2018. január 31., szerda

Hat ötlet, hogy legyen több helyed a Macen

Olvastam hat ötletet, hogy szabadítsunk fel helyet a Macen. Egyik evidens, a másik jó, a harmadikkal meg nem értek egyet ... ezért megosztottam őket és mögéjük írtam, én hogy gondolom.
  1. Dobd ki a nem használt alkalmazásokat!
    Soha nem használod az iMovie-t? Majdnem 3GB szabad helyet kapsz, ha eltávolítod. Nyisd meg a Findert, nézd lista módban az Alkalmazások mappát, rendezd a programokat méretük szerint csökkentő sorrendbe. És ami nem kell, azt dobd ki a kukába!
    Szerintem ez nem a legjobb, bár hatékony módja a hely felszabadításnak. Néhány alkalmazást a kisebb, többet a nagyobb rendszerfrissítésnél az Apple visszatelepít a gépre. A Pages, Numbers és Keynote esetén pedig tapasztalat, hogy az új Macen ingyen előretelepített szoftverek bármelyikét kidobva az már csak pénzért vásárolható a Macre vissza.
  2. Tegyél rendet a Letöltés (Downloads) mappádban!
    Ez az a mappa, ahová a Mac a netről letölt, ha csak mást mappát nem választasz ki. Eszméletlen mennyiségű fájl találsz itt, amelynek a jó része szemét. Vegyél egy nagy lélegzetet, és ürítsd ki a Letöltés mappádat!
    Én ezt rendszeresen megteszem(?), ezért a képen sincs túl sok fájlom a Letöltésekben. Én úgy szoktam, hogy két Finder ablakot nyitok, teljes kijelzős nézetben egymás mellé helyezve őket. Az egyikben a Letöltés tartalma listában és képben, a másikban a saját mappám és almappái. A Letöltésekben egyesével haladva vagy a kukába küldöm a fájlt vagy átmozgatom a helyére a másik Finder ablakban.
    Gonosz Almalapul ez sima Fájl-Tinder: jobbra a megőrzés a megfelelő helyen, balra a kuka. Sőt, a szuperlájk, ha megnyitom, hogy megnézzem (fájl kiválasztva és szóköz billentyű leütésével).
  3. Szabadulj meg a biztonsági mentésektől!
    Az iOS eszközökről vagy a Macre vagy az iCloudba tudsz biztonsági mentést készíteni. Ha a Macest választod, akkor a mentéseket az iTunesban éred el és tudod szükség esetén törölni. Ezt akkor is érdemes megtenni, amikor készüléket vált az ember, hiszen a Mac örök időkig őrzi a régi iPhone-ok és iPadek utolsó mentéseit is.
    Az iOS mentés amolyan ujj-harapós, vagy a kevés SSD helyet vagy a kevés iCloud helyet használom. Én, bevallom, egyiket sem. Nem, nincs harmadik megoldásom, csak végiggondoltam. Az iPhone-on levő Apple-ös alkalmazások, amelyeket használok (Mail, naptár, jegyzetek, emlékeztetők...) mind iCloud (vagy más felhő) adatait mutatják, azaz az adat máshol is megvan. A nem Apple-ös appjaim pedig vagy saját felhőjükbe dolgoznak, vagy az iCloudba – akárhogy is, ezek az adatok sem csak és kizárólag az iPhone-on találhatók meg. A fotóim azonnal mennek a felhőbe (de a biztonsági mentés készítésnél biztos hamarabb). A megvett appok újra letölthetők ... miért is kellene másolatot készítenem?
  4. Búcsú az iPhoto könyvtártól
    Ma már mindenki a Fotók alkalmazást használja Maces képeinek kezelésére. Ma már senki sem használja az iPhoto-t Maces képeinek kezelésére. Az első állítással lehet kötekedni, a felhasználók egy maréknyi csoportja Lightroomozik vagy más alkalmazást használ és akad jó pár Windowsról áttért, aki a saját maga felépítette fájl- és név-struktúráját élteti és hiányolja a fényképmegtekintő alkalmazást (barátaim: ez a Fotók vagy a Megtekintő vagy a szóközös QuickView vagy a Cover Flow-s Finder nézet vagy ...) Aki korábban iPhoto-t használt és most Fotókat, az viszont törölheti a régi iPhoto könyvtárát.
    A zöld pöttyöset lehet törölni. A képen látható másik két fájl vagy könyvtár a Macé, nem a miénk. Ne szerkesszük. Ne nevezzük át! És semmiképp se töröljük!
  5. macOS telepítők törlése
    Az Apple szoftver-telepítés, -frissítés menete a következő: a Mac először letölti az új verziót a netről (ezért kell net meg hely az SSD-n), ezután telepíti az alkalmazást vagy annak új verzióját (ezért kell még több hely az SSD-n, mert ebben a pillanatban a régi és az új alkalmazás is a tárhelyet foglalja) és végül törli a régi alkalmazást, verziót (hely szabadul fel az SSD-n). A telepítés során több szoftver kerül a Macünkre, amelyet az Apple a telepítés végén eltávolít. Ám ha Windowsos vénával megáldottan telepítés közben a telepítő fájlokról másolatot készítünk – jó lesz az még valamire! felkiáltással –, akkor számos nagyméretű telepítő állományunk lesz, amit soha sem fogunk használni. Hiszen, szükség esetén, a Mac a netről újra letölti azt. Ha csak nem vagy Maces informatikus, akkor nincs értelme a telepítő anyagok gyűjtésének. Tehát – dobjuk ki a telepítéshez használt fájlokat!
    Ugyanez igaz a nem Maces telepítő fájlokra is. A Project Planning Pro-t helyesen telepítve marad a Letöltések mappában egy .dmg fájl (1) és sokaknak hosszú időn át az Íróasztalon (2) is ott lesz a virtuális tárhely. tök fölöslegesen, de még inkább: zavaróan.
    És ha már itt tartunk, a helyes telepítés az, amikor az alkalmazás ikonját (3) áthúzod az Alkalmazások mappába.

  6. Kuka
    Igen, a Kuka. A szemetesbe dobunk mindent, ami nem kell. És ne felejtsük a szemetest rendszeresen kiüríteni. Ha csodálkoznál, hogy ezt leírtuk, akkor ne csodálkozz. Láttunk már gépet, aminek megtelt a 256GB-s SSD-je, mert a Kukát öt(!) éve nem ürítették ki.
    Hogy még véletlenül se rohadjon rád a szemét, állítsd be, hogy a Kukába dobást követően 30 nappal a fájl vagy mappa végleg tűnjön el a Macről. Ez ugye azt jelenti, hogy addig, amíg a kukában van, ugyanúgy foglalja a helyet, mint bármelyik másik fájl.

2018. január 29., hétfő

Viszlát András!

Nincs túlzás abban, ha Handrást (Horváth Andrást) a hazai Apple világ elmúlt évtizedének meghatározó arcának nevezzük – valójában arcát (is) adta az XMS, később az iStyle videóihoz. Pár hete élő videó adásban köszönt el az Apple-ös életétől, az adást kicsivel több, mint háromezren követték. Aki lemaradt, kattintson a következő képre!


Handras elköszönése. Rövid visszatekintést követően a jövőbeli tervekről beszél. A utolsó tíz percben kérdésekre válaszol. És a rájellemző erővel tolja az elektromos autót. De persze elmondja, hogy miért veszítette el a lelkesedését az Apple iránt.

Vagy ötször kezdtem bele, hogy leírjam, hogyan, hol, mikor és miről András és az XMS – de kezdett nekrológ jellege lenni és arról nagyon nincs szó. Inkább bevallom egy vele szemben el nem követett gonoszságom.
Többször terveztem, hogy készítek egy grafikont Handras posztjairól, külön mutatva az Apple-ös, a macskás és az autós posztokat. A prekoncepció az lett volna, hogy a grafikon hibátlanul mutatja, ahogy az Apple iránti rajongás csökken. Ahogy egyre kevesebb "ilyen még nem volt" terméket mutat be az Apple, egyre ritkábban, úgy jönnek a macskás posztok. És ahogy András érdeklődése az elektromos kocsik felé fordul, az is vidáman leolvasható lett volna.
Nos, a mondott grafikon nem készült el, helyette itt egy szolidabb változat. Ez csak a handras.hu-n megjelent posztok számát mutatja. Bejelöltem – remélem helyesen – néhány Handras-Apple meghatározó dátumot is.


X-Multimediashop Kft. a cég, amelyben Handras résztulajdonos – és amelyet mindenki XMS-ként ismert, elkísérte a Hegedűs Gyula utcától az iStyle-ig. Duna Plaza és Fashion Street a boltok neve, nyitási dátuma. A > iStyle jelzi, hogy HAndras mikor lépett át kollégáival együtt az iStyle-ba, e naptól az XMS valójában nem működött, bár létezett. > Update 1, 2


Update 1: hamarosan cserélem a cégnevet helyesre. Az e-cegjegyzek.hu megtévesztett, pedig számtalan számlánk van az X-Multimediashop Kft-től. Done.

Update 2: Igen, Handras csillió (becslése szerint 500) cikket írt a iMagazinba, ami nem látszik a görbén. Az iMagazin napi négy írást tesz közzé (nem ellenőriztem, egy éve ez volt a koncepció), ezeket megírni másképp munka, mint saját blogot írni. Mindkét esetben etetni kell a feed-et ("tolni a kontentet" - hogy klasszikust idézzek), de a kettő nem ugyanaz. Szerintem.

2018. január 26., péntek

Zöld alma

Az Apple szavakban alapítása óta, tettekben a Greenpeace nógatására már vagy két évtizede zöldül. Most írták meg vagy hetven oldalon, hogy 2016-ban (és részben 2017-ben) mennyire. Olvastunk, rajzoltunk. Ennyire.

2018. január 24., szerda

Mail csatolmányok az üzenetben vagy a végén vagy a Windows

"Miért mindig a levél végére rakja a csatolmányaimat a Mail? Miért nem oda, ahol a kurzor áll?" - érkezett a kérdés. És hamarosan meg is született a válasz, amit most megosztok.
Első gondolatom a Mail > Beállítások volt, mivel ez beállítási problémának tűnt, ám ott nem találtam opciót. Kicsit erősebben szorított egérrel azonban hamar meg lett, hol lehet rendelkezni arról, hogy egy csatolmány a levél végére kerüljön, vagy oda, ahol beszúrom. Kattintsunk a Szerkesztés menüt!


Az "Eredeti melléklet beillesztése..." hatására az összes csatolmányt továbbküldjük. Így azokat a rosszul sikerült mail-aláírásokat is, amibe tizensok logót zsúfoltak be külön-külön. Ezt mind-mind csatolmánynak látjuk.
A "Csak Windows-barát..."-ot javaslom bejelölni, ha nem lenne, így biztos, hogy amit küldünk, azt a másik aránylag elterjedt platformon dolgozók is meg fogják tudni nyitni.
És végül, a harmadik opció az, ami befolyásolja, hogy a kimenő levelekben a Mail hova rakja a csatolmányokat.

2018. január 22., hétfő

Kijelzőből szárnyas oltár

Sokan használunk külső monitort a hordozható géphez. "Milyen jó lenne, ha bárhová magunkkal vihetnénk" – gondolták a francia "Le Slide" fejlesztői. Bár nem sikerült 19 vagy 30 inchest hordozhatóvá tenni, ám megtriplázták a mobil gépünk kijelzőjét!
A Kickstarteren sikerrel indult vállalkozás a CES-en mutatta be fejlesztését. A hordozható Macre vagy Windowst futtató gépekre applikálható eszköz a gépek kijelzőjének bal- és jobb oldalára rögzít egy-egy kijelzőt. Nem is akármilyet!
Az 1920x1080-as felbontású monitorokat egyetlen USB 2.0, USB 3.0 vagy USB-C kapun keresztül kap tápot és megjelenítendő képet! A kijelző-kiterjesztés 13, 15 és 17 inches verzióban is elérhető.

Papa dolgozik, gyerek mesefilmet néz, mama a konyhában főz (képen nem látható).

A két kiegészítő kijelző akár a laptop kijelző hátára is átforgatható, így a velünk szemben űlő is láthatja azt, amit mi – ha akarjuk –, vagy nézhet mesét. De háromszögben elrendezve a körben elhelyezkedők mindegyikének van rálátása legalább az egyik kijelzőre.

A legtöbbet a kijelző fogyaszt
A fenti állítást minden macOS képzésen elmondjuk. Így jogos a kérdés, hogy két plusz kijelző milyen tempóban szívja le az aksit. Sajnos erre vonatkozó adatot nem találtam. De. Ha a négy órás oktatás alatt egy kivetítőt hajt meg úgy a 2015-ös Macbook Airem úgy, hogy teljes töltöttségről 30-40 százalékra megy le, akkor 2-3 órán át biztos lehet három kijelzővel dolgozni aksiról.

2018. január 19., péntek

Páros lábbal Steve Jobsba

Ha nagyon utálnád Steve Jobst, akkor itt a lehetőség, hogy páros lábbal beleszállj! Persze megértem, ha rajongóként teszed majd meg.
Egy olasz testvérpár, Vincenzo és Giacomo Barbato még 2012-ben döntött úgy, hogy "Steve Jobs" márkanéven forgalmaz ruházati termékeket. Az elhatározásra az adott okot, hogy az Apple vezetőjének neve nem volt védett név. Evidensen per meg eljárás lett a névválasztásból, az illetékes Európai Unió Intellektuális Javak Hivatala három éves eljárás után tavaly rábólintott a névválasztásra. A türelem így nadrágot és inget terem, bár ma már talán nem akkora dobás, mint 2012-ben lett volna.
Az Apple mindent megtett, laikusként nem is érthető, hogy nem lett igaza. A két testvér ráadásul – az ő értelmezésükben persze teljesen érthető módon – a céglogót egy "J" betű megrágott változatának álmodta meg. A bíróság hónapokig gondolkodott azon, hogy a "J" betű alakja szerkeszthető-e, vagy egy grafikai rajz a logó, ami – uram bocsá' – hasonlít egy a "J"-re (is).
A bíróság hónapokig gondolkodott azon, hogy a "J" betű alakja szerkeszthető-e, vagy egy grafikai rajz a logó, ami – uram bocsá' – hasonlít egy a "J"-re (is).

Nem ez az első eset, hogy egy olasz ruhaipari vállalkozás neve és/vagy megjelenése kísértetiesen hasonlít amerikaira. Pennsylvania egyik főiskoláját, a Franklin & Marshall-t szintén sikerült klónozni olaszosítani.
A páros lábbal valóbeleszállással amúgy várni kell, mert még csak a címke készült el a nadrágból (Gonosz Almalap szerint ennyi elég is lesz). A tesók ugyanis most az elektronikai cikkek gyártása felé fordultak. Már várjuk is az "I" cég bejegyzését...
(A Verge és a Fortune nyomán.)

2018. január 17., szerda

Olvasnivaló: Adobe Create magazin – január

Érdemes átfutni az Adobe Creatve magazint ("a kreativitás koffeinje" – a havi idióta szlogen), mit talál érdekesnek, megosztandónak a piacvezető kreatív szoftver fejlesztő vállalkozás.
Az első ajánlott írás a kanadai Saskatoon (Saskatchewan tartomány) városába visz, ahol nemrég nyílt meg egy új múzeum. A múzeum arculatának kialakítását és a "Ramai Modern" márkanévhez kapcsolódó munkákat a New yorki karlssonwilker dizájn stúdió végezte el.
Aundre Larrow tíz tippet ad azon fotósoknak, akik rendszeresen fényképeznek sötétebb bőrű embereket. Az írás első bekezdése másról sem szól, mint mentegetődzés a potenciális rasszizmus vádja alól :) De utána valóban használható ötletek jönnek!
Sokoldalú illusztrátor a Brooklynban élő Marcos Chin, első találkozáskor is megakad az ember szeme a férfi csuklótól-csuklóig terjedő tetoválásán, amely az életét meséli el. Az egyik ilyen a Tigris, amely a hold-jegye és tükrözi a Torontóból New Yorkba költözését, a másik a sármány és bambusz szárak, amelyek a hosszú és szenvedélyes romantikus és szakmai kapcsolatát idézi (a Gonosz Almalap itt fordult le a székről röhögés közben). Az unokaöccse születésére utal a sárkány tetkó, amely összecseng az ifjú nevével is.
Ennyit az alkotótól, a rajzai, képei, illusztráció ide kattintva nézhetők meg az Adobe Creative magazin legújabb számában.

2018. január 15., hétfő

iCentre More Magazin

A Starkingot felvásároló és nevére vevő iCentre új magazint adott ki, amit persze tekinthetnénk a Starkingos magazin utódjának is. A régi és az új magazin is elsősorban termék-katalógus, ezért a magazin elnevezés ici-picit megtévesztő (ha csak nem az orosz magazin=üzlet jut eszünkbe, de ez nem jut). E blogba azzal az egy cikkel jutott be a "More Magazin" (tudod: "There's one more thing!", "Lenne még valami" > "Mi a közös Columbo hadnagyban és Steve Jobsban?", ami a Légimentők iCentrés támogatásáról szól.

2018. január 12., péntek

A karácsonyt az iPhone nyerte

A karácsonyt követő héten aktivált mobilok arányát számtalan cég figyeli, és mint hajdan Rómában a madarak röptét figyelő augurok, próbálják meglátni a jövőt.

E két parádés kördiagram mutatja, hogy oszlottak meg a márkák (baloldalon) közt a karácsonyt követő héten a készülék aktiválások, illetve a nyertes Apple-ön belül az egyes készülékek részesedését. Ez utóbbi nehezíti a jósok dolgát, sem a nyolcas, sem az X nem domináns. Sőt!

Az utolsó három év pedig azt mutatja, hogy a "Plusz" méret a divat. És azt is, hogy a tablet aranykora rég tovaröppent.

2018. január 10., szerda

Apple Remote és AirPorték

Végignézzük, melyik termékét mikor frissítette utoljára az Apple. Jöjjön a két (négy) legöregebb. A dobogó harmadik foka a Mac Pro-é, de róla a múlt héten írtam.

Apple Remore – távvezérlő
Ez a legrégebb bemutatott eszköz, 2009. októbere óta kapható. A távvezérlővel az arra alkalmas Macintosh számítógépek néhány alkalmazását lehetett távirányítani: iTunes zene-lejátszást, iPhoto (asszony nevén Fotók) kép-nézegetését, mozizást. De leginkább a Keynote prezi vetítést. Nem hiszem, hogy lesz egyáltalán frissítése.
De jöjjön egy vidám történet a múltból!
Az A4 Apple Center nyitását követően fél Budapest csodájára járt az Andrássy út elején megnyílt első Apple Centernek. A kirakatban és bent az asztalokon számos Mac ment éjjel-nappal pörgetve az Apple demókat. Egy gonosz (nem én és nem Almalap) rájött, hogy a távvezérlővel az összes gép távvezérelhető. Ez nem az A4 hibája volt, az első frissítés előtt nem kellett a távvezérlőt és a Macet összepárosítani. Így az egyik reggel beérkező dolgozók azt hallották, hogy az összes Mac teljes hangerővel játssza a rajta tárolt zenét, persze mindegyik másikat. Volt pánik...
Hasonló gonoszság volt, amikor nagyobb Apple-ös belső rendezvényen az ember a zsebébe rejtett távvezérlő nyomkodásával derítette ki azt, hogy ki nem zárolta a távvezérlés lehetőségét a Macjén...

AirPort(ék)
2012. júniusa óta változatlan az AirPort Experess és 2013. júniusa óta az Airport Extreme és AirPort Time Capsule. Mindhárom hivatalos nevében szerepel a 802.11n – ez egy adatátviteli szabvány. Az Apple tavaly bejelentette, hogy nem tervezi az AirPort fejlesztését, frissítését. Kár. Igaz ugyan, hogy az ilyen wifi-hotspot eszközök fejlesztése az Apple portfóliónak kerekítési hibányi része sem, így az elhagyása üzleti szempontból logikus. Amiért igazán fáj a szívünk, az a Time Capsule. Ideális eszköz volt 2-4 fős irodák ellátására. A bejövő vezetékes netet wifivé alakította, de rá lehetett kötni nyomtatót, külső USB-s eszközöket. A 2-3TB-s belső merevlemeze pedig automatikus archiválási helyként szolgált a céges gépeknek – nem kellett külön-külön erre a célra merevlemezt venni, fel- és lecsatolni.

2018. január 8., hétfő

Külföldön olcsóbb a Mac? (2018/1)

Alapelvek
Tudom, hogy többen rendszeresen olvassátok visszamenőleg is ezeket a bejegyzéseket, de mindig vannak újak, így az ő számukra jöjjön pár alapelv. Az árak a netes Apple Store árai országonként. Az árfolyam az aznapi hazai Raiffeisen deviza közép árfolyama. Ezekből számolja ki a Numbers, majd hasonlítja össze, hogy hol a legolcsóbb vagy hol a legdrágább a Mac. A külföldi árban nincs benne a repjegy, szükséges papírok - például céges vásárlásnál. És nem számolunk a nagyon olcsó, van valahonnan, "persze, hogy van rá gari", számla mentes dolgokkal. A táblázat félig játék, de komoly. És a közölt számokért felelősséget nem vállalunk, mielőtt vásárolsz, tájékozódj!

Jelmagyarázat
A sötétzöld a legjobb, a sötét piros a legrosszabb ár. E két szélsőérték közt Macenként öt egyenlő nagyságú árkategóriát hoztunk létre. Magánszemélyeknél a svájci árak az alacsony svájci áfa miatt verhetetlenek. A céges táblázatban már eltűnik ez a különbség.

Cégeknek
Mert mi visszaigényeljük az áfát, ezért a nettó árral számolunk.
Magánszemélyek
Mert mi fizetünk áfát is a Mac után.

Mac-index
Tavaly nekikezdtünk egy Mac-index kialakításának. A Mac-index, amely várhatóan hónapok során nyeri majd el végleges számítási módját, az egyes országok Mac drágaságát vagy olcsóságát mutatja. Minél kisebb a szám, annál olcsóbb az adott országban a Mac (nettó árat nézve). Ez persze nem jelenti, hogy az összes Mac ott a legolcsóbb. A Mac-index számításánál már figyelembe vettük, hogy hordozható Macből közel négyszer annyit értékesítenek, mint asztali gépből. Az index akkor "finomodik" tovább, ha találunk részletesebb és megbízhatóbb adatsort. Az Apple pár éve már nem közöl bontást a negyedéves jelentésében az eladott Mac típusok szerint.
Aki összevetné a mostani számokat a 2017. januári vagy az előttivel, jelentős eltérést tapasztal. Statisztikus ismerőssel beszélgetve finomítottuk a számítást, ami a számértékeket befolyásolta, de az arányokat - drágább, olcsóbb - nem. Az új számítási módszert az előző havi adatokkal használva előbb-utóbb elkészül az országok indexeit időben ábrázoló grafikon...


Minél kisebb a szám, annál olcsóbb az adott országban a Mac (nettó árat nézve) Oroszországot kivettem, mert brutálisan kilóg a sorból.

2018. január 5., péntek

iTrainer.hr Zágráb

Jó pár évvel ezelőtt az XMS Akadémia vezetőjeként átélhettem, hogy milyen egy Apple Authorized Training Centert vezetni – az XMS és a Macademia együttműködése testesült meg a Duna Plazában volt oktatóteremben (kilenc iMac, óriás érintős kivetítős tábla). Az AATC szépsége mellett fontossága az volt, hogy aki Apple-ből akart vizsgázni, annak volt hova menni. Így lettünk anno mi is Certificated ez meg az. Most Bécs után már Zágrábban is lehet vizsgázni.



Bár a honlap horvátul van :), azokat a képzéseket, amelyek az Apple előírását követik, angolul tartják meg. Jelenleg FCP, Swift 4 alapok és App készítés, iOS SDK.
És aki vizsgázni szeretne, annak jó hír, hogy ezt nyitási kedvezménnyel teheti meg: "Exam itself is priced at 182 EUR (VAT included) - 30% AATP onening discount applied." – írták kérdésünkre. A vizsgára persze helyben is fel lehet készülni, tankönyvként a Peachpit Apple könyveit ajánljuk. Azért ezeket, mert a felelet választós teszt során csak olyan kérdés hangzik el, amire a könyvben van válasz.

2018. január 4., csütörtök

2018 lesz az új Mac Pro éve?

Kint a hó, a neten hírek keringenek – némelyek szerint az Apple alapjában készül megújítani a Mac Pro-t. Reméljük, a hír igaz. És még az idén sor kerül rá.


Mac Pro levetkőztetve

A Mac Pro majdnem a legrégebb óta forgalmazott Apple termék, a 2013-as nyári WWDC-n mutatta be Phil Schiller (az Apple egyik legismertebb alelnöke), de csak decemberben lehetett megvásárolni. Intel Xeon proci, 2,7-3,9GHz, 4-12 mag, akár 128GB memória vagy 1TB SSD. Szóval erőgép. Az alakja feltűnő, cilinder, hűtötorony, kályhacső – sok beceneve ismert. Ennél a Macnél a dizájn érdekében számos technikai lehetőséget vettetek el – a korábbi sokkal drabálisabb torony vidáman bővíthető volt merevlemezekkel, PCIe eszközökkel.
Így bátran mondhatjuk, hogy normális szerverre nagy szükség lenne, de az Apple-nek ez valahogy nem mindig sikerül. Hol nagyon tech [Xserve), hol nagyon dizájn. Rendszergazdai, konzultációs tapasztalatunk alapján két szerver típusra lenne igény igazán: családira és cégesre. Az előbbi a képek, videók, zenék, alkalmazások megosztása és tárolása, iCloud és más felhők szinkronizálására lenne optimalizált – valahogy a szintén sikertelen AppleTV-t és a HomePodot kellene összegyúrni, majd feljavítani. Nem kell újat kitalálni, csak körbe kell nézni.
A céges szervernél fontos a redundancia, a többszintű biztonsági mentés, a távmenedzselhetőség. És a képesség, hogy egyszerre 10-20 szerverről nyitott Adobe alkalmazást is tudjon kiszolgálni – bár itt az Adobe-nak is lenne feladata.

2018. január 2., kedd

2017 visszanéző

"Visszanéztem félutamból, szememből a könny kicsordul."


Részvényesként nem lehetne okom panaszra. Tech cégként szépen halad az Apple. Egyetlen apró gondom, hogy ez az út egyértelműen a Tim Cook nevével fémjelzet kockázatmentes elszürkülésbe vivő út, amely remek termékeket eredményez(?). A kérdőjel feloldása nem a macOS biztonsági hibájának a frissítési hibáját jelzi, hanem az évtizeden át megszokott hibátlanság és logikus működés lassú elszivárgását – gondolok a macOS-re és az iCloudra, amelyeket naponta használok. És igen, nosztalgiával gondolok vissza a Steve Jobs vezette innovatív Apple-re.
Ránézve erre a nem szép infografikára, egyetlen terméket sem látok, ami új, ami kúl, ami.