2025. április 29., kedd

Emlékeztető megosztása

Az Apple–világban az alkalmazások elnevezése lehetetlenné teszi, hogy egy bejegyzés bevezető mondata arról szóljon, mire is való az adott alkalmazás. Az Emlékeztető emlékeztet az el nem felejtendő feladatokra. Hm? Az minden Maces és iPhone–használó tudja – de még az iPadesek is –, hogy az Emlékeztető az iCloudon át megosztható. Az emlékeztetés lehet idő– vagy helyszínfüggő, ez is közismert. De mire lehet jó az emlékeztetők megosztása?
A képeken látható, hogy maga a megosztás nem túl bonyolult, nem is fogom elmagyarázni. A feltett kérdésre, hogy mire jó, mondok egy-két példát. Ha van egy megosztott Emlékeztető-gyűjteményünk – képen például: Tanfolyamok –, akkor az abban létrehozott esemény-emlékeztető mindenkinél megjelenik és él. Ha a szeleburdi rokonommal osztom meg, akkor az egy órakor kezdődő ebéd előtt létre tudok hozni egy emlékeztetőt, ami pityeg, csipog és csörömpöl nála – de a kijelzőn mindenképp megjelenik –, hogy időben elinduljon. Vagy egy helyhez kötött emlékeztetőt, hogy vegyen tejet meg kenyeret (és drukkoljunk, hogy elmegy az emlékeztetőben megadott élelmiszerbolt előtt). Vagy nagyobb csapatnál, amikor többen vannak egy Emlékeztető gyűjteményben, lehet határidő közeledtére, közös Netflix kezdésre, bármire betenni Emlékeztetőt.
Az Emlékeztető nem varázsfegyver vagy a csoportmunka alapeszköze, jól használva kényelmessé tehetjük életünk (másokat emlékeztetve erre).

2025. április 24., csütörtök

Időutazó Almalap: 2005. április

Csak a tartalomjegyzéke volt sovány ennek a számnak. Egyfelől írunk a Tigrisről, az érkező Mac OS X 10.4-ről – ennek a hazai bemutatója volt az első, amelyre a viszonteladók hosszabbított nyitvatartással készültek. És az Adobe CS2 szoftverek ismertetésének is nekikezdtünk – a Macesek jelentős része használta az Adobe szoftvercsomagját. A címlap a Tigrisé, nem is volt kérdéses.
  • Tigris előzetes "Mac OS X speaks your language." – írja az Apple honlapja. Hát nem. Csupán az OpenType karaktereket használja, ez viszont dicséretes, mivel az OpenType olyan szabvány, amiben helye van a magyar ékezetes karaktereknek, a japán és kínai jegyeknek is. A netes oldal mutatja meg, miért nem érdemes más oldalon levő grafikai elemre csak linkként hivatkozni.
  • Adobe Bridge CS2 A Bridge az Adobe alkalmazások közt feszül – erős túlzással az Adobe operációs rendszer előfutárának is nevezhetnénk, valójában inkább egy szuperasztalhoz hasonlít.
  • Adobe Stock Photo "Ide kellene egy olyan kép, amelyen Steve Jobs az Almalapot olvassa" – sóhajtott fel a tartalommenedzser, de hát hol találunk mi olyat?
  • Version Cue CS2 A CS – ezt most már illene CS1-nek nevezni – csomagban talált Version Cue-t sokan feltettük, megnéztük a System Preferencesben, majd kikapcsoltuk és többet nem is néztünk felé.
  • InDesign CS2 Az Adobe az Aldus PageMaker felvásárlásával komoly vetélytársat szerzett InDesign programjának, ám hamar kicsemegézte a PageMaker javát, így a botladozva induló (1.0), majd lassú, de roppant méretűvé hízó (1.5) InDesign előbb (2.0) ígéretes kihívójává vált, majd sorozatban aratott a piacot évtizede uraló program felett győzelmeket (CS vagy 3.0) és most itt a következő verzió (CS2 vagy 4.0).

2025. április 22., kedd

Interaktív PDF készítése Keynote-ban

A Keynote-tal nem csak kivetített prezit készítehetünk. Ha bátrak és elszántak vagyunk, vidám, aktív PDF-et is. Mutatom az alapokat, határ a végtelen és tovább!!
Keynote megnyitása és új prezentáció létrehozása. (1)
A dia sablonok megnyitása (2)

Az alakzatok közül a jobbra nyilat kiválasztása és elhelyezése a dián. (3)
A jobbra nyílra kattintva a következő diára mutató vezérlő beállítása. (4)
A nyíl duplázása kétszer, majd egymásra tolása a „gyorsan előre” vagy „ugrás az utolsó diára” ikon létrehozásához. (5)
A két, részben fedő nyíl egyesítése egyetlen alakzattá az Oldalsáv Egyesítés opcióval, a könnyebb színezés és funkció-hozzáadás érdekében. (6)
A „következő” és „utolsó” ikonok megduplázása (command+D), majd az Oldalsáv Fordítás opcióval való tükrözés. (7)
A „ház” alakzat hozzáadása, amelyre kattintva a PDF használója a honlapra jut. (8)

A ház alakzatra kiadott helyzetérzékeny menü megnyitása. (9)
A Link hozzáadása parancs kiválasztása. (10)
A megnyíló lehetőségek közül a weboldal opció választása. (11)
A megfelelő helyre a weblap címének bemásolása, lehetőleg a böngészőből kimásolva a gépelési hibák elkerülése érdekében. (12)
A nyilak hivatkozással való ellátása, a Weboldal helyett a Diát opció kiválasztása. (13)
A felkínált lehetőségek közül a megfelelő dia kiválasztása. (14)

Ha a vezérlősor a helyén van, és minden ugrást beállítottunk. (15)
A vezérlősor másolása (command+C) és beillesztése (command+V) az összes diaelrendezésre, dia sablonra. (16)
A mesterdiákon való munka során ellenőrizni, hogy egyik sablonelem se fedje le a vezérlést vagy annak egy részét. (17)

Kész. OK, nem egy perc. És ez csak a kezdet!

2025. április 17., csütörtök

Képernyőkép készítés Macen kezdőknek, haladóknak és a táltos csoport tagjainak

Egy kép néha többet mond, mint száz szó (vasutat meg ezret!). Macen képernyőképet készíteni több módon lehet (kezdőknek). Lehet a kijelző egy részét is "lefotózni" (haladóknak). És lehet úgy lementeni egyetlen ablak képét, hogy annak nincs árnyéka (táltos csoport, mi más?)

Billentyűparancsokkal

A legegyszerűbb a képernyőkép-készítés billentyűparancsokkal. A Rendszerbeállítások > Billentyűzet > Billentyű parancsok > Képernyőfotók alatt találjuk azt, ami most minket érdekel. Öt lehetőség közül választhatunk! A számok előtt álló jelek a módosító billentyűket jelzik, ezek együttes lenyomása után kell a számot lenyomni a parancs kiadásához. A jelek azonosak a billentyűzetre írtakkal.
Az első parancs a teljes kijelző képét az Íróasztalra menti. Pontosabban: pár másodpercig a kép a jobb alsó sarokban lebeg, ekkor is rákattinthatunk. Ha megtesszük, akkor a további sorsa a kezünkben, beleértve a mentését is. Ha nem csinálunk semmit, akkor a kép az Íróasztalra kerül.
A harmadik (második bejelölt parancs) hatására a kurzor átalakul, egy téglalap alakú területet jelölhetünk ki, a kijelölést követően elkészül a kép. A Haladó csoport azt is tudja, hogy ha egy ablak tartalmát szeretné lefotózni, akkor a szóköz billentyűt kell leütni, amikor a kurzor átalakult. A kurzor fényképezőgéppé válik, és ahogy kattintás nélkül mozgatjuk az ablakok felett, mindig mutatja, épp melyik ablak lefotózására képes. Az sem gond, ha az ablak részben rejtve van, másik ablak kitakarja, a képen a teljes ablak tartalma lesz látható. A kép készítéséhez kattintsunk a trackpaden.
A Táltos csoport extra tudása annyi, hogy az ablak fotózásakor – trackpadre való kattintáskor – az Option lenyomásával nem lesz a fotózott ablaknak árnyéka a képen.

QuickTime Player

A Macen mindent többféleképpen lehet, ez a képernyőkép-készítésre is igaz. Készíthetjük a QuickTime Player segítségével. Ha sohasem használtad ezt az alkalmazást, akkor itt az ideje, hogy megismerd! Tudásának csak egy része a képernyőkép készítése, de minket most csak ez érdekel.
A QuickTime Player Fájl menüjéből adható ki az „Új képernyőfelvétel készítése” parancs. Ezzel nemcsak képet, de videót is készíthetünk (hurrá!) a kijelzőről vagy annak egy részéről. Ráadásul időzítve! Azaz, lesz idő a kurzort kihúzni a képből – megnyomva az exponáló gombot, odafutni, hogy a családi képen vetődéssel rajta legyünk.

2025. április 15., kedd

30 új Numbers függvény (Mac)

A macOS Numbers 14.4-es verziójában (2025. április) több mint 30 új függvényt vezettek be, amelyek jelentősen bővítik a program számítási és adatkezelési képességeit.
Névszerint:

Logikai és információs függvények

  • BYCOL Egy adott függvényt alkalmaz minden oszlopra egy tartományban.
  • BYROW Egy adott függvényt alkalmaz minden sorra egy tartományban.
  • ISNUMBERORDATE Ellenőrzi, hogy az adott érték szám vagy dátum típusú-e.
  • ISOMITTED Ellenőrzi, hogy egy argumentum hiányzik-e egy LAMBDA függvény hívásakor.
  • LAMBDA Saját, újrafelhasználható függvények létrehozását teszi lehetővé.
  • LAMBDA.APPLY Lehetővé teszi a LAMBDA függvények alkalmazását megadott argumentumokkal.
  • LET Lehetővé teszi, hogy nevet adjunk számításoknak a képleteken belül, így javítva az olvashatóságot és teljesítményt.
  • MAKEARRAY Létrehoz egy tömböt megadott sor- és oszlopszámokkal, egyedi értékekkel.
  • MAP Egy adott függvényt alkalmaz minden elemre egy tömbben.
  • REDUCE Egy adott függvényt alkalmazva egyetlen értékre redukál egy tömböt.
  • SCAN Egy adott függvényt alkalmazva részösszegeket számít egy tömbön.

Numerikus függvények

  • MDETERM Egy mátrix determinánsát számítja ki.
  • MINVERSE Egy mátrix inverzét számítja ki.
  • MMULT Két mátrix szorzatát számítja ki.
  • MUNIT Egységmátrixot hoz létre megadott mérettel.
  • RANDARRAY Létrehoz egy tömböt megadott méretekkel, véletlenszerű számokkal.
  • SEQUENCE Számsorozatot hoz létre megadott kezdőértékkel és lépéssel.

Hivatkozási függvények

  • CHOOSECOLS Kiválasztott oszlopokat ad vissza egy tartományból.
  • CHOOSEROWS Kiválasztott sorokat ad vissza egy tartományból.
  • DROP Eldobja egy tömb vagy tartomány eleje vagy vége felől megadott számú sort/oszlopot.
  • EXPAND Egy tömböt adott méretre bővít, megadott értékekkel kitöltve az új elemeket.
  • FILTER Egy tartományból kiszűri azokat az értékeket, amelyek megfelelnek a megadott feltételeknek.
  • HSTACK Tömböket fűz össze vízszintesen.
  • SORT Egy tartomány vagy tömb rendezését végzi el.
  • SORTBY Egy tartomány vagy tömb rendezését végzi el egy másik tartomány vagy tömb alapján.
  • TAKE Kiválaszt egy tömb vagy tartomány elejéről vagy végéről megadott számú sort/oszlopot.
  • TOCOL Egy tömböt egyetlen oszloppá alakít.
  • TOROW Egy tömböt egyetlen sorrá alakít.
  • UNIQUE Egy tartományból vagy tömbből eltávolítja a duplikált értékeket.
  • VSTACK Tömböket fűz össze függőlegesen.
  • WRAPCOLS Egy tömböt több oszlopba tördel.
  • WRAPROWS Egy tömböt több sorba tördel.

Szövegfüggvények

  • ARRAYTOTEXT Konvertál egy tömböt szöveggé, megadott elválasztóval.
  • TEXTSPLIT Egy szöveget tömbbé alakít, megadott elválasztók alapján.

2025. április 10., csütörtök

Levelezés iCloudban

Az Apple iCloud felhőszolgáltatása oly mértékben összesimul az Apple eszközök szoftvereivel, szinte láthatatlan. Annyit mindenképp illik tudni, hogy amennyiben megengedtük, hogy adott szolgáltatást – levelezés, naptár... – az eszközünk az iClouddal szinkronizáljon, akkor ami lent a kezünkben, az fent a felhőben és vice versa. Ha eszköztelenek vagyunk, a felhőben akkor is elérünk mindent, a legkevésbé kívánatos esetben egy Windowsos gépről is tudunk böngészőből dolgozni. Első lépésként az Apple ID-vel lépjünk be az iCloudba (én biztos inkognitóablakban tenném, hogy ne maradjon nyoma).
Innen az összes létfontosságú alkalmazás elérhető – Mail, Naptár, Jegyzet, Pages, Numbers... –, ami a munkához kell. Kolléganőnk anno nem is használta a gépre telepített programokat, neki ez a felület jobban tetszett, gyorsabb volt. A Mail, Naptár, Jegyzet... alkalmazásokban csak az iCloud szerveren átmenő adatokat látjuk, az @icloud végű e-maileket (a régi macesek az @me, sőt a @mac végűeket is). Nem látjuk a @google.com e-maileket, mert azokat a Google szerver szinkronizálja, azokat a @gmail.com alatt kell keresni.
Pages, Numbers és Keynote esetében csak azokat a fájlokat érjük el és szerkeszthetjük, amelyet az iCloudban tárolunk.
Nyissuk meg a Mailt!
Ismétlés: csak az @icloud.com leveleket látjuk. Nem találjuk meg azokat a mappákat, amelyeket az iPhone-on, iPaden vagy Macen hoztunk létre, azok a létrehozó eszközön vannak, és nem szinkronizálódnak. Az azokba áthúzott levél itt az Inboxban lesz.
Ahogy az ikon sort végignézzük, nem hiányzik semmi, lehet levelet írni, válaszolni. Az iCloud-os verzió nem tud annyi mindent, mint a "földi", pár dolgot pedig a kezelőfelületből adódóan másképp tud. A legfontosabb a bal oldalon a Mailboxes felett található fogaskerék. Erre kattintva lehet kukát vagy spamet üríteni (ami a szinkronizált eszközök kuka és spam mappáját is üressé teszi). Illetve itt vannak azok a beállítások, amelyek erre, a netes verzióra igazak.
Az Account alatt lehet alias mail címet megadni. Az Autoreply a távollévők öröme és a köremailek halála. A Mail Forwarding akkor jó, ha az @icloud.com címedet nem használod, de olvasnád az ide érkező leveleid. A képen is látható Composingban adható meg, hány másodperced legyen a tévesen elküldött levelet megölni, illetve itt adhatod meg aláírásodat.
Az iCloudos Mail és a többiek akkor is hasznosak és használandók, amikor szinkronizálási gondod van. Az iCloud felhő az Apple felhőhöz, internethez csatlakozik közvetlenül, mivel annak része. Ha itt megvan egy mail, fájl, és az eszközödön nincs, akkor szinkronizációs gond van.

2025. április 8., kedd

iMovie tipp haladóknak

Az iMovie az Apple géppel együtt érkező videóvágó és –szerkesztő alkalmazása. Most az egyik haladóknak javasolt képességét mutatjuk be, de szó sincs az agysebészetről vagy a rakétamérnökségről (ahogy Shania Twain énekli, aki nem Mark Twain lánya, viszont nem róluk nevezték el a Twain-meghajtót – kommentelt a Gonosz Almalap, hogy offolja a posztot.) A bejegyzésben képeken visszaköszönő videó itt tekinthető meg.
A nyitó képen látható az iMovie szerkesztői felülete. Az (1) és (2) jelzés mutatja azt a két pontot, amelynek kapcsán megmutatjuk a kép-a-képben és a megosztottkép használatát. Mindkét látvány hasonló módon állítandó elő, az időcsíkon – szerkesztői csíkon – levő klip fölé kell húzni azt a klipet, amellyel a "trükköt" végre szeretném hajtani. A trükk, effekt választása a jobb felső nézőkép fölötti ikonsor használatával történik.

Kép-a-képben (1)

Ez az, amikor a nagy kép egyik sarkában egy kis képben más jelenik meg, egy tudósításnál a nagy kép mutatja a lényeget, a kicsi a tudósítót. A bemutatott példában a kis kép a Macademia logója. A logót ravasz módon készítettük. Mivel a kép-a-képben oldalaránya nem módosítható, ezért a négyzet .png fájl két oldalát az iMovie teszi átlátszóvá. A logón belüli átláthatóság a mi kezünk munkája (Megtekintő, varázseszközzel a kivágandó rész kijelölése, kijelölés megfordítása parancs, majd kivágás parancs, mentés .png-be, hogy a kivágás kivágás maradjon.)
A kis kép mérete módosítható (kék sarokpontok húzásával, az oldalarány – ugye – marad). A kis kép át is helyezhető bárhová. Biztos mindenki látott olyan fekvő videót, aminek a közepén álló videó volt, a háttér meg elkent. Ez is a kép-a-képben trükkel előállítható. A felső klipnek behúzott álló videót az iMovie kiegészíti fekvővé, a hozzáadott szélek átlátszóak. A háttér homályosítására ott a nem rég bemutatott iMovie klip szűrő. Az iMovie táltos felhasználói képesek a kép-a-képbent, az inzertet mozgatni is.
Az ikonsoron (lásd kép) választható, hogy a kiskép milyen módon tűnjön fel: csak úgy előtünjön a semmiből vagy szépen növekedve. A harmadik opció (swap) hatására a kiskép és a nagykép felcserélődik. Állítható még az elő– és eltűnés időtartama, a kiskép kerete és eldönthetjük, legyen-e árnyéka. Fogadjuk meg, csak azért, mert lehet, nem használjuk, jót teszünk a nézőinkkel.

Felosztás (2)

A másik trükk a kép felosztása két részre: jobb-balra vagy fent-lentre. Az iMovie a fő– és az felé behúzott módosító–klippnek is a közepét használja, módosíthatatlanul. (Ha ez nem tetszik, válts Final Cut Pro-ra vagy trükközz! (Például Keynote-ba betéve a videót oda mozgatod, ahol a közepe az lesz, amit majd iMovie-ban használsz, és ezt a hülye prezit moziként mented ki, így megvan a megfelelő közepű klip iMovie-ba.)
Ez a trükk rém egyszerű, hiszen azt kell csak eldönteni, hogy melyik klipünk hol legyen: fent, lent, jobbra vagy balra. A képen – természetesen (by Gonosz Almalap) – négy osztatú videót mutatunk. Ezt kétszer alkalmazva a kép-megosztás trükkjét hoztuk létre. A négy forrás klipből kettő-kettőből elkészítettünj egy alatta-felette videót. Ezt kijátszottuk iMovie-ból, majd újra bedigitalizáltuk és a megcsináltuk a jobb-bal osztást.