Yosemite első látásra
Első látásra el-iOS-esedik, jön a lapos-dizájn - ahol a lapos szó nem minőséget, hanem stílust jelent. A kreatív szakemberek azonnal látják, az Apple rendszer-betűcsaládot cserélt, a Lucida Grande-ét felváltja a Helvetica Neue - lásd akár a menüsort, akár az oldalsávot (sidebar). Az ikonokat is áttervezték, a Dock remek válogatást ad az új kinézetből. Változik a piros-sárga-zöld gombok megjelenése is, sőt! A zöld funkciója az eddigi helyett - válts vissza az előző méretere - a teljes kijelzős módra váltás lesz. A grafikusoknak biztos feltűnt, hogy az előre-hátra gomb-ikret szétszedték két önálló gombra.Egyszerűség
Ez volt a tervezés kulcsszava az ikonok esetében is. Minél sematikusabb legyen az ikon rajza, annál jobban vezeti a felhasználót. Az egyszerűség letisztulást is jelent, aki Macen olvas, az vessen egy pillantást a gépén látható iCal vagy Naptár ikonra és hasonlítsa össze az itt látható Yosemite-os verzióval. A hónap neve mellett a Macericksben ott volt két hónapot jelképező pötty sor. Ennek léte nem segítette az ikon felismerését, kevesebb és kisebb helyet hagyott a hónap feliratnak. Elhagyásával letisztultabb, egyszerűbb lett az ikon. A betűtípus váltás hatása is jól látható.Miért vált az Apple a Helvetica Neue-ra?
Az előadáson a tipográfusok örömére elemezték ki a két betűcsaládot, a régi Lucida Grande-ét és az új (nevében is új) Helvetica Neue-t. A nem szakember számára a Lucinda vékonyabb, lágyabb, kecsesebb, elegánsabb. E hatást az is okozza, hogy a betűk szárainak, vonalainak a vastagsága jóval inkább eltér (1:1,73), mint a Helveticánál (1:1,39 - a kis a betű hátsó szára és a hurok felső vonalának aránya). Talán ennél is jobban látható a kisebb arányú eltérés a "BD" betűpárnál, ez 1:1,37 a Lucinda, de csak 1:1,05 a Helvetica esetén. A Helvetica jobban kitölti a rendelkezésére álló helyet, ugyanakkor kevesebb helyet igényel.A menüsorban megjelenő Finder felirat is példázat volt a Helvetica Neue egyszerűbbségére, jobbságára, jobb olvashatóságára. Lucindában a Finder betűi szélessége rendre: 38, 15, 36 42, 41 és 32, míg Helveticában 42, 11, 27, 33, 28 és 21 - a Helveticával írt szöveg rövidebb. Ennek az angolnál hosszabb magyar szavak esetén külön örülhetünk - reméljük csökken a kicsit és nagyon idétlen fordítások száma.
Info fokuszálás
Az Apple úgy tapasztalta, hogy a felhasználó elvész a sok info közt, ezért amire szerintük nekünk nincs szükségünk, azt elrejtik szemünk elől. A Safari most és jövőben ablaka remek példa erre (bár én személy szerint nem vagyok ezért oda, amikor iPaden nézve egy honlapot kellene annak a címe, vagy az url-ben turkálnék - de ezek nem átlag felhasználói mozdulatok, elhiszem.)Az átlátszóság, amelyről még lesz szó, mert a Yosemite dizájn egyik alappillére, megint sokakat meg fog osztani, ahogy a menüsor áttetszővé válása az OS X már nem emlékszem hányadik verziójában. Azt az Apple alig egy évvel később állíthatóvá tette a Rendszerbeállításokban. Ez az áttetszőség is megszüntethető lesz, az előadáson nem pont a megszüntetés okán mutatták meg az adott parancsot.
Áttetszőség
Igen, nem csak a menüsor, nem csak a Safari fejrésze, de például a Finder oldalsávja is áttetsző lesz. Sőt, szinte minden - ez az új wow! faktor. Oks, szokni kell, de elsőre... Miért lesz az jó, hogyha ikon nézetben sok fájlt tartalmazó mappát görgetek lefele a Finderben, akkor a Finder eszközsora - az egész fejrésze - áttetszően sejteti a mögé került nézőképek látványát? (Biztató jel, hogy az előadáson bemutatták az ezt a látványt engedélyező/tiltó függvényt is.)És áttetsző lesz a jobbról beúszó Értesítési ablak is.
És áttetsző lesz a helyzetérzékeny menü is (másik egérgomb vagy controll+klikk).
És minden, szinte minden, ami nem alkalmazás ablak.
1 megjegyzés:
"Macericksben":: ezen egy jót mosolyogtam... :)
Megjegyzés küldése