2025. május 15., csütörtök

iMovie Mac vs. iOS – tíz különbség, amiről tudni érdemes

Az iMovie remek eszköz videószerkesztéshez, legyen szó egyszerű családi filmekről vagy tananyagokról. Az Apple az iMovie-t minden eszközre kínálja – de nem egyforma tudással. Összeszedtük a tíz legfontosabb különbséget a macOS-es és az iOS-es (iPhone és iPad) iMovie között. Ezek fontossági sorrendben:
  1. Sávkezelés (multitrack vágás) Macen majdnem teljes értékű két videó–, és sok sávos hang–szerkesztés érhető el, iOS-en csak egyetlen videósáv, egy hangsáv és egy narrációsáv használható.
  2. Precíz vágás és időzítés Egérrel és billentyűzettel sokkal pontosabban lehet vágni és időzíteni Macen, mint érintéssel iPhone-on vagy tollal iPaden.
  3. Címek, feliratok testreszabhatósága A Maces verzióban a címek, feliratok formázhatók, mozgathatók, míg iOS-en csak előre beépített sablonok közül választhatunk.
  4. Képernyőméret, átláthatóság A nagy kijelzőn való munkavégzés – különösen Macen – sokkal gyorsabb, átláthatóbb, mint iPhone-on. Az iPad valahol a kettő között van.
  5. Exportálási lehetőségek Macen finomhangolt exportálás érhető el (felbontás, minőség, tömörítés), míg iOS-en alapbeállítások vannak, és nincs fájlformátum-választás.
  6. Több projekt párhuzamos kezelése Macen több iMovie projektet is nyitva tarthatunk és válthatunk közöttük, iOS-en csak egy projekttel dolgozhatunk egyszerre.
  7. Saját médiafájlok kezelése A Finder, fájlrendszer, külső meghajtók támogatása Macen sokkal erősebb – iOS-en a Fotók és a Fájlok appon át vezet az út, korlátozott lehetőségekkel.
  8. Egér/billentyűzetes vezérlés A gyorsbillentyűk, a pontos kijelölés és mozgatás mind Macen vannak igazán otthon. iPhone-on ez különösen nehézkes.
  9. Green screen és kép-a-képben Ezek mindkét platformon elérhetők, de Macen sokkal pontosabban és rugalmasabban használhatók.
  10. Sablon alapú szerkesztés – Storyboards, Magic Movie Ez viszont kifejezetten iOS-re jellemző: az iMovie iPhone- és iPad-verziója storyboard sablonokat, automatikus vágásokat kínál kezdőknek. Macen ez nincs.
Összefoglalva
A Maces iMovie profibb, sokkal jobban testreszabható, míg az iOS-es (különösen iPhone-os) verzió a gyors, egyszerű filmek készítését célozza. iPaden már közelebb járunk a Mac élményhez – de nem azonos. Komolyabb munkához marad a Mac.

Mennyi idő elkészíteni ugyanazt a videót egyes eszközökön?

Tegyük fel, hogy tíz darab, egyenként körülbelül két perces nyersanyagból (videókból) szeretnénk egy három perces videót vágni, amihez aláfestő zenét, egy-két feliratot és néhány alaptrükköt (átmenet, kép-a-képben, logó) használunk. A feladat ugyanaz, az eszközök eltérőek: Mac, iPad és iPhone. Mennyi idő alatt készül el a végeredmény? Becslésem szerint:
  • Macen: 20–25 perc. Az egér, billentyűzet, több sávos szerkesztés, pontos időzítés és a gyors export miatt itt a leghatékonyabb a munka.
  • iPaden: 35–45 perc. A nagyobb kijelző és az Apple Pencil sokat segít, de a pontos vágás lassabb, a kezelőfelület kevésbé átlátható.
  • iPhone-on: 60–70 perc. A kis kijelző, a korlátozott sávkezelés, a sablon-alapú szerkesztés miatt több próbálkozás, több visszalépés szükséges. De a végeredmény ugyanúgy elkészíthető!
A különbség nem csak a képernyőméretből fakad – sok apró kényelmi, testreszabhatósági lehetőség hiányzik az iOS-es iMovie-ból. Ezért ha időre, hatékonyságra megy a játék, a Mac egyértelmű győztes. Az iPad vállalható kompromisszum, az iPhone vészmegoldás – de az is működik.

2025. május 13., kedd

Miért jó, hogy Keynote-tal webre is dolgozhatunk?

Mert jó. A Keynote az Apple prezentáció készítő alkalmazása – ahogy ezt mindenki tudja. Azt, hogy egy prezentáció elmenthető HTML formátumban, webre feltölthetően, az tényleg jó. Ha a diákra hivatkozásokat is elhelyezünk, akkor interaktívvá is tehetjük a webre kerülő prezit – ilyenre mutatunk mindjárt élő példát.
Egy prezi lehet akár egyetlen szlájd – kisvállalkozások így készíthetnek landing page-t. Igen, nem lesz reszponzív meg webre optimalizált, viszont nem kell hozzá webfejlesztő, aki így sem pénzbe nem kerül, sem várni nem kell rá. De egy oldalas weblap lehet a számtalan ebéd-menüs hely heti menüje. (És jön az Apple Intelligence, és megcsinálja helyetted – álmodozott a Fanatikus Almalap.) Vagy egy akció. Egyszeri melóval lehet olyan sablont létrehozni Keynote-ban, amin rajta van a honlap összes többi részére mutató link, a sablont előkapva elég a tartalomra koncentrálni.
A prezi lehet egy kézikönyv, útmutató. Ezt lapozhatóvá tehető (Weblap vezérlés, ha Maces Keynote-tal készítenél honlapot), de beilleszthetünk YouTube videót is. A fenti képen az élő példa szerkezete látható. A nyitó szlájd hét címet kínál, de a prezibe csak hat rész készült el – se baj. Ezért a hat sötét bordó (a Kenyote szerint sötét rózsaszín) nyíl mutat arra a hat rózsaszín hátterű diára, ahol az adott rész kezdődik. Ha valamelyik linkké tett címre kattintunk, akkor az adott dián folytatódik a prezi. A pár diás magyarázatot egy sárga hátterű dia zárja (Ez érdekes volt), amely egész felülete gomb, rákattintva visszajutunk a nyitó oldalra, ez a sötét sárga nyilak jelentése. Nincs elbonyolítva. Komolyan.
A prezinek adjunk kisbetűs nevet, ékezetmentest, írás-jel és szóköz is kerülendő. A Fájl > Export parancsot kiadva a HTML-t választjuk. A Keynote legenerálja a weblapot, weblapokat – egy mappát hoz létre. Ezt a mappát módosítás nélkül kell felmásolni a szájtunk gyökér-könyvtárába. Utána megnyitjuk böngészőben – gépen is, mobilon is – és ha ok, akkor OK. Kritikus küldetésnél kérjük meg pár barátunkat, hogy keressen hibát a preziben. Ha találnak, azt a Keynote-ban kell javítani, újra generálni a HTML-mappát, és azt újra feltölteni.

Demo https://www.macacademia.hu/ELTEZ/#0

2025. május 8., csütörtök

A Mac fájlkezelő négy arca

A Mac fájlkezelője a Finder. A Finder négy módon tudja megmutatni a kiválasztott könyvtár – ős–Maceseknek: mappa – tartalmát, a benne levő fájlokat és könyvtárakat, vagy azok almappáit. Ha keskeny a Finder ablak, akkor legördülő menünől lehet nézetet váltani.
Az ikon nézet az egyik. Ilyenkor a fájlok előnézeti képét látjuk, ezért inkább képfájlok keresésére, tallózására használható. Trükk: ha engedélyezed a Nézet > Állapotsor megjelenítését, akkor válik elérhető a Finder ablak alján jobbra egy kis csúszka, amivel az ikonok mérete módosítható.
A listanézetben egy fájl vagy mappa egy sor, az adott elem több jellemzője, paramétere – méret, időpont... – is látható. A mappák előtti apró szürke háromszögre kattintva lehet egy mappát bezárni vagy kinyitni. Kinyitva annak a tartalma is kilistázódik. Alap trükk: a fejléc adott elemére kattintva előbb növekvő, majd csökkenő sorrendbe rakathatjuk a listát. Harmadik kattintásnál visszakapjuk az eredeti sorrendet. Van, amikor név szerint keresünk, van, amikor az utoljára vagy adott időpontban mentett fájlt. De akad, amikor a PDF-ek kellenének. Ezt mind egy-egy sorbarendezéssel elérjük. Táltos Trükk: bármelyik fejlécoszlopra két ujjal kattintva (ha el nem állítottuk ezt) előjön a helyzetérzékeny menü és beállíthatjuk, melyik oszlopokat szeretnénk látni listanézetben. Fogd-és-vidd módszerrel az oszlopok sorrendje is felcserélhető.
Az oszlop nézetben (kedvencem) balról jobbra haladva látjuk egy mappa, annak az almappája, meg annak az almappája tartalmát. Amikor egy fájlt választunk ki, akkor a Finder megmutatja annak előnézeti képét (ha van rá elég hely) nagyban. Egy szövegfájlba életkortól függően akár bele is tudunk olvasni. Táltos trükk: Fájl mozgatásánál a mozgatott fájlt egy Finder mappa fölé húzva pár pillanaton belül a mappa kinyílik (látható, elérhető lesz a tartalma), így haladhatunk el a célig, ahová át szeretnénk mozgatni vagy másolni a fájlt vagy fájlokat.
A galéria nézet a Finder képnézője, képeket tartalmazó mappák átnézésére, átpörgetésére jó, jobb, mint az ikonnézet. Általános Finder trükk, amelynek nem csak Windowsról váltók szoktak örülni: a Nézet > Útvonalsor megjelenítése a Finder ablak alján mutatja, hogy a kiválasztott elem melyik könyvtárban található a tárhelyen (SSD, merevlemez).

2025. május 6., kedd

Külföldön olcsóbb a Mac? (2025/05)

Alapelvek
Tudom, hogy többen rendszeresen olvassátok visszamenőleg is ezeket a bejegyzéseket, de mindig vannak újak, így az ő számukra jöjjön pár alapelv. Az árak a netes Apple Store árai országonként. Az árfolyam az aznapi hazai Raiffeisen deviza közép árfolyama. Ezekből számolja ki a Numbers, majd hasonlítja össze, hogy hol a legolcsóbb vagy hol a legdrágább a Mac. A külföldi árban nincs benne a repjegy, szükséges papírok - például céges vásárlásnál. És nem számolunk a nagyon olcsó, van valahonnan, "persze, hogy van rá gari", számla mentes dolgokkal. A táblázat félig játék, de komoly. És a közölt számokért felelősséget nem vállalunk, mielőtt vásárolsz, tájékozódj! Változatlanul az alapmodellek árát tüntetjük fel.
Jelmagyarázat
A sötétzöld a legjobb, a sötét piros a legrosszabb ár. E két szélsőérték közt Macenként öt egyenlő nagyságú árkategóriát hoztunk létre. Minden gépnél az alap Mac árával számolunk.
Cégeknek
Mert mi visszaigényeljük az áfát, ezért a nettó árral számolunk.
Magánszemélyeknek
Mert mi fizetünk áfát is a Mac után.
Mac-index
2016-ban nekikezdtünk egy Mac-index kialakításának. A Mac-index az egyes országok Mac drágaságát vagy olcsóságát mutatja. Minél kisebb a szám, annál olcsóbb az adott országban a Mac (nettó árat nézve). Ez persze nem jelenti, hogy az összes Mac ott a legolcsóbb. A Mac-index számításánál már figyelembe vettük, hogy hordozható Macből közel tízszer annyit értékesítenek, mint asztali gépből. Az index akkor "finomodik" tovább, ha találunk részletesebb és megbízhatóbb adatsort. Az Apple pár éve már nem közöl bontást a negyedéves jelentésében az eladott Mac típusok szerint.
2024. áprilisától a CIRP jelentése alapaján súlyozzuk az értékesítést. (A Google-térképes megjelenítés csak a blogon mutatkozik meg.)


Minél kisebb a szám, annál olcsóbb az adott országban a Mac (nettó árat nézve).