóját (talán a lánya törölte, de mindegy), és bocsánatot kért, mert nem tudta (hahaha), hogy a lánya videózik (lásd a videót, ez nem rejtett kamera).

Ezer dollár
A Teforia csak egy a számtalan bukott startup vállalkozás közül. Amiért mégis említjük az, hogy ezer dollárt kért a csoda teafőzőjéért – csak éppen nem volt ennyiért kereslet rá. Az ezer dolláros iPhone X viszont kapós, a post írásakor már hat hetes várakozást ígér az Apple. (Ami vicc a XXI. században, és sehol sincs a Trabant hét éves várakozásához képest.) Az Apple szerint "várakozáson felüli a kereslet" (az "off the carts" persze fordítható lenne úgy is szó szerint, hogy a várakozástól eltér, és – ugye – lefele is el lehet térni). Oké, az iPhone azért többre képes, mint egy hiper-szuper teafőző – az iPhone-on tudsz teafőzőt rendelni, a teafőzőn meg nem. Az üveg-hátú újdonság azonban egy kellemetlen meglepetést is tartogat az óvatlan gazdának, ha nincs Apple Care-ed rá, akkor 279 dollár (csak átszámítva, nem magyarítva kb. 80eFt) lesz az üveg cseréje.

Üveghát - hát...
Az Apple-ről régóta író Steven Levy volt az a csókos újságíró, aki annyival megjelenés előtt kapott iPhone-t, hogy bőven volt ideje megírni elemző cikkeit. Sőt, az Apple hozzájárult, hogy az írások a bemutató előtt megjelenjenek. Az üvegháttól – amire a vezeték nélküli töltés miatt volt szükség – Levy nem volt hanyatt esve: "mostly useless now" írta. Azaz mára szinte lényegtelen, mert az aksik nagyon sokat bírnak, nincs szükség arra, hogy minden asztalon, ami mellé leülünk, legyen egy töltő. Viszont, legyen már pozitív kicsengése ennek bejegyzésnek, az új OLED kijelző és a Face ID nagyon bejött.

2017. október 28., szombat

Digital Designer képzés – kezdőknek és tudás-frissítőknek

Egy képzelt vállalkozás számára készítünk online és offline megjelenéseket megadott brief alapján – ez a Macademia új képzése, amelyet most első alkalommal indítunk "Digitall Designer" névvel. A tervezés során megismertetjük a szakkifejezéseket, –fogalmakat, “best practice”-t. Az UI és UX tervezést tanulhatod meg, 10 hetes, alkalmanként 4 órás bontásban.
Első lépésként megtervezzük a cég arculatát, majd pedig ennek megfelelően elkészülnek az online és offline megjelenések. A gyakorlati munkát leginkább az Adobe szoftverei (Photoshop, Illustrator, InDesign) segítségével végezzük, de az Adobe mobil alkalmazásait is alkalmazzuk a tervezésnél és más, a kreatív munkához szükséges alkalmazások is bemutatásra kerülnek. A gyakorlat orientált képzés végén a hallgatók prezentáción mutatják be tudásukat.

Kinek ajánlom különösen?
A Macademia, most számoltam össze, hat PR/marketing ügynökségnek állandó IT támogatója. Ebben az évben különböző képzésünkön, tanácsadásunkon további ötvenegy cég munkatársával találkoztunk. A tapasztaltunk az, hogy az egyetemekről, főiskolákról kikerülők (marketing-szak, -irány, képzés nevében az online szerepel) jelentős része számára az lab, cmyk, dpi alapfogalmak is ismeretlenek. Nem azért, mert nem tanulták, hanem azért, mert nem tanították. Nos, ezt a képzést nektek kínáljuk!
És. Azok, akik digitális bevándorlók - értsd: 35-40 felettiek -, a fentiekhez hasonló területen dolgoznak és szívesen felzárkóznának a Snapchat-Insta-Messenger generációhoz, akkor igen, ez a megfelelő képzés nektek, nekünk.

2017. október 27., péntek

Adobe CC 2018 könyvek

Az Adobe frissítette számos szoftverét a Crative Cloudban. Előbb-utóbb eljutok oda, hogy a legfontosabb változásokat itt is megírjam. Ami biztos, hogy 2018-tól az Adobe képzéseinken már a frissített verziókat oktatjuk. Konzultáción, egyéni képzésen vagy tanácsadás során persze bármelyik (na jó: CS2 vagy annál frissebb) verzióban jártas kollégám válaszol meg minden kérdést vagy kínál megoldást a felvetődött problémára.



Az új szoftverekhez persze új könyvek is dukálnak, itt az Adobe Press kínálata érhető el. A "CC2018" kód még egy rövid ideig 35 százalék kedvezményt jelent akár nyomtatott, akár PDF változatra. A divatos címadás szerint: ha csak egy könyvet akarsz megvenni az Adobe szoftverről, akkor azt innen válaszd ki.
Én egyébként a PDF-t választom. Miért? Mert azonnal letölthetem és használhatom (vigyázat, mindegyik letöltés egyedi azonosítóval van ellátva). De a legfontosabb, hogy a PDF szabad szavasan kereshető és ez gyorsabb és praktikusabb, mint a nyomtatott változat – hiába is imádom a könyveket. További érv a PDF verzió mellett, hogy a kisebb szoftver-frissítéseket követi a könyv is, ilyenkor a módosított verzió ingyen letölthető.

2017. október 24., kedd

iPhone X vásárlási dilemma (by Handras) – szerintem

Handras dilemmája az új iPhone-okkal kapcsolatban az én dilemmám is, sokunk dilemmája. A lényeg: a) annyira már nem hype iPhone-t venni, b) kevesebb a memória és c) kurva nagyon drága (400e+). Engem az arcfelismeréses belépés is frusztrál. És az új iOS felület sem az, ami csábítana – bár az újat mindig pfujolni szoktuk, amíg meg nem szokjuk.


Őszintén, ez az ár már fáj. Megengedhetném magamnak, a Macademiának, sőt, az összes munkatársunk iPhone-ját is le tudnánk cserélni, de. Amióta ismert az iPhone X ára, az egyéni konzultációk során (házhoz menve olyan helyekre, ahol a házhoz legalább három garázshely tartozik) rendre elhangzott, hogy fél milliót nem terveznek kiadni egy telefonért. Mert – nem éri meg az árát.
Sőt. Volt, aki kifejtette, hogy anno az iPhone megvétele után vett a családnak iMacet, MacBook Pro-kat, iPadeket. Tette azért, mert az iPhone meggyőzte (régi olvasóknak "halo" effekt). Most viszont Samsungot néz, mert az X drága. És ha a telót cseréli, akkor már nem fog új iMacet venni, meg Macbookot sem, hanem ökoszisztémát vált.


"Ennyi pénzért már Macbook Airt is vehetnék!" – ez is elhangzott az egyik konzultáció során. És ha megnézzük az Apple oldalát, ennél erősebb hordozható Mac sem sokkal drágább.

Régi vs. 8 vs. X
És bár az Apple-t pár magyar döntése nem rendíti meg :), az viszont már homlok ráncolásra adhat okot, hogy elemzők szerint a nyolcast nem viszik úgy, ahogy várták. És az elemzők szerint ennek az Apple az oka. A nyolcas annyival nem jobb a hetesnél, mint amennyivel drágább. És aki cserél, az inkább X-re vált majd, mint nyolcasra.
A nyolcas annyival nem jobb, mint a mostani iPhone-om, bár az hatos, de semmi gondom vele – igaz, nem frissítettem a legújabb iOS-re. Így nyolcas addig nem lesz, amíg ez jól működik. És nem lesz X sem, mert az ár/teljesítmény aránya rossz.

Apple: Think different!

2017. október 19., csütörtök

A megszokás átka avagy hogyan használnák ki rutinunkat a csalók

E rettentő hosszú címben ott a lényeg. Mi, Apple-ösök, iPhone és Mac használók megszoktuk, hogy az eszközünk, pontosabban a szoftvereink nem kérnek fölösleges megerősítéseket, mint az ablakos oprendszeresek: "Tényleg az OK-ra kattintott az imént? Yes or No". Ezért helyesen, ha üzen a Mac vagy az iPhone, elolvassuk, megválaszoljuk. A különböző Store-ok - ki érti miért - néha elfelejtenek, újra be kell jelentkezni, akár egy, akár két lépcsősen. Ez az újra bejelentkezés olyan megszokott rutin, lépéssor, hogy nem is gondolkodunk el rajta, hogy valóban miért is - pedig kellene.


Ezt a rutint, megszokást használják ki rosszindulatú oldalak, alkalmazások. Az Apple-ös sémának, dizájnnak megfelelő oldal, felület kerül elénk, és már írjuk is az adatainkat. Nem kellene. Legkésőbb akkor kell a vészcsengőnek megszólalni, amikor fizetéssel kapcsolatos adatokat kér be a párbeszédablak. Ezt csak és kizárólag az icloud.com megfelelő részén lehet, kell és szabad megadni, mobilon is a megfelelő Beállításban.

Hogyan lehet kiszúrni, hogy valami nem okés?
Levelek esetén a feladót kell és kötelező leellenőrizni. A levélnek a @apple.com @itunes.com címről kell érkezni. A .com előtt egyértelműen apple-ös névnek kell állni. Az @apple.support.com hamis, hiszen a .com előtt a support áll. Inkább ne kövessük a levélben leírtakat, mint beugorjunk. Ha valamit nem hagyunk jóvá, a legrosszabb, hogy nem töltjük le, nem férünk hozzá. De ez még mindig sokkal jobb, mintha kiadjuk jelszavunk. Ezt a csúnya bácsik és nénik azonnal lecserélik - mi már nem férünk hozzá a saját dolgainkhoz, ők viszont használják a hitelkártyánk.
Weblapok esetén szintén a hivatkozást - https://www.apple.com - kell ellenőrizni. A Safari elrejti ezt a kódot, rá kell kattintani, hogy a pontos cím láthatóvá váljon. Itt is a .com előtti rész a fontos.
Ha gyanús az oldal, próbáljunk tovább navigálni! Nagyon gyakori, hogy egy oldalnak a képét jelenítik meg a csalók, de a hivatkozásokat, mozgásokat már nem.
Ha gyanús az oldal, akkor ne hajtsuk végre a megkívánt műveletet. Ha például újra meg kellene adni a hitelkártya számot, akkor üzembiztos megoldás, ha az icloud.com oldalra belépve a Beállítások > Apple ID úton haladunk. Így át leszünk irányítva az https://appleid.apple.com/#!&page=signin oldalra - igen, kezdhettük volna itt is. (Ellenőrizzük magunk: a .com előtt az apple szó áll, tehát jó oldalon vagyunk. Ám az https://apple.appleid.com/#!&page=signin oldal hamis!)
És a tudás édesanyjaként, ha valamiben nem vagyunk biztosak, ne tegyük meg!

2017. október 11., szerda

Numbers tipp nem csak tőzsdézőknek

A Numbers idei frissítésével az amerikai tőzsdére vezetett részvények árfolyama és számos adata elérhetővé lett az alkalmazásból, így segítve a portfólió menedzsmentet, erről itt írtunk: Numbers: árfolyam és munkanapok. A mi nap vettem észre, hogy az Apple "tőzsdés" táblázatot is kínál. Azaz nem. De én megoldottam.


A Numbers "tőzsdés" táblázat sablonja (jobb alsó).

A táblázatot kiválasztva azonban a kis zöld és piros nyilak sehol, bár a részvényadatok a részvény kód beírásával lekérdezhetők az előre beírt, sablon tartalmazta függvényekkel.


Jegyezzük meg, hogy az előző naphoz mért változáshoz – lekérdezni csak napi árfolyamot tudunk az előző napokról – kellene az előző napi árfolyam is, de ez a táblázat nem tartalmazza. A bevezetőben jelzett bejegyzés viszont igen, ezért most nincs tudás anyja.
Én viszont a kis zöld felfele- és kis piros lefele-nyilat szerettem volna a táblázatomba, ezért az emoji és szimbólumok közt kivadásztam a két szükséges karaktert.


Készítettem egy nagyon egyszerű táblázatot. Az E oszlopban pedig két HA (IF) függvénnyel a megfelelő jelet mutatja a Numbers.


Már csak egyetlen feladatom maradt, a piros és zöld szín megadása a megfelelő nyílhoz. Ehhez a Feltételes Formázást használtam.


Ez az én boldogságom. Meg is osztottam.

2017. október 9., hétfő

Hogy ne üvöltsön fel az automatikusan induló videó Safariban?

Van-e annál szebb pillanat, amikor a könyvtár csendjét megtöri egy üvöltő számítógépes videó hangja. Amit persze a lelkes netező nem akart elindítani, de az elindult magától. Miután bocsánatot kértünk és túléltük a könyvtárosok haragját, azonnal tegyük meg a következőt!


A Safari > Beállítások > Weblapok fül oldalsávján az AutoPlay opciót a párbeszédablak jobb alsó sarkában általában kikapcsolhatjuk (vagy be, ha szeretünk a figyelem középpontjába kerülni). Illetve egyes szájtok esetén is dönthetünk. A képpel ellentétben ennek úgy van értelme, ha általában letiltunk (alul), de pár szájtnak megengedjük vagy vica versa.
Más böngészőben is találhatunk ilyen beállítást, de mi fanatikusan az Apple termékeit használjuk.

2017. október 4., szerda

De miről írt az Almalap tíz évvel ezelőtt?

A legkitartóbb magyar nyomtatott Maces magazin, az Almalap tíz évvel ezelőtti száma a Mac OS X Leopárd bemutatását ünnepelte. "Helló Leopárd, viszlát Tigris!" – nyitó mondata az, hogy az "X" helyes kiejtése: "tíz" és nem "iksz". Majd következett a Leo háromszáz újdonságának tételes bemutatása [AddressBook – fejlesztés], [Finder – kihívással küzdők támogatása], [Mail – Safari], [Spaces – Xcode]. Egyetlen kiragadott újdonság: QuickLook, a kiválasztott fájlt megnézhetjük a szóköz leütésével.
Két írásunk is szólt Jonathan Ive-ról, az egyik a találó "Ki az Jonathan Ive?" címet kapta, a másik 1994-2007 közti Maces munkáit mutatta be.
Az apró- és iPhone-híreken túl írtunk speciális oktatási kiegészítőkről, amellyel a Mac laboreszközzé alakítható.
A megoldás akkor is tetszett, most, hogy újra megnéztem – még jobban tetszik. Bár mostanában sehol sem láttam vagy olvastam hasonlóról.
És ne felejtsük ki, ajánlottuk a Perfact kiadásában megjelent Adobe Classroom in a Book Photoshop CS3 könyvét. Ha jól emlékszem vissza, ez akkor siker volt, hogy több újranyomást is megélt, tízezernél több példányban kelt el akkor, amikor egy jól teljesítő műszaki könyvnél a kétezer példány afféle álomhatár volt.

2017. október 2., hétfő

Külföldön olcsóbb a Mac? (2017/10)


Alapelvek
Tudom, hogy többen rendszeresen olvassátok visszamenőleg is ezeket a bejegyzéseket, de mindig vannak újak, így az ő számukra jöjjön pár alapelv. Az árak a netes Apple Store árai országonként. Az árfolyam az aznapi hazai Raiffeisen deviza közép árfolyama. Ezekből számolja ki a Numbers, majd hasonlítja össze, hogy hol a legolcsóbb vagy hol a legdrágább a Mac. A külföldi árban nincs benne a repjegy, szükséges papírok - például céges vásárlásnál. És nem számolunk a nagyon olcsó, van valahonnan, "persze, hogy van rá gari", számla mentes dolgokkal. A táblázat félig játék, de komoly. És a közölt számokért felelősséget nem vállalunk, mielőtt vásárolsz, tájékozódj!

Új táblázatok
Nem, nem az volt a cél, hogy áttekinthetetlen legyen, bár a Gonosz Almalap szerint ez biztos sikerült. Az új táblákban minden ár látható, de inkább a színkód az érdekes.
A jelmagyarázat mutatja, hogy a sötétzöld a legjobb, a sötét piros a legrosszabb ár. E két szélsőérték közt Macenként öt egyenlő nagyságú árkategóriát hoztunk létre. Meg is lepődtünk, de értjük.
Az áfa.
A svájci árak az alacsony svájci áfa miatt verhetetlenek.
A céges táblázatban már eltűnik ez a különbség.

Magánszemélyek
Mert mi fizetünk áfát is a Mac után.


Cégeknek
Mert mi visszaigényeljük az áfát, ezért a nettó árral számolunk.


Mac-index
Tavaly nekikezdtünk egy Mac-index kialakításának. A Mac-index, amely várhatóan hónapok során nyeri majd el végleges számítási módját, az egyes országok Mac drágaságát vagy olcsóságát mutatja. Minél kisebb a szám, annál olcsóbb az adott országban a Mac (nettó árat nézve). Ez persze nem jelenti, hogy az összes Mac ott a legolcsóbb. A Mac-index számításánál már figyelembe vettük, hogy hordozható Macből közel négyszer annyit értékesítenek, mint asztali gépből. Az index akkor "finomodik" tovább, ha találunk részletesebb és megbízhatóbb adatsort. Az Apple pár éve már nem közöl bontást a negyedéves jelentésében az eladott Mac típusok szerint.
Aki összevetné a mostani számokat a 2017. januári vagy az előttivel, jelentős eltérést tapasztal. Statisztikus ismerőssel beszélgetve finomítottuk a számítást, ami a számértékeket befolyásolta, de az arányokat - drágább, olcsóbb - nem. Az új számítási módszert az előző havi adatokkal használva előbb-utóbb elkészül az országok indexeit időben ábrázoló grafikon...


Minél kisebb a szám, annál olcsóbb az adott országban a Mac (nettó árat nézve) Oroszországot kivettem, mert brutálisan kilóg a sorból.