2024. március 28., csütörtök

Apple M1, M2 és M3 processzorok teljesítmény összehasonlítása

A Geekbench oldalon két óránként frissülnek a mérési eredmények, a méréseket a Maces felhasználók végzik saját gépükön, akár te is elvégezheted. A mérés a processzor tudását méri, nem a hardverét, és nem a gépét. A processzor teljesítményét egy számmal minősíti a Geekbench, ez – ismételt mérés esetén is – +/-1 százalék, aminek számos oka lehet, amit most nem beszélünk meg. A processzor teljesítményének mérését nem befolyásolja sem az SSD mérete, sem a gyorsasága. Nincs hatással rá, hogy hány alkalmazást futtatsz egy időben. Az oldalon gépenkénti eredményt ezért processzorra számoltuk át – hiszen a géptől nem függ a proci mérés eredménye.



Az értelmezhetőség kedvéért a mérési eredményeket az M1 alap processzorra normáltuk, magyarul az M1 mérési eredményét 1-nek tekintettük, így jól látható, hogy az M2 (1,16) és az M3 (1,39) mennyivel magasabb teljesítményt nyújt – ebben a mérésben. A többi érték is az M1 alap procihoz mért.
Említettük, hogy a mérési eredmények a felhasználóktól származnak és némi szórást mutatnak. Ezért feltüntettük az adott procihoz tartozó mért minimális és maximális értéket is – értelme nem sok, de bizonyítja rendességünk.
A teszt iránymutató, de ne ennek alapján válassz Macet!
Ismétlés a tudás anyja, ez a teszt a processzor teljesítményét méri, nem a gépét. Ezért nem alkalmas gép választásánál döntéshozó érvként használni. A gép kiválasztásakor érdemes előbb meghatározni, hogy mire szeretnéd a gépet használni, és a használathoz keresni gépet.


TLDR: Apple Silicon – A történet eddig

Az M3, M3 Pro és M3 Max érkezésével az Apple szilícium nem mutatja a lassulás jelét. Most megnézzük, hogyan teljesít
(Charlotte Henry-nek az iLife-ban megjelent cikke nyomán)
Vissza 2020 júniusába, amikor az Apple bejelentette, hogy átállítja a Mac-et az akkoriban általánosan „Apple szilícium"-ként emlegetett rendszerre. Az Intel vagy más által gyártott chipeket helyett az Apple maga hozza létre a processzort. Ugyanebben az évben novemberben láttuk ennek az első megjelenését – az M1 chipet. (Szóval már jó pér éve dolgoztak a feladaton – Almalap.)
Az Apple mindig is gondolkodott azon, hogy az Inteltől való eltávolodás lehetővé tenné, hogy gyorsabban haladjon előre a Mac-ek fejlesztésében. "Soha nem volt még olyan chip, mint az M1, a mi áttörést jelentő SoC a Mac számára. Több mint egy évtizedes iparágvezető chipek tervezésére épül iPhone, iPad és Apple Watch számára, és egy teljesen új korszakot nyit a Mac számára." – mondta Johny Srouji, az Apple hardvertechnológiákért felelős vezető alelnöke az M1 kiadásakor. Általában ez helyesnek bizonyult. (Az egylapkás rendszer avagy angolul system on a chip vagy system on chip (rövidítve: SoC vagy SOC) olyan integrált áramkör (IC), amely egy számítógép vagy más elektronikai rendszer összes komponensét / összetevőjét egyetlen lapkára integrálva tartalmazza.)
Maga az Intel is megdöbbent az Apple szilícium megjelenésén. 2021 októberében Pat Gelsinger vezérigazgató az Axiosnak adott televíziós interjúban a következőt mondta Ina Friednek: „Az Apple úgy döntött, hogy jobb chipet készítenek maguk, mint mi tudnánk. És tudod, isteni munkát végeztek."
Eközben az Apple lendületben volt. Souji változatlanul elégedett volt, amikor az Apple 2023 októberében kiadta az M3-at. Azt mondta, hogy "az Apple szilícium teljesen újradefiniálta a Mac-élményt." Lehet, hogy ez kissé kérkedő PR-nyilatkozat, de az mindenképpen igaz, hogy a Mac az elmúlt három évben gyors fejlődésen ment keresztül.
Mielőtt továbblépnénk, érdemes összefoglalni az Apple szilícium néhány kulcsfontosságú funkcióját. Az M-sorozatú chipek valójában egy System on a Chip - a "SoC" Srouji utalt rá. Alapvetően a számítógép működéséhez szükséges összes kulcsfontosságú összetevő egy chipen található. Ez azt jelenti, hogy a gépek jobban teljesítenek. A felhasználók azt tapasztalják, hogy számítógépeik gyorsabban és gördülékenyebben végzik a dolgukat, és nem melegszenek fel nehéz feladatok elvégzése közben. Az M3 chipek kínálatában jelentős fejlesztés a 3 nanométeres technológia alkalmazása volt. Ez lehetővé teszi, hogy több tranzisztort helyezzen el kisebb helyen, tovább javítva a sebességet és a hatékonyságot.
"A 3 nanométeres technológiával, a következő generációs GPU-architektúrával, a nagyobb teljesítményű CPU-val, a gyorsabb neurális motorral és a még egységesebb memória támogatásával az M3, az M3 Pro és az M3 Max a valaha készült legfejlettebb chipek, amelyeket személyes használatra szánt számítógépek részére készítettek.” – magyarázta Srouji.
Az egyik kulcsfontosságú elem, amely mindig is a középpontban állt az M-sorozat fejlődése során, hogy a chipek hogyan segítik a kreatív munkát. Az M1-gyel 4K videó streaming és 3D rendering az eszközt nem terheli túl.
Ezt ismét fokozta az M3-as sorozat bevezetése. Nagy hangsúlyt fektetnek a GPU-ra – vagyis az SoC grafikus részére. Ennek részeként az Apple bemutatta új Dynamic Caching technológia. Ez azt jelenti, hogy minden feladat csak annyi memóriát foglal el, amennyit igényel, nem többet. A chipek a ray-tracing-et (A Gonosz Almalap most értette meg, miért olvasható „felgyorsult sugárkövetés“ számtalan magyar fordításnál.) is gyorsabban és pontosabban végik, ez az árnyékok és a tükröződések számítása és kijelzése például játék közben.
Tekintettel arra, hogy az Apple, minden erőfeszítése ellenére, soha nem volt igazán híres a játszás támogatásról, ez egy újabb jelentős előrelépés a cég számára.
Az Apple azt állítja, hogy az M3 GPU ugyanolyan szinten tud teljesíteni, mint az M1, de fele akkora fogyasztás mellet, a csúcsteljesítménye 65 százalékkal nagyobb, mint az M1-é. Az Apple is hasonló állításokat tesz a CPU-val kapcsolatban. Azt mondja, hogy a teljesítmény 30 százalékkal jobb, mint az M1-é, így a kódolástól a zenekészítésig minden gyorsabb és hatékonyabb.
Idővel az Apple verziókat vezetett be az M-sorozatú chipek generációihoz is. Mind az M1, mind az M2 generációnak létezik Pro, Max és Ultra verziója, míg az új M3 sorozat Pro és Max verziókban érhető el – jelenleg. Kétségtelenül látni fogjuk az M3 Ultra-t a nem túl távoli jövőben. Valószínű, hogy minden generáció még nagyobb teljesítményt nyújt, mint az előző.
Ezzel a fejlődéssel a kép valójában meglehetősen zavarossá vált, mivel bizonyos chipek csak bizonyos eszközökön érhetők el. Az új MacBook Pro gépek M3, M3 Pro vagy M3 Max chipet tartalmazhatnak. A frissített 24 hüvelykes iMac azonban csak a szabványos M3-mal érkezik. Hasonlóképpen, a legújabb Mac mini M2 vagy M2 Pro-val is rendelkezhet, míg a mai Mac Studio vagy M2 Max vagy M2 Ultra hajtja.

Nagy ugrás előre?
Tehát az M3 számítógépek gyorsak, hatékonyak és nagyszerű grafikát támogatnak. A Max jobb, mint a Pro. A frissítésre vonatkozó döntés egyszerű. Logikus? Nos, mielőtt elindulna a helyi Apple viszonteladójához, és több százezer forintot költsön egy új számítógépre, érdemes átgondolni, hogy az M3 a valóságban mennyivel növelte a teljesítményt a mindennapi feladatokat végzők számára.
Az Intel chipekről az M1-re való kezdeti ugrás valóban megdöbbentő volt. A tesztelők az új gépeket az abszolút határig kihasználták, és alig sikerült bekapcsolni a ventilátort, vagy a számítógépet felmelegíteni. Évekbe telt, mire az Apple riválisai közel kerültek ahhoz, hogy ugyanolyan teljesítményt nyújtsanak, mint az M-sorozatú chipek.

M3-ra vagy nem M3-ra?
Mivel az Apple az 5 nanométeres eljárásról a 3 nanométeres eljárásra tért át az új chipeknél, egyesek nagy elvárásaik voltak azzal kapcsolatban, hogy ezek a következő generációs chipek mire képesek – az eredmények ennél egy kicsit árnyaltabbak lettek.
Vegyük a szabványos M3-at, amelyet az új iMac és a belépő szintű MacBook Pro használ! Ugyanaz a többmagos teljesítménye, mint az M1 Pro-nak az M1 Max-nak (lásd a grafikont – Almalap). A dolgokat az teszi bonyolulttá, hogy az összes Apple szilícium chip a teljesítmény és hatékonyság magok különféle kombinációit tartalmazza, és a chipek minden generációja és verziója eltérő kombinációval érkezik, attól függően, hogy milyen felhasználási esetről van szó. (Van olyan mag, ami alacsony áram-fogyasztású, de kis teljesítményű – például netezésnél ezt használja a Mac – és van sokat fogyasztó, de bivaly erős, amit például Photoshopban kép egy fokos forgatásánál használ a Mac. Almalap.) Más összetevőket is figyelembe kell venni: az Apple Silicon nem csak CPU és GPU magokkal érkezik, hanem magában foglalja az a Neural Engine-t és a Media Engine-t is, amelyek mindegyike segít csökkenteni a CPU és a GPU terhelését bizonyos feladatok végrehajtása során.
Ahhoz, hogy pontos jelzést adjunk arról, hogy merre tart az Apple szilícium, meg kell tekintenie a vadonatúj MacBook Pro M3 Pro-t és M3 Max-ot. Míg az M3 Pro erősen feljebb van az átlagos M3-hoz képest, az igazi erő a legmagasabb specifikációjú M3 Max adja, amely 16 magos CPU-val rendelkezik (ebből 12 nagy teljesítményű mag), miközben 40 magos GPU-val is rendelkezik. Sokat mond, hogy még az Apple is elismeri, hogy az M3 Max időnként felülmúlja az M2 Ultra teljesítményét a jelenlegi Mac Studio és Mac Pro esetében. És az M3 Max még csak nem is az Apple legerősebb chipje – az M3 Ultra-ra várunk. Az is igaz, hogy az M3-mal a GPU-teljesítményre összpontosítva az Apple azt próbálja kiküszöbölni, ami eddig az Apple szilícium legnagyobb gyengesége volt.
Talán a legfurcsább dolog az Apple szilíciumban, hogy kissé egyedi frissítési ciklusa, a lapkacsaládok átfedésben vannak, és a következő generációs chipek röviddel azután jelentek meg, hogy az előző generáció legerősebb chipje megérkezett. Például az M3, az M3 Pro és az M3 Max mindössze négy hónappal azután jelent meg, hogy az M2 Ultra debütált a Mac Studio és a Mac Pro rendszerben. Az M3 érkezése egy éven belül a második alkalom, hogy az Apple frissítette "profi" Mac notebookját – az M2 Pro-val és M2 Max-szal felszerelt MacBook Pro csak 2023 januárjában érkezett meg.
Ez azt jelenti, hogy zavaró lehet, amikor azt próbálja eldönteni, hogy melyik Mac és melyik Apple szilícium lesz a megfelelő választás a számodra, különösen akkor, ha számos egyéb lehetőség közül választhat, beleértve az egységes memóriát és a tárhelyet. Nem beszélve a rendelésre konfigurálási lehetőségekről, amelyek még jobban elbizonytalanítanak.

Milyen Macet vegyek?
A legokosabb tanács mindig az, hogy a jelenlegi szükségletei és költségvetése alapján a lehető legjobb gépet vásárold meg, miközben próbáld meg előre megjósolni, milyenek lehetnek a jövőbeni igényeid. Könnyű hordozható eszközre van szükséged a mindennapi feladatokhoz? Vegyél egy MacBook Airt! Macre van szüksége videószerkesztéshez és összetett grafikához? Próbáld ki a Mac Studiot vagy a MacBook Pro-t! Bármelyik Mac-et is választod, egy nagyszerű gépet kapsz, amely a teljesítmény és a hatékonyság szempontjából biztosan meg fog felelni.
És ha már rendelkezik M1 vagy M2 Mac géppel, akkor valószínűleg kibírjuk még egy ideig. Végül érdemes megjegyezni, hogy bár az Apple szilícium főként a Mac-hez kapcsolódik, más eszközök, például az iPhone és az iPad esetén is központi szerepet játszik. Ez azt jelenti, hogy az egyik területen a feldolgozási és grafikus teljesítmény terén tett ugrás átterjedhet más eszközökbe is – elég csak nézni a legújabb iPhone-ok „sugárkövetési“ képességeit –, ez egy olyan innováció, amely az Apple világának legfrissebb hírei mindannyiunk hasznára válik.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése